Bureau Voedselioorziening Zeeland. Overtredingen prijsregeling. Gemengde Berichten Predikbeurten. DE LOTERIJ VAN DE WINTERHULP EEN SUCCES. TERNEUZEN, 24 NOVEMBER 1941. TOELAGE AAN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. economische reohter te DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. VOETBAL. TWEE KINDEREN VERBRAND. VERDRONKEN sterke band gelegd tusschen de overheid en de uitingen van volkscultuur. Dit is voor de betrokken vereenigingen een niet te onderschatten materieele, maar vooral moreele factor, het is iets, dat tot hiertoe ongekend was, maar dat na verloop van enkele jaren zoo zegenrijk zal nawerken, da.t riipe vrucbten in bet belang onzer volkscul- tuur zullen kunnen geplukt worden. Een beroep op alle vereenigingen in den lande is of> zijn plaats, aldus besloot de beer Primo, om bij dezen opbouw behulpzaam te willen zijn, met raad en daad. ARBEIDSCONTRACTANTEN EN" HET ZIEKENFONDSBESLUIT. Vanwege het departement van sociale zaken wobdt het volgende medegedeeld: Omtrent de toepassing van het ziekenfond- senbesluit op de arbeidscontractanten in over- heidsdienst bestaat nog geen voldoende klaar- heid. Ook hier is 'het al of niet verzekerings- plichtig zijn ingevolge de Ziektewet de be- slissende factor. Zooals bekend, zijn voor een aantal groepen van arbeidscontractanten in dienst van rijk, provincie of gemeente, afzon- derlijke ziekengeldregelingen vastgesteld, waardoor zij aan de algemeene regeling krach- tens de Ziektewet zijn onttrokken. Dit brengt mede, dat ook het ziekemfondsenbesluit op hen niet van toepassing is. De arbeidscontrac tanten voor wie zulk een bijzondere regeling niet bestaat en die krachtens de Ziektewet verzekeringsplichtig zijn, v^len uiteraard wel onder het ziekenfondsenbesluit. Zij zullen zich derhalve, zoo zulks nog niet mocht zjjn geschied, bij een algemeen ziekenfonds moe- ten aanmelden. DE MAXIMUMPRIJZEN IN RESTAURANTS. 'Het rijksbureau voor het hotel-, cafe-, res taurant- en pensionbedrijf verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de bekend gemaakte regeling betreffende de maximum- prijzen voor maaltijden in de restaurants eerat op 4 December zal ingaan. AFLEVERING GENERATOR-ANTHRAC1ET De directeur van het rijkskolenbureau deelt het volgende mede: Nu kortgeleden de bonnen generator-anthra- ciet ook zijn aangewezen voor het betrekken van anthracietnootjes 4, is bij de verbruikers van generator-anthraciet de indruk gewekt dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden gevraagd. [Dit is echter niet het geval. Alleen wanneer de voorraad nootjes 5 bij de wederverkoopers niet voldoende is, zullen deze er toe overgaan in de plaats daarvan nootjes 4 af te leveren. Het harde werken der colporteurs is met succes bekroond. Met voldoening kan worden gezeigd: de eerste loterij van Winterhulp Ne derland is geslaagd. De loten zijn zoo goed a Is verkocht en op 1 December a.s. wordt te 's Gravenhage in het openbaar ten over- staan van -een notaris de trekking gehouden voor de premieloten. Een geweldig werk is hiermede tot een goed einde gebracht, in het belang van onze minder bedeelde landgenooten. Het. was nog nimmer in ons land voorgekomen, dat een zoo groote loterij werd gehouden. Niet minder dan zes millioen loten moesten worden ver- kocht. In deze loten zaten 885.000 prijzen, va- rieerend van 50 cent tot 1000, bovendien zat aan elk lot nog een zgn. premielot, en hier- voor is nu de trekking vastgesteld op 1 Dec. a.s. Op dien dag zullen 103 premies worden getrokken, n.l. 1 hoofdpremie vein 5000, 2 premies van 500 elk en 100 van 100 elk. Voor de koopers van de Winterhulploten is het dus zaak om nu hun loten op te zoeken,- teneinde de nummers op de trekkingslijst te kunnen nazien. Intusschen is men op het hoofdkantoor der W.H.N. reeds bezig met de plannen voor de volgende loterij, waarbij men natuurlijk ge- bruik maakt van de ervaringen, die werden opgedaan in de achter ons liggende periode. Omtrent het bij de tweede loterij te volgen systeem staat nog niets vast; daarover zullen in het begin van het volgende jaar nadere mededeelingen worden gedaan. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der' Winterhulp Nederland is aan gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. niimmniiiiinIIIUIIIIHIII DE WINTERiVOORRAAD AARDAPPELEN. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat het publiek, dat aardappelen op bon 05- 14 van de V-kaart als wintervoorraad op wil doen, de afgestempelde bonnen niet aan den leverancier moet afgeven, alvorens de aardappelen worden geleverd. In geen geval mag men zijn bonnen tevoren in leveren. BONAANWUZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINGSiDOELEINLEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 November tot en met 3 Januari 1942 elke van de met ,.23" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat de met „22" genummerde bon nen niet mogen worden vernietigd, maar daarentegen zorgvuldig .dienen te worden bewaard. D1JKRAAD OUD- EN JONG-tBRESKENS. Tot dijkraad van de waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Bres- kens is benoemd de heer A. J. Cambier te Breskens, als vertegehwoordiger voor ge- noemd waterschap. Goedgekeurd is het besluit van den waarn. commissaris der provincie, volgens hetwelk gehuwde burgemeesters, secretarissen en ont- vangers, die meer dan &5n betrekking be- kleeden. slechts voor het verleenen van een tijdelijke toelage in aanmerking komen, in- dien en voor zoover het genoten bedrag aan bruto wedden f 1900's jaars niet overschrijdt. CENTRALIS ATIE MUZIERVEREENIGIN GEN, Zaterdag 29 dezer zal te Goes, de heer Harmsen, seer, der Ned. Federatie van har- monie- en fanfarevereenfgingen, een bespre- king komen houden over de centralisatie van de dilettanten-muziekvereenigingen in Neder land, welke binnenkort verplicht zal worden 2f6St6ld. Alle bekende muziekvereenigingen zijn uit- genoodigd deze belangrijke vergadering bij te wonen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van den Zeeuwschen bond van harmonie- en fanfare- vereenigingen. Tot hoofd van Chr. Bewaarschool alhier is benoemd mej. M. A. Moggre te Terneuzen. OPGAVE VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland, brengt hiermede ter kennis van de georganiseerden bij den L.C.O. voor Zeeland, dat zij, ter verkrijging van veevoederbonnen, voor de periode van 8i27 December 1941, in de week van 24 Nov.—29 Nov. a.s., opgave dienen te doen bij de Bureauhouders van de samenstelliq-g van. den vee3tapel naar den toestand op 23 November 1941, 's avonds om 12 uur. De bianco registratiekaarten dienen ten kantore van den Bureauhou'der te worden ingevuld, ook indlen men geen voeder kan betrekken, doch wel vee bezit. Het oude veeboekje, volledig in inkt bij ge houden moet worden overgelegd. De aandacht der houders van fokzeugen wordt er op gevestigd, dat zij opgave moeten doen van het aantal stamboek- en niet stam- boekzeugen. Een desbetreffende vraag is op de registratiekaart gesteld. Het ligt in de bedoeling om gelijktijdig het nieuwe veeboekje voor 194j2 uit te reiken. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen voederbonnen verstrekt zullen worden. INGRIJPENDE VONNISSEN DER PRIJ SBEH EERSOHIN G. Eeh Tilburgsche handelaar kocht begin October 6000 kg aardappelen zonder toewij- zingen of bonnen en tegen den veel te hoogen prijs van 11 cent per kg. Deze aardappelen verhandelde hij weer, eveneens zonder bon nen, voor 12 en het meerendeel voor 15 cen' per kg. Wegens deze prijs- en distributie- overtredingen voor den Inspecteui vooi de Prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch terecht staande, erkende de koopman, dat zijn ver- koopprijs veel te hoog was. Hij deed deze zaak echter zoo zeide hij om geld te verkrijgen voor het betalen van een boete, hem door denzelfden Inspecteur opgelegd. Drie maal was de man n.l. al in conflict ge- weest met de prijsvoorschriften en had in Mei en Juli daarvoor enkele kleinere boeten ge- kregen. - De Inspecteur voor de Prijsbeheersching rekende hem deze herhaling na de vooraf- gaande waarschuwingen zeer zwaar aan veroordeelde den koopman tot f 2000 boete. Tevens werd de sluiting van zijn zaak voor de periode van den jaar bevolen en den ver oordeelde verboden gedurende dien tijd het beroep van koopman uit te oefenen. Een fruit- en aardappelhandelaar te Elburg verkocht" einde Augustus pruimen, druiven en tomaten ver boven den officieel vastgestelden prijs. Hij was niet tevreden met het hem als grossier toegestane winstpercentage en- meende als het zijn moest „Den Haag" wel te kunnen dwingen. Zijn koopers bracht hij intusschen tot wanhoop,want deze immeis moesten zich op him beurt wel aan de vooi hen bepaalde verkoopprijzen houden. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arn- hem greep hier krachtig in en legde een boete van 1000 op. Een Amsterdamsche handelaar verkocht m de periode der aardappelschaarschte 230 mud aardappelen voor 10 en 11% cent per kg. De prijs franco huis was echter voor de betrokken soorten slechts 8y2 en 9 cent per kg. Wegens overtreding der prijsvoorschriften werd hij tot 1000 boete veroordeeld en tevens sluiting zijner zaak gedurende 14 dagen gelast. Deze in den laatsten tijd gewezen vonnis- sen bewijzen wel, dat de Gemachtigde voor de Prijzen zijn strijd tegen te hooge prijzen voor g'roenten en fruit met krachtige midde- len voortzet. MIDDELBURG. Zitting van Donderdag 20 November 1941 Een controleur van de L.C.W. 1933 was medegedeeld, dat door verp. A. de Maat, land- bouwer te Vogelwaarde een overtreding van de Landbouwcrisiswet 1933 was begaan. De eontrdleur stelde een onderzoek in en kreeg desgevraagd van verd. zijn veeboekje ter in- zage waarin^stond, dat verd. 7 varkens had. Verd. was gerechtigd deze op zijn bedrijf aanwezig te hebben. Bij controle op het be drijf waren 7 varkens aanwezig, maar bij een nader onderzoek trof 'de controleur een varken aan in een bergplaats verborgen achter en onder hout wegende ongeveer 170 kg. Verd. kon desgevraagd geen vergunning toonen waardoor hij gemachtigd was dit varken op zijn bedrijf aanwezig te mogen hebben. Daar de controleur was medegedeeld, dat er 2 var kens aanwezig moesten zijn zonder vergun ning vroeg deze waar het 2de varken geble- ven was. Waarop ver'd. ahtwoordde, dat hij dat de dag tevoren te weten 19 Oct. 1941 had geslacht. Verd. wees desgevraagd de plaats waar hij het varkensvleesch verborgen had en verklaarde, dat hij te weinig had aan zijn vleeschbonnen en daarom het varken had ge slacht om zoo voldoende vleesch te hebben De Officier eischt 50 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen varkens. Voor het frauduleus slachten van een varken eischt de Officier 2 maanden hechtenis. Mr. de Rechter, raads- man van verd. zegt. dat de overtreding niet is gepleegd uit winstbejag. Pleiter zegt verder, dat het voor menschen als -verd. wel uitermate moeilijk is om in het rechte spoor te blijven. Verd. heeft 5 kinde- ren. Pleitef vraagt een meer clemente straf en deze te beperken in een geldboete daar verd. bij het onderzoek heeft medegewerkt en gunstig bekend staat. J. p. Klaijsen, molenaarsknecht, oud 34 j., wonende te Biervliet, was telaste gelegd, dat hij in de maanden Maart-April 1941 te IJzendijke circa 6300 kg tarwe had vervoerd. Verd. geeft de feiten toe. De Officier zegt, dat het bewijs geleVerd is en eischt f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. Kuipers vraagt ontslag van rechtsvervolging daar verd. opdracht van zijn baas handelde. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. F. J. van Liere, koopman, oud 51 j., wonende te IJzendijke, had zich te verant woorden wegens het op 2 Mei 1941 te IJzen dijke op een zolder in zijn schuur een partij tarwe van circa 6396 kg voorhanden te heb ben gehad. Eisch 250 boete of 25 dagen hechtenis Mr. Kuipers vraagt een veel geringere geld boete daar het feit in Mei heeft plaats gehad. Uitspraak 150 boete of 25 dagen hechtenis. Naar aanleiding van een mededeeling, dat verd. G. S?heele, veehandelaar, oud 29 j., wonende te Hoek, b:j iemand in Biervliet rundvee zou hebben, werd door controleurs der L.CAV. 1933 een onderzoek ingesteld. De persoon uit Biervliet gehoord verklaarde dat hij 14 stuks rundvee in zijn weide had, waar- van hij er 9 had verkocht aan verd., maar die had ze nog niet betaald en in een andere weide liepen er nog 7 die wel van verd. wa ren. In verband hiermede werd Scheele ge hoord die verklaarde, dat hij bij iemand te Biervliet 7 runderen had loopen, die niet op zijn veeboekje waren vermeld, zooals dat vol gens art. 3 van het Veeregistratiebesluit 1940 moet gebeuren. Uit de verklaring van Scheele bleek, dat hij voor de volgende verd. een stuk weiland had gehuurd en deze daarop 9 runderen had loo pen. Bij onderzoek bleek dit juist te zijn en werd hierover gehoord verd. D. A. Kotvis, veehandelaar oud 21 j. te Schoondijke, die verklaarde, dat de runderen zijn eigendom waren en dat hem gezegd was, dat hij als veehandelaar geen veeboekje moest hebben. Beide verdachten waren tenlaste gelegd, dat zij op 9 Sept. 1941 te Philippine als georgani- seerde bij de Landbouwcrisisorganisatie voor Zeeland resp. 7 en 9 runderen hadden voor handen of in voorraad gehad. De Officier eischte tegen beide verdachten t/"500 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. Kuipers zegt dat het geen schande meer is dm voor den economischen rechter terecht te staan en men mag zeker niet zeggen, dat al deze menschen een duister verleden heb ben. Pleiter haalt nog enkele artikelen aan waarop de zaak woidt aang^'houden tot 11 December 1941 om dan 2 getuigen te hooren. Op 10 April 1941 trof men in Belgie 5 auto's met tezamen 10.000 kg aardappelen aan die frauduleus van uit Nederland in Belgie waren ingevoerd. Een persoon die daarbij aanwezig was verklaarde tegenover een Hauptman waar hij de 'aardappelen ge- haald had en deze gaf dit door aan de contro leurs der L.C.W. 1933 die een onderzoek in- stelden en hierover hoorden een van drie ver dachten n.l. I. J. Nortier, landbouwer, oud 58 j., wonende te Oostburg; deze verklaarde, dat hij door bemiddeling van iemand uit Schoon dijke 13.500 kg aardappelen had gekocht en hiervan ongeveer 12.000 kg had verkocht aan Dekkers die bij de auto's aanwezig was toen hij werd aangehouden. A. F. Dekkers, landbouwer, oud 27 j. te Lapscheure (B.) bekende, dat hij aardappels had gekocht »en deze per auto had uitgevoerd naar Belgie, maar een volledige bekentenis legde hij niet af, waarop hij werd ingesloten in een eel op het gemeentehuis te Oostbutg. Bij een later verhoor bekende verd. volledig en verklaarde, dat hij de aardappels bij I. J Nortier en J. Risseeuw had gekocht en deze met auto's over de grens had gebracht. Een chauffeur die de aardappels had vervoerd verklaarde bij beide personen aardappelen te hebben geladen en deze te hebben vervoerd naar Schoondijke waar verd. Dekkers ze overnam en ze verder vervoerde waar naar- toe wist de chauffeur niet. De derde verd. in de2e zaak J. Risseeuw, landbouwer en aardappelhandelaar, oud 