ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland voor een vrij Nederland No 10.310 WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 81e Jaargang Buitenland Binnenland EERSTE BLAD DUiTSCHLAND STKiJDT VOOR EUROPA. Hitler opperbevelhebber van het leger. DAGORDER VAN VON BRAUOHITSOH. TERNEUZEN, 24 DECEMBER 1941. I NEUZENSCHE COURANT "aBONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 pea 3 maanden Bfl vooruitbetalir.g fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetallng. Ultgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN HE SANDE GIRO S8150 TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de Sande. AHVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E AD VERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelaboiinement tegen verminderd tarief, hjecweik op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentien liefst efin dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. *>SXSk»<S><SXSXSXS><5XS><S><5>«XS><SXS®>«X®{?) V DUrrSOH WEERMAOHTSBERICHT. ffl Het opperbevel van de Dujtsche weer- y mac h i deekle Dinsdag mede: De zware gevechten in de middenzone X van bet Oostelijke front duren voort. Op X verscbeidene plaatsen hebben onze troe- pen krachtige vijandelijke aanvallen met succes afgeweerd. Zij hebben daarbij 19 Sovjet-pantservvagens vernietigd. Afdeelingen gevecbtsvliegtuigen en Stuka's ondersteunden de gevechtshan- delingen te land. Zij brachten den vijand bloedige verliezen toe, vernietig- den talrijke pantserwagens en voertui- gen van iedere soort en stelden ver- scheidene batterijen buiten gevecht. In de wateren by Sebastop--' b^ft de 'ch'- macht een oorlogs Hi door rechtstreft" be c schadigd. Ten Oot n van het Visschers- schiereiland hebbt i gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van middelbare tonnage bot zinken gebracbt. Een tweede koop- vaarder werd in de baai van Kola door bommen beschadigd. Zooals reeds in een extra-bericht ge- meld is, heeft een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Bigalk op den Atlantischen Oceaan een Britsch vlieg- kampschip aangevallen,dat een konvooi beschermde. De duikboot maakte bet vliegkampschip door torpedotreffers in de schroef stuurloos. Na twee torpedo treffers in voor- en middenschip zonk het vliegkampschip met den neus om- laag. In Noord-Afrika kwam bet Dinsdag in het gebied ten Oosten van Bengazi tot X gevechten, die nog voortduren. Duitsche X gevechtsrvliegtuigen hebben in het Wes- V, ten van Qyrenaica Britscbe troepencon- centraties en colonnes vracbtauto's ver- strooid. Overdag en des nachts zijn militaire installatiea op Malta gebombardeerd. Duitsche jagers schoten daarbij twee Britscbe vliegtuigen neer. Zwakke strijdkrachten der Britsche luchtmacht hebben Dinsdagnacht een klein aantal brisant- en brandbommen iaten vallen" op woonwijkon in eenige plaatsen aan de Duitsche Bocht. Door marine-artiUerie werd een vijandelijke bommenwerper neergeschoten. <&<§X§XSX£>&X&X§X&<SXSX§XSX§>GXSX§XSXSX§X& B1NNENLA NDSOH WEEKOVERZICHT. De indrukwekkende herdenking van het 10-jarig bestaan van de N.S.B. heeft geduren- de vrywel de geheele afgeloopen week in de Nederlandsche pers het verweg belangrykste onderwerp van bespreking uitgemaakt. Inderdaad is datgene wat by monde van den hoogsten Duitschen gezagsdrager in ons land en van den Leider der N.S.B. werd be- kend gemaakt van zoo groot belang voor de toekomst van ons land, dat het gewenscbt is hieronder nog- eens een samenvatting van het meesfc kenmerkende, uit de beide redevoerin- gen. te Iaten volgen. Door den Rykscommissaris werd allereersL tot uitdrukking gebracbt, hoe groot de waar- deering zijnerzijds is voor' de ongelooflijk moeilyken strijd welke door de