ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland voor een vrij Europa Winterhulp is ookUw plicht! No. 10.301. WOENSDAG 3 DECEMBEFT1941 81® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRiJDT VOOR EUROPA. GIRO No. 5553 N EUZENS COURANT AJBONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen f 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr per post 1,73 per 3 maandeh - BQ vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar -• Voor Belgie en Amerika 2.20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - abonnementen voor het bnitenland al>een bij vooruitbetaling. Citgeefster: N.V. Khtm. P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2078. Directeur: 1. van de Sande. ADVEKTENT1ENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultga BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAND AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. DUITSCH WEERMAOHTSBERIOHT Het opperbevel van de Duitsche weer- macbt maakte Dinsdag bekend: A an bet Oostelijke front duren de ge- vechten in het gebied van Rostow voort. In het gebied van Moskou zijn de Duitsche troepen op nieuwe punten diep in het verdedigingsstelsel van den vijand doorgedrongen. Voor Leningrad werden uitva^pogin- gen von iSovjet-s'rijdkrachten, welke na sterke voorbereiding door de artillerie werden ondernomen, afgeslagen. De luchtmacht heeft voile treffers van bommen geplaatst op een fabriek van vliegtuigen bij Rybinsk aan de Wolga, vijandelijke transporten op het ijs van het Ladogameer bestreden en de vernie- ltng van spoorwegverbind'ingen ten Oos- ten van Tichwin voortgozet. iGevechtsvliegtuigen hehben Dinsdag- nacht Leningrad en bolsjewistu-iphe vhegveldfin in den Noordelijken sector gebombardeerd. s In de Engelsche wateren heeft de luchtmacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Twee andere koopvaarders werden door bommen be schadigd. Andere luchtaanvallen van Dinsdagnacht waren gericht op haven- werken en ravitailleeringsbedrijven. In Noord-Afrika hebben de gevechten ten. Zuidoosten van Tobroek. die vol afwisseling waren, de Laatste dagen een voor de Duitsch-Ital'iaansche troepen gunstig verloop gehad. Bij een poging tot bevrijding van ingesloten strijdkrach- ten werd de vijand met zware verliezen teruggeworpen. Duitsche gevechtsvlieg- tuigen hebben de Britsche ravitaillee- ringsspoorlijn naar het front van Sol- loem met bommen, bestookt en groote schade toegebracht aan verkeersinstal- laties bij Sidi Barani en Mersa Ma- troeb. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn sedert het begin van de gevechten meer dan 9000 gevangepen gemaakt, onder wit 3 generaals. Be- halve talrijke stukken geschut zijn 814 Britsche gepantserde voertuigen buit- gemaakt of vernield en 127 BrPsche vliegtuigen neergeschoten. De Britsche marine heeft in de maand November gevoelige verliezen geleden. In totaal hebben de Duitsche strijd- krachten ter zee en in de lucht tot zin ken gebracht: 1 vliegkampschip, 1 krui ser, 3 torpedobootjagers, 4 motortorpedo- booten, 1 bewakingsvaartuig en 1 pa- trouillevaartuig. Bovendien werden 2 slagschepen, 2 torpedobootjagers, 7 mo- tortorpedobooten .en 3 andere oorlogs- vaartuigen zwaar beschadigd. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben marine en luchtmacht in de maand November 48 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken* inhoud van 231.870 ton tot zinken gebracht. Verder averden 30 schepen beschadigd. voor een deel emstig. Voorts leed de vijand srfheeps- verliezen door ondememingen in ver- scbillende zeeen. toen de ire gee ring in handen hadden, dat zij slechts door Duitschland opnieuw te onder- drukken hun onrechtvaardige heerschersaar.