KIEUWS- EN De spil verklaart den Vereenigde Staten den oorlog Met Duitschland voor een vrij Europa Buitenland Een nieuw driemogendheden-verdrag DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. N ten doode gedoemd waren. lit p6i pOSt J l.io pel o iiiauiJuvii j Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. Grootere letters en clichA's worden naar piaatsruimte Derexena. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrggbaar Is. Inzending van advertentien liefst-AAn dag voor de uitgave DIX BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. (2. Vervolg.) Feiten van den veldtocht in het Oosten. Hier bracht de Ftihrer nogmaals in korte woorden de belangrijkste data van den veld tocht in het Oosten in herinnering. Op 1 Dec. bedroeg het to tale aantal Sowjet-Russische gevangenen 3.806,865; het aantal vernietigde of fcuitgemaakte*tanks beliep 21.391; dat der stukken geschut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.302. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtui gen neergeschoten. De marine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791 t«n. Dit zijn nuchtere feiten en wellicht droge getallen. Maar achter deze getallen zijn de prastaties, offers en ontberingen verborgen, staan de heldenmoed en de doodsverachting van millioenen der beste mannen van ons eigen volk en van de met ons verbonden naties, de Duitschers en de Finnen, de Italia- nen, Slowaken, Hongaren en Roemenen, de Kroten, de vrijwilligers uit de Noord- en West-Europeesche landen, alles te zamen de soldaten van het Oostelijk front. De Ftihrer betoogde opnieuw, dat alle wa- pens en hun leiding het maximum hebben ge- geven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaarsten last van den strijd gedragen. Hitler somde vervolgens de verliezen op: van 22 Juni tot 1 Dec. heeft het Duitsche leger verloren: 158.773 dooden, 663.082 ge- wonden en 31.191 vermisten; de luchtmacht 3231 dooden, 8453 gewonden en 2028 vermis ten, de marine 310 dooden, 232 gewonden en 115 vermisten. De Duitsche weermacht in totaal &us: 162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33.334 vermisten. Aan dooden en gewon den dus iets meer dan hej dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermisten iets minder dan de helft van het toenmalige getal. Laat mij thans daartegenover stelling uemen tegenover die andere wereld, die haar vertegenwoordiger heeft in den mail, die op tactvolle wijze, terwijl de volken en hun sol daten strijden in sneeuw en ijs, pleegt te bab- belen bij het haardvuur en dus vooral over den man, die de hoofdschuldige is aan dezen oorlog. Hitler betoogde, dat het destijds in 1939 een tijdlang emaar uitzag, dat de Poolsche regeering zelf emstig had overwogen in te -atemmen met een verstandige o^lossing. Ik mag hieraan nog toevoegen, dat bij al deze voorstellen van Duitsche zijde niets werd ver- langd, dat niet reeds vroeger Duitsch eigen- dom was geweest, ja, dat wij integendeel af- stand deden van zeer- veel, dat voor den wereldoorlog toebehoorde aan Duitschland. Destijds zgn in vollen vredestgd binnen enkele maanden in Polen meer dan 62.000 Duitschers ten deele onder de gruwelijkste martelingen gedood. Dat het Duitsche rijk het recht had aan- merking te maken op dergelijke toestanden aan zgn grens en aan te dringen op afschaf- fing daarvan, in het algemeen gesproken redht had op zijn veiligheid "bedacht te zgn, zal toch wel nauwelijks v^orden bestreden in een tijd, waarin andere landen de elementen van hun veiligheid zelfs in vreemde wereld- deelen zoeken. Toen nu in Augustus de houding van Polen dank zg den waarborg van Engeland in den vorm van een blanco-volmacht, steeds stroe- ver werd, zag de Duitsche regeering zich ge- noopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen, dat zg bereid was als basis te gebruiken voor ondeijiandelingen met Polen en, waarvan zij den toenmaligen Engflschen ambassadeur mondeling in^ ken- nis stelde. De Fiihrer citeerde deze voorstel len letterlijk. Zooals men weet, culmiijeer- den zg in den terugkeer van het Duitsche Dantzig- tot het rjjk en een referendum over het gebied van den zoogenaamden corridor, nameljjk of ditbij Duitschland, dan wel bij Polen zon behooren onder toezicht van een intemationale commissie, waarbtj de, Poolsche haven Gdynia uitgezonderd zou blijven. Deze stemming zou eerst na verloop van een