N.S.B. in de ,10 eerste jaren van baar bestaan was ge voerd. Waarschynlijk was deze strijd zwaar- der dan die, welke door bare geestverwan ten in Duitschland werd uitgevochten. burners, in Duitschland stond een ieder de volksver- nielende kracht van de onredelyk zware voor- waarden der vredesverdragen duidelyk voor oogen. In Nederland daarentegen was een schrjn gehandbaafd, welke in eene goede, doebnatige ordening deed gelooven, waardoor het leek, alsof de politieke richting, gevolgd door hen die deze hadden te bepalen, inder- daad de juiste was. Dit kon niet nalaten het begrip voor de Nationaal-Socialistische gedacht te vertroe- belen, het verzet te prikkelen en derbalve in de kaart te spelen van ben die gewoon waren in het democratische water te visschen die zicb dit vischwater niet gaarne zagen ont- nomen en, uit niets an-ders dan eigenbelang, eene bestrijdings-campagne ontketenden, welke weinig met onze nationale waardig- heid in overeenstemming te brengen is. Dat Mussert zicb niet door de schijn-orde- ning heeft Iaten misleiden, dat hij>-reeds sedert 10 jaren dag in dag uit op den. lossen bodem waarop deze mstte heeft gewezen, en waar- schuwde tegen de noodlottige gevolgen welke daaruit moesten voortkomen, daarvoor bracht de Rijkscommissaris hem bulde. Reeds spoedig na zyn komst in Nederland bleek het hem, dat de geneigdheid der ver- schillende politieke bewggingen in ons land om tot samenwerking in Nat. Socialistischen geest met de N.S.B. te komen slechts met allerlei reserves aanwezig was. Hy heeft dit een tydlang verdragen, maar moest, by het uitbreken van het Duitsch-Russisch conflict, waarmede de eind-phase tot de nieuwe Euro- peesche ordening werd ingezet, ook het Nederlandsche volk voor het nemen eener beslissing: „V66r of tCgen Europa" plaatsen. Daarmede werd bedoeld, dat in Nederland het uur der defini'tieve bepaling der politieke richting had geslagen, Waren tevoren reeds de liberaal-democratische parlementaire par- ttjen ontbonden, thans, en dit als erkenning voor de bijzondere verrichtingen. van Mussert kon op den lOden verjaardag der door dezan in het leven geroepen Beweging worden be- kend gemaakt, dat hij besloten had nog slechts 66n politieken wil in Nederland te dulden en wel die welke in de N.S.B. hare belichaming vincft. Met ingang van- heden, aldus de Rijks commissaris, zijn alle andere bewegingen of politieke organisaties ontbonden. In de rede van. S^ussert kwam allereerst tot uiring, hoezeer hij overtuigd is van de gfoote verantwoordelijkheid, welke, tengevolge van het hiervoren bedoelde besluit, op hem en op de leden der Nationaal-Socialistische Be weging kwam te rusten. Hij beschouwt het als eene hooge roeping der N.S.B. om ons volk doelbewust den weg te doen vinden naar de nieuwe Europeesche samenleving. Hijzelf heeft de eerste, maar alles-beslissende stap daartoe gedaanr- Op 12 December j.l. heeft hrj een onder- houd met den Fiihrer gehad. Hij weet van dezen de toezegging te1 verkrijgen, dat Neder land deelgenoot zal zyn in het Nieuwe Europa, dat het niet als overwonnen, niet als cmderworpen staat zal worden heschoiiwd, dat het geen protectoraat zal zijn, maar een vrij volk. Wat daarmede is verkregen, is de vrucht vai de Jaadkr ler inzicht van c zeer byzon .i i .1 Mussert. Hij is de man, die door zyn arbeid en streven, zoowel v6or 10 Mei als nh 15 Mei 1940 het vertrouwen van Duitschland heeft weten te winnen. Hij heeft daardoor kunnen toonen, dat Nederland metterdaad hereid is het nieuwe Europa naar beste krachten te dienen. Hfj heeft weten te bereiken, dat Nederland1 niet werkeloos aan den kant zou blijven staan, terwyl Duitschland zijn kostbaarste bloed vergoot op de slagvelden der Sovjet- Unie, maar