Smnapirm aaa IVOROL: De Kwaiiteits-tandpasta Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Ko u - Grieq - Burgerlijke Stand Het Radio-programma TERNEUZEN, 17 DECEMBER 1941. RECHTSZAKEN. r OOP DER BEVOLKING. VERDUISTERING. wordt steeds met goedgevo/g gebruikt. Neder/andsch. Bu/sje 4Qct. wapens is volgens de wapenverordening ver- •werving, bezit of bij zich dragen van een uit- dnikkelijke goedkeuring der bevoegde m- stantie afhankelijk. Bij overtreding van deze voorschnften stelt water heeft men op de laag gelegen hofjes nog niet, daar de afvoer thans veel beter functionneert dan eenige jaren geleden. DE VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCHW AKEN Ook op Maandag en Dinsdag voor Kerstmis en Nieuwjaar. het oog -op de komende feestdagen Votor de voeten gespuwd. Een 21-jarige bakkersknecht uit Goes, A. Spruijt, die op 23 Augustus j.l. te Goes een hem bekend lid van de N.S.B. ontmoette, Met het oog -op ae Komenue lra™a6.u spuwde voor de voeten <iezen *"^1 heeft de Nederlandsche veehouderijcentrale j hem werd gevraagd of dat p geaien hebben. vergunnimg verleend tot het vcrkoopen en het lid der N.S.B. bedoeld was, be^e®t^de Verdachte houdt vol gezegd te hebben: afleveren van vleesch, vleeschwaren en, ge- baukk^rs.kn„€. landlooper en niet landverrader Tpen de marechaussee hem naar aanleiding van de aangifte hoorde, verklaarde hij op een vraag van een persoon, die voor een cafe stond, te hebben gezegd: Dat is een land looper, daarbij doelende op een persoon die naast hem liep. Hij zou zelfs geen W.A.-man men zich vqlgens par. "2 der verordening no. rechten, waarin vleesch en/of vleeschwaren zjjn verwerkt, aan uiteindelijke verbruikers op de dagen Maandag 22 December, Dinsdag 23 December, Maandag 29 December en Dins- VtRMl" bloot aan de zwaarste straffen. Van rio tretroffen regeling is niemand uitgezon- dag 30 December 1941. derd Wie om eenigerlei reden toch nog ge- w""""t""ri. looft, zich niets te behoeven aan te trekken van de bestaande ondubbelzinmge bepalmgen, moet zichzelf de strenge en zware consequen- ties verwijten. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. De „Ba'kkerswereld" schrijft: De slager, de kruidenier, de dokter, de kapper, alien spreken ze over datgene, wat volgens hen al weken aan de bloem wordt toegevoegd en vermalen. Wanneer de samenstelling zooals deze thans is, zoo blijft, dan mogen we ons nog gelukkig prijzen., Zeker, de beste bloem wordt verkregen Uit tarwe, maar tot heden worden grondstoffen gebruikt welke zuiver zyn en goede voedingswaarde hebben. De samen stelling be staat uit: 45 pet. rogge, 40 pet. tarwe. 7 pet. gerst en 3 pet. erwten. 'Het geheel wordt uitgemalen op 85 pet., waama er 10 pet. aardappelmeel door ge- mengd wordt. Ook nu er erwten in de bloem verwerkt zijn blijft het parool voor den bak- ker- weer trachten het beste te maken wat er van te maken is, en wij zijn overtuigd, dat het weer zal meevallen. Het volume van he brood zal iets kleiner zijn. De kleur van de kruiim iets groenachtig, aan de smaak is even waameembaar. dat er erwten in verwerkt zijn. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUrrSCHLAND. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het Duitsche Arbeidsfront heeft Zaterdag jl. een Kerstfeest georganiseerd voor de bui- tenlandsche werklieden, werkzaam aan het Teltow-kanaal in het Zuiden van de Rijks- hoofdstad. Aan het begin van den avond hebben vertegenwoordigers van kampleidmg en arbeidsfront het woord gevoerd. Zij wezen er op, hoe hier, waar 14 verschillende natio- naHte'iten eendrachtig samenwerken, de Euro- peesche gemeenschap reeds practisch is ver- wezenlijkt. De arbeid hier is even gewichtig als de strijd aan het front: ginds wordt ge- streden. hier gewerkt aan de verdediging van Europa tegen het bolsjewistisdhe