Anga-siroop verdrijft Uw hoest Sluiting gemeente-kantoren. Buitenland Binnenland GEMEENTE TERNEUZEN. Inlevering Consumentenbonnen gedurende de a.s. Kerstweek. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de inlevering van consumentenbonnen door detaillisten ge durende de week van 22 December a.s. als volgt dient te geschieden Grossiers en Wehrmachtsmarken Maandagvoormiddag, 9—12 u. Codenummers beginnende met 2 Maandagnamiddag, 1,30—4 u. Codenummers beginnende met 3 Dinstlagvoormiddag, 9—12 u. Codenummers beginnende met 4. Dinsdagnamiddag, 1,30—4 u. Codenummers beginnende met 5 Woensdagvoormiddag, 9—12 u. Melk en Aardappelen Woensdagvoormiddag, 9—12 u. D1NSDAG zitdag te Sluiskil. leder wordt verzoclit, zich stipt aan deze inleveringsdata te houden. Terneuzen, 19 December 1941. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. Uitreiking nieuwe Melkkaarten. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat op DINSDAG 23 en WOENSDAG 24 "DECEMBER a.s., in, het lokaal MBethel", des v.m. van 912 uur en des n.m. van 1,30—4,30 uur, uitreiking zal plaats hebben van nieuwe Melkkaarten aan personen van 14 jaar. en ouder, d.w.z. geboren voor 2 Januari 1928. Hierbij dienen de Distributie- stamkaarten der belanghebbenden te wor- den overgelegd. Uitreiking te Sluiskil op WOENSDAG 24 DECEMBER a.s. Terneuzen, 22 December 1941. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. HET MEENEMEN VAN REISBAGAGE NAAR HET BUITENLAND. INSTALLATIE van den heer P. M. Smallegange als Burgemeester van Axel. Op Zaterdag 27 December 1941, zullen de volgende gemeentediensten voor het publiek gesloten zijn: (iemeente-Secrctarie, Kantoor Gemeente'werken, Bureau S teun verleening, en Dtetributtedienst. Terneuzen, 22 December 1941. De wnd. Burgemeester, C.*A. VEIRiLJNDE. zich herinneren dezen dag, nu wij staan op den drempel van den nieuwen tijd. Wij dan- ken God, dat Hij ons het inzicht en de kracht gegeven heeft te mogen zijn een werktuig in Zijn hand, een onvolmaakt, maar een het goede nastrevend werktuig, dienende om i ons volk uit zijn grooten nood van heden te leiden naar een geiukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons volk, er zal straks weer zijn arbeid en brood, idealen en geloof en daardoor zal de blflmo^digheid weerkee- ren, die geweken is in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten," die ik hierbij dankzeg voor hun aanwezigheid en de door hen gesproken woorden en ter eere van het strijdende en lijdende Duitsche broe- dervolk, aan wie geheel Europa zooveel ver- schuldigd is, zingen wij het Duitsche volks- iied. Daama het zesde couplet van het Wil- helmus: Mijn schilt ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer PENANG IN JAPANSGHE HANDEN. De legerafdeelingvan het keizerlijke hoofd- kwartier heeft Zaterdagavond bekend ge- maakt, dat de Japansche troepen op Malakka het eiland Penahg op den avond van 19 Deo. hebben ingenomen en dat zij hun opmarscti op het schiereiland Malakka in zuidelijke rich- ting voortzetten. DE JAPANSCHE VLAJG WAPPERT BOVEN HONGKONG. Boven de haven van Hongkong wappert de Japansche vlag, zoo meldde Vrijdagavond Do med uit Kauloen. De Japansche landingstroe- pen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Britschen tegenstand te b re ken. Het lot van Hongkong is hiermede bezegeld en naar Domei constateert is de definitieve bezet- ting van net eiland nog slechts een ikwestie van korten tijd. Reuter bevestigt in een speciaal bericht, dat de Japanners op Hongkong een landingsope- ratie in aanzienlijken omvang hebben uitge- voerd. Felle geveohten worden op Hongkong geleverd. De toestand wordt van toonaan- gevende zijde ernstig genoemd. WINTERAKTIKELEN VOOR DUITSCHE SOLDATEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT. 