ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland voor een vrij Nederland No 10.314 MAANDAG 5 JANUARI 1942 82® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. JAPANSCHE TROEPEN TREKKEN MANILLA BINNEN. I NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1.42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 6.80 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20. overlge landen r 2.65 per 3 maanden fr per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bri vooruitbetaling Bltgeefster: N.V. Firms P. J. VAN DE SANm ulKd 38150 iELEFOON No 2073. Directeur: L van de Sande. .ADVERTENTLBNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ABVKRTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. - Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handel sadvertentien bij regelaboruiement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Lnzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT LEDEKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VR1.IDAO WOND Hoofdredacteur: N. J. Harte. Terneuzen. ft »«>®-S-!SX5>SXSXS>«X5>«>SXSX5>«XSXS>«X® DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel der weermacbt deelt mede: „In de Zuidelijke zone van het Ooste- lijk front bleef de igevechtsactie bij stren- ge vorst beperkt tot plaatselijike verken- ning en s'oringsvuur der artillerie. In de centrale en de Noordelijke zone zette de vijanden zijn aanvallen voort. Zij vverden in zware gevechten, deels bij tegenaan- vallen, afgeslagen. Plaatsen, waar de vijand was binnengedrong-en, werden ge- grendeld. I>e luchtmacht heeft over dag en des nachts havenwerken, scbepen en bet vliegveld van Feodosia aangevallen. Ver- iscbeidene vliegtuigen werden op den grond vemield of beschadigd. In'de ha ven zonk een klein koopvaardij schip, da't door bommen was getroffen. Een groo tere koopvaarder en een drijvende bok werden emstig bescbadigd. Andere aan vallen, welker zwaar tepun' in bet gebied om Moskou lag,, waren -gericht op mar- cbeerende en rijdende colonnes, gereed- staande pantserwagens, gamizoensplaat- sen, spoorwegen en vliegvelden der bols- jewisten. De vijand leed daarbij aanzien- lijke verliezen aan manschappen en materiaal. In het booge Noorden werd de Moermanlijn op verscheidene plaatsen door bommen vemield. In Noord-Afrika levendige verken- ning.sbedrrjvigheid aan weerskanten. In 't gebied van Agedabia mislukten eenige Brits-che aapvallen. Tenten- en barak- kenkampen en colonnes voertuigen der Engelschen werden met succes bestookt met bommen en schietwapens. Geslaagde lijchtaanvallen werden voortis gedaan op Tobroek. Op een vliegveld bij Benghazi konden talrijke bomtreffers worden ge- plaatst tusschen geparkeerde vliegtui gen. Voor Benghazi werd een vijande lijke torpedojager door bommen zwaar beschadigd. De dag en nacht voortgezette aanval len van sterike afdeelingen Duitsche ge- vechtsviliegtuigen en jagers hebben groo- te verwoes'ingen aangericht op de En- gelsche vliegvelden op Malta. Bomtref fers op vliegloodsen en tusschen gepar keerde vliegtuigen veroorzaakten h-evige branden en ontploffingen. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 veiioren de So vjet-luchtmacht 98 vliegtuigen, waarvan 72 werden neerge- schoten in luchtgevechten en 13 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vemield. In dezelfde periode gin- J gen aan het Oostelijke front 12 Duitsche vliegtuigen verloren. De Britsche marine heeft ook in De- cember zware verliezen geleden. Duit sche strijdkradb'ten ter zee en in de hicht brachten tot zinken: 3 kruisers, een vliegkampschip, 3 torpedobootjagers, 3 motortorpedobooten, een kanonneer- boot en een duikboot. Bovendien werden ten deele zwaar bescbadigd: 6 kruisers, 5 torpedobootjagers, 4 motortorpedoboo ten,, 1 mijnlegger, 2 bewakingsvaartui- gen en 2 duikbooten. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart zijn in Decem ber 1941 74 vijandelijke koopvaardij- schepen met een gezamenlijken inboud van 257.000 ton tot zinken gebracht, waarvan 23 schepen met een gezamen lijken inboud van 115.700 ton door de duikbootvloot". rikaanscihe admiraliteit. Oorspronkeljjk beet- te het,, dat de „Normandie" zou worden ver- bouwd tot vjlegikampsc hip, thans wordt te Washington officleel verklaard, dat mfen er een bulpscbip der Amerikaansche marine van zal maken. De „Normandie" wordt omge- doopt in Lafayette", n.l. naar den Franschen held, die onder George Washington tegen de Engelschen vocht. NIEUWJAARSOPROEPEN VAN GORING. „Thans gaat het er om bet Jmtete bolwiefk te nemen". Hermann Goring Rijksmaarschalk van bet groot-Duitsche Rijk, heeft bij de jaarswisse- ling een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin bij onder meer zegt, dat front en vaderland eilkandler de band1 hebben gereikt, vervuld van strijdwil en vertrouwen op de overwinndng. Trotscb zien wij op bet verleden. Polen, Noorwegen, Nederland, Belgie, en Frankrrjk heeft de Duiitsche weermacbt onder de ge- niale leiding van Adolf Hi ler bedwongen. 1 Engeland is van bet vasteland verdreveni en heeft geen enkelen soldaat in Eurdpa staan. Zuid-iSlavie is venslagen en de onzinnige tegenstand van Gdiekenland is gebroken. Maar boven dat alles staat de triomftocht van den Fiihrer en zijn soldaten tegen de roode sltoomwals, die Duitsohland en daama de rest van Europa wilde verpletteren. In een heldenstrijd, welken zelfs onze vijanden niet kunnen loochenen, hebben de soldaten overwinningen bevochten, die in de wereld- geschiedenis haar weerga nliet kennen. Ieder, soldaat of officier, heeft 'zijn man gestaan. En ook het vaderland zal zoo handelen, even- als tot dusverre. Wij weten, dlat wrj ons be- penkingen moeten opleggen, doch wij achten dat woord nielt, wan' de burgerlijke behoefte moet achter staan bij de groeiende eischen van wapening en verzorging onzer soldaten. Doch ziie naar onze duizendjarige geschie- denis: Nooit is ons iets geschonken. Altrjd moesten onze vaderen met het zwaard tegen1 de afgunst van anderen verdedigen wat zij verworven hadden. Zoo mogen wij ook niet gelooven, dat de kostbaarste goederen van ons rijk, vrijheid en eer, zondler offervaardig- heid en on'baa zuchitigen arbeid behoudm en vermeerderd kunnen worden. Het afgeloopen jaar heeft duidelijke fronten in de wereld geschapen. De haaf van democratasche en bolsjewist'ische demagcvgen tegen de jonge, vaoruitstrevende volken, die het leidersbegin- sel zijn toegedaan, heeft zich overal ont- plooid tot een verbittereniden istrijd tusschen twee wereldbeScbouwingen. Aan alle fron ten staan wij succesrijk tn onverbre'kelijke wapenbroederschap met onze dapipere bond- genooten. Het voorterrein is verbverd. De-. vijandelij'ke schansen zijn in onze handen. Tlhjms gaat het er om, het laatste bolwerk te nemen. Laat ons ons voor dezen storm- aanval nog nauwer aaneensluiten en ons als een keten van staal staan om onzen Fiihrer en het geliefde vaderland. gij hebt veeil gegeven. Het jaar 1942 zal in den strrjd' tegen den wereldvijand nog meer van U eischen en nog meer willen en zullen wij presteeren. Leve de Fiihrer en zijn groot rijk. HET OOSTFRONT GEEN PROBLEEM I MEER, NOOII VOOR DE DUITSCHE i OORLOGVOERING, NO0H VOOR EUROPA. ITALI A ANSCH WEERMAC5HTSBERIOHT. Het 581ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Agedabia hebben wij plaatselijike aanvallen afgeslagen en detache- menten pantserwagens van den vijand ver- strooid. Bij Solloem en Halfaja wordt gevoch- ten. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben talrijke aanvallen op de vijandelijke aohterhoede gedaan en batte- rijen en havenwerken te To'broek op doeltref- fende wijze gebombardeerd. De vijand ver- loor vier vliegtuigen, waarvan twee door het afweergeschut werden vemield. In het Oostelijk deel der iMiddellandsche Zee heeft een Italiaansch verkenningsvlieg- tuig den strijd aanvaard met drie vijandelijke jagers. Het schoot een toestel neer en slaag- de er in zich te bevrijden. X>e vijand heeft zonder resultaat 'n lucht- aanval op Tripoli gedaan. Op een dorp in Libye werden eenige bommen geworpen, waardoor twee slachtoffers te betreuren ,zrjn. De Italiaansch-Duitsohe luchtmacht heeft haar opera ties tegen mijitaire installaties en vliegvelden op Malta in versterkte mate voort gezet. Eenige vliegtuigen werden op den grond vemield. Men nam talrijke ontploffin gen waar; een munitie-opslagplaats, recht- streeks getroffen., vloog in de lucht". DE „NORMANDIfi" MARINE-HULPSCHIP. Het Fransche mailschip ..Normandie", het- welk Frankrijk om redenen van veiligheid v66r het uitbreken van den oorlog naar New- York had gebrach't,, waar het na de ineen- stortdng der Fransche republiek op last van itoosevelt aan de ketting werd igelegd, is thans definitief overgedragen aan de Ame- Oproep tot het luelhtwapeu. Goring heeft als opperbevelhebber der luchtmacht een dagorder tot de so-ldaten der luchtmacht gericht, waarin hij o.fn. zegt: Een jaar van igroote wapenfeiten, maar ook van zware gevechten, ligt achter ons. Gij waart wederom de baanhrekers der overwin ndng, toen de Zuid-Oostelijke flank der mo- gendheden van de spil tegen Engelsche s'o- ringspogin^en beveili|gd moest worden. Gij, jonge heldien van valscherm- en landings- trodpen, hebt 'de vlag van het Duitsche rijk geplant op de heuvels van Kreta. Op den morgen van 22 J<umi was ook voor de lucht macht het beslissende uur gekomen. Kama- raden in het Cost en, gij zijt aangetreden om de geheiilligde beschavinig van het avondland te verdedigen. Met tiro's en bewondering druk i'-k ieder van U de hand. Mijn bij'zon'de- ren dank en waardeering betuig ik ook den eskaders en batterrjen in het Westen en in het vaderland, die elke offehslieve pcigintg der Britsche luchtmacht te schande hebben ge- maakt. Wat zou U echter alle dapperheid en offer- vaardighei'd ba'ten, indien achter U niet de arbeiders en ingein'ieurs der wapensmidsen s1 onden. Dappere kameradon, het lot heeft ons uitverkoren om onder bevel van den ge- liefden Fiihrer met de wapens in de hand, de poort tot een ,nieuwen tijd te openen. Wrj wenschten den oorloig niet, <iie ons volk ont- bering braciht en vele van zijn beste zonen eischte, doch wij zullen hem thans ten einde strijd'en voor eeuwen tot aan de schitterend- ste van alle overwinningen. De helden, die het stachtoffer van dezen strijd zijn geworden, zullen altijd om ons zijn. Hen geldt de eeuwige dank van het eeuwige Duitschland. In de trouwe en sterke handen van den Duitschen sol'daat is niet alleen het lot van Duiitscih'land, maar de tosikomst van een geheel werelddeel gelegd. Evenals tot dusverre zul't gij i,n dapperen stormaanval den vijand ver.slaan en nleuwe overwinningen hehalen. Mijn vurige wenschen beige'leidten U in de gevechten van het nieuwe jaar. Leve de Fiihrer". Dagorder van Rader en Himmler. Groot-ad'miiraial Rader heeft een dagorder gericht jtot de marine, waarin hij zegt: Sol daten der marine, een jaar van groote over winningen onzer weermacht en trotsche suc- cessen onzer marine loopt ten einide. Een