jaar worden gehouden. Indien het betrokken ge bied ten deel zou vallen aan Polen, zou Duitschland een exterritoriale verkeerszone door dit gewesrt krijgen, in het omgekeerde geval Polen. Indien de corridor weer bij Duitschland zou komen, zou de bevolki'ng met Polen worden uitgewisseld. Dantzig en Gdy nia zouden zuiver het karakter van handels- steden krijgen. Het schiereiland Hela zou irt ieder geval gedemilitariseerd worden. Als een zoo onbelangrgke staat als Polen het kon wagen dergelijke voorstellen eenvou- dig te negeeren, dan heeft inzage in de docu- menten van het ministerie van buitenlandsche zaken te Warschau de verrassende verkla- ring daarvoor gegeven. Edn man was er, akius Hitler, die met' duivelsche gewetenloos- heid geheel zgn invloed in het geding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen. De rapporten, die de toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki aan zijn regeering te Warschau zond, zijn docu- menten, waaruit^ angstwekkend duidelgk blijkt, in welke mate een enkele man en de krach'en, die hem voortdreven, beladen zijn met de verantwoordelijkheid van den tweeden wereldoorlog. In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen deze man tot zoo fanatieke _vijand- schap kon geraken tegenover een land, dat tot dusver in zijn geheele geschiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed had berokkend, «Voor zoover het om de hou ding van Duitschland jegens Amerika gaat, valt het volgende te zeggen: 1) Duitschland is wellicht de eenige groote mogendheid, die noch in Noord-, noch in Zuid-Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door de emigratie van vele millioenen Duitschers en hun medewerking, waaruit het Amerikaansche continent en vooral de Ver eenigde Staten slechts voordeel hebben ge- trokken. 2) Ket Duitsche Rijk heeft in de geheele geschiedenis van het ontstaan en bestaan der Vereenigde Staten nooit een politick afwij- zende of zelfs vgandige houding aangenomen, maarnvel met het bloed van vele zijner zonen medegeholpen aan de verdediging van de Vereenigde Staten. 3) Het Duitsche Rijk beeft aan geen en- kelcn oorlog tegen de Vereenigde Staten zelve deelgenomen, maar wel werd het in 1917 door de Vereenigde Staten den oorlog aangedaan. 4) Ook overigens bestaan er geen tegen- stellingen tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk. De verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vgandelijkheden in het leven der volken wor den genoemd, zoolang niet een staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature* aangewezen gebied in te grgpen in andere gewesten. Tusschen beide staten ligt een oceaan. De divergenties tusschen het kapita- listische Amerika en het bolsjewistisehe Rus- land zouden, indien althans deze begrippen iets waars bevatten, aanzienlijk grooter moe- ten zijn, dan tusschen het door een president geleide Amerika en het door den Fiihrer ge- leide Duitschland. Roosevelt's verantwoowlelijkheicl voor den oorlog. Het is evenwel een feit, dat de beide his- torische conflicten tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, zij het ook geinspireerd door dezelfde kracht, uitsluitend ontketend wejrden door twee mannen uit de Vereenigde Staten, namelgk president Wilson en Franklin Roosevelt. De geschiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naani blijft verbon den aan een der gemefenste woordbreuken van alle tijden. De gevolgen van zijn wOordbreuk waren ontbinding van het leven der volken, niet sleshts bij de z.g. overwonnenen, doch ook bij de overwinnaars zelf. Wij weten thans, dat achter Wilson een gezelschap belarrg- hebbende financiers stond, die zich bedienden van dezen professor, die arfn vallende ziekte leed, om Amerika in. den oorlog te storten, waarvan zij uitbreiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden, dat er na zulke bitt'ere grvaringen een president der Vereenigde Sta ten te vinden is, die het opnieuvf zijn eenige taak acht oorlogen te laten ontstaan en voor al de vijandschap tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren Om te beginnen, de" persoonlijke kant: ik begrijp maar al te goed, dat tusschen levens- opvatting en -houding van president Roose velt en mijzelf een eindeloos groote afstand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam, had Roosevelt op een post in de schaduw van Wilson dezen oorlog