'Het D.N.B. meldt uit Berlin: Rijksminister dr. Gdbbels heeft Zaterdag over de Duitsche radio een oproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij in'opdracht van den Fiihrer opwekte tot een grootscfoe inza- meling van winterartikelen voor de Duitsche soldaten aan het Oostelijke front. Deze inza- meling zal gehouden, worden van 27 Dec. tot 4 Januari. Dr. Gdbbels noemde deze inzameling het kerstgeschenk van het Duitsche volk aan de strijdende soldaten van het Oostelijke front. De inzameling is gedacht als een aanvullen- de hulpverleening. De minister wees erop, dat zich in het vaderland nog tallooze voorwer- pen van de winteruitrusting van de burger- bevolking bevinden, die op-het oogenblik aan het front stellig dringender noodig zijn dan in het vaderland. Het ware te veel gezegd, aldus dr. Gdbbels, wanmeer men in dit ver-1 band van offers wilde spreken. Wat het va derland tot dusver in den oorlog verduurd heeft, zijn slechts ongemakken en kleine ont- beringem, vergeleke'n met hetgeen ons front sinds meer dan twee jaar iederen dag en ieder uur op zich neemt. Dank zij zijn soldaten aan het front, mag zich het Duitsche Rijk verheu- gen in een veilig bestaaci. BRITSGHE OOIILOGSBODEM TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Britsch oorlogsschip, waarschijnlijk een krudser, die in de Sjenhoeibaai nabij Hong kong voor anker lag, is volgens een Japansch frontbericht door een Japansch gevechtsvlieg- tuig met bomtreffers tot zinken gebracfat. Het schip kreeg twee voile treffers en werd in zinkenden toestand gezien. DE DUITSCHERS IN DE ,VER. STATEN. Het AN.P. meldt uit Berlijn: Over het lot van de Duitschers in de Ver. Staten beschikt men op het oogenblik niet over positieve berichten. In weliogelichte kringen verneemt men, dat de Duitsche diplo- maten en journalisten wachtSn op "hun trans port naar het vaderland en dat de bijzonder- heden over dit transport op het oogenblik worden geregeld door bemiddeling van Zwit- sorland. JAPANSCHE LANDING OP MINDANAO. Reuter meldt in een extra bericht uit Ma nilla, dat officieel bekend is gemaakt, dat de Japanners met stenke strijdkrachten in Davao op het eiland Mindanao (Philippijnen) ge- land zgn. DE OORLQGSHANDELINGEN IN NOORD-AI RIK Y. Te Rome wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat de strijd aan het Lybische front met onverminderde hevigheid en hardnekkig- heid wordt voortgezet, aldus het D.N.B. De vermelding van Derna in het Weermachts- bericht van Vrijdag moet niet worden opge- vat in den zin van groote territoriale succes- sen van de Engelschen. Bij den bewegings- oorlog in het woestijngebied mag aan afzon- derlijke geografische plaatsen geen bijzon- dere beteekends worden geihecht. De vermel ding van Bardia en Solloem toont aan, dat de formatted van de asmogendheden den En gelschen opmarsch hevig verzet bieddn. De Italiaansche bladen leveren comment-aar op den veldslag in de Manmarische woestijn en wijzen er op, dat een verbeten weerstand wordt geboden door de strijdkrachten van de as aan den sterkeren vijand. De ,,-Stampa" is van meening, dat de Engelschen het offensief in Cyrenaica voortzetten in de hoop zoo spoe-~ dig mogelijk vloot- en landstrijdkrachten vrij te kunnen maken, .aangezien zij die dringend noodig hebben in Oost-Azie. De strijd gaat echter voort, aldus het blad en de Britten lijden zeer zware verliezen. Ill!lllllllllllllllll!lll]tllll|[lllill!!lllli]ll|j||||[|[||||l|!||||]]!jjjjj]||l||[||ft||||||||||!|]||!||||||||||[j||j|f POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge^brengt geluk in veler leven. ^i!lfilllllllllHIII!il(I111jl!llll!!lll!llllllllllfill!lllllllilllllllllllllllll!l!llllll!i|ll]||||!li;illllll!lllllllll|||jil!||i|![l!|jfi|||!!|||]||l!i!