Buitenland Voor de Huisvrouw TOESPRAAK VAN ROOSEVELT. HET DOEL VAN DE JAPANSCHE OPERATIES. RECHTSZAKEN. VERDUISTERING. De socialistisehe zijde. De socialistische kant van volksche cultuur- politiek betreft de zorg van de overheid voor den cultureelen werker en voor het publiek. Beiden hebben in de liberale periode niet over teveel belangstelling te klagen gehad, doeh de nieuwe staat scHept zich een orgaan, Waar overheid en cultuurwerker elkaar ontmoeten de Kultuurkamer. Spr. wees op de verbeteringen, die de kul- tuprkamer zal brengen en zeide, dat de zor-g van het nationaal-socialisme zich ook over de leeken uitbreidt. Prof. Goedewaagen zeide ten slotte, dat wij een volk en een tijdvak niet afmeten naar zijn bureaucratische machine, noch ook naar de sociale toestanden die zij voortbrengen, maar naar hun cultuur. De nieuwe staat be- grijpt dit beter dan het liberalisme, dat een staat van kapitalisten was, waarbij de cul tuur den burger amusement en verstrooiing was. Wij, nationaal-socialisten, zien cultuur niet als spel, maar als hoogste levensuiting van een volk. Daarom willen wij geen cul tuur, bestaand'e uit paria's en snobisten, maar socialisme, binding van alien aan alien, en verantwoordelijkheid van alien voor alien. Wij luiden een nieuw cultuur-politiek tijdvak in. Zooals een ieder thans het arbeiders-socialis- me aanvaardt, zoo zal straks het cultuur- socialisme in Nederland regel en wet zijn. (Wordt vervolgd. DE LOONEN BIJ DE "BEURTDIENSTEN. Sedert geruimen tijd zijn tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties in het binnenbeurtvaartbedrijf onderhandelingen gevoerd om te komen tot 'n algemeene rege- ling van loonen en andere arbeidsvoorwaar- den in dezen bedrijfstak. De technische uit- werking van deze algemeene regeling zal evenwel, naar het zich laat aanzien, nog zekeren tijd vorderen. In verband met de sociale positie van de in dit bedrijf werkzame arbeiders, heeft het college van rijksbemiddelaars, in afwachting van het totstandkomen van de hierboven- bedoelde regeling, thans bij zijn in de Neder- landsche Staatscourant. opgenomen beschik- king van 5 December j.l.,v zekere loonsver- hoogingen bindend aan den geheelen bedrijfs tak opgelegd. Het college is daarbij uitgegaan van de z.g. landelijke regeling der vereeniging van werkgevers in het binnenbeurtvaart- en auto- beurtdienstbedrijf, met dien verstande, dat de loonen voor de verschillende categorieen van werknemers in beginsel zutlen worden ver- hoogd tot de in die regeling vermelde stan- daardloonen, vermeerderd met vrjf procent. De bindend opgelegde loonsverhoogingen zijn echter beperkt tot een maximumbedrag per week boven de thans geldende loonen. Voor het walpersoneel, de chauffeurs (besteldienstCnvoorlieden en bestellers ver- schilfen ide verjjlichte loonsverhoogingen al naar gelang van de indeeling in een der drie gemeenteklassen, welke in de beschikking zijn opgenomen. De loonsverhoogingen voor het varend per- soneel en voor de chauffeurs (lijndiensten) zijn voor alle gemeenteklassen gelijk, al ver- schillen zij uiteraard naar gelang van de functies van het varend personeel en de ton nage der wagens, waarop de chauffeurs (lijn diensten) dienst doen. Ook voor de losse arbeiders is in een ver- hooging van de dag-uurloonen voorzien, zoo- mede van de salarissen van het kantoorper- soneel. Tenslotte is bepaald, dat de na 30 April 1941 reeds toegekende loons- en salarisver- hoogingen op de ingevolge de beschikking toe te kenrien verhoogingen in mindering kun- nen worden gebracht. De regeling, die met ingang van 8 Decem ber 1941 in werking is getreden, geldt voor de werknemers, indienst van leden der bij het Nederlandsch binnenvaartbureau aangesloten vereenigingen van ondememers, die het bin nenbeurtvaart en/of autobeurtdienstbedrijf uitoefenen en. omvat dus den geheelen be drijfstak. HOUDEN VAN PLUIMVEE BEPERKT. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het vol- gende Het houden van kippen en eenden is in het algemeen slechts toegestaan aan gezins- hoofden. Ieder gezinshoofd mag ten hoogste tien stuks kippen en eenden te zamen hou den. Een gezinshoofd, dat een landbouw- bedrijf met een oppervlakte van tert*""minste tien ha cultuurgrond exploiteert, ten hoog ste vijftien stuks. Dit pluimvee moet gehou- den worden op het eigen erf van het gezins hoofd en op 66n adres mag slechts 66n ge zinshoofd pluimvee houden. Uit het bovenstaande volgt, dat het ontoe- laatbaar is samen of voor een ander kippen of eenden te houden, indien het bovenge- noemd maximaal aan te houden aantal van tien of vijftien stuks daardoor wordt over- schreden. Hieraan zal strikt de hand worden gehouden. Degene, die aan deze voorwaar- den niet voldoet, dient zijn pluimvee onver- wijld op te ruimen. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal ook het hou den van kalkoenen en ganzen onder deze regelen vallen. Men zal dan dus slechts ten hoogste tien of, indien men een landbouw- bedrijf van ten minste tien ha exploiteert. ten hoogste vijftien kippen, eenden, ganzen of kalkoenen te zamen mogen houden. EXTRA BROODRANTSOEN VOOR TUINDERS. In het afgeloopen jaar is ten behoeve van de arbeiders in de tuinbouwbedrijven een extra broodrantsoen beschikbaar gesteld in het tijdvak van 15 Maart tot 15 October. In verband met de omstandigheid, dat ook voor het komend seizoen de tyinbouw alle krachten zal hebben in te spannen voor de goede voedselvoorziening van ons volk, is thans vanwege het - Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen aan de betrokken autori- teiten verzocht, aan hen, die regelmatig arbeid verrichten in de tuinbouwbedrijven waarin groenten en fruit onder glas wordt geteeld, in het drukke seizoen 1942 een extra broodkaart te verstrekken, terwijl gevraagd "wordt om dit rantsoen voor de bedrijven waarin voorteelt onder glas wordt beoefend, reeds op 1 Februari 1942 te doen ingaan. BESTRIJDING VAN RIJWIEL- DIEFSTALLEN. De secretaris-generaal van het departeipent van justitie heeft er de aandacht van zijn ambtgenoot Van binnenlandsche zaken op ge- vestigd, dat 't aantal rijwieldiefstallen on- rustbarend stijgt. In verband hiermede heeft laatstgenoem.de secretaris-generaal aan de burgemeesters verzocht te willen bevoederen, dat de eventueel in de algemeene politiever- ordening voorkomende bepalingen betreffende het onbeheerd laten van rijwielen, met de mee3te nauwgezetheid worden nageleefd of zulke bepalingen in de verordeningen op te nemen. VOOR HEN DIE ZELF TELEN. Naar van bevoegWe zijde wordt medege- deeld, is binnenkort een afzonderlrjke rege ling te wachten betreffende de distributie van levensmiddelen aan zoogenaamde zelf- verzorgers. •Dit zijn personen, die voedingsmiddelen telen en daarmede o.m. zich voor eigen ge- bruik voorzien. Deze regeling strekt zich uit over de gezinsleden en het inwonende perso neel van de zelfverzorgers. In verband met de bedoelde regeling wordt reeds bij de uitreiking van de nieuwe distri- butiebescheiden, gedurende het tijdvak van 10 tot en met 24 December a.s., het volgende ten aanzien van de hier bedoelde groep van personen in aoht genomen: Aan hen, die zichzelf van brood en van vleesoh voorzien, zullen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken dagen, in plaats van de betreffende distributiekaarten voor brood en vleesch, zegels worden verstrekt, als bewijs van in- houding van de bonnen. Voor elke periode van vier weken, waar- over bonnen worden ingehouden, wordt per persoon een zegel verstrekt. De zegeis welke voorzien worden van het nummer der distri- butiestamkaart van het betrokken gezins hoofd, dienen zoo spoedig mogelijk te worden ingeleverd bij den plaatselijken bureauhouder van den Provincialen iVoedselcommissaris. Het aohterwege laten hiervan heeft uitelui- ting van de zelfverzorgersregeling ten ge- volge. Indien de zelfverzorging in het jaar 1941 is begonnen, dient aan den plaatselijken distributiedienst te worden opgegeven, wan- neer zulks is geschied. Bij het afhalen der distri'butiebescheiden eri zegels moeten de distributiestamkaarten van den zelfverzor- ger,-zijn gezin, de inwonende familieleden en van het inwonend personeel worden over- gelegd. 