gevaar. De avond was verder gevuld met een non-stop programma, dat door de aanweziigen, onder wie 20 Nederlandsche en 53 Vlaamsehe ar- beiders, zeer werd gewaardeerd. De DuitschNederlandsche arbeidsgemeen- schap binnen de Deutsch—Niederlandische Gesellschaft heeft Zo'ndag aan een dnehon- derdtal te Berlijn werkzame Nederlanders" een bezoek aan den beroemden .Berlijnschen die- rentuin aangeboden en hen in aansluiting daarop in een, feestelijke bijeenkomst ver- zameld. Verscheidene vooraanstaande per- soonlijkheden hebben hieraan deelgenonrem. Staatsraad Helfferich wees op het verschijn- sel. hoe menschen die. hun land verlaten veelal dieper het vaderlandsche besef beleven. Spr. hoopte dat Nederlanders en Duitschers hier elkander beter zullen leeren begrijpen en waardeeren. Ook staatsraad prof, forger van het departement van arbeid, die zelf als mijnwerker is begonnen, en, de heer Scheuwe, var. het Nederlandsche Arbeidsfront hebben het woord gevoerd. ROZIJNEN BESCHIKBAAR TEGEN KERSTMIS. Door een directen goederenruil met Turkije is men er in geslaagd, in de tweede helft van dit jaar een partij Smyrna-rozijnen in te voe- rerr. Hoewel nog niet de geheele hoeveelheid is binnengekomen, "is het reeds aangekomen gedeelte groot genoeg om tot distributie van dit artikel over te gaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede- deelt, zal met het oog op het naderende Kerstfeest al het mogelijke worden gedaan om de huisvrouw in staat te stellen een, zij het ook bescheiden, hoeveelheid te koopen. De prijs kan helaas niet zoo laaa^worden gesteld als men vroeger gewend wasr Dit is onvermij'delijk, daar de aanvoer thans geheel laugs de groote rivieren moest gesqhieden, hetgeen een maandenlang transport en ver scheidene overladingen noodzakelijk maakte. Binnenkort zal in de Nederlandsche Staats- courant een desbetreffende beschikking wor den opgenomem. Door middel van een offi- cieele publicatie in de bladen zal, eveneens binnenkort, de prijs bekend worden gemaakt. DE DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. De bonnen voor de volgende week zyn thans reeds geldig. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 December tot en met Zaterdag 27 December a.s. bon 49a van ■de aardappelbonkaart recht geeft dp het koo pen" van 1% kilo-gram aardappelen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aardappelbon kaart recht op het koopen van een halve kilo- gram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de; week van 20 tot en met 27 December a.s. bestemde bonnen voor aardappelen reeds van Woensdag 17 December af kunneri worden gebruikt voor het koopen van aardappelen, hetgeen in verband staat met de voorzfening voor de komende Kerstdagen. VFGIFTE VAN VERGUNNINGEN TOT INSLAG. Ten behoeve van het publiek zal de af-gifte van vergTinningen tot inslag voor het verkrij- gen van documenten voor het .vervoer van levensmiddelen, behalve op de reeds vermelde plaatsen, met ingang van 6 Januari 1942 tevens geschieden: voor de gemeemte Gra^uw en Langendam in de raadzaal van het gemeentehuis te Graauw op Dinsdag en Donderdag van 14 tot 16 uur. HOOGE WATERSTAND. Het water in de Zeeuwsch-Vlaamsehe kre- ken en polderleidingen is de laatste dagen aanmerkelijk gestegen als gevolg van den hevigen regenval. Het normale winterpeil is dan ook reeds overschreden. Hier en-daar zijn laag gelegen weilanden langs de boorden der kreken ondergeloopen, terwijl <joor de polder leidingen thans ook veel afvoerwater uit de Belgische grensstreek aangevoerd wordt, dat door de hoofdleiding weer naar. de Schelde afgevoerd moet worden. Last van zgn. grond- Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van de bepaling, dat op Dinsdag in restau rants en dergelijke geen gerechten mogen worden bereid of verstrekt met vleesch of vleeschwaren, dan wel gerechteh, waarin deze artikelen zijn verwerkt. BINDTOUW OOGST 1942. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat evenals vorig jaar, personen welke hun oogst 1942 zullen maaien met een "gfaanmaaier/zelfbinder, in de gelegenheid worden' gesteld, een aanvrage ter verkrijging van bindtouw in te dlenen. Daartoe zijn vanaf 15 December bij den Plaatselijken Bureauhouder formulieren ver- krijgbaar, welke v66r, doch ulterljjk 15 Ja nuari, weer ingevuld bij* den" Plaatselijken Bureauhouder moeten worden ingediand. For mulieren, welke na dien datum binnenkomen, zullen niet meer in behandeling worden ge- nomen. Gelijk met het formulier moet een inleve- ringsbewijs van oud bindtouw worden over- gelegd. Telers, die voor het eerst een bedrijf ge- vestigd hebben en derhalve niet in staat zijn bij hun aanvrage bedoeld inleveringsbewijs over te leggen, kunnen toch een aanvrage indienen en den Plaatselijken Bureauhouder verzoelken een verklaring bij het. formulier te voegenr De aanvrage moet geschieden door den eigenaar of beheerder van het bedrijf, ook wanneer het maaien met een graanmaaier/ zelfbinder in loondienst geschiedt. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het beschikbaar gestelde bindtouw uitsluitend mag worden benut voor het maaien met een graanmaaier/zelfbinder, dus niet voor het bindem van stroo bij het dorschen of voor- andere doeleinden. OPGAVE VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerden bij de L. C. O. voor Zeeland, dat zij, ter verkrijging vain veevoederbonnen voor de peri ode van 28 December 194124 Januari 1942, in de week van 1520 Decem ber 1941 opgave djenen te doen bij de Bureau- houders van de samenstelling van den vee- sta/pel naar den toestand op 14 December j.l., 's avonds om 12 uur. De bianco registratie- kaarten dienen ten kantore van den Bureau houder te worden ingevuld, ook indien men geen voeder kan betrekken, dock wel vee bezit, Houders van fokzeugen moeten ook thans weer het aantal stamboeik- en niet-stamboek- zeugen opgeven. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwjjl in deze gevallen ook geen voederbonnen verstrekt zullen worden. Zitting van den Vrederechter te Middelburg van Maandag 15 December 1941. In deze eerste fee Middelburg gehOuden zit ting werden een aantal zaken behandeld alien beleediging en mishandeling van politieke tegenstanders. Behandeld zijn de volgende zaken: Beleediging van een overledene. Als getuige in deze zaak werd gehoord de Kringleider der N.S.B. op Walcheren. Deze was op 9 April j.l. op bezoek bij den Burge- meester van Aagtekerke, onj kennis met hem te maken. Getuige was niet in uniform en droeg geen insigne. Tijdens het -politieke ge- sprek, dat getuige. had in de woonkamer van den burgemeester en diens vrouw, kwam ook de zoon van den burgemeester binnen, C. P. Borsnelaar, een' 24 jaiige kweekeling met akte voor onderwijzer. Deze stelde toen de vraag: Waarom worden de officieren die, zooals men beweert, overste Mussert hebben doodgeschoten, niet vervolgd? In de courant heeft gestaan, dat mevrouw Mussert niet wenschte, dat verdere vervolging plaats zou vinden, of was men bang, dat' er nog andere dingen verteld zouden worden bij openbare behandeling?''