|ll DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft af- wijzend beschikt op een verzoek van de bouw- arbeidersbonden, strekkende tot het bindend vaststellen van loonen en andere arbeids- voorwaarden voor het stucadoorsbedrijf. Het college heeft daarbij overwogen, dat het dringend noodzakelijk moet geacht wor den, dat meer eenheid tot stand komt in de loonen die voor de verschillende onderdeelen van het bouwbedrijf gelden. V66r het verstrijken van de collectieve ar- beidsovereenkomst in het bouwbedrijf dient daarom elke maatregel achtenwege te blijven welke het bereiken van meer eenheid zou kun nen schaden. SOCIALE VEJpZEKERINGSPREMIES VAN IN HET BUITENLAND YVERKENDE ARBEIDERS Een besluit van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken bepaalt, dat voor den tijd, gedurende welken een krach- tens de invaliditeitswet verzekerden Neder- landschen arbeider in dienst is van onder- nemingen of organisaties in Belgie en Frank- rijk, welke de sociale verzekeringen der bij haar werkzame, Nederlandsche arbeiders op- gedragen hebben aan de stichting „De Cen- trale Onderlinge Brussel" de premie terzake van de invaliditeitsverzekering betaald wordt door het loonbureau van deze centrale. De secretaijssen-generaal van handel, nij- verheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij maken bekend, dat reizigers naar het buitenland als reisbagage voor eigen ge- bruik mogen meenemen, zonder dat hiervoor een uitvoermachtiging van de betrokken mo- nopoliehouders of een exportcertificaat van den centralen dienst voor in- ert uitvoer aan de douane behoeft te worden overgelegd: 1) monopolieproducten (levensmiddelen zeep, enz.) met een maximum van drie kg totaal per week, met dien verstande, dat van distributieproducten niet meer dan het in Ne derland toegewezen rantsoen voor een week mag worden meegenomen; 2) 25 sigaren, 50 sigaretten en 100 gram andere tabaksproducten per persoon en per keer. De artikelen mogen in de opgegeven hoeveelheden gezamenlijk worden meegeno men. Voorts is het geoorloofd, zonder overleg- ging van een"exportcertificaat als reisbagage naar Duitschland mede te nemen goederen (niet monopolieproducten), iwaarvoor een uit- "voerverbod bestaat, mits aan de douane wordt aangetoond, dat deze goederen voor eigen ge- bruik van den reiziger of zijn gezin zijn be- stemd. KERSTTOELAGE BIJ DE POST. De Nederlandsche Posterijen zullen ook dit jaar weer aan alle op 15 Dec. 1941 in dienst zijnde ambtenaren, beambten en arbeiders, "ie een inkomen van niet meer dan 2000 per jaar hebben, een Kersttoelage verstrekken, waarvan het bedrag voor gehuwden en onge- huwden verschilt. De toelage wordt op dezelfde voorwaarden ook uitbetaald aan het personedl van' de Rijks- radlodistributie. POSTVERKEER MET WEST-INDIe GESTAAKT. In aansluiting op het bericht, dat het post- verkeer met Zuid- en Midden-Amerika niet meer wordt gehandhaafd, vernemen wij, dat hieronder ook valt het postverkeer met West- Indie, dat ook is gestaakt. Per flesch „Wal Mljnhardt maakt fs good". Bii Anoth. en Dmiristen Bij Apoth. en Drogisten. Zaterdag heeft de inkomst en installatie van den nieuwen burgemeester,- den heer P. M. Smallegange plaats* gehad. Tegen 11 uur begonnen zich uniformen der N.S.B. in de straten te vertoonen, hetgeen het kenmerk was van het gewichtige gebeuren voor de ge- meente. Nadat hier de afdeelingen W.A. en Jeugdstorm van elders waren aangekomen per trem, werd naax den rand der gemeente, via Nieuwendljk, waar de stoet werd gefor- meerd, naar de z.g. Tol gemarcheerd. De nieuw> benoemde burgemeester word hier opgewacht en met gevolg van partij- genooter. werd daarna naar Axel gemar cheerd via Nieuwendijk, Station- en Noord- straat naar de Markt. Dit gesciiiedde onder hoorngeschal en tromgeroffel der afdeelingejf .W.A. en Jeugdstorm. Op de Markt werden den burgemeester bloemen aangeboden