AKKERTJES Ter Neuzensche Courant Strijd en Overwinding Binnenland Woensdag 24 December 1941 No. 10.310 TWEEDE BLAD WERKELIJKE WAARDEN. FEUILLETON Dr. Burmesters VAN kolonne"-paniek. In dat geval is het te hopen, dat hij zich spoedig weer zal realisee- ren, welke waarden drie eeuwen Nederland sche kolonisatie- en pioniersarbeid voor de cul'tuur van bet blanke ras vertegenwoor- digen! Drie eeuwen Nederlandsche kolonisatie bedreigd door bolsjetwistische verwoes- tingsdrif t V.P.B. Een ieder is er van overtuigd, dat het in dezen tijd meer dan ooit noodig is om zich op de werkelijke waaride der dingen te bezinnen. Het kenteringstijdperk, waarin wij leven,, maakt het noodzakelijk, om ons te ver- diepen in den gang der gebeurtenissen. In het tijdperk, dat achter ons liigt, kwam het niet zoo duidelijk naar voren, dat wij elk uur van ons leven moeten strijden om vasten grond onder de voeten te houden, dat het leven geen stilstand is, maar dat alles steeds verandert. Het tempo der gebeurtenissen had een veel langzamer verloop en voor ons Nederlanders was er feitelvjk sinds ander- halve eeuw niets voorgevallen, dat ons be- staan als volk ernstig bedreigde. Daar waren wij aan gewend geraakt en al mochten er ook in de wereld rondom stormen opsteken, die duidelijke,diepe sporen achterlieten, wij Ne derlanders merkten van deze stormen niet veel meer dan het iets hooger golven van de levenszee en dat vonden wij dan gewoonlijk al meer dan genoeg. Reeds dikwijls is ons voorgehouden, dat deze toestand niet eeuwig zou kunnen voortduren, waarschuwende stemmen vermaanden ons om niet te blijven dutten, dat ook wij eens door den wervelwind der gebeurtenissen gegrepen zouden worden en dat dan ook voor ons groote veranderingen zouden komen. Zeker, er zijn vele-stemmen opgegaan die ons zeiden ,,Sta pal". En dat had dan gewoonlijk de diepere beteekenis: wat er ook moge gebeuren- wat U ook over- komen mag, blijf rustig, doe niets, alles zal wel weet worden zooals 'het was. Het leven echter kent geen stilstand, er is alleen v66r- of achteruitgang. De geschiedenis herhaalt zich niet, kalm afwachten tot de ,,oude tij den" zijn weergekeerd, is nutteloos om de doodeenvoudige reden, dat die tijden nooit of te nimmer terug komen. En daarom is het, ook voor ons, noodzake lijk om ons te bezinnen .op de werkelijke waarde der dingen! Wat is nu wprkelijk zoo waardevol, dat wij het door den loop der tijden moeten heendragen, opdat in de vol- gende tjjdperken ons nageslacht erop voort- bouwen kan? Onder het erfgoed, dat wij ons nageslacht zoo onbeschadigd mogelijk moeten overgeven bevinden zich zonder twijfel ook de bouw- steenen van ons rijk. Onze steden, waar het grootste gedeelte van ons volk leeft en werkt, waar onze voorvaderen met liefde en toe- wijding aan gewerkt hebben, mogen niet ten ondergang gedoemd zijn. Daarom is het dan ook .misdadig, wanneer er Nederlanders zijn, die plannen koesteren om onze steden zelf te vemietigen! Het geeft weer eens een bewijs van de verdwazing waarin sommigen in dezen kenteringstijd vervallen zijn. Wanneei' gene- raal Van Oyen, de commandant der lucbt- strijdkrachten in Ned. Oost-Indie, durft pu- bliceeren, dat hij bereid is om Batavia, Ban doeng en Soerabaia met dynamiet op te bla- zen, indien dit hem noodig voorkomt, dan vragen wij ons in ernst af, of dit de houding en denkwijze van een Nederiander is. In het verloop van dezen oorlog i§ toch wel duidelijk gebleken, dat het opblazen, het vemietigen van steden en dorpen niet den minsten zin heeft, dat de eenige die er last van onder- vindt, de' vernietiger zelf is en dat de eenige slachtoffers de bewoners zelf zijn. Wie de -berichten van het Oostfront heeft gevolgd, weet hoeveel eUende door dergelijke vemieti- gingen over de bewoners