ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBIAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland voor een vrij Europa No. 10.300 MAANDAG 1 DECEMBER„;i941 81Jaargang Binnenland Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. duitsche NEUZENSCHE CO II RANT ABONNEalJSNTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - ,,t per post f 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6 60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per po Abonnementen voor bet bnitenland alleen bo vooruitbetaling. Citgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. h— mi bS'vkbsohunt iedbren "maandack WOBNSDAO- EN VBUDAGAVONO. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. in a) WEEKMACHTSiBERICSHTEN Vergeldingsmaatregelen tegen de bevolking van Rostow aanstaande. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte o.m. Zaterdag bekend. Bij den aanval op Moskou zyn verdere vorderingen gemaakt. Bij Rostow en in het Donetsbekken heeft de vijand bij nieuwe, onder sterke concentratie en meedoogenlooa gebruik van zyn kraoh- ten uitgevoerde aanvallen zware, bloe- dige verliezen geleden. De bezettings- troep van Rostow ontruimt op bevel het nauwere stededelyke gebied om de nood- zakelijke vergeldingsmaatregelen tegen de bevolking thans meedoogenloos te ondememen, welke bevolking in strijd met het volkenrecht in den rug van de Duitsche troepen aan den strijd heeft deelgenomen. Voor Leningrad zyn krachtige uit- braakpogingen van den vijand afge- wezen. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: B(j Rostof en in de bocht van de Donetz hebben de Duitsche troepen aamenwerking met de luchtmacht den vijand bij den afweer van zijn ook Zon- dag herhaalde massale aanval wederom zeer zware verliezen toegebracht. Ge- vechtsvliegtuigen hebben in het Ooste- lyke deel der baai van Taganrog een petroleumopslagplaats in brand gebom- bardeerd. In het gebied van Moskou is by den aanval der infanterie- en tankformaties opnieuw teirein gewonnen. Voor Leningrad is een vry srterke door tanks gesteumde uitvalspoging van den vijand afgeslagen. In het hooge Noorden hebben formaties gevechtsvliegtuigen de vernieling van belangrrjke traiecten der spoorlyn van Moermansk voortgezet. Andere doel- treffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties in den Zuidelijken en centralen van het front. Leningrad en Moskou werden oveixiag gebombardeerd. Aan de Britsche kust hebben snelboo- ten in den nacht van Vrijdag op Zater dag een aanval gedaan op een krachtig beveiligd vijandelrjk konvooi en een tankboot van 7000 brt. tot zinken ge- bracht. Een ander groot scbip werd ge- torpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen hun tengenaanval voortgezet. Daarbij. werden nog meer vijandelijke tanks vemietigd. Duitsche duikbommenwerpers benevens formaties jagers en jachtkmisers dreven Britsche colonnes en opgestelde tanks uiteen. RavitaOleeringsrwegen van den vyand werden met succes gebombardeerd by Mersa Matroe. In luchtgevechten scho- ten Duitsche jagers- zonder eigen ver liezen vijf iBritsche vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 November heeft de Sovjet-luchtmacht 207 vliegtui gen verloren, waarvan 79 in luchtgevech ten, 53 door luchtdoelartillerie en de rest op den grond. In hetzelfde tijds- bestek gingen aan het Oostelrjk front 24 eigen vliegtuigen verloren. Militair is de laatste bondgenoot van En- geland op het Europeesche vasteland versla- gen. Een groot deel van de Sovjet-Unie is be zet. Nog zijn de sporen van den oorlog niet uitgewischt, of reeds heeft het glimmende kouter in de vruchtbare Oekraine zyn voren door de vette aarde getrokken. Economisch wordt Europa zoozeer onafhankelyk van