rfmffm NIEUWS- en advertentiebud voor zeeuwsch-vuanderen De rede van den Fiihrer. Met Duitschland voor een vrij Nederland No. 10.307 WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 81« Jaargang DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. lO'-jarig bestaan der N.S.B. NEUZENSCHE COURANT ftkMhalvlhlBlV *asla 1 4 rebels f 0.88 Voor elken rege ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden ^uiten Terneuzen fx oer post 1,73 per 3 maanden - By vooruitbetaling fr. per post /6,60 per Jaar Voor Belgie en Amerika /2.20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per po Abonnementen voor het bultenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeef sterN.V. Firm* P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 - TELETOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,88 - Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. regelabonnement tegen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraag n- 1 Ann dn V VftOT AC U1V JT Intending van Handelsadvertentien bij verkrijgbaar is. DIT BLAD VEltSGHIJNT Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. advertentien liefst een dag voor de ultgave IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VR1JDAGAYOND (Slot.) Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waar- b(j do vaart door de Roode Zee aan Ameri kaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het Naburige Oosten te ravitailleeren. In Maart waren intussdhen reeds alle Duit- sche schepen door de Amerikaansche autori- teiten in beslag genomen. Dezelfde president verwelkomt op 27 Maart de „putschisten-oorlog" van Simowitsj en con- sorten, die door aggressie te Belgrado aan het roer is gekomen, nadat de wettige regeering ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maanden tevoren kolonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren te Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italie tot stand te brengen. w Van half April af, wordt bovendien het Westelijke deel van den Atlantischen Oceaan nog" sterker bewaakt door Amerikaansche die berichten aan Engelschen patrouilles geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Engeland en tevens worden voortdurend Britsche oorlogsschepen in Amerikaansche havens hersteld. Op 4 Juni komen Amerikaansche troepen- transporten op Groenland aan. En 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogsschip op bevel van pre sident Roosevelt een Duitscbe duikboot bij Groenland met dieptebommen heeft bestreden. Wederom in strijd met het volkenrecht worden de Duitsche saldi in de, Vereenigde Staten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten bezetten van 6 op 7 Juli Usland, gelegem in het Duitsche gevechtsgebiedRoosevelt hoopt - daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Anders den IXiitscJien duikboot-oorlog* waardeloos te maken, everials in. 19151916. Op hetzelfde t yds tip zendt hy aan de Sowjet- unie een belofte omtrent Amerikaansche hulp. Plotseling xnaakt de minister van marine, Knox, op 10 Juli bekend, dat de Vereenigde Staten bevel hebben gegeven om op de oor- logsschepen van de spil te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche tor- pedojager Greer overeenkomstig het hem ge geven bevel op den Atlantischen Oceaan met Engelsche vliegtuigen tegen Duitsche duik- booten. Vyf dagen later merkt een Duitsche duikboot Amerikaansche torpedojegers op als escortevaartuigen voor een Engclsch konvooi. Tenslotte houdt Roosevelt op 11 September de rede, waarin by zelf het bevel tot schieten op alle schepen van de spil bevestigt en op nieuw uitvaardigt. Amerikaansche bewakdngsvaartuigen val- len op 29 September een Duitsche duikboot ten Oosten van Groenland met dieptebommen aan. Op 27 October bevecht de Amerikaansche torpedojager Kearney, die als escorte voor EJngelffnd vaart, weer een Duitsche duikboot met dieptebommen en eindelijk kapen Ameri kaansche strydkrachten op 6 November in strijd met het volkenrecht het Duitsche setup Odenwald. De beleedigende aanvallen op en onbe- schoftheden jcgeifs mij persoonlijk van dezen Zmg. president wil ik hierby als zonder betee- kenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd worden door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestesziek, evenals destyds Woodrow Wilson. Dat deze man met zyn Joodschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strydt is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde methoden toegepast. Ik geloof, dat gij alien het als een