Ai rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ft/let Duitschland tegen het Kapitalisme No. 10.296 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941 81« Jaargang Buitenland Predikbeurten. Binnenland EERSTE BLAD c« DUITSCHLAND STRIJDT f VOOR EUROPA. TERNEUZEN, 21 N0VEMBERJ941. TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Biirnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2.20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de Sande. ADVERTENTIENVein 1 tot 4 regelfl 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KL.ETINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. i) &X§XSX§XSXSXSX§X§X§X§X§X§XSXSX§>GX§X§XS> j DUITSOH WEERMACHTSBERICHT /Het opperbevel van de Duitsche weer- X madht deelde gisteren mede: De aanvallen aan het Oostelijk front blijven zic'h met succes ontwikkelen. De luchtmacht heeft bolsjewistische lucht- bases aan de Noord-Oostkust van de Zwarte Zee en in het gebied van deii midden-Don gebombardeerd. Formaties gevechtsvliegers hebben aanvallen gedaan op treintransporten en spoorwegen in deh centralen sector en ten Oosten van de Wolchow. Moskou is overdag door sterke afdee- lingen gevechtsvliegtuigen bestookt met brand- en brisantbommen. Bij Leningrad hebben twee groepen jachtvliegers bij een moedigen aanval op een groote for- matie transportvliegtuigen acht vijan delijke toestellen neergeschoten. In den #trijd tegen Engeland is bij de Faror een koopvaardijschip van midfcel- bare grootte door bommen beschadigd. Andere luehtaanvallen waren gericht op militaire instanties aan de Zuid-West- kust van Engeland. Vliegtuigen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsche havens. Aan de Vlaamsche kust hebben in kon- vooidienst varende patrouillevaartuigen een aanval van Britsche motortorpedo- booten met succes afgeweerd zonder ver- lieizen te lijden. Een vijandelijke motor- torpedoboot werd in brand geschoten; zij kan verloren worden geacht. In Noord-Afrika zijn de Britsche strijdkrachten, waarvan sedert dagen was gemeld, dat zij ten Zuiden en Zuid- westen van iSidi Omar gereed werden ge- houden, op 18 November overgegaan tot een aanval in de richting van Tobroek. Door onmiddellijke tegenaanvallen van Duitsch-Italiaansche afdeelingen werden de siterke Britsche strijdkrachten, die ten Western van Sidi Omar in den strijd wer den geworpen, met zware verliezen tenuggeWorpen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden vernield. <sxs>®®<g>®<s>®»sxsx®xs>®<s>®>®xs>®®®® „HET GAAT OM ALLES". De- tegenwoordige oorlogvoering vereischt, schrijft de N. R. Crt., de totale krachtsinspan- ning van een volk. Daaraan herinnert ook Dr. Gobbels nog eens, in het artikel Warn oder wie?, dat hij in Das Reich geschreven heeft: „Wij kunnen overwinnen en wij zullen overwinnen. Maar daarvoor is een reusach- tige nationale krachtsinspanning van het ge- heele volk noodig." Daartoe is weer noodig, dat het volk weet, waarvoor het vecht. Het moet gevoelen, dat zijn eigen belang in de oorlogsnoodzaak op het spel staat. Dus ook: een totaal volks- belang. Zulk een oorlogsnoodzaak bestaat er voor de Vereenigde Staten klaarblijkelijk niet. Anders zou president Roosevelt niet zulke ongeloofelijke verhalen hebben beboeven op te disschen, als dat van een nieuwe indeeling van Zuid-Amerika en van een vereffening van de godsdiensten. Dan heeft de leiding van een land, welks volksbelang werkelijk en kennelijk op het spel is komen te staan, het heel wat gemakke- lijker. Maar toch niet zoo gemakkelijk, dat er nimmermeer eenige toelichting op de oorlogs noodzaak van noode is. Daarvoor liggen im- mers al dadelijk oorzaak en aanleiding te ver uiteen. De schoten in Serajewo, aldus Dr. Gobbels, z\jn wel de aanleiding tot den wereldoorlog geweest. maar zij hebben hem niet veroor- zaakt. Europa was er toen rijp voor. Met de aanleiding tot dezen oorlog, het geschil om Dantzig, stond het niet anders. Toen zij was aangegrepen, om den oorlog tot uitbarsting te laten komen, verdween zij meteen op den achtergrond om plaats te maken voor de ware* oorzaken, „alle oude, nooit of toch sleehts geheel ontoereikend opgeloste vraag- stukken van Europa". En zooals Dr. GofcbeLs betoogt, dat Duitsichland aan den vooravond van den wereldoorlog in een situatie tot de beslissing gedwongen werd, welke het vroeger veel gunstiger had kunnen hebben, omdat de ver- antwoordelijke personen in Duitschland de dingen op hun beloop gelaten hadden, terwijl Europa al lang rijp voor den oorlog was, zoo is hij het lot dankbaar, dat het Duitschland's tegenstanders de kwestie van Dantzig heeft laten aangrijpen om den oorlog te