1st Nieuwjaars-advertentifin Strijd en Overwinmng Sanap/rin aaa a 62 cent Vaccinatie. In verband met de papier- schaarschte bestaatdemogelijk- heid dat wij in ons nummer van 1 Januari a.s. niet alle binnengekomen advertenties kunnen plaatsen. Wij zullen deze dan eventueel in ons nummer van Vrijdag 2 januari opnemen. ADMINISTRATE TERNEUZENSCHE COURANT kostelooze vaccinatie en revaccinatie Na-uitreiking nieuwe Distributie- bescheiden en Toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat zij,-die hun nieuwe Distributiebescheiden en Toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid nog niet hebben afgehaald, dit alsnog kunnen doen op Din&dag 30 December a.s., des v.m. van 9—12 uur en des n.m. van 1.30—5 uur, in het lokaal „6ethel". Na-uitreiking te SLU1SKIL op Woensdag 31 December a.s., op dezelfde uren als boven vermeld. Terneuzen, 29 December 1941. De Burgemeester vcrornoemd, C. VERLINDE, wnd. Inlevering Oppiakvellen in de week van 29 December 1941. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat in verband met den a.s. Nieuwejaarsdag de inlevering der Oppiakvellen door detaillisten welke op Donderdag 1 Januari a.s. zouden moeten komen, thans dient te geschieden op Vrijdag 2 Januari a.s,, des v.m. van 9—12 uur, ten Distributiekantore. De inlevering op de overige dagen blijtt onveranderd. Terneuzen, 29 December 1941. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. Afwikkeling Defensieschadezaken. FEUILLETON Dr. Burmesters Kou in het hoofd bewijst snelle en goede d/ensten. voor het nummer dat Donderdagmorgen 1 j Januari in plaats van Woensdagavond zal verschijnen, worden geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 20 regels, zal 60 cents meer worden gerekend voor elke 20 regels of ge- deelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Din sdagmiddag 8 uur 30 December a.s. i Terneuzen, 24 December 1941. Firma P. J. VAN DE SANDE. Op Dinsdag 6 Januari 1942 zal door de gemeente-jgeneeslieeren gele-genheid worden gegeven tot in bet Ziekenhuis; des namiddags 8 uur. Op Dinsdag 6 Januari 1942 zal gelijke gele- genhek} bestaan te Sluisktt ten huize van dok- ter Wechgelaar, des namiddags om half drie. De Burgemeester, uitvoerende de taak van Burgemeester en Wethouders, C. VERLINDE Wnd. De wnd. Burgemeester van TERNEUZEN brengt bet volgende ontvangen schrijven hierbij ter kennis van belanghebbenden ALGBMEENE BEKENlDMAKING inzake de AFWIKKELING VAN DEFENiSIESCHADEN Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de Iandsverdedi- ging, onder-water-zettingen voorbereid en ge- steld, verdedigingsweriken, hindernissen, ver- sperringen, e.d. gemaakt, wegruimimgen uit- gevoerd en terreinen, gebouwen, wateren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en ge- bruikers van de terreinen en opstallen, ten aanzien van welke een of meer dier verrich- tingan Tiebben plaats gehad en die hierdoor schade hebben geleden, moeten een verzoek tot het b£komen van schadeloosstelling voor 1 Januari 1942 indienen bij den Algemeen Gemachtigde voor de Oorlogs- en Defensie- schaden te 's Gravenbage. Indien v66r dien datum geen aanvrage is ingediend, vervalt bet recbt op schadeloos- stelbng. Zij, die reeds een verzoek hebben ingediend bij de- Advies-Commissie-Vorderingen en van deze schriftelijk bericht hebben ontvangen over het in bebandeling nemeh daarvan, moe ten niet opnieuw een verzoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die zulk een verzoek reeds hebben ingediend bij de Schadecommis- saris en van dezen schriftelijk bericht hebben. ontvangen als voren. Het Hoofd der afdeeling Defensieschade van het Departement van Financien onder-. zoekt de aanvragen van belanghebbenden en biedt deze daarna e.en