bevryding hebt gevoeld, dat thans eindeiyk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbe- sehaamde mishandeling van waartieid en redht, die uniek is in de geschiedenis. en wel tat een protest, dat deze man tamer heeft gewenscht en waarover hy zich derhalve thans niet mag verbazen. Dat de Japansche regeering er na jaren- lange onderhandelingen met dezen verval- scher eindeiyk genoeg van had zich nog lan- ger op zoo onwaardige wyze te laten hoonen, vervult ons alien, het Duitsche volk en ik ge loof ook de overige fatsoeniyke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoening. Wy weten welke kracht er achter Roose velt staat. Dat is de eeuwige Jood, die zijn tyd gekomen acht om ook aan ons te volt.rek- ken, wat wij in Sowjet-Rusland vol huiverii.g moesten zien en heleven. Ook als wij geen bondgenootschap met Japan hadden, zou het ons duideiyk zyn, dat het de bedoeling van de Joden en hun Franklin Roosevelt is den eesnen staat na den anderen afzonderiyk te vemletigen.- Het is ons duidelijk wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zy hebben het democratische Duitschland van weleer doen verhongeren, zy zouden het nationa.il- socialistische (Duitschland van thans willen uitroeien. Als Roosevelt of Churchill verklaren, dat zi. dan naderhand een nieuwe maatschappe- lyke orde willen opbouwen, dan is dat vrij- wel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilhaar haargroeimiddel aanbeveelt. 'Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Chur chill, een Roosevelt of eer^ Eden, doch het wil slechts zyn recht. Eh. dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daartegen .wilden complotaeeren. Het Duitsche volk'heeft wel- Jicht nog nlmmer zulk een helder inzicht en zoeveel eerbewustzyn gehad als thans. Den AmCrikaanschen zaakgelastigde zijn pas overtiandigd. Ik heb derbalve vandaag den Amerikaan- schen zaakgelastigde zyn pas doen overhan- digen en hem het volgende laten .meedeelen: Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbrei- ding van een politiek van president Roosevelt, gericht op onbegx^erisde werelddictatiiuf, zijxx de (Vereenigde Staten van Amerika in ver- eeniging met Engeland voor geen enkel mid- del teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaan sche en ook het Japansche volk de voorwaar- den voor de natuurlijke in standhouding van hun leven te ontzeggen. De regeering van Engeland en die van de Vereenigde Staten van Amerika hebben zich op dezen grond ver- zet tegen elke gerechtvaardigde herziening. waardoor een betere reorganisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen wor den. Sedert h.et begin van den oorlog heeft de Amerikaansche president Roosevelt zijn ge- weten bezwaard met een reeks van de zwaar- ste misdrijven in strijd met het volkenrecht. Bandelooze vergrijpen aan schepen en anderen eigendom van Duitsche en Italiaansche staatsburgers werden gecombineerd met be- dreiging van de jxersoonlyke vryheid der be- trokkenen, die daarvan soma zelfs ook door interneering enz. op willekeurige wijze wer den beroofd. De aanvallen van den president der Ver eenigde Staten, Roqsevelt, die ook anderszms een feller karakter kregen, gingen tenslotte zoover, dat hij de Amerikaansche marine be- val in tegenstelldng tot alle bepalingen van het volkenrectt, schepen van Duitsche en Italiaansche nationaliteit terstond overal aan te vallen, te beschieten en tot zinken te brengen. Amerikaansche ministers beroemden zdeh er ook op, dat zij op deze misdadige wyze Duitsche duikbooten hadden vemietigd. Duit sche en Italiaansche koopvaarders werden overvallen en gekaapt door Amerikaansche kruisers, en hun vreedzame hemanning werd overgebracht naar gevangenissen. Daarenboven werd evenwel in Amerika, zonder dat d£ Amerikaansche regeering eenige poging tot officieele weerlegging deed, het plan van president Roosevelt gepubli- ceerd, om uiteriyk in 1943 Duitschland en Italie met militaire machtsmiddelen in Europ'a zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven- van Duitschland en Italie, da.t getuigt van weer- galooze lankmoedigheid, om ondanks de on- draag^ijke provocates van president Roose velt, die reeds jaren lang aanhouden, uitbrei- ding van den oorlog te verhoeden en de be- trekkingen met de Vereenigde Staten te hand- haven, tot mislukking gebracht. Duitschland en Italie hebben zich met het oog hierop thans eindeiyk gedwongen gezien. overeenkomstig de bepalingen van het drie- mogendheden-pact van 27 September 