. Door mevrouw Mussert werd een klacht in- gediend wegens beleediging een overledene aangedaan. De verdachte daaromtrent gehoord gaf dadelijk toe'te woorden te hebben gesproken, doch deze vraag te hebben gesteld in ver band met het propagandagesprek, dat getuige in de woonkamer van zijn ouders zou hebben gevoerd. Hij wist op dat moment niet, wie getuige was. Verdachte vertelde ook nog tegen. de- geen, die hem hoorde, niet de bedoeling te hebben gehad iemand te beleedigen bakkersknecht dat; waarbij hij o.m. nog schold voor „smeerlap". Verdachte gaf tegehover de politic vol- mondig de feiten toe. Ter zitting trekt verdachte niets van zijn woorden in. Hij vindt ook niet, dat hij hem te minachtend en beleedigend heeft behan deld. Eisch 34 boete of 17 dagen hechtems en uitspraak 25 boete of 15 dagen hechtenis. Hopman beleedigd. Door den hopman, adjudant van den ge machtigde van den Leider in Zeeland, werd bij de politie te Goes aangifte gedaan van beleediging. Er werd door hem op 30 Juli van dit jaar te samen met een kameraad, verspreid het propagandablad „Volk van Nederland". Ook bij den schoenmaker C. J. Luijks, oud 44 jaar, werd door getuige's maat een courant onder diens deur geschoven. Plotseling werd de deur opengegooid en ver De officier vraagt vrijspraak, met welke eisch de Vrederechter zich kan vereenigen, derhalve vrijspraak. F. M. J. de Cooker, 'n 27-jarige slager uit Terneuzen, zou op 17 Mei van dit jaar te Axel in een voor het publiek toegankelijk cafe en ten aanhoore van het daar aanwezige publiek, zych beleedigend hebben uitgelaten over een groep van de bevolking, door te zeg- gen: ,.Ik kan bewijzen, da' de N.iS.B.-ers landverradeps zijn." Een getuige, een koopman uit Axel, die met eenige kameraden aan een tafeltje in bedoeld cafe zat, had /era., die slechts op 1 a 1%. meter van hem stond, die woorden hooren zeggen. Aanleiding daartoe werd niet ge- geven. Getuige achtte daardoor de N.S.B. beleedigd. Verdachte schijnt eenigszins dronken te zijn geweest. Verschillende personen hebben scheen verd. in de deur, die mededeelde, dat Vvel -net eeru en ander gehoord en bemerkt.^ hij die ,,rotzooi" niet moest hebben. Onmid dellijk werd de krant'in stukken gescheurd en op de straat gegooid terwijl hij daarbij scheldWoorden gebruikte. De hopman maakte de opmerking, dat ver- dat de slager' een liedje zong. doch wat hij precies had gezegd, wisten ze niet. Verdachte zeide, dat het dien dag juist een jaar geleden was, dat hij krijgsgevangen was gemaakt en nogal in een vroolijke stemming dachte wel wat beleefder kon zijn en gmg zyn geweest. Hij gaf toe wel een liedje te met zijn maat verder. L. «riep toen nog hen hebben gezongen, waarover ,,landverraden" in u voor kwam. doch veel wist hij zich niet meer te herinneren, toen de marechaussee hem hoorde. De eiseh en uitspraak luidde 1 week ge- vangenisstraf. Een 27-jarige inwoner uit O. en W.-Sou- burg, J. Izeboud, is ten laste gelegd, dat jiij op 10 October 1941 de" tuinder Wjelemaker te Koudekerke zou hebben toegeroepen: ..Hallo, N.S.B.-er". Volgens de tuinder zou hij ook nog hebben geroepen: ,,Vuile ploert doch dit laatste wordt door verdachte stelllg ontkend, terwijl dit laatste door geen mensch zou zijn gehoord. Verdachte gaf dadelijk toe de hem tenlaste gelegde woordgn te hebben gebezigd, doch meer niet. Eisch f 15 boete of 10 dagen en .uitspraak •Vrijspraak. Als verdacht van, mishandeling moet te- recht staan G. Porton, oud 53 jaar, werk- meester bij de IV.A., wonende te Zoutelande. Van deze mishandeling had bij de politie aangifte gedaan een timmerman uit Koude- na: „Vunzig stelletje, rotzooi" en nog meer fraaiSgheden. Een tweede getuige, die met den ^hopman de couranten rondbracht en de courant bij den schoenmaker in de gang wierp, beves- tigde de verklaring van den hopman. Verdachte gaf dadelijk toe de- woorden rotzooi" te hebben gebezigd, doch daarmee niet de colporteurs, doch de courant te heb ben bedoeld. Vunzig stelletje zou hij echter niet hebben- gezegd, hetgeen ook een paar andere getuigen tegen de politie hadden ver- klaard. Volgens dezen zou hij alleen tot zijn buurman bij wien ook een courant was bin nen geworpen hebben gezegd; Gooi die rot zooi er uit. Eisch 40 boete of 20 dagen en uitspraak f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Met schoffel op hoofd en rug gestagen. De 34-jarige landarbeider J. Dagevos uit Kattendijke, lid van de N.S.B., moet terecht staan voor het feit, dat hij op 12 Juli j.l. al- daar Jozina Hoekman heeft mishandeld dooi; Klaassen en van Mafta Martha de Blaeij. 