bepaald bedrag in geld aam als schadeloosstelling. Wordt de schade van Rijkswege in natura hersteld of is bet om andere redenen niet mogelijk terstond een aanbod als vorenbedoeld te doen, dan kan belanghebbende schriftelijk aan den Alge meen Gemachtigde voornoemd een voorschot of crediet vragen, dat, zoo bet verleend wordt, met de schadeloosstelling wordt "verrekend. Indien belanghebbende de hem door het Hoofd der afdeeling Defensieschade van ihet Departement van Financien aangeboden schadeloosstelling^ niet voldoende. acht, kan bij een ongezegeld verzoekschrift richten tot den Secretaris-Generaal van .het Departement van Financien, waarin vermeld bet bedrag, waarop bij aanspraak meent te hebben, en de redenen, wabrop deze aanspraak berust. Beroep op den rechter, of eenigerlei andere voorziening, is niet mogelijk. De' Secretaris-Generaal beslist omt-rent dat verzoek, tegen welke beslissing niet kan wor den opgekomen. Terneuzen, 22 December 1941. De wnd Burgemeester van Terneuzen C. A. VERLINDE. DE JAPANSCHE OPMARSCH OP MAEAKKA. De Japansche troepen die in West-Malak- ka opereeren en waarvan een deel Penang bezetten, hebben met hun hoofdmacht de ri- vier Kyria overschreden en den vijand op ver- schillende punten verslagen. Het belangrjjke steunpunt Taiping werd bezet en de opmarsch naar het Zuiden werd voortgezet. In Oost- Malakka marcbeeren de Japansche troepen van Kota-Maroe^uit, eveneens in Zuidelijke ridhting verder op. Naar het Japansche hoofdkwartier verder mededeelt, zijn Japansche troepen met kleine rivierbooten de Perak overgestoken. Zij val- len thans den vijand in den rug aan. Volgens een mededeebng van den Japan- schen woordvoerder, aldus bet D.N.B., be- droeg de Japansche buit bij Penang 1300 ton geraffineerd en 1000 ton ruiw tin, 2000 ton rubber, 80.000 vaten rgst, 1000 auto's en 10 groote motorbooten. Naar Doimei meldt, hebben de Japansche troepen op Malakka reeds eenpunt ten Zui den van de linie, die naar den thans afgezet- ten Britschen commandant Popham genoemd is, bereikt. De Popham-linie, die tenminste drie m'aanden tegenstand zou kunnen bieden, werd in 24 uur doorbroken. Het gros van de Britsch-Indische troepen, die uit 20.000 man bestonden, is gedecimeerd. Volgens verklaringen van gevangen geno men Britsch-Indiers is volgens Domei spoe- dig na bet uitbreken van de vijandelijkheden op 8 December een muiterij ontstaan onder twee Britsch-Indische bataillons, waarbij 12 Britsche officieren werden doodgescboten. De muiterij ontstond, toen de (Britsch-Australi- sche strijdkrachten tracbtten Britsch-Indische troepen naar het Noorden te dirigeeren om de Britsch-Indische strijdkrstfchten bij Alor- star te versterfken. TROEPEN GELAND OP 50 MI.JL VAN MANILLA. Uit Washington Verneemt het D.N.B., dat nieuwe Japansche landingen op twee, plaat sen op Luzon op een afstand van slechts vijf- tig mijl van Manilla zijn uitgevoerd. Het Amerikaansche legerbericht uit Manilla geeft toe, dat de Japansche druk op het Zuid- Oostelijke front in den Noordelijken frontsec- tor van Luzon is toegenomen, waar Japan sche troepen, die van Apari uit naar het Zuiden oprukken, Tuguegarao zouden hebben bereikt. Ook uit de buurt van Lingayen wor den hevige gevechten gemeld. Hier brengen Japansche troepen aan de Amerikaansche troepen zware v-erliezen toe. De Asahi Sjimboen schrijft in een militair overzicht, dat de algemeene aanval op de Philippijnen thans is begonnen. Manilla ligt onder het concentrische artillerievuur van de Japanners. Op verschillehde plaatsen zijn de Japanners tot den laatsten aanval overge- gaan. Het blad meldt voorts, dat de Philippijnscbe regeering tot' een ingrijpende kabinetswijzi- ging is overgegaan. Het aantal ministerien