ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland tegen het Kapitalistne No. 10.297 MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 81 e Jaargang Buitenland Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT I VOOR EUROPA. sxs>«E>^»x»><sx»xs><sxs>«><^js^ssKsxs>^><g>es><s:^ DUITSGH WEERMACHTBERICHT. DE BERUJNSOHE PERS OVER DEN VAL VAN ROSTOW. HET GENERATE PARDON VAN HET N. V. V. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voqr BelgiS en Amerika f 2,20, overlge landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. TELEFOON No. 2073. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE 8ANDE Direeteur: I. van de Sande. GIRO 38150 ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer f 0,22. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bo regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag 'verjtrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. GXS>&XS><SXSX§X§>®*SX§XSX§X§X§XSXS><3X3><S>&> •Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan bet Oostelijke front hebben onze aanvallen tot nieuwe suecessen geleid. In de Engelsche wateren zijn in den naebt van Zaterdag op Zondag twee koopvaardijschepen van middelbare grootte door bomtreffers zwaar bescha digd. Een van deze schepen kan als ver loren bescbouwd worden. Overdag zijn luchtaanvallen ondemomen op fabrieken in Schotland. In den nacht van Zater dag op Zondag zijn havengebieden aan de Zuidoostkust van Engeland met suc- ces gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben de Duitseh- Ttaliaansche afdeelyngen in succesvolle gevechten met de Britsche strijdkrach- ten, die uit het Zuidoosten waren gena- derd, meer dan 260 pantserwagens en ongeveer 200 geblindeerde wagens ver- Sj nietigd. Krachtige, door pantserwagens - gesteujide uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn verijdeld door de om- singelende Italiaansche troepen. Jn bevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval op een Britscln vliegveld zijn verscbeidene bommenwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt onder bevige gevechten voort. IXALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het communique van bet Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de Marmarische woestijn hebben op 22 November de gevechten aan het geheele front van de grens tusscben Cyrenaica en Egypte en van Tobroek voortgeduurd. Onze divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe zware verliezen leed, resoluut af. De divisie Ariete alleen al heeft in de ge vechten dezer dagen meer dan 250 geblin deerde wagens, waaronder 55 pantserwagens, vernield en eenige honderden gevangenen ge- maakt. De Duitscbe divisies hebben in hevige gevechten aanzienlijke verliezen aan Britsche pantsereenheden toegebracht. Er werden o.a. meer dan 200 pantserwagens vernield. Een van onze duidelijk te herkennen veld- lazarets is door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk met bommen en machinege- weervuur bestookt. Vjjfentwintig verpleeg- den werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op dorpen in het Dzjebel-gebied van Cyrenaica. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd; er zijn geen slachtoffers. Aan het front van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen talrijke vijandelijke gevecht?wagens vernield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de ver- ijdeling van alle uitvalspogingen. In het verloop van den strijd te land heb ben onze-luchtmacht en onze afweer tot dus- ver 15 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De afweerbatterijen der divisie Pavia hebbeji bovendien nog twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk in de woestijn van Cyrenaica opereerde, werd door Italiaansche en Duit sche afdeelingen vliegtuigen ontdekt en aan- gevallen. Meer dan honderd geblindeerde wagens en vrachtauto's werden getroffen en geraakten in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bardia is een vijandelijk oorlogsschip in brapd geraakt en op de klippen geloopin. DUITSCHE VORDERINGEN BIJ MOSKOU. Door samenwerking van infanterie en artil- lerie hebben Duitsche troepen-afdeelingen op 20 November naar het D.N.B. vemeemt, in het gebied ten Zuiden van Moskou opnieuw sterke veldstellingen van de bolsjewisten op- gerold. De Duitsche troepen hebben daarmede een nieuwe bres geslagen in de bolsjewistische verdedigingswerken rond Moskou. Volgens tot nu toe beschikbare berichten hebben de bolsjewisten op 21 November 16 vliegtuigen verloren. Vier daarvan werden in luchtgevechten, zeven door afweergeschut neergeschoten. Vijf toestellen werden op den grond vernield. Het D.N.B. mgldt uit Berlijn Alle Berlijnsche avondbladen deelen met opschriften over de geheele pagina de in- neming van Rostow mede. De Deutsche Allgemeine iZeitung schrijft: Dit overwinningsbericht komt op een oogen- blik, dat de Engelschen krampachtige pogin- gen doen om de aandacht van de wereld af te leiden van den veldtocht in het Oosten en over te brengen op het oorlogstooneel in Afrika. Daarmede geven zjj ongewild toe, dat de nederlaag van het bolsjewisme door hen gevoeld Wordt als de pjjnlijkste gebeur- tenis van dezen oorlog, waarover men niet graag spreekt. De Berliner Lokal-Anzeiger zegt: Al is men in Duitschland niet gewoon goedkoope speculaties op de toekomst te maHen, toch kan men voorspellen, dat de uitwerking van deze nieuwe bolsjewistische nederlaag buiten- gewouii groot zal zijn, op zijn minst de over- vleugeling in het Zuiden van het geheele Donetsbekken, dat daardoor geheel voor de bolsjewisten verloren is gegaan. DE AFRIKAANSCHE SLAG RREIDT ZICH UIT OVER NOG GROOTER GEBIED. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag luidde als volgt: De slag in de Marmarische woestijn, die Vrijdag bij het aanbreken van den dag her- vat is, heeft den geheelen dag fel voortge- - duurd. De strijdkrachten op den grond en in t de lucht van de spil verwikkelden de tegen- over hen staande vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten, waarbij hun verdere, be langrijke verliezen aan menschen en pantser wagens werden toegebracht. Herhaalde uit valspogingen van den vijand uit Tobroek mis- lukten door den tegenstand van de Italiaan sche divisies, die de vesting belegeren.. De luchtafweerbatterijen der divisie Savona heb ben vier vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten. Italiaansche vliegtuigen heb ben in luchtgevechten, die Zaterdag boven de Middellandsche Zee zijn geleverd, zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Italiaansch Vliegtuig keerde niet terug. In den ifgeloopen nacht zijn de lucht- en vlootsteunpunten op Malta weer blootgesteld aan nieuwe acties van onze bommenwerpers. De verliezen van de bevolking van Messina bij den luchtaanval van Vrijdag zijn gestegen tot 32 dooden en 50 gewonden. In Brindisi is bij den aanval van Vrijdag een vijandelijke bommenwerper door het afweer^schut neet- gehaald. In Oost-Afrika heeft een van onze onder bevel van kol. Adriano Torelli staande colon- nes een moeilijke operatie zegevierend ten uit- voer gelegd en de geisoleerde stelling Van Celga door middel van vrachtauto's uit Gon- dar geravitailleerd. Tegen den verbitterden tegenstand van ervaren vijandelijke strijd krachten doorstonden onze troepen met Man en vastbeslotenheid vier