1 3IJZONDERE VVI.JNBELASTING. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financien, betreffende hef- fing van een bijzondere wjjnbelasting, iHierbij wordt bepaald, dat zoowel van in- gevoerden als van hier te lande Vervaardig- den mousseerenden druivenwijn en moussee renden vruchtenwijn, beide soorten op fles- schen een bijzondere wijnbelasting wordt ge- heven. Onder mousseerende druivenwijn wordeh verstaan alle, geheel of gedeeltelijk uit drui- ven bereide wijnen, welke per liter meer alco hol dan 10 gram bevatten en waaruit kool- zuur twi het ontsluiten van de verpakking bruisend ontsnapt. Onder mousseerenden vruchtenwijin worden verstaan alle uit andere vruchten dan druiven bereide wijnen, welke aan de in den vorigen zin genoemde voor- waarden voldoen. De belasting bedraagt per mouss. druivenw. t flesch (inhoud ongeveer 0,200 liter) /0,60 2 flesch inhoud ongeveer 0,376 liter) l,12y2 i flesch (inhoud ongeveer 0,750 liter) 2,25 1 literflesch (inhoud onge veer 1 liter) 3, Voor grootere flesschen wordt de berekend in ewenredigheid van het literflesch verschuldigde bedrag. mouss. vruchtw. 0,30 0,55 1,12 Mt 1,50 belasting voor een "PRINCE OF WALES'' EN „REPULSE" TOT ZINKEN GEBRACHT. 70 pot. van de Amerikaansche Paoific-vloot zou zijn vemietigd. Officieel is door het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier medegedeeld, dat Japansche luchtstrrjdkraohten der marine huiten de Oostkust van Malakka de Engelsche linie- schepen „Prince of Wales" en de „Repulse" tot zinken hebben gebracht. De Britsche vloot voor het Verre Oosten werd Woensdagochtend om half twaalf ont- dekt buiten de Oostkust van Malakka. Ter- stond stegen Japansche vliegtuigen op en gingen tot actie over. De ..Repulse", groo'. 35.000 ton, zonk onmiddellijk na bomtreffers om 14 uur 29. De Prince of Wales" maakte slagzij naar stuurboord tengevolge van voile treffers. De oorlogsbodem trachtte te ont- snappen, maar werd om 14 uur 50 door nieuwe treffers gera^rt, waarop hij,in de gol- ven verdween. IVolgens bericht van het D.N.B. uit Tokio meldt de Tokio Nitsji Nitsji, dat het schijnt, dat de Japanners volgens bekende voorbeel- den hun aanvallen ten uitvoer hebben gelegd zonder eigen leven op eenigerlei wijze te sparen. De Amerikaansche marine, zoo schrijft het blad verder, heeft een buitengewoon zwaren slag geleden en 70 procent van haar huidige vloot op den Stillen Oceaan verloren. De vreugde van Japan is des te grooter, daar daarbij niet een eigen schip verloren is ge- gaan. Hier is het effect gebleken van jaren- lange voorbereiding en straffe opleiding. De afdeelingen voor leger en vloot van het keizerlijke Japansche hoofdkwartier hebben Woensdagochtend in een gemeenschappelijke mededeeling bekend gemaakt, dat Japansche troepen Dinsdag bij het aanbreken van den dag een landing op de Philipppnen hebben uitgevoerd en thans snel de operatie voort- zetten. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft om 10 uur 20 medegedeeld, dat strijd- krachten van het Japansche leger en de Vloot in nauwe samenwerking met succes op Goeam zjjn geland. De woordvoerder van het Japansche leger heeft te Nanking heden het volgende bekend gemaakt .Hongkong is aan de land- en aan de zee- zijde ingesloten. De Japansche troepen, die Maandag in het Zuiden van Thailand zijn ge land, zijn begonnen aan den opmarsch naar Singapore". De woordvoerder van de Japansche marine bevestigde, dat Wake en Goeam door de Japanners bezet werden en deelde voorts mede, dat de Midway-eilanden onder het vuur van de Japansche oorlogsbodems liggen. Het DjN.B. meldt uit Washington: In een „praatje aan het haardvuur", ge- richt tot het Amerikaansche volk, heeft Roosevelt Dinsdagavond over het uitbreken van den oorlog op den Stillen Oceaan ver- klaard Het zal nie.t slechts een lange oorlog, maar ook een moeilijke oorlog zijn, waarop de Ver- eenigde Staten moeten rekenen. Alle conti- nenten en alle oceanen zijn thans tot slagveld geworden'. De Vereenigde Staten staan thans eveneens midden in den oorlog. Iedere man afzonderlijk, iedere vrouw en ieder kind der Vereenigde Staten moet deelnemen" aan de geweldigste onderneming uit de Amerikaan- J sche geschiedenis. Het Amerikaansche volk moet gemeenschappelijk goede en slechte be- richten, nederlagen en overwinningen en de wisselende krijgskans dragen. Tot dusver zijn de berichten alle sleeht.Op Hawaii hebben wij een ernstigen tegenslag geleden. Over onze troepen op de Phllippij- nen is een strafgericht losgebroken. De be richten van Goeam, Wake en de Midway- eilanden zijn nog verward, mgar wij moeten voorbereid zijn op het bericht, dat alle drie deze buitenposten bezet worden. De ,verlie- zen in deze eerste dagen zullen onget'wijfeld omvangrijk zijn. De schade is ernstig. rnaar nog kan niemand zeggen, hoe ernstig zij is. Roosevelt eischte vervolgens van het Ame rikaansche volk voor de voering van den oor log ,,het dubbele of viervoudige aan geld en materialen". Ten slotte verklaarde hij, dat de successen tegen de Vereenigde Staten hun effect ook moesten hebben op de andere oor- logstooneelen en dat omgekeerd de Duitsche successen wederom voor de Japanners een guns' ig effecj moeten hebben. ROOSEVELT PRESIDEERT ZITTING VAN HET OORLbGSKABINET. S.P.T. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft een bijzondere zitting van het Amerikaansche oorlogskabi- net gepresideerd. Aanwezig wareti verder staatssecretaris Cordell Hull, minister van oorlog Henry Stimson. onder-staatssecretaris van marine Forrestal, onder-staatssecretaris Summer Welles, en de opperbevelhebber van het leger, generaal John Marshall en van de marine, admiraal Harold Stark. 15 LANDEN REEDS M^ET JAPAN IN OORLOG. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Na de oorlogsverklaring van Japan aan "e Vereenigde Staten en aan Engeland op 8 De cember, hebben de volgende staten Japan den oorlog verklaardEngeland, Canada, Costa rica, Australie, Nicarague, Nederlandsch-Indie (alle op 8 Dee.), de Vereenigde Staten, de republiek San Domingo, Haiti, Honduras, Cuba, San Salvador, Mexico, Panama (alle op 9 Dec.) en de Unie van Zuid-Afrika (op 10 Dec.). BIJEENKOMST VAN AMERIKAANSCHE MINISTERS TE RIO DE JANEIRO. In aansluiting op een bericht van Woens- da.g meldt het D.N.B. uit Washington, dat de minister van buitenlandsche zaken, Hull, heeft bekend gemaakt, dat een bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der Amerikaansche staten te Rio de Janeiro in de eerste week van Januari in het voor- nemen Tigt. VOORTDUREND AANVALLEN OP HONGKONG. De Engelsche nieuwsdienst meldde Woens- dagavond, dat de Japanners hun hevige aan- vallen op Hongkong voortzetten. ..Jijdelijk" zijn zij de Engelsche stellingen binnengedron- gen. De gevechten duren voort. UITZONDERINGSTOESTAND OP HAWAII. Naar de zender Schenectady meldt, wordt uit Honoloeloe bericht, dat op Hawaii de uit- zonderingstoestand is afgekondigd. Dit is het eerste telegrafische bericht, dat sedert Zon- dag uit Honoloeloe is ontvangen. Bij Hawaii is een Amerikaansche torpedo- bootjager, een duikboot en nog een schip door directe treffers vernietigd. De Kokoemin Sjimboen heeft een onbeves- tigd bericht uit Buenos Aires ontvangen, volgens hetwelke admiraal Kimmel tijdens het bombardement