NIEUWS- EN Met Duitschland voor een vrij Europa Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. n. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. <UL. pel pvioi J A) *J V O U Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bjj vooruitbetallng. Ultgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Direeteur: I. van de Sande. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrggbaar Is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. f •®«>sxsxs>«~s»®<s>«>«xsxe><sxs>«xsxsxsxs>«>< Dl lTSdlH WEERMAOHTBERIOHT. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ondanks felle koude- hebben Duitsche en Italiaansche troepen in het Donetz- bekken1 plaatselijke aanvalssucbessen behaald. Op verscheiden plaatsen van bet Oos- telijk front werden Sovjet-aanvallen af- geslagen. Voor Leningrad mislukte een uitvals- pcging, die met bebulp van pantser- wagens en gevechtsvliegtuigen onder- nomen werd. De beschieting van be- langrijke militaire inrichtingen der stad werd voortgezet. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front de gevechten van het leger door aanvallen op vijande lijke stellingen, troepenconcentraties en spoorlrjnen. Ten Zuidoosten van het Ladogameer werden bolsjewistische luchtbases gebombardeerd. Op de West- kust van het Onegameer plaatsten ge vechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op een fabriek. In Het Kanaal ontstond een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers eh ver scheiden Britsche motortorpedobooten. EJen vijandelijke boot werd tot zinken gebracht, een andere zwaar beschadigd. Onze vaartuigen leden verliezen noch schade. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Voor de kust van Cyrenaica viel een Duitsche duikboot een Britsch kon- vooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste treffers op een torpedojager, een tankboot en een vrachtschip. Wegens zwaren afweer kon het zinken der sche- pen niet worden waarpnomen. Nach- telrjke aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Er wer den bomtreffers waargenomen op han gars en barakken. In den tijd van 29 November tot 5 December heeft de bolsjewistische lucht macht 228 vliegtuigen verloren. Daar- van werden er 136 in luchtgevechten en 67 door luehtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 21 eigen yliegtuigen verier en. was en die naar de verdere ontwikkeling dezer gedachten voerde. Het is echter ook begrijpelijk, dat vele van onze schrijvers, die het historische gebeuren van hun tijd niet verstonden of zich tegen de ontwikkeling der feiten willen verzetten, op dit onbewust be- treden pad niet de vastheid van stap haddan, die voor een goed voorschrijden noodig zgn. Ik denk aah Kelk over Jan Steen, Theun de Vries over Rembrandt, Helman over de Over wintering op Nova Zembla, en zoo vele andere romans, waarin we aan de ware grootheid der geboren ho'ofdpersonen vreemd blijven. Ge- makkelijker schijnt dan de stof weer te lig- gen voor een du Perron met zijn schandaal in Holland. Er zal meer verbondenheid met de gedachten van onzen tijd bij onze schrij vers moeten zijn, wil de roman over de hoofd- figuren der geschiedenis werkelijk de monu- mentaliteit bezitten, die er van verlangd mag worden. De historische roman houdt in het algemeen evenals de andere genoemde genres ook ver- band »met de beide laatst'e voorbeeldem,welke door de stellers van de prijsvraag worden ge- geven, n.l. een roman over de arbeidspresta- ties van ons volk", of „uit het leven van of over de geschiedenis van Nederlandsche pio- niers in de wereld". De eerste groep is voor de Nederlandsche schrijvers nog haast ge- heel terra incognita". Men denkeplechts aan de romans, welke er te schrijven