dagen durende bloe- dige gevechten, zij baanden zich met geweld een weg, voegden den vijand verliezen toe van ruim 600 man en maakten zich van tal- rijke wapenen en gevangenen meester. De afdeelingen van de stelling van Culqua- bert-Fercaber, die sedert 13 November zon-» der rustpoos strijden en dag en nacht zijn blootgesteld aan het vuur der vijandelijke artillerie, strijden sedert Yrijdagmorgen tegen verre superieure strijdkrachten en oorlogs- middelen. In tegenaanvallen en met het blanke wapen in de vuist verdedigen zij dap per en tot het uiterste de hun toevertrouwde j stellingen. De doelen van het Engelsche offensief in Libye. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn telefoneerde Zaterdagavond: Het is de Duitsche militaire instanties thans gebleken dat het Engelsche offensief tegen Libye met nog aanmerkelijk sterkere krachten wordt ondernomen dan men hier na de eerste berichten had meenen te kunnen aannemen. Te Berlijn verklaarde men Zater dag, dat desondanks de terreinwinst, welke de Engelschen tot dusver hebben geboekt, zeer gering is en wijst er in dat verband op, dat noch Bardia noch de Halfajapas in het bezit van de Engelschen is geraakt. Ook de heftige aanvalspoging van de En gelschen uit Tobroek is tot dusver niet ge- lukt. Het is naar Duitsche opvatting een van de eerste tactische doelen, welke men zich aan Engelsche zijde bij dezen opmarsch heeft gesteld, met de ingesloten troepen in Tobroek door uit het Zuiden oprukkende pantserformaties een verbinding tot stand te brengen. Niettemin schijnen de omvattingsmanoeu- vres van de Engelschen van het Zuiden uit van de woestijn volgens Duitsche gegevens tot op zekere hoogte te zijn geslaagd. Ge isoleerde Engelsche pantsertroepen dringen van de woestijn uit naar het Noorden en pogen in snel tempo hetwelk weliswaar door den hevigen regenval wordt ge'influenceerd, de kuSt ten Westen van Tobroek te bereiken om op die wijze het Afrika-korps van generaal Rommel en de Italiaansche troepen te om- singelen. Deze poging is door generaal Rommel ech- ter bijtijds geconstateerd en de verbitterde gevechten, welke nu aan den gang zjjn wor den ten deele tegen deze uit het Zuiden op rukkende Engelsche pantserwagens gevoerd, teneiijde daardpor de omvatting te doen mis- lukken. In Duitsche militaire kringen wijst men er op, dat de Engelschen bij dit offen sief het voordeel hebben van Egypte en Mersa Matroeh uit steeds nieuwe versterkingen, ook wat gemotoriseerde troepen en pantserwagens aangaat, te kunnen aanvoeren en daar zij bovendien dezen opmarsch maandenlang heb ben voorbereid en over een belangrijke hoe- veelheid Engelsch en Amerikaansch materieel beschikken, is het zeer waarschijnlijk, dat zij zoowel wat materieel als manschappen betreft ten opzichte van het Duitsche Afrikakorps en het niet heel groote Italiaansche troepen- contingent numeriek aanzienlijk in de meer- derheid zijn. Hiermede zijn dan de zich in de nabijheid van de kust en in de woestijn steeds meer aan omvang uitbreidende hevige en ver bitterde gevechten verklaard. In Berlijnsche militaire kringen wil men zich thans niet openlijk aan voorspellingen wagen. Men wijst er alleen op, dat de ver liezen van de Engelschen vooral aan pantser wagens, buitengewoon groot zijn. POLITIEKE VERKLARING VAN GENERAAL HERTZ0G. Het A.N.P. melidt uit |Berlijn: Onder den titel ,,de stem van generaal Hertzog" heeft prof. Pfeffer in de Westdeut- sche Beobachter een hoofdartikel geschreven over een pro-nationaal-socialistische verkla- ring van generaal Hertzog, die deze onlangs heeft afgelegd. Prof. Pfeffer schrijft in dit artikel o.m. het volgende In deze weken voltrekken