nieuw begin. Het zal ons sterker, vast- henaidener enf met meer vertrouwen op de overwinning dan ooit vindeai. In onwrik- ■bare trouw aan den Fkihrer, lin vertrouwen op God en onze eigen kracht zullen wij stridden (tot de zekere eindoverwinning. Himmler, de Rijlksleider der S.S. en chef der Dui'tsche politie, heeft een oproep uilge- vaairdigd, waarin hij zegt: Mannen van de Waff en S.SNen de politie, het jaar 1941 heeft veel van U gevergd en Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar de opvatting van welingelichte krin- gen alhier wordt de militaire ontwikkeling van het afgeloopen jaar getypeerd door vier hoofdkenmerken, en wel: 1. De beveiliging van de Zuidoostelijke flank van Europa door den veldtocht op den Balkan en de bezetting van Kreta, alsmede de onmogelijkheid van een belangrijk vijande- lijk initiatief in het Oosten der Mkldellandsche Zee. 2. De beschermingvan de geheele Oost- flank van Europa tegen het dreigende gevaar eener massale bolsjewistische tovasie. Daar- mede is voor den vijand iedere hoop, dat hij op het vasteland de beslissing nog zou kunnen influenceeren ten gunste van gel and, de bodem ingeslagen. 3. De opheffing der bedreiging van de Zuidelijke flank, doordat het Engelsche offen- sief in Libye is blijven steken, terwijl de zware Engelsche verliezen, meer dan 1200 pantserwagens en ruim 10.000 van de best- uitgeruste soldaten, reeds catastrofale gevol- gen op alle oorlogstooneelen beginnen te krijgen. 4. De doodelijke bedreiging van het Brit sche Rijk tengevolge van de door Roosevelt en Churchill gewenschte uitbreiding van het conflict en de vemietiging der offensieve kracht van Engeland en Amerika in de Zuid- zee. Hieruit vloeien voo£ 1942 drie factoren van zeer groote beteekenis voort: 1. Engeland bevindt zich in dezelfde posi- tie als de centralen in 1918. Het moet op vele fronten der aarde militair optreden. Daaruit vloeit een versnippering zrjner krachten voort. Om het deficit in Afrika te dekken, moest Engeland in het Verre Oosten schulden maken. 2. Het gaat den Engelschen generalen staf bij het begin van dit jaar als Ludendorff in 1918. Door de vele fronten tegen Engeland en doordat het niet overal even krachtig kan optreden, is voor Engeland iedere offensieve mogelijkheid verdwenen. Het is overal in het defensief en kan nergens een militair zwaarte- punt vormen. 3. Doordat Engeland zich in een oorlog heeft gewerkt, welke zich over de geheele wereld uitstrekt, is de strijd steeds meer een transportkwestie geworden. En hier berust de kans op de overwinning uitsludtend bij dege- men, die het voordeel van de binnenlinie heb- ben, Duitschland, ItaiJie en Japan. Het trans- portprobleem is het doodsprobleem van En geland geworden. De Vereenigde Staten, die zelf door de Japansche slagen tot de uiterste krachtsinspamning ten aanzien van de trans- portmiddelen worden gedwongen, zijn van de creditzijde naar de debetzijde overgegaan. Londen draagt het tekort. Het Oostelijke front, aldus zegt men te Ber lijn, is op den eersten dag van het nieuwe jaar geen probleem meer voor de Duitsche oorlogvoerihg en voor Europa. De Sovjet- aanvallen zijn, operatief beschouwd, een ve?1- moeide ondenneming, een verdere vernietiging der vijandelijke strijdkrachten in een gebied waarover 1942 het laatste woord zal spreken. DE CONFERENTIE TUSSCHEN EDEN EN STALIN. Anglo-Amerikaansche hulpverleening in theorie en praktijk. V.P.B. meldt uit Berlijn: Ofschoon Eden en Stalin zich volgens de officieele berichten te Moskou uitsluitend onledig hebben gehouden met de verdeeling van Europa, staat het zoo goed als vast, dat er in Moskou ook andere dingen ter sprake zijn gekomen en