wordt gebracht. Hoe groot moet de ellende in de tropen wel zijn, die over de bewoners zal komen, indlen dit plan, naar bolsjewistischen g,eest, ten uit- voer wordt gebracht? Een ieder, die met de tropen bekend is, zal gruwen bij de gedachte, welke verschrikkingen er voor de zonen en dcuchteren van ons volk in de overzeesche ge- westen zijn weggfelegd, indien zij verstoken zrin van de gelegenhedd om goed drinkwater te" bekomenin het kort wanneer zij Versto ken zullen blijven van al de sanitaire voor- zieningen, die in de tropen nu eenmaal ononb- beerlijk zijn. Alles wat voor den vijand van belang is, zal vemietigd worden", zegt Van Oyen. Dus ook de ziekenhuizen, ook de waterkeeringen. Wee dan de bewoners, wan neer de natte moesson zijn intrede doet! Men zou zeggen, dat dergelijke plannen slechts aan. een bolsjewistisch geinfecteerd brein kunnen ontspruiten. Men meene niet, dat een dergelijk besluit een teeken van held- haftigheid is. Wanneer een soldaai in oor- logstjjd zich, opoffert om zijn volk en zijn vaderland te dienen, dan is dit heldhaftig. Maar om de grondslagen van het welzijn van het volk te vemietigen, is zooiets gruwelijks masdadigs, dat dit eigenlijk niet meer te kwa- lifioeeren valt. Tenzij deze hooge Neder- landsch-Indische officier zich het hoofd op hoi heeft "laten brengen, door, de blijkens de berichten ook reeds in onze overzeesche ge- westen heerschende, parachutisten- en ..vijfde INSTELLING VAN EEN ARTSENKAMER. Ook een vereeniging van zieken- fondsartwen. Afgekondigd is een Artsenverordening, waardoor de Nederlandsche medici in een organisa ie worden aaneengesloten. De verordening regelt de rechten en plich. ten van den arts, de organisatie van de Nederlandsche Artsenkamer, het beroepsge- recht, de Nederlandsche vereeniging van zie- kenfondsartsen, het staatstoezicht, de per- sonenvereenigingen van artsen en stichtingen en andere den doktersstand betreffende pro- blemen van dezen tijd. Een verordening op de medici in Neder- land was noodzakelijk geworden door de op 1 November 1941 van kracht geworden ver ordening op de ziekenfondsen no. 160/41. De onder staatstoezicht aaneengesloten zieken fondsen hebben voor de behandeling van hun verzekerden een als eenheid geleiden dok tersstand noodig, die als orgaan, dat in staat is overeenkomsten aan te gaan, moet staan tegenover de organen van de verzekering. De Nederlandsche Artsenkamer staat onder het staatstoezicht van den secretaris-generaal van sociale zaken. Zij wordt geleid door een arts als voorzitter, die in alle medische be- roepskwesties binnen het bestek van de uit- gevaardigde Artsenverordening een beslissing treft. Te zijner adviseering wordt hij terzijde gestaan door een raad, die uit artsen wordt gevormd. De voorzitter van de Artsenkamer is tevens leider van de Nederlandsche ver eeniging van ziekenfondsartsen, die de uit- •voering van de medische taken tegenover de van staatswege geleide verzekeringsorganen tot taak heeft. De Artsenverordening be- helst voorts uitvoeringsverordeningen, zooals: een beroepsregeling, een vestigingsregeling, een arbitrageregeling, een tarievenregeling en de regeling van andere medische stands- kwesties. Zij heeft in het bijzonder ten doel door een hechte organisatre van de artsen de ideale taken van den medischen beroepsstand in den zin van een vooruitziende en moderne gezondheidspolitiek ten uitvoer te leggen. Deze taak zal de Nederlandsche Artsenkamer ook uitvoeren door, uitgaande van de tot dus- ver bestaiande medische organisaties in Neder- land, de Nederlandsche maatschappij tot be- vordering der geneeskunst en andere medisch wetensclnappelijke vereenigingen, te streven naar een opbouw, die de problemen van de medische wetenschap en bovendien het wel zijn van het