StrijdenOverwinmng Uitreiking Melk- en Babytextieikaarten. Griep den stI«d Afwikkeling Defensieschadezaken. De waafnemend Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat op Vrijdag 5 December a.s., des v.m. van 912 uur, des n.m. van 1.304.30 uur, in het lokaal Bethel", uitreiking zal plaats hebben van de navolgende distributie- kaarten a. nieuwe Melkkaarten voor kinderen, geboren na 1 Januari 1928; b. nieuwe Melkkaarten voor arbeiders, die bij hun werkzaamheden voort- durend met giftige stoffen omgaan c. Babytextieikaarten voor kinderen, geboren nd 1 November 1938. Hierbij dienen te worden overgelegd de Distributiestamkaarten der betrokkenen. Uitreiking te Driewegen op Zaterdag 7 December a.s., des v.m. van 912 uur, te Sluiskil op Maandag 8 December a.s., des v.m. van 9—12 uur, des n.m. van 1.30-4.30 uur. De roode Melkkaarten, die thans in het bezit zijn van het publiek, blijven geldig. De aandacht wordt er voorts op ge- vestigd, dat de kaarten zullen worden uit- gereikt, uitsluitend aan personen, die zijn opgenomen in het bevolkingsregistar van de gemeente Terneuzen. Degenen, die zijn opgenomen in het bevolkingsregister van een andere gemeente en niet in de gelegenheid zijn, de hun toekomende kaarten in de woongemeente af te halen (b.v. in sommige gevallen van elders te werk gestelden, schippers, enz.), dienen hun Distributiestamkaarten aangeteekend op te zenden aan den Distributiedienst van de woongemeente. Deze Distributie dienst zal daarna zoo spoedig mogelijk de bonkaarten en de Distributiestamkaarten aangeteekend aan den betrokkeneopzenden. Terneuzen, 3 December 1941. De Burgemeester voornoethd, C. VERLINDE, wnd. FEUILLETON Dr. Burmesters duitsch gebied. Het vertrek der eerste 100 Nederl. boeren naar de bezette gebieden in het Oosten, waar zij hun krachten in dienst van de gemeenschap zullen stellen door de zoolang ver- waarloosde vruchtbare grond in cultuur te brengens MAATREGELEN IN NED.-INDIE deT De wnd. Burgemeester van TERNEUZEN brengt het volgende ontvangen schrijven hierbrj ter kennis van belanghebbenden ALGEMElbNE BEKENDMAKING inzake de AFWUKKHLING VAN DEFENiSIESOHADEN Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zjjin, ten behoeve van de landsverdadl- ging, onder-water-zettingen voorbereid en ge- steld, verdedigingswenken, hindernissen, ver- sperringen, e.d. gemaakt, Y-vegruimingen uit- gevoerd en terreinen, gebouwen, wateren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en ge- bruikers van de terreinen en opstallen, ten aanzien van welke een of meer dier verrich- tingen hebben plaats gehad en die hierdoor schade hebben geleden, moeten een verzoek tot het bekomen van schadeloosstelling voor 1 Januari 1942 imdienen bij den Algemeen Gemachtigde voor de Oorlogs- en Defensie- sefaaden te 's Gravenihage. Indien v6<3r dien datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht op schadeloos stelling. Zjj, die reeds een verzoek hebben ingediend bo de Advies-Commissie-Vorderingen en van deze schriftelijk bericht hebben ontvangen over het in behandeling nemen daarvan, moe ten niet opnieuw een verzoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die zulk een verzoek reeds hebben ingediend bo de Schadecommis- sie en van dezen schriftelijk bericht hebben ontvangen als voren. Het Hoofd der Effdeeling iDefensieschade van het Departement van Financien onder - zoekt de aanvragen van belanghebbenden en biedt deze daarna een bepaald bedrag in geld aan als schadeloosstelling. Wordt de schade van Rijkswege in natura hersteld of is het om andere redenen niet mogelijk terstond een aanbod als vorenbedoeld te doen, dan kan belangbebbende schriftelijk aan den Alge meen Gemachtigde voornoemd een voorschot of crediet vraigen, dat, zoo het verleend ^>rdt, met de