43 j.. wonende te Schoondijke verklaarde aanvankelijk niets van de zaak te weten, maar later bekende hij en verklaarde, dat hij aardappelen aan Dek kers verkocht had en geweten te hebben dat deze uitgevoerd zouden worden naar' Belgie. Dekkers was tenlaste gelegd, dat hij op 10 April 1941 te Oostburg opzettelijk in strijd met de desbetreffende krachtens het voed- selvoorzieningsbesluit vastgestelde voor- schrift van I. J. Nortier, teler van aardappe len, circa 12.000 kg aardappelen had gekocht. Risseeuw was telaste -gelegd, dat hij in April 1941 aan Dekkers aardappelen had ver kocht met bestemming naar het buitenland, Belgie. En Nortier had zich te verantwoorden, dat hij op 10 April 1941 als teler van aardappelen in strijd met de daarvoor bestaande voor- schriften ongeveer 12.000 kg aardappelen had afgeleverd. Nortier zegt, dat hij zelf verleden jaar tgeen aardappelen heeft geteeld. Ris seeuw verbouwde wel aardappelen en ontving het geld van Nortier. De Officier eischt 500 boete of 1 maand hechtenis tegen Nortier, tegen Risseeuw 2000 boete of 1 maand hechtenis en tegen Dekkers f 3000 boete of 3 maanden hechtenis. Mr. Dieleman raadsman van Nortier zegt, dat verd. ontslag van rechtsvervolging moet hebben daar verd. geen teler van aardappelen is. De Officier veranderd na pleidooi zijn requisitoir en eischt vrijspraak. Mr. Groenewegen raadsman van verd. Ris seeuw zegt, dat het ,nog de vraag is of verd. wist, dat de aardappelen naar Belgie werden uitgevoerd. Dit wist verd. niet en kon dit ook niet weten. Bewijs is niet geleverd vol gens pleiter en vraagt vrijspraak. Uitspraak tegen Nortier is vrijsprhak, ter wijl Risseeuw werd veroordeeld tot" f 1000 bpete of 2, manden gevangenisstraf en Dek kers f 2000 of 2 maanden hechtenis. P. J. Rottier, oud 39 j., landarbeider te Hontenisse, had zich te verantwoorden wegens het af leveren van 25 kg bruine boonen op 29 Mei 1941 te Hontenisse zonder daarvoor gel- dige distributiebescheiden in ontvangst te nemen. - Eisch 40, boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Verd. J. J. Luteijn, oud 41 j., molenaar te Aardenburg, had op 13 Juni 1941 te Aarden- purg 221 kg gort afgeleverd zonder daarvoor gelijktijdig of voor»f#ew»A-bonnen toewijzin- gen of vergunningen als bedoeld in art. 1 der Grutterswarendilstributiebeschikking 1940 I in ontvangst te nemen. Eisch 60 boete of 10 dage'n hechtenis. Uitspraak 40 boete of 20 dagen hechtenis. Bij een onderzoek naar aanleiding van heling te Vogelwaarde bleek de marechaussee, dat aldaar door een rijwielhandelaar aan particulieren rijwielbanden had verkocht en afgeleverd zonder in aehtneming van de be- palingen omschreven in de rijwielbanden- distributiebesphikking 1941 I. In verband hiermede ,werd door de marechaussee te Hon tenisse gehoord de verd. C. van Damme, oud 21 j., landbouwer, wonende te Boschkapelle gem. Vogelwaarde, defce verklaarde. dpt hij in April of Mei 1941 van een rijwielhandelaar aldaar een nieuw rijwiel had gekocht met nieuwe binnen- en buitenbanden. Verder ver klaarde verd. dat de rijwielhandelaar om bon nen had gevraagd, maar die had hij niet en daar de verkooper bij de aflevering en be- taling niet meer naar de bonnen had gevraagd had hij er ook niet meer achtergeloopen om die te krrjgen. De rijwielhandelaar J. Mangnus, oud 44 j eveneens wonende te Boschkapelle, bekende aan bovengenoemde verd. een rijwiel te heb ben verkocht zonder daarvoor bonnen of oude banden in te nemen. Ook had hij geen ver gunning van de ,Secretaris-Generaal om nieuwe buiten- en blnnenbanden te mogen afleveren. Deze aflevering kan hij doen daar hij van een onbekend persoon uit Noord-Brabant ban den had gekocht eveneens zonder afgifte van bonnen. Eisch tegen bedden j 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Naar