Neerlandsche volk moet dienen. In samenwerking met het departement van sociale aangelegenheden zal de taak van den arts, den dienst jegens de gezondheid van den afzonderlijken Nederlandschen volksgenoot en bovendien van het geheele Nederlandsche volk, ten uitvoer worden gelegd. Naar gemeld wordt, zullen er eerlang ook een Tandartsenkamer, een Apothekerskamer en een Dierartsenkamer worden ingesteld. Voor de specialisten zal een afzonderlrjke regeling worden gemaakt bij verordening wan den president van de Artsenkamer. De verordening. zedelijken plicht wordt bekend gemaakt en i de be'kendmaking bovendien noodzakelijk 1 is ter bescherming of tot behoud van eenig rchtsbelang van grootere waarde dan het j rechtsbelang van de geheimhouding. j Hij, die opzettelijk eenig geheim, hetwelk hij volgens het voren bepaalde verplicht is te bewaren, .bekend maakt, wordt, ook wanneer slechts aan zijn schuld te wijten is, dat hij aanneemt ingevolge het daama bepaalde tot bekendmaking van het geheim te zijn gerech- tigd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. 'Het in het vorige lid strafbaar gestelde feit wordt beschouwd als misdrijf. Geen vervolging vindt plaats dan op klachte van dengene tegen wien het misdrijf is gepleegd, of na diens overlijden op klachte van zijn bloedvenwanten in de rechte lijn, zijn broeders of zusters of zijn nagelaten echt- genoot. Een arts kan verklaren afstand te doen van de uitoefening van het beroep van arts, hij kan deze verklaring herroepen. Daartoe behoeft hij de toestemming van den president van de Nederlandsche Artsenkamer. Indien deze de toestemming weigert, kan de arts de beslissing van den secretaris-generaal van sociale zaken inroepen. Zoolang de afstand rechtsgeldig is, rust de bevoegdheid van den arts om het beroep van arts uit te oefenen. Een arts kan verklaren afstand te doen van de bevoegdheid tot uitoefening van het be roep van arts. Hierdoor «*erliest hij gelijk- tijdig het recht den titel van arts te voeren. Een verkilaring van afstand en een herroe- pinig van een zoodanige verklaring worden afgelegd bij den president. SLUITING VAN INDUSTRIEELE EN HANDELSBEDRMVEN TUSSOHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het, in verband met de huidige bijzondere situatie in het bedrijfsleven, nood zakelijk moet worden geacht tot sluiting van industrieele en handelsbedrijven over te gaan op de in de periode van 25 December 1941 t/m 1 Januari 1942 gelegen werkdagen. Mits- dien wordt bepaald, dat de genoemde bedrij ven op de werkdagen in de .periode van 25 December 1941 t/m 1 Januari 1942 moeten zijn gesloten behoudens de hiema te noemen uitzonderingen. a. voor wat betreft de sluiting op 27 Dec. 1941: 1. bedrijven, die zich bezig houden met het voortbrengen van grohdstoffen; 2. gas-, waterleidings- en electriciteitsbedrijven; 3. bedrijven, werkende 'voor de voedselvoorzie- ning; 4. continubedrijven, waarbij een tijde- lijke stillegging schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou ver- oorzaken; 5. verkeersbedrijven; 3. bedrijven, waarin detailhandel wordt uitgeoefend; 7. bedrijven, welke rechtstreeks door de beyoeg- de Duitsche instan'ties zijn aangewezen; b. voor wat betreft de sluiting op 29, 30 eir 31 December 1941, behalve de hierboven reeds onder a. 1 t.m. 7 genoemde uitzonderin gen, mede de geheele ijzer- en metaal- industrie. Door de voorgeschreven arbeifdsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mogen optreden. Het vol- ledige gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden ge- stoord. Met het oog hierop dienen de bedrij ven er voor zorg te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overige rustdagen geen opeenhoopitng vari goederen op de stations en opslagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In de gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder.de hierboven genoemde uitzonderingen valt, dient men zich onverwrjld te wenden tot het rrjksbureau, waaronder de betrokken on- dememing ressorteert. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken maakt in verband met het bovenstaande bekend, dat voor vaste arbei- ders waaronder mede zijn te verstaan losse arbeiders, die op 24 December reeds vier heer Van Vliet gehad heeft voor het Chr. Nationale Vakverbond. Nadat nog Ds. Feen- stra eenige woorden gesproken had en de aanwezigen gezamenlijk gezongen hadden: „Want God den Heer iswerd de kist grafwaarts gedragen. Aan het graf heeft een zoon voor de belangstelling bedankt. BESLUIT VOOR DE VERPAOHTING VAN VISOHWATER. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede, dat heden in de Staatscourant een Besluit is afgekondigd, waarin de verpachting van vischrecht is geregeld, zoowel wat de pacht- prijs betreft als de contimfiteit van de op 9 Mei 1940 bestaande pachtovereenkomsten. Omtrent den paclrfcprijs is bepaald, dat als de hoogst toelaatbare die prijs is te beschou- wen, waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 was verpacht. Was het op dien datum even- wel niet verpacht, maar voordien in het tijd- vak van 1 Januari 1936—9 Mei 1940 wel, dan is de laatstelijk in dat tijdsbestek geldende paehtprrjs de hoogst toelaatbare. In alle andere gevallen, dus b.v. wanneer vischrecht, dat tot op heden in het geheel nog niet ver pacht is geweest, nu yoor het eerst wordt verpacht, is de verpachter verplicht den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij om vaststelling van den maximalen pachtprijs te verzoeken. Deze bepalingen ten aanzien van den pachtprijs gelden eveneens voor de vergoedingen wegens uitgereikte schriftelijke vergunningen, onver- schillig of deze door den eigenaar, dan wel door den pachter worden afgegeven. Wat de continuateit van de pachtovereen komsten betreft, hiervoor is bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht de verplichting heeft, dit vischrecht te blijven verpachten, indien hij dit op 9 Mei 1940 reeds verpachtte, Hij heeft echter niet alleen de verplichting tot verpachting, maar ook de verplichting, deze te doen plaats vinden aan denzelfden pachter, die op 9 Mei 1940 van hem pachtte. Teiefonie, werd - geboren te Valkenburg in Limburg op 7 Januari 1895, waar zijn vader toen inspecteur der invoerreehten en accijn- zen was. Na de H.B.S. te Deveriter te heb ben doorloopen, waar het1 eindexamen behaald werd, in 1913, studeerde hij aan de Tech- nische Hoogeschool te Delft. Deze studie werd in den wereldoorlog onderbroken, door drie jaar militairen idienst. In 1920 behaalde hij het einddiploma voor electrotechnisch in- genieur. In zijn studietijd, en ook daama heeft ir. Van der Vegte veel aan sport ge- daan, specdaal op het gebied van roeien. Hij won tweemaal voor Laga den s'tudentenwed- strijd, de Varsity, en maakte langeren tijd deel uit van het bestuur van den Studenten- roeibond, o.a. als voorzitter en hij was voorts bestuurslid van den Ned. Roeibond. In 1920 trad ir. Van der Vegte in dienst bij Siemens Sohuckert te Den Haag en in 1925 ging hij over naar. de Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te Umuiden. Hier was hij werkzaam als chef van de electrische afdee- ling, de centrale en verder in algemeenen dienst, daarna algemeen procuratiehouder en sedert 1932 hoofd van de aanverwante- stik- stoffabriek „de Mekog". In 1938 werd hij benoemd tot directeur van de Nederl. Siemens-maatschappij, te Den Haag. Na deze taak ruim twee jaar ver- vuld te hebben, werd het hem duidelijk, dat hij verplicht was zioh geheel ter beschikking te stellen van den leider der N.S.B. Eind 1940 werd