van Hawaii gesneuveld zou zijn aan boord van het slagschip Pennsylva nia, groot 33.100 ton. FONDSENBEZIT IN DUITSC'HLAND. De lang verwachte Duitsche verordenifig inzake de aanmelding van aamdeelenbezit is thans verschenen. Zij machtigt den minister van economisohe zaken, eCn omderzoek in te stellen naar de sedert 1 Sept. 1939 gekochte aandeelen, kuxen en koloniale fondsen. De verordening omvat meer dap men indertijd had verwacht. aangezien vrijwel iedere koo- per bij het bedoelde onderzoek kan worden betrokken. Verder wordt de minister gemachtigd, voor- schriften omtrent den verkoop van genoemde fondsen en het beleggen van de opbrengst uit den verkoop uit te vaardigen. Tevens kan warden verordend, dat maat- schappijen op aandeelen en commanditaire vennootschappen haar sedert 1 Sept. 1939 verworven fondsen in het jaarverslag moeten vermelden. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn, telefoneerde Dinsdagavond Berlijnsche militaire kringen stellen in het licht, dat belangrijke, en misschien beslissen- de gebeurtenissen, niet op een eilandengroep of steunpunt in den Stillen Oceaan zullen plaats vinden, maar waarschijnljjk op Ma lakka in Thailand of in Birma. De Philippij- nen en Nederlandsch-Indie zullen naar alle waarschju'nijkheid in het verdere verloop eveneens sterker in het centrum van de ge beurtenissen komen te liggen, omdat deze ge- bieden evenals de genoemde, belangrijke ver- zorgingsgebieden 6f grondstoffencentra zijn en daardoor het eigenlijke oorlogsdoel van het Japansche keizerrijk zullen vormen. Voorloopig is het Japansche streven en de gebeurtenissen in de laatste 48 uur spre- ken een duidelijke taal de belangrijkste steunpunten en centra van militairen tegen- stand van Angelsaksische machten uit te schakelen. Daamaast pogen de Japanners in Thailand met de uit Indo-China opgerukte troepen en de aan land gezette troepen en dit klaarblijkelijk met succes, een vereeni ging van de Britsche strijdkrachten van Malakka en Birma uit te verhinderen. Men noemt het ook kenschetsend, dat de zeer krachtige afweer vooral van Pearl Har bour pas in actie kwam, toen de sterke Japan sche vliegtuigformaties bijna hun geheelen bommenlast hadden uitgeworpen. Zoo was het ook bij de meeste andere Amerikaansche steunpunten. Slechts in Singapore was men op de gebeurtenissen voorbereid en had men maatregelen, zij het dan ook onvoldoende, getroffen. Men meent, dat het duideljjk is, dat de ver dere opmarsch van Japan naar het Zuiden tegen Singapore is gericht. De tweede gtoot- richting zal dan zijn Westwaarts van Thai land uit naar Birma in de richting van den Birma-weg, welke door Japan moet worden onderbroken om Engelsch-Amerikaansche" leveringen aan Tsjoenking onmogelijk te maken. Binnenkort zal moeten blijken, of Engeland in Birma en op Malakka over vol- doende strijdk?achten beschikt om den Japan- schen opmarsch met succes tegemoet te .treden, De overeenkomst tusschen Thailand en Japan over den ongehinderden doormarsch van Japansche troepen bemoeilijkt uiteraard de verdediging van Birma ,en Malakka be- langrijk. Bij de beoordeeling van de komende din- gen brengen militaire kringen te Berlijn naar voren, dat Engeland en Amerika belangrijke moeilijkheden zullen moeten overwinnen om nieuwe troepen en materiaal naar het verre Oosten te zenden, aangezien Japan over een groote vloot van duikbooten, kruisers, enz. beschikt, welke, zooals bekend, thans ook aan den strijd deelnemen eri~ vooral aan de Ameri kaansche koopvaardijvloot reeds aanzienlijke verliezen hebben toegebracht. Over het geheel genomen beschouwt men hier de Japansche vooruitzichten van de naaste toekomst zeer optimistisch. De vraag of Hongkong zich lang zal kun- nen staande houden, acht men voor het ver loop van den oorlog niet zoo Ipelangrijk, daarentegen wacht men met belangstelling af of Japans