10 Dec. Marianne Adriana, d. van Gerrit Jan Smelt en van Ivonne Johanna Gerarda de Wilde'.-- - Overlijden. 5 Dec. Anna Franciesca Pie- ters, oud 36 j., echtg. van Joseph Emiie Saman fwonende te St. Jansteen). pomelia Jacoba Hamelink, oud 56 j., echtg. van Geer- trudes Adrianus Hamelink. 6 Dec. Abraham Haak, oud 80 j., weduwn. van Elisabeth Donze. 8 Dec. Dina de Koeijer, oud 65 j., echtg. van Jan van Langevelde. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zigh in deze gemeeyte gevestigd: Oi P. V. van Eerdenburg, bakkei, Land- straat 8, van Vogelwaarde. P. J. B. de Weerdt, zonder, Noordstraat 42, van Amsterdam. J. A. Lensen, metselaar, Jozinastraat 5, van Zaamslag. M. Duinkerke, schipper, Pierssenspolderstr. 91, 'van Yerseke. C. W. H. Diks, zonder, Zuidlandstraat 1, van Breda. J. M. Rijnberg, telefoniste, Westkolkstraat 54, van Jutphaas. K. C. Herrebout, verzekeringsagent, Van Steenbergeniaan 40, van Zaamslag. Vertrokken: M. van Geersdele, dienstbode, Nieuwstraat 42, naar Hontenisse. P. A. Brouwer, fabrieksarbeider, Pierssens- polderstraat 31, naar Sas van Gent. A. G. Tellegen, zonder, Scheldekade 51, naar Amsterdam. A. Tellegen, zonder, Scheldekade 51, naar Amsterdam. L. A. J. Douw, controleuf, Axelschestraat 16, naar Axel. J. H. van der Vee re", controleur, De Jonge- straat 9, naar Axel. W. Gruben, controleur, Beatrrxstraat 30, naar Axel. J. P. Crince, arb. scheepswerf, Dekkerstr. 12, naar Vliss'ingen. P. J. van den Bulck, kapper, Nieuwediep- straat 78, naar Breskens. Jac. de Putter, controleur, Julianastraat 26, naar Axel. N. Snap, arb. scheepswerf, Veldstraat 8, naar Vlissingen. C. A. van, de Velde, pionteur P.T.T., Julianastraat 20, naar -Ginneken c.a. M. R. de Clippelaar, dienstbode, Midden- straat 67, naar Ginneken c.a. j. Zegers, zonder, Baandijk 25, naar Soest. haar, met een schoffel op hoofd en rug, en kerke. Hij zou op 11 April j.l. des avonds bij met z^n vuisten tegen haar hoofd te slaan, waardoor deze pijn ongervond. De vrouw had zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Verd. zou de woning bij haar zijn binnen gekomen en een schoffel hebben genomen van haar 4-jang zoontje en haar daarmede hebben geslagen, alsmede ook met zijn vuist. De vrouw gaf als reden op, dat haar 12- jarige zoon een steentje zou hebben ge gooid naar verdachte's hond, die blaffend t kwam aanloopefl; Verdachte gaf toe te hebben geslagen en te ver te zijn gegaan, doch volgens zijn lezing van het geval was hij kwaad gewor- den, omdat hij was uitgescholden door de vrouw voor N.S.B.-er en landverrader. Was toen zijn zenuwen niet meer meester geweest. Hij had ook nog hooren zeggen, dat met een steen naar zijn kinderen was gegooid. Ont- I kende echter met een schoffel te hebben ge- j slagen. De Vrederechter wijst den verdachte op het eerbegrip bij de N.S.B. en dat hij dus royaal voor zijn daden moet uitkomen. De Officier: Eigen richting toepassen, ge lijk verdachte deed, gaat niet. Eischt 15 boete of 10 dagen hechtenis. Als verdediger treedt op Mr. Tigelaar. Deze zegt o.m.: Als nationaal-socialist kun- zijn woning hebben gestaan. toen leden der W.A. aan 'het rondbrengen waren van de Zeeuwsche Stroom. De timmerman had toen tot een der personen gezegd: Daar doe ik niet aan, ik wil die courant niet hebben. Ver dachte, die op eenigen afstand was, werd toen door dien persoon gewaarschuwd en was toen op den timmerman afgekomen en had dezen met zijn vuist geslagen, hetgeen pijn veroor- zaakte. Een tweede getuige, een ios werkman, had ook gezien, dat verdachte die in uniform der W.A. was, den timmerman met zijn vuist een slag