- spraken konden heveiligen; in plaats van dat zij de Duitsche gelijkgerechtigdheid weer in- voerden en op basis van pariteit der beide volken een vergelijk voor de wederzijdsche belangen trachtten te vinden, en daarbrj nog verder gaande een nuttige belangengemeen- schap t.o.v. de overige wereld te grondvesten." Tegenover deze hooding van Engeland stelt minister von Ribbentrop dan de Duitsche lezing. Tegenover dit alles heeft de Ftihrer tegen over Engeland een grootmoedige en lank- moedige politiek gevoerd. die in vergelijking met het onrecht, dat het Duitsche volk in (het verlcden door Engeland was aangedaan. wel als voorbeeld mag gelden, en die daar- door begrijpelijk wordt, dat de Fiihrer, conse- j quent aan zijn toenmalig besluit, alles in het werk wilde stellen am te pogen met Enge land tot een schikking te komen, die voor beide landen nut zou afwerpen en voordeelig zou zijn." De Rijksminister schetst dan de voordeelen Engeland van deze politiek van den DE VOORGESCHIEDEN1S VAN DEN OOKLOG. Uit de rede van Rijksminister i von Ribbentrop. Reeds werd, schrijft de H. Crt., op de bui- tengewone belangrijkheid van de rede, door Rijk'minister von Ribbentrop in Hotel Kai- seihof te Berlijn gehq|uden naa: aanleiding van de verienging, Oitbreiding en bevestiging van bet Anli-Komintempact, nadrukkelijk de aanducht gevestigd, evenals op eenige gewich- tige punten, die daarbrj naar voren kwamen. •De groote beteekenis van deze rede, welke wij niet ten onrechte als een diplomatiek monument hoorden kerischetsen, is aanleiding, dat wij nog op verschillende der daarin op diepgaande wijze behandelde onderwerpen terugkomen. De Rijksminister heeft o.m. uitvoerig ge- sproken over de voorgeschiedenis van den oorlog en in verband daarmee zijn reizen naar Engeland voor het overbrengen van de aanbiedingen van den Fuhrer ter voorkoming van oorlog tusschen de beide landen. Duitschland's wensch om door middel van een vrije volksstemming de Duitsche stad Dantzig in het Rrjksverband terug te bren,- gen en om een autoweg aan te leggen door den Corridor, noemde minister von Ribben trop slechts de voorgewende aanleiding voor de Engelsche oorlogsverklaring van 3 Sep tember 1930, doch, zoo zeide hij: ,,in werkelijkbeid gunden de machthebbers van het toen nog de wereld beheerschende Engeland, die bijzonder pleizier hadden in de rol van gouvemante van EJuropa, aan Duitschland niet de plaats, welke aan een groot volk in EJuropa toekwam of welke daar- aan ook maar een eenigszins zorgenvrij be- staan had gewaarborgd. Men vraagt rich af: waaram Het antwoord kan slechts lui- den: Uit je reinste machtsaanmatiging van Groot-OBrittannie, dat zelf met 45 millioen Engelschen een derde van de aarde beheerscht en daartegenover aan het Duitsche volk met meer dan 80 millioen zielen niet zijn nood- zakelijke, waarlijk allerbescheidenste, levens- ruimte gunde. EIn u.it bezorgdheid van zijn regeerders voor de Duitsche flinkheid en voor bet sociale voorbeeld van een weer sterker geworden Duitschland, geloofden dezen, die Fuhrer, welke niet alleen 't EJngelsche eilan denrijk zoowel territoriaal als maritiem wilde veilig stellen, maar zelfs nog verder ging, n.l. bereid was, het Engelsche imperium door Duitsche macntsmidde 1 en in stand te houden. Hij wijst daarbij op de verkapte of openlrjK uitgesproken oorlogsdreigementen, die bij alle onderhandelingen, welke destrjds werden ge voerd, steeds de laatste wijsbeid van de Britsche staatslieden" waren. „Dc kan hier zoo vervolgt minister von Ribbentrop met een gerust geweten als kroongetuige optreden, aangezien ik in de jar en na de overneming van de- macjjt telkens weer de aanbiedingen van den Fiihrer aan Engeland overbracht en telkens weer terug- kon keeren om den Fuhrer te melden, dat zij door de Engelschen lhalsstarrig waren afge- wimpeld en dat