meebeleefd in het kamp der verdieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegen- ovef den vijand mijn plicht - te doen en ik keerde natuurlgk even arm uit den oorlog terug, als ik hem in den herfst van 1914 in- gegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van ~een politicus met normale ervaring in zaken, een oeconomische basis en protectie dank zij .zgn afkomst, streed ik als naam- looze onbekende voor de wedergeboorte van n volk, dat het zwaarste onrecht in zijn geheele geschiedenis had- ondergaan. De krachten, die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten, die ik op grond van het lot van mijn volk en van mijn heiligste inner- lijke overtuiging bestreed. En toch hadden wij beiden iets gemegn: de Vereenigde Staten hadden 13 millioen werk- loozen, Duitschland zeven millioen en overi gens nog ze'ven millioen arbeiders,die geen vollen werktijd hadden. In beide staten wa ren de openbare geldmiddelen in verwarring en de achteruitgang van 't algemeene oecono mische leven kon nauwelijks tegengelypuden worden naar het scheen. Hoewel evenwel thans in het Duitsche Rijk onder n-ationaal-socialistische leiding binnen weinige jaren een ontzaglijke vooruitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, enz. begon. zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de geringste verbeteringen tot stand te brengen. In nauwelijks vijf jaren waren in Duitsch laqd de oeconomische problemen opgelost en de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft president Roosevelt de staats- schulden van zijn land op de ontzaglijkste wijze verhoogd, den dollar gedevalueerd, het bedrijfsleven nog meer ondermijnd en het aan tal werkloozen op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonderen, als men bedenkt, "dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn ondersteuning of juister, die hem hadden geroepen, behooren tot de elementen, die als Joden slechts belang kunneft hebben bij ondermijning en nooit bij orde. De wetgeving van den man van de New Deal was verkeerd. In een Europeeschen staat zou hij stellig geeindigd zijn voor een poliMek gerechtshof wegens opzettelrjke vef- kwisting van het nationale vermogen, voor een burgerlijke rechtbank echter de gevan gonis niet zijn ontgaan wegens fraude. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. Interessant zijn in dit verband "3e rapporten van den Poolschen gezant Potocki uit Washington, die er steeds weer op wgst, dat Roosevelt het gevaar voor ineenstorting van zjjn geheele oeconomische kaartenhuis volkomen heseft, en derhalve in ieder geval behoefte heeft aan afleiding op het gebied der buitenlandsche politiek. Hij werd daarin versterkt door den kring van Joden uit zijn omgev ng. 2oo begint dan de invloed van den Ameri- kaanschen president in toenemende mate de strekktng te krijgen tot het teweegbrengen van conflicten of versterking van beftaande gescbillen. In ieder geval poogt hij te belet- ten, dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Jarenlang koestert deze man slechts den wensch, dat ergens ter wereld ^strijd uit- breekt, het liefst in Europa, waardoor hij ge- legenhCid krijgt door het Amerikaansche be drijfsleven met een der strijdende partijen te verblnden een politieke ineenstrengeling van belangen tot stand te brengen, die de ge- legenheid bood Amerika nader tot dit con flict te brengen en daardoor de aandacht van zgn kreupele, oeconomische politiek- in het binnenland af te leiden naar het buitenland. Bijzonder uitdagend Wordt zgn optreden in dezen zin tegen het Duitsche rijk. Van 1937 af kwam er een aantal redevoeringen, waarin deze man stelselmatig begint het Amerikaan sche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort qua- rantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoering van. deze politiek van haat en ophitsing, die president Roosevelt nu voort- durend versterkt, roept hij den Amerikaan- schen ambassadeur uit Berlgn naar Washing ton om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakge- lastigden vertegenwoordigd. In November 1938 begint hg stelselmatig en opzettelrjk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te saboteeren. Hij dreigt elken staat, die bereid is 'n politiek van vreedzaam over- leg te voegpn, met blokkeering van de moge- lijkheid tot het sluiten van leeningen, oecono mische vergeldingsmaatregelen, opzegging