op den schouder had gegeven. De mis- handelde sloeg nietV terug. Deze getuige kon echter niet verklaren te hebben gehoord wat de timmerman had gezegd, tegen den persoon die de Courant bracht. Tegenover de politie had verdachte ontkend te hebbery geslagen. Het publiek zou zeer hinderlijk zijn geweest en de aangever zou zich,. in beleedigende taal hebben uitgelaten over de N.S.B. Ook ter zitting ontkent verdachte. De tim merman zegt absoluut niet gescholden te hebben, terwijl Porten ten stelhgste ontkent geslagen te hebben, doch de timmerman houdt vol geslagen te zijn. De Vrederechter wil nog een nader onder- zoek in die zaak doen plaats hebben, en ver- woorden als ,,vuile N.S.B.-er" en wijst de zaak naar tfen Reehter-Oommissaris. nen wy „landverrader" niet nemen. Verdachte heeft toegegeven te hebben ge- slagen, maar hij heeft daarbij gefen enkel voorwerp, dus ook geen schoffel. gebruikt. De zaak wordt aangehouden om nog een paar getuigen te dagvaarden. Wel woo-rden gehad, doch niet gescholden. Een 42-jarige vrouw uit Scherpenisse P. M. i Oosdijk, echtgenoote van A. Hagh, voegdf ep 6 Juni j.l. den landbouwer Bolier uit Poirt- vliet, die toen bezig was met het verspre'.den van de courant „De Zeeuwsche Stroom", o.m. 1 de woorden toe: ..Schurk, daar je bent". Die,, woorden werden op luiden toon uitgesproken, i Eenige kameraden hadden de woorden ook gehoord. Toen verdachte over het geval aoor den gemeente-veldwachter werd gehoord. zei- de.ze driftig te zijn geworden, en gaf ioe wel een woordenwisseling met den landbouwer te hebben gehad, doch' niet de haar tenlaste ge- j legde woorden te hebben gebezigd. Deze zaak werd aangehouden. i Aanfanding der eer. s De te Goes wonende 23-jarige ambtenaar ter secretarie J. A. Dekker, moet zich ver- antwoorden voor het feit, dat hij op of om- streeks 15 Februari 1941 te of nabij Goes op- zettelijk de eer en goeden naam van Joos Siereveld die colporteerde met een blaadje, dat tot opschrift had: ,,Dat is de Unie'',-' heeft aangerand, door met het kennelijk doel De Officier acht niet bewezen, dat woorden I ]aste te leggen, ten aanhoore van de op den zijn gesproken, die beleedigend zijn voor I'openbaren weg, de Markt, aanwezige perso- wijlen overste Mussert, hetgeen hij aan de nen, dat hij bij anderen rui'en had ingegooid. De minderjarige jongen, J. U. Schothorst oud 17 jaar uit Hansweert is gedagvaard wegens beleediging van A. C. Vermast, D. W. Bom en W. Comelisse, door hen op 8 Maart 1941 te Kruiningen toe te voegen: Daar heb je weer zoo'n stelletje moordenaars, het schorem en bocht, Wtj zullen dat stelletje schorem wel eens krijgen als het onzen tijd is", terwijl hem ook is tenlaste gelegd be leediging van J. C. de Kunder, door dezen- op •16 Maart 1941 te Hansweert toe te voegen: ,,Zeg beerenboer, ben jij ook lid van de Nederlandsche Sigarenbond en verder we gens mishandeling van De Kundef voomoemd, door hem op tijd en plaats voornoemd moed- willig een slag tegen het hoofd te geven. De eisch is 1 maandv tuchtschool. Mr. P. C. Adriaanse, vraagt clementie. Uitspraak conform den eisch, dus 1 maand tuchtschool. Lid tJer jeugdstorm mishandeld. Op 25 Sept. j.1. reed een 18-jarig meisje uit Oud-Vosmeer op de fiets over den openbaren weg onder Tholen. Uit de tegenovergestelde richting kwam de haar bekende W. de Wilde, 20 jaar, volontair ter gemeente-secretarie te St. Annaland, wonende te Oud-Vosmeer, aan- rijden. Toen ze elkaar genaderd waren stak hij plotseling schuin den weg over en reed tegen om daaraan ruchtbaarhefeTTe' gtvfen, irefT tW haSr ThiRerarm aan, terwijl het meisje geheel hand van jurisprudentie van. den Hoogen Raad aantoont. Vraagt dan ook vrijspraak. De vrederechter zal over 8 dagen schrifte- lijk vonnis wijzen. Op het hoofd geslagen. Hendrik Amperse vervoerde op .22 Aug.'j.l.