HOEST ABDIJSIROOP Ter Neuzensche Courant Strijd en Overwinding Binnenland Vrijdag 19 December 1941 No. 10.308 TWEEDE BLAD PRACTISCHE NAASTENLIEFDE. FEUILLETON Dr. Burmesters in alle vormen AKKER'S 'S Werelds beste Hoestsiroop 1 HET GEWICHT VA'N HET BROOD EN HET RANTSOEN. I VAN WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR VRIJ NEDERLAND? Vrijheid la plicht. Het was deze vrijheid nlet, waarin Neder- land dacht te leven, waarvoor de arbeider werkte, de werkelooze ontbering leed. Het waa deze vrijheid niet, waarvoor ons leger geanotriliseepd weixfc en waarvoor onze be ate, eerlijkste soldaten gesneuveld zijn. Neen. nemendheid van pret in den familiekring. van het bereiden van verrassingen aan verwan- ten, vrienden en kennissen. In weerwil van de omstandigheden hebben wij er ook dit jaar aan vastgehouden. aan ons St. Nicolaasfeest. Het is waar, wij heb ben er veel bij moeten missen: onze straiende winkels, onze uitstallingen van speelgoed, warbij onze kinderen zich den nens plat druk- ten tegen de spiegelruiten, om toch maar niets van dat alles te missen; de 6talages van onze banketbakkers, met hun vertoon van boterletters, Sinterklaas-poppen, suikergoed en marsepein... Doch, al hebben wij veel moeten missen wij hebben toch ons St. Nicolaasfeest gevierd; in veel meer bescheiden mate dan anders maar gevierd hebben wij het toch. Voorzoover dat mogelijk was, hebben wij nog wat vreug- de verspreid om ons been en in stilte ge- hoopt, dat de tijd weer zou komen, dat het feest van den populairen heilige weder op Het was de verkeerde vrijheid, de libera- listische vrijheid, een zelfgekweetkte vrijheids- 'I ouderwetsche wijze zou kurinen worden ge- idee. die nergens, maar dan ook nergens op vjer(j steunde en waaraan vele menschen geofferd zijn, bijna een heel volk. Wij hebben gevochten voor een phrase, een jammerlijke grimas. En voor ditzelfde wanldee, weerstaan wij nu nog in gedachte en daad, weerstaan wij, aan de nieuwe, jonge vrijheid, die wij als dwang en belemmering bestempelen. In dit verzet toonen wij weer, zoo bitter duidelijk, dat wij niet vrij zijn, maar gevan- gen, gevangen in een fictie, in iets wat niet bestaat. Het is een niet echt verhaal, dat ons is cvergelegd. Opvoeding is Iraditie, maar traditie kan verraad beteekenen. En de traditie waarin wij opgevoed zijn, is verraad geweest, aan eigen bodem en eigen volk, een verraad, een traditie die in pijn en verbittering moest gebroken worden. Wij grijpen steeds terug, naar wat we mee- ndn verloren te hebben, wij zien steeds achter- om en gaan niet vooruit. Wij denlken slechts aan verlies, niet aan winst. De tijd is gekocnen, dat wij niet meer stil kunnen zijn, maar dat wij opstaan en zeg'gen wat ons op het hart ligt. want het zwijgen is niet meer te dragen. 'Het Nederi andsche volk is <5en der sterkste, geestelijk sterkste en schoonste volken van Europa. Het is een volk, dat altijd het vechten heeft gekend en daardoor eerlijk was en nuchter, met beide beendn op den grond stond. Maar het moet sterker worden, over alle leden en geledingen. over alle klassen: 6dn, seherp en hard. Hiervoor is noodig dat de rotte deelen, zon- der er ook maar overheen te praten, wegge- sneden worden en dat de dingen bij hun naam moeten worden genoemd. De vrijheid waarvoor wij nu staan, doet af- breuk .aan de eerlijkheid, het is de vrijheid die naar de catastrophe leidt. En nooit, nddit is er toen van iedereen zijn hardste en eerlijk ste plicht geeischt, nooit de uiterste inspan- ning, omdat die vrijheid nooit alle volksge- nooten heeft omvat, in haar doelstelling, die toch moet zijn: de schoonheid en het geluk van het Nederlandsche volk. Vrijheid is plicht, is gebondenheid. orde en tucht. E!en vrije mensch is. aan al zijn volksgenoo- ten, eerlijke inspanning van zijn uiterste Ikrachten verplicht. Een vrij land is aan alle landen, eerlijkheid