dat ruim 10.000 jonge Nederland sche strijders hun deel in de zware lasten opvorderden. Door zyn arbeid, tenslotte zal Nederland waardevol en volwaardig deelgenoot zijn bij de voorbereidingen om Nieuw-Europa ge- stalte te geven. Terwille van den levenswil van het Nederlandsche volk verlegde hij den koers van West naar Oost. Hij heeft gekozert voor de verbondenheid op leven en dood van ons volk met het Duitsche volk. Deze keuze werd, zooals reeds gezegd, door den Fiihrer aanvaard. Hij zou dit zeker niet hebben gedaan, indien zijn vertrouwen iri Mussert niet volledig ware geweest. Tenslotte moet nog worden duidelijk ge maakt wat in feite de diepere zin is van de erkenning der N.S.B. als eenige vertegen- woordigster van qps volk. Deze is, dat de' N.S.B., naast haar taak om het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialisti- sche idee, straks ook de zorg voor eigen volk daadwerkelijk ter hand zal hebben te nemen. Zij zal tevens de verantwoordelijkheid hebben te aanvaarden voor het werk dat Nederland in het Nieuwe Europa zal hebben te verrich- ten. Dit is voorwaaT geen gemakkelrjke taak. De beweging zal hebben te bewijzen, tegen alle verdraaiing van feiten in, bovendien door voocfgezet offeren, dat zij God wil dienen en niet den duivel. De oude pioniersgeest is niet dood. De durf om groote dingen aan te vat- ten is onverminderd aanwezig. De hardnek- kigheid om door te zetten in moeilijke tijden rpaakt nbg steeds deel van ons wezen uit. "En tenslotte: de Nederlander is eerlijk en openhartig, zoodra hij zichzelf weer kan en durft te zijn. Ontdaan van vreemde besmetting. en jood- schen invloed vindt de Nederlander zicfizelf ongetwijfeld terug. Hij zal dan eerlijkheid -en oprechtheid in anderen weten te erkennen, D&n is het tijdstip aangebroken waarin Nederland waarlijk weer eCn zal zijn. In verband met het feit, dat de Fiihrer zelf het opperbevel van het leger op zich heeft genomen, wordt het volgende communique gepubliceerd: Toen de Fiihrer 4 Februari 1938 het bevel over de geheele weermacht zelf op zich nam, geschiedde dit uit voorzorg jegens het reeds destijds dreigende militaire conflict, waarbij het om de vrijheid van het Duitsche volk zou gaan. De staatsraison eischte gebiedende concentratie van alle krachten in een hand. Slechts/zoo kon de voorbereiding tot succes- vollen tegenstand slagen; waarbij men wist, dat dit nog veel meer dan in den wereldoorlog 1914.1918, die het Duitsche volk door de- zelfde iegenstanders was qpgedrongen, zou leiden tot een .totalen oorlog". Toen de staatsman Adolf Hitler besloot zijn eigen veldheer te zijn, sprak bovendien nog het be- wustzijn van zijn innerlijke roeping en de hem eigen bereidheid tot aanv'aarding van verpnt- vyoordelijlfheid mee. ,Het verloop van dezen oorlog heeft de juist- heid van deze opvatting meer en meer beves- tigd. In vele opzichtem drong zij evenwel eerst door, toen bij den veldtocht in het Oosten de oorlog afmetingen aannam, die alle vorige voorstellingen te boven gingen. De uitge- strektheid van het oorlogstooneel, de nauwe verbondenheid van de operatieve oorlogvoe- ring te land met de politieke en oorlogsecono- mische doeleinden henevens de numerieke om- vang van het leger in verhouding tot de an dere deelen der weermacht noopten den Fiih rer de operaties en de bewapeninig van het leger volgens zijn intuitie ten krachtigste te influenceeren en zich alle essentieele )eslui- ten op dit gebied persoonlijk voor te behouden. I>e Fiihrer heeft derhalve als consequente voortzetting van zijn besluit van 4 Februari 1938 19 December 1941 besloten met voile waardeering voor de verdiensten van den thans afgetreden opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk Von Brau- chitseh, de leiding van de geheele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand te vereenigen. Oproep van Hitler aan de soldaten. Ter geiegenheid van het feit, dat de Fiihrer het opperbevel van het leger op zich heeft genomen, heeft hij den volgenden oproep aan de soldaten van leger en Waffen S.S. uitge- vaardigd Soldaten en leger van Waffen S.S., de strijd voor de vrijheid vian ons volk, ter be- I veiliging van zijn besta/i nsvoorwaard-en voor de toekomst, ter afwending van de mogelijk- heid, om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwendsel -maar in den diepsten grond steeds als gevolg van dezelfde joodsch- kapitalistische belangen den oorlog"~aan te doen, nadert zijn hoogte en keerpunt. Aan het Duitsche rijk en Italie, benevens aan de reeds met ons verbcnden staten. is het gelHk ten deel gevallen in Japan een wereld- mogendheid als nieuwe* vriend en strijdmak- ker te hebben gekregen. Dit land zou in den- zelfden vorm en onder dezelfde voorwendsels geworgd worden als wij zelf. Met de blik- semsnelle vernietiging van de Amerikaansche pacificvloot en van de Britsche strijdkrach ten te Singapore, de bezetting van talrijke EngelschAmerikaansche steunpunten in Oost-Azie door de Japansche weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, voor ons gunstig stadium. Daardoor staan wij echter thans ook voor beslissingen van wereldomvattende beteeke- nis. De legers in' liet Oosten moeten na hun onvergankelijke en in de wereldgeschiedenis weergalooze overwinningen op den gevaar- lijksten vijand van alle tijden thans als ge volg van het plotseling invalllen van den win ter van de beweging In een stellingfront wor den overgebracht. Hun taak is het tot het aanbreken van het voorjaar juist zoo fana- tiek en taai datgene vast te Jiouden, te ver- dedigen, wat zij tot dusver met onmetelijken heldenmoed en onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuiwe Oostelijke front wordt daar bij niet anders verwacht, dan wat de Duitsche soldaten destijds, 25 jaar geleden, reeds heb ben volbracht, in vier Russische oorlogswin- ters. Iedere Duitsche soldaat moet daarbij 't voorbeeld voor onze trouwe bondgendoten zijn. Bovendien echter worden, evenals in den afgeloopen winter, nieuwe formaties opge- steld en vooral nieuwe, betere wapens uit- gereikt". De bescbenming van dit front "aan de Westedijke zijde wordt van Kirkenes tot aan de Spaansche grens versterkt. De moei- lijkheden der organisatie van de verbindingen aan dit front, die thans een geheel wereld- oeel omvatten en tot Noord-Afrika reiken, zijn te overwinnen? Ook dit zal gelukken. De toebereidselen voor de onmiddellijke hervat- ting van den offensieven strijd in het voor jaar tot de definitieve vernietiging van den tegenstander in het Oosten moeten onver- wijld worden getroffen. De inleidirig tot he-' slissende oorlogsmaatregelen van anderen aard is aanstaande. Deze taak eischt, dat weermacht en vader- land worden aangezet tot de gro.otste presta- tie en gebracht worden tot gemeenschappe- lijke activiteit. De voornaamste drager van den strijd der weermacht nu is het leger. Derhalve heb ik onder deze omstandig- heden vandaag besloten als opperste bevel- hebber der Duitsche weermacht de leiding van het leger zelf op mij te nemen. Soldaten, ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de geweldige worsteling in het Westen van 1914 tot 1918. Ik heb de ver- schrikking van bijna alle groote materiaal- slagen als eenvoudig soldaat zelf meebeleefd. Tweemaal fftn ik gewond en dreigde* tenslotte blind te worden. Wat u ook kwelt, belast en benau.wd, is mij derhalve niet vreemd. Maar, ik'heb na vier jaar oorlog geen seconde ge- twijfeld aan de wederopheffiig