voor het stadhirfc door mej. Meta Pieterse, doch- ter van den groepsleider hier ter plaatse, namens den kring Axel der N.S.B. Hiema volgde opstelling en inspectie der afdeelingen W.A. en Jeugdstorm. Commando's, hoorn geschal en tromgeroffel galmden over het anders op den Zaterdagvoormiddag zoo stille Axelsche marktplein. Ook werden eenige liederen gezongen en weerklonk radio-muzdek. Aan den gevel van het stadhuis en op de muziektent waren een tweetal luidsprekers aangebracht voor uitzending der redevoerin- gen. Nadat de plichtplegingen voor het raad- huis hadden plaats gehad werden 4 oranje- blanje-bleu-vlaggen geheschen aan de mas- ten en betraden de nieuwe burgemeester en gevolg het stadhuis, waar in de raadzaal de genoodigden reeds tegenwoordig waren. Onder hen merkten we o.a. op behalve de vele genoodigden en functionnarissen uit de kringen der N.S.B., de waarn. burgemeester, de heer P. J. van Bendegem, de waarn. secre taris, de heer M. Oggel, de gemeente-ontvan- ger, de heer W. A. de Boggende, de directeur der gasfabriek, de heer K. A. Wiechmann, de keuringsveearts, de heer D. de Putter, en leden van het seeretarie-personeel. Verder de burgemeesters van Koewacht, Westdorpe en Zuiddorpe. Nadat de nieuwbenoemde burgemeester de raadzaal had betreden werd hij begroet met hou-zee-geroep. Na de begroeting begaf de waarn. burgemeester, de heer P. J. van Ben degem, zich naar een met de oranje-blanje- bleuvlag en bloemen versierd podium en richtte zich tot de aanwezigen met de vol gende toespraak: Dames en Heeren, Op verzoek van den waarn. Commissaris dezer Provincie, Mr. P. Dieleman, heb ik mijn privdzaken van dezen voormiddag laten rus- ten, om zoodoende aan zijn verzoek gevolg te geven, U, mijnheer Smallegange, dezen roor- middag te installeeren als burgemeester van Axel. Welnu dan, Woensdag 10 December 1.1. werd vanuit Middelburg telefonisch mededeeling ontvangen van Mr. Dieleman, dat U, mijnheer Smallegange, door den Rijkseommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied met ingang van 30 November 1.1. was benoemd als bur gemeester van Axel, en reeds 9 December door den Gevolmachtigde van "den Rijkseom missaris was beeedigd. Den daarop volgenden dag, 11 December, bent U dan zelf hier in Axel geweest ten stadhuize'en hebben wij zoodoende feeds ken- - nis met elkaar gemaakt. En zoo, mijnheer Smallegange, vangt U vanaf hedenmiddag Uw ambt aan als burge meester van Axel. Het is vanzelfsprekend niet te betwisten, dat dit ambt in dezen tegenwoordigen tijd een zorgvol ambt is, niet alleen omdat de ge- meente Axel 13 maal zooveel inwoners heeft als Uw vorige gemeente, doch ook, omdat in zulk een gemeente veel meer vragen gericht worden tot een burgemeester dan in een kleine gemeente. En dan komt het er vooral allereerst op aan, hoe men'als burgemeester op alle vragen reageert en bovenal dit, of men als burge meester boven alle politieke partijen en be- weging staat. Want om burgemeester te zijn van alle ingezetenen, is dit een der eerste vereischten. Wij hebben daar samen ver- leden week even terloops over gesproken en ik behoef daar thans niet verder over uit te wijden; U kent in dezen mijn-'bpvatting. IVooral is het voor een burgemeester van groot belang, dat hij; zich zeker niet laat leiden d^or personen of invloeden van buiten, welke die dan ook mogen zijn, maar dat hij steeds zelfstandig is, veel menschenkennis bezit en niet van de gedachte moet uitgaan om te Willen worden gediend, maar als goed burgemeester zelf zijn ingezetenen willen dienen. Want regeeren is voornamelijk dit: vooruit zien en willen dienen. Ik hoop dan ook, dat dez<j mijn meening ook de Uwe mag zijn en dat gi| niet npar Axel zijt gekomen om gediend te worden, maar om zelf de ingezetenen te dienen, want clat is regeeren! Ook mag