zijn oyer onze groote industilieen, scheepswerven, vliegtuigbouw, kino en wat dies meer zij. En ook de Nederlandsche pioniers zijn er in de wereld vele te vinden, zoowel in het heden als in het verleden. In het algemeen kan men zeggen, zoo be- sloot Dr. v. Ham, dat prijsvragen als deze een uitstekende stimulans zullen blijken om' datgene wat tot dusver reeds vaag werd gedaan uit den drang van den tijd,. tot beter mees bewust leven te wekken. Men mag niet ontkennen, dat er een gevaar bestaat van programimatischen arbeid, doch eenerzrjds zal het gevolg van deze stimulans zijn, dat zij. die het geheel van onze samenleving in dit tijdsbestek hebben leeren overzien en b§grij- pen zonder dat zij daarom tot een of an dere politieke groepeering behoeven te be- hooren! beter werk zullen leveren. Men hgrinnere zich jlechts hoe Potgieter door zijn bewuste streven: ,,Beseffende wat wij een- maal geweest zijn, ons aangorden..." in de 19e eeuw grooten invloed heeft uitgeoefend op zijn tijdgenooten en o.a. de belangstelling van mevr. Bosboom-Toussaint op groote vaderlandsche onderwerpen richtte. WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR NIEU W -EUROPA HET BO UK IS DE SPIEGEL VAN EEN VOLK. Ben ander voorbeeld voor deze prijsvraag is de roman ,,die als basis heeft de verbonden heid van den mensch met den grond waarop hi) leeft", de zgn. streekroman dus. Voor dit genre bestaat reeds langen tijd veel belang stelling en men kan wel zeggen, dat zich op dit gebied een generatie van jonge schrij vers laat zien, wier werk aansluit aan dat van Amtoon Coolen en A. M. de Jong. Het zijn o.a. Evert Zandsitra, Ger Griever, Rijn Brou- wer, Dignate Rotoertz. Men heeft verder als voorbeeld genoemd een roman „over het leven op de Nederland sche wateren of op zee". Dat de roman-van- het-water ten onzent geliefd is, bleek wel uit .Hollands Glorie" van Jan de Hartog en van Schendel's „Fregatschip Johanna Maria" en zijn Waterman". Tot de jonge schrijvers, die deze traditie handhaven kan men behalve Jan de Hartog nog rekenen A. den Hertog, J. K. van Eerbeek, P. Verhoog en Willem de Geus. Overigens is het opvallend. dat dit genre zoo- lang verwaarloosd is. In de 17e eeuw hadden wij tenminste nog een scbat van reisjourna- len, met zulk een ijver en in zoo goed ver- zorgde uitgaven door de Linschoten vereeni- ging weer in den handel gebracht, maar in later jaren toen wij als mogendheid op het internationale schouwtooneel aan beteekenis verloren, verminderde de behoefte om te ge- tuigen van onze grootheid als zeevarende mogendheid. Zoo treft men bijv. in de ge heele negentiende eeuw slechts 6dn schrijver- van-de-zee van formaat aan: A. Weremeus Buning. De historische roman. Een genre, dat ongetwijfeld succes kan heb ben in deze prijsvraag is de roman „over een groote figuur of een groot moment uit onze geschiedenis", d.w.z. de moderae historische roman. In het algemeen kan men zeggen, dat het dit genre reeds sedert de romantiek nooit aan belangstelling ontbroken heeft. Het kreeg echter opnieuw een groote vlucht, toen het mode werd in Duitschland na den we reldocrlog. Men kan de moderne historische romans onderscheiden in twee soorten: die, welke een bekende groote historische figuur als middelpunt hebben (J. P. Coen, Rem brandt, e.a.) en die, welke een tijdsbeeld wil len geven (Jo v. AmmersKtiller en Ina Boudier Bakker). Het is de eerste soort, die vele romans die een belangrijke historische figuur als held kozen, die de vernieuwing van de soort heb ben gebracht. Het is de behoefte van onzen tijd naar krachtige figuren, het besef van de beteekenis van het leidersbeginsel, dat deze voonkeur begrijpelijk maakt. Het is met den historischen roman net