en inzicht verplicht. Zoo zal er geen mensch zijn, die doello&s en werkeloos tusschen zijn volksgenooten staat en geen volk, dat doelloos en verdrukt tus schen de andere volkem staat, want Vrijheid is Eenheid. Dit, is de vrrjheid, die Wij moeten overgeven aan onze kinderen en dan zal de opvoeding een eerlijke traditie zijn. Wij kunnen niet neutraal zijn in het ge- vecht dat woedt tusschen het oude en het nieuwe, het jonge. Een Eiigelsch schrijver schreef: ,,Uit ruim- heid van geest zoowel tegen koningen als stel- sels zrjn, noemt men onzin. Men moet kiezen tusschen die twee of men is geen natie." Wij moeten kiezen tusschen democratie en nationaal-socialisme, kiezen tusschen ouder- dom, die voorbij 's en jeugd, die niet te ver- slaan is, kiezen tusschen de on-echte vrjj- heldsidee waarin Wij gevangen waren tegen wil en dank en het nieuwe stelsel, de ge dachte van de gerichte vrijheid, de idee der eenheid, het afbrdken der schrijnende tegen- stellingen. Wij vechten voor de jeugd, voor het geluk van iederen mensch in zijn volk, de schoon heid van ieder volk tusschen de volken en de eenheid in gedachte en daad. Daarom vechten wij nu met Duitschland tegen Bolsjewisme en Kapitalisme, vechten wij met Duitschland voor Nieuw-Europa, Vrij Europa, vechten wij voor de idee: de vrijheid die plicht is en het woord dat daad is. Wij, volk van Nederland, met Duitschland voor Vrij-Nederland. Want wij zijn bewust. B. F. De eerste feestdag van dezen winter ligt weder achter ons: Sint Nicolaas, een echt Nederlandsche feestdag, dien de meeste bui- tenl anders niet, ol slechts zeer vaag van hoo ren zeggen kennen. Voor ons Nederlanders, ec'hter een van de huiselijke feesten bij uit- Terwille van wat eigenlijk? Voor zoover wij het kunnen zien slechts terwille eener schijn-zelfstandigheid, die aan Nederland als eenige gunst zou veroorloven te fungeeren als voorpost van het Britsche Rijk. De loop dezer gebeurtenissen vindt een sterken weerslag in vele Nederlandsche har- ten. Weinige zijn de gezinnen in ons land, die niet door banden des bloeds of van vriend- schap met de blanke bevolking van Insulinde zijn verbonden. Weinigen zullen er zijn, die openstellen voor het nieuwe dat komen moet en ook komen zal. Nadrukkelijk werd bij monde van den heer Mussert verklaard, dat hij iedere gedachte aan gelijkschakeling of staatsabsolutisme ten sterkste afwijst. Hij gooide hier weer een van die waandenkbeel- den ondersteboven, welke helaas te lang het Nederlandsche volk hebben verblind of ver- hinderd hebben juist te zien. Maar wat dringend noodig is, in ieders eigen belang alsmede in het belang van het Z1JI1 veruuiiueii. \y O thans door het onverantwoordelijke en nood- geheele land, is, dat gebroken worde met idio /iriipiiwpn alle negativisme, met onwil tot begnjpsn, met Wij hebben bescheiden vreugde verspreid in den kring der onzen! Zeker, wij hebben gedaan wat wij konden om hun enkele aan- gename oogenblikken te verschaffen. Maar heeft onze blik ook verder gezien dan den eigen kring? Hebben wij gedacht aan de velen daarbuiten, voor wie St. Nicolaas is voorbijgegaan zooals alle andere dagen, als een dag, waarop niet alleen geen bescheiden vreugde heeft geheerscht, maar waarop het zelfs ddkwijls^ aan het sillemoodlgste heeft ontbroken Het Nederlandsche volk heeft te alien tijde bekend gestaan om zijn warm hart waar het betrof het medevoelen met zijn naaste. Er is nooit tevergeefs een beroep op gedaan om te steunen, waar dit noodig was. En nooit is het noodiger geweest dan op dit oogenblik, nu de oorlog met zware hand drukt op ons alien doch het zwaarste op de armsten onder ons. Velen hebben het bejammerd, dat zij dit of dat niet konden koopen voor een lid van het gezin, waarvan zij wisten, dat hij of zij er bui- tengewoon mede zou zijn ingenomen geweest. Maar vele anderen hebben op datzelfde oogenblik