ik gerust vanaf deze plaats ver- klaren, dat mijn voorganger, wijlen burge meester Blok, in Axel in zijn ambtsperiode veel tot stand heeft gebracht; niet alleen b.v. goede wegen, maar teyeel om op te noemen. En ook in die 7 maanden, dat door mij het ambt is waargenomen, moesten vele beslissin- gen'worden genomen. Welnu d^n, het is vanzelfsprekend, dat het dan voor een nieuwen burgemeester zeker niet meevalt om daarachter te moeten begin- nen zijn ambt uit te oefenen. Doch ik ver- trouw en hoop, dat U alles. dat in Axel is op- gebouwd, mag behouden. Ik zeg dit daarom, omdat er zoovele menschen zijn, vooral van die menschen, die steeds critiek hebben, en die tenslotte van regeeren niet het minste verstand of inzicht hebben en niet weten met hoeveel moeilijkheden iemand, die moet regee ren, te kampen heeft en dan vooral -in dezen zoo moeilijken tijd. Want men kan veel tot stand brengen als men maar het geld en de materialen heeft. Daar komt het vooral tegenwoordig maar teveel op aan. En dan heeft men weer vooral met zijn ingezetenen te rekenen, dat men die op den duur geen lasten op gaat leggen, die te zwaar zijn om te dragen. Er is zoo dikwijls van sommige zijden zoo heel veel critiek, maar als men die critici zelf voor de vraag stelt, toonen ze er geen snars van te weten of te begrijpen! Daarom, mijnheer Smallegange, heb ik ge zegd ik hoop, dat U dat vele, dat in Axel door Uw voorgangers is tot stand gebraeht. zult xmogen behouden, vooral in dezeH zoo moeilijken tijd. Zooals alle burgemeesters zult ook U daarvoor vooral in de eerste plaats noodig hebben de hulp van de ge- meente-ambtenaren en het gemeentepersoneel. Welnu dan, ik verzeker U, dat U hier aan- treft een flink corps gemeente-ambtenaren en gemeente-personeel. Omdat ik steeds de goede en gezellige' medewerking daarvan heb i mogen ondervinden, wil ik van deze plaats alle gemeente-ambtenaren, gemeente-perso neel en niet te vergeten onzen veldwachter en den concierge met zijn vrouw, plus de hier in Axel gestationneerde marechaussee van harte dank zeggen voor alle hulp, aile aan- genaamheid en alle medeleven, die ik van hen alien heb mogen ondervinden en ik zal dan ook steeds voor hen alien, niemand uitgezon- derd, hooge waardeering blijven hebben. En tenslotte wil ik eveneens een woord van dank uitspreken aan alle ingezetenen, die in de afgeloopen 7 maanden blijk hebben gegeven van hun medeleven en ik weet, dat dit er velen, ja, zeer velen zijn, welnu dan, ook hen alien zeg ik mijn oprechten dank voor alles, wat zij voor mij in die 7 maanden zijn geweest. En nu, mijnheer Smallegange, staat gij gereed om Uw ambt in Axel aan te vangen, weet echter dit: wie men ook in de wereld is, hetzrj hoog of laag, arm of rijk, dat men als mensch tenslotte niets beteekent en dat wij ons steeds afhankelijk hebben te weten van Dien Eenen, God Almachtig, omdat wij ais menschen niets meer maken dan stuk- werk, ja, stukwerk alleen. Daarom, wat wij ook denken of wat wij ook doen, uiteindeiijk is 't wahr: God is Rechter, Die 't beslist! En met deze korte rede verklaar ik U, mijn- ■Smallegange, ,als burgemeester Van Axel geinstalleerd en wil ik den waamemend bo"de, den heer Heerfepink, beleefd verzoeken den ambtsketen, die bij het burgemeesters- ambt behoort, van mij over te nemen en dezen den nieuwen burgemeester om de schouders te hangen. Ik heb gezegd. Een der aanwezige functiomarissen der N.SjB., de kringleider de heer ,A. Stoetzer. nam echter den ambtsketen over en .overhan- digde hem aan den heer J. Dekker, gemach- tigde van den Deider der N.S.B. voor het Gewest Zeeland, waarna deze den ambts keten den heer J. Smallegange omhing. Zulks geschiedde onder' langdurig en geest- driftig „Hou Zee" deraanwezige partij- genooten. Nadat door den heer J. Dekker deze plech- J-igheid