van mijn volk en het met myn fanatieken wil als eenvoudig Duitsch soldaat klaargespeeld de geheele Duitsche natie na meer dan 15 jaar werk weer aaneen te sluiten en van het doodvon- nis van Versailles te bevrijden. Mijn soldaten, gij zult derhalve begrijpen, dat mijn hart u geheel toehehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van myn en uw volk dienen, dat mijn ver- stand en mijn besluitvaardigheid slechts de vernietiging van den tegenstander kent, d.w.z. de victorieuze beeindiging van dezen oorlog. Wat ik voor u kan doen, mijn soldaten van leger en Waffen SjS., ten aanzien van de be- hartiging van uw belangen ey ten aanzien van de aanvoering, zal gesehieden. Wat gij voor mij kunt en zult doen, dat weet ik: mij trouw en gehoorzaam volgen tot de definitieve-redding van het ryk en daar- mee van onS Duitsche volk. De Heer nu zal de overwinning niet weigeren aan* zijn dap- perste soldaten. Het DN.B. meldt uit Berljjn: Generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch heeft met de volgende dagorder, gedateerd 19 December, afscheid genomen van de soldaten van het leger: .^Soldaten! Met den dag van vandaag heeft de Fiihrer persoonlyk de leiding van het leger op zich genomen. Tevens heeft hy mijn ver zoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de leiding van het leger, ingewil ligd. ,y Soldaten Bijna 4 jaar heb ik als uw opperbevelheb ber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brachten Duitschland een overvloed van de grootste historische gebeurtenissen en voor het leger de grootste militaire suc cesses Trotsch en dankbaar kyk ik op dezen' tijd terug. Trotsch op uwe pres'aties, dank baar voor uwen trouw. Groote taken zijn vervuld, groote en zware! staan ons nog te wachten. Ik ben er van overtuigd. dat gij ook deze tot een oplossing zult brengen. De Fiihrer zal ons naar de overwinning leiden. Met staalbarden wil en voorwharts gerichten blik. Alles voor Duitschland." w.g. VON BRAUCHITSCH, generaal-veldmaarschalk. HE ONDERGANG VAN EEN 'ENGELSCH VLIEGKAMPSCHIP. Nader meldt het D.N.B., dat bet een schip van 23.000 ton van de Formidable-klasse be- treft, waarvan er in totaal vijf bestaan. Alle vliegtuigmoederschepen van deze klas- se, die men hier als van het modemste type besehouwd, waren in 1939 op stapel gezet. Over den naam van het tot -zinken gebrachte schip is tot dusver nog niets naders bekend. De Duitsche pers meldt in grooten opmaak het tot zinken brengen van een Engelsch vliegkampschip door een Duitsche duikboot. De Volkischer Beobachter wijst er op, dat de Engelshh vTiegkampschepen zeer schaarsch zijn en dat daarom het nieuwe succes der Duitsche' dilikbooten, van zeer groote betee- kenis is voor den toestand ter zee op alle oceanen. Men kan, na de zware verliezen, die de Engelschen hadden geleden, aannemen, dat het schip krachtig beveiligd was door vliegtuigen en torpedobootjagers, hetgeen 't succes te grooter doet zijn, Hoewel Enge- land de laatste weken reeds een aanzienlijke lrjst van verloren linieschepen, vliegkamp- schepen, kruisers, jagers en andere oorlogs- bodems moest publiceeren, wordt de werke- lijke omvang der verliezen geheim gehouden. Het Britsche ministerie van marine heeft bij- voorheeld geen melding gemaakt van het feit, dat een kruiser van de Aurora.