CFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De spil vsrKtaart den Vereenigde Staten den ooriog Met Duitschland voor een vrij Europa No. 10.305 VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 81s Jaargang Buitenland Binnenland EERSTE BLAD Een nieuw driemogendheden-verdrag DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DE HAVEN VAN GUAM, APOERA, GENOMEN. arsenaal van cavite in de lucht NEUZENSCHE CO U RANT A.BONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Butten Temeuzen Ir per post 1,7S per 3 maanden By voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerlka 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen %oor bet buitenland alleen by voonjitbetallng. Dltgeefster: N.V. Firm* P. J. VAN DE SAN BE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken re gel meer j KLEINE ADVERTENTLKNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelkop verkriigbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave BIT BEAD VERSCHIJNX IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. De Duitsche minister van buitenlandsche i zaken heeft Donderdagmiddag den Ameri- 1 kaanschan zaakgelastigde een nota van de Duitsche regeering overhandigd, waarin ge- -constateerd wordt, dat de regeering van de Vereenigde Staten van schendingen der neu- traliteit is overgegaan tot openlijke oorlogs- handelingen tegen Duitschland en daarmede practisch den oorlogstoestand heeft gescha- pen. „De Duitsche regeering", aldus de nota, verbreekt derhalye de diplomatieke betrek- kingen met de Vereenigde Staten van Ame rlka en verklaart, dat onder deze door presi dent Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwt als in oorlog ,met de Vereenigde Staten van Amerika". Donderdagmiddag te 14.30 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, in het Palazzo Chigi den Amerikaan- schen zaakgelastigde ontvangen en hem de volgende mededeelinf gedaan: Zyne majesteit de Koning en Keizer ver klaart, dat Italie zich van heden af in oorlog met de Vereenigde. Staten van Amerika be schouwt." In den Rijksdag heeft de Fiihrer medege- deeld, dat tusschen Duitschland, Italie en Japan een verdrag is gesloten waarin is vastgelegd, dat deze mogendheden besluiten den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de partijen, niet afzondei - Ink, maar slechts gemeenschappelijk te zij- ner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en Engeland. Duitschland,Italie en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelyk samen te werken ten gunste van het tot stand brengen van een nieuwe orde. De rede van den Fiihrer. Een jaar van gebeurtenissen van histori- sche beteekenis neigt ten einde, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten. Aldus begin de Fiihrer Drinderdag zijn rede voor den groot-Duitschen Rijksdag. Hij begon met er op te wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vredesaanbod door Churchill en zijn clique nogmaals was afge- wezen, duidelijk was, dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde met de wape nen moet worden uitgevochten, Het Duitsche volk en zijn sol^aten werken en vecfiten, zoo \*rvolgde de Fiihrer, die in dit verband de .huidige worsteling beslissend noemde voor de komende 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesohe geschiedenis, ja voor de wereldgeschiedenis; zij doen dit voor de komende, voor de verste geslachten. Een historische herziening van unieken omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. De Fiihrer schetste in het k-ort de militaire beveiliging van het gewonnen gebied, dat politiek, strategisch en oeconomisch zoo be- 1 angry k is. Van Kirkenes tot aan de Spaan- - sehe grens strekt zich een gordel van steun- punten en versterkingen op de grootste Schaal uit. Tallooze vliegvelden zijn aange- legd. Vlootbases hebben onkwetsb^-e be- schermingen voor duikbooten gekregen. Meer dan 1500 nieuwe batterijen staan in dienst van de verdediging,'wegep en spoorlijnen be- veiligen onafhankelijk van de zee de verbin- ding tusschen de Spaansche grens en Petsa- mo. Er zijn installaties tot s'and gebracht, die in niets achterstaan bij den Westwall. Zij worden vastberaden verder versterkt. Het is mijn onwrikbaar besluit te maken, dat dit Europeesche front door geen enkelen vijand kan worden