van leeningen enz. Hier verschaffen de rap porten der Poolsche ambassadeurs te Was hington, Londen, Parijs en Brussel een ont- stellend inzicht. In Januari 1939 dreigt aeze man voor het Congres met alle maatregelen, met uitzonde- ring van oorlog, tegen de autoritaire staten op te treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europeesche aan- gelegenheden, die den president der Ver eenigde Staten in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle bepalingen van het volkenrecht, ver klaart hij regeeringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, eindelijk gaat hij zoo ver, dat hij onrechtmbtig Verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde ge- bieden eenvoudig te bezetten. Op de plaats van Roosevelt, zat mevrouw de echtgenoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zOoals wij die bezitten. Dat is ten- minste begrijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog en op- licbterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daartegenover op 4 November 1939 de wijziging van de neutra- liteitswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt opge heven en wel ten gunste van een eenzjjdige lever an tie aan de tegenstanders van Duitsch land. Reeds dq^eifde maand erkejji hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uitge- weken regeering, ofschoon hun eenige poli tieke basis een paar millioen lyt Warschau meegenomen Poolsche goudstukken was. Reeds 9 April gaat hij verder en kondigt nu de blokkeering van de Noorsche en Deen- sche saldi af, ofschoon hij- precies vjeet, dat b.v. de Deensche regeering in haar financieele beheer in het geheel niet gadegeslagen, laat staan dan gecontroleerd wordt door Duitsch land. Naast de verschillende uitgeweken re geeringen erkent hg nu ook nog een Noor sche, een Nederlandsche en een Belgische. Maar de ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag in een telegram van 15 Juli 1940 aan den Franschen premier Rey- naud. Hij deelt hem mee. dat de Amerikaan sche regeering de hulpverleening aan Frank- rjjk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frankrijk den strijd tegen Duitschland vdbrt- zet-. Want ifti overvalt hem de angst, dat zijn wapening, waarn>ee. hailliarden .zijn ver- kwist, binnenkort als puui- bedrog 'wordt doorzien, voot bebugevai^nj iEor&pe de-,.vrede tot stand kornt, aangezien niemand Affienlw aanvalt, als dit hefe zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de ittaatregelen van Roosevelt om zelf sden weg "tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augustus 1940 wordt een gemeenschappeltjk militair program voor de Vereenigde Staten en Cana da opgesteld. In September 1940 nadert hij den oorlog nog meer. Hij staat aan de En- gelsche vloot 50 torpedojagers van de Ameri kaansche vloot af, waarvoor hij overigens militaire steunpunten op de Britsche bfcit- tingen in Noord- en midden-Amerika over- neemt. Algemeen gesproker. zal eerst het nageslacht een punt ophelderen, te weten in hoeverre bij al dezen haat tegen het sociaie Duitscmand ook nog de bedeeling een rol speelt het Britsche rijk in het uur van ver- val zoo veilig en ongevaarlijk mcgelijk te kunnen overnemen. Als nu Engeland niet- meer in staat is de Amerikaansche leveran'ies contant te beta- len dringt bij ket .Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verdei, daar Duitsch land in geen geval te bewegen is tot reactie op zijn voortctyrrende onbeschoftheden. Reeds 19 December 1939 hebben Ameri kaansche kruisers binnen de veiiigheidszone de „Columbus" aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld.' Hij moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche s'rijdkrachten mee, bii de peging om het Duitsche sch'-i „Arauca" cqp te brengen. Op 27 Januari 1940 lichtte de Ame rikaansche kruiser „Trenton". weer in strijd met het .volkenrecht, de vijandeltjke strijd- krachten ter zee in omtrent bewegingen tan de Duitsche koopvaarders ,,Arauca'\ La Plata" en „Wangoni". Volkomen in strijd met het volkenrecht vaardigde hij 27 Juni 1940 een beperking in de vrgheid van beweging voor buitenlandsche koopvaardgschepen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet hij de Duitsche sche- pen ,,Phrygia", ,,Idarwald" en ,,Rhein" zoo lang achtervolgen door Amerikaaansche oor logsschepen, tot deze booten zichzelf tot zin ken moesten brengen om den