den overzeeschen aanvoer, dat het Angelsaksische blokkade-wapen elken dag meer van zijn scherpte inboet en de tijd niet ver meer is, dat het een nutteloos wapen in een machte- looze vuist geworden zal zijn. Mede als ge- volg van de bolsjewistische nederlaag is het overwicht van de in het Driemogenhedenver- drag verbonden groote mogendheden met hun bondgenooten z6o sterk geworden, dat geen comb-natie hiertegen opgewassen zal zijn. Von Ribbentrop voorspelde verder, dat ook de Noord-Afrikaansche ruimte en het nabu- rige Oosten, voorzoov^r de vijand hier nog een positie ingenomen heeft, zich op den duur niet zouden kunnen onttrekken aan de uit- werking van deze politieke en militaire machtsontplooiing Ook de mogelykheid van een oorlog met Amerika roerde von Ribbentrop aan. Zou het inderdaad hiertoe moeten komen, dan zal Amerika een van ae vemietigendste sociale katastrophen ondergaan, welke de wereld ooit gekend heeft. Want met den veldtocht in Rusland is het wereldbolsjewisme nog niet onschadelyk gemaakt en in dit geval zou de kans groot worden, dat van het Kapitool te Washington niet langer de sterrenbanier, maar de vlag met sikkel en hamer zou waaien. Het ip daarorm, dat de volkeren van Europa zich aaneen zullen sluiten om de Oude Wereld te beveiligen voor de daarbuiten aan- groeiende machten van het kwade. Europa verzamelt zyn kracfaten, omdat de Europee- sche cultuur en het leven der volkeren op dit continent nog niet is uitgeleefd. Het worden- de nieuwe Europa zal niet meer ten onder kunnen gaan. NEDERLAND MAG NIET ZWIJGEND TOEZIEN! WORDEND EUROPA. Oroom van een Statenbond gaat in ver- willing. Von Ribbentrop ontvouwt een grootecih vergezicht. Geen tweedracht verscheur' meer de landen Toont U wat komen gaat waard, Broeders, reikt elkar.der de handen Schut Europa's heilige haard... (Europa lied) Terwyl rondom Europa de oorlog nog woedt in de barre sneeuwvelden van Rusland en in de schroeiende woestijnen van Libye, hebben zich een groot aantal Europeesche staats- lieden te Berlyn verzameld om te beraadsla- gen over de vorming van een nieuwen Suro- peeschen Statenbond. De vertegenwoordigers van Hongarije, Roemenie, Italic, Bulgarye, Denemarken, Spanje, Kroatie «.n Finland hebben zich hereid verklaard mede te werkcn aan de vorming van een Europeeschen Sta tenbond onder Duitsche leidi,ng. IVon Ribbentrop heeft bij de»e gelegenheid een indrukwekkende rede gehouden, waarin jjij (je wording van het nieuwe Europa op visioehaire wijze heeft geschetst. JWy zijn", zoo zeide de minister, militair onaantastbaar en economisch voldoende be veiligd om ons werelddeel politiek te kunnen organiseeren, of het vrede was. Nog woedt de oorlog rondom ons wereld deel. Maar Europa zou thans, zooals von Ribbentrop heeft verklaard, een dertig-jari- gen oorlog kunnen uithouden, zonder dat het continent daardoor nog emstig in gevaar zou geiraken. Wanneer men zoo zelfbewust over den oorlog kan spreken, dan heeft men ook het recht om over den vrede te spreken. In Berlyn sprak geen vage uiopist over het komende Europa. in Berlyn sprak een man van de daad. Een man, die zich niet ver- loor in voorspelhngen over een cuwezenlijke toekomst, maar helder en klaar het beeld van den wcrdenden EUrdpeeschen statenbond schetste. Een nieuw Europa, dat op hechte grondslagen zal worden opgebouwd. Surinalme slechts een voorbode? (V.P.B.) Met de wederrechtelijke en uit militair oogpunt volkomen ongemotiveerde bezetting van Suriname heeft Roosevelt het masker afgeworpen en duidelijk zijn werke- lijke bedoelingen opthuld. De bezetting van Suriname is een schakel 'in den keten van steunpunten, die Roosevelt bezig is rondom Noord- en Zuid-Amerika te smeden. Amerika heeft met de