wel in de eerste plaats de Anglo-Amerikaansche hulp verleening aan de Sovjet-unie. Een tip van de sluier, welke de geheimen dezer hulpverlee ning bedekt, wordt opgelicht door een uitvoe- rig telegram, hetwelk de Times van haar cor respondent te Teheran publiceert. Hieruit blijkt, dat de transportmoeilijkheden in Iran zoolang de haven van Archangel ligt dicht gevroren, de belangrijkste toevoerweg van de Sovjets nog steeds zeer groot zijn. Voor eenige weken is een groep technisch perso- neel gearriveerd. Binnen afzienbaren tijd wordt de tweede groep verwacht. Men is van plan machinisten en ander spoorwegpersoneel en technische arbeiders naar Iran te zenden, in totaal een paar honderd man. Twee scheepsladingen locomotieven en wagons zijn uit Engeland in Iran aangekomen. De situatie van de spoorwegen in Iran is van dien aard, dat er minstens 100 locomotieven en vele honderden goederenwagons noodzakelijk zijn. 'Het spreekt van zelf, dat twee scheepsladin- gen spoorwegmaterieel en een groep spoor wegpersoneel geen uitkomst kunnen brengen in moeilijkheden, welke volgens den Times- correspondent zeer groot zijn. Om de spoorwegen van Iran geschikt te maken voor de taak, welke hun in het kader der Anglo-Amerikaansche hulpverleening aan de Sovjets is toegedacht, worden er uitge- strekte rangeerterreinen aangelegd. Verder is er een belangrijke uitbreiding van het tele- foon- en telegraafnet noodzakelijk, terwijl obk de watertoevoer moet worden geregeld. Momenteel moet ruim de helft van het aan- gevoeride materiaal over land, dat wil zeggen dwars door het gebergte getransporteerd worden. ANTI-ENGELSOHE STEMMING IN PORTUGAL NEEMT TOE. (V.P.B.) De verontwaardiging over de be zetting van Portugeesch Timor is in Portu gal nog steeds zeer groot. De regeering heeft zich gedwongen gezien om de bewaking van het Engelsche gezantschap te Lissabon op- nieuw te versterken. De afdeeling politie, die hier dag en nacht de wacht houdt, staat thans met het bajonet op het geweer. Uit de krin- gen van het Portugeesche legioen is aan den minister-president Salazar het verzoek ge richt iedere Engelsche propaganda in Portu gal te verbieden. Op de Rocio, het monumen- tale plein in het hartje van de Portugeesche hoofdstad is het reeds tot relietjes gekomen, doordat een opgewonden menigte eischte, dat affiches en dergelijke van de Britsche propa ganda uit de etalages verwijderd moesten worden. MENU'S IN DUITSCHE RESTAURANTS WORDEN VERSORERD. (V.P.B.) In de Dui'tsche restaurants, waar sinds het uitbreken van den oorlog twee vleeschlooze dagen zijn ingevoerd, terwijl sinds eenigen tijd 3 maal per week aardappe- len in den schil zijn voorgeschreven, zal men in het vervolg Maandag en Donderdag uit sluitend een veldkeukengerecht kunnen krij gen. Dit veldkeukengerecht zal bestaan uit een stamppot of een eenvoudige een-schotel- maaltrjd, waarvoor hoogstens 50 gram vleeschbonnen en 10 gram vetbonnen mag worden gevraagd. De recepten voor deze veld- keukengerechten zijn ontworpen door het in- stituut voor kookwetenschap, hetwelk on- langs te Frankfort a.d. Main is opgericht in samenwerking tusschen het opperbevel der weermacht en het Duitsche arbeidsfront en de organisatie van het vreemdelingenverkeer. De prijs van een veldkeukengerecht zal zoo laag mogelijk gehouden worden. Het ligt in de bedoeling op die manier voor weinig geld een krachtige maaltijd te verstrekken en tegelijkertijd in verband met gebrek aan werk- krachten de taak van het keukenpersoneel te verlichten. Het D.N.B. meldit uit Stockholm: Het ministerie van oorlog te Washington heeft volgeni3 Associated' Press medegedeeld, dat vooruitgesohoven troepen van het Japan sche leger op 2 Januari osn drie uur in den namiiddag, plaatselijken tijd,' de hoofdstad der Philippijnen zijn binnengerukt. Alle troepen van de Vereenigde iStaten zijn teruggeitrok- ken en alle ins:aliaties tot verdediging van Manilla vemield. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Te Washington is officleel medegedeeld, zoo meldt Associated Presis, dat het Ameri kaansche vlootsteunpunt op de Philippijnen, Cavite, voor het binnen'rukken van de Japan- ners in Manilla, ontruimd is. MACARTHUR VLUCHT NAAR CORREGIDOR. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens nog niet bevestigde berichten heb ben de Japanners den Aanerikaanischen opper bevelhebber der Philippijnen, MacArthur, uit- genoodi'gd te capituleeren. Naar Domei uit betrouwbare bron ver- neemt is generaal MacArthur gevlucht naar het eiland Corregidor in de bocht van Manilla. Onbevestigde geruchiten melden, dat Mac- Arthur tijderis een der laatste Japansche luchtaanvallen op Manilla door een granaat- splmter aan den rechter sohouder is gewond. V ERDEDIGIN GSLINIES OP MALAKKA DOORBROKEN. Het D.N.B. meldt uit ToUdo: De vijandelijke verdedigingslinies zijn reeds doorbroken,, naar van het front op Malakka wordt gemeld. Militaire kringen merken naar aanleiding Qiiervan op, dat de ■izoogenaamde Popham-linie, welke bestond uit versterkte stellingen in Noord^Malakka en gericht was tegen een uit Thailand naar het'Zuiden op- rukkenden vijand, niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche linies bestaan voornamelijlk uit krachtig versterkte weg- versperriingen, die aan beide zijden begrensd worden door het oerwoud of dichte rubber- plantages. Nadat de Japanners de heuvelstellingen bij Ipo veroverd hadden, werden de vijandelijke formaties in het sultanaat 'Selangor .gedre- ven. Bijna tezelfder tijd bereikten de aan de Oostelijke kust oprukkeride Japanners'in het sultanaat Pahang, de belangrijke sleutel- positie Kwantan. Aan de Westelijke kust izullen die komende gevechten om Kwala Loempoer, de hoofdstad van Selangor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk Britsch garnizoen, geleverd worden. Het Japansche hoofdkwartier maa.kt be- kend: Japansche legervliegtuigen hebben op 1 Januari een groep vijandelijke tranisportsche- pen in de straht van Malakka aangevallen. Zij brachten daarbij een schip van 2000 bri. tot zinken en beschadigden een schip van 3000 brt. Bovendien brachten duikbommen- werpers een motortorpedoboot tot zinken en 8—7—6—0—0 Een goed begin. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan en de Nederlandsche ambulance lean met trots vaststellen, cjat in het oude jaar het Nederlandsche volk zijn plicht heeft gekend. Duizenden hebben hun bijdrage geleverd en het bekende gironummer 87600 heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Maar ook in 1942 zal het Nederlandsche volk zijn steun aan de hulpexpeddtie niet mogen onthou.den. Maar daarom voor 1942 een goed begin. Stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op girorekening g 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginneweg 22, 's-Gravenhage. stelden drie andere buiten gevecht. Voorts hebben de Japanners op 1 Jan. boven Malakka een fcomanenwerper van bet type Martin 139 neergeschoten. Naar uit Singapore gemeld wordt,, heeft de officieele berichtendienst van Singapore een manifest aan de Chmeesch-communisMsche partij van Malakka igepubliceerd. Terwijl tot dhsver de comimunistische cellen, die vooral een groot deel der arbeiders en kieine nering- doenden onder de Ohineesche bevolking van Malakka omvatten, verbodert waren en aan de scherpste vervolginigen blootstonden, worden de leden der Cbineesche communistisohe par tij thans uitgenoodigd, zich voor de verdedi ging van Malakka te mobiliseeren en te be- wapenen. DE GEALLIEERDE LEGERLEIDING. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Generaal Wavell zal waarschijnlijk tot chef van de geallieerde legerstrijdkrachten in Oost-Azie en de Amerikaansche adimiraal King tot chef van -de zeestrijdkrg,chten in dat gebied 'benoemd worden, zoo meldt Svenska Dagbladet uit Londen. Naar het blad verder bericht, meent men te Londen te weten, dat Washington het hoofdlkwartier der opera ties op de Stille Zuidzee za,l worden en Londen het hoofdkwartier voor de gevechtshandelin- gen der geallieerden op de andere fronten. De Londensebe correspondent van Stock- holms Tidningen meldt over het zelfde onder- werp, dat de oorlogvoering van de t'egen- standers van de spil in de geheele wereld zal worden ingedeeld in zones onder eenhoofdige leiding. Wavell zou opperbevelhebber worden van alle geallieerdie leger,s in Oost-Azie van Irak en de grens van den Kaukasus over Indie, Birma en Malakka tot Nederlandsch- Indie en den Birma-weg. De verdediging van China zal echter ook in de toekomst onder leiding blijven staan van Tsjiang-Kai-sjek. Wavell en Tsjiang Kai-sjek zouden echter de plannen voor de verdediging van den Birma- weg gemeenscfaappelijk opstellen. G-eneraal Dill zal waarschijnlijk vertegenwoordiger van de opperste iegerleiding te Washington wor den- DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE VERLIEZEN IN OOST-AZIE. Bij de jaarwisseling publiceert bet hoofdl kwartier der Japansche marine de volgende cijfers be'reffend-e de Engelsche en Ameri kaansche verliezen sedert het uitbreken van dien oorlog in den Stilien Oceaan. Slagschepen: tot zinken gebracht 7, zwaar beschadigd 3, licbt beschadigd 4. Kruisers: tot zinken gebracht 2, zwaar be schadigd 2, liciht beschadigd 4. Torpedojagers: tot zinken gebracht 2, zwaar beschadigd 5. Duikbooten: tot zinken gebracht 16 en voorts onbekende verliezen. Kanonneerbootentot zinken gebracht 2, zwaar beschadigd 2, buitgemaakt 1. Torpedobooten: tot zinlken gebracht 6. Patrouillevaartuigen: tot zinken gebracht 1, zwaar beschadigd 2. Mijnvegersi: tot zinken gebnacht 1. Hulpscbepenzwaar beschadigd 1. Gewapende koopvaarders: buitgemaakt 1, zwaar beschadigd 4. Groote koopvaardijsdhepentot zinken ge- bracht 5, zwaar beschadigd 13, licht bescha digd 39. Voorts zijn meer dan 50 koopvaarders van verschillende tonnage en 407 kleinere vaar- tuigen buitgemaakt. Vliegtuigen: neergeschoten 149, waarvan 22 groote en 9 vliegbooten; op den grond wemiield 724 vliegituigeni, waarvan 78 groote ■en 20 vliegbooten. In to'aal dus 873 vlieg tuigen. De Japansche verliezen blijven beperkt tot- 1 kruiser lichtbesdhadigd, 4 torpedojagers. 2 mijnvegers en 1 duikboot gezonlken; 5 spe- ciale vaartuigen en 2 transportschepen ge- zonken en 46 vliegtuigen veiioren gegaan. ENGELSCHE TERUGTOCHT UIT NOORD-BORNEO. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het gros 'van de Britsche troepen uit Serawak (Britsch-iBomeo) met succes teruggetrokken. GEEN BRITSCHE TROEPEN NAAR DE SOVJET-UNIE. United Press meldt: Groot-Brittannie heeft, naar men Donderdag heeft vernomen. het plan verworpen b&treffende opstelling van een Britsch front an d'e Sovjet-Unie, ten- einde alle besdhikbare krachten van het im- perium te kunnen d'irigeeren naar de door Japan bedreigde positie-s in Oost-Azie. De Britsche imperiale troepen, die men anders naar ae Sovjet-Unie zou hebben gizonden om het Sovjet-leger te Versterken, zullen in plaats daarvan naar Malakka en andere plaatsen in Oost-Azie gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1