Buitenland Gemengde Berichten Het Radio-programma ONGELUK ONDER PUTTEN. TE DUUR GEKOCHT, OM NOG DUURDER TE VERKOOPEN. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. VERDUISTERING. troleurs worden achterhaald. v De bakker is j opzet vain de actie te komen tot een regeling 1.1.1. tegcnwoordig. zoo goed als voor den oor- Ipg, gebonden aan de bepalingeri van de Warenwet, die juist ter bescherming van den verbruiker werkl. De Warenwet 1919 en het daarop berus- tende Broodbesluit 1925 stellen regels omtrent het gehalte aan droge stof, dat elke eenheid brood moet bevatten. Droge stof omvat alle soorten in het brood behalve water. Sinds jaren worden wit- en bruinbrood (de meest voorkomende soorten) afgeleverd in stukken van ongeveer 400 en 800 gram, halve en heele brooden. Bevat een brood teveel vocht. dan heeft het minder voedingswaarde. Volgens het Broodbesluit 1925 moet elken eenheid brood (van ongeveer 490 gram dus) steeds ten minste 240 gram droge stof be vatten. Een half brood mag wel eens iets lichter of zwaarder zijn dan 400 gram, al naar. het meer of minder vocht bevat het meel kan immers vochtiger zijn dan gewoonlijk, of de verwerking kan iets meer water vra- gen maar de bakker mag nooit minder dan de genoemde hoeveelheid van 240 gram droge stof er in verwerken. De verbruiker -mag niet worden benadeeld. Houdt de bakker zich niet aan dit voorschrift, dan is hij in overtre- ding en kan hij door den rechter worden ver- oordeeld. voor alle arbeiders in het bedrijf. Daarover nu zijn geruiimen tijd onderhandelingen gaan- de. In Juli j.l. werd overeenstemming be- reikt over de uitbetaling van een gratificatie van een week loon. Men had toen de ver- wachting, dat de totstandkoming van een definitieve regeling nog voor den winter tot stand zou komen. Dit bleek echter niet tret geval te zijn. Intusschen werd het wensche- lijk geacht iet& te doen. Het Nederlandscli Binnenvaartbureau ging hiermede accoord en als gevolg hiervan is nu een loonsverhooging opgelegd. Voor het eerst kwam in dit bedrijf nu een loonsverhooging voor alle arbeiders tot stand. Deze is de eerste stap op den weg naar uni- formiteit. De tweede is de regeling zelf. Daaraan wordt op het oogenblik de laatste hand gelegd. Verwacht kan worden, dat het volgend voorjaar een algemeene regeling voor het heele bedrijf wfordt vastgesteld. Dat Se loonen op een te laag peil zijn ge- bleven, is wel het gevolg van de groote ver- scheidenheid en de groote verschillen, die op het oogenblik bestaan. Als deze eenmaal zijn weggewerkt, en dit is straks bij de algemeene regeling het geval, dan is daarmede de grond- slag gelegd voor het verkrijgen van verdere verbeteringen. menten verbrand werden. De stad zelf heeft bouwer, doch ook soldaat, die met de wapens zich zeer vlug aan de nieuwe verhoudingen j in de hand tegen den bolsjewiek zal weten aangepast, hetgeen voornamelijk te danken j op te treden, waar en wanneer dit noodig ARiBEIDSDIENSTPLICHT VOOK TOEKOMSTIGE STUDBNTEN. Een redacteur van het A. N. P. had met den wnd. commandant van den N.A.D. een onderhoud over den arbeidsdienst. De heer Bock antwoordde op de eerste hem gestelde vraag, n.l. of inderdaad de toekom^ stige studenten een half jaar arbeidsdienst moeten hebben volbracht, dat dit inderdaad het geval is. Tegen welken datum kunnen degenen, die 'H.B.S., Lyceum of gymnasium hebben af- geloopen, hun oproeping voor den N.A.D. verwachten ,,ALs opkomstdatum is voor deze groep vastgesteld 1 Juni 1942. Niets staat echter de opkomst op 5 Januari 1942 in den weg als het tot voordeel van den betrokken student kan strekken. Voorloopig behoeft men met een oproeping op 5 Januari 1942 geen reke- ning te houden, daar dit met het oog op den hier te lande gebruikelijken tijd. waarin de eind-examens worden afgenomen, niet moge- lijk is. Het eindexamen moet eerst zijn afge- legd.". Wanneer kunnen zij dan met hun studie aan de universiteit beginnen?" ,,Nadat zij aan hun arbeidsdienstplicht hebben voldaan, die