bezetting van Green land, Usland en de „gepachte" Britsche be- zittingen nog getracht zijn werkelijke bedoe lingen te bemantelen. Voor Suriname eigendom eener kleine, zwakke natie schijnt Roosevelt dit niet noodig te achten. Het Amerikaansche imperialiime heeft Suri- namt noodig om vasten voet in Zuid-Amerika te verkrijgen en Wallstreet heeft belangstel- ling voor bauxiet. Met een emigrantenregee- ring behoeft men niet veel omslag te maken. Twee dagen na het communique van minis ter-president Genbrandy arriveerden de Ame rikaansche troepen needs in Suriname. Natuurlijk is volgens Roosevelt deze bezet ting van „tijdelijken" aard. De Amerikaan sche pers echter,' die met koppen over de voile breedte gewag maakt van deze bezet ting, beschouwt Suriname reeds als defini- tief Amerikaansch bezit. ,,J'y suis, j"j" reste denken de Yankee's. En^de New York Herald Trijbune gaat nog een stapje verder, door te schrijven dat deze bezetting beschouwd moet worden als een voorbode van verdere stappen van Roosevelt ter bescherming van de overige Nederland- sche bezittingen, welke stappen tevens be schouwd moeten worden als een ,,hotfelijkeij waarschuwing" aan het adres van... Japan. Welke bezittingen hier bedoeld worden. zal wel iedere lezer duidelijk zijn. Nog duidelij- ker was de Amerikaansche senator, die eischte dat ook Fransch Guyana en Marti nique bezet moeten worden. Het sprookje van de vyfde colonne. 'Dat gedeelte van het Amerikaansche volk, dat nog gelooft aan een ideologischen strijd, heeft Roosevelt reeds kwistig bauxiet in de oogen gestrooid. Amerika heeft bauxiet noodig om de bedreigde democratieen te red den en dit bauxiet moet voor een groot deel uit Suriname komen. Het zou er ook geko- men zijn zonder de hulp van Amerikaansche bajonetten, maar dat is de bedoeling niet. Dus bleek Suriname plotseling door de Duit- schesrs bedreigd, let wel: Duitschland heeft.. bauxiet in overvloed ter beschikking op onze Oostelijke hemisfeer! terwyl de Angelsak sische propaganda ontdekt heeft, dat de vijfde colonne in Fransch-Guyana, dat immers trouw is gebleven aan de Vichy-regeering, steeds gevaariijker wordt. Een blik op de kaart is voldoende om te zien, hoe ongerymd Roosevelt's verklaringen zijn. Suriname ligt 3500 zeemijlen varf Suropa verwyderd, een afstand van Paramaribo tot Kaapstad. Maar blijkbaar kijken de Ameri- kanen niet op wereldkaarten. Het gaat Roosevelt echter niet in de eer- ste plaats om bauxiet, het gaat hem om steun punten. Brazilie en Venezuela met de rijke oliebronnen grenzen aan Suriname en op deze landen heeft het Amerikaansche dollarimpe- rialisme zijn begeerige oogen laten vallen en door de bezetting van Suriname zrjn deze landen onder scherpe mihtaire controle ge bracht. Daarom behoeft men zich geen illusies te maken omtrent den duur dezer bezetting. Wanneer men het zenden van troepen met dergelyke doorzichtige argumenten weet te reebbvaardigen, dan kan men na afloop van den oorlog motieven genoeg vinden om de bezettingsduur tot in de eeuwigheid te rek- ken. Het is noodzakelyk, dat. elke Nederlander de werkelijke bedoelingen van Amerika door- ziet en de consequenties uit .de rooftochten van den „voorvechter" der democratic, Roose velt, trekt. Suriname is een deel van ons grondgebied en een te kostbaar bezit om zonder protest opgeofferd te worder. aan de belangen van het Amerikaansche dollarimperialisme. Wan neer wij in dergelijke handehngen becusten en ons vleien met de hoop, dat Duitschland later misschien de kastanjes voor ons uit het vuur haalt, zullen wij na den oorlog in ieder -geval geen rechten op deze en andere kolo- nien kunnen doen gelden, WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME In zekeren zin is, schrijft