zich in de Zuid- Afrikaansche binnenlandsche politiek gebeur- tenissen, die ver boven het kader van Zuid- Afrika van beteekenis zijn. Zij toonen aan, dat de innerlijke verwarring bij vele germaan- ache volken, die tot dusver hebben getracht op Engelsche wijze te leven, slechts een op- Jpssing kgnt. Generaal Hertzog verklaarde onlangs, dat Duitschland een duidelijke overwinning zal behalen en die practisch reeds behaald heeft. De toekomst van Zuid-Afrika ligt in het aan- vaarden van het nationaal-socialisme. Het kapitalistische stelselheeft Europa in het ongeluk gestort. De roep naar verlossimg klinkt niet alleen in Europa, doch ook in ZuicP Afrika, want het nationaal-socialisme moet ontstaan. wannyer het volksehe leven dit noodzakelijk maakt. De stervende democratic is woedend en histerisch. Ons boerendom wordt niet alleen door zijn kapitalistische vijanden met uitroeiing bedrei'gd, doch ook door zijn vrienden en zgn. bomdgenooten in eigen gelederen. Het is belangwekkend, dat deze woorden thans in oorlog gesproken zijn in een land, dat nog steeds als 'een Britsch dominion geldt. Op den breedsprakerigen en onbetrouw- baren minister-president Smuts, den vertegen- woordiger van den Engelschen oorlog in Zuid- Afrika, maken de duidelijke woorden van Hertzog nauwelijks indruk. Hij onderhandelt in Kairo met Oliver Lyttleton en verzwakt de volkskracht en de strijdvaardigheid van de nummeriek zwakke blanke bevolking in Zuid-Afrika door Zuid-Afrikaansche troepen te laten strijden voor'den negus of in de West-Egyptische woestijn. Hij weet, dat de Amerikanen met begeerige oogen kijken naar de vlootsteunpunten, die in het bereik van Zuid-Afrika liggen, op St. Helena en vooral op Simonstown in de nabijheid van Kaap- stad. De door Hertzog afgelegde verklaring beteekent "een duidelijke scheiding tusschen Smuts en Hertzog. Voor het nationale Boe rendom echter beteekent deze verklaring een oproep om innerlijk met zichzelf in het reine te komen. De geachte „groote oude man" der boeren, generaal Hertzog heeft thans een ondubbelzinnig parool uitgegeven. Thans is het allereerst zaak af te wachten of dit pa rool onder de natdonalistische boeren veld wint. Wanneer dit het geval is, staat een wer- kelijke kracht tegenover de coalitie van En gelschen, joden en Boeren-renegaten, wier veldmaarschalk Smuts de jeugd van Zuid- Afrika naar de slagvelden leidt. MOORDBEVEL VAN STALIN. Stalin heeft, meldt D.N.B.het bolsjewis tische leger bevel gegeven om alle Duitsche eoldaten om te brengen, aldus is volgens ,iHelsingborgs Stadsbladet" in den bolsjewis- tiachen omroep medegedeeld. Er mogen geen gevangenen meer worden gemaakt. De be volking, in het bijzonder in de door de Duit sche troepen bezette gebieden, is per radio opgeroepen te trachten Duitsche soldaten te dooden. DUITSCHE LUQHTMAOHT BOVEN DE BRITSCHE EILANDEN. Het D.N.B. meldt uit .Berlijn Duitsche gevechtsvliegtuigen, die tijdens een gewapende verkenning boven de Britsche eilanden doordrongen tot de Fariir eilanden, hebben in zee nabij deze eilanden een koop- yaardijschip met bommen zwaar beschadigd. Een gevechtsvliegtuig heeft nabij de Britsche Oostkust een station gebombardeerd juist toen een trein binnenliep. De trein ontspoor- de door een bom,, die naast de nog rijdende wagens viel en het stationsgebouw werd ge troffen. DE ONDERGANG VAN DE „ARK ROYAL". Het D.N.B. nieldt uit Berlijn: De MUitarische Korrespondenz Deutsch- lands schrjjft met betrekking tot den onder- gang van de Ark Royal: „voor den eersten keer in dezen oorlog kan op het feit gewezen worden, dat beide partijen bijna gelijktijdig een bijzonder ernstig succes en fiasco in den