ir. Van der Vegte belast met de reorga- nisatie van de radio ter voorbereiding van de stichting van een grooten omroep. In Decem ber 1940 werd hij benoemd tot raadadviseur bij het nieuw opgerichte departement van Volksvoorlichting en Kunsten en tevens tot voorzitter van den Radioraad. In zijn func- ttie als raadsadviseur was hij belast met de afdeeling radio en begin 1941 tevens met de afdeeling film. In April 1941 werd ir. Van der Vegte buitendien benoemd tot voorzitter van de Rijksfilmkeuring. Ir. Van der Vegte is sedert 1933 onafgebroken lid van de N.S.B. Overgang op een anderen pachter is voor 1 _en hjj welxj jn 1940 benoemd tot hoofd van de hem slechts geoorloofd, indien hij daar voor afdeeling raddozaken van het hoofdkwartier Het bero'ep's geheim. De verordening bepaalt o.m. het volgende: Op den arts rust de plicht een ieder, die aan zijn zorgen is toevertrouwd, naar beste weten en kunnen met raad en daad als hel per bij te staan bij het in stand houden, het bevorderen en het herstellen van diens levens- kracht, lichaimelijk prestatievermogen en ge zondheid. Het vervullen van dezen plicht is een openbare taak. De arts dient zich dijor zijn gedragingen, zoowel in als buiten beroep, de achting en I Weken of langer bij den werkgever in dienst toestemming van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis scherij heeft ontvangen. Indien zulk een pachter-wisseling v66r het heden' in werking' tredende Besluit heeft plaats gevonden, is de verpachter verplicht .binnen 14 dagen dd goedkeuring van bovengenoemden Secretaris- Generaal. aan te vragen. Tenslotte diept op de mogelijkheid te worden gewezen, dat er in de toekomst bindende voorschriften met be- trekking, tot de uitgifte en de uitoefening van het vischrecht worden gegeven. Hierdoor kan voor bepaalde wa'teren worden vastgesteld, dat daar beroepsvisschers den voorkeur heb ben. Er is een commissie ingesteld, die tot opdracht "heeft de rechten der verschillendd groepen van belanghebbenden af te bakenen. HET NATIONALE PLAN. De president van den Rijksdienst vooi het Nationale Plan heeft benoemd tot voorzitter van de vaste commissie van dezen Rijksdienst Ir. H. van der Kaa. Vender benoemde hij tot leden van die com missie Mr. P. A. van der Drift (tevens vice- voorzitter), Mr. J. K. van der Haagen, Ir. C. T. C. Heyning, Dr. Ph. J. Idenburg, Prof. Mr. J. van Loon, Dr. Ir. Z. IJ. van der Meer, Ir. F. P. Mesu, F. L. iRambonnet, Ir. L. S. P. Scheffer en Dr. J. A. van Steyn. Als lid-secretaris is aan de commissie toe- gevoegd de directeur van het bureau van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, Dr. Ir. F. Bakker Sc'nut. DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL DER P. T. T.' Ir. W. L. Z. van der Vegte, die dr. ir. M. H. Damme, opvolgt als directeur-generaal van het iStaatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en 45 Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden) De telefoon rinkelde en moest bediend worden. Een armwond moest opnieuw worden ver- bonden. Marlene zag het sterk dragende vleesch, maar zij kneep haar lippen opeen en assist eerde. EJen vrouw viel tijdens het onderzoek in on- macht. Marlene deed zoo goed mogelijk het- geen van haar verlangd werd en oogstte daar- mee een waardeeremden blik van haar werk gever. Van dat oogenblik af ging alles even ge- makkelijk. Het was fijn. Het was heerlijk. En plotseling was haar dagtaak geeindigd. Toen Marlene hezig was haar hpnden te was- schen, trad dr. Welkenlauh op haar toe. „Nou, dat ging goed, wat?" En hij lachte over zijn geheele gezicht. Inderdaad, dr. Welkenlauh lachte. Bent u tevreden over me)?" ,,Voor het begin nog zoo kwaad niet werkelijk nog zoo kwaad niet. Een beetje plankenkoorts gehad zeker, wat Ik ken dat! Ik ben een beetje grof, dat weet ik het vertrouwen, welke vocr het beroep van arts een vereisthte zijn, waardig te toonen. De secretaris-generaal van sociale zaken kan, den president van de Nederlandsche Art senkamer gehoord, een tarief voor artsen vaststellen. 