dringend gebrek gehad aan voed- sel en dekking, aan dingen, die veel harder noodig waren dan het geschenk, dat, wij had- den willen koopen. Hebben wij daaraan wel genoeg gedacht? Is het wel geheel tot ons doorgedrorfgen Er wordt onnoemelijk veel geleden, ook in ons land; en wij hebben den plicht, dat leed te verzachten, zoovegl dit in ons vermogen ligt. Dat is zelfs geen weldadigheid; dat is plicht. Zoo besehouwt bet ook ieder weldenkende. Het is de onafwijsbare plicht van de bezitters, om de niet-bezitters te Yielpen en te steunen. Niet met schoone woorden is de arme ge- holpen. Onze hulp moet hem geboden wor den in meer stoffelijken vorm. Aan aan- sporingen om dit te doen, ontbreekt het wer- kelijk niet. Wij moeten niet het oor sluiten voor de roepstem, welke tot ons komt: Geeft, helpt, steunt! Deze steun is zoo hard noodig. Overal, in de steden zoowel als in de dorpen en de gehucht.en. Wie zou van harte kunnen genieten van hetgeen hem gebleven is, wan- neer hij weet, dat er medemenschen zijn, die ook dit weinige moeten ontberen? lottige handelen van hen, die dezen nieuwen zwaren slag aan eigen volk en eigen goed toebrachten, niet in groote onzekerheid en in uiterste bezorgheid verkeeren. Wat er van ons Indie worden zal is natuur- lijk in geen enkel opzicht te voorspellen. Het is nu eenmaal zoo, dat dit Nederlandsch ge- bied meer nog dan een uitgesproken Neder landsch, een iguropeesch probleem vormde. Daardoor is het vrij aannemelijk, dat t.z.t. ook diplomatieke factoren hun woordje zullen medespreken. Deze zijn evenwel voorloopig zeker niet te beoordeelen, zoodat ons wel niets anders overblijft dan tot het bekend worden van nadere gegevens, in het lot, dag over ons -werd gebracht te berusten. Zoodra evenwel iets naders omtrent deze voor ons land zoo uitermate belangrijke aangelegenheid tot ons komt, hopen wij nader hierop terug te komen. Een gebeurtenis van eerste groote in ons land en die dan ook in het middelpunt der algemeene aandacht Stond, was wel de her- denking van het 10-jarig bestaan der N.S.B., welke op 14 dezer te Utrecht plaats heeft gehad. Inderdaad mag worden gezegd, dat de datum van 14 December 1941 een uiterst belangrijke in de Nederlandsche geschiedenis zal blijken te zijn. s Deze herdenking, voor de bijwoning waar van vele duizenden bezoekers naar Utrecht waren gestroomd was wel daarom zoo bijzon- <Jer, omdat hier o.m. het woord werd gevoerd door den Rijkscommissaris en door den Leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert, nadat laatst- genoemde -nauwelijks was teruggekeerd uit Berlrjn, waar hij een onderhoud had gehad met den Fiihrer. Van voor ons land ontzaglijk groote betee- k_gnis zijn de verklaringen, welke door beiden tijdens de herdenkingsredevoeringen werden afgelegd. Wlanneer wij alles nauwkeurig overwegen, dan springen vier hoofdmomenten van dezen beteekenisvollen dag bij zonder in het oog. Ten eerste is daar de verklaring van den Rijkscommissaris, dat alle vereenigingen of bewegingen van politiek karakter in ons land zullen worden ontbonden, met uitzondering de N.S.B. Er is thans derhalve nog slechts een politieke v£L der Nederlanders; welke wortelt in de beginselen der Nationaal- Socialistische beweging. In de tweede plaats de ve;rklaring van den leider der N.S.B., welke deze tegenover den Fiihrer heeft afgelegd en welke verklaring gebaseerd is op de stelling: ,,Verbondenheid op leven en-dood''. Ten derde, dat aan het volk van Nederland op dezen 10-jarigen verjaardag van de N.S.B. het geschenk kon worden aangeboden, inhou- dende, dat Nederland, met ingang van den "Lift geeft van harte, geeft met vollej iOden December 1941 is toegelaten als gelijk, _..u - rroi„irVicror I hprechti2"den deelefenoot in t Nieuwe Europa. hand gij zult er u zelfgelukkiger door gevoelen! Roman van HANS HIRTHAMMUR (Nadruk verboden) 43 De woning van de