v. d. B. in de H. Crt., niets zoo nieuw als het oudste. Uitgaan- de van de gedachte, dat lang vergeten en ver- onachtzaamde waarden natuurnoodzakehjk na eenigen tijd zullen opdoemen in de geschiede- nis van volk en rijk, is het licht te begrijpen, dat het zeer hdhtvaardig is de moderne leu- zen en begrippen als onbeproefd en dus waar- deloos te doodverven. Zou de Nederlander, zoon van een volk, dat door de eeuwen heen zijn kracht en grootheid heeft kunnen toonen in heldhaftigen strijd tegen Spaansche tyran nic, tegen Engelsche vrybuiterij en tegen Fransche bastaardij, zich blind staren op een modemen term Zou hij met wrok en onbe- redeneerden afkeer afstand nemen van. het- geen rondom in korten tijd verandert? Sleelats zoolang een volk groot was (ook het Nederlandsche!) zoolang het zijn gezond verstand behield, zoolang putte het uit eigen kracht en aard en schiep orde volgens be- proefde wetten. Vandaar dat ook onze ont- krachting, ook. onze vervaltijd scherp naar voren treedt zoodra niet meer de mensch maatstaf vormt voor het leven en werketn van volk en staat. Het ,,vrije", het bandelooze hberalisme had tot onmiddellijk gevolg een economisch stel- sel, dat spotte met natuurwet en eigen volks- aard. Als kind van het aanbeden Frankrijk hier binnen gehaald, sleepte men meteen den aanhang mee: de goudheerschappij, het kapi- talisme. en de Joden. Zoodra de bankier en d« beurs-speculant het wel en wee van den arbeider en dus van volk en rijk bepalen, stortte onze grootheid ineen. Miskenning van den mensch, verafgoding van een waardeloos ruilmiddel, verh'effing van het goud tot doel der economie, ziedaar in korte woorden de in- houd Van een stelsel, dat de vloeR werd vooi alle Germaansche volkeren. Wgnneer nu een der meest-geslagen broe- dervolkeren zich opmaakt om aan dien on- waardigen toestand een definitief einde te maken, wanneer het GrootJDuitsche Rijk met koenen greep goud en Jodendom uitbant uit den staat, dan verrijst weer voor ons een zoo lang miskend en vergeten ideaal: het ideaal eener volkshuishouding, die den mensch en zijn werk in het centrum plaatst. Daarom moet onze plaats naast Duitsch land zyn in dezen grootschen tijd, daarom roept ons #olk van nature om herstel van die waarden, die het zoo lang heeft ontbeerd! De natuur breekt baan: Daftrom met Duitschland tegen het kapitahsme ketenen van onze voeten te rukken, zoodat wij in een tijd van ontwaken kunnen leven in vrede en geluk. DE VERDEDIGING VAN DE FRANSCHE KOLONIEN. Omtrent de inspectiereis van generaal Ber- geret naar Noordi-Afrika meldt S.P.T.. De generaal heeft In Noord-Afrika onder- zocht, wat nog ter veroetering van de lucht- vaart moet worden gedaan, en eveneens de samenwerking tusschen de strijdkrachten op het land, ter zee en in de lucht gecon^roleetd. Verder heeft hij een bezoek gebracht aan de vliegvelden in Tunesie, Algerie en Marokko. De nieuwe opperbevelhebber van de Fran sche strijdkrachten in Noord-Afrika, gene raal Juin, heeft, na een kort bezoek aan Al giers, zijn rais voortgezet en bevindt zich thans in de Marokkaansche hoofdstad Rabath. De minister van kolonien, admiraal Piaton, is op het oogenblik te Dakar. Hij zal dezei dagen via Rabath en Oran naar het Middel- landsche Zeegebied terugreizen en wordt tegen den derden December te Vichy ver- wacht. ITAJLIAANSCH WEERMACHTSBER1CHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: De slag in Marmarica werd- iZaterdag over het geheei gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke gevechten werden -eleverd in den centralen sector en aan^het front van Solloem. Van Tobroek en Bardia niets te melden. De vijand deed luchtaan vallen op Dema, Tripolis en Benghasi. In den loop van deze