aangevallen. Bij het overzicht van de gevechten van het afgeloopen jaar herinnerde Hitler daarop vooral aan den steun, waarmede de Italiaan- sche bondgenoot halverwege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hij, drukte het ge- wicht van een groot deel van de Britsche macht op de schouders van den Italiaanschen staat. Slechts tengevolge van hun ontzag- lijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Engelschen er in tijdelijk een crisis In Noord-Afrika te weeg te bren gen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar evenwel ging een kleine gemeenschappelijke legermacht van Duitsch-Italiaansche forma- ties onder leiding van Rommel tot den tegen- aanval over. Hitler schilderde in het kort de stadia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen denzelfden vyand steeds gemeen schappelijk tegemoet traden, zooals eens in Spanje. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Fiihrer opnieuw in herinnering, dat hij aan den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakeiing van de acute Duitseh-Russische spanning de voor- waarden te scheppen voor een algemeenen vrede.- De Fiihrer wees op de pacten van bijstand, die Engeland had aangeboden aan de Oost zee-staten, Roemenie, enz. Toen was het voor de Duitsche regeering niet slech+s een recht doch ook een plicht ook van haar kant de grenzen van de Duitsche belangen te bepalen De laiklen in kwestie moesten voor het ove rige ook tot leedwezen van het Duitsche rijk zelf binnen korten tijd inzien, dat de eenige factor, die de sterkste waarborg kon zyn tegenover het dreigende Oos*en, slechts Duitschland was. Aangezien zij door hun eigen poljtiek het contact met Duitschland hadden verbroken en In plaats daarvan zich toevertrouwden aan den bijstand van Enge land, dat in zijn spreekwoordelijke zelfzucht sinds eeuwen nooit bijstand had gegeven doch steeds slechts hulp eischte, waren zij verloren. Toch wekte het lot van deze landen het krachtigste medegevoel -by het Duitsche volk. De winteroorlog van.de Finnen drong ons een gevoel van bitterheid op, vermengd met be- wondering. Bewondering, omdat wij voor heldendomen opofferingen een ontvankelijk hart hebben. Bitterheid, omdat wij met het- oog op den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten, militair niet tot hulp in staat waren. Zoodra duidelijk werd, dat Sowjet-Rusland uit de - afbakening van de politieke Duitsche invloedsferen het recht afleidde de daarbuiten wonende volken vrijwel uit te roeien, werden voortaah de betrekkingen nog slechts door overwegingen van doelmatigheid bepaald, maar verstand en gevoel stonden hiertegen- over vijandig. Van maand tot maand werd reeds in het jaar 1940 styeds het inzicht ver- worven, dat de plannen der mannen van het Kremi bewust aanstuurden op beheersching en .daarmede vernietiging van geheel Europa. Slechts een blinde kon over het hoofd zien, dat hier een opmarsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de wereldgeschiedenis en wel niet om iets te verdedigen, dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen. dat niet meer tot verdediging in staat scheen. Europia's grens: de ljpi, die het levens- beeld van fhet Westen van dat van het Oosten scheidt. Den zomer van 1941 achtte men .het gun stigste moment om ef op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolen-storm oyer Europa razen. Zware wolken begonnen zich boven Europa samen te pakken. Want wat is Europa eigenlijk? Er bestaat geen aard- rijkskundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnografische en cultureele. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lyn, die het levensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten. Eens was er een tijd, dat Europa dat Griek- sche eiland was, waar Noordsche stammen waren doorgedrongen om van daaruit voor de eerste maal een licht te ontsteken, dat sindsdien .langzaam maar voortdurend de menschen begon te beschijnen. En toen deze Grieken den inval der Perzische veroveraars afweerden, verdfedigden zij niet slechts hun vaderland in engeren zin, Griekenland. maar ook het begrip, dat thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naa- Rome. Met den Griekschen geest en de Grieksche cultuur verhond zich het Romeinsche denken de Romeinsche staatsmanskunst. Een wereldrijk