Miillers bevond zich op de eerste verdieping. Dorothy's moeder was in alle opzichten een gedistingeerde, maar bijna popperig teer uitziende, oude dame. Lorenz drukte heel voorzichtig haar kleine, smalle hand, alsof hij bang was haar pjjn te doen. Min of meer verlegen, stamelde hij een paar woorden om zijn laat bezoek te verontschuldigen, maar mevrouw Mliller viel hem laehend in de rede. ,,De hoofdizaak is, dat Dory u eindelijk heeft gevonden. Ik begon me werkelijk al ongerust over haar te maken, want zc had zilch dat plan nu eenmaal in haar hoofd ge- zet,. en wat daar eenmaal in zitEnfin, dat zult u zelf nog wel ervaren. Ik neem aan, dat u intusechen alles reeds met haar hebt besproken. Maar gaat u toch zitten, dokter! U drinlkt toch nog eerst een kopie thee mee, ja? Jij ook, Dory?" „Graag, moeder!" Zij schoof voor Lorenz een fauteuil dichterbij en ging tegenover hem zitten. ,,Hier zult u dus voor een poosje uw RINNENLANDSOH OVERZICHT. Met onbegrijpelijke lichtzinnigheid heeft de commissie van voormalige, sedert Mei 1940 voortvluchtige, Nederlandsche regee.rders het noodlottige besluit genomen om Nederlandsch- Indie in den waagschaal te werpen, door het in het front der z.g. A.B.C.D.-staten tot deel- irame aan den oorlcg tegen Japan te doen deelnemen. Zij heeft daarAiede volbracht waarvoor wij reeds geruimen tijd vreesden, maar dat, in dit stadium althans, beslist niet noodzakelijk s. Reeds geruimen t\jd had de regeering in Ned.-Indie kunnen voorzien waartoe de ontwikkeling in Oost-Azie moest leideh. De gelegenheid om wegen te vinden waar- langs Indie aan den goeden kant zou zijn ge bracht was aanwezig. Maar in volslagen blindheid heeft men deze niet kunnen zien. Zelfs van eenige poging om althans de zeker- heid te verkrijgen dat eene redelijke mate van zelfstandigheid bewaard zou blijven is niets gebleken. iZonder over voldoende afweermiddelen te beschikken, met de kennis, dat, hoe het con flict ook moge eindigen, Indie door 66n der drie groote mogendheden, Japan, Engeland of Amerlka zou worden bezet, heeft men Indi£ in den strrjd gestort. En het is toch waarlijk al te kinderlijk, dat men het waagt zich te beroepen op de toezegging van Engelsche hulp, nadat langzamerhand toph wel algemeen bekend is, wat Engelsche hulp in feite te be- •teekenen heeft. Ons land schijht waarlijk niets bespaard te zullen worden. Na Curasao en Suriname volgt thans Nederlandsch-Indie. Door een aantal bewtndvoerders, die zich nooit iets aan nationale belangen lieten gelegen liggen. die ter wille van klein persoonlijk of politiek ge- win de verdediging des lands en der kokmien verwaarloosdenwordt nu ook het laatste deel van Nederlandsch overzeesch be zit Weg- gesmeten. tehuis vinden", zei ze glimlachend. ..Hopen li)k bevalt het u nogal". „Tehuis! Ik kan mi) diie plotselinge ver andering van mjjn levensomstandigheden zelf nog niet goed voorstellen. Een uur geleden hield ik mtj nog met meer bescheiden plan- nen bezig". „Mijn dochter heeft mij een en ander ver- teld", nam de oude dame het woord. ,Dat moet toch vreeselijk voor u zjjn geweest, ik bedoel dat samenleven met zulke onbeschaaf- de, ruwe menschen. Verschrikkelijk lijkt me dat!" Lorenz vertrok zijn mond tot een glimiach. „Dan vergist u zich, mevrouw! Ik heb on der die zoogenaamde onbeschaafde, ruwe menschen de beste, trouwste kaaneraden ge vonden".' Mevrouw Miiller scheen eenigszins getrof- fen te zijn. „Maar moeder!" kwam Dorothy tusschen beiden, om het gesprek een -andere wending te geven. ,,Zou het op het oogenblik niet verkieslijker zijin dr. Burmester eenigszins in te wijden in de regels van bet huW?'' Mevrouw MUller knikte Lorenz minzaam laehend toe. ,,Ja, de klejne heeft gelijk". En daarop begon zij een heel verhaal over de ge- woonten van de huishoudi:ng, den dagelijk- schen loop der dingen, welke bij het ontbijt plachten te beginnen