ge- gaan als met den streekroman. Zonder met de richting waarin de cntwikkeling van het Euro- peesche denken zich bewoog te sympathisee ren. gingen onze schrijvers den weg op, die van de geestelijke vernieuwing een bewjjs Ieder jaar in den Pinkstertijd smeekt de Christenwereld..Zendt Uw Geest uit en Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen". Nog nooit- is een vernieuwing der aarde zoo noodig gevoeld als de laatste vijftig jaar waar de wereld in een poel van ellende gestort was door het kapitalisme. De meest krank- zinnige tegenstellingen waren mogelrjk. Als rhen zijn krant opensloeg, kon men op de eene pagina lezen, dat een heele oogst moedwillig werd vernietigd, omdat er een te veel was, terwijl op de andere pagina te lezen stond, dat millioenen menschen van honger om- kwaimen. In eenzelfde stad, in dezelfde straat zwelg- den menschen in overvloed, terwijl vlak daar- naast volksgenooten gebrek hadden aan het allernoodzakelijkste. Wij alien wisten, dat die toestanden onmogelijk overeen te brengen waren met de bedoelingen, die _God met Zijn schepping had gehad. Wij alien voelden. dat de diepe oorzaak van al deze ellende gelegen was in het egoisme en den onderlingen haat en nijd van het menschdom. Wij alien wensch- ten vurig, dat God toch eindelrjk eens tus schenbeide mocht komen, om een einde te maJken aan dezen wanhopigen toestand. En als dan het Pinksterfeest weer aanbrak. smeekten wij God opnieuw, dat Hij Zijn Geest zou zenden, om het aanschijn der aarde te vernieuwen. Uit ons zelf konden wij dit niet. Er moest zoo ontzaglijk veel opgeruimd wor den, wat in den weg stond. God heeft ons gebed yerhoord. Hij heeft een opruiming gehouden onder al het oude en vermolmde. Hij heeft ons den weg gebaand, waarop wij voort moeten schrijden naar een nieuwe, betere toekomst. Wat zullen wij doen? Nu hebben wij de kans, om een geheel nieuwe maats'chappij op te richten, waar geen plaats meer is voor kapitalisme; waar liefde en rechtvaardigheid zullen heerschen; waar haat en nijd worden uitgebannen en aan het egoisme den dood steek wordt gegeven. Wij hebben er God om gesmeekt en gebeden. Nu geeft Hij ons de kans. Wat docn wij er mee? De Leider van alle Germanen heeft het grootsche idee opgevat van een geheel nieuw Europa, waar orde en welvaart zullen heer schen. Zeker, er moest eerst ontzettend veel opgeruimd worden; oude instellimgen die het nieuwe tegen hielden moesten verdwijnen. Dit alles kostte bloed en offers, veel bloed zware offers. Maar wij hebben er God zelf om gesmeekt. Het nieuwe wordt altfld gebo ren onder smarten en pijn. Ook wij hebben ons deel gekregen in deze weeen. Maar wij mogen nooit onze oogen afwenden van het jong geborene, ook al zjjn onze oogen door tranen verstikt. Duitschland heeft onnoemelijke offers ge bracht voor de nieuwe idee. Daarom heeft Duitschland het recht, om voor te gaan in deze vernieuwing. Daarom mag Duitschland "eischen, dat wij volgen. En ieder, die God gesmeekt heeft, om Zijn Geest te zenden, die het aanschijn der aarde zaj vernieuwen, heeft maar 6dn ding te doen: met Duitscheland voor Nieuw Europa! Th. A. J. de L. „MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA". - 1 Aldus de leuze, die thans, schrijft de H. Crt., allerwege naar voren wordt gebracht en welker strekking, na al hetgeen in deze rich- ting reeds werd gezegd en- geschreven .vel duidelijk is. Nog pas heeft Rijksminister von Ribbentrop in zijn groote rede te Berljjn de bedoeling nogmaals bondig geformuleerd, waar hij het nieuwe Europa schetste als een nauwe aaneensluiting van de contmentaVe landen en volken, met afwijking van den Engelschen invloed, met het Duitsche Rijk als de groote en sterke centrale maclit. Een grondige herorienteering dus, in politiek, economisch, sociaal en cultureel opzicht, van het continent, waarbij de landsgrenzen niet zoozeer, als voorheen, een afsluitende en be- lemmerende, zelfs afwerende werking heb ben dan wel een verbindende, onderlinge samenhang en samenwerking sterk bevorde- rende, waarbij de beteekenis, kracht en levensvatbaarheid van de deelen zeer aan- zienlijk worden verhoogd door de groote een- heid en door de gezamenlijke kracht, waar- door het Europeesche continent zich in de toekomst zal kunnen handhaven tusschen en tegenover de andere groote wereldmachten, als het Amerikaansche en het groot-Aziati- sche gebied. - ,De volkeren van Europa zijn dichter bij elkaar gekomen", constateerde Rijksminister von Ribbentrop, en hij vervolgde: ..Wanneer er hier en daar nog groepen zijn die desondanks haar houding nog niet be- paald hebben, dan heeft het bondgenootschap van Errgeland met het bolsjewisme ook dezen kringen de oogen geopend. Iedere Europeaan weet, dat Engeland op het oogenblik niets liever zou zien dan dat het oude Europa in een bolsjewistische catastrophe ten onder ging en dat het daarin zou verVallen, natuurlijk in de hoop, die toch wel een utopie mag heeten, dat het zelf op zijn' eilanden in staat zou blijken, zich langen tijd te redden, ja, om mettertijd het continent weer tegen het Oos- ten te kunnen opzetten. ,,Maar Europa is "uit zijn passieve houding ontwaakt en heeft een geheel ander besluit genomen. Het heeft zich aaneengesloten en wij beleven thans het treffende achouwspel, dat de eene Europeesche natie na de andere voor 't meerendeel de voormalige bondge- nooten van Engeland, of landen, die Enge land in den oorlog tegen Duitschland gedre- ven en daarmede in het ongeluk gestort heeft zich van Engeland afwendt en tot ons komt om ons zijn zonen in den strijd tegen den gemeenschappelijken bolsjewistischen vijand aan te bieden. ..Europa is voor de eerste maal in zijn ge schiedenis op den weg tot-aaneensluiting!" Het nieuwe Europa marcheert!" stelde von Ribbentrop vast, er op wijzende, dat zonen van bijna alle Europeesche volken thans in het Oosten strijden om het behoud van het leven en de cultuur van ons werelddeel. Het is deze strijd, waarop de leuze ,,Met Duitsch land voor een nieuw Europa" doelt, maar uiteraard niet allden op den strijd met de wapenen van den oorlog, doch ook dien met de wapenen uit het politieke, het economische en het sociale arsenaal. En het nieuwe Europa, waarop zoowel deze leuze als Rijks minister von Ribbentrop in zijn rede doelde, is het herorienteerde, grondig gereorganiseer- de continent, dat onder Duitschland's leiding en bescherming den volken van ons wereld deel welvaart voor alien en in hun gezamen- lijkheid een nieuwen opbloei in het vooruit- zicht stelt. Er is al eerder, paar aanleiding van dezelf de belangrijkh rede, op gewezen, dat Duitsch land reeds thans, nog gedurende den oorlog de reorganisatie van Europa krachtig ter hand genomen, in het sterke bewustzijn van zijn kracht en veiiigheid. Het Italiaansche weermachtsberieht luidt als volgt: De gevechten in de woestijn van Marmarica, aan het front van Tobroek en in het gebied ten Zuiden van Tobroek tusschen El Adem ^n Bir-el-Gobi duren voort; herhaaldelijk wer den hier sterke aanvallen, die ondernomen werden met versche strijdkrachten door de troepen der As-mogendheden tot staan ge bracht en afgeslagen. Bij deze acties hebben ook afdeelingen jonge fascisten met voor- .bee-ldig uithoudingsvermogen en dapperheid gestreden. Aan het front van Solloem is de toestand onveramderd. De Duitsche en Italiaansche luehtmacht namen aan de operaties deel en vielen her- haalde malen vijandelijke pantserwagens en infanterietroepen- aan. Zij leverden boven- dien talrijke luchtgevechten, in het verloop waarvan 22 vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten werden, waarvan 14 door de Italiaansche en 8 door de Duitsche lucht macht. Verscheiden bemanningen van vijan delijke vliegtuigen werden gevangen genomen. Zes Italiaansche vliegtuigen worden vermiat. Engelsche oorlogsschepen bombardeerden onze stellingen ten Westen van Tobroek 3 van onze jachtkruisers onder bevel van de vlieger- officieren kagitein Massimiliano Erasi, luite- nant Gugiielmo Ranieri en luitenant Alfredo Pvilzetti troffeu tusschen Tobroek en Ras Azzaz herhaalde malen twee vijandelijke krui- sers, waaruit hooge via' nraen opschoten. Een dezer kruisers kan als to't zinken gebracht worden beschouwd. Waaygenomen werd, dat tijdens den aan- val op Bengnasi, waarvan meld:ng is gemaakt in het weermachtbericht van 2 December, door de Duitsch-Italiaansche luehtdoelartille rie twee vijandelijke vliegtuiger zijn neerge schoten, die in zee stortten. De Britsche luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht opnieuw Napels in verscheiden golven met brand- en brisantbommen be- stookt. ET werden eenige gebouwen en ker- ken getroffen. Onder de burgerbevolking vielen twee dooden en 64n gewonde te be- treuren. DE AANSLAGEN TE PARIJS. Het D.N.B. meldt uit Parijs: In verband met de aanslagen der afgeloo- pen dagen op leden van de Duitsche weer macht in de Fransche hoofdstad heeft de prefect van politie van Parijs, admiral Bard, een oproep gericht tot de Fransche bevolking. Zij wordt uitgenoodigd de politie behulpzaam te zijn bij de opheldering der aanslagen. Ver- scheidene personen zijn reeds gearresteerd. De pers geeselt deze aanslagen -als misda- dige handelingen, die uitgevoerd zijn door individuen. die in loondienst van Londen en Moskou staan. De vereeniging der Fran sche pers, waarin alle beroepsgroepen van het dagbladwezen zijn samengevat. publiceert gen verklaring, waarin zrj de in Parijs gepleegde daden van terrorisms scherp veroordeelt en eveneens de bevolking verzoekt mede te wer- ken aan de opsporing der schuldigen. PLANNEN VOOR EEN AMERIKAANSCH OFFENSIEF. Het D.N.B. meldt uit Washington: De Times Herald en de Chicago Tribune publiceeren een vertrouwelijk rapport, geda- teerd 11 September 1941, dat volgens deze bladen op bevel van Roosevelt is opgesteld door het gemeenschappelijk opperbevel van leger en vloot van de Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan voor een expe- ditiecorps van millioenen man om in Europa te strijden ter vemietiging van Duitschland en zgn bondgenooten. De genoemde bladen be- weren, dat zij een der weinige exemplaren van dit rapport hebben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe >onge- kende schaal op ten minste twee oceanen en drie continenten, namelijk Europa, 'Afrika en Azie. Als datum voor het begin van den strijd van de Amerikaansche strijdkrachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grootere deel neming van de Ver. Staten. Als mogelrjke vij- anden beschouwt het rapport Duitschland Italie, de door deze landen bezette .gebieden, Frankrijk, Spanje, Portugal, Japan en Mants joekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sovjet- ur.ie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en aoviseert tegen Japan sterke verdediging .in Siberie met behulp van daar eventueel nog aanwezigen Russischen tegenstand, benevens ia:tensieve verdediging van Malakka, een eco- nomischen Oorlog, voorts luchtaanvallen op Japan en een Chineesch offensief. Dit rapport van het gem'eenschappOlijk opperbevel is volgens de bladen opgesteld op grond van een brief, dien Roosevelt 9 Juli j.l. heeft gericht aan den minister van oorlog, Stimson. De onthullingen van de beide bladen van reputatie over de militaire toekomstplannen van de Amerikaansche regeering hebben te Washington het grootste opzien gebaard en in het Huis van Afgevaardigden geleid tot den eisch, den chef van den generalen staf, Marshall, te onderwerpen aan een verhoor. Bij den aanvang van het debat over de verleening van een crediet van 8.2 milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden stelde de republikein Michener den eisch het debat te schorsen tot men nieuwe gegevens over de onthullingen in de pers bezit. De chef van den generalen staf moet 'worden verhoord, want het land heeft in een aangelegenheid van zoo groot belang recht op volledige in- lichtingen. 'De voorzitter van de begrootingscommissie, Cannon, antwoordde, dat bij de geheime ver- hooren niets heeft gewezen op het plan om Amerikaansche troepen buiten het Westelijke halfrond te doen strijden. Amerika stuurt geen menschen doch uitsluitend het nood- zakelijke oorlogstuig. Roosevelt's perssecretaris Early heeft op 'de persconferentie van het WittU Huis ver- klaard, dat de "regeering zeer zeker een on- derzoek zal instellen naar de bronnen waar uit de Chicago Tribune het door haar gepu- bliceerde geheime plan heeft verkregen, dat de Vereenigde Staten een expeditieleger zul len opstellen. Hij decide mee, dat hij met den president nog niet aver het artikel heeft gesproken. Derhalve was hij niet in staat het bestaan van dit geheime plan te erken- nen of te loochenen. Hij voegde hieraan toe, dat zoowel Roosevelt als de minister van oor log, Stimson,. deze kwestie zbuden behan- delen. van deze publicatie is evenwel het feit, dat er een groep Amerikanen bestaat, wien het zoo zeer aan vaderlandsliefde en loyaliteit jegens de regeering mankeert, dat zij dergelijke documenten publiceeren. In Duitsche politieke kringen, aldus het D.N.B. uit Berlijn, wijst men ten aanzien van hyt door eenige Amerikaansche bladen gepu- bliceerd zgn. plan van Roosevelt om in 1943 met een reusachtig expeditieleger tegen# Europa' op te trekken, op het groteske hier- van, door naar voren te brengen, dat de scheepsruimte van de geheele wereld niet voldoende zou zgn voor het transport van vijf millioen man en de daarmede verbonden ravi- tailleering. Interessant en niet bijzonder vleiend voor de bondgenooten van Amerika acht men verder de aan dit plan ten grond- slag liggende veronderstelling, dat eerst de Sovjetunie en ook het Britsche Rijk zouden zgn verslagen. ENGELAND VERKLAART ZICH IN OORLOG MET FINLAND, HONGARIJE EN ROEMENIE. Reuter heeft in den nacht van Vrij dag op Zaterdag het volgende speciale bericht gepu- bliceerd Aan de Finsche, de Hongaarsche en de Roemeensche regeeringen worden officieele nota's '"gezonden, als gevolg waarvan de oor- logstoestand tusschen deze regeeringen en Groot-Brittannie zal bestaan. De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, von Bar- dossy, heeft Vrijdagmiddag om 17 uur 10 in het parlement medegedeeld, dat de Engelsche regeering door bemiddeling van het Ameri kaansche gezantsehap in Boedapest de Hon gaarsche regeering een ultimatieve oorlogs- verklaring heeft doen overhandigen. In het Engelsche ultimatum wordt gezegd: Engeland acht zich met Hongarge van 6 December om middernacht af in staat van oorlog te bevinden, indien Hongarge tot mid dernacht van den 5den December zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt. Hongarije wijst ultimatum af. De Hongaarsche regeering heeft deze onge- rechtvaardigde verklaring van Engeland voor kennisgeving aangemomen en is er van over- fuigd, dat het geheele Hongaarsche volk ach- ter zijn regeering