schadeloosstelling wordt verrekend. Indien belanghebbende de hem door het Hoofd der afdeeling Defensieschade van het Departement van Financien aangeboden schadeloosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeld verzoekschrift richten tot den Secretaris-Generaal van het Departement van Financien, waarin vermeld het bedrag, waarop hij aanspraak meent te hebben, en de redenen, waarop deze aanspraak berust. Beroep op den iWhter, of eenigerlei andere voorzienimg, is niet mogelijk. De Secretaris-Generaal beslist omtrent dat verzoek. tegen welke beslissing niet kan wor- den opgekomen. Terneuzen, 2 December 1941. De wnd Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE. Roman van HANS HIRTHAMMHR (Nadruk verboden) 36 ,/Hoe hebt u die verschrikkelijke slagen toch kunnen overleven?" „Door mij hals over kop in het werk te storten. Daar ik eenig idee had van teekenen en schilderen, legde ik mij op modeteekenen toe. Hoewel het pensioen van mijn man mij in staat stelde het hoofd boven water te hou- den, ging het mij den eersten tijd toch niet bjjzonder goed. Niemand wilde iets van mijn scheppingen weten, tot eindelijk door geluk- kig toeval een uitgever van een groot mode- blad zich voor mijn werk begon tie interes- seeren. En zooals het gewoonlijk gaat, als er maar eenmaal een begin is, dan komt de rest vanzelf. Mijn werk sloeg in, men zag er een soort nieuwe stijl in en bood mij steeds hoo- gere honoraria. Op het oogenblik ben ik als vaste medewerkster aan verschillende bladen verbonden en, o, het leven zou rtu zoo mooi kunnen zijn, als..." Marlene richtte zich op en tastte naar Magda's hand. En zoo zatem de beide jonge vrouwen naast elkaar op de rand van het de Golf van Sydra (Syrte) en aan den groo- ten kustweg leiden, Agedabia en Bengasi, als Westwaarts langs den Zuidelijken rand van de Syrte-woestijn. Van Duitsehe zijde is opgemerkt, dat, welke ook de uitslag van deze krijgsverrichtingen zal zijn, de Duitsehe en Italiaansche strjjd- krachten in Noord-Afrika in ieder geval in het algemeene strategische verband de niet te onderschatten functie hebben gehad van het langdurig binden van groote vijandelijke contingenten. Ook de Italiaansche commen- taren zijn dezelfde meening toegedaan, doch hier vermengt" zich de belangstelling voor de groote strategische lijnen nog in het bijzon- der met de eigen gevoelens wegens het feit, dat het hier in Noord-Afrika gaat om eigen koloniaal gebied. De Italiaansche pers, waar* de defensie van Libye op den voorgrond van het krijgsgebeuren staat, geeft in dit opzicht een getrouwe afspiegeling van wat het Ita liaansche 4volk op het oogenblik, na den val van Gondar, voor alles bezig houdt. Nog een enkel woord over het Oost-Euro- peesche front, dat eveneens de aandacht gaande houdt. Terwijl in den sector van Mos- kou de divisies van yon Bock regelmatig vor- deringen maken, die niet alleen beperkt blij ven tot punten ten Noorden en ten Zuiden van de hoofdstad, maar ook frontaal gericht zijn, zooals blijkt uit de bezetting van Wolo- kolamsk (aan den spoorweg uit Let land naar Moskou), heeft het Sowjet-commando aan het Zuidfront tegenaanvallen ondemomen, zonder zooals in het algemeen kenmerkend is voor den strijd in het Oosten acht te slaan op groote offers. In Rostow, waar sinds eenigen tijd straatgevechten gaande waren, heeft, naar het Duitsehe communique ver- meldt, ook de bevolking aan den strijd deel- genomen in overeenstemming met Stalin's consigne. Het Duitsehe opperbevel heeft daarop een terugtrekkingsbevel gegeven en tevens represiailles aangekondigd. Aan het Noordfront hebben de Finnen, blijfeens een oproep van Mannerheim, de strategische doeleinden bijna bereikt. Daar volgens vroe- gere mededeelingen van officieele zijde hier de grenzen lagen