was verricht, nam burgemeester Smal legange op het podium plaats en richtte zich tot de aanwezigen als volgt: Nu het oogenblik gekomen is, waarop door mij het ambt van burgemeester der gemeente Axel zal wbrden aanvaard, moge ik allereerst vanaf deze plaats dank zeggen aan de Duit sche autoriteiten te 's-Gravenhage alsmede aan de Provinciale autoriteiten, in 't bijzon- der den heer Beauftragte der Rijkseommis saris, den Gemachtigde van den Leider der N^S.B. en den Wid, Commissaris d«r Provin cie, voor het vertrouwen dat zij in mij heb ben gesteld. Ik ben thans geroepen de taak voort te zetten. die tot voor kort rustte op de schou ders van wijlen mijn ambtgenoot Blok. De plaats in te nemen van een man, die met hart en ziel tot aan zijn laatste levensuur zijn beste krachten aan de gemeente gaf, zal mij niet gemakkelijk vallen, doch ik wil trachten door volledigen inzet mijner krachten mij die plaats te veroveren, dian een burgemeester in dit felbewogen bijzondere tijdsgewricht dient in te nemen. Ook wethouder Van Bendegem, die gedu rende 7 maanden met de waameming van het burgemeestersambt is belast geweest, heeft zich naar ik verneem bij de ingezetenen, voor al tijdens de zinlooze luchtaanval der Brit- sche luchtmacht op deze gemeente, zeer ver- dienstelijk en populair gemaakt en ik geloof wel U namens de gansche gemeente daarvoor hartelijk dank te mogen zeggen in de hoop, dat U Uw krachten ook in de toekomst in 't belang van de gemeente Axel zult blijven geven. Door de invoering van het leidersbeginsel of de eenhoofdige leiding in de gemeenten is echter veel verandering in Uw positie geko men. Zoo maakt U niet meer deel uit van het gemeentebestuur, doch U bent mijn ver- tegenwoordiger geworden omdat ik nu een- maal moeilijk alle zaken alleen kan afhande- len. Het ligt in de bedoeling, dat de wethou- ders hun ambt als hoofdberoep vervullen en als ambtenaar zullen worden aangesteld. In hoeverre dit voor Axel zal gelden is mij echter thans nog onbekend. Ook in de samenstelling en de bevoegd- heden van den raad is groote verandering gekomen. Aan het hoofd der gemeente staat niet meer een raad van 13 personen doch den man de burgemeester In plaats van een 13-hoofdige gemeenteraad komen 6 raads- lieden, omdat de burgemeester zijn taak niet los van de bevolking kan volbrengen, doch het advies noodig heeft van vertrouwde man- nen, dip de gemeente door en door kennen. Deze raadslieden hoop ik binnenkort uit de gezamenlijke volksgenooten te kunnen benoe- men. Zij hebben tot taak mij bjj het bestu- ren der gemeente van raad te dienen, vooi- stellen te doen en de inwoners begrip btj te brengen omtrent de maatregelen die door mij zullen worden genomen. U ziet, de vrijheid van handelen van den burgemeester is veel grooter geworden, doch daartegenover staat dan ook, dat hij alleen en niemand anders aansprakelijk is voor zijn daden tegenover den Commissaris der Provincie. Niet zijn bevoegdheid alleen, doch ook zijn verantwoordelijkheid wordt veel en veel grooter. Maar ondanks deze groote verantwoorde lijkheid" kan ik niet anders dan de nieuwe maatregelen toejuichen. Mijn ondervindin- gen in mijn 10-jarige ambtsperiode opge- daan met politieke' partijen en waarvan ik TJ .legio voorbeelde'n zou kunnen noemen, wet*i- gen m.i. volkomen de totstandkoming dezer nieuwe voorschriften. Ook de gemeente-ambtenaren in den ruim- sten zin des woords staan voortaan direct onder den burgemeester. Alvopens ik het woord tot hen richt, spreek ;k de hoop en de verwachting uit, dat de secretaris die we-gens een langdurige ziekte verhinderd is hier tegenwoordig te zijn spoe- diig hersteld moge zijn. Wjj bevinden ons .op 't oogenblik ill. een overgangstijtl. feen overgang naar den niep- wen tijd, naar den nieuwen staat. Een taat, welke niet