oeconomische verzorging vooral in oorlogs-oeconomisch opzicht van dien aard is, dat landingspogingen op Borneo en wel- licht de Philippijnen in grooten omvang kun- nen worden ondernomen. De groote aanvankelijke successen van het Japansche luchtwapen en de marine in het «bijzonder bij Pearl Harbor en andere' Ameri kaansche steunpunten op Guam en de Wake- eilanden, en het feit, dat de verrassing ten voile is gelukt, hebben grooten indruk op de militaire instanties te Berlijn gemaakt. Uit de omstandigheid, dat Japansche oor- logsschepen Amerikaansche steunpunten zoo dicht konden naderen, dat beschieting moge lijk was en de groote vlooteenheden, waarbij verscheidene vliegkampschepen, tot bij Hawai konden doordringen zonder dat de Ameri kaansche luchtverkenningsdienst het naderen van dergelijke Japansche eskaders bijtijds kon melden, is een nonchalance, een laisser faire, maar ook een militair dilettantisme ge bleken, dat men hier nauwelijks voor moge lijk hield. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 9 Dec. 1941. Btehandeld zijn o.m. de volgende zaken: R. v. d. Velde, oud 27 j„ werkman te Bou- chaute (|B.was op 14 November j.l. aan het werk op het land van zijn patroon De Dobbe- laetre, onder de gemeente Biervliet, tezamen met nog een arbeider. Ze warem aan het sui- kerbieten laden en vervoeren. Er ontstond ruzie tusschen den patroon en zijn knecht. De baas wilde, dat er nog 2 wagens met bie- ten zouden worden geladen voor schafttijd en verdachte zei, dat er maar ddn meer kon worden geladen. Verdachte zou de teugels van de drie paarden, die hij bij zich had, op den grond hebben laten vallen, waarna de landbouwer ze had opgenomen, om met de paarden nog een leege wagen te gaan halen. De afbeider verklaarde echter, dat zijn baas hefn de leidsels uit de handen had gerukt en hem achteruit had geduwd. Daarop was hij driftig geworden en heeft hij in dolle drift naar den landbouwer geslagen met een bie- tenriek, die hij op den schouder droeg. Hij sloeg uit woede. De landbouwer draaide zich af, waardoor de slag op diens schouder en niet op het hoijfd terecht kwam. Volgens zijn verklaring, zou verdachte niet eens de be- doeling gehad hebben om bepaald den land bouwer op het hoofd te slaan, doch zoo maar in het wilde weg. iBeiden zijn het er echter .over eens, dat de ikflecht zijn baas nog een eindje achterna is geloopen. De landbouwer zeide echter nog driemaal te zijn geslagen met de riek, waarbij hij bloedende wonden op- liep, dooh de knecht wist dat niet precies meer. Hij heeft daarna van zijn patroon zijn geld gekregen, zich omgekleed en zich op zijn fiets verwijderd. Onderwijl had de landbouwer aamgifte gedaan en werd hij al spoedig aan- gehouden. Door een wrok, die verd. tegen zijn baas had, omdat hij tegen 1 December zou worden ontslagen, had hij zich tot zijn daad, waarover hij achteraf veel spijt had. laten verleiden. Verdachte is te Middelburg- ingesloten, daar Wij in Belgie woont en er gevaar bestond .voor vlucht. Verd. was erg kwaad geworden, daar hij op staanden voet ontslagen werd. Volgens hem heeft hij nog nooit van zijn leven ruzie gehad. De Officier zegt, dat het bewijs is geleverd. Van noodweer kan hier geen sprake zijn. Eisch 6 weken gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. W. K. iH. Dieleman, raadsman van verd., zegt, dat de oorzaak bij den mishan- delde gezocht moet worden. Pleiter vraagt clementie en verzoekt hem zoo'n straf op te leggen, dat verd. met Kerstmis thuis kan zijn. Uitspraak 5 weken gevangenisstraf met aftrek tot op heden. Door den beleedigde persoon J. L. Koo- ken was een schriftelijke klacht ingediend bij den Burgemeestef van Terneuzen. Toen ze hierover werd gehoord verklaarde ze op 10 Juli j.l. haar woning te hebben verlaten om eenige (boodschappen te gaan doen. Toen ze op het erf van den winkelier stond te praten, kwam