- en- een. van de Leanderklasse voor Alexandria door Duitsche duikhootjen en een derde kruiser in de Mid- dellandsche Zee door een Italiaansche duik boot tot zinken zijn gebracht. De Berliner Borsenzeitung schrijft, dat de Britsche vlootverliezen op den Atlantischen eh den Grooten Oceaan in nauw verband met elkander staan en dat de toestand ter zee voor Engeland nog veel efnstiger is ge- worden dan pessimistische Engelschen zelfs eenige weken geleden mogelijk hadden geacht. De Deutsche Allgemeine Zeitung zeg'dat een dergelijk verlies gelijk staat met een ver loren slag. Het blad vermoedt, dat het ver- gane schip was uitgezonden om de Ark Royal te vervangen. Naar-het D.N.B. verneemt, werd het Engel- siche vliegkampschip, dat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, door drie torpedo's getroffen. Spoedig ging het schip onder. x HEVIGE GEVECHTEN BIJ LINGAYEN OP HET EILAND LUZON. In de omgeving van de golf van Lingayen op Ihet eiland Luzon (Philipprjnen) zijn in den hacht van Maandag op' Dinsdag hevige ge vechten uitgebroken, nadat van de zijde der Amerikanen versterkingen waren ontboden. Ook zware wapens piengden zich in ver- sterikte mate in den strijd, zooals hlijkt uit Dinsdagochtend ontvangen herichten uit Ma nilla. De Japanners drongen tot aan de stad San Dhomas op. Ooft het Amerikaansche hoofd- kwartier geeft thans toe, dat de activiteit van de Japansche vliegtuigen boven de Philippij- nen in nog sterkere mate is toegenomen dan tevoren. De Japansche vliegtuigen verijdelden de pogingen der Amerikaansche strijdkrach ten om de Japansche landingen aan de Wes- teiijke kust van Luzon te Jaelemmeren. Davao bezet. De afdeeling leger en v'oot van het Japan sche keizerlijke hoofdkwartier maken be kend, dat de Japansche troepen, die op het eiland Mindanao (Philippynen) g-elan<3 zijn, in nieuwe samenwerking met de zeestrijd- krachten de hoofdstad van dit eiland, Davao, volledig bezet hebben. Over de gevechten op Hindanao, waarbij de hoofdstad Davao is bezet, meldt het Japan sche hoofdkwartier nog, dat tot en met 21 December 660 gevangenen zijn gemaakt; 200 Amerikanen zijn gesneuveld. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Japan ners van de golf van Luigayen uit naar het Zuiden oprukken. In de nabijheid van een spoorwegknooppunt vindfen zware gevechten plaats. Het Amerikaansche hoofdkwartier spreekt van een aanzienlijk aantal Japansche troepen, die in den aanval zijn. Overigens noemt het Amerikaansche hoofdkwartier den toestand onoverzichtelijk. HE BRITSCHE VERLIEZEN TER ZEE. In den loop van deze maand hebben de Engelschen, naar Stefani meldt, in de Mid- dellandsche Zee vijf kruisers en twee torpe- dojagers verloren. Een pantserschip, zes kruisers en een torpedojager zijn ernstig be schadigd. In December hebben de Engelschen in den Stillen Oceaan twee nantserschepen, twee kruisers, twee torpedojagers en twee kanon- neerbooten, alsmede verscheidene transport- schepen verloren. Op den Atlantischen Oceaan hebben de Engelschen een vliegtuigmoederschip en -een kruiser verloren. Ten minste een even groot aantal andere schepen is meer of minder ern- Stig beschadigd. RAHIOR-EDE VAN IR.. MUSSERT. Hedenavond, van 19.45 tot 20 uur zal de lei der van de N.S.p., ir. Mussert, over de zen- ders Hilversum I en H een belangrijke rede uitspreken. HE RIJKSCOMMISSARIS HULDLGT ORIE NEBERLANDSCHE RUBBERS. Op den 5en December van het/ vorige jaar is nabij de Noord-Hollandsche kust een Duitsch schip ges' rand, waardoor de uit 48 persopen bestaande bemanning in nood kwam te verkeeren. De reddingbootDorus Rijkers uit Den Hel- der stevende onder leiding van schipper Boot op het gestrande vaartuig af en met trotsee- ring van eigen levensgevaar wisten Boot en zijn beide helpers, de machinist Eeleman en de stuurman Boot Jr. (zoon van den schipper) alle 48 schipbreukelingen te, redden. Dinsdag heeft -de Rykscommissaris, rijks- minister Seyss-Inquart, aan deze drie men- Schenredders als bltjk van - groote dankbaar- heid voor hun brjzondere daad ieder een ge- schenk overhandigd en wel een gouden hor- Icge aan schipper Boot die nu de redding van 70 menschenlevens