onzijdig zal zijn. Bij den opbouw daarvan zal nog veel van U,gevergd worden. Volledi-gen inzet van Uw arbeidskraShten zal daarbij onmisbaar zijn, evenals volledige samenwerking. Het eenvoudige beigrip, dat alle werkers der gemeente van hoog tot laag elkander noodig hebben moet daarbij over- heerschen. Ik heb U noodig voor het vervul len van mijn taak en U hebt mij nood:g voor het geven van leiding en voorliclFing. Wij vormen •gezamenlijk een aaneenschakeling van werkers die de gemeenschap heefi te dienen. Wij zijn voor het Volk en niet het Volk voor ons! Wij moeten het goede bevor- deren en het slechte bestrijden. Wij moeten altijd op 'onzen post zijn en onzen plicht doen zonder aanzien des persoons en niets moet ons daarbij teveel zijn. Uiteraard zal ik dikwijls een beroep op U moeten doen tot uitvoering van maatregelen voortvloeiende uit den geest van den.nieuwen tijd. U zult daarbij onmiddellijk in aanraking komen met de beginselen van het Nat. Socia- lisme, waaraan U tot op heden behoudens misschien een enkele uitzondering, gansch geen aandacht hebt geschanken. Zonder dan ook den minsten druk te willen uitoefenen op Uw toetreding tot de N.S.B., zou ik- het foch zeer op prijs stellen indien gij U op de hoogte zoudt willen stellen van de beginselen waarop onze staat gebaseerd zal zijn. Ik acht het thans zelfs Uw plicht, nu de edelmoedigste' strijder aller tijden, de Ger- maansche Fiihrer Adolf Hitler ter gei.egen- heid van het 10-jarig^bestaan der N.S.B. ver- klaard heeft, dat in Nederland de Nat. Socia- listische beweging de leidende politieke orga- nisatie zal zijn. De kennis van de hoofdbronnen van het Nat. Socialisme zullen U niet alleen het ver vullen van Uw taak vergemakkelijken, doch het zal voor de richtige uitoefeni.ig van Uw taak zelfs noodzakelijk blijken te zijn, omdat U door Uw arbeid zult moeten toonen of u begrip heeft voor den nieuwen tijd: ja dan neen. Indien U op deze grondslagen, in den geest van echte kameraadschap wilt medewerken, dan kunt U er op rekenen in mij Uw man gevonden te hebben. Wij zullen dan op een prettige -manier aan den wederopbouw van ons Vaderland kunnen medewerken, en wan- neer Nederland dan straks verjongd, frisch eh krachtig te voorschijn komt, moeten wij met oprechte trots kunnen zeggen: Ook ik heb mijn werkzaam aandeel daarin gehad. Ook ik heb meegebouwd aan ons nieuwe vaderland enik deed het met liefde en plezier. Een speciaal woord zou ik echter nog wil len richten tot de opvoeders en de verzopgers van de jeugd. Ik bedoel hier de ouders, de geestelijken en niet het minst de onderwijzers. Onze jeugd is onze toekomst en op hen speciaal is ons oog gericht. Wij tmoeten de jeugd verheffen, dat is onze plicht en geen bffer moet ons daarbij. te 'groot zijn. Wij moe ten een blijmoedige jeugd hebben, een jeugd die sterk en fier is, die gediscinlineerd .en* stralend van Vaderlandsliefde met arbeidszin bezield het leven tegemoet treedt. In dezen geest moet het onderwijs gegeven worden en kerk en staat zullen elkaar daarbij wederkee- rig hulp. moeten verleenen. Wanneer ook door U, heeren onderwijzers, Uw taak naar eer en geweten wordt vervuld en-U belpt mede de jeugd in deze banen te leiden, zult U nooit tevefgeefs, een beroep op mij doen. Indien er echter onder U zijn, die meenen tijdens den strijd dien Europa thans voert op leven en dood, hun t(jd niet beter te kunnen gebruiken dan de kinderziel- tjes te moeten blijven vergiftigen door hun allerlei dwaze leuzen bij te brengen of erger nog op te hitsen tegen de bezettende macht of personen met een bepaalde staatkundige opvatting, die zullen in mij een fellen tegen- sthnder vinden, die zoonoodig voor de streng- ste middelen niet terugdeinst. De zoonoodige rust onder de jeugd, zoowel in als buhen de school moet en zal gehand