aanleiding van een proces-verbaal van een landbouwer uit IJzendijke, die een varken had verkocht en bij zijn verhoor verklaarde, dat het varken met goedvinden van hem op zijn erf was geslacht door een slagersknecht uit dezelfde gemeente als waar hij woonde, wefd deze persoon door controleurs van de j C.C.C.D. gehoord. De slagersknecht H. S. van Canneijt, oud 26 jaar, verklaarde tegenover de controleurs, dat hij op 29 Mei 1941 bij boven genoemde landbouwer een varken had ge kocht en dit met goedvinden van den land bouwer op het erf had geslacht en het ge- slachte varken aan een Belg had verkocht. Eisch en uitspraak 100 boete of 20 dagen hechtenis. Op het stat'ionsereplacement te Tilburg is 57jarige arbeider G. J. van Vlimmeren, i de DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941. (Dankdag voor het gewas.) Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. AXEL. 10.30 u., Ds. Van Oeveren; 3 u., Ds. Drost, van Zaamslag. ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Drost; 3 u„ Ds. Van OeVeren, van Axel. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. Pijlman, van Hoek; 4 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10.30 u., Ds. Van Haute, van Terneu zen; 3 u., Ds. Pijlman. ZAAMSLAG. 10 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Geretformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10.30 u. en 2.30 u., Ds. Ver- hage, van Middelburg. AXEL. 10.30 u. en 3 u., Ds. J. v. d. Berg, van Krabbendijke. Chr. Gerefonneerde Gemeente. ZAAMSLAG. 10 u. en 2.30 u„ Ds. L. den Boer, van Amsterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u„ Ds. C. Kramp, van Grafhorst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 2.30 u. en 6 u.. de heer M. A. Mieras. TERNEUZEN—SLUISKIL 21. In een wedstrijd, waarbij het samenspel vrijwel geheel ontbrak, doch veel werd goed gemaakt door de spannende momenten, is het aan Terneuzen gelukt de beide punten binnen te halen. 'Het is echter slechts een benauwde 2l overwinning geworden, mede voor eep groot deel dank zij het prachtige werk van den Sluiskilschen doelverdediger, die op waar- lijk sublieme wijze zijn doel heeft verdedigd. De thuisclub had wederom te kampen met on- voltalligheid en het elftal werd gecomple- teerd met eenige spelers uit de laagste elf- tallen. Voor de rust zag geen der partijen kans het doel te vinden. Kort na de hervatting nam Terneuzen de leidtng; dit gebeurde in een periode, waarin de druk op het Sluiskil- doel zeer groot was. Binnen het half uur hadden de roodzwarten hun voors^rong ver- groot op 20. De spanning was iets geweken, doch kwam spoedig weer terug, toen Sluiskil een tegeripunt maakte. De gasten kregen weer meer moed, maar den gelrjkmaker kon- den zij niet meer produceeren, zoodat zij de overwinning aan de ,,kom"-bewoners moesten laten. VLISSINGEN 2—TERNPUZEN 2. 11—0. Het weder Indeelen in het programma is voor het tweede elftal van Terneuzen wel zeer teleurstellend begohnen. Na een langdurige rustperiode (dit elftal had nog maar een wed strijd gespeeld), moest de reis aanvaard wor den naar Vlissingen 2. Het liep voor de rood- zwarte reserves uit op een debacle, want met 110 nederlaag kregen zij de kous op den kop. Bij de rust was het 30. CLINGE 1TERNEUZEN 3. 