vijand niet in handen te vallen. (Wordt vervolgd.) ex§xs>Gx3xsx§><sxsx§x3x§xsxsx§y@x§x§x§xs> j lUnVSC'H WEERMAOHTSBERICHT. Het opperbevel der weermacht deelt Aan het Oostelgke front heeft de artillerie van het Duitsche leger vijan- delijke schepen in de haven van Sebasto- pol en voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad met goed gevolg be- schoten. Voor het overige bleven de gevechtshandelingen beperkt tot het afweren van vijandelgke aanvallen. De luchtmacht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oorlogsmate- riaal toe bg aanvallen op transpor- ten, garnizoenen, colonnes en barakken kampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedojager door bomtref- fers zd<5 emstig beschadigd, dat hg ver loren geacht kan worden. In den afge- loopen nacht heeft de luchtmacht met succes militaire doelen aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen, verloor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebied ten Westen van Tobroek in Noord-Afrika hebben de. Duitsch- Xtaliaansche troepen geconcentreerde Britsche aanvallen afgeslagen en ver scheidene batterijen alsmede 11 pant- serwagens vemield. Duitsche en Ita- liaansche duikbommenwerpers brachten vijandelijke gemotoriseerde colonnes groote verliezen toe. Jachtvliegtuigen der spilmogendheden schoten bij lucbtgevechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lgden. Voorts hebben Duitsche gevechtsvlieg- tuigen vliegrvelden, ravitailleeringskam- pen, pantser- en hutocolonnes bij To broek met goed gevolg gebombardeerd. De bolsjewistisehe. luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtgevechten en 32 door lucht- doelgeschut neergeschoten. De rest werd op den grond vemietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 7 Duitsche vliegtuigen verloren. ONZEKERHEID OMTRENT OE LEXINGTON. Het D.N.B. meklt uit Tokio; Naar aanleiding van een. vraag heeft het Ja-pansche hoofdkwartier medegedeeld, dat het berieht van het tot zinken brengen van het Amerikaansche vliegkampschip Lexing ton tot dusverre niet is bevestigd. BULGARIjJE VERKLAART ENGELAND EN DEN VER. STATEN DEN OORLOG. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Bulgarije heeft Engeland en den Ver. Sta ten den oorlog verklaard. Het feit der oorlogsverklaring is Zaterdag- middag op 12 uur in het Sobranje door mi nister-president Filoff bekend gemaakt. AMERIKAANSCHE DIENSTPLIOHTWET IN VOORBEREIDING. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Was hington, dat volgens mededeeling van den speaker van het Huis van Afgevaardigden, Raybum, een wetsontwerp zal worden inge- diend, inhoudende dat alle mannen tusschen 18 en 65 jaar zullen worden opgenomen in den dienst van de landsverdedigimg. Deze aankondiging werd gedaan na en bespreking tusschen den minister van oorlog Stimson en generaal Lewis Hershe, den chef van den recruteeringsdienst. Het wetsontwerp behelst voorts de verplichting voor mannen van 19 tot 4>5jarigen leeftijd om in oorlogsdienst te treden. JAPANSGHE PILOTEN WISTEN, DAT ZIJ De.Duitsche pers sluit zich aan bij de Ijulde die het Japansche volk heef gebracht aan de nagedachtenis der helden van het Japan sche luchtwapen, die hun leven hebben ge- ^offerd bij^het bombardement van Fearl Har bor. AJhvankelijk had men de openbare mee- ning in den waan gelaten, dat de aanval op Pearl Harbor was uitgevoerd door duikboo- ten. Pas later werd bekend gemaakt, dat torpedovliegtuigen deze raid hebben vol- bracht. In verband met den enotmen afstand wisten de piloted vooruit, dat zij niet naar hun basis konden terugvliegen. Zij zijn dus opgestegen met het besef, dat zij het offer van hun leven gingen brengen voor hun vader- land. DE AMERIKANEN LEGGEN BESLAG OP DE NORMANDIE. Volgens een extra berieht van Reuter uit New York hebben posten. van de Amerikaan sche kustwacht beslag gelegd op het Fran- sche mailschip Normandie. Tevens hebben zij de Fransche bemanningen van alle Fransche schepen gehaald die in havens van de Ver. Staten liggen. (DjN.B.) Z.G. SOWJET-OVERWINNINGEN LATEN BERLUN KOUD. Dat de bolsjewisten naar, aanleiding van de door plaatselijke omstandigheden bepaalde acties van de Duitsche troepen gedurende de afgeloopen week groote overwinningsberich- ten de wereld hebben ingestuurd, heeft, vol gens D.N.B.in welingejichte Berlgnsche krin- gen geen verwondering gewekt, doch werd integendeel verwacht. Den