op zijn naam heeft' staan en een zilveren horloge aan Eeleman eh Boot Jr. De inscriptie in de horloges luidt: „A1S Anerkennung fiir Rettung aus Seenot". Brj de overhandiging van deze geschenken heeft de Rykscommissaris aan de drie red- ders in hartelyke bewoordingen zijn bijzon dere waardeering betuigd. RECTIFICATIE. Het bedrag tot welk die textielstichting Zeeland boven het toegestane quotum goede- ren ini Zeeland heeft kunnen doen invoeren is niet, zooalswij Maandag schreven f 175.000 doch f 750.000. DE NIEUWE BONNEN. Voor de hieronder genoemde tydvakken geven de volgende hannen recht ojt. het koo- pen van de daarbij vermelde artikeQen: 28 Dec. tot en met 3 Jan.: Brood of gebak: Ol'-A, 400 gram brood of vier rantsoenen gebak, 01-B, 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Vleesch of vleeschwaren01-A, edn rant- soen, 01-B, een half rantsoen. Aardappelen: 01-A, 1% ikg, 01-B, kg. 28 Dec. tot en met 5 Jan.: Boter: 01-boter en 01-vet, elke bon 125 gram (vetkaartem met reductie). 28 Dec. tot en met 24 Jan.: Suiker: 184 algemeen, 1 kg. Cacao: 01C of 01D reserve, 50 gram. Jam: 189 algemeen, 500 gram. Bloern, brood of gebak: 185 t/m 188, elke bon CCn rantsoen. Rijst: 02D en 03D, elke bon 250 gram. fHavermout of peulvruehten190 algemeen, 250 gram. Gort: 191 algemeen, 250 gram. Vermicelli of maizena: 192 algemeen, 100 gram. Kaas: 179 t.tn 183, elke bon 100 gram. Melk: 01A t/m 04A melk I, elke bon 3% liter; 01B t/m 04)3 melk I, elke bon 1% liter. 28 Dec. tot en met 21 Febr.: Koffiesurrogaat193 algemeen, 250 gram. 28 Dec. tot en met 21 Maart: Petroleum* 15-petroleum, 2 liter. De aan'dacht wordt er op gevestigd, dat op deze bonnen reeds op 24 Dec. mag worden gekocht. Na Zaterdag 27 Dec. zijn vervallen de bon nen 49 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk en aardappelen, de bonnen 150 tot en met 163 en 167 algemeen, de boh 2e periode cacao en de bon 14-petroleum; na Woensdag 31 Dec. de bonnen 01 tot en met 04 H.K. brandstoffen, 01 tot. en met 11 C.V. brand- stoffen, de bon 164 algemeen (zeep), de bon nen E-zeep en E-toiletzeep en de bon J-tex- tiel (mannen) scheerzeep. De bonnen F en G-rijst, aangewezen voor het tijdvak van 30 Nov. tot en met 27 Dec. blijven geldig tot en met 24 Jan. a.s. Toelichting. Door den secretaris-generaal van 't depar- tement van landbouw en visscherrj werd op deze bonaanwijzing de volgende toelichting verstreikt Met het oog op de komende feestdagcn is bepaald, dat men reeds met in gang van Woensdag 24 December op alle bekend ge- maakte bonnen mag koopen. Met nadruk woitlt er echter' op gewezen, dat, indien men van deze mogelijkheid gebruik maakt, er goed op moet letten, dat men met het gekochte uitkomt tot het tijdstip, waarop wederom nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus voor de ,,weekartikelen" Zaterdag 3 Januari a.s. en voor de andere levensmiddelen Zaterdag 24 Januari a.s. Voor boter en koffiesurrogaat gelden uiteraard andere dagen. De aanwijzing der thans bekend gemaakte fc^nnen van de nieuwe kaarten geeft voorts nog aanleiding tot de volgende oprpenkingen. Brood en gebak. De bonnen Ola van de nieuwe broodkaart geven tot en met Zater dag 3 Jan. a.s. elk recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak, ter- wijl de bonnen 01b elk recht geven op het koopen van 50 gram bropd of V2 rantsoen ge bak. De met Ola gemerkte hannen van de nieuwe kaart komen dus overeen met de groote, met ,,4 rantsoenen" gemerkte bonnen van de oude broodkaart. De met 01b gemerk te bonnen komen overeen met de kleine bon nen van de oude broodkaart. Vleesch en vleeschwaren. De bonnen Ola van de nieuwe vleeschkaart geven tot en met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1