om bij het gemeenschap- pelijk conversatie-uurtje op den latm avond hun einde te vinden en die in hun angstwek- kende regelmaat dr. MUller zaliger reeds tot een kwelling moesten zijn geweest. Lorenz Burmester trachtte nochtans alles zoo goed mogelijk in zich op te nemen en een half uur het vasthouden aan oude, starre, vergane principes. VERiVOEDEREN van broodgraan ONTOELAATBAJAR. Mensch en dier moeten beiden eten. Het spreekt echter vanzelf, dat de mensch het eerst aan de beurt komt en dan het digr. Men kan het dan ook uit een sociaal en volksgezondheidsoogpunt niet toe staan, dat producten, die in de eerste plaats menschen- voedsel zijn, in tijden van schaarschte ten goede zouden komen aan de dieren, die met andere producten, die niet voor menschelijk voedsel geschikt zijn, met evenveel succes in het leven zijn te houden. Zoo is het beslist ontoelaatbaar, dat brood graan en zaaigranen tot veevoeder worden verwerkt, wanneer voldoende hoeveelheden van andere graansoorten beschikbaar zijn voor de dieren en speciaal daarvoor zijn aan- gewezen. Dat men het vervoederen van broodgraan ook in Duitschland als een zeer ernstig mis- drrjf besehouwt, bljjkt uit een bericht'in het Duitsche landbouwtijdschrift Die Landware, waarin is verm eld, dat een moienaar terzake tot vier jaren en drie^ maanden tuchthuisstraf is veroordeeld, terwrjl zrjn burgerlijke eere- rechten hem voor den duur van vijf jaren zijn ontnomen. De man had meermalen aan een grooten kring van afnemers van zijn handel in brood, rogge en broodtarwe alsmede zaaigranen voor voederdoeleinden afgeleverd, deels onver- mengd, deels vermengd met acdere voeders. Het Sondergericht, waarvoor de man terecht moest staan, achfte eei ernst'g geval van kwaadwillige overtreding van de betreffende voorschriften bewezen.% ENGELSCHE LUCHTA ANVAI.LEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag Zijn enkele Engelsche vliegtuigen boven ons grondgebied verschenen. Er zijn oott eenige bommen geworpen, Een ervan is terecht ge- komen op een boerenwoning, die geheel is vemield. Van de bewoners werd de vrouw zwaar gewond en een kind gedood. Verder is een andere boerenwoning getroffen, waarbij geen menschen zijn getroffen, maar wel 10 koeien en een varken zijn gedood. HET POSTVERKEER MET AMERIKA. Het gezamenlijk postverkeer met de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en hun bezittingen, daarbij inbegrepen de Philippij- nen, is gestaakt. Bij gebrek van verkeers- mogelijkheden kan voorts ook bet postverkeer met Zuid- en Midden-Amerika, de Faroer- eilanden, Groenland en IJsland niet meer wor den gehandhaafd. Luchtpostzendingen naar Zuid- en Midden-Amerika voor zoover niet tot de Vereenigde Staten behoorend zijn echter voor verdere expeditie toegelaten. WMZIGING VAN DE HINDERWET. Bij besluit van den secretaris-generaal van berechtigden deelgenoot Ten vierde de door den heer Mussert gefor- muleerde zeven punten, waarin hij in duide- lijke woorden uiteenzette, welke, taak hij van de N.S.B. en daardoor van het Nederlandsche volk verwacht. Het zal voor velen in het eerst niet gemak- euj oesiuu van u™ ,c"* keliik valien om zich een voldoend helder sociale zaken zijn enkele wrjzigmgen gebracht 3 te vormen van de draagwijdte der aan- in de hinderwet. Allereerst heeft schrappmg behfLndeling vraag dient gekondigde beslissingen. Menigeen staat nog i plaats gevonden van het onduidelijke artikel steeds vrij ohbekend tegenover de nationaal- 10, waardoor is komen vast te staan, dat de socialistische gedachte. Niets ter wereld kan gewone behandeling eener hmderwe's-aan- hem evenwel beletten, om daaraan tegemoet te komen, door daar vftn nu af aan grooter aandacht aan te besteden. Voor alles diene men er zich helder van bewust te zijn, dat het hier gaat om de wer- kelijkheid en dat hij, die zich moedwillig bui- ten die werkelrjkheid plaatst. op