op 1 November 1942 zal zijn volbracht." ,,Acht u het wenschelijk, dat de arbeids dienstplicht ook voor andere categorieen wordt ingevoerd ,Dat is niet slechts wenschelijk, maar het is zelfs het doel van de Arbeidsverordening. Als voorbeeld zou hier te vermelden zijn, dat het personeel bij de verschillende overheids- instellingen, zoowel aimbtenaren als zij, die hiervoor in opleidirig zijn, aan den arbeids- plicht moet hebben voldaan, daar zij anderen v<56r moeten gaan. „In welke mate en op welken leeftijd zal die verplichting dan gelden?" ,.Wegens het betrekkelijik geringe aantal kampen, dat door de oorlogsomstandigheden voorloopig ter beschikking is, zal slechts in beperkte mate van de ingevoerde verplichting worden gebruik gemaakt. ,,Met betrekking tot de op 5 Januari op te roepen jongelui, zullen wij naast een tamelijk groot aantal vrijwilligers, hoogstwaarschijn- lijk over het overheidspersoneel, dat nu al in dienst is, de beschikking hebben, terwijl de 5000 ter beschikking staande plaatsen mis schien oak door jongelui met een ander be- roep zullen worden bezet. ,.Kunt u misschien inlichtingen geven om trent de toetreding tot den Arbeidsdienst voor meisjesl?" ,jHoewel te zijner tijd ook de bij verorde- ning vastgestelde verplichting ten aanzien van Arbeidsdienst voor meisjes ten uitvoer zal worden gelegd, bestaat hiertoe voorloopig nog geen aanleiding. Ook. hier bestaat de moeilijkheid, dat onder de huidige omstandig- heden geen groot aantal kampen kan worden opgericht." De periode van 5 Januari tot den 20sten Mei 1942 vormt in zekeren zin een zeer gun- stige gelegenheid voor jongemannen om in den Arbeidsdienst te gaan, omdat deze perio de een voile maand korter is dan de normale, n.L 4% in plaats van 5% maand. VOOK HET VERDUURZAMEN VAN VISCH VERGUNNING VEREISCHT. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Tengevolge van de huidige omstandigheden is de aanvoer van visch, schaal- en schelp- dieren aanzienlrjk geringer dan in normalen tjjd, doch de vraag belangrijk grooter. Dien- tengevolge is ook de vraag naar verduur- zaamde visscherijproducten groot. Voorkomen moet echter wotden, dat er te veel visch. schaal- en schelpdieren worden verduurzaamd, waardoor de visch buiten het bereik van minder koopkrachtigen zou komen en bovendien de voedingswaarde geringer wordt. Verder is een -betere controle in het belang van de volksgezondheid noodig. Om deze redenen is in besluit no. 3 van de Nederlandsche Visscherijcent^ale inzake het verduurzamen van visch bepaald, dat al dege nen, die het verduurzamen van visch, schaal- en schelpdieren en deelen daarvan met inbe- grip van horn en kuit, als bedrijf uitoefenen, van 1 dezer af in het bezit moeten zrjn van een daartoe door de Nederlandsche Vissche- rijoentrale afgegeven schrifteljjke vergunning. Aan deze vergurning kunnen beperkingen en voorwaarden worden verbonden. Op degenen, die haven genoetmd besluit niet nakomen, zi1h de bepalingen van het "oecono- misch sanctiebesluit 1941 van toepassing. On de naleving van dit besluit wordt streng toezicht gehouden. LOONSV ERHOtKrING IN DE BINNfcNBEURTVAART. De nersdienst van het N.V.V. sehriift ons. In de bladen is reeds een berieht ongeuo- men, waarin weM "•e-^cld dat b'j beschik king van het Oollesre van Hiiksbemiddelaars aan alle bimnenbeurtvaartondernemingen. aan- gesloten bij het Nederlandsch Binnenbeurt- vhartbureau, opvelegd wordt van' 8 December 1941 af een loonsverhooging toe te passer voor alle bij hen in dienst zijnde arbeiders Alvorems het echter zoovey was. is hieraar een en ander vooraf gegaan. Reeds geruimen tijd wgrden door den Cen tralen Bond van Transportarbeiders pogin gen in het werk gesteld om te komen tot een algemeene landelh'ke regeling voor.het ?e heele bedrfif. Hoe was de positie tot nu toe? Sinds iaren hadden de samewwerkende trans portarbeidersbonden met de Vereeniging van Wertkgevers in het Binnenbeurt.vaart- en Autobeurtdienstbedriif een regeling loopen welke uiteraard slechts