is verminderd van 9 tot 4. Op Noord-Borneo en Serawak zijn Japan sche versterkingen aan land gezet. Het ministerie van marine te Washington heeft Vrijdag medegedeeld, dat de Aziatische' vloot van de Vereenigde Staten een vijande- lijk transportschip, een mijnenveger en hoogst- waarschijnlijk nog een ander transportschip en een bevoorradingsschip voor watervlieg- tuigcn tot zhoken heeft gebracht. De Amerikaansche strijdkrachten, die ten Zuid-Westen van Manilla ziware tanks in den Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden) 46 Toen gebeurde er iets, dat Lorenz de schel- len van de oogen deed vallen. Enkele secon- den lang"*staarde Dorothy hem aan met een blik van hopelpoze vertwijfeling, dat het hem tot in het diepst van zijn ziel ontroerde. Daar na bief zij even in een hulpeloos gebaar haar armen op om ze onmiddellijk weer slap iangs haar lichaam te laten vallen en terwijl haar lippen van nauiw bedwongen aamdoening beef- den, keerde zij zich om, vloog naar de deur en voor Lorenz gelegenheid had een woord te zeggem, was ze uit de kame^ verdwenen Hij snelde haar na eit vond haar in haar eigen kamer voorover op den divan liggend, het hoofd in een kussem verborgen en kramp- adhtig snikkend. Hij ging bij- haar op een rand van den divan* zatten, nam haar stevig bij de schokkende schouders en bracht zijn hoofd heel dicht bij het hare. ,,Luister toch eens, Dorothy, wees toch ver- standig, ja... Ik mag je zoo graag, d»t weet je iimmers wel, maar.ik heb toch mijn vrouiw... zij wacht op me!" Wachten! Wachten!" ri#p Dorothy onbe- heerscht, - terwijl zij met een ruk overeind strijd hebben geworpen, hebben zware verlie zen geleden, zoo meldt radio Manilla. De Japanners voeren voortdurend nieuwe ver sterkingen aan en verscherpen de krijgsope- ratias, die zeer sn^l een beslissing rtaderen. De Japansche luchtmacht heeft ook Zater- da»g een levendige activiteit boven de Philip pijnen ontpiooid en heeft talrijke militaire doelen gebombardeerd. DE BEZETTING VAN HONGKONG.HEEFT DEN STRIJD OPGEGEVEN. De afdeelingen voor leger en marine in. het Japansche keizerlijke hoofdkwartier hebben 'Donderdag den val van Hongkong bekend ge maakt in een communique van den volgenden inhoud Op 25 December om 17 uur 50 heeft de vijand, die Hongkong bezet hield, zijn over- gave aar.geboden, aangezien hij niet verder in staat is weerstand te bieden aan onze i viortdurende aanvallen. Diemtengevolge neb- ben de troepen om 10 uur 30 bevel gekregen het vuren te staken. De val van Hongkong, na Singapore Enge- i lands sterkste vesting in Oost-Azie, voltrok I zich Donderdagmiddag tegen zes uur met de Engelsche capitulatie. Veertig minuten later beval de Japansche commandant Takasji Sa- kai het vuren te staken. Kort daarop gingen de gouverneur, Sir Mark Young en de Brit sche beveRiebber naar Kauloen om de Japan sche directieven voor de capitulatie in ont- vangst te nemen. De Japanners hebben hun vefovering zorg- vuldig voorbereid. Om de steile hellingen te beklimmen hadden Japansche soldaten dag en nacht met tquwladders geoefend. Voor Ihet doortrekken van de "mijnenvelden rondom het eiland waren afdeelingen zwemmers samen- gesteld, die hun laatste training kregen van vermaarde recordzwemmer| als Reizo, Kom- ke en Saboero Ito. In het Chineesche conflict speelde Hong- j kong een zeer belangrijke rol als overslag- haven voor de Engelsch-Amerikaansche leve- ranties aan Tsjoengking. Van Januari tot No vember j.l. werden goederen aangevoerd ter waarde van - twee en een half milliard yen, terwijl langs den weg door Birma slechts voor een Inalf milliard China bereikte. Nu de Ja panners vasten voet hebben op Malakka, wordt deze weg zeer ernsti-g bedreigd en de route via