verklaren. ,,Niemand, schrqft hij, zal willen aamnemen, dat de Europeesche problemen opgelost zou- den zijn geweest, wanneer Polen in den zomer van 1939 definitief van Dantzig en een door- gang door den corridor afstand had gedaan of wanneer Engeland en Frankrijk na de zegevierende beeindiging van den Poolschen veldtocht in het vredesaanbod van den Fuhrer waren getreden." Na eenige jaren had het Duitsche volk toch weer moeten aantreden, met dit verschil echter, dat zijn tegenstanders zich dan, door den Poolschen veldtocht ge- leerd, gewapend zouden hebben op een wrjze, dat het Duitsche volk er wellicht niet meer tegen opgewassen zou zijn geweest. Telkens weer komt Dr. Gobbels erop terug: iedere afzonderlijke veldtocht in dezen oor log stelt historisch gezien een Oorlog voor, dien het Duitsche volk, indien het dezen thans niet voert, in de toekomst onder wel licht omgelijk veel ongunstiger omstandig- heden zou moeten voeren. En wat staat er in dit geheel van oorlogen voor Duitschland niet op het spel? ,,Het gaat om alles" besluit Dr. Gobbels. Daaraan be- antwoorden ook de afmetingen, waarin deze Oorlog zich afspeelt. De tegenstanders mogen verschillen van meening, hoe men het Rijk en zijn bondgenoo- ten het doeltreffendst en duurzaamst vemie- tigt, zg zijn het er over eens, dat Duitsch land vernietigd moet worden. Zelfs een twee- de Versailles, dat althans nog een weliswaar geringe mogelijkheid tot nationale weder- geboorte liet, zou het, in geval van nederlaag, niet taeschoren zijn. ,De ,spilmogendheden vechten inderdaad voor hun elemen.aire be- staan en de zorgen ,en nooden, die ons alien in den oorlog moeten worden opgelegd, zou den verbleeken voor het inferno, dat ons zou wachten, wanneer wij hem verloren". „Winnen wij hem, dan is alles gewonnen: vrijheid van grondstoffen en voedselvoorzie- ning, levensruimte, den grondslag voor de sociale hervorming van onzen staat en de mogelijkheid voor de spilmogendheden van een uitleven van het volk; verloren wij hem, dan zou echter ook alles en nog meer ver loren zijn: namelijk ons nationale leven als zoodanig en in zijn geheel." -Dr. Gobbels legt er den nadruk op, dat het een eenige kans is, welke het Duitsche Rijk, Italie en de met hen verbonden mogendheaen thans hebben om de leiding van de' nieuwe ordening van Europa te nemen. Het doel is de offers waard: W\j weten maar al te goed, welke zware offers de oorlog van bijna alien eischt. Maar zijn de offers,, welke de verslagen volkeren, ook wanneer zij thans reeds weer buiten den oorlog leven, niet ongelijk veel grooter dan de onze? Hoewel wij het aanzienlijkste deel van den last der oorlogvoering te dragen hebben, verheugen we ons onder alle Euro peesche naties toch nog in den hoogsten levensstandaard. Wij moeten ons beperkingen op alle gebied laten gevallen, zeker: maar zij zijn lang niet zoo groot, dat zij ondragelijk worden. Wij moeten werken als nimmer. De strijd voor het lot van ons volk eischt van ons het laatste aan toewijding, inspanning en bereidwiiligheid. Maar hoe moeilijk de enkeling het ook mag hebben, hij hoeft maar terzijde te kijken om iemand te ontdekken, die het nog moeilijker heeft. De oorlog is alles anders dan een tijdverdrijf voor de soi- daten; het is een harde, bittere, bloedige noodzakeljjkheid .waarvoor het geheele volk is gesteld. Ondanks onze benarde en bijna uitkomstlooze positie van toen hebben wrj hem niet gewild; hij is ons opgedwongen. Nu is hij er en nu wij het ergste achter den rug hebben, moet de natie tot den laatsten man en de laatste vrouw van het vaste en niet te schokken besluit bezield zijn, hem zoo te be- eindigen, dat hij zich naar menschelijke be- rekening niet zal herhalen. Dat zijn wij ons en onze toekomst schuldig. ,,Duidelijkheid is nimmer een aanleiding tot zwakte, maar steeds sleehts een aanleiding tot kracht geweest", schrijft Dr. Gobbels in hetzelfde artikel. Omgekeerd kan ook de duidelijkheid, waarmede hij zich uitspreekt over hetgeen er voor het Duitsche volk op het spel staat, sleehts als een uiting van kracht worden begrepen. dat het de laatste gelegenheid is om te repa- trieeren, daar geen andere sehepen meer be- schikbaar zullen worden gesteld. DE REIS VA.N LITWINOW. Het D.N.B. meldt uit New-York: Een Britsch verkeersvliegtuig heeft, vol- gens Associated Press, geweigerd Litwinow met zijn gevolg naar Kairo mee te nemen. Als motief werd opgegeven, dat alle plaatsen be- zet waren. De Britsche gezant in Iran heeft verontschuldigingen aangeboden voor het ,,misverstand". De Amerikaansche amb^sa- deur te Moskou, Steinhardt, en de Britscbe directeur voor de inlichtingen, Monckton, zijn intusschen