bindend was voor de leden der Vereeniging, al volgden ook meer- dere anderen deze regeling. Nu was het de OULTUURUITWISSELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSOHLAND. Men deelt ons het Volgehde mede: ,,Nederland", het nationaal maandblad voor staatkunde, Neconomie en cultuur, dat reeds in 1&58 zich schaarde aan de zijde van hen, die in Europa den nieuwen- tijd voorbereidden, zal, te beginnen met de aflevering van 1 Januari a.s. gewijd zijn aan het geestesleven in Nederland, Duitschland en elders. Deze vernieuwing van het oude tijdschrift .Neder land" vond plaats in samenwerking met het Departement van Volksvoorlichting en Kun- sten. De literaire traditde zal nu weer in den vervolge bepalend zijn voor den inhoud van het blad dat in den nieuwen tijd, dien het hielp voorbCreiden, nu een uitgesproken cul- tureele taak krijgt. Nederland" zal zich in zijn nieuwe gedaante in dienst stellen van het werk der cultuuruitwisseling in den ruim sten zin des woords. in de allereerste plaats tusschen Nederland* en Duitschland, zonder dat daarbij echter de cultureele banden met het overige Europa en daarvan weer iA het bijzonder, die met het fascistische Italie, over het hoofd zullen worden gezien. In samen hang met dit algemeene kader der cultuur uitwisseling zal het maandblad zich in zijn hoofdartikelen en artikelen richten tot allent die belang stellen in de geestelijke stroomin- gen, die den grondslag vormen van het Nationaal-iSocialisme en trachten het geestes-. leven in Nederland in die richting te ver- diepen. In zijn nieuwen vorm zal het blad staan onder leiding van Drs. Willen Haighton, Dr. Rudolf Steinmetz, D. Volker Nijland en Ma rius van Lokhorst. Tal van publicisten, zoo wel in binnen- als buitenland, hebben hun vaste medewerking toegezegd. Het eerste nummer van de nieuwe serie zal openen met een hoofdartikel van Prof. Dr. T. Goede- waagen. i is 'aan het gediciplineerde optreden der Ja- j pansche troepen. Wanneer op het.oogenblik I der bezetting misschien een zekere nervositeit j onder de bevolking 'te bespeurem zou zijn ge- I weest, dan was deze toch weer zeer spoedig verdwenen. Enkele uren na het binnenruaxen der Japansche troepen bood de ..Bond" weer het normale schouwspel van een met men- schen overvolle straat. Inplaats van de Union Jack en de Stars and Stripes wapperde ech ter nu de Rjjzende Zon vanaf de groote kan- toorgebouwen. Ook op de talrijke militaire voertuigen die door de ,,Bond" rijden, wap- ^ert de Japansche vlag. (V.P.B.) DE DIGGING VAN WHAILtAND TUSSCHEN DE ANDERE S^VTEN. Men vormt zic-h in Europa dikwijls een zeer vetkeerd denikbeeld over Thailand, het vroe- gere Siam. Men kent het hoofdpakelijk als het land, waar de olifant min of meer als huisdier is ingeburgerd! Inderdaad is het waar, rat deze dikhuid in Thailand zeer nut- tige diensten verricht; niet mihder dan 12.000 van deze dieren verrichten er ..nuttige bezig- heden". Voorts oefent men er den cultus van den ,,witten olifant" uit. Van meer belang is evenwel, dat Thailand tot op dit oogenblik de eenige onafhankelijke staat was in het Zuiden van Azie, al had het land deze onafhankelijkheid dan ook voor namelijk te danken aan de rivaliteit tusschen Frankrijk en Engeland. Thailand ligt name- lijk ingeklemd tusschen Fransoh Indo-China en Birma, dat deel uitmaarkt van het Engel- sche koloniale bezit. Deze laatste nabuurschap speelt ook in den tegenwoordigen oorlog een rol: van Birma uit leidt de beroemde Birma- weg naar het binnenland van China, naar Tsjoengking. de residentie van Tsjiang Kai Sjek. Thailand is ongeveer zoo groot als het Duitschland van 1920 en Denemarken bij elkaar. De bevolking bedraagt echter niet meer dan 12 millioen zielen. Hieronder bevinden zich een millioeh Chiueezen eh 500.000 Indiers en Maleiers. Het land bezit een grilligen vorm, zooals een enkeie blik op de kaart aantoont. Zooals wij hierboven reeds opmerkten, ligt het voor een groot deel inge- •sloten tusschen Birma en Indo-China, doch