van hun actie, valt te ver- wachten, dat binnenkort de verloven kunnen worden gegeven die waren aangekondigd en noodzakelijk waren geworden door de eischen van het Finsche oeconomi^che leven. BRITSOHE VLIEGTUIGEN BOVEN Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Maandagnacht zijn Britsche bommnewer- pers de Duitsehe bocht en het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlogen. Bommen, die werden neergeworpen op woonwijken, ver- oorzaakten^ militaire nock militair-oeconomi- sche schade, daarentegen wel beschadigingen aan huizen en verliezen aan dooden en ge- wonden onder de burgerbevolking. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn vier Britsche toestellen neergeschoten. TROEPENOP MALAKKA GECONSIGNEERD. - De Engelsche berichtendienst meldt, dat alle troepen te Singapore bevel hebben ge- kregen zich gereed te houden. In de bios- copen verschenen op het witte doek oproe- pen aan de soldaten zich te verzamelen in de kazernes. Voor alle leden van de Britsche luchtmacht in het gebied van Malakka zijn de verloven ingett-okken, aldus de Associated Press uit Singapore. DRIE GROOTE VELDSLAGEN WOEDEN. De militaire toestand, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde, wordt geken- merkt door drie groote veldslagen, n.l. bij Moskou, in het gebied van Rostow en in de woestijn van Marmarica in Noord-Afrika. Tengevolge van het feit, dat de groote veldslagen tegenwoordig nog aan den gang zijn, valt hierover nog niets naders te^eggen. 'Het js tot dusver bij de Duitsehe leiding steeds gewoonte geweest eerst dan over groote militaire acties bijzonderheden te pu- bliceeren, wanneer ze waren afgeloopen. In ieder geval schijnen volgens Duitsehe opvat- ting de operaties rondom Moskou reeds een punt te heibben bereikt, waardoor het moge lijk zou zijn ze reeds binnenkort met bijzon derheden en, zoo mogelijk, ook reeds met nadere plaatsbepalingen te publiceeren. De Duitsehe gevechtsformaties hebben in dit gebied aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting naar Moskou. De vijandelijke pro paganda heeft nog zeer kort geleden ver- klaard, dat dit tengevolge van ihet begin van een strengen winter en als gevolg van de zeer zware versterkte bolsjewistische stel- lingen totaal onmogelijk- was. Hienbij vergeleken, hebben de ontlastings- acties van de .bolsjewisten in het Zuiden kan Rostow nauwelijks eenige waarde, ten hoog- ste voor zoover hier een welhaast ongeloof- lijke verspilling van Vijandelijke strijdkrach- ten plaats heeft. Sterke formaties heeft de vijand hier 4 geconcentreerd, reserves, die blijkbaar uit Siberie en Iran snel hierheen zijn gebracht. De bolsjewisten vallen hier met een sterke overmacht aan. Met verstand den. toestand inziende en om op betere wijze de noodzakelijk geworden vergeldingsmaatrege- len tegen de gewapende partijgangers in Rostow te klinnen uitvoeren, heeft de Duit sehe leiding deze plaats ontruimd. Wanneer thans de bolsjewisten dit feit als een over bed, de fafmden ineen en elk in haar eigen gedachten verdiept. En beiden voelden ze, hoe het in een warmen stroom van den een naar den and en vloeide. En dan glimlachten zij beiden en in den blik, waarmee zij elkaar aankeken, lag een stornme smeekbede en een belofte. Eh zonder dat er een woord over werd gewisseld, wis- ten zij, dat «zij in goede kameraadschap met elkaar verbonden zouden blijven. Mtusschen werd de jongen wakkei en hij toqnde zich zeer verrast weer een nieuwe tante te zien, -die zich nu over zijn bed boog en hem met een veelbelovenfl lachje begroette. Hansje aarzelde nog een oogenblik, wat hij zou doen, maar dan kwam er toch iets van een lachje op zijn gezicht en al spoedig strekte hrj zijn armpjes naar haar uit. ,,Dat is ongelooflijk!" zei Marlene. ,,Hij is anders