aanvallen schoot de Ita- liaansch-Duitsche luchtdoelartillerie vier« toe- stellen neer; 6en te Derna, 6en te Tripolis, waar de bemanning werd gevangengenomen, en twee te Benghasi. Deze laatste stortten brandend in zee. iln den loop der luchtge vechten schoot de Duitsche luchtmacht zeven toestellen neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde het spoorwegcentrum Mersa Mairoeh en voei-de aanvallen uit op gemotoriseerde afdee- lingen van den vijand in de oase Gialo. Een onzer zee-verkenningsvliegtuigen werd door "drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen, waarvan het er 66n neerschoot. In het centrale deel der Middellandsche Zee is gistermiddag een vijandelijke vlootfoi- matie aangevallen door twee vliegtuigen onder bevel van kapitein-vlieger Marino Ma- rini en luitenant-vlieger Saverio Mayer. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee tor pedo's. BOOIXSI 'HA 1' VAN TOJO. De Japansche premier, generaal Tojo, heef ter gelegenheid van den verjaardag van bet gemeenschappelijk pact een boodschap ge richt tot de volken van Japan. China en Mandsjoekwo, waarin wordt gezegd, dat deze drie landen wat het ras betreft geographisch en historisch onafscbeidelyk verbonden zijn i tevens besloten een gemeenschappelyke leefruimte te vormen, hetgeen de grootste taak van deze eeuw is. Vele landen keeren zicht thans nog in vyandschap tegen een nieuw Oost-Azie In hopen zich op kosten van millioenen Aziaten te kunnen verrijken en bun machtshonger te stillen. Met behulp van Tsjiang Kai-sjek pogen Engeland en de Ver. Staten tot hanrhaving van hun heerschappy de Oosrt^Aziatische volken tegen elkaar op te hitsen. Aan deze methoden moet in Oost- Azie 'n eind worden gemaakt, evenals aan de Iwreedheden en verwoestingen van het com- munisme. Tevens zullen wij een streep zet- ten onder de uitbuiting door Amerika en andere Westersche naties met het doel de RADIOREiDE VAN IR. A. A. MUSSERT. De kwestte Suriname. Voor de Nederlandsche radio heeft ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., de volgende rede uitgesprokem: Daar staat het zoo simpeltjes in onze kran- ten: Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied, thans ook Suriname in bescherming gen omen. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat West-Indie duizenden km's verwijderd ligt van welk bestaand of mogelijk toekomstig oorlcgsterrein dai\ ook,, en dat er van be scherming dus geen sprake kan zijn, maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Nederliandsche be- ■zit in Zuid-Amerika, roof onder goedpraten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 fraar Londen zijn gevlucht en daar uitver- koop houden van de bezittingen van het Nederlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons voU de dupe is geworden van hen, wier heilige roeping het zou moeten zijn om het te be- sdhermen en het te leiden. Het begon ai eenige jaren geleden met den uitverkoop van onze boter voor 40 ct. per kg. Tegelijkertijd daarmede werden beruchte buitenlandsche zwendelaars door de heeren regeerders op ons volk losgelaten om het uit te plunderen: Barmat, Maranheimer enz. Daar- na. werd duilzend millioen gulden aan goud j haar Amerika vdrscheept. Met vol bewustzijn Werd ons volk aan den verkeerden kant ge- 1 plaatst, zoodat toen Duitschland hier moest komen volkomen onnoodig duizenden jon- gens moesten vallen, terwijl de heeren hun koffers pakten en er van door gingen,. Tevens hadden zrj zooveel mogelijk schepen naar Engeland gestuurd, die -sindsdien in EJngel schen dienst varen, voor zoover zij niet reeds getorpedeerd zijn. Prompt werd nog tijdens de oorlogsdagen Curagao bezet door Enge land dat het op zijn beurt weer verkwanseld heeft