de verdacjite, die over de wipkelier woont, ook naar buiten en begon tegen de vrouw, voor een ieder duidelijk hoorbaar te roepen, o.m. „leelijke vuilak" (dit wel een drietal malen herhalende), waardoor aangeef- ster zich beleedigd gevoelde. Een tweetal getuigen bevestigden, dat verdachte E. J. v. Dijke, een 48-jarige vrouw i it Terneuzen, zon der eenige aanleiding onder meer de haar ten laste gelegde woorden had geroepen. De verdachte gaf wel toe, voor ieder dui delijk hoorbaar eenige minder aardige dingen te hebben gezegd, doch in geen geval het woord ..vuilak" te hebben gebruikt en.ook geen namen te hebben genoemd. De Officier acht, gehoord de getuigenver- klaringem, het feit echter bewezen en vraagt 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. J. Roets, oud 20 j., landrabeider te Groede, schold op 18 Juli j.l. zijn patroon uit voor „Kaffer". Deze had hem een terecht- wijziging over zijn werk gegeven, waardoor zijn arbeider kwaad was geworden en niet langer meer wilde wenkeci. Toen laatstge- noemde zijn loon kwam halen, waren eir woor den over en weer gevallen en zou verdachte het beleedigende woord hebben gebruikt, het- geen door dezen echter wordt ontkend, al- thans weet het niet. Eisdh en uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. de Smit, oud 42 jaar, handelaar te Terneuzen, had blijkbaar gebrek aan boter, want hem is ten laste gelegd, dat hij te Terneuzen op 25 Juli j.l. ongeveer 5 kg boter zich wederrechtelijk heeft toegeeigend, welke boter toebehoorde aan A. Korstanje. Deze K. is grossier in boter en eieren en komt elke week met de boot uit Uocdekenskerke naar Terneuzen en levert daar dan aan verschil lende winkeliers boter en eieren. Op 25 Juli bracht hij met de boot mee 530 kg boter, welke hij met behulp van verdachte en fami ne van dezen heeft gelost. De helft werd op een kar geladen en de andere helft op dm j wal opgeslagen. Eenige oogenblikken zijn verdachte en zijn vader alleen bij de geWte boter gebleven, op het moment, dat K". de leege wagen, die de rest kwam halen, tege moet ging. iNQg de'nzelfden dag werd getuige door een jongetje .gewaarschuwd, dat in de oogenblik ken, dat getuige zich had verwijderd, de ver dachte een doosje met boter had weggenomen en opborg in een daar staande zandbak ep ze later deed in een tasch aan zijn rijwiel. Bij natelling van den Voorraad werd inderdaad geconstateerd, dat een doos met 20 pakjes, samen 5 kg, was verdwenen. Deze jongen daarna gehoord, bevestigde de verklaring van aangever. Toen verdachte met den jongen werd geconfronteerd, herken- de deze hem als den persoon, die de doos had weggenomen. Verdachte gaf tegen de poldtie toe, reeds meerdere malen wegens diefstal te zijn veroordeeld. Hij had dien morgen gehol- pen met het lessen en later 2 a 3 minuten met zijn vader alleen bij de achtergelaten boter geweest. Ontkende pertinent boter te heb ben weggenomen. De jongen moest zich ver- gissen, aldus verdachte. De vader van verdachte had niets gezien, doch zeide zelf, dat zijn zoon den duivel te slim af is in het bedriegen en hij best kan aannemen, dat zijn zoon een doos had weg genomen. De boter is echter niet gevonden. Getuige Korstanje blijft geheel bij zijn verklaring en zegt wel eens meer iets vermist te hebben. Getuige J. de Witte verklaart dat hij gezien heeft dat verdadht^ de boter wegnam. Ver dachte ontkent de boter te hebben wegge nomen. 