EJngeland ons wel bjj de eer- ste de beste igunstige gelfegenheid den oorlog zou verklaren. Die dwaze halsstanrigheid was bijna onbegrijpelijk. Zjj verstrekte ons ech- ter in ons oordeel over de ware gevoelens van de Engelsche regeerders tegenover Duitsch land. "Wie zulke ongekend gunstige voorstel- len van de hand wijst, is tot den oorlog be- sloten. ,,Of die verschrikkelijk knappe Engelsche propagandisten gelijk theibben wanneer ze be- weren, dat ik, amdat ik het EMgelsche wezen niet kende, en het Engelsche karakter ver- keerd beoordeelde, den Fiihrer had medege- deeld, dat Ehgeiand nooit tot den oorlog zou overgaan, dat wil ik met alle genoegen aan het oordeel van de toekomst overlaten. Maar de toekomst zal ook iets anders, dat van veel grooter belang is, uitwrjzen, nanjeltjk of die Engelsche staatslieden toentertijd een ver- •jtandige politiek gevoerd hebben of niet. Ik voormij geloof, dat de beslissing daarom- trent reeds is gevallen. Want het versclail tusschen toen en nu, dat moet zelfs den meest bekrompen Engelschman wel duidelijk zijn' i ,,Toen: het aanbieden van een Duitsch bondgenootschap, waardoor EJngeland en zijn imperium beveiligd zouden zijn in ruil voor de erkenning van de bekende Duitsche her- ziening van Versailles en de teruggave van de Duitsche kolonien. En nu: Engeland in een hopeloozen strijd gewikkeld tegen de sterkste mactitscoalitie ter wereld." Hetgeen wij hier uit 's-Rijksministers rede hebben weergegeven, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Niet Duitschland. zoo wordt hier met kracht betoogd, heeft dezen oorlog, die nu zoo zwahr op tal van volken drukt, doen uitbreken, doch Engeland heeft (hem reeds lang tevoren gewild. Minis ter von Ribbentrop vermeldt in dit verband nog, dat men aan Duitsche zijde onlangs is te weten gekomen, dat Churchill reeds tijdens de onderhandelingen van Duitschland met Polen' achter den rug van zijn minister-presi dent Chamberlain om met president Roose velt op eeh conflict aanstuurde. Polen werd door Engeland tot tegenstand aangezet om zoo pen aanleiding voor den oorlog met Duitschland te' hebben. Deze oorlogswil van Engeland wordt vier- kant gesteld tegenover het voortdurende streven van den Fiihrer om tot een vreedzame regeling ten aanzien van Duitschland's aac- spraken te komien, waarbij elk het hem toe- komende zou verkrijgen, een gebieds- en machtsverdeeling, waarbjj heider belangen tot hun recht zouden komen, uit welken stand van zaken de duidelijke conclusie wordt ge- trokken, dat door de afwijzmg van de aan biedingen van zulk een regeling en dpor de garantie aan Polen op Eiigeland de voile ver- antwoordelijkbeid valt voor den door dit kmd verklaardert oorlog. Fr.geland heeft eeuWen over Europa en een groot deel der overige wereld geheerscht. Wanneer een der staten te groot en te mach- tig werd, werden de andere landen daartegen opgehitst en'werd een oorlcg ontketend. Waartoe dan? Opdat zij elkander in den strijd zouden yerzwakken en uitputten, en Engeland over hen kon blijven heerschen! Wat is er van de Hollandscbd macbt ter zee overgciblevenNiets! Wiens schuld is dat? Van EJngeland! Onze roemrijke admiraal Michiel Adriaans- zoon de Ruiter noemde Engeland niet voor njets de aartsvijand vair'Holland. Engeland beeft zich voor zijn eerloosheid nimaner ge- schaaand. Ieder weet, hoe EJngeland tewerk gaat om zijn macht te behouden. In Britsch- Indie b.v. is de geijkte tactiek dat, wanneer het volk te eendrachtig wordt, waardoor En gland's he'erschappij wordt bedreigd, Brit sche igeheime agenten eenerzijds de Heilige Koe aanranden en anderzijds de J:empels ver- nielen, waarvan- de wederzijdsche partijen elkander betichten. Dan breken er onlusten uit, In den loop waarvan velen, ook doof En gelsche politie en