den duur zichzelf uitschakelt. Uit hetgeen door den heer Mussert in zijn bovenbedoelde zeven punten als opdracht aan de leden der N.S.B. werd medegegeven, mag de verwachting worden geput, dat de Neder landsche NationaaLSocialist het zjjne land- genooten bij het streven naar een juister be- grip zeker niet moeilijk zal maken. Integen- deel, verwacht mag worden, dat van die zijde iederen vorm van tegemoetkoming zal worden geboden. Het feit dat Adolf Hitler onzen grootsten ,zorg heeft weggenomen, door den heer Mus sert de verzekering te geven, dat Nederland deelgenoot zal zijn in het Nieuwe Europa en derhalve ook zal deelnemen aan de kolonisatie en de exploitatie der Oost-Europeesche gebie- den. is een geschenk van wel zeer bijzondere grootte. Er ligt in besloten, dat wij te Berlyn met langer worden beschouwd als een overwon- nen volk, niet als een kolonie, een pYotecto- raat, maar dat wij vanaf dit oogenblik een eigen plaats onder de Germaansche volkeren mogen innemen, en bij zullen mogen dragen aan de vjormgeving van het nieuwe Europa. Dit alles hebben wij te danken aan het bemiddelende en onvermoeide streven van den heer Mussert, den Leider der N.S.B., wien daarvoor met recht een plaats toekomt onder de allergrootste v^derlanders onzer geschie denis. Welke taak wordt nu van het Neder landsche volk verwacht? Allereerst het zich :ham te geschieden, ongeacht den af- stand, waarop de meest nabijzijnde perceelen van andere belanghebbenden zich bevinden. Voorts is door wijziging van artikel 17 de mogelijkheid geopend om, meer dan tot dus- ver, tegemoet te komen aan klachten over een onbevredigende toepassing der hinderwet. Dit in dier voege, dat aan belanghebbenden het' recht wordt toegekend om aan het ge- meentebestuur het verbinden van nieuwe voorwaarden aan een hinderwetsvergunning te verzoeken, waarbij tevens is bepaald, dat zij tegen niet-inwilliging van zulk een ver- zoek in beroep kunnen komen bij het hooger gezag. Het gewqzigde artikel 32 verklaart ten slotte, dat de Hinderwet niet van toepas- j sing is op de ondergrohdsche werken van mijnen, benevens de bjj een mijn behoorende bovengronds gelegen werken en inrichtingen, later verloste Dorothy hem van den woor- denstroom door haar gast zijn kamer te wijaen. Toen zij zich overtuigd had, dat hier alles voor eetr behoorlijke ontvangst geieed was, stafli ze hem laehend haar hand toe. ,,Ik wensch u een aangename nachtrust, dr. Bur mester! Slaapt u maar goed in uwe nieuwe rijk! En zorgt u er in 's hemelsnaam voor morgenochtend op trjd aan het ontbijt te ver- schnnen! Magda Helling ontving haar bezoekers met open armen. Zij drukte Marlene hartelijk de hand, gaf den jongen een zoen en schoof bei den voor zich uit de eetkamer binnen, waar de tafel reeds gedekt was. ,,Dat heeft me wat moeite gekost voor ik uw gezdllige woning ontdekt had. Wij zijn bij de stadsspoor in de verkeerde richting in- gestapt. Het is om duizelig van te worden, als je in die zee van huizen den weg moet zoeken". ,A-ls u maar eerst een beetje geacclimati- seerd bent, valt dat -niet meer op En hoe gaat het er overigens mee? U ziet er al heel wat beter uit dan gisterra". „Dat heb ik aan u te danken, mevrouw Helling. Mijn man heeft nog steeds niets van zich laten hooren, maar ik maak me nu ook ndet ongerust meer." „Zoo mag ilk het hooren! Maar nu zullen we eerst maar eens aan tafel gaan, ja? Hansje heeft natuurlijk honger als een wolf, nietwaar, m'n jongen?" De jongen knikte toestemmend en probeer- de heimelijk een blik in de schalen te werpen. Daar de tafel te hoog bleek, kreeg Hansje veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. tenzij daarop de Arbeidswet 1919 van toepas sing is. Krachtens de Mijnwet worden ngme- lijk bij algemeenen maatregel van bestuur ter zake de noodige voorschriften gegeven, zoodat op dit gebied aan ingrijpen uit hoofde van