in Zuidelijke richting strekt het land zich uit op het smalle, Maleische schiereiland, dat den vorm heeft van een langgerekten, gedeelte- lijk zeer smallen corrtdor, welke doorloopt tot Singapore. Op dezen corridor zijn op het oogenblik-aller oogen gevestigd. De hevige gevechten, welke er worden geleverd door de Japansche troe pen, die er in slaagden vasten voet te krijgen op de landtong, welker breedte afwisselt van 20 tot 200 kilometer, doen voorzien, dat dit schiereiland een vooraanstaande plaats zal innemen in de geschiedenis van dezen oor log. (V.P.B.) blijkt. (V.P.B.) TORPEDOVLIEGTUIG TEGEN SLAGSCHIP (V.P.B.) Geheel Japan is geestdriftig over de slagen, die de Japansche luchtmacht in de eerste dagen van den oorlog heeft weten toe te brengen aan de Amerikaansche en aan de Engelsche vloot. Thans is overtuigend be- wezen, dat slagschepen, al zijn zij nog zoo modern gepantserd en op ^le mogelijke an dere wijze beveiligu, zich niet kunnen ver- dedigen tegen torpedovliegtuigen; wanneer deze bestuurd worden door -piloten, die be- reid zijn hun eigen leven op te offeren om hun doel te bereiken. Aangezjen de- opleiding der Japansche piloten geheel *hierop is afge- stemd, heeft het vl'egtuig hierdoor een ge heel nieuwe beteekenis gekregen. Men kan niet ontkennen, dat de machts- verhoudingen tusschen Japan eenerzijds en Engeland en Amerika anderzijds zich teh guns'e van Japan hebben gewijzigd. Alle plannen, voornemens en voorspellingen ten aanzien van den oorlog in den Stillen Oceaan zyn er door in de war gestuurd. Zelfs al stelt men een deel van de verkregen resultaten op rekening van de verrassende snelheid, daar mede de aanval werd uitgevoerd, dfm nog doet dit niets af aan het feit, dat het over- brengen van de AmeriKaansche vloot naar Singapore thans onmogel(jk is gemaakt. Zelfs het restant van de Amerikaansche vloot zou het niet kunnen wagen, uit te varen. In de wateren van Oost-Azie, waar de Japan- ners overal steunpunten bezitten voor hun vliegtuigen, zou geen enkele vloot het kunnen wagen, het lot van de ..Prince of Wales" en van de Repulse" te trotseeren. Intusschen kan de Japansche vloot niet fcopcn, <)at zij van haar kant voor verliezen gevrijwaard zal blijven, zooals de bekende kapitein Hiraide verklaarde. Deze oorlog is thans pas begon- nen, zeide hij. Ook Japansche schepen zou- den vandaag of morgen in den grond ge- boord kunnen worden; doch het Japansche volk kan onvoorwaardelijk vertrouwen op zijn marine. Het is niet te verwachten, dat de tegenstander wenkeloos zal blijven, al is hij het geweest. die de eerste klappen heeft ge kregen DE BEZETTING VAN SJANGHAI. Een van de eerste maatregelen der Japan sche legerleiding na het uitbreken van den oorlog met Engeland en Amerika was het ovememen van de bewaking der zgn. inter national nederzetting te Sjanghai. Kort na het uitbreken van den oorlog rukten de Ja pansche troepen uit het Japansche stadsdee! Hongkiu, cle ,)Bond" binnen, de grifote met moderne kantoorgebouwen omringde han- delsstraat van Sjanghai. Tijdens dezen op- marsch werden van vrachtauto's talrijke pam- fletten rondgestrooid. waarin de bevolking van de Internationale Nederzetting aange- maand werd de orde te handhaven, zich rus tic te gedragen en aan geruchten geen ge- loof te schenken. Dezelfde oproep werd in den loop van den ochteud verscheidene malen in het Chineesch door middel Van luidspre- kers bekend gemaakt. Na de bezetting van de .Bond" werden de zijstraten en de voor- naamste kantoorgebouwen bez^t. Het is nog niet bekend hoe de Japanners het bestuur van de voormalige Internationale Nederzet ting in de toekomst Menken samen te stel len. Vast staat eohter, dat de Engelsch-Ame- rikaansche invloed voorgoed verdwenen is. De Engelschen en de Amerikanen, die door de gebeurtenissen in Sjanghai totaal verrast waren, hebben zich sinds de bezetting in hun hotels tetruggfitrokken en weten klaarblijke- lijk niet wat zij nu moeten beginnen. Kort na het binnenrukken der