'Een arts mag voor zijn werkzaamheden slechts dan een hoogere vergoeding dan in het tarief is voorzien vorderen, wanneer zulks uitdrukkelijk is overeengekomen of de presi dent zich er mede vereenigt. Een arts, alsmede degenen, die hem hij de uitoefening van zjjn beroep behulpzaam zijn of die ter voorbereiding voor een beroep aan de uitoefening van het beroep van den arts deelnemen, zijn verplicht een geheim te be waren, hetwelk hun in verband met de uit oefening van het beroep van den arts is be kend geworden. Een geheim, hetwelk een persoon krach- tens het, vorige lid verplicht is te he waren, dient na den dood van »dien persoon eveneens te worden bewaard door dengene, die van hem dan wel uit diens nalatenschap kennis daarvan heeft gekregen. Het bepaalde betreffende geheimhouding is niet van toepassing, voor zoover: 1) Het geheim ter vervulling van een wet- telijken plicht wordt bekend gemaakt; 2) Het geheim ter vervulling van een maar niets van aantrekken. We zullen bet samen wel vinden, denk ik, niet?" „Stellig! Ik hen heel bljj, dat u er zoo over denkt „Prachtig! Nou, morgenochtend om negen uur? Goed en avond!" ,,Goeden avond, dokter!" Welkenlauh verdween met zijn fladderende jas in zijn privd vertrekken In de wachtkamer stiet Marlene op Otto, die. op haar knieem kruipend, den vloer veegde. „Goeden avond!'" zei Marlene, in het voorbij gaan. „Avond!" bromde Otto, zonder naar haar om te zien. Magda wachtte met ongeduld en verre van gerust op haar vrienditi. Zij had al een paar troostrijke zinnen bedacht, ach ja, het was misschien ook wel wat te zwaar voor dat zwakke vrouwtje, zij zou probeeren een an dere oplossing te vinden. Maar toen dan eindelijk Marlene op haar toetrad, tamelijk vermoeid weliswaar, maar desondanks met vlugge, veerkrachtige schre- den, meende Magda haar oogen niet te kun nen geloovfen. Dat was immers een heel ander mensch, een volkomen nieuiwe Marlene, een ,,jonge vrouw uit Berlijn" om zoo te zeggen en haar bewegingen waren daarmee geheel in ovcr- eenstemming. Haar verlegenheid bad plaats gemaakt voor iets resoluuts, voor een zelf- vertrouwen, dat haar vroeger volkomen vreemd was geweest. „Maar .mevrouw Burmester!" zei zij ver- rast, „u ziet er uit, of u van plan bent op slag heel Berlijn te veroveren". zijn, over de werkdagen tijdens de vorenbe doelde periode- het loon .op tjjdloonbasis moet worden doorbetaald. Omtrent het inhalen van de niet-gewerkte uren en mogelijke verrekening met verlof- dagen zal nog een verdere regeling worden getroffen. Voor het andere personeel zullen speciale steunnormen gelden, die 20 pet. boven het gewone steunbedrag liggen. Hierbij zal geen aftrek van gezinsinkomsten plaats vinden. TERAARDEBESTELLING P. VAN VUET. In alien eenvoud is Manndagmiddag het stoffelijk overschot van den heer P. van Vliet, oud-lid van de Tweede Kamer en eere-voor zitter van Patrimonium, op Oud Eik en Dui- nen te Den Haag ter aarde besteld. In de aula heeft namens het moderamen van het hoofdbestuur van Patrimonium het woord gevoerd de heer R. Hagoort. Spr. legde getuigenis af van de groote achting en liefde, welke Patrimonium koestert voor den thans ontslapene. 