haafd blijven, koste wat kost. Jeugd moet jeugd blijven. Bij hen hoort naast hun s^udie die voor alles kalm en rus- tig moet zijn, sport en spel en geen politiek. Het is onze gezamenlijke plicht te zorgen, dat onze jeugd de beschikking krijgt over sportvelden en ontspanningslokaliteiten waar naar hartelust geturnd, gemusiceerd, gezon gen en gespeeld kan worden en de jeugd on- geacht de maatschappelijke positie of poli tieke of kerkelijke overtuiging hunner ouders samen gebracht kan worden. Eerst dan kun nen we zeggen, dat er opvoedende kracht van ons uitgaat en zoover moeten wij het zien te brengen. (Krachtig applaus.) Uiteraard zal bij mij als nat. soc. ook het «oc. leven mijn voortdurende aandacht heb ben en hierbij denk ik allereerst aan de W.H., het soc. werk bij uitnemendheid, dat door onverantwoordelijke elementen nog steeds wordt gesaboteerd, ondanks hun kennis dat vele gezinnen nog dringend hulp behoeven. Dit ontstellend gemis aan soc. gevoel is ook hier aanwezig. De opbrengst der W.H.-col- lecte is voor een gemeente als Axel bescha- mend. Zooals velen Uwer reeds bekend zal zijn heb ik mij in mijn vorige gemeente reeds op het standpunt gesteld, dat alle gemeente- lijken arbeid gemeenschapsarbeid is en dat alle leveringen aan de gemeente, leveringen aan de gemeenschap zijn. Een leverancie£ die wel aan de gemeenschap wil verdienen, doch zijn plichten tegenover de noodlrjdende medeburgers verzaakt, toont gebrek aan bur- gerzin. Deze personen zullen voortaan voor leveringen aan de gemeente niet in aanmer- king kunnen komen. Nu hoor ik enkelen al zeggen, daar heb je het al, wij worden .uif- gesloten! Neen, volksgenooten, ik sluit u niet uit; tl sluit zichzelf uit! Met betrekking tot de ambtenaren, bedien- den en werklieden der gemeente zal ik met hun eventueel gemis aan soc. gevoel bij pro- motie rekening houden. De werkloosheid, het zwarte monster der arbeiders zal in niij een waar bestrijder vin den, terwijl ik voor de andere belangen der arbeiders steeds een willig oor zal hebben, daar toch deze categorie onder het Democra- •tische stelsel het zwaarste geleden heeft. Ten slotte zou ik mij nog met een kort woord willen richten tot de ingezetenen in het algemeen. Met de allerbeste bedoelingen bezield treed ik heden iedereen van goeden wille tegemoet, onVerschillig hoe zijn religieuse of politieke opvattingen zijn. Met gebeuzel en geroddel bereiken wij niets. Wij moeten de handen ineen slaan en gezamenlijk streven naar de plaats die de gemeente Axel straks zal kun nen innemen, want veel van het oude heeft afgedaan en maakt plaats voor nieuwe"" ge- dachten. Wij dienen dit goed te begrijpen en onze tijd niet voorbij te laten gaan, doch hem te benutten. Onze taak is te werken aan de toekomst van Axel als een stuk van Neder land. (Applaus.) Nu de leider van de N.S.B., dank zij de edelmoedigheid van den Fiihrer, de toekomst van ons Vaderland zeker gesteld heeft moe ten wij door daden toonen, dat wij zulks op prijs weten te stelien. Als Nederlandebs van den ouden stempel dienen wij ons volledig in te zetten.. Axel biedt zoovele mogelijkheden waardoor zij tot grooteren bloei en welvaart zou kunnen komen en wej .op de. allereerste plaats op industriegebied, terwijl voor haar als land- bouweentrum in de voedselvoorzaening van Nederland een belangrijke taak is weggelegd. In het vertrouwen dat wij eendrachtig onze beste krachten zullen geven aan de gemeente verklaar ik voor Volk en Vaderland het ambt van burgemeester dezer gemeente op mij te nemen. Hou-zee! Op de rede volgde een langdurig applaus. De heer Dekker uit Goes nam hierria het woord en wen&chte den heer Smallegange geluk met zijn benoeming tot burgemeester van deze belangrijke gemeente in Zeeuwsch-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2