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handhaving van de vryheid en onafhankelijkheid hunner vol- ken en ryken tegen de Vereenigde Staten en (Engeland gemeenschappelyk te voeren. De nieuwe overeenJkomst van drie. Deze drie mogendheden hebben derhalve de volgende overeenkomst gesloten en op den dag van heden te Berlijn onderteekend: In het onwrikbaar hesluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeenschappe- lijke oorlog tegen de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland tot een succesrijk einde is gebracht, zijn de Duitsche regeering en de Italiaansche. regeering en de Japansche regeering het eens geworden over de volgende bepalingen. Art. 1. Duitschland, Italie en Japan zul- len den hun door de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland opgedrongen Oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschik- king gemeenschappelyk tot het victorieuze einde voeren. Art. 2. Duitschland, Italie en Japan ver- plichten zich zonder volledige wederzijdsche toestemming noch met de Vereenigde Staten van Amerika, noch met Engeland een wapen- stdlstand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italie en Japan zul- len ook na victorieuze beeindiging van den oorlog ten nauwste samenwerken met het doel, een rechtvaardige reorganisatie tot stand te brengen in den zin van bet drie- mogendheden-verdrag, door hen op 27 Sept. 1940 gesloten. Art. 4. Deze overeenkomst treedt tersrtond bij haar onderteekening in werking en biyft even lang van kracht als het drie-mcgend- hedenpact van 27 September 1940. De hooge contracteerende partijen zullen trjdig voor afloop van dezen geldigheidsduur overleg plegen over de nadere uitwerking van de in art. 3 voorziene samenwerking. Het Duitsche volk, aldus vervolgde de Fiihrer, beseft dit beslissende uur van zgn bestaan. De Amerikaansche president en zyn plutocratische clique hebben ons gedoopt als de volken der haveloozen. Dat is juist. Maar de haveloozen willen leven en zij zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige, bet ween zij hebben om van te leven, hun niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden. Ik heb U in mijn eerste rede van 1 Sept. 1939 verzekerd, dat in dezen oorlog noch wapengeweld noch tijd Duitschland zullen overweldigen. Ik wil mijn tegenstanders ook verzekeren. dat niet alleen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen,. doch dat ook geen inneriyke twijfel ons kan doen wanke- len bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich niet ver- gissen. In de tweeduizend jaar van de ons bekende Ijuitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneengesloten en eensgezind ge- weest dan thans. De Heer der werelfl heeft de laatste jaren zooveel groots aan ons ge- wrocht. dat wij ons dankbaar buigen voor een Voorzienigheid, die ons bedach^ heeft met de eer leden van een zoo groot volt te mogen zijn. g><S>«>®<SXSXSXSKSX5XS>«X!i>«X5XSX5><SXS>«>^ DUITSGH VV EEItMACHTSBEIilOHT ?h opperbevel vaxl de Duitsche weer- macht maakte gisteren bekend: Bij plaatselijke krygsoperaties in ver- scheidene sectoren van het Oostelijke front leed de vijand ook gisteren zwaire verliezen. De luchtmacht bombardeerde doelen by Sebastbpol en in het gebied om Worosjilowsgrad en mengde zich met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers in den, strijd te land. In het gebied van Wolchow, alsmede op den weg over het ijs van het Ladoga- meter werd de vijandelijke ravitailleering door de luchtmacht zwaar getroffen. In het hooge Noorden hebben duikbommen werpers spoorwegdoelen van den Moer- manskspoorweg, luchtdoelbatterijen en barakkenkampen van de bolsjewisten met bommen bestookt. - In Noord-Afrika ontstonden in het gebied ten Westen van Tobroek opnieuw zware afweergevechten. Bij een tegen- aanval versloegen de Duitsch-Italiaan- sche troepen sterke deelen van den vq- and. Hierby werden verscheidene hon- derden gevangenen gemaakt, waaronder een brigade-generaal, en een vrij groot aantal pantserwagens en stukken ge- schut buitgemaakt of vernietigd. Duitschegevechtsvliegtuigen wierpen havenwerken bij Tobroek in brand. An dere aanvallen ricbten zich tegen Aboe Sjaidan in Noord-Egpte, het eindpunt van een spoorweg. Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Paulssen heeft in het Oosteiyke deel van de Middelland- sche Zee voor Alexandrie een Britsche formatle kruisers aangevallen en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken gebracht, die na een geweldige ontplof- fing in tweeen brak en binnen enkele minuten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Britsche luchtstrydikrachten boven de Duitsche Bocht en boven de bezette gebieden in bet Westen verloor de vijand een bom men1wer per. De NjS.B. heeft, zooals reeds is gemeld, te Utrecht haar 10-jarig bestaan gevierd. Op de Maliebaan te Utrecht had Zondag hi marsch voorby den leider der NjS.B., den heer Mussert, plaats. In de Groentenhal had een herdenkingssamenkomst plaats, die door ongeveer 7000 personen was hezocht. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende Duitsche autoriteiten, zooals de Rykscommis- saris Dr. Seyss Inquart, de Oberbefehlsleiter Fniederichs, de commissaris-generaal Schmidt, de Kreisinspektor der N.S.D.A.P., prof. dr. Nieschulz, de Beauftragte in de provincie Utrecht Sommer en zijn voorganger dr. Joachim, alsmede andere vertegenwoordigers van" de weermacht en de NjS.D.A.P. In deze samenkomst werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Ir. Huygen, secre- taris-generaal der N.S.B.die de begroetings- rede uitsprak,den heer C. van Geelkerken, die een herdenkingsrede hield, den Ober befehlsleiter Friedefichs, als vertegenwoordi- ger van de N.S.D.A.P., door den Rijkscom- missaris en door Ir. Mussert. Rede Rijkscommissaris. Leider, Nederlandsche nationaai-socialisten. Een groote vreugde en voldoening is 't, aldus spr., zoowel voor mijn partijgenooten en kameraden als voor my zelf, te kunnen deelnemen aan deze plechtige bqeenkomst van de nationaal-socialistische beweging in Nederland, welke er getuigenis van aflegt-, dat de Nederlandsche nationaai-socialisten onder hun leider Mflssert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehandhaafd, doch met de onwrikbare vastberadenheid, die juist aan nationaal-socialistische strijders byzon- der eigen is, onder de ongunstigste omstan- digheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis gewonnen hebben. Met byzonderen trots vervult het mij u te kunnen mededeelen, dat de Fiihrer my heeft opgedragen om jegens de nationaal-socialis tische beweging in Nederland en haar leider Mussert op dezen dag van het tien-jarig be staan de groeten van onzen Fiihrer Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van heden ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vastlegt, welke tien jaar lang met succes is gevoerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische poli- tieke ontwikkeling der nationaal-socialistische beweging naar ons gemeenschappelyk doel, n.l. de hervOrming van Europa in nationaal- soci'alistischen geest. Wij Duitsche nationaai-socialisten waar- deeren in u vooral de politieke strijders. Tben wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uiteenloopende politieke stroo- mingen en scheuringen van dit land in uw beweging Nederlandsche mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Evenals elke werkelijke groote en be slissende ontwikkeling slechts in de worste- ling der krachten en door s rijd kan gedijen, zoo veronderstelteen politieke en daarmed^ volksehe en geestelijke vemieuwing ook in Nederland de aanwezigheid van een groep mannen en vrouwen, die in alle omstand g- heden tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder uw leider Mussert tien jaren geleden zqt aan- getreden, dat gy ondanks alle achteruitzet- tingen en verdrukkingen bebt volgehouden, want sinds 30 Januari 1933 den dag waar- op in Duitschland de N.S.D.A.P. de macht overnam hebben alle krachten van het kapitalisme onder verloochening der wetten, waaronder zq zelf ten strijde trokken, nooit meer een nationaal-socialistische beweging wettig aan de macht laten komen dit strydlustige voltfouden hebben wij bij u voor al geconstateerd en gewaardeerd. De, trouw die gij aan uw leider zelf hebt bewezen, is voor ons het bewijs dat go gesneden zyt uit het hout, waaruit alleen in de grandioze ont wikkeling van den huidigen tijd een nieuwe politieke vorm kan ontstaan. Met deze strijdlustige mentaliteit zyt gy opgetrokken op weg naar het nationaal- socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bij- een zijn, is als nationaal-socialist volgens den huidigen stempel geboren, elk onzer moestt een weg van toetsing zoeken, verheldering en beproeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het onbluschbare verlangen om de eer en het welzgn van zyn volk als de hoogere lotsgemeenschap van het gemeen schappelyk bloed boven alle andere doeleinden te stellen. A1 naar de politieke toestanden, waaronder