tegenover vreemden zeer terughou- dend. In ieder geval heb ik het nog nooit meegemaakt, dat hij reeds bij de eerste ken- nismaking met iemand vriendschap sloot." „Zoo, dus dan mag ik dat als een bijzon- dere onderscheiding besehouwen!" Ze zei het met oprechte blijdschap ip haar stem. ,,Hoe hget je, mijn jongen?" ,,Hans!" zei Hansje, terwijl hij met grooten ernst alle details in Magda's gezicht bestu- deerde. Dit ondgrzoek scheen geheel in het voordeel van Magda uit te vallen, want tot besluit gaf hij haar een zoen en de bijna plechtige wijze, waarop hij dat deed, bewees duidelijk, dat dit als een groot voorrecht moest worden opgevat. Op verzoek van Marlene werd de koffie- tafel in haar kamer gedekt. De middag vloog om. Mevrouw Ktilcke was de stad ingegaan om boodschappen te doen en had de beide Graf Grote, Landesbauernfiihrer en leider der Geschaftsgruppe Prnahrung und Volks- wirtschaft, apreekt de vertrekkenden toe. (Foto Intern. Photo- en Reportage Dienst. Den Haag.) De drukte op het station bij he' inladen der bagage. (Foto Intern. Photo- en Reportage Dienst, Den Haag.) winning willen voorstellen, dan vermoedea zij gelukkig weer eens niets van de Duitscne plannen. Dat zij in hun overwinningsberich- ten ook gewag maken van Taganrog, dat nog steeds hecht in Duit-sche handen is en ver achter het front ligt, is weer eens een bewijs van den wantoestand bij den bolsjewis- tischen berichtendienst, die tot dusver nog steeds zeer nadeelig is geweest voor den vijand. Volgens Duitsehe opvatting bestaat er ook in dit gebied nog alle reden om met groote kalmte de*komende ontwikkeling tegemoet te zien. Hier, evenals ook in het bijzonder in Noo»d-Afrika, waar op het oogenblik de hevigste veldslag woedt. zijn de fronten in beweging. In Noord-Afrika kan men in het geheel met van een front in den gewonen -zin van het woord spreken. Daar wisselt deze of gene oase van bezitter, doch de strijd gaat niet om de groene vlakten in de woestijn, doch om de vernietiging van den vijand. De Engelschen hebben zeer zware verliezen geleden. Van een groote veelomvattende uniforme aan- valsoperatie van den vijand met een ver vooruitgeschoven operatiedoel kan dan ook niet meer gesproken worden. De strijdkrach- ten van de spil heibben ook qp dit bijzonder mpeilijke slagveld bewezen, dat zij den meest frisschen geest en den grootsten wil bezitten en dat'zij niet alleen zelfs stand weten te houden tegenover een groote overmacht, doch dat zij ook bezield zijn van den sterk- sten aanvalsgeest. Drie Engelsche generaals zijn hun in handen gevallen. Bovendien maakten zij duizenden gevangenen en een tot dusver nog niet te ovei^iene hoeveelheid oorlogsmaterieel buit. Zoo ziqn de overwin- ningen van den vijand eruit en zoo ziet de militaire positie van de spil en haar bondge- nooten eruit. In alle drie veldslagen heeft de Duitsehe leiding het heft in handen en bij den belang- rijksten slag, n.l. die om Moskou, zijn zeer aanzienljjke Successen behaald. Bij de gevechten in het gebied rondom Ros tow doen de bolsjewisten volgens de opvat ting van militaire instanties te Berlijn, klaar- blijkelijk het uiterste om de poort naar den Kaukasus voor de Duitscfaers te sluiten. Men ziet hienbij van Duitsehe zijde geenszins over het hoofd, dat de troepen van de bolsjewis ten, die in het gebied van Rostow aanvallen, numeriek aanzienlijk in de meerderheid zijn. Men voegt hieraan toe, dat het voor Duitsehe zijde van het grootste belang is, deze poort van de bolsjewisten naar den Kaukasus te vernielen, zoodat de vijand hier niets meer aan heeft. Als gevolg van het feit, zoo ver- klaart men te Berlijn, dat de Duitschers uit Rostow zijn weggetrokken, is dit verkeers- knooppunt tusschen den Kaukasus en het eigenlijke bolsjewistische front in