werd gesch^pen, dat ook thans nog'in beteekenis en scheppende kracht met geevenaard, laat staan dan overtroffen is. Maar toen de Romeinsche legioenen tegenover den Afrikaanschen wervelstorm van Car hago in drie zware oorlogen Italie verdedigden en eindelijk de overwinning bevocht'en, was het weer niet Rome, waarvoor zij streden, maar Europa, dat de Grieksch-Romeinsche wereld omvatte. De volgende ihbreuk op deze bakermat der nieuwe menschelijke cultuur kwam uit de beide rulmten van het Oosten. Een vreese- lyke stroom van cultuurlooze horden uit de binnenlanden van Azie stortte zich tot dlep in het hart van het tegenwoordige Europee sche vaste land. In den slag op de Catalau- nische velden stonden voor de eerste maal in een beslissenden strijd van onafzienbare be teekenis Romeinen en Germanen gemeen schappelijk schouder aan schouder voor een cultuur, die, uitgegaan van de Grieken. via de Romeinen thans ook de Germanen in haar ban "had getrokken. Europa was gegroeid. Uit Hellas en Rome ontstond het avondland en zijn verdediging is thans gedurende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. Naarmate nu het avQnd- land zyn grenzen uitbreidde, strekte zich ook plaatsClijk het begrip uit, dat wij Europa noemen. Of nu Duitsche keizers aan de Un- struth of op het Lechfeld de aanval uit het Oosten afweerden, of dat Afrika tijdens lang- durige gevechten* uit Spanje werd terugge- drongen, het was steeds een strijd van het wordende Europa tegen een wereld. die het in diepste wezen vreemd was. (Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van andere werelddeelen. maar ook een geestelijke, cultureele bevruchting, die slechts beseft wordt door dengene, die be- reid-is de waarheid te zoeken inplaats van haar te verloochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit continent gecultiveerd. maar brokjes der Germaansche bevolking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zijn ontwikkeling mogelijk gemaakt. Eveneens heeft niet Amerika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene, wat Ame rika niet uit Europa heeft betrokken kan wel in de oogen van een verjoodscht mengras be- wonderenswaardig schijnen, maar Europa ziet daarin slechts een blrjk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erf- deel van een Joodschen of vernegerden inslag in het bloed. Ik moet deze uiteenzettingen geven, want de strijd, waarvan de onvermijdelijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en dien te voeren het Duitsche volk ditmaal in de eerste plaats geroepen is, gaat even eens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven. Want zooals eens de Grieken tegenover de Perzen niet Griekenland, en de Romeinen tegenover de Cartagers niet Rome Romeinen en Germanen tegenover de Hunnen niet het avondland, Duitsche keizers tegen over Mongolen niet Duitschland, Spaansche helden tegenover Afrika niet Spanje, doch Europa hebben verdedigd, zoo strijdt Duitsch land thans ook niet Voor zichzelf, maar vooi ons geheele continent. Het is een gelukkig, teeken, dat het inzicht hierin bij de meeste Volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep geworteld is, dat zij aan dezen strijd deelnemen, hetzij door openlijk stelling te kiezen, hetzy door een vloed van vrywilligers. De Fiihrer schetste nogmaals kort de ont wikkeling, die tot den strijd tegen de Sowjet- unie leidde, waarbij hij betoogde, dat de voor- waarden voor den Duitschen afweer zoowel in menschen als in materieel rijkelijk voor- handen waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: al spreekt men ook in de democratieen zeer veel van bewapening, desondanks wordt daarvoor in het nationaal- socialistische Duitschland nog altyd meer ge- werkt. In het verleden was het zoo en tegen- woordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met venneerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de beslis singen vallen. Als de publiclsten in onze demo eratische kranten thans verklaren, dat ik my by nauw- keuriger kennis van-de kracht van den bolsje- vwistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tot den aanval over te gaan, dan miskennen zy de situatie even- zeer als mijn persoon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel alles gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plicht- vergeten