71. In haar thuiswedstrijd tegen Olinge had Terneuzen 3 slechts met het kleinst moge- lijk verschil den strijd verloren en gaf dit re,den tot de verwachting, dat, nu zij bij die club op bezoek moest, het ook aan spanning niet zou ontbreken. Het is echtqr anders uit- geloopen, want met 71 bleven de gasthee- ren meester van het strijdperk, nadat zij. bij de rust reeds met 40 de leiding hadden. AARDENBURG—AXEL 1—2. Axel, dat de rol van ,,onberekenbaren" blijft spelen, is er in geslaagd weer een' ver- dienstelijk tweetal puntjes in een der zwaar- ste uitwedstrijden te bevechten, door met de zelfde cijfers als in Axel van Aardenburg te winnen. De wedstrijd ying aan met een uit- stekenden start van de thuisclub. De Axelaars wdstem door taai verdedigend spel weerstand te bieden aan het tamelijk hooge tempo van de gastheeren en slaagden er na geruimen tijd zelfs in, tot den aanval overgegaan zijn- de, door middel van den midvoor de leiding te nemen. Aangemoedigd door dit succes ging de aanval der gasten zich op het ruime, maar zanderige terrein steeds beter ontplooien en ten tweede male werd een goede voorzet van den reohtsbuiten benut. 02. De gastheeren aetten er nu alles op en luide aangemoedigd door de zeer vele aanwezige supporters slaag den zij er in een klein kwartier voor de rust den aehterstand te verkleinen. In de tweede helft wordt er van beide zijden hard gewerkt, eenerzijds om een gelijkmakend doelpunt, an- derzijds om den voorsprong te vergrooten, doch de beide verdedigingen blijven nu heer meester van het terrein. Beide doelen doorleven nog hachelijke momenten,' doch alle aanvallen worden tenslotte afgeslagen. In- zonderheid de Axelsche keeper speelde een briljante partij. In de laatste minuut van den strijd is het echter een Axelsche achterspeler, die in uiterste instantie een zeker doelpunt uit den doelmond trapt. toen hij bezig was een spoorwissel te smeren, door een uit Breda komenden D-trein gegre- pen en overreden. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het St. Elizabeth ziekenhuis vervoerd, waar hij koirt na aankomst is over- leden. BASALTBLOK OP HET LIC'HAAM. Bij" de sluisput te Lemmer waren eenige arbeiders bezig met het lossen van basalt- blokken uit een schip. Deze blokken werden in een ijzeren bak naar boven gedraaid door een stoomlier en daarna overgebracht naar de plaats van be stemming. Doordat een draad van het hrjsch- toestel brak, vielen de zware basaltblokken uit den bak, waardoor de arbeider £jj. uit Oos- terzee, die in het schip stond. werd getroffen en zoodanig werd geworid, dat hij in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Te Mill is brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer L. Hermanussen, aan den Achterdijk. Twee kinderen, het vijfjarige jongste zoontje en het driejarige dochtertje van den buurman van Summeren, die ver- moedelijk in de schuur speelden, zijn omge- komen. De schuur is tot den grond toe afge- brand. De brandweer wist echter door snel ingr^jpen het woonhuis te behouden. Verzeke- ring dekt de schade. KETTINGHANDEL IN SIGAREN. De Hilversumsche politie heeft een ketting- handel in sigaren ontdekt, waarbij de prijs van het verhandelde abnormaal was gestegen. Het betrof hier een partij van ruim 12.000 stuks, welke nog van de oude, blauwe bande- rolle wapen voorzien en waarvan de normale handelsprijs acht en negen cent was. Toen de politie de zaak ontdekte, was de partij reeds eenige schakels van den ketting gepas- seerd .De prijs was toen reeds opgeloopen tot dertig cent en meer per stuk. Bij dezen han- del waren eenige particulieren uit Hilversum en Amsterdam betrokken, tegen wie proces- verbaal is opgemaakt. De partij sigaren is in beslag genomen, Te Klazienaveen (Dr.) werd sedert Woens- dagavond de 18-jarige mej. K. Rotmans ver- mist. Haar lijk is voor de ouderlijke woning uit het kanaal opgevischt. Ze is vermoedelijk tengevolge van de duisternis te water geraakt en toen verdronken. Te Annen (Dr.) is de 24jarige J. Tanis tengevolge van de duisternis met zijn fiets in de Molenwijk gereden. Het lijk is eenigen tijd later opgehaald. Te Gorindhem is tengevolge van de duisternis de 60jarige A. K. te water geraakt en verdronken. Te Lange Ruigeweide is de .ongehuwde 40-jarige mej. G. de