laatsten tijd is er van Duitsche zijde herhaaldelgk op gewezen, dat de Duitsche troepen na het invallen van den winter stellingen zouden betrekken, di^ de gunstigste po si ties tijdens den winter zou den vormen, en dat deze maatregelen op som- mige plaatsen van het front een Duitschen opmarsch en elders een terugtocht zouden beteekenen. De tenuitvoerlegging van deze correctie van het Oostelgke front, welke men als een zuiver tactische kwestie moet beschouwen, is thans gaande. Schijnbaar hebben de bolsje- wisten, naar men in Berlgn verklaart, pas thans bemerkt, dat het hier Duitsche maat regelen betreft binnen het kader van het bovenbedoelde plan. Waar een terugtrekking van het front uit tactische overwegingen op- portuun scheen, gaat het dus noch om een terugtocht der Duitschers, noch om een op marsch van de bolsjewisten in den trant der Moskousche beweringen. Overigens zijn deze manoeuvres tot herziening van bet front van zoo geringe beteekenis, wat het terrein be- teft, dat zij, wat haar grootte betreft, op de landkaarten bijna niet of in het geheel niet kunnen worden zichtbaar gemaakt. Hieruit valt te verklaren, waarom de Sowjet-over- winningsberichten Berlijn zoo koud laten. Ook de doqr de bolsjewisten medegedeelde getallen omtrent behaalden buit worden in welingelichte Duitsche kringen volkomen mis- plaatst genoemd. Zeer zware verliezen voor Sowjet- troepen in Donetebekken. Van Duitsche militaire zijde vemeemt het D.N.B. verder nog het volgende: Dageljjks werpen de bolsjewieken, zonder rekening te houden met zware verliezen, hun formaties steeds opniquw in den strijd om aanvallen te doen op de Duitsche linies. In vele sectoren van het oostelgke front ontwikkelen zich daarbij hardnekkige plaatselijke gevechten die telkens eindigen met den dood van eep groot aantal bolsjewieken en met het. vemie- len van vijandelijk oorlogstuig. In het Donetsbekken in den zuidelijken sector heeft de vijand Vrijdag 12 December gebruik gemaakt van den zwaren mist om een krachtige aanvalsactie te ontplooien. In verscheidene golven bestormden de bolsjewis ten in verschillende frontgedeelten met steun van tanks door den mist heen de Dr^tsc-he linies. In zware afweergeyechten sloegen onze troepen alle aanvallen af. Op edn plaats drong de vijand door de Duit- scha beveiligingen heen en omsingelde een bataljon. Terstond gingen de naburige eigen troepen tot den tegenaanval over en sloten door een stoutmoedigen aanval de plaats van de doorbraak af. Na korten, maar taaien strijd werd de vijandelijke ring verbroken en het Duitsche bataljon werd bevrijd uit»de om- slrigeling der bolsjewieken. Hoe zwaar de verliezen van den tegenstan- dfer bij al deze gevechtshandelingen zijn, blijkt uit het feit, dat na 24 uur strijd in den sector van het Duitsche legercorps 1000 ffedoode bolsjewieken werden geteld. Bovendien vieien 7 -vechtwagens, twee stukken luchtdoelgeschut en negen mitrailleurs in handen van de Duit sche troepen. Op alle plaatsen van het front in den zui delijken sector waren de eigen linies na de geslaagde afweergevechten hecht in het bezit der Duitsche troepen. Ook in dfn centralen sector Savjet- aanvallen afgeslagen. In een berieht, waarin in het bijzonder de centrale sector wordt genoemd, meldt het D.N.B. Ondanks zeer zware verliezen herhaalden de bolsjewieken op Vrijdag 12 December hun aanvallen op de Duitsche stellingen. Ten ge- volge van den krachtigen afweer van de Duitsche infanterie en artillerie slaagden de bolsjewieken er niet in door te dringen in de Dui sche stellingen; zelfs bij meermalen her- haalde, door plaatselijke troepenconcentraties uitsrevoerde as ivaiien, toonden de Duitsche soldaten steeds opnieuw hun superioriteit boven de bolsjewieken. Zoo waren de troepen van een Duitsche s infanterie-divisie in den centralen sector op Vrijdag 12 December bl-ootgesteld aan tien op elkaar volgende vijandelijke aanvallen, welke werden uitgevoerd met roepen ter sterkte van een'compagnie tot een bataljon. Geen enkele dezer aanvallen leidde tot het d-ooi- drirgen van bolsjewieken in de Duitsche linies. Op sommige plaatsen gingen de Duitsche soldaten over tot tegenaanvallen en sloegen de bolsjewieken, die door bet spervuur van de Duitsche infanterie en artillerie reeds zeer zware verliezen hadden geleden, met nieuwe verliezen terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1