Britsch-Indie is ver en loopt door zwaar terrein, zoodat Tsjoengking weinig hulp meer heeft te wachten. De Engelsche troepen op Hongkong waren 22.000 man sterk. De vesting bezat verdedi- gingsinstallaties ter diepte van acht kilome ter. Elk der eilanden in de omgeving was een fort op ziehzelf. Naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt is de antwapening- van 'de Britsche met inbegrip van de. Chineesche troepen te Hongkong, die onder Britsch bevel stonden, zonder inciden- ten verioopeh. Alle geintecneerde Japanners werden gezond en wel in vrijheid gesteld. De Britten hebben Vrijdagochtend vroeg de door het Japansche leger en de marine gestelde voorwaarden aangenomen. ■Volgens Domei zijn de volgende eischen gesteld 1. een bepaald aantal Japansche troepen bljjft voor het handhaverr van den vrede en de orde op Hongkong; 2. de Engelschen nemen de volledige ver- antwoordelij kheid op zich voor het onmiddel- lijke staken van de vijandelijkheden en voor het verhinderen van ongewenschte inciden- ten; 3. over de bijzonderheden wor'dt e^rst later beslist. De gouverneur heeft het besluit om te ca- pituleeren eerst genomen, toen na het verlies van de stellingen in de Repulse-baai de strijd geen kansen meer bood. De Japanners heb ben geconstateerd, dat Britsch-Indische troe pen het zwaarste deel van de gevechten te verduren hebben gekregen en de grootste verliezen leden, terwijl de (Britsche troepen terugtrokken en veel al den tegenstand reeds opgaven, voordat hiertoe dwingende nood- zaak bestond. Bij de pperaties tegen Hongkong werden door de Japansche marin% een vijandelijke duikboot, een kanonneerhoot en zes torpedo- booten tot zinken gebracht of vemield. Bij de bezetting van het zgn. Stonecutter eiland vie- len den Japanners na de Britsche capitulatie meer dan 40 voertuigen en groote hoeveel- heden munitie in handen. Naar Domei meldt hebben de Japanners na de capitulatie van 'Hongkong in totaal 21 koopvaardijsthepen in beslag genomen. Daar- onder beVonden zich drie grqote schepen, die onder Britsche' of vijandelijke vlag voeren. JAPANSCHE MINISTERS OVER HET VERLOOP VAN DEN STRIJD. In den Japanschen Senaat heeft minister- president Tojo verklaard, dt volgens de tot duverre ontvangen berichten de Japansche troepen op Mindanao ongeveer achttien dui- zend Japansche burgers hebben gered, die voor het uitbreken van den oorlog in de ge- vangenis waren gebracht. De Japansche be-' zettingstroepen zullen op pepaste wfjze recht doen aan de vijandelijke soldaten, die schuldig zijn aan het gevangen zetten, vervolgen en dooden van de Japanners. Tojo verklaarde voorts, dat na de reparatie van de beschadigde petroleuminstallaties op Noor-Borneo bijna 20 bronnen binnen een maand zullen worden geexpoiteerd. Van het begin van 1942 af zullen deze bronnen onge- vloog. ,,Dat ig: het immers juist, zij kaci niets anders dan wachten. Ailes laat ze je alieen dragen. Je zou er allang bovenop zijn ge- weest, als ze aan je zijde was gegaan, in plaats van altijd maar achter je aan te loopen en zich door jou te laten voortsleepen. Ja, ja, zij is er d,e schuld van, dat je niet vooruit komt! Waarom is ze niet met je meegegaan naar Berlijn om haar aandeel in den strijd op zich te nemen! Zij zit thuis. veilig geborgen en wacht. Tot het zoover is, dat ze in een opgemaakt bed kan stappen. Bah, dan is het geen prestatie meer om een goede kameraad, een goede vrouw te zijn!" Lorenz had haar onVerwachte nitbarsting met een zekere huivering aangehoord. Haar woorden streelden als een zoet yergif zijn zelfbewustzijn; goed beschouwd kon je niet zeggen, dat ze ongelijk had. Het viel niet te ontkennen, - dat haar conclusive een grond van waarheid bevatten. Hartstochtelrjk