soldatfen, worden gedood of gewond, en Engeland's macht is weer gered. Van lien, die dergelijke practijkw in toepas- sing brengen, kan toch niets goeds verwacht Worden. Indien EJngeland dezen oorlog zou winnen, zou bij zijn bondgenoot Rusland over een igroot deel van Europa zeggenschap moeten laten. met alle gevolgen van dien. (Bij hett teekenen van het vredesverdrag echter, zou den de Britsche staatslieden alweer zitten piekeren hoe zij opnieuw onrust kunnen zaaien en een niCuwe oorlog ontketenen, liefst zon- der zelf mee te vechten, om Ruslands macht weer te verkleinen en uiteindelijk de eigen heerschappij weer te vestigen. Dat de EJuropeesche volken daarvan e dupe zijn, boezemt hen niet het minste be lang in. Duitschland daarentegen beoogt niet anders, dan de EJuropeesche landen en volken in eendrachtige samenwerking te ver- eenigen. Wanneer alle landed van Europa zich in een statenbond aaneensluiten, met het eneflgieke en intelligente Duitsche volk aan het hoofd (welk land heeft meer recht op jhet leiderschap dan Duitschland, dat zich de grootste offers heeft getroosti?) dan is een onderlinge Europeesche oorlog een onmoge- lrj;kheid en begint een tljdperk van vrede en welvaart. Daarom: Met Duitschland voor een nieuw Europa „De tijdsomstandigheden" begon ik. ,,Tijds- omstandigheden' St. Nicolaas kijk mij toomig aan. „Smoesjes, uitvluchten! De menschen weten niet meer te geven. Alleen maar vragen, vrageni, Bah!" „Kijk maar eens naar de Wlnterhulp", ging hij kalmer verder. „Was er ooit iets meer in mijn lijn? Ik hoor, dat je mijn adres gevonden hebt via de Distributie, maar war- om vroeg je niet bij de Winterhulp'? Daar ben ik het eerst heen gegaan. En hoe staat het publiek tegenover de Winterhulp? Ze vragen, jonge man, alleen maar vragen. Waar gaat het geld heen, vragen ze? Waarom heet het nou Winterhulp en niet anders? Waarom dit en waarom dat. Maar geven... ho, maar. „De kinderen" onderbrak ik den toornigen Bisschop. „De kinderen" herhaalde Sinterklaas zach- ter. „De kinderep... Luister jonge man en zet het in de krantem. Om de kinderen ben ik nog hier gekomen, maar anders... En ga nou maar, want ik heb nog meer te doen". Op mrjn teenen verliet ik de kamer. Bij de deur keek ik nog even om. Sint Nicolaas zat weer naar het vuur gekeerd en hield zijn hui- verende handen voor het smeulen<Je haard- WAAROM MET DUITSC(HLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA? De bloedoffers, die deze oorlog vergt mogen niet tevergeefsch zijn. De toekomst van onze kinderen kan zonniig zijn, zonder de dreiging van een porlog, zonder onderlinge haat en verdeeldheid, zonder werkloosheid. Wat wij hebben moeten meemaken en nog meemaken, kan hen bespaard blijven. ,,GEEF WAT MEER EN VRAAG WAT MINDER!" Vraaggesprek met den Sint. (Van een specialen V.P.B.-verslaggever.) Vraag een onderhobd met Sinterklaas aan, had de hoofdredacteur gezegd, Makhelijker gezegd dan gedaam. Door de straten haastten zich de voorbijgangers, pak- jes en doozen onder den arm geklemd. In de cafetaria's en warenhuizen verdrong zich de jeugd om eerbiedwaardrge. Sinterklazen en minder eerbiedwaardige Zwarte Pieten. Maar waar was de werkelijke, de eenige, de echte Sinterklaas'? De Sinterklazen in de waren huizen en winkels waren, dat kon je zoo zien, niets anders dan min of meer gbslaagde „dubbels" van den Heilige en de Zwarte Pie- ten zagen er grauw uit, inplaats van zwart. Maar dat kwam door de verfdistributie. In de telefoongids kwam een Sinterklaas voor, maar dat bleek een deurwaarder bij de belastingen te zijn. Inlichtimgen ,,wist het niet" en de vreemdelingenpolitie evenmin. Het leek ho-peloos. Zoek Sinterklaas maar eens, wanneer je overal zijn tallooze dubbel- gangers tegenkomt. De juffrouw van het Inlicfatingenbureau