de Hinderwet geen behoefte bestaat. DE HYGIENE IN DE BOTER-VERPAK- BEDRUVEN. Controleurs van den centralen crisiscont- trdledienst treffen soms bij boterverpak- kingsbedrijven toestanden aan, welke men in het geheel niet zou verwachten. Pakmachines en paktafels, welke in weken niet gereinigd zijn, vormen geen zeldzaamheid, evenals be- schimmelde houten schotten, vervuilde vloeren en gebrek aan waterafvoer. Dergelijke wantoestanden zijn niet alleen in kleine bedrijfjes aangetroffen, doch zelfs soms bij een belangrijke melkinrichting in groote steden. Aan de Nederlandsche zuivelcentrale is be- voegdfceid verleend om dischen te stellen, waaraan verpakbedrijven moeten voldoen om hun bedrijf te mogen uitoefenen. In samenwerking met den centralen crisis- controledienst, de rijkszuivelinspectie en het rijkszuivelstation te Leiden wordt nu ieder verpakbedrijf gekeurd. Indien het niet aan strenge eischen betreffende de hygiene vol- doet, wordt het bedrijf gesloten of indien de mogelijkheid tot verbetering aanwezig wordt geacht, worden voorwaarden opgelegd, waar aan het bedrijf binrien een bepaalden tijd moet voldoen. Een geregelde strenge controle zorgt ervoor, dat de voorwaarden worden na- geleefd. Enkele bedrijven moesten reeds gesloten worden, andere zrjn verbeterd. KROONKURKEtf EN ALUMINIUM CAPSULES. Wederom heeft de economische voorlich- tingsdienst van het departement van handel, nijverheid. en scheepvaart het initiatief ge nomen tot een voorlichtingscampagne. Dit- maal wordt de aandacht gevraagd voor kroonkurken en aluminium-1 capsules, goede- ren waarvan mem in den regel het belang nauwelijks beseft. maar welker beteekenis ons in tijden van schaarschte scherp voor oogen moet komen te staan. Het doel van de nieuwe actie is het.publiek te overtuigen van de noodzakelrjkheid, met kroonkurken en aluminium capsules spaar- zaam om te gaan. Bij het openen van de fles- schen moeten zij zoo min mogelijk worden beschadigd. Nahet gebruik moeten zij niet worden weggeworpen, maar tegelijk met de ledige flesschen aan den leverancier terug worden gegeven. Op zgn beurt levert deze de kroonkurken en aluminiumcapsules, bij de aanvulling van zijn winkeivoorraad, in bij den grassier en zoo wordt de kringloop gesloten bij den fabrikant. Uiteraard zal bij de regeneratie waar- mede de Nederlandsche-'industrie zal worden belast een zoodanig procedd worden toege- past, dat de oUde kurken zonder gevaar voor de volkshygiene, wederom op de flesschen kunnen wOrden aangehracht. Het slagen van dit plan vereischt aller medewerking. Bij de geldende rantsoeneering van levens- middelen wordt steeds precies aangegeven, op welke hoeveelheid de voor een bepaalde periode aangewezen bom recht geeft. De ver- bruiker kan zich dan ook op eenvoudige wijze ervaii overtuigen, of hij de hem toekomende hoeveelheden levenslmiddelen ook ontvangt. n.l. door deze artikelen ma te wegen. Naar in de practijk blijkt, vormt hierbij het broodrantsoen wel eens een moeilijkheid. i Een rantsoen brood wordt n.l. in officieele mededeelingen vastgesteld op 100 gram (400 gram voor 4 rantsoenen, d.i. een ,,half brood' of 800 gram voor S rantsoenen, d.i. een ,,heel brood"). In de practijk worden echter meer malen afwijkende gewichten afgeleverd, hoo- gere maar ook lagere. Daarbij komt nog, dat onlangs eenige bak- kers zijn veroordeeld wegens aflevering van brood van te gering gewicht. Dit alles heeft den Lndruk gewekt, alsof de heele en halve brooden steeds precies 800 en 400 gram moe ten wegen, zoodat de kooper wellicht meent, dat men van den broodleverancier steeds dit gewicht kan eischen. Dit is evenwel niet ge heel juist. Het gaat er bij de controle, hie de ambtenaren, belast met het toezicht op de naleving van de warenwet, uitoefenen, in de eerste plaats om, dat het brood de v&reischte hoeveelheid droge stof bevat. Dit is ee.i zaak. die