sloeg DoVothy haar armen om zijn hals. ,,Ik heb het... uit liefde gedaan, hoor je, Lorenz;? Uit liefde voor jou... hen ik je nageloopen. Ik was het, die je uit je on- waardig bestaan wegslefrpte, ik hen het ge- weest, die je weer naar je beroep heeft terug gebracht. Ik ik heb veel meer recht op je dan die ander ondanks alles! Lorenz!" Daar boog hij zich over haar heen, zijn lip- pen brandden op de hare; een opwelljng van onbedwingbaren hartstocht verstikte zijn ge- weten. Toen, plotseling was het, alsof hij Marlene's gezicht voor zich zag. Een oogenblik leek het, of die roode lippen, dat hooge voorhoofd, die scherp gehogen wenkbrauwen, die lange wimpers of dat alles. aan Marlene toebe- veer 50.600 ton produceeren. Op Noord-Bor neo zijn de Engelschen ongeveer drie maan- den voor het uitbreken van den oorlog met de vemieling van de bronnen begonnen. Zij heb ben ongeveer 150 boortorens vemield. De minister van marine, admiraal Sjimada, gaf een overzicht van de Britsche en Ameri kaansche verliezen. Tot zinken zijn gebracht 7 slagschepen, 2 kruisers, 1 torpedojager, 9 duikbooten, 6 kanonneerbooten of mijnvegers, 8torpedobooten en 16 koopvaardijschepen. Zeer zwaar beschadigd werden 3 slagschepen, 2 kruisers, 4 jagers, 2 kanonneerbooten, 1 hulpschip en 3 koopvaarders; lichter be- scliadigd 1 slagschip en 4 kruisers. Buitge- maakt werden 50 koopvaardijschepen met een tgezamenlijken inhoud van 130.000 ton en 407 kleine vaartuigen. Verder zijn 803 Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De minister van oorlog Togo, heeft in den Rijksdag o.m. nog verklaard/ dat de oorlogs- toestand zich gunstig voor Japan blijft ont- wikkelen. Met betrekking' tot den toestand in Mant- sjoekwo verklaarde Togo, dat de verdediging van de grenzen met Buiten-Mongolie en de Sovjet-Unie absoluut. gewaarbor-gd is en .dat er volkomen rust en orde heerscht. Tfigenover Tsjoengking heeft het Japan sche leger verschillende beveiligingsoperaties uitgevoerd. In totaal zijn in alle operatie- zones van het leger 427 vliegtuigen vernield en hij luchtaanvallen 60 vijandelijke kanon neerbooten of koopvaardijschepen van den vijand .ot zinken gebracht. Tenslotte deelde Tojo mede, dat het Japan sche leger den volgenden buit heeft gemaakt: 1758 automobielen, 58 tanks, 108 stukken ge-, sohut, 4157 mitrailleurs en geweren en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal met inbegrip van benzine en rubber. Tojo besloot met de woorden: De Groot- Aziatische oorlog is pas begonnen en de be- langrrjkste opera ties staan ons nog te wach ten. Ik wensch te verzekeren, dat officieren en manschappen in de nauwste samenwer- king, vast overtuigd van de definitieve ovei - winning, het groote d,oel van dezen heiligen oorlog zullen bereiken. Het optreden van de vloot. De minister van marine, Sjimada, heeft in zijn rapport voor het parlement nog mede- gedeeld. dat de Japansche vloot tot dusver drie torpedojagers, een mijnveger en vijf duik booten van een bijzonder type heeft verloren. Verder werd een mijnveger zwaar en een kleine kr.uiser licht beschadigd. Sjimada ver klaarde uitdrukkelijk, dat dit de totale ver liezen van de Japdnsche vloot waren. Sprekende over de afzoniderlijke operaties van de Japansche vloot verklaarde Sjimada- de vloten van Engeland en Amerilta op den Stillen Oceaan zijn verslagen en meer dan de helft van de vijandelijke luchtstrijdkrach- ten is vemietigd. Hierdoor heeft Japan de heerschappij ter zee en in de lucht boven den Stillen Oceaan veroverd. Tevens echter is ook de strijdlust van den vijand zwaar gc- troffen. Nadat de operaties tegen Hawaii waren geeindigd, is geen noemenswaardige activiteit van den vijand meer geconstateerd. Teneinde de