het cen trum van het slagveld aldaar komen te lig- gen, hetgeen vanzelfsprekend zijn totale ver nietiging beteekent. Dezelfde Berlijnsche militaire kringen leg- gen opnieuw den nadruk erop, dat Moskou, hisjorisch, politiek en militair als het cen trum van de Sovjetunie moet worden be- schouwd. De bolsjewisten kunnen zich, zoo zeide men in de Wilhelmstrasse, naar of ach ter den Oeral begeven en hun ministeries splitsen hoe zij willen, Moskou blijft met het oog op de gecentraliseerde structuur van het bolsjewistische regime de beslissende cen- tralb van de geheele Sovjetunie. De slag rondom Moskou. heeft zich, naar men te Berlijn verklaart, de laatste dagen zeer in het voordeel van de Duitschers ont- wikkeld en de Duitsehe leiding zal zelfs dan Moskou als doel voor oogen houden^, wanneer Stalin het zou probeeren ergens anders-*een militair zwaartepunt te vorimen. Genoemde Duitsehe kringen achten het succes van den Duitschen aanval op de metrbpole van de bolsjewisten zeeds zoover gevorderd, dat men reeds het centrum van Moskou. met een goe- j den verrekijker kan waarnemen. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: 4 4 De Duitsehe formaties in het gebied van Rostow, die volgens gegeven bevel het stede- lijk gebied verlaten hebben, teneinde de nood- zakelijke vergeldingsmaatregelen tegen de be volking voor te bereiden, slaan tezamen met de Duitsehe luchtmacht de oprukkende mas- sa's der bolsjewisten met succes af. Veldver- sterkingen, troepenconcentraties en colomnes der bolsjewisten worden in dit gebied door Duitsehe gevechtsvliegtuigen en artillerie zoo grondig met vuur bestookt, dat de bolsjewis tische verliezen aan zware wapenein en rol- lend materieel tot een zelfs voor het Ooste- lijk front ongewone hoogte stijgen. De Duit- sche troepen zouden deri bolsjewisten niet deze zeer zware verliezen hebben kunnen toe- brengen,* indien de zoogenaamde Duitsehe ,,terugtocht", zooals de bolsjewistisch-Brit- sche propaganda beweert, onordelijk en doel- loos zou verloopen. Duitsehe zware artillerie van het leger heeft ook op 30 November voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleerimgsbedrijven van Leningrad en Kroonstad bestookt.- De versterkingswerken van Leningrad en. Kroon stad kregen zware treffers. Heihaalde ont- ploffingen en lang aanhoudende rookontwik- keling toonden dat de sciioten doel hadden getroffen. Na aanvallen op scheepsdoelen hebben waarnemers, die ver naar voren wa- -refi gekomen, eveneens kunnen vaststellen, dat de schoten doel haddeq getroffen. De Duitsehe luchtmacht heeft Zondag, zoo verneemt het D.N.B. den bolsjewistischen luchtstrijdkrachten wederom zware verliezen toegebracht. In luchtgevechten schoten Duit- sche jagers 20 sovjettoestellen neer. Duitsch afweergeschut bracht 18 vliegtuigen ten val. Bij aanvallen op een bolsjewistisch vliegveld werden rttet stelligheid twee op den grond- vernield. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten hebben de bolsjewisten dus in totaal Zondag «40 vliegtuigen verloren. Reuter meldt, dat de gouvemeur-generaal van Nederlandsch-Indie de mobilisatie. van de militaire luchtmacht zou hebben gelast. Uit Sjanghai meldt D.N.B., dat de daar wonende Nederlandsche reserve-officieren Maandagochtend bevel hebben ontvangen, om onder de wapenen te komen. Reeds Maan- dagmiddag zijn zij naar Nederlandsch-Indie vertrokken. ENGELSCHE HAVEN GEBOMBARDEERI) Duitsehe gevechtsvliegtuigen hebben Zon- dagnacht met goed gevolg een haven aan de Zuidwestkust van ngeland gebombardeerd. Volgens de tot dusverre ontvangen berich- jonge vrouwen alleen gelaten. In den loop van het gesprek vernam Magda de geschiedenis van Marlene's huwelijk. Zij zaten tegenover elkaar bij het raam en meer dan eens gebeurde het, dat Magda haar