Japansche troepen heerschte in de omgeving van de Engelsche en Amerikaansche consulaten nog -sen druk verkeer en de dikke zwarte rookwolken, die uit de schoorsteenen opstegen, verrieden, dat op het laatste moment nog gewichtige docu- SINGAPORE LOOPT GROOT GEV'AAR. De toestand van Singapore begint in Lon- den eenige ongerustheid te wekken. De ver liezen, welke de Engelsche vloot in het Verre Oosten heeft geleden, zullen in den eemten tjjd wel niet zoo spoedig worden hersteld. Men zou kunnen overwegen, versterkingen van elders naar het Verre Oosten te zenden, doch dan zou men daardoor het front op an dere plaatfeen verzwakken. De verdediging van Singapore blijft een van de hoofdthema's van dezen nieuwen oor log. Men kan zich niet verhelen, dat deze eerste tegenslag ter zee de pogingen van de Britten, om den militairen toestand op het schiereiland van Malakka te verbeteren heeft doen mislukken. Op verschillende plaatsen aan de kust van.Malaikka hebben de Japan ners nieuwe troepen on'scheept, zonder dat dit van Engels-che zijde kon worden Verhinderd. De strijd tusschen de Japanners en de 'Brit- sche troepen hoofdzakelijk bestaaude uit gekleurde soldaten zijn hardnekkig en ver- bitterd. Op enkele plaatsen hebben de Engel sche troepen zich moeten terugtrekken voor den sterken Japanschen druk. Alle militaire medewerkers van de Londen- .sche bladen zijn het er over eens, dat er pas weder sprake kan zijn van operaties met de vloot van het Singapore-eskader, als deze zich heeft kunnen vereenigen met de Ameri kaansche vloot in het Verre Oosten. Is dit echter mogeljjk? Zelfs in Londen begint men er aan te twijfelen, of de Amerikaansche vloot zich zoo spoedig zal kunnen herstellen van de slagen, die haar in Pearl 'Harbor hebben getroffen. Het is hoogst onwaarschijnlijk, schrjjft D.v. de maritieme medewerker van de Daily Telegraph, dat de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten na de zware ver liezen welke zij in Pearl Harbor heeft opge- loopen ,,in afzienbaren tijd" Singapore zou kunn%n bereiken. Singapore zal dus vooreerst op eigen krachten moeten vertrouwen, in afwachting van het oogenblik waarop de V. S. weder krachtdadige hulp zullen kunnen verlee- nen. (V.P.B.) FINLANDS VOLLEDIG flERSTEL. Het Finsche volk juicht: al het Flnsche gebied. dat door den oorlog tegen Sovjet- Rusland verloren was gegaan, is thans weder in Finsch bezit. Ten -koste van een hardnek- kigen strijd zjjn de Finnen er in geslaagd, hun tegenstander^ te verdrijven uit die Oost- Kaielische gebieden, die zij na den oorlog van 1939/194Q aan de bolsjewisten hadden moe ten afstaan. Deze zijn thans weder onder Finsch beheer gekomen. De Finsche" Rjjksdag heeft met algemeene stemmen een nieuwe wet aangenomen, welke de aansluiting van dit territorium bij Finland eikent. In de zitting, waarbij deze wet werd aangenomen. werd tot uitdrukking gebracht, dat Finlhnd dezen heiligen bodem ,,met het kostbare bloed van zijn dappere zonen her- overd heeft". De strijd, dien Finland heeft gestreden, is geen imperialistische strijd ge weest, doch een strijd voor fie toekomst, voor de vei-ligheid en voor de nationale onafhan kelijkheid des lands. De geheele wereld heeft het oog gevestigd •;'ehouden. op de strijders voor de Finsche onafhankelijkheid, evenals in 1939/40. De dap- perheid en het uithoudingsvermogen van den Finschen soldaat zijn boven alien twijfel .ver- heven. Aan zijn volhardenden strijd is het te danken, dat binnen betrekkelijk korten tijd zoo gunstige resultaten zijn bereikt. Thans echter kan en mag er ook geen sprake van zijn, om zich te vergenoegen mef hetgeen tot dusverre is bereikt. Er moet met alle krachten worden gewerkt aan den op- bouw van den heroverden Finschen bodem. En v66r alles moeten er waarborgen worden geschapen voor de veiligheid van het land, tegen nieuwe overvallen uit het Oosten. Hier mede houdt zich de Finsche regeering ijverig bezig. De Fin is gehecht aan zijn geboortegrond en schuwt geen lichamelijke inspanning