militaire successen nog te vergrooten, heeft <de Japansche vloot de eilan- den Johnston, Palmira, Baker en Wake aan- gevallen, die als steunpunten tuSschen liawaii en het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan moeten wdrden beschouwd. Bij den aanval op Wake moest een «eer zware tegen stand overwonnen worden, daar he1; eiland zwaar was versterkt. Belangrijk is, dat thans de luchtvevbindin- gen tusschen de Vereenigde iStaten en Oost- Azie via de eiianden in den Stillen Oceaan verbroken is. De luchtmacht der marine heeft alieen 838 vijandelijke vliegtuigen vernield, waarbij nog de successen van vliegtuigen van het leger komen. Alieen in het Zuiden is nog een zekere activiteit van vijandelijke vliegtuigen waar te nemen. Op Britsch-Borneo hebben de landingstroe- pen den vijandelijken tegenstpnd gebroken. Zij rukken thans snel op. Tenslotte verklaarde Sjimada, dat de Ja pansche vloot dank zij een laagdurige oplei- ding en een harde scholing ggtoond heeft op den Stillen Oceaan in ieder-opzichl superieur te zijn.. Echter de verdere ontwikkeling kan nog niet worden overzien en men moet zich nog voorbereiden op groote moeilijkheder. en offers. RADIOBOODSOHAP VAN DEN PREMIER VAN THAILAND AAN TSJIANG-KAISJEK Het D.N.B. meldt uit Bangkok: Radio-Bangkok heeft Vrijdag om 19 uur plaatselijken tijd een persoonlijke boodschap van den minister-president van Thailand, Songgram, aan maarschalk Tsjiang Kai-sjek uitgezonden. Baar de telegrafische verbin- dingen verbroken zijn, koos de- premier dezen weg om verder persoonlijke boodschappen uit te wisselen, die reeds twee jaar geleden ter sprake zijn gebracht. De premier richt tot China en Tsjiang Kai-sjek het verzoek den strijd tusschen Tsjoengking en Japan zoo spoedig mogelijk tot een einde. te brengen, Nederlandsch B uisje 4-0 ct. hoorde. Hij sloot zijn oogen in volkomen .overgave aan een intens gevoel van gelukzaligheid, die niet van deze "wereid scheen te zijn. Marlene, Marlene Lorenz!" fluisterde Dorothy huiverend. De vreemde klank van deze stem bracht faepi tot bezinning. Verward en ontsteid sta r- de hij een oogenblik naar het meisje daar yoor hem. Dan sprong hij plotseling overeind, vluchtte de kamer en de Woning uit. rende de trap af, bereikte de straat en dook in de me- nigte onder. Marlene!"... Meer recht? Wat? Omdat zij over grootere macht en dpverbruikte krachten beschikte? Wat dat misschiein een offer geweest of een strijd)? Ach kom, meisje Dorothy! Zou jij voor me gehongerd hebben? Zou jij dan misschien jaren lang zonder klachten of verwijten nood en zorg op je hebben genomen? Jij hebt gemakkelijk praten, meisje Dorothy, dochter van meneer doctor Muller, jo hebt goed pra ten over kameraadschap en steun en hulp. Jij bent rijk en je hebt mij van je rijkdom een kleinigheid afgestaan, omdat je bah, wat jij zoo liefde noemt! Liefde!... Die wordt niet naar den omvang van je hartstocht afgemetem, maar naar de grootte van het offer, dat je bereid bent te brengen. Het is geen kunst over liefde te spre- ken, als je welvoldaan in een goed' verwarm- de kaimer' zit en meer dan een behoorlijk dak boven je hoofd hebt. Wat? Je had me willen helpen? Nee, meisje Dorothy, koOpen wilde je me. Schitte- rend had je dat alles Tiverdacht, iistig ge- ensceneerd en uitgewerkt. Wat- je zegt! Jij zou, als je in Marlene's plaats was geweest, met mij mee naar Ber lijn zijn gegaan? Misschien zelfs wel loopenfl wat!? En jij zou gevochten, werkelijk ge-* vochten hebben en alle goede dingen van je leven aan dezen" strijd ten offer hebben ge bracht? Ach kom, meisje Dorothy, dat ge- loof je toch immers zelf niet!... Het was hem- nu, terwijl hij zich een weg haande door de menschenrlienigte in de Leip- ziger