wij geboren en opgegroeid zijn, ontwikkelde deze volksehe offervaardigheid zich tot de politieke opvatting en overtuiging, die ons alien thans in haar steeds duideiyker en zuiverder begrepen beteekenis als natio naai-socialisten een groote gemeenschap laat worden waartoe ons eerst als de groote ver- kondlger dan als de alles overtreffende leider Adolf Hitler oproept. Wy in het Duitsche leefgebied werden deze ontwikkeling, voor zoover wy slechts oogen hadden die zagen en een ontvankelyk hart, ingestooten uit protest tegen en afkeer van de biykbaar volksvemietigende krachten der gewelddadige verdragen van Versailles en St. Germain. Gy hier in Nederland had het geestelqk mpeUijker. Want uiteriyk scheen de omstandigheden hier bepaald voortreffe- iyk geordend en de door de kapitalistische en democratische krachten van dit land aange- nomen houding scheen door den afloop van den eersten wereldoorlog voorgoed bevestigd en vereeuwigd te zijn. Het is de byzcmdere, historische verdienste van uv7 leider, dat hy zich door deze idyllische orde niet liet mis- leiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar geleden de wortel van het kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag welk kwaad thans op steeds schrikwekkexlder, angstaanjagender wijze dit land teistert. Mussert is als een yermanende en roepende"ln deze woestijn van democratische platheden en burgeriyk con- ventionalisme opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Nederlandsche feiten, die uitermate zwaar wogen, ontworsteld en heeft zoo een ontwikkeling ondergaan, waarvax, einde en ornvang in hun byzonderheden tier jaar geleden hier in Nederland evenmin defi- nitief duidelijk waren als wij nationaai-socia listen in Duitschland tien jaar geleden met volstrekte duidelijkheid de bijzonderheden van den beslissenden strijd, die wij thans voeren. konden overzien.. MaSir wij alien en daarmee oxnvat ia thans de Nederlandsche en de Duitschb natio naai-socialisten waren vervuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het wel- zijn zoowel van het Duitsche en Nederland sche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep, ook al moeten wy daarbrf ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den st'.yd zijt gij, Nederlandsche natdonaal-sociaVst°n uw leider gevolgd! En dat is waar het op aankomt. Niet het versiandehjke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe navolging maakt moge- Ujk wat onmogelijk schynt. Thans vereenigt ons alien Nederlandsche en Duitsche nationaai-socialisten, een over tuiging en e^n wil: de overtuiging dat wij al onze krachten ons geheele wezen dank&n aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waar- van wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog rui- mer worjen, hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere gemeenschap van alien, die door hun noords-arisch bloed in de hoogere lots gemeenschap der Germaansche volken in midden- en Noord-Europa vereenigd zijn. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven, was het duidelijk ge worden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kie- zen voor of tegen het nationaal-socialistische Duitschland, dat voor de reorganisatie van Europa strijdt. En wat destyds wellicht nog voor een of ander verboigen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uitgangspunt van een nieuwe ontwikkeling van dit werelddeel voor de komende eeuwen is. 22 Juni j.l. toen- de Fiihrer de Duitsche weermacht ten strijde voerde tegen de nume- riek haast onbegrijpelijke groote en van oor- logstuig fantastisch rijk voorziene horden van het bolsiewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht verloren op politiek dus voor de gemeenschap verantwoor- delyk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destyds alle politieke richtingen, die haar uitdrukking nog hadden gevonden in een liberaal-democratischen, par- lementairen partyvorm, ontbonden en de rech- ten, afgeledd uit vroegere instellingen nog slechts kunnen toekennen aan de nationaal- socialistische beweging. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tyd slechts een half jaar gevorderd, in gebeurte- nissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, democratien, jodendom, is de nieuwe wereld van jonge vol ken opgestaan. Stellig is het voor uw leider als zoon van het Nederlandsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn deelen alleszins vast lag verankerd in dit beslissend uur het juiste besluit te nemen. Het onfeilbare instinct van een man en nationaal-socialist, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen dat hem en de natio naal-socialistische beweging betrekt in de ge meenschap die op leven en dood heeft samen- gezworen een nieuw, beter geordend en ge- lukkiger Europa te stichten. De conclusie, die ik trek uit dit besluit, die tevens een bewijs is van niyn onverbrekelijke kameraadschap met den heer Mussert, is mqn hesluit in Nederland nog slechts e£n politieke Wilsvorming te dulden en wel die in de natio naal-socialistische en door de nationaal-socia- ldstische beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere vereenigingen of bewegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zyn, voor zoover zy dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts £en politieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de nationaal-socialistische beweging in Nederland. Deze vrucht van uw tienjangen strijd is tevens een verplichting tot alle Nederlandsche nationaai-socialisten, zoowfcl jegens het Ne derlandsche volk alsook jegens de grootere gemeenschap der Germaansche volken in Europa. Ik weet dat niemand uwer uit con- junctuuroverwegingen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aangesloten formaties te zyn is thans in Nederland geen genoegen, maar een zware weg vol opoffering, die hard- held en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsvermogen tegenover het gekonkel van* een numeriek in het geheel niet zoo groo- ten kring van ophitsers en raddraaiers, die door een uwer kameraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als Oranje-bolsje- wieken en die als politieke Lemuren nog met weten, dat zy politiek reeds lang zijn ge- storven. Ontbering ook daarom, omdat het er tnans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht in Europa de bronzen lotsgemeen schap onzer volken in een groot, Germaansch gemeenschapsgebied in dit werelddeel werke- lybkeid te doen worden en deze beslissende taak boven -alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ontbe ring en opoffering, die de moeders en vaders en de kinderen die die .meer dan 160.000 gc- sneuvelden in den strijd voor het nieuwe Europa aan het Oostelyk front hebben ge bracht en ook de vaders, moeders en lunde- ren der Nederlanders die mede opgetrok ten zijn voor dezen stryd en bun overtuiging met hun leven hebben bezegeld. De poort die open gestooten is door den offerdood der mannen, geeft toegang tot het groote „gelukspellende gebied van het nieuwe werkelijke Europa, zooals dat met deze ai- metingen en eensgezindheid nog nooit werke- lijkheid is geworden in de geschiedenis. Wy benijden geen volk op aarde de schat- ten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen byvoor- beeld geen belang in den rijkdom der Vei Staten, want tegenover hun natuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitge- buit staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den overkant gewonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelyk gebied, dat door yver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de scheppende gedachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en op- stijgen uit de beproevingen en gevaren, waar in zij zyn geraakt en ons alien verbindt tot een nieuwen gemeenschappelyken levenswil door de nationaal-socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn; sterk, vol eerbesef en .de oude cultuur waard, die van. hier is Uitgegaan in de wereld, vooral in ..e z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomstver- wachting, het is reeds realiteit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van haar leider, door den poll leken arbeid der nationaal-socialistische beweging en vooral door het offer van haar stryders in het Oosten. Gy, mijnheer Mhssert, en de Nederlandsche nationaai-socialisten hebben m tegenstelling tot de eeuwige achterblyvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw g'eschapen Europa niet te zyner nja kan worden -gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze handen. maar vooral door de scherpte vaii ons zwaard. Ik wensch u, mynheer Mussert, en de nationaal-socialistische -beweging geluk met dezen weg ik wensch U speciaal voor het bewil van het Nederlandschs volk volledig succes opdat dit als gelykgerechrigd, alleszins oewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Germaansche gemenschap die onze Fuhrer reeds vormt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1