- per rijwiel onder de gemeente Kloetinge een pak met couranten, de Zeeuwsche Stroom, die hij moest verspreiden. Hij werd toen in- gehaald door D. de Dekker, een 20-jarige kantoorbediende uit Hoedekenskerke, die hem met den vuist of met een hard voorwerp qen slag achter' op het hoofd gaf. wat veel pijn deed. Deze zaak is aangehouden. Zou zich in gesprek hebben gemengd. Ook moet terecht staan J. Dorenbos, een 57-jarige man uit Renesse, die op 5 Sept. j.l. te Renesse Pieter Comelis Wesse, een poli- tieken tegenstander, (heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddadig een stomp tegen de borst te geven en een slag tegen het hoofd. Verdacjite, door de mdrechaussee gehoord, gaf als reden op, dat hij driftig was gewor- den, omdat W. zich met zaken bemoeide, die hem niet aangingen en zich toen hij de woning van verdachte passeerde, in een gesprek mengde, dat op dat mdment de verdachte met zijn buurvrouw voerde. Inderdaad had de mishandelde den verdach te aangesproken toen hij passeerde, oSidat hij dacht, dat deze iets beleedigends zeide over de Duitschers. Eisch 50 boete of 25 dagen hechtenis en uitspraak f 40 boete of 20 dagen hechtenis. door tot hem, Siereveld, te zeggen: Ik vraag U welk fatsoen die monsters kennen, die bij andere menschen des naehts de ruiten ingooien".' Eisch 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Mr. v. d. Weel is raadsman.. Hij zegt zich niet te zullen begeven in juridisch-teclulische kwesties en het formalistische gedeelte der zaak te laten rusten. Volgens pleiter is er van weerskanten schuld en hij wil dus ook de schuld van zijn client niet wegcijferen. De verdachte heeft niet de bedoeling gehad om door zijn woorden tot uitdrukking" te brengen. dat Siereveld zich zou hebben schuld*g gemaakt aan het in gooien van ruiten. Pleiter kan hierin dan ook geen beleediging zien. De woordenwisseling had moeten en kun- oen worden vermeden. ,,Daar gaat die landverrader". Deze woor- defl werden toegevoegd aan 'n W.A.-man, die zich op 4 Juni j-1- in uniform gekleed bevond op den openbaren weg, de Kade te Sluis. Hem passeerde toen op ongeveer 40 a 50 meter R. van den Neste, een huisknecht, uit Sluis, 24 jaar oud, die bovenaangehaalde rechts reed. Verdachte reed door en zij riep hem toe: Heb je je fatsoen thuis gelaten? Eenige oogenblikken later kreeg ze een hevigen duw in den rug, waardoor ze over het stuur van haar rijwiel sloeg en met rij wiel en al in de sloot terecht. kwam, waarbij zij zich bezeerde. Zij was gekleed in uniform der Nationale Jeugdstorm. Verdachte zou tot haar hebben geroepen: ..Ziezoo, daar hooren .alle vuile N.S.B.-ers thuis". Getuigen zijn ver der bij dit voorval niet aanwezig geweest. Verdachte verklaarde, dat hij driftig werd toen hp het meisje in uniform gekleed zag aankomen. Hij had haar iets hooren roepen' over fatsoen en werd nog nijdiger. Reed haar toenachterop em gaf haar een duw, zoodat ze in de sloot terecht kwam, Verklaarde er nadien sipijt van te hebben, dat hij zich tot dergelijke handeling had laten verleiden. j Eisci), 3 weken gevangenisstraf en ook de uitspraak is 3 weken gevangenisstraf. INTERESSANTE (JREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Donderdag 18 December 1941. Ernstige muziek. Om14.00 uur kan een optreden van ,,Het Friesehe Pi&no-trio (Ja coba Kuster-Zwager, piano, Jam Elzinga, viool en Klaas Kueter, cello! worden beluis- ter-d. Deze Friesche kunstenaars speien het Trio in g kl. t. Op. 3 van Schausson (H-sum I). In het Concerigebouw leidt Ernest An- sermet het Concertgebouworkest. Het door de radio'uit te zemden dee! (van 19.3021.45 uur H'sum I) geeft de Symp'nonie in d kl. t. van Cesar Francjc. Na de pauze speelt Emil Telimanyi een vioolconcer- in D gr. t. van Mozart, terwijl het conceit wordt besloten met Debussy's orkestwerl: ,Ib<§ria". Sport. In "de rubriek Sport en Lichame- lijke Opvoedmg" hoori U van 18.15—18.30, over H'sum n de 2e uilzending in de repor tage-reeks, onder den t:tel ,,De Volkssport in Nederland". Deze tweede ult2eftdiiig is gewijd aan het Limburgsche spel ,,beugelen". Het gesproken woord. Van 18.3018.45 over H-sum I wordt im de rubriek ..Sociale Zorg" een uitzending verzorgl onder den titel „Arbeiders uit de aardewerk-industrie aan het woord. Voor de Vrouw. Over H'sum II van 15.00 ■—15.20 uur geeft mevr. Olff—v. Boven haar naailes. Voor de Jeugd. Van 11.0011.20 uur val- len over H'sUm I de ,,Avontuven van Tom Duim VIII, naar het geiij'aftiamige boek na- verteld door mevr. N. v Hichtum uitg. J. M. Meulenhoff te Amsterdam, te beiuisteren. Oier H'sum II zingt het kinderkoor van den Nederl. Gmroep van 16.4517.15 uur, o.l.v. P. Jaikma. Vrijdag 19 December 1941. Ernstige muziek. Van 14.0016.00 uur hoort U over den zencier H'sum I de soliste Lida Langerveld op het concert van de Arn- hemsche OrkeoLvfereeniging. Zij. zal hot 3e vioolconcert van O. Saint voordragen Om 20.00 uur geeft ije; Concertgebouw-kwiniet (bestaande uit Hubert Barwahser, flint, Haa kon Stotjjn, hobo, Rudolf Gall, klarinet, Jart Bos, hoorn en Thom. de Klerk, fagot) met *Felix de Nobel ipiano) een uitvoering van werken van G. Ph. Telemann, Mich. Haydn en Jos Jongen, welke uitzending over den zander H'sum n te beiuisteren valt. Het gesproken woord. Deze rubriek brengt van 18.3018.45 uur, over den zender H'sum II de uitzending ,,Onze Vol'kshuishouding", met als ondertitel ,,Verborgen rijkdommert in het waardelooze". Vam 20.4521.00 uur valt een causertie over de Romamprijsvraag van het tijdschrift ,,De Sehouw" te beiuiste ren, door dr. J. van Ham. (H'sum I.) Sport. In het programma ..Sportwetens- waardigheden" op Vrijdagayond H'sum i hoort U van 18.1018.30 uur de wekelijk- sche beschouwing over de komende sportge- beurtenissen. Reportages. Im de rubriek „Het gordijn gaat open" (van 19.4520.00 uur) (H'sum II) hoort U een reportage over het door het Residentie tooneel opgevoerde stuk „Mariken van NieuWimeghen". U hoort o.a. fragmenten uit dit stuk en een vraaggesprek met Johaji de Meester. Voor de Jeugd. H'sum I: 20 mim. in de Om- roepklas. Tekst van Adriaan Hesper-Sint. Een kerstverhaal door Inge van Eyk valt vgn 17.0017.30 uur over den zender H'sum II te beiuisteren. Verder hooren wij.van 16.30 17.00 uur de uitzending ,,Hoe maken. we eigen sier-papier en daarvan een schrijf- map?" Spreekster mej. Tekst van mej. Groothoff. TERNEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Dec. Jan O1u,o, j™, oJacobus Bliek (van Goes), oud 27 j., jm. en woorden riep tot een paar personen, die voor Pietemella Jacoba van Gelderen, oud 25 j.. jd. - - - Geboorten. 4 Dec. Gerhar<jus Ludovicus, z. van Gerhardus Josephus Kling en van Maria Magdalena van Hecke. 5 Dec. Vera betrekking hebben. De W.A.-man v3elde*zich J Sibella, d. van Alhertus Clemens Marie van ten zeerste beleedigd en in zijn eer en goeden de Calseijde en van Sophia Maria van Oppen naam aangerand. Een paar personen, die j (won. te Sas van Gent). 6 Dec. Mathilda aan de deur vam hun woning stonden, hadden Maartje Anna, d. van Johan Pieter Kaan em de woorden ook gehoord. van Saartje Geensen. 9 Dec. Krijn, z. van Jan een cafe stonden. Behalve een Duitsch sol- daat, was aangever de eenige persoon in uniform, dus moeten die woorden op hem Zonsopgang 18 Dec., 9 uur 45 min. Zoiisondergang 18 Dec., 17 uur 28 min. Zonsopgang 19 Dec., 9 uur 45 min. Zonsondergang 19 Dec., 17 uur 29 min. Zonsopgang 20 Dec., 9 uur 46 min. Zonsondergang 20 Dec., 17 uur 29 min. -18 December: Nieuwe Maan. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot en half uur voor zonsopgang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3