Hoog tengevolge van de duisternis in de voor haar woning gelegen Dubbele Wiierecke geloopen en verdronken. PECM. Te Hilversum zijn twee broers,wonende aldaar en, oud resp. 21 en 20 jaar, aangehou den, die 67 mudden graan en een partijtje eieren clandestien vervoerden. Zij hadden den wagen, waarop een en ander was geladen, toevallig voor een gebouwtje van de brand weer neergezet en liepqn tegen de lamp toen men het vehikel wegens het passeeren van een brandweerauto verwijderen moest. THEE OF JAM? Er bestaat, meldt de N. R. Crt., veel vraag naar het blad van de boschbessenstruiken, dat voor de samenstelling van een vervan- gingsmiddel van thee wordt gebruikt. Op de Veluwe laten echter verschillende grond- eigenaren het afsnijden niet toe, omdat de struiken daarvan te veel te lijden hebben. Het eerste jaar na het afsnijden dragen de strui ken geen vrucht. De gezinnen, die 's zomers op de inkomsten van den boschbessenpluk rekenen, Zouden daardoor te veel schade lijden. TWEE TEGEN fifiN IN EEN VROUWENVECHTPARTIJ. De bewoners van de Wateringschestraat werden Zaterdagmorgen vergast op een on- gewoon schouwspel; een gevecht tusschen... drie buurvrouwen. Eerst had het drietal ge- tracht elkaar met scheldwoorden te verslaan, doch toen dit geen voldoende effect had, wer den meer ,,inslaande" argumenten Jjebezigd. Een der buurvrouwen greep een stuk hout, de tweede een vork en nummer drie een scheer- mes. Er werd geducht gevochten, waarbij ten slotte twee vrouwen gezamenlijk tegen de derde, een 28-jarige, optraden, die een zoo harden schop tegen het onderlijf opliep, dat de eerste-hulpdienst er aan. te pas moest. komen. De vrij ehnstig toegetakelde vrouw werd in het Gemeente ziekenhuis opgenomen. De recherche arresteerde de twee andere Kenau's, die er evenmin zonder kleerscheuren afkwamen. Haar vrouwelijk schoon had door talrijke krabben en snijwonden in het gelaat aanzienlijk geleden. Tegen beiden is proces- verbaal opgemaakt. Het onwaardige schouw spel verwekte in de volkrijke buurt begrijpe- lijke constematie. De oorzaak schijnt jaloezie te zijn. (De Crt.). ANDERE UITSLAGEN. GoesVlissingen ROSBreskens OostburgIJzendijke JBreskens 2De Zeeuwen 2 1—2 9—2 2—2 1—4 gsp. gew. gel. verl. pnt. STAND VAN DE ZEEUW'SCH-VLAAMSCHE DERDE KLASSERS. doelp. v.—t. 37—16 33—11 22—13 31—23 2126 18—27 24—31 16—36 17—37 Terneuzen 9 7 1 1 15 Aardenburg 8 5 1 2 11 Oostburg 8 5 1 2 11 Axel 8 5 3 10 Biervliet 8 4 4 8 Sluiskil 7 2 2 3 6 Corn Boys 8 3 5 6 Schoondijke- 8 1 I 6 3 Uzendijke 8 2 6 2 KINDEREN IN GOEDERENWAGEN OMGEKOMEN. Duitsche soldaten hebben in den centralen sector van het Oostelijke front, een verSchrik- kelijke ervaring gehad. Ze vonden op het station van een kleine stad, waarom dagen- lang gevochten was, twee gesloten goederen- wagons. Toen ze de wagons met de noodige voorzichtigheid geopend hadden, ontdekten ze tot hun groote ontzetting, dat zich hierin kleine kinderen bevonden van 2 tot 6 jaar oud. De meeste kinderen bleken bevroren en verhongerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in leven waren en door de Duitsche sol daten onmiddellijk verzorgd werden, vertel- den, dat zij van hun ouders gescheiden waren en voor vervoer in de goederenwagons waren opgesloten. TAUHTIG GEZINNEN IN BUSSUM ZONDER BROOD; Welke groote gevaren er verbonden zijn aan het koopen van brood zonder bon is wel dui'delijk aan het licht gekomen te Bussum, waar taehtig arbeideirsgeiinnen de dupe zijn geworden van een bakkerspatroon en zijn broodslijter. De slijter was reeds geruimen tijd erg royaal met het 'gevea van brood aan zijn klanten, met het gevolg, dat een aehter stand kwam in de bonnenaflevering aan zijn baas. De aehterstand werd geleidelijk grooter,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3