straat, of hij behoefte gevoelde Doiothy te verrrederen en haar handeliwijze aan min- derwaardige, zelfzuchtige overwegingen toe te schrijven. Het was, alsof hij wraak moest neimen voor het helaas onlobchenbate teit, dat het haar gelukt was hem ,,in haar netten te verstrikken". Hoe had jij je dat eigenlijk vporgesteld, meisje Dorothy? Dacht je, dat ik me mis schien zou alten... scheiden om jou te kun nen trouwen En dat zou je hebben klaar gecpeeM, wat? Niettegenstaande je uit mijn ver led eh wist, hoe het met Marlene gesteld is, dat een dergelijke laffe streek haar in den dood zou hebben gedreven? Geleidelijk vervlceiden zijp gedachLu, hij liet zich doelloos -met den mensc'henstroom meedrijven, kwam op de Spittelmarkt terecht, boog de Wallstraat in en bemerkte plotseling, dat hij de Krautstraat naderde. Verschrikt bleef hij staan. Het Josefs- heim! Dus daarheen leidde zijn weg terug En vandaag hadden vijfentwintig patien- ten hem op zijn spreekuur bezocht... Morgen zouden het er stellig nog meer zijn geweest. Het zij dan zoo! Er 'bestaan nu eenmaal geen zijwegen, waarop men Ihet lot naar zijn hand kan zet- daar alle Aziaten een groote familie vormen. De hroederoorlog moet daarom met bet oog op de wereldcrisis, die haar hoogtephn. heeft bereikt, beeindigd worden. Als de Aziaten zich vereenigem zouden zij Azie een geluk- kige toekomst tegWnoet leiden. Thailand dat reeds met Japan tot een samenwerking is gekomen, is van de goede bedoelingen van Japan overtuigd. De door de Britsche pro paganda onder de Aziatische volken' veroor- zaakte meeningsverschillen zgn slechts tijde- lijke, daar ook Birma en Britsch-Indle op het punt stonden wakker te worden. Daarom moet zich ook Tsjiang Kai-sjek met de an dere Aziatische volken vereenigen. De Thai- landsche premier en de regeering van Thai land staan ter beschikking voor de brjlegging van het conflict, indien de regeering van Tsjoengking streeft ftaar een onmiddellijke- overeenstemming dan is volledig vergelljk mogelijk. De minister-president legde er den nadruk op, dat deze -boodschap op eigen ini- tiatief en niet onder buitenlandschen druk werden uitgezonden. JAPANSCHE ZWEMMENDE TROEPEN. S.P/-T. vemeemt uit Londen, dat bij de ge vechten om Hongkong voor de eerste maal gebruik is gemaakt van zwemmende troepen. Deze speciaal opgeleide manschappen zwom- men, met geweer bewapend, over de Lymoon- engte, die Honkong van het vasteiand scheidt. Onderweg beschoten zij de drijvende mijhen, die het eiland beschermden, waardoor deze onschadelijk werden gemaakt; op deze wijze konden transportschepen ongehinderd volgen. BENGAZI DOOR BRITSCH-INDISCHE TROEPEN BEZET. In zijn weermachtsbericht no. 571 van Don derdag maakte het Italiaansche opperbevel het volgfende bekend: De vijand ondemam steeds nieuwe pogin- gen om met steun van nieuwe formaties pantserwagens, die uit het achterland waren aangevoerd, op verscheidene punten van den rand van de Dzjebel -van Cyrenaica tot het gehied' van Bengazi door te dringen. Zijn pogingen werden door de gemechaniseerde formaties der mogendheden van de spil afge- slagen. Plaatselijke tegenaanvallen van Duit- sche pantserafdeelingen werden met succes bekroond. Gevechtswagens en kanonnen wer den vemield. Er werden veel gevangenen ge maakt. - De bezettingen van Solloem en Bardia noodzaakten aanvallende vijandelijke afdee lingen onder verliezen tot den aftocht. In het Centrale deel van de Middellandsche Zee werden eenige Engelsche zeelieden opge- pikt, die tot de geredden behoorden van den op 19 December door Italiaansche zeestrijd- krachten tot zinken gebrachten vijandelijken kruiser Neptune en van een torpedobootjager. Formaties van de - Cluitsche luchtmacht bom- bardeeren