en gewetenloos handelen, als ik on- danks de wetenschap, dat de wapenen onver- mijdelijk moesten spreken, zou verzuimen de eenlg mogelijke consequentie daaruit te trek- ken, Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst tharts in geheel zijn uitgestrektjaeid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat hij mijn geest op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daaraan danKen niet slechts millioenen Duitsche soldaten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. Want dat mag ik thans wel zfiggen: als deze golf van meer dan 20.000 tanks, honderden divi- sies, tienduizenden stukken geschut, verge- zeld van meer dan 10.000 vliegtUigen, on voorzien in beweging was gesteld via Duitsch- lafid, zou Europa verloren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volkeren be stemd om doOr het offer van hun bloed dezen aanval te voorkomen, respectievelyk hem op te vangen. Als Finland niet terstond had be sloten voor de tweede maal naar de wapenen te grijpen, dan zou de 5 -zapige hurgerlijkheid der andere Noordsche staten snel haar einde hebbenujevonden. Als het Duitsche Rijk dezen tegenstander niet tegemoet getreden was met zijn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het belache- lijke Britsche denkbeeld van handhaving van het Europeesche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stupide tsaditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roemenen niet de bescherming van deze Europeesche wereld mede op zich hadden genomen, dan zouden de bolsjewistische horden als de Hunnen- zwerm van een Attila over de Donaulanden hebben geveegd en zouden thans aan de oevers van de Ionische Zee Tartaren en Mon golen de herziening van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italie, Spanje en Kroatie htm divisies niet hadden gezonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, die als proclamatie van het begrip van het nieuwe Europa zijn pro- pagandistische kracht ook op alle andere volkeren liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend inzicht zijn uit Noord- en. West -Europa de vrijwil- ligers gekomen: Noren, Denen, Nederlanders, SHamingen, "Belgen enz., ja, zelfs Franschen, die aan den strijd der verbonden mogend heden van de spil in den waarsten zin des woords het karakter van den Europeeschen kruistocht geven.. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spreken over systeemNen leiding van dezen veldtocht. Evenwel meen ik reeds thans, in dezen geweldigsten strijd yan alle tijden, in enkele zinnen te mogen wijzen op het bereikte. (Wordt vervolgd.) Trento 25 vijandelijke pantserwagens en vele andere gemchaniseerde strijdmiddelen heeft vernietigd. Formaties van Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben aanval- len" gedaan op de havenwerken van Tobroek op vijandelijke troepenconcentraties en strijdmiddelen in de zone van Tobroek. Bij luchtgeveehten hebben Duitsche jagers vy vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den namiddag van 10 Dec. heeft de vyand een luchtaanval op Tripolis gedaan, waardoor eem- ge branden werden veroorzaakt. Er waren geen slachtoffers. Vijandelijke oorlogsschepen hebben gisteren Derna gebombardeerd en schade toegebracht aan het hospitaal Principe di Piemonte, eeni ge gewonden onder het verplegende perso- neel. Een vijandelijke kruiser van middelbare tonnage, die aan deze actie deelnam, werd getroffen door onze torpedovliegtuigen. Een vijandelijk vliegtuig heeft in den afgeloopen jiacht eenige bommen laten vallen op de haven van Catanta; er 'is geen schade aangencht, e6n gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootbasis La Valetta op Malta door onze luchtformaties gebombardeerd. ALGEMEENE MCWRIUSATIE IN NED.-INDIe. S.P.T. meldt uit Batavia: De gouvemeur-generaal van Nederlandsch- Indie maakt bekend, dat de regeering te Ba tavia heeft besloten tot-mobilisatie van alle leger- en vlootonderdeelen. JAPANNERS UIT NED-INDIE TERUG GEKEERD. Het D.N.B. meldt uit Tokio: 'Het Japansche s.s. Foeji Maru is er in ge-» slaagd door het operatiegebied te komen. Met 1639 Japanners uit Nederlandsch-Indie is het te Kobe aangekomen. ITALIAANSOH SCHIP MET 2000 KRIJG8GEVANGENEN GETORPEDEERD. Het communique' van Woensdag van het Italiaansche hoofdkwartier meldde o.m., dat ©en Italiaansch schip, dat met tweeduizend Britsche gevangenen van Libye was vertrok- ken, voor de Grieksche kust door een vijan delijke duikboot is getorpedeerd. Het red- dingswerk was in vollen gang. stookt. 