der Nederlandsche ^poor- wegen, die ik ten einde raad had aangeklampt -om te vragen of de Sint misschien met een ext^a-tfein ons land was birnengekomen, kreeg medelijden. Ze schoof het Sinterklaas- gedicht, waar ze mee bezig was, opzij en trok denkrirtlpels in haar blanke voorhoofd. „Als U het eens probeerde bij het Centraal Distri- buteikantoor..." opperde zij. Dat was het. Ik haastte mij weg, maar hoorde nog net de juffrouw aan een collega vragen: ,,Wat rijmt er op hart?" Natuurlijk, het distributiekantoor. Dat een mensch daaraan niet gedacht heeft. De goede Heilige kan veel, hij rijdt over beijzelde daken en struikelt nooit over een arglistig gespan- nen antenne. Hij leest in de harten van de menschen als in een open boek, maar zonder bonnen is ook hij machteloos. Op het distri butiekantoor kreeg ik zijn adres. Het kostte eenige moeite en ik moest veel praten, want de Sint was minder dan ooit gesteld ojfpubli- citeit, beweerde men, maar het lukte. Ik vond den Heilige aan het opgegeven adres. Hij zat voor een open vuur, waarim een paar turven smeulden en hield zijn lange witte, blauwdooraderde handen boven den gloed. ,,Ik ben blij, EJminentie", begon ik, „dat ik U gevonden heb. Dat U ook in tijden als deze den weg naar ons land hebt kunnen vinden..." Waarom in tijden als deze, jonge man", onderbrak Sinterklaas. Hij had zich omge- draaid en staarde mij wenkbrauwfronsend aan. .Tijden als deze", herhaalde hij. „Ik heb er andere gekend. Beeldenstorm en de Fran- sche Revolutie, hongersnood en burgeroorlog. Nog maar enkele jaren gqleden... in Spanje Hij hield op en staarde naar Het rookende haardvuur. „Tijden als deze^, gromde h"ij. ..Jullie menschen van tegenwoordig ,,Wij menschen van tegenwoordig?" waagde ik aarzelend te vragen. ,.Geen ruggegraat meer", mopperde de Heilige. .Weten alleca maar te vragen, en hebben het geven verleerd". „Waarom zullen we nu nog aan Sinterklaas doen?" vragen ze. „Nou, waarom, jonge man?" ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsberichtvan gisteren luidde: De slag in de Marmariscfae woestijn duurt in verschillende afzonderlijke heftige en ver- bitterde gevechten voort. Aan het front van Tobroek bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingen en levendig vuur van de artillerie aan weerskanten. Aan het front van Solloem heeft onze ver- dediging hardnlkkigen tegenstand geboden tegen herhaalde ■vijandelijke aanvallen. In Sidi Omar afwisselende gebeurtenissen. In den centralen sector botsimgen in het ge bied van Sidi Rezeg, waar in den loop vi den dag in totaal ohgeveer 1500 gevangenen werden gemaakt, onder wie generaal Miles Reginald. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht was zeer actief en heeft doeltreffende aanvallen gedaan op troepenafdeelingen, concentraties van auto's en ravitailleeringskampefi. Doelen in de vesting Tobroek en spoorwegen in de omgeving van Sidi Barani en Mersa Matroeh werden gebombardeerd, waarbij branden en ontploffingen ontstonden. Tijdens luchtge- vechten werden 15 Vliegtuigen neergescho ten, waarvan elf .door onze jagers en vier door Duitsche jachtvliegtuigen. Voorts wer den nog tal van andere vijandelijke toestel- len getroffem en beschadigd. De vrjandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op plaatsen in Libye en herhaal- delijk enkele onzer veldhospitalen gebombar deerd en met mitrailleurs beschoten. ofschoon deze duidelijk zichtbaar de onderscbeidicigs- teekenen van het roode kruis vertoonden. Hierbij werden onder de patienten personen gedood en gewond. Te Bengazi werd iiet zie- kenhuis Principe de Piemonte getroffen. Een vijandelijk toestel werd door de luchtdoel- artillerie te Dern^ brandend neergeschoten. Ter lioogte van Tobroek heeft een van onze forimaties tccpedovliegtuigen met drie torr pedo's een vijandeljj,ke kruiser van 5000 ten getroffen, waarna deze zonk. TWEE BRITSCHE KRUISERS GEZONKEN. De Australische kruiser ..Sydney" in AustTaUsdhe wateren. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: DeAustralische kruiser Sydney" zou vol gens den Engelschen berichtendienst aan de kust van Australie tot zinken zijn gebracht. Nadere berichten ontbreken. ('De kruiser ,,,Sydney" 6890 ton was bewapend met acht ka'nonnen van 152 mm, acht van 102 mm, vier van 47 mm, 12 mitrail leurs en acht torpedolanceerbuizen. Het schip was in 1934 van stapel gelbopen.) Naar de Britsche berichtendienst uit Can berra meldt, heeft de Australische minister- president Curtin medegedeeld, dat de Austra lische kruiser Sydney" verloren is gegaan.- De bemanning, bestaande uit 42 officieren en 603 man, wordt vermist. Naar de Britsche berichtendienst verder meldt, heeft de publi- ca" ie van dit verlies in geheel Australie de gemoedereh sterk geschokt. Een Engelsdhe kruiser buiten Tobroek tot zinken gebracht. Een der oorlcgscorrespondenten van Ste- fani meldt, dat Italiaansche vliegtuigen nieuwe, goote successen hebben geboekt. Zij hebben buiten Tobroek een vijandelijken krui ser van 5300 ton, van het type Aurora, ge- torpedeerd en tot zinken gebrachb De kruiser was gewapend met zes kanon- nen van 15i2 mm, vfer kanonnen van 102* mm, vier kanonnen van 47 mm, acht mitrailleurs, zes torpedolanceerbuizen. Hij had een snel- heid van 32.25 knoopefti en een bemanning van 450 man. Het Italiaansche luchtwapen heeft nog an dere successen behaald. Een der formaties ontmoette^ een formatie vijandelijke jagers, die grooter in aantal was. Ondanks de nume- rieke minderheid slaagde zij er in zeven vlieg tuigen brandend neer te schieten en verschei- dene andere te treffen. Zonder verliezen keerde zij vervolgens naar haar basis terug. OPROEP. Een nieuw Europa. Met Duitschland, voor een nieuw Europa, ziehier de tekst van het nieuwe plakkaat, waarmede de Nederlanders worden opgeroe- pen de schouders te zetten onder het werk dat Duitschland is hegonnen, namelrjk den bouw van een nieuw Europa. Inderdaad, een nieuw Europa zal yerrijzen en met Duitschland zullen wij Nederlanders ons aandeel leveren. Met Duitschland omdat dit land de spits heeft afgebeten, omdat het de Duitschers zijn die de meeste offers bren gen, omdat het de Fuhrer is, die EJuropa van den ondergang heeft gered. Daarom, met Duitschland voor een nieuw Europa. Landgenooten, dat eischt inspanning, dat m beteekent moed en daadkracht, dat vraagt offers, en niet alleen het opofferen van genoegens en alles, wat wij tot op heden oniontbeerlijk ach'tten, maar zelfs het hoogste offer, dat wij als mensch kunnen brengen. Deze laatste offers worden reeds gebracht door Nederlanders in den strijd voor het nieuwe Europa tegen het-Aolsjewisme. Deze offers mogen ons niet afschrikken, integen- deel, zij moeten voor ens een aansporing zijn, niet aan den kant te blijven staan, maar die vaderlanders te volgen, die ons geheele volk, daar in het Oosteri, het voorbeeld geven. Met Duitschland voor een nieuw EJuropa. Dulzenden Nederlanders, nationaal-socialisten gaven reeds maanden geleden aan dezen op- roep gehoor, zij traden aan, vertrokkeif naar het front, vertrouwende, dat het hun daden zullen zijn, die achterblijvers zullen aanspo- ren hun pliGht te doen. Landgenooten, een nieuw Europa wordt gebouwd, hecht en sterk wordt het opgetrok- ken, op een onverwoestbaar nationaal-socia- listisch fundament. Wij bouwen mede, dat is onze plicht, volgt dus bet voorbeeld van onze vrijwilligers aan het Oostfront, strijdt met Duitschland voor een nieuw EJuropa, meldt u aan bij het Vrrj- willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. VAN LI Bit: TOT FINLAND. Blijkens het Italiaansche legerbericht is het schrijft de N. R. Crt. in een overzicht om- trent den toestand aan de oorlogsfronten de laatste dagen rustiger aan het Libysche front. Men moet deze rust natuurlijk betrek- kelijk nemen, aanvallen en tegenaanvallen zijn nog aan de orde van den dag, maar bedoeld zal zijn, dat de slag tijdelijk een minder be- weeglijk beeld is gaan vertoonen. Van front- lrjnen is uiteraard geen sprake en zal in de uitgestrektheid van deze vlakten ook nimmer sprake kunnen zijn veeleer liggen de posi- ties verspreid als de opstellihgen op het schaakbord maar het onoverzichtelijke pele-mele van vriend" en vijand heeft plaats gemaakt voor meer blijvende gevechtscentra. De berichten onderscheiden duidelijk tusschen de posities aan de Egyptische -grens, Solloem en, meer naar het Zuiden, Sidi Omar, waar tegenaanvallen in Oostelijke richting zijn ge daan, verder Bardia en Tobroek, met welks ingesloten gamizoen van Britsche, Poolsche en Tsjechische troepen contact te maken het eerste strategische doel van het offensief is geweest. Een tweede doel is de Duitsche en Italiaan sche pantserdivisies in den vierhoek Tobroek EH GobiSidi OmarSolloem gebonden te houden, indien een eigenlijken insluiting on- uitvoerbaar is, zoolang de slag zich nog over een oppervlak van tienduizenden vierkante kilometers voltrekt en het vormerv van aan- eengesloten linies onmogelijk blijft. Gelijk ook van de zijde der verdedigers is opgemerkt, beschikt generaal Cunningham hierbij over zeer goede aanvoeiwegen ten dienste van de enorme-eischen van de ravitailleering en voor het aanvullen van de verliezen, in de eerste plaats den spoorweg van Alexandria naar Mersa Matroe (welk punt dan ook aan regel- matige luchtaanvallen bloot staat) en verder de door de vlootonderhouden verbindingen, waardoor het gamizoen van Tobroek zoo langen tijd op peil kon worden gehouden. Daartegenover is bij de tegenpartij de etap- pendienst op uiterst lange wegen aangewezen, zonder het voordeel van spoorlijnen, zoodat voor haar het luchttransport des te beffeng- rijker zal zgn. Daar het initiatief van Britsche zijde is gekomen, is de vraag gesteld, waarom het Britsche opperbevel julst de tegenwoordige weersgesteldheid in de woestijn heeft uitge- kozen. Wel is de ondraaglijke hitte thans ten einde, maar zij heeft plaats gemaakt voor zandstormen gevolgd door overvloedigen regenval. Zulk een zandstorm woedde er ook op den eersten dag van het offensief en waar- schijniijk heeft het Britsche opperbevel hier- van een gunstigen invloed verwacht op het verrassingsmoment, waaraan altijd bij het' begin van krijgsverhchtingen een groote be teekenis wordt gehecht. De regen aan den anderen kant heeft het woestijnzand op ver- stftiillende plaatsen tot een brijachtige sub- stantie gemaakt, hetgeen beiden partijen tot nadeel strekt. hoewel het mogelijk is, dat men juist onder deze omstandigheden van het nieuwe Britsche en Amerikaansche materieel een prae verwacht. Overigens hebben de operaties rich langzamerhand tot een veel grooter terrein uitgebreid dan den Noord- oost-hoek van de Libysche woestijn, n.l. tot de Zuidelqke oasen en wellicht is hier op het oogenblik de terreingesteldheid weer heel anders. iZoo onderscheiden de berichten tegen woordig tusschen den slag in het Noord- oosten van de woestijn en den strijd om de posities in het Western Britsche imperiale troepen, uitgaande van de oase Dzjaraboeb, hebfcen zich in de Dzjali-oase genesceld, van welk punt de beteekenis ook blijkt uit de Italiaansche legerberichten, die spreken van de luchtaanvallen, waaraan het blootstaat. Men denkt hierbij zoowel aan de verbindin gen, die van Dzjalo uit naar de plaatsen aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1