aan Amerika of juister gezegd: aan de Vereenigde Stat en. En nu is dan het bencht gekomen, dat Nederlandsch Guyana (Sun- name) bezet is. Voor mij was dit geen verrasging. In myn op 26 October j.l. te Utrecht gehouden rede voering heb ik immers reeds gezegd, dat het hij de bezetting van Curagao niet zou blijven en dat de onverantwoordelijke politiek van de Nederlandsche emigrantenregeering nog tot verdere noodlottige gevolgen aanleiding zou geven. Er zijn nog altyd Nederlanders die naar den "zoogenaamden Oranjezen-der luistereu, en die er nog aan gelooven ook. Behalve de alleror.geneeslijksten, zullen er toch zijn, die nu begrepen hebben, hoe zij bij voortdurihg door die lieden bedrogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om precies te zijn op 17 .November, heeft deze leugenfabriek verkondigd: In opdracht van de onderdrukkers wordt door de kranten in Holland beweerd, dat Curagao nu door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten in handen is gespeeld. En verder: diegene, die de gevoelens kent, welke Amerika ten aanzien van het Neder landsche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Amerika zich niet op kosten van het Koninkrijk der Nederlanden verrijken wit iHet is toch brutaal om zooiets te verkon- digen, om dan rustig weg een week later met de boodschap te [komen, dat Amerika om de rijke bauxietmijnen [Suriname heeft bezet... Nu zal er toch waarlijk in Nederland geen denkend wezen meer zijn, dat niet weet, dat in Amerika de Nederlandsche gewesten zrjn uitverkocht, voor zoover het be'reft den grooten waarden petroleumindustne bauxiet. :Zoo heeft dan het Witte Huis (de zetel van de Amerikaansche regeering te Washing ton) officieel bekend gemaakt, dat Amen kaarische troepen naar Suriname 'zijn gezon- den dw.z. Suriname zullen bezetten. Het is de moeite waard de officieele verdediging van dit schelmenstuk nader te bezien. Doel van de bezetting: dit zijn de bauxietmijnen, die voor 60 procent de grondstof leveren voor de Amerikaansche aluminium-industrie. Ziet. dat is nu het eenige sympathieke van heb geheele verhaal. Van Engelsdhen zijn wrj al- trjd gewend geweest dat, als zrj op roof uit- gingen, zrj dan verkondigden, dat het ging om de bescherming van het Christendom en de beschaving, en zij bedoelden daarmede petyoleum en katoen. Amerika heeft kier- voor in de plaats gesteld democraUen en vrij- heid, en bedoelt ook: petroleum, katoen, rub ber, bauxiet enz. Deze keer hebben de Ame- rikanen eerlijk gezegd, dat het om bauxiet gaat. Die eerlijkheiid is bet eenige sympa thieke. De noodzaak der bezetting zou zijn de veiligheid der mynen te waarbongen. Er kan dus een vijand verwacht worden. De normale mensch vraagt dan: wie is de Vijand, waar is de vijand? Daarover wordt echter volmaakt gezwegen. De heeren heb ben vergeten om ons te vertellen door wre die bauxietmijnen in het binnenland van Suri name bedreigd worden. Een iedier weet, dat er duizenden [kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het voor Duitschland om het kind maar bij d.en naam te noemen, een volkomen onmogelijkheid is om ook maar zelfs in de buurt te komen. De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schyn van noodzake- lijkheid voor bezetting. Geen Nederlandsche bezetting zeggen de emigranten in Londen, Want Nederlandsche troepen zijn noodig in lOost-Inde, en het Nederlandsche legioen in Engeland moet het moederland gaan bevry- den. Och ja, waarom niet? Stalin kon die Duitsche troepen in Rusland niet tegenhou- den met ten minste 10 millioen man, tien- duizenden kanonnen, vliegtuigen en jpantser- wagens. Daarom is het best te begrijpen, dat de heer Gerbrandy zijn, duizend man van het Nederlandsche legioen in Engeland bij elkan- der wil houden om de Duitsche weermacht uit Nederland! te smrjten. I Hoe is het mogelijk, dat die lieden denken. irtat er hier menschen zijn, die zulk een dave- renden onzin gelooven? Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aan [Brazilie verzocht om militaire maatregelen te treffen aan de Bra- iziliaansche grens. Dit is een speculatie op de onwetendheid van de menschen. Immers, de grensgebieden Suriname en Brazilie zyn volkomen ontoegankelijk oerwoud. Zelfs de bosohnegers komen er niet doorheen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drogredenen van de emi grantenregeering, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is, De zaak is heel eenvoudig, en komt bier- op neer, dat ,de Vereenigde Staten gebruik mauken van de onmacht der Europeesche sta ten om de \Europeesche .eigendommen te rooven. Eerst de geweldig groote en kost- bare olie-raffinaderijen op Curagao en nu de bauxietmijnen van Suriname, volgens het van ouds bekende motto: pik in, het is winter. Dat er een Nederlandsch emigrantendom in Londen is, dat zich regeering noemt en met drogredenen, die voor ieder denkend mensch duidelijk zijn, dit tracht goed te pra ten, is bet engste. Wij weten nu ook waarom eenige dagen geleden de heeren Welter en Steenbepghe zyn afgetreden, n.l. omdat dit zelfs bun te gortig Werd dezen uitverkoop Wilden zij niet mede- maken. Wij zullen n.ooit vergeten, dat dit m bun voordeel pleit. Tusschen hen en de hee- ten, die Suriname bebben verkwanseld. zal 'verschil zijn1 te maken. Overigens, hoe zeer deze roof ons ook treft. wanneer wij onze geschiedenis nagaan, dah weten wy, dat de Angel-Saksers ons door de eeuwen heen, beroofd! hebben. 1 le. In 1704 werd ^Gibraltar door de ver eenigde Engelscb-NederKandsche vloot inge- homen met landingstroepen onder den prins Van Hessen-Darmstadt. Engeland pikte het in. en behield het tot op den huidigen dag. 2e. In 1795 werd het pracbtige eiland Cey- 'lon door de Engelschen op de Nederlanders VeroVerd In datzelfde jaar, 1795, weld Malakka \aan de lEngelscheni overgedragen door den naar Engeland gevluchten stadhou- Idier, den lateren koning Willem I. Dus juist hdtzelfde als nu gebeurd is met Curagao en Suriname. - Terugontvangen hebben wij het nooit. Dit [noemt men dan beschermen. In hetzelfde jaar 1795 werd de [Kaapkolonie door een En gelsche krijgsmacht bezet voor den gevluch- 'ten i stadhouder en in dipns opdracht, om haar in tyewaring te nemen, totdat Neder- larid weer in zijn onafhankelijkheid' zou zyn hersteld. In dien zin Was deze daad door Engeland geprocliameerd en bij de capitulatie gaven de Engelschen de verzekering, dat de rechten, de godsdienst, enz. der bevolking Zouden gewaarborgd blijven. De teruggave geschied-de in 1803. In loUo vielen de Engelschen weer met groote over- macbt binnen, de Nederlandsche macht werd verslagen by Blauwberg en de kolonie ging •In Engelsche handen over en bleef geroofd. In 1816 werden Demara, Essequibo en Ber- 'bice idoor die iBngelscben; van ons geroofd. In 1820 werd Singapore, Nederlandsch be zit, door den Engelscbman Raffles veroverd. In 1871 werd de goudkust, in Westernk Midden-Afrika, aan de Engelschen afge- In 1902 werden de republieken Transvaal 'en de Oranje Vrijstaat, nadat 26.000 vrou- "wen en kinderen in ,de concentratiekampen waren omgebracbt, bij het Engelsche impe- rilj_ii 19J9 wordt Curagao door de Engelschen ^In 1941 wordt Suriname door de Amerika- Zoover zijn wij dus.^ Het komt my voor, dat dit lijsrtje voldoende is voor ieder die een greintje begrip heeft, om te beeeffen, dat, wat nu gebeurt, de Angel-Saksische roof- 'politiek door de eeuwen heen kenmerkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1