oorlog ter zee publiceerden, te weten den on- dergang van het nieuwe Britsche vliegkamp- schip ,,Ark Royal" in- het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee. De redenen voor deze snelle berichtgeving zijn gelegen in het feit, dat de ondergang zich voltrok om zoo te zeggen voor de oogen van de wereld. Uit Londen werd herhaaldelijk gemeld, dat vlieg tuigen, afkomstig van vliegkampschepen, doeltreffende aanvallen ondernamen op de DuitschItaliaansche verbindingen naar Noord-Afrika. Daar evenwel de froriten aan de ItaliaanschEgyptische grens niet veran- derden moeten de Britsche storingspogingen uit de lucht en op zee wel niet het ge- wenschte resultaat hebben opgeleverd, niet- temtn Week uit de Britsche pogingen, dat de Engelschen het overwicht in de Middelland sche Zee probeerden te bereiken, teneinde op succeBsen te kunnen bogen in de Orient en tegenover Moskou hun goeden wil te toQnen, dat zij ook in de Middellandsche Zee er naar streven een korteren verbindingsweg naar de bolsjewieken te bereiken. Deze pogingen zijn aanzienlijk bemoeilijkt, nu met den ondergang van bet vliegtuigkampschip bekend. is gewor- den, dat Duitsche duikbooten in de Middel landsche Zee opereeren en waar Duitsche duikbooten zich eenmaal genesteld hebben, kan men zich op nieuwe verrassingen voorbe reid houden. Door de torpedotreffers van de Duitsche duikbooten is -de toestand in de Middelland sche Zee met een slag opgehelderd. De Brit sche vloot. die de laatste maanden herhaal delijk versterkt was, is met het verlies van de ,.Ark Royal" en de beschadiging van het linieschip .Malaya" alsmede van eenige an- dere eenheden zoo zwaar getroffen, dat haar gevechtscapaciteit sterk is ingekrompen. Over het optreden van Duitsche duikbooten in het Westelijke bekken van de Middelland sche Zee zal men zich niet verbazen. wan neer men denkt aan de aankondiging van den Fiihrer in Februari van dit jaar, dat de Duitsche weermacht de Britten oyeral zal verslaan waar zij hen aantreft. Een groot deel van de Duitsche duikbooten bevindt zich voorts op den Atlantischen Oceaan, waar de Britsche oorlogsvloot even- eens voortdurend verzwakt wordt. De Brit sche admiraliteit schijnt te hebben ingezien, dat de uit den wereldoorlog overgenomen wijze van konvooieerlng en afweer tegen duik booten in dezen oorlogniet meer dezelfde waarde heeft als 25 jaar geleden. Volgens de jongste berichten uit Londen overweegt de Britsche admiraliteit het konvooieeren op te geven en een nieuwen afweer voor duik booten in te voeren. De Dutschie oorlogsleiding laat evenwel den tijd niet ongebruikt voorbij gaan. Voor Duitschland werken 350 millioen Europeanen in werkplaatsen en wapenbedrijven, in den mijnbouw en den landbouw, zonder dat de Britsche luchtmacht ook maar ergens eenige schade van beteekenis kan aanrichten. Dat wordt door de uit Duitschland komende neu- trale reizigers steeds weer bevestigd. Met zulk een geweldige menlgte aan menschen, land en grondstoffen kimnen prestaties ver- richt worden zooals in andere landen als Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten, on- danks vele daarvoor aanwezige voorwaarden, nauwelijks mogelijk zijn, omdat de Atlanti- sche Oceaan en de Duitsche duikbooten ertus- schen liggen. REORGANISATIE VAN HET FRANSOHE 0 BESTUUR IN AFRIKA. Het officieele communique over de pension- neering van generaal Weygand en over de af- schaffing van de functie van algemeen gede- legeerde in Afrika luidt als volgt: Generaal Weygand wordt gepensionneerd. Een wet, waarbij de functie van algemeen gedelegeerde der regeering in Fransch Afrika wordt afgeschaft, zal vandaag in de staats- courant worden