'Hij heeft voor haar zeef veel beteekend. De heer Hagoort wees op zijn eenvoud, moed, trouw en vroomheid. Met zijn rustig, trouwhartig woord wist hij onder- lin'ge moeilijkheden te vermijden. De heer R. Kruithof schilderde de beteekenis, welke de Neam direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" ziin dan van groote waarde. Ze be- itrijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrilven de ziektekiemen, door hun af- transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden Ivan kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, plinen, "nare daqen" der N.S.B.Eind 1940 volgde bovendien zijn benoeming tot leider van bet Econpmiscb Front. Deze laatste functie werd neeigelegd per 1 October 1941 om een nieuwe functie n.l. hoofd van de afdeeling - technische zaken van het hoofdkwartier, te aanvaarden. Hiemaast werd hij door den leider der N.S.B. belast met de reorganisatie vari de N.S.B.-pers. Tevens is hij lid van den Raad voor volkshuishouding der N.S.B.' BENOEMING LEIDER VAN DE NEDERLANDSCHE ARTSENKAMER. De persdienst van de N.S.B. meldt: De Zaterdag j.l. benoemde leider van de Nederlandsche Artsenkamer, de heer C. C. A Croin,, uroloog te 's-Gravenhage, werd op 7 Mei 1893 te Dordrecht geboren. Hij doorliep daar ter plaatse de H.B.S. en studeerde ver- volgens aan de universiteit te Utrecht in de medicijnen. Na geslaagd te zijn voor het arts-examen werd hij chirurgisch assistent bij prof. Lameris en daama in het gemeentezie- kenbuis aan den Coolsingel te Rotterdam bij prof. Noordenbos en prof. Remijnse. Vervol- gens studeerde hij in het buitenland urologie, namelijk te Halle hij prof. Wicker te Berlijn en te Parijs bij prof. Liegueu. Daama vestlgde hrj zich als uroloog te 's-Gravenhage, waar hij tot 1939 met dr. van Houtuin samenwerkte. De heer Croin oefent thans gedurende 16 jaar als specialist voor nier- en blaasziekten de prakttjk te 's-Gravenhage uit. Hij is lid der N.S.B. en fungeert als pl.v. leider van het Medisch Front. AANKOOP VAN PLATINA DOOR DE NEDERLANDSCHE BANK. De Nederlandsce Bank deelt mede, dat zij het plaiina, dat ingevolge art. 9 van de De- viezenverordening 1940 en art. 44 van het Deviezenbesluit 1941 aan haar is of moest worden aangebpden, thans wenscht aan te koopen. Met" het oog hierop worden ingeze- tenen, voor zoover zij platina of platina- metalen (onb'ewerkt of halffabrikaat) in eigendom hebben of daarop eenig recht kun nen doen gelden of daarover eenige macht uitoefenen, als hedoeld in art. 44, vierde an vijfde lid van het Deviezenbesluit 1941, op- geroepen dit platina v60r 15 Januari 1942 aan De Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. VERZ/ENDING VAN POSTPAKKETTEN NAAR HET BUITENLAND. In aan sluiting op het bericht van het rijks- bureau tvoor de voedselvoorziening in oorlogs- tijd inzake den inhoud van postpakketten naar het buitenland, wijst P.T.T. er op, dat deze bepalingen uiteraard alleen betrekking hebben op verzending van postpakketten naar landen, waarmede dit verkeer is heropend. Daartoe behooren b.v. niet Belgie en Frank- rijk nadere inlichtingen omtrent de toegelaten landen verschaffen de postkantoren. WONINGBOtTW NU EN LATER. Onder de aandacht van alle gemeentebestu- ren is of wordt thans gebracht het vraagstuk van den woningbouw. Zulks geschiedt door tusschenkomst van de commissarissen der provincies en met mede werking van den dienst der volkshuisvesrting. Te voorzien is een grooter wordend woningtekort en daai» om kan ook in dezen tijd van Stilzitten geen ,,Ja?".laohte Marlene, tei-wijl zij haar man tel los knoopte en met een koket gebaar haar kapsel in orde bracht. „IHet ging uitstekend. Maar nu heb ik een honger als een paard. Zullen we wat eten?" ,,Geen slecht id6e!" vond Magda. ,,En van- avond gaan we dan ergens heen, waar het mooi is." De zaak marcheerde vlot. Van den eersten dag af had Dorothy bij verschillende kennis- sen hezoeken afgelegd en daarbjj voor den jongen dr. Burmester danig de groote trom geroerd. Een uitmuntende arts, auteur- van vele wetenschappelijke werken. Nu ja, men had elkaar na Dorothy's vertrek wel een veel heteekenend