3 Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak 2 maanden gevangenisstraf. In het Posthuis van de Marechaussee te Biervliet kwam op 16 Juli j.l. een landarbei- der aangifte doen van mishandeling. Hij was wei kzaam als opperman bij eep bouwwerk onder de gemeente Brreskens. Getuige. die tijdens het werk een emmer, <jie hij vol water moest halen, noodig had, wilde die weghalen van een laag stijgertje, waar Ch. A. Temmer- man, oud 33 jaar, werkman te Hoofdplaat, als metselaar werkte. Deze wilde hefn dit be- letten. doch de opperman nam den emmer toch mee. Hij werd toen door verdachte ge slagen met een metseltroffel tweemaal kort achter elkaar en wel op het hoofd. Hij bloed- de op twee plaatsen en had veel pijn. Ver dachte en aangever hebben blijkens getuigen verklaringen wel eens meer woorden en was ook ditmaal aan de mishandeling weer een woordfntwist voorafgegaan, waarbij verdachte zooals hij zelf toegeeft erg driftig was geworden en toen maar naar den opperman heeft geslagen. Hij weet ook goed, dat hij hem zeker eenmaal met een troffel op het hoofd heeft geslagen. Om hem te leeren wat minder gauw drif tig te worden, veroordeelde de rechter hem.* Edsch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. A. Notebaart. oud 21 ,j„ leurder te Breskens, diende op 27 Juli jl. te Hansweert gem. Kruiningen, Jan Schothorst eeh vuist- slag in het gezicht toe, waardoor deze pijn ondervond. Uit de getuigenverklaringen blijkt wel, dat verdachte ruzie had gezocht en een dreigende houding aannam en toen Schot horst een slag in het gezicht toediende. waar na deze zich verdedigde. In tegenstelling met de verklaringen der ooggetuigen, be- weerde verdachte niet het eerst te hebben geslagen, doch slechts zich te hebben ver- weerd. De Officier hedht meer waarde aan de ge tuigenverklaringen en eischt /15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. NUTTIGE WENKEN. Het gebruik van zout. Wij kunnen het zout ook nog voor andere doeleinden gebruiken, dan om het eten har- tig en smakelijk te maken. Hieronder -laten wij er enkele Volgen. Van tijd tot tijd moet een tandenbo.-stel eens goed ontsmet worden. Wlelnu, een schep zout in een glas water is het eenige, wat wjj hiervoor noodig hebben. Wij laten den borstel hier een nacht in staan en spoe- len hem daarna goed uit met schoon water. Vuil, dat nog tusschen de haren is blijven zit- ten, verwijderen we met een naald of een an der puntig voorwerp. Het gebeurt wel eens dat de huisvrouw per ongeluk het strijkijzef te lang op het te stri ken goed laat staan. Er ontstaat dan een schroeivlek, die wjj met wat zout kunnen laten verdwijnen. We drenken dan een schoo- nen doek in zout water en leggen die op de geschoeide plaats. Hier strijiken we overheen met een niet al te heet strijkijzer en de plek is verdwenen, mits het weefsel niet was aan- getast. Nu de eieren alleen nog maar voor de zie- ken beschikbaar worden gesteld, is het jam mer als ze bij het koken leegloopen, doordat de schaal barst. We kunnen dit euvel ver- helpen door aan het kookwater een thee- lepeltje zout toe te voegen. Het eiwit stolt dan en loopt niet verder uit. De meeste bloemen blijven langer frisch, als aan het water waar zij in staan een snufje zout wordt toegevoegd. Dit is echter niet voldoende, want men moet ook de stelen der bloemen bjj het ververschen van het water een flink stuk afsnijden en wel zoo. dat er een zoo groot mogelijk snijvlak ontstaat. Ook is het aan te raden de bladeren, die onder aan den steel zitten en dus in het water staan, te verwijderen. Het water blijft dan langer schoon, daar deze bladefen anders gaan rotten. Schoonmaken van uien. Indien men het tranen der oogen bij het schoonmaken van uien wil voorkomen, kan men het beste een kurk tusschen de tanden houden. Een andere mamier is om het buitenste velletje der ui van onder tot boven af te trekken en niet heen en weer, zooals men dit gewoonlijk doet. MAIRTHA BOS. Zonsopgamg 13 Dec., 9 uur 41 min. Zonsondergang 13 Dec., 17 uur 27 min. Zonsopgang 14 Dee-., 9 uur 42 'min. Zonsondergang 14 Dec., 17 uur 27 min. Zonsopgang 15 Dec., 9 uur 42 min. Zonsondergang ig Dec., 17 uur 28 min. 18 December: Nieuwe Maan. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot en half uur voor zonsopgang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6