1% helft dezer gebouwen ging op n vlammen. Tenslotte is denzelfden ochtend een vrachtsohip van 7000 ton buiten de oostkust van Malakka met bommen vemield. (Domei.) Reuter meldt uit Washington, dat de Ame- rikaansc'he marine - heeft medegedeeld, dat schout bij nacht Isaaik Campbell Kidd by den aanval op Pearl Harbor gevallen is. Kidd be- hoorde tot den staf van den chef der Ameri- kaansche vloot op den Stillen Oceaan, admi- raal Kimmel. De hewering van Roosevelt, dat een Ja- pansch vliegkampsohip bij Pearl Harbor tot zinken is gebracht, wordt door den zender van Tokio volstrekt onwaar genoemd. ENGEESOHE BLADEN OVER DEN STRIJD OP MALAKKA. Naar de Londensche correspondent van Aftonbladet meldt, staan alle Engels#he bla- den van Woensdag vol met vermaningen en raadgevingen om de sterkte van Japan niet te onderschatten. In dit verband, zoo meldt het blad verder, wordt gezegd, dat wanneer het vliegveld van Kota Ba-hroe in handen van de Japanners zou vallen en de Japanners dan dwars over de landengte van het Malakka- schiereiland met elkaar in contact zouden komen vandaar uit luchtaanvallen op Singa pore 'zouden kunnen worden ondemomen. Bovendien zouden de Britsche legers op Ma lakka en in Birma van elkaar gescheiden worden. De strijd om Kota Bahroe duurt met onver- minderde hevigheid voort. De Japansche sol daten verdwijnen direct na de landing in de rimboe, in moerassen of in de rijstvelden en ananasplantages. Voortdurend komen nieuwe Japansche transportschepen aan. Kota Bahroe zelf is een dorp. Het vlieg veld is belangrijk als steunpunt voor jacht- vliegtuigen. Vandaar uit zou het mogelyk zijn landingen meer Zuidelrjk langs de kust te beschermen of bommenwerpers te begeleiden van vliegvelden in Thailand naar Singapore. Dt ITSCH WEERM ACftlTSBERICHT Het opperbevel van de Duitsche weer- mac'ht deelde gisteren mede! Btj den afweer van plaatselijke aan- vailen aan het Oostelijke front zijn den 8 vijand zware verliezen toegebracht. De lucihtmacht steunde de operaties van het 8 leger door geslaagde aanvallen op vijan- 8 delijke colonnes, concentraties en prant- serwagens, versterkte stellingen en ach- 8 terwaartsche verbindingen. In Noord-Afrika waren er gisteren geen belangryke^ operaties. Duitsche ge- vechtsvliegtuigen hebben concentraties vun pantserwagens en auto'3 verstrooid. Voor de kust van Noord-Afrika zijn een Britsche kruiser en een torpedobootjager door Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen aangevallen en zwaar beschadigd. Kapitein Miincheberg heeft zijn zes- tigste overwinning in de lucht hehaald. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italaansch weermachtsbericht van gis teren luidt als volgt: De vijandelijke druk op onze stellingen aan het front van Solloem duurde gistere"n voort. Ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Tobroek plaatselijke gevechten, waarbij de divisie OVERLEG TUSSCHEN CIANO EN DARLAN. Stefani meldt uit Turijn: Graaf Ciano heeft-te Turijn een onderhoud gehad rtietajlmiraal Darlan, vice-president van den Franschen ministerraad. Het onder houd vond plaats in het Palazzo Madama, waar om tien uur de leden van de Italiaan sche en Fransche wapenstilstandscommissies bijeenkwarrfen. DE BRITSCHE VLOOT/VOOGD VERMIST. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit .Singapore, bevend zich de opperbevelhebber van de Engelsche vloot in het vcin'c Oosten, sir Thomas Phillips, aan boord van het door de Japanners tot zinken gebrachte slagscbip Prince of Wales. Om trent zijn lot is nog niets bekend. f3etre"ffente het verlies van de Prince of Wales en de Repulse heeft Duff Cooper voor den omroep van Singapore verklaard, dat deze dag een der dgnkerste in de geschiede nis van het Britsche imperium is. E)e Engelsche berichtendienst meldt, dat overlevenden van de Princq. of Wales en de Repulse in Singapore aan land zijn gegaan. Volgens de News Chronicle zou ook de commandant van de Repulse, kapitein Ten- nant, gered zijn. Het Zwitsersche Tel. Ag. (S.P.T.) meldt uit Tokio: Hier wordt bekend, dat de aanvallen op de