knlpoogje gegeven (of daar van- daag of morgen niet een verloving te ver- wachten wasi?) maar daar waren dan toen tante Lieze, die met haar huisdokter al lang niet meer tevreden was (en tie oude heer Wlilms, die sinds onheuglijke tijden met zijn nleren suikkelde en nog tal van andere men- schen, die elkaar op dr. Burmesters spreekuur ontmoetten, deels uit nieuiwsgterigheid, voor een ander deel, ,,omdat men het allicht eens met een anderen dokter kori probeeren." Het leeuwenaandeel in Burmesters succes leverde tante Lieze, die zioh reeds den eersten den besten middag had laten aandienen. Zij was in de geheele buurt onder den naam „tante Lieze" bekend, maar niemand zou heb- hen kunnen zeggen wiens tante ze in vwerke- lijkheid was. In ieder geval was tante Lieze buitenge- woon enthousiast over dit eerste consult en zij maakte daar tegenover niemand een ge heim" van. „Ik kan u zeggen: een voortreffe- lijke dokter! Zoo buitengewoon innemend en daarbij een kennis, waar je versteld van staat! Stelt u voor, zijn diagnose was onmid- dellijk treffend juist en hij garandeerde me een volkomen herstel binnen eenige weken. Reeds nu voel ik mij merkbaar beter en als ik dan bedenk. dat die oude dr. Siebenthal mij al bijna vier jaar behandeilde, zonder dat ik ooit eenigen Vooruitgang heb kunnen be- speuren: Werkelijk, mijn waarde, die dr. Bur mester kan ik u aanbevelen. Dien moet u be paald eens consulteeren!" „Het is merkwaardig", zei Lorenz op den avond van den derden dag, ,,hoe gemakkelijk alles opeens gaat. Waar ik vroeger wanhopig voor heh gestreden, waar ik steeds zoo vurig naar verlangd heb, dat wordt mij nu. als het ware in den schoot geworpen. Jij bent mijn geluksster, Dory!" ,,Hebt u ze geteld, dokter?" ,,Natuurlijk! Vandaag waren er vier-en- twintig patienten". „Ik heb er zelfs vijf-en-tiwintig geteld. Denk eens aan, op den eersten dag drie, den twee- den dag twaalf en vandaag vijf-en-twin- tig-" „Als dat zoo doorgaat, Dory... „Dan zullen we aan drie uren spreektijd per dag niet eens genoeg hebben' ,,-Het is haast te mooi om waar te zijn." Dorothy ontdeed zich van haar witte jas, die ze aan een haak hing. ,,Waarom zulke dikke woorden, beste vriend? U presteert nu eenmaal iets en dat blijft niet verborgen.' „Ik presteer niets meer dan twee of drie jaren geleden. Waarom boekts ik dan vroeger geen enkel resultaat?" ...Omdat u toen niet in Berlijn was! Dood eenvoudig! Berlijn, dr. Burmester, dat doet 't hem!" „En voor alles een zeker meisje. Dory! .O!" lachte zij en hej. klonk als de lokroep van een vogel. Maar onmidldellijk daarop werd zjj weer ernstig. ,,Wij hebben elkaar niets te verwijten, dokter, want u heht mij ook heel veel gegeven. Ik geloof weer aan mijzelf. Een paar dagen geleden dacht ik niet meer verder te kunnen leven. En nu... sinds wij samen werken a'ch, dokter, ik voel me zoo geluk- kigl" Zij nam zijn handen en plotseling sloeg zij haar arm.om zijn hals. Haar mond was verlangend heel dicht hij den zijnen. Lorenz voelde haar jonge lichaam"heven en als om haar af te leiden, tilde hij haar als een kind hoog boveri zijn hoofd om haar daar na weer op den grond te zetten. ,.Ik geloof. Dory, dat je het er op aanlegt, mij hopeloos verliefd op je te maken. „Natunrlijk! Merk je dat nu pas?" „Meisje, meisje,. pas op, anders zou ik npj genoodzaakt zien het aan mijn vrouw te schrij- ven. Dan komt ze stante pgde naar Berlijn om eens een hartig woordje met je te wisse- len." ,.En... zou je dat toestaan?" ,,Natuurlijk niet, Dory!" Elen plotselinge hleekheid overtoog Bur mesters gelaat. Hij maakte zijn handen-u.it de hare los zonder haar laatste vraag te beant- woorden. ,,Wij willen ons werk toch niet in gevaar brengen, wel Dcrothy...? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5