om zijn bezit, dat onder het bolsjewistische regi me sterk was achteruitgegaan, weder tot bloei te brengen. En hij is niet alleen land- Woensdag is in de buurtschap Hunen onder Putten een eigenaardig ongeluk geschied, waarbij een voerman, de 30-jarige D. K. em- stig werd gewond. K., die knecht is bij de jfirma G. v. d. Z. te Putten, had bij een land- bouwer onder Hunen enkele zakken meel af ■te laden, waarvoor hij paard en wagen ach- teruit in de schuur had gereden. Na het af- laden zette hij zich op den bok en wilde toen de schuur uitrijden. Daarbij stootte hij met pijn hoofd tegen een balk boven de deur- opening met het gevolg, dat hij achterover* ploeg en met zijn rug op een in den wagen Btaande kist terecht kwam. De ongelukkige bleef kermend liggen en de ijlings ontboden- dokter Doevedans constateerde een gebroken rugwervel. K. werd per ziekenaut-o naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand was hopeloos. DISTRIBUTIEBESOHEIDEN GESTOLEN. Woensdagnacht heeft een inbreker zich toegang verschaft tot een filiaal van de mel- kerij Oud-Bussum aan de Brinklaan te Bus- sum. Door verbreking van^een ruit aan de achterzijde wist hij binnen te komen, waama hij uit een bureau een belangrijke hoeveelheid distributiebescheiden medenam. Ontvreemd werden o.m. 380 toewijzingen voor boter, 500 boter- en vetbonnen en 80 eierbonnen. MEISJE ONDER EEN VRAOHTAUTO GERAAKT. Woensdagmiddag om ongeveer 4 uur is de 7-jarige W. A, die met haar autoped speelde op de Pottebakkersrjjge te Groningen door eigen onvoorzichtigheid onder een achtwielige vrachtau^o geraakt, die bestuurd werd door den vrachtrijder J. K. uit Finsterwolde. Het meisje werd emstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, waar het eenige uren later is overleden. DIEFSTAL OPGEPHELDERD. Vrijdag j.l. heeft een Haagsche expeditie- firma aangifte gedaan van de vermissimg van een partij van 27% dozijn heerendassen. Een door de politie ingesteld onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op, tot de politie vemam, dat aan iemand door den 21-jarigen koopman S. een aantal dassen te. j koop was aangebotlen. De recherche vond bij S. tijdens een huiszoeking de gestolen dassen, die hij voor 130 had gekocht van den 21-jari gen expeditieknecht B., die bij de bestolen firma in dienst was. Voorts kwam nog aan het licht, dat S. vah- den expeditieknecht ook vijf door dezen gestolen rollen stof voor heerencostuums van 50 m lengte ter waarde van 1500 had gekocht voor een bedrag van 350. S. had.de stof inmiddels weer verkocht aan den 45-jarigen brandstoffenhandelaar R. voor 490, die op zijn beurt deze partij weer aan den 33-jarigen koopman S. had overgedaan voor 525. De dief en de drie helers zijn in verzekerde bewaring gesteld. UIT EEN AUTO GEVALLEN. De 31-jarige N. Terlouw, wotiende te Ameide, is op den Stadionweg te Rotterdam uit de cabine van een vrachtauto gevallen. Hij zat naast den chauffeur en wilde een paar jongens, die achterop den rijdendem wa gen waren geklauterd wegjagen, waarbij hij zich te ver naar buiten boog en op straat viel. T. brak een paar ribben en kreeg een schedel- breuk. In ernstigen toestand is hij in het Zui- derziekenhuis opgenomen. De politie te Rotterdam heeft een onder zoek ingesteld naar de gedragingen van den 24jarigen machinist P. S„ die van zwarten handel werd verdacht. In zijn woning vond men een partij rookartikelen en 10 kg vet, meldt de N. R. Ctt. Dit laatste bleek overi- geps stearine te zijn. Voor de rookartikelen had S. een prijs betaald, die 15 pet.' te duur was. Hp bleek gekocht te hebben van den 50jarigen D. v. d. P. met de bedoeling den prijs nog te verhoogen bij wederverkoop. Zoo wel S. als v. d. P. zijn gearresteerd. Ook bij den laatste werd een partij rookartikelen in beslag genomen. In totaal legde de politie de hand op 1500 sigaren, 500 pakjes tabak en 15 duizend sigaretten. DE ZWARTE HANDEL. De recherche te Helmond heeft zes perso- nen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan frauduleuzen handel in suiker- toewijzingen. Deze toewijzingen waren van het distributiekantoor ontvreemd en voor 30 aan een sluikhandelaar verkocht. Daaina gingen ze van hand tot hand, waarbij de prijs geleidelijk steeg tot 750. OPDRIJVING VAN BRIKETPRIJZEN. De politie van het' bureau Admiraal de Ruyterweg te Amslerdam heeft Maandag een twee' al venters aangehouden, die bruinkool- briketten verkochten voor 15 cent; per stuk. Zij hadden deze briketten ingekocht bp den groothandelaar N„ uit de Transvaalbuurt, voor .125 de duizend. N. had de briketten ingekocht voor fl6 jie duizend en dus per 1000 stuks briketten een winst gemaakt van 109. In overleg met den inspecfeur voor de prflsbeheersching is het pakhuis van N. onder bewaking gesteld en leeggehaald. De in be; Slag genomen voorraad brandstoffen bestond uit: 770 kg-anthraciet, 500 kg eierkolen, 1600 kg briketten, 2500 turven en een groote hoe veelheid aanmaakhout. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft een vervolging tegen N. ingesteld. DREIGBRIEFSCHRIJVERS AANGEHOUDEN. De politie te Naarden heeft Maandag twee dreigbriefschrijvers aangehouden. Een ingezetene van Naarden kreeg Maan- dagmiddag een dreigbrief, waarin hem werd aangeraden binnen 10*minuten zich naareen in den brief opgegeven plaats te begeven en een bedrag van f 250 te overhandigen aan een daar staand persoon. Indien de man niet aan de voorwaarde vol deed zou aangifte bij de politie volgen van door den betrokkene gepleegde overtredingen van distributie"bepalingen. Een bepaald herkenningsteeken was in den brief aangegeven en op aanraden van de politie begaf de man zich naar de aangegeven plaats, waar inderdaad een persoon had post- gevat. Deze werd onmiddellijk door de politie, die zich verdekt had opgesteld, gearresteerd. Bij het nemen van schriifproeven bleek, dat de aangehoudene de schrijver van den brief moest zijn en de man, zekere P. uit Naarden, legde dan ook een volledige bekentenis af. Het bleek, dat P. den brief in samenwerking en op aanraden van zekeren F. uit Huizen had geschreven, waarna ook deze is ge arresteerd. V TWEE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Dinsdagnacht heeft de politie te Bloemen- daal twee inbrekers op heeterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een villa op den Duin en Daalsche weg. De politie werd ge- waarschuwd door den chauffeur, die in een woning in de onmiddellijke nabijheid sliep en onraad bespeurde. Terwijl een hoofdagent met den chauffeur de villa binnenging, hiel- den twee agenten de wacht buiten. Een van hen zag in het licht van zijn zaklantaam twee personen. die hij gebood onmiddellijk halt te houden. Bfe beide mannen, die uit het raam gesprongen bleken te zijn, liefen zich toen arresteeren. Het waren de 30-jarige M. en de 32-jarige W. uit Haarlem. Zij zijn in het politiebureau te Bloemendaal opgesloten. OVERSTROOMING IN PERU. Het D.N.B. meldt uit Lima: Een aardverschuiving en de overstrooming, die daarvan het gevolg was, hebben meer schade aangericht dan men aanvankelijk wel meende. Te Huaraz, de hoofdstad der provin- cie Ancachs, heeft men reeds meer dan 500 dooden geborgen, terwijl meer dan 4000 per sonen vermist worden. Een vloedgolf, die 50 meter hoog en een kilometer breed was. heeft het geheele Noorden der stad bedekt met een laag aarde van zes meter hoog. Op ongeveer 50 kilometer van Lima is de Pan- amerikaansche straatweg op verscheidene plaatsen tengevolge van een aardschok ver- nield. a—mmwin i n> Zaterdag 20 December. Emstige muziek. Van 140014.45 uur en van 15.0015.45 uur hoort U over den zender H'sum II het eerste deel van het pro- gramma van het Maastrichtsch Stedeljjk - Orkest met werken van de Nederlandsche toondichters Wagenaar en Peter van Anrooy en den Vlaamschen componist Arthur Meule- mans, n.l. orkest-fragmenten uit de parodis- tische opera ,,De Doge van Venetie", de Oud- Nederlandsche dansen en Meulemans ,,Feest in het Stadspark". In het tweede deel van het concert