gepubliceerd. Het gouveme- ment-generaal van Algerije komt te ressor- teeren onder den medewerker van generaai Weygand, gouvemeur-generaal Chatel. De functie van algemeen gedelegeerde wordt ver- vangen door een permanent secretariaat- generaal, dat onmiddellijk ressorte'ert onder het bureau van den vice-president en geves- tigd zal zijn te Algiers. Een andere mede werker van generaal Weygand, namelijk vice- admiraal Fenard, wordt benoemd tot alge meen secretaris. Het hoofd van den Franschen staat, maar- schalk Pdtain, heeft generaal Weygand, voor- dat deze zich in het parti-culiere leven terug- trok, bedankt voor de eminente diensten, die hij het leger en het vaderland tijdens zijn lange carridre heeft bewezen. Maarschalk Petain heeft in een dagorder aan de natie waardeerende woorden aan generaal Wey gand gewijd. Het officieele communique over de oprich- ting van twee nieuwe oppercommando's in Fransch Noord-Afrika en Fransch West- Afrika luidt als volgt: Door een decreet, dat vandaag in de staats- courant zal vergchijnen, wordt de functie van opperbevelhebber in Noord-Afrika, alsmede de functie van opperbevelhebber in West- Afrika in het leven geroepen. Het gezag van den opperbevelhebber strekt zich uit tot de land- en luchtstrijdkrachten en tot de zee- strijdkrachten, die voor de verdediging van de kusten van hun gebied kunnen worden gebruikt of gedeeltelijk hiervoor kunnen wor den gebruikt, alsmede tot het gebruik van deze strijdkrachten voor militaire operaties met het doel de veiligheid van deze gebieden te waarborgen. Generaal Juin, die bevorderd wordt tot legercofps-generaal, wordt tot opperbevelheb ber van Noord-Afrika benoemd. Generaal Baraud wordt tot opperbevelhebber van West- Afrika benoemd. BEROEMDE DUITSGHE VLIEGER OMGEKOMEN. De inspecteur der jachtvliegers, kolonel Werner Molders, is volgens D.N.B. op 22 No vember op een dienstvlucht met een koeriers- vliegtuig, dat hij niet zelf bestuurde, bij Bres- iau verongelukt. Door den vijan'd niet overwonnen, heeft deze overwinnaar in 115 luchtgevechten op tragische wijze de vliegerdood gevonden. De prestaties en suecessen van dezen 28-jarigen offioier zijn weergaloos. ENGEXSOHE MIJNENLEGGER TOT ZINKEN GEBRAOHT. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Het Britsche marine-ministerie heeft be- kend gemaakt, dat de Engelsche mijnenlegger Latona, die 2650 brt. mat, tot zinken is ge- bracht. DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. De N. R. Crt. vernam uit Berlijn, dat de onderrhandeiingen in Washington reed's na weinige dagen op het doode punt schijnen te zijn gekomen. De missie van Koeroesoe geldt als laatste poging om door overleg en schik- king in der minne de 0oeiljjkheden tusschen Japan en de Vereen. Staten te overwinnen. Men is te iBerlijn voorts van meening, dat Japan in de komende weken voor een defini- tieve beslissing wordt geplaatst. DE HOLDING VAN AUSTRALIA EN NED.-INDIE. Op het verzoek om een standpunt te bepa- len ten opzichte vkn de door Washington af gelegde verklaring, dat Australie en Nederl.- Indie toegezegd zouden hebben in geval van oorlog onmiddellijk aan de zijde van de Ver. Staten aan den oorlog te zullen deelnemen, verklaarde de woordvoerder der Japansche regeering, dat hij een dergelijke houding van de beide landen in geval van oorlog voor zeer waarschijnlijk Meld, hoewel hierover te Tokio nog geen officiee! bericht was ontvangen. Naar Reuter uit Auckland meldt, heeft Duff Cooper aldaar na zijn aankomst uit Sydney verklaard, dat de gebeurtenissen in het verre Oosten 2ich zoo snel ontwikkelen, dat hij een lid van zijn staf met een voorloo- pig rappoft naar Engeland heeft