Britsche linieschepen zijn uitgevoerd door Japansche torpedovliegtuigen. De bestuurders der Vliegtuigen waren vrijwilligers. De vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft Dcnderdagochtend om_ll uur 15 medegedeeld, dat Japansche landings- troepen der marine^, Apoera, de 'haven van Guam, hebben ingenomen, na uit vier rich- tingen in den ochtend van 10 December te hebben aangevallen. Voorts heeft de Japan sche vloot een 300 ton metend tankschip van de Amerikaansche marine buitgemaakt en den gezagvoerdef met dertig manschappen gevangen genomen. Er waren geen Japan sche verliezen. De vlootafdeeling van het keizerlyke Ja pansche hoofdkwartier heeft Donderdagoch- tend om elf uur bekend gemaakt, dat een- heden van de Japansche marineluchtvloot - Dinsdagmiddag bommen en machinegeweer- vuur hebben gericht op Kwantan, waarbij op deze luc'htbasis tien op den grond staande "vliegtuigen werden vernield. Voorts is een tweede aanval in den ochtend van 9 Dec. gericht op het eiland Wake, waac- bij vijf" Amerikaansche vliegtuigen van de zeven, die den strijd aanbonden met de Japan ners, werden neergeschoten. Verder zijn leger- baralgien en opslagplaatsen met. bommen be- DE LEXINGTON TOT ZINKEN GEBRACHT Het D.NJB. meldt ujt Tokio: De marine-sectie van het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede, dat heb Amerikaansche vliegkampschip, dat, zooals gemeld, reeds op den eersten dag van den oorlog door Japan sche duikbooten bij Honoloeioe tot zinken werd gebracht, de 33.000 ton metende Lexing ton was. GEVLCIGEN. Naar Domei meddt is het arsenaal van het vliegveld Cavite bij den Japanschtn bomaan- val op Manilla in de luc'ht gevlogen. Er kon- den zeer groote branden worden waarge- nomen. Bij den aanval gingen drie Japansche vliegtuigen verloren. Er werd waargenomen, dat twee andere toestellen zich op vijande lijke stellingen stcrtten. NEDERLANDSCHE VERSTERKINGEN TE SINGAPORE AAN GEKOMEN Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Uit'Singapore wordt gemeld, dat daar wordt toegegeven, dat de Engelsche troepen op Noord-Malakka tegenslagem hebben, welke een reorganisatie noodzakelijk maken. Voorts wordt toegegeven, dat de Japanners in het centrum van het schiereiiand reeds gelajid zijn met zware tanks. Van Engelsche zjjde heeft men tanks daartegenover in den strijd gezonden. In Kwantan zijn sterke Japansche strijd- krachten aan land gezetf Ook daar hebben de Engelschen tegenslagen geleden. Ter ver- sterking van de Engelsche troepen zijn te hulp geroepen Nederjandsche troepen uit Ne- derlandsch-Iridie in Singapore geland. Ook Nederlandsche Vliegers zijn in Singapore aan gekomen, toen het Engelsche luchtwapen zware verliezen had geleden door de Japan sche bomaanvallen. CHURCHILL OVER DE VERLIEZEN TER ZEE. Door den Japanschen aanval heeft de zee- macht van de Ver. Staten en Groot-Britannie zeer emstige schade geleden, zoo -verklaarde Churchill in het Lagerhuis. „Ik kan mij niet een zeeslag herinneren," zoo zeide de Britsche premier (verder, niet zoo zwaar ls go- weest als die, waarin de Prince of Wales en de Repulse tot zinken zijn gebracht. Wij moe- ten er rekening mede houden, dat de omvang van <}e Amerikaansche transported, welke Engeland bereiken en de mate, waarin steun wordt verleend door de Amerikaansche vloot in de eerstkomende maandcif. geringer zal zijn. DE UITREIKING VAN DISTRXBUTIE- BESCHEIDEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de nieuw uit te reiken -bonboekjes aan schippers en aan de inwonenden van inrichting^n met een vaste bevolking, zooals kostscholen, gestiehten enz. aan deze categorieen zullen worden uitge- reikt door den distributiedienst in de ge- meente, waar de betrokken personen verblijf houden. Voorts zullen de bijslagkaarten voor zwa- ren en zeer zwaren arbgid worden uitgereikt door den distributiedienst in de gemeente. waar de betrokkenen hun arbfeid vernchten. De arbeiders zijn verplicht om bij de uitrei- king hiervan een ontvangstbewys te onder- teekenen Een papkaart voor kinderen zal aitmaal niet worden uitgereikt. Voor het beschik- baar stellen van de voorheen op de papkaart verkrijgbare artikelen zal evenwel de bon- kaart reserve worden gebruikt. Voor de uitreiking aan degenen, die huis-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1