wordt een symphonie in Bes gr. t. van Ernest Chausson uitgevoerd. Van 20.15 -2Q.40 uur (H'sum I) wordt uit de uitge- breide liederenschat van Hugo Wolf een aan tal werken gezongen door de sopraan Hdlene Ludolph,«aan den vleugel begeleid door Fred. Bosharf. Van 21.2021.45 uur, H'sum IE, hoort U het vijfde en laatste gedeelte van ,,Das JUngste Gericht" van Buxtehude uit den cyclus Abendmusiken door de Nederl. Motet Vereeniging o.l.v. Joh. Legbne. Voor de vrouw. H'sum I brengt van 11.0011.20 uur a'ledaagsche problemen in de huishouding. Dingen van alle dag worden in deze rubriek in een aardigen vorm ge bracht... natuurlijk met de oplossing, zooals we ons die geiiacht hadden. Zondag 21 Deceui/b^ Emstige muziek. Over den zender H'sum II hoort U van 12.1512.45 uur Cantate 150 „Nach Dir Herr, verlanget mich" van J. S. Bach, door het koor van de Ver. voor Pro- bestantsche Kerkmuziek afd. Rotterdam. Dir. Nico Ringels. Van 14.1516.00 uur (H'sum II) hoort U een concert, o.l.v. Pierre Rei- nards, met als solist Helmuth Zernick. Hij zal het vioolconcert in A gr. t. (Koyhel-catalogus no. 219) van Mozart voordragen. Als Neder landsch werk gaat "het Symphonisch gedicht ,,Elverhoi" van dr. Joh. Wagenaar. Om 16.15 uur vervolgt Hans Brandts Buys in het pro- gramma H'suim II zijn voordrachtenreeks uit ,/Das Wohltemperierte Klavier" van Joh. Seb. Bach. Gespeeld worden de Preludia en fugae in D gr. t., d kl. t., Es gr. t. en dis kl. t. uit het tweede deel. Sport. In de uitzending Sport van den Dag" hoort U over den zender H'sum I een reportage van den in Amsterdam te spelen wedstrijd Blauw-WitEmma. Voorts zal er in deze zelfde uitzending, welke van 18.20 18.50 uur plaats vindt, een reportage worden uitgezonden naar aanleiding van de laatsite course, die op dezen dag op het Mereveld wordt verreden. Gesproken woord. - Van 18.3019.00 uur beluisteren wij de achtste bijeenkomat van Onze Nederlandsche Taalelub, „Tot leerinjpie ende vermaack". H'sum I. Van 15.0015.45 uur hoort U een luisterspel, onder den titel Het Vuur". Een vlammenkrans van woorden en muziek. Auteur is Han Konig. Muziek Haris Kunz. Voor den Boer. Van 15.0015.45 brengt de zender H'sum I het hoorspel ,,Het wente- lend wiel wil wachten", een middewinterspel naar overlevering door Dirk v. d. Bospoort. Lichte Muze. Ditmaal is van 19.30 20.15 uur de winter het onderwerp van een cabaret-programma getiteld ,,Van Wintersche vreugden en ongeneugten", waaraan mede- werken: Cora May, Minny Erfmann, Philip la Chapelle, Wim Sonneveld, de Sneeuwmanne- tjes en de Uskegeltjes. In dit programma woi'dt de aangename en minder aanlokketgke zijde van het barre jaargetijde in vlotte lied- jes en een schets belicht. Maandag 22 December. Ernstige muziek. Van 19.3020.15 uur en van 20.45^121.30 uur H'sum I geelt het Rotterdamsch Philhanmonisch Orkest in deel I van het programma een radio-premiere van het ,,Symphonisches Vorspiel" van den jongen Duitschen componist Edmund von Borck. De solist van den avond Henk van Wezel zal het violtncelconcert van Guillaume Landre voor dragen. Voor de Vrouw. Over H'sum I geeft F. J. G. v. d. Kroft van 15.0015.20 uur een kookles, met als onderwerp: ,,Met een slaatje van 't oude in 't nieuwe jaar". We kunnen ook dit jaar met de jaarwisseling een extra lekker maaltje bereiden. Voor den Boer. We hooren van 18.00 18.30 uur over H'sum I in.de rubriek „Land- mans Lust" een hoorspel, geschreven door den heer A. A. I. Graumans, getiteld: ,,Met den Dr6 den winter door". Voor de Jeugd. 20 minuten in de kleu- terklas. U hoort van 11.00—11.20 uur melo- dieen en kleuterliedjes o.l.v. P. Jakma. Zonsopgang 20 Dec., 9 uur 46 min. Zonsondergang 20 Dec., 17 uur 29 min. Zonsopgang 21 Dec., 9 uur 46 min. Zonsondergang 21 Dec., 17 uur 30 min. Zonsopgang 22 Dec., 9 uur 47 min. Zonsondergang 22 Dec., 17 uur 80 min. 25 Dec.Eerste Kwartier. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot en half uur voor zonsopgang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6