zonder ophouden de militaire in- richtingen en havenwerken van het eiland Malta. De escorteerende jagers schoten twee Hurricanes neer. Het Italiaansche weermachtsbericht van Vrijdag luidt als volgt: Onze afdeelingen hebben in West-Cyre- naica volgens de piannen in goede orde haar bewegingen voortgezet, die de vijand op geenCrlei wijs kon belemmeren, ondanks her- haalde intensieve pogingen. Bengazi, dat volgens de verzekering van de radio van den vijand zelf vrijwel is ver- woest, is zonder strijd door Britsch-Indische detachementen bezet. Hemieuwde vijandelijken aanvallen in de omgeving van Bardia en Solloem werden af- geslagen. De- vijand verloor enkele pantser- auto's. Bij een aanval op Tripoli is een vjjandelrjk vliegtuig onderschept door onze jagers en neergeschoten, waarbij het in brand vloog. Het- Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag iuidt als volgt: Ten Zuiden van Bengazi zgn aanvallen van gepantserde afdeelingen door onze troepen afgeslagen. Geen nieuws van beteekenis van het front bij Solloem en Bardia. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op eenige plaatsen in Lybie en een langdurigen aanval gedaan op Tripolis. Eenige- slachtoffers en geringe schade. Een vijande- lijk toestel werd in een gevecht neergescho ten, een tweede werd neergehaald door het afweergeschut te Zwara. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duik boot onder bevel van den luitenant ter zee Lenzi het gewapende Britsche schip Larri- naga, dat ongeveer 6000 ton mat, tot zinken gebracht. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE BESPRFKINGEN TE WASHINGTON. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Op het Witte Huis is Vrijdag. naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, een tweede bijeenkomst van den z.g. ,,oppersten oorlogsraad van Engeland en de Vereenigde Staten" gehouden. waaraan, be- halve door Roosevelt en Churchill, van Ame rikaansche zijde werd deelgenomen door Knox, Stimson, generaal Marshall, generaal- majoor Arnold, admiraal Stark en admiraal King en van Engelsche zijde door Lord Bea- verbrook, admiraal Pound, generaal Dill en luchtmaarschalk Portal. Van bevoegde zijde heeft men volgens den Britschen berichtendienst verklaard, dat ..yraagstukken van militaire en vlootstrategie ten. Men heeft slechts te kiezen in de diepte te blrjven of den stijlen rechten weg naar den top te wagen. Het leven biedt geem concessies. 'Het schenkt je niets. Alieen op je eigen moei- zame streven komt het aan. Maar terwijl hij nog aarzelde, voelde hij Zich, als door een geheimzinnige kracht tot^ het Jqpefsheim aangetrokken. Had hij daar* in dieperen zin, eigenlijk niet meer een tehuis gevonden dan bij A mo Meissner of bij Doro thy? Tot dat oogenblik was hg den juisteh weg gegaan en wat daarna was gebeurd^dat was niet meer geweest dan een laffe vlucht. Met een zucht van verlichting vervolgde "Loc-enz zijn weg. Koel en nuchter .overleg had gezegevierd over zijn innerlrjken twee- strrjd. Hg trof broeder Vincent in diens kantoor- tje, waar hij juist bezig was lange rgen cgfers samen te tellen. Bij Lorenz' binnentreden keek hij even op om daarna verrast van zijn stoel overeind te springefi. .Meneer Burmester! U? Ja, waar heeft t in 'a hemelsnaam uitgehangen? Waarom hebt u niets van a laten hooren?" „Tja, broeder Vincent, om u eerlijk de waarheid te zeggen, ben ik verdwaald ge- raakt. Dat kan toch den beste overkomen. niet?" „Hm!" luidde het antwoord. ,,Het kan wel, ja maar een verstandig en volwassen mensch als u moes't zooiets toch niet over komen." „Daar hebt u gelijk in! Enfin de hoofd- zahk is, dat ik mijzelf weer heb terug ge vonden." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2