de leek bezwaarlijk kan beoordeelen. Daai - toe is een nauwkeurig onderzoek nood'g. Het brood moet dus eerst worden onderzocht op de samerstelling, voor een bakker wegens overtreding van de wettelijke bepakngen kan worden gestraft. Wanneer men nu het gewicht van bet ge- leverde brood nagaat, dient men zich er rekenschap van te geven, dat brood van lager gewicht dan 400 of 800 gram wit of bruin brood, het meest gangbare toch aan de voorgeschreven bepalingen omtrent de samenstelling kan voldoen, zonder dat den consument door dat lagere gewicht tekort wordt gedaan. In dit geval (ook bij hooger gewicht. doch dit wordt hier buiten beschouwing gelaten) zal bet brood als regel toch aan de eischen van bepaalde voedingswaarde voldoen, behou- dens in opzettelijke gevallen van overtreding. die overigens zooveel mogelijk door de con- eenige sofakussens op zijn stoel en daar zat hij nu als op een echten troon. Hij voelde zich zoo trots als een pauw en zelfs het feit, dat zjjn moeder hem een servet voorbond, teneinde te voorkomen, dat hij zrjn parade- pak besmeurde, vermocht daaraan geen af- breuk te doen. Hopenlijk smaakt het u!" moedigde Mag- dauiaar gasten aan en dan werd het 'n poosje stil. Slechts het eentonige geklikkak van lepels en vorken verbrak de stilte. Toen de groente werd opgediend, kwam Magda Helling met haar nieuws voor den dag. j „Ik heb vanochtend al mijn heelen kenms- senkring telefonisch gealarmeerd. Een dame, die eenige verplichting aan mij meent te heb ben, is bevriend met een arts en had gehoord, dat die iemand zoekt. Zij wilde vandaag nog naar hem toegaan en zou mij dan onmiddel- lijk meedeelen of het werkelijk iets is. Een andere dokter, onder wiens behandeling ikr zelf eenigen tijd ben geweest, is helaas voor zien, maar hij heeft beloofd, dat hij eens Dij zijn collega's zou informeeren. Mochten al deze pogingen desondanks zonder resultaat blijven, dan zullen we eens een advertentie in een of ander vaktijdschrift plaatsen. U zult eens zien, hoe gauw ons streven met succes bekroond wordt." „Dat zou werkelijk heerlijk zijn. Ik heb er intusschen al met uw moeder over gesproken en die heeft zich direct bereid verklaard over- dag op den jongen te letten." ,,Ja, daar heb ik geen oogenblik aan getwii- feldAlleen vrees ik, dat zij den knaap op een gruwelijke manier zal verwennen." Mevrouw Helling schoof haar jeugdigen gast juist een bord met een om-vangrijk stuk appeltaart toe, toen de telefoon ging. Zij haastte zich naar het kleine schrjjfbureau. dat in een hoek bij het raam stond en nam den hoom van den haak. .Mevrouw Helling! Ach, Lenie, ben jij het! Ben je er al op uit geweest? - Ja. een oogenblik, dan zal ik het «ven op^chrrjven!" Ze bedekte den microfoon met haar hand en knipoogde naar Marlene. ..We hebben al wat, mevrouw ^unmester." Ja, hallo, daar ben ik weer. Linkstraat 16? Dokter... boe heet die man!? Spel het eens even! Aha, Welkenlaub, ja, ja, Welken-laub! Vanmiddag tusschen vier en vijf uur? Prachtig, hoor. ik zal er met die dame heengaan en me op jou beroepen. Dat kan ik toch gerust doen. niet? Prachtig! Nou, Lenie, dat heb je keurig voor elkaar gebracht, dank je wel, hoor! - Nee, dat kan ik nog niet met zekerheid zeg gen, misschien de volgende week eensJe weet, ik zit tot over m'n ooren in het .verk. ja tot zi^ns dan en nogmaals hartelijk dank, hoor Lenie!" Zij legde den hosrn weer op den haak en trad verheugd op Marlene toe. ,,Nou u hebt het zekdr gehoord vanmiddag moet u zic'h gaan voorstellen. Ik zal met u mee- gaan. Ep, bent u nu tevreden met me?" Marlene straalde over het heele gezicht. Zoo goed meende Fortuna het dus met haar als ze maar den moed had om zich te hand- haven! O. Lorenz zou opkijkeii! Hoe innig verlangde ze naar het oogenblik, dat ze het hem zou kunnen vertellen. (Wordt vervolgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5