gezonden. DE VER. STATEN—IERLAND. De Pan American Airways heeft medege deeld, dezen winter een luchtdienst op Foy- nes in Ierland, die tot dusverre door de neu- traliteitswet was verboden, te zullen her- vatten. GEVAAR VOOR MIJNEN BIJ WLADIWOSTOK. Te Seising heeft men een draadloos be- ridht udt Wladiwostok opgevangen, waarin werd gemeld, dat in verband met mrjnenge- vaar alle naar Wladiwostok of de Ameri- kaansche bocht varende schepen eerst de haven van Port Askold moeten aandoen, om door mijnenvegers naar Wladiwostok te wor den geleid. In dit bericht wordt verder ge- zegd, dat de autoriteiten van Wladiwostok een gebied tot gevaarlijke zone hebben ver klaard, dat zich uitstrekt tot 25 mijl buiten de kust. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. kan zich den laatsten tijd in een zeer belangrijke ledenwinst verheugen. Uiteraard doet Merbij bet generaal pardon zijn invloed gelden. In de rijen der voor- heen confessioneel georganiseerde arbeiders dringt het besef door, dat het N.V.V. de orga- nisatie vormt, waarin voor alle Nederlandsche arbeiders plaats is. Zoo heeft de Nederland sche Bond van Landarbeiders sinds 1 Augus tus j.l. meer dan 10.000 nieuwe leden inge- schreven, waarvan 9000 onder het generaal pardon vallen. Niet minder dan 96 nieuwe afdeelingen werden opgericht. DE LITREIKI.NG VAN ZIEKENFONDSCOUPONS. Een groot aantal werknemers moest j.l. Zaterdag bij de loonbetaling voor de eerste maal coupons wegens ingehouden zieken- fondspremie ontvangen. Voor zoover dit be treft arbeiders, die weekloon ontvangen, dit drie weekcoupons moesten zijn, daar de pre- mie-betaling in werking trad na het ver- strijken van de eerste voile loonperiode in November. Voor werknemers, aan wie op Zaterdag 22 November geen loon wordt betaald, beeft de uitreiking der coupons voor de eerste maal plaats bij de eerstvolgende loonbetaling na ge- noemden datum. Bij het aantal aan iederen werknemer af te geven coupons moet steeds in het oog worden gehouden, daft, bij de eer ste uitreiking, zooveel coupons moeten wor ded verstrekt als het aantal malen, dat premie-inhouding heeft plaats gevonden. OOK TE MAASTRICHT! Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan gemeente. De burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zjjn ambtgenooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waar bij in het algemeen zal gelden: ,,Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan de ge meente". Ook deze burgemeester is van meening, dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N, te moe ten ontzeggen, tekort schiet in de vervulling van zijn gemeenischapsplichten en daarmede zijn recht veriest op het genieten van de voordeelen, welke de gemeenschap biedt. DE NED. VOLKSDIENST ZAL DE VOESELVERSTREKKING VANWEGE CENTRALE KEUKENS REGELEN. Van 1 December af zal de voedselverstrek- king door de centrale keukens worden gere- geld door tusschenkomst van den Ned. Volks- dienst (N.V.D.). Omtrent deze nieuwe regeling kunnen wij het volgende mededeelen: De bedrijfsl«iding van de centrale keukens wordt gesteld onder toezicht van een directorium, waarin zijn vertegenwoordigd het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogsttjd, de Neder landsche Volksdienst, het departement van Financien, het departement van sociale zaken en h,et departement van Binnenlandsche zaken. TEXTIELGOEDEREN TE DUUR VERKOOHT. Dezer. dagen is een Aihsterdamsch fabri- kant van heeren confectie tot 20.000 boete veroordeeld. Hij had met zijn prijzen zoo gemanipuleerd, dat het winstpercentags het laatste jaar belangrijk hooger was dan voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1