staat. De verklaring van den ministerpresident werd door het Huis van afgevaardigden met groote geestdrift begroet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hongaarsche volk de houding van de regeering van Hon garije, die den Engelschen ultimatieven eisch van de hand heeft gewezen, eenstemmig goed- gekeurd. Afwijzend antwoord van de Roemeensche regeering. |De Roemeensche regeering heeft aan den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten het antwoord van Roemenie overhandigd op het 1 December ingediende Engelsche ultimatum. De Roemeensche regeering wijst daarin den eisch van de Britsche regeering, haar ge- wechtshandelingen tegen het bolsjewisme te staken en haar troepen tot den Dnjestr terug te trekken van de hand. Men is voorloopig niet voomemens de nota te publiceeren. Vol gens inlichtingen uit officieele bron zijn .er ook geen verklaringen over de notawisseling te verwachten. Ook oorlogsverklaringen van Canada. Naar Associated Press uit Ottawa meldt, zal Canada waarschijnlijk het voorbeeld van Engeland volgen en eveneens een verklaring afleggen, volgens weTke de oorlogstoestand bestaat met Finland, Hongarge en Roemenie. Duitsche bladen over de Britsche ultimatums. De Duitsche bladen wijden beschouwingen aan de ultimatums, die door Engeland ge richt zijn aan Finland, Hongarije en Roeme nie. De Volkischer Beobachter schrijft o.m.: Schaamteloozer kon het irinerlijke bondge nootschap niet gedocumenteerd worden dan door deze oorlogsverklaring, waarmede En geland den medeplichtige in Moskou den liefdedienst van een zimnelooze solidariteit wil bewijzen. Terwijl .de volken van Europa op het breede oorlogstooneel van het Oosten met zegevierende wapens een veilige toekomst smeden, wil Engeland het front der cultuur en der civilisatie tegen de bolsjewistische barbarij versplinteren. Anders dan als een schande voor ieder ge- civiliSeerd volk kan deze actie niet gewaar- deerd worden en de drieste inmenging der Britten in de nieuwe orde der Europeesche toestanden is dienorvereenkomstig behandald. De Deutsche Allg. Ztg. schrijft: Engeland weet niets meer van recht, waardigheid en eer. Finlands houding. Het Finsche blad Uusi Sucmi verklaart de houding van Finland in den' oorlog tegen de bolsjewieken en schrijft, dat een strategisch gunstige positie noodzakelijk is voor de vei iigheid des lands. De beweegredenen voor den verdedigingsoorlog zijn sinds den winteroor- log van 1939-46 niet "veranderd. Toen echter heeft Groot-Brittannie een llndere houding aan den dag gelegd. Het D.N^B. meldt uit Washingto^: Stimson, de minister van oorlog, heeft Vfij- dag in de persconferentie de. echtheid van het door de Chicago Trihpne gepubliceerde document tOegegeven. Hij beweerde evenwel, dat het hier een onvoltooide studie der wa- penbehoeften voor de verdediging betrof. welke door den generalen staf was uitge- werkt. Het betrof hier achter, na^r Stimson hieraan toevoegde, niet een door de regee ring aanvaard program. 'De publicatie van het document zal wel- licbt de verdediging bemoeilgken. Het ergste HET AANBOD TOT HULP AAN TURKIJE. De correspondent der N. R. Crt. te Berlrjn telefoneerde Vrijdagochtend Het bericht uit Washington, volgens het welk president Roosevelt de Turksche regee ring heeft beloofd, het voor de verdediging meest dringend vereischte oorlogsm&teriaal ten spoedigste te zullen leveren, heeft te Ber lijn eenige verwondering gewekt. Temeer daar volgens Engelsche berichten deze leve- ringen in het kader van de leen- en paahtwet zullen geschieden. Zakelijk gesproken neemt men hier eohter deze beloften van den Ame- rikaanschen president niet ernstig op en men

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1