hand op Marlene's iknie legde, diep getroflen als zij was door de onbarmhartige slagen van een 'lof, dat haar bijna nog moeilijker te dragen leek dan haar eigen. Zij trachtte aan deze gedachte uitdrukking te geven. ,,Als. ik dat alles zoo uoor, dan lijk^ me dat, wat u allemaal overkomen is, nog veel erger en zenuwsloopender dan wat ik zelf heb doorgemaakt. Natuurlijk is het -ontzettend, het liefste, dat men heeft te moeten verli'ezen, maar dat was tenslotte een enkele, gevoelige slag. iBij U echter is jiet een aaneenschakeling van decepties. O, ik kan me zoo voorstellen, hoe dat iemand moet af- matten, dat telkens weer een paar stappen vooruit komen om dan weer opnieuw te wor den teruggeslagen daaraan moet een meeisch op den duur ten gronde gaan...!" Marlene vcuwde haar handen In haar schoot. „Ik heb er een paar dagen geleden over gesproken met den man, die mij tot deze reis'naar Berlijn in staat stelde. De kracht om vol te houden kan je tenslotte slechts putten uit llefde voor elkaar. Telkens, wan neer het ons te veel werd, voelden wij den drang elkaar te lielpen en brj te staan en enze kinderen voor al het leed te vrijwaren "en dan ach, weet u, als men het zoo ver- tellen wil, dan klmkt het alles zoo overdre- ven en misschien zelfs wel een beetje bela- chelijk, maar u zult mij wel begrijpen." Magda knikte. ,,En daarom is dit vruchtelooze wachten, dit ongewone alleen zijn zoo verschrikkelijk. ten zijn Zondagnacht buiten de vier toestel len, welke boven Duitsch gebied werden neer- gehaald, nog vier andere Britsche vliegtuigen aan de kust en boven zee neergeschoten. Naai Reuter uit bevoegde Londensche bron meldt, heeft de Brits.che luchtmacht Zondag nacht bij haar- aanvallen op het Noord-Duit sche kus^ebied 19 vliegtuigen verloren. MINISTER BEAVERBROOK EISCHT SlEER TANKS. Geweldige opvoering van de productie van tanks heeft minister Beaverbrook volgens de New-York Times in een te Glasgow gehouden rede geeischt van de Britsche oorlogs- industrie. Hij citeerde daarbij een telegram van Stalin aan de Britsche regeering, waarin deze om meer Britsche tanks en jachtvlieg- tuigep vroeg. Beaverbrook deelde voorts mee, dat Engeland bij de produdtie van oor- logstuig ver achter staat bij Duitschland. Ten slotte waarschuwde hij tegen de zlens- wijze, dat de strijd op den Atlantischen Oceaan geeindigd is. BRITSCHE OORLOGSSOHEPEN IN AME1RIK A AN SOHE HAVENS. De Amerikaansche marine-autoriteiten heb ben, volgens Associated Press, de namen van nog twee Britsche oorlogsschepen bekend ge maakt, die op het oogenblik in Amerikaan sche havens liggen. Het zijn de kruiser Phoebe, die in New-York ligt, en het korvet Clarkia, dat hn Mobile is binnengeloopen. NQp GEEN ANTWOORD VAN JAPAN OP LAATSTE AMERIKAANSCHE NOTA. 1 Als ik voor zijn plotselkige verdwijning ten- I minste maar een verklaring kon vinden! Ach ik zou in staat zijn de geheele stad te door- kruisen en zijn naam te roepen." ,,Laat ik u eens een goeden raad mogen geven, mevrouw Burmester", zei Magda, ter wijl zij met een vertrouwelijk gebaar haar hand op Marlene's arm legde. ,,U moet eens probeeren u geheej' vrij te maken van die ge dachte. U pioet ophouden op uw man te wachten en u voorloopig tevredan stellen mei de wetenschap, dat u in dezelfde stad woont. waarin ook hij verblijf houdt. U weet, dat hij in uw nabijheid is en dat hij u zal weten te vinden, zoodra Tiij u noodig heeft. Wat zoudt u er van zeggen, als u zichzelf eens een taak oplegde?" ,„Een taak?" „Ja, door een of andere bezigheid te zoe- ken en op uw eigen beenen te leeren staan. Het zou immers kunnen zijn. nietwaar, "dat uw man schipbreuk lijdt. Zou .het dan niet heerlijk zijn. als u hem zoudt kunnen ver- tellen, dat uj zich geen zorgen behoeft te maken? Dat hij een poosje zou kunnen uit- rusten -bij u? Dat zou voor u zelf ook heel goed zjjn. Men kan in werken zooveel troost en voldoening vinden, gelocf me!" Tot haar blijdschap bemerkte ze, dat haar woorden indruk maakten op Marlene. Het I angstige en moedelooze verdween uit haar gelaat en zij keek haar bezoekster geinteres- seerd aan. ,,Ja, dat zou heel mooi zijn. Maar... ik kan helaas niets. Ik heb nooit iets geleerd. O, ik heb vrceger wel eens aan de mogelijkheid gedacht, maar... waarmee zou ik mijn brood moeten verdienen? Als winkeljuffrouw of iets dergelijksneen, dat zou ik niet kunnen." S.P.T. meldt uit Washington: De besprekingen te Washington zijn ooik Maandag voortgezet. Koeroesoe heeft vCr- klaard, dat hij minister Cordell Hull nog geen antwoord van zijn regeering op de Ameri kaansche nota heeft overhandigd. Staatssecretaris Hull heeft met de Japari- ners slechts ondergeschikte onderwerpen be- sproken, zoo voegt United Press hieraan toe. Na de conference met de Japansche gedele- geerden begaf Hull zich naar het Witte Huis waar hij een bespreking met president Roo sevelt had. Roosevelt fxmfereert met Stark. S.P'.T. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft Maandagavond een lange bespreking gehad met den chef der Amerikaansche marine, admiraal Harold Stark. Hie>bij was ook onderstaatssecretaris Cordell Hull aanwezig, die juist tevoren met de beide Japansche onderhandelaars had ge- confereerd. BRITSCHE EN NEDERL.-INDISCHE SCHEPEN MI.JDEN SJANGHAI. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai De rjervositeit van Engelsche en Neder- landsch-Indische ^cheepvaartkringen in het Verre Oosten blijkt uit de instructies, Volgens welke alle Engelsche, naar Sjanghai onder- weg zijnde schepen terstond het roer moeten wenden en naar Hongkong terugkeeren. Ook de in Sjanghai liggende schejien van.de En gelsche firma Mollers hebben bevel gekre- gen terstond naar Hongkong in zee te steken. Twee Nederlandsch-Indische vrachtschepen hebben de lossingswerkzaamheden in de haven van Sjanghai plotseling afgebroken en zijn nog Maandagavond naar Manilla uitgeloopen. Uit neutrale scheepvaartkringen verluidij. dat deze maatregelen zijn genomen om te verhinderen, dat Engelsche en Nederlandsch- Indische schepen den Japanners in 1 handen zouden vallen, wanneer het tot een oorlog op den Stillen Oceaan zou kolhen. ,,Dat is ook niet noodig. mevrouwtje! Laat eens kijken, wat hebben we al zoo voor be- roepen? -Hoe staat het met borduren of ander kunstnaaldwerk Marlene haalde teleurgesteld haar schou- ders op. ..Daarin gaan mijn talenten ook niet verder dan vo6r huiselijk gebruik." ,,Hm! Maar als uw man dokter is, zoudt u dan niet als assistente van een of anderen medicus kunnen optreden? In die omgeving voelt u zich thuis en die paar nood- i zakelijke handgrepen zult u zich zeker spoe- dig eigen maken.Nu, wat denkt u daar van?" ,,Als assistente? Ja, maar bestaat er dan zoo iets?" ,/Maar natuurlijk! Tal van doktoren met een beetje druikke praktijk nemen als hulp voor. het spreekuur een dame, voornamelijk voor de administratie, het brjhouden v£in de fondskaarten enzoovoort!" ,,0, mevrouw Helling, dat alles ken ik. Van het begin af ben ik altijd van plan geweest mijn man te helpen. Het is alleen nooit noodig geweest." ,,Nu, ziet u wel, daar hebben we dan al iets. Wij zullecl zoo gauw mogelijk eens kijken, of we wat kunnen vinden, dat wil zeggen, als u er tenminste werkelijk toe kunt besluit en. Denkt u er eerst nog maar eens goed over'na!" ,,Daar behoef ik met meer over te denken. mevrouw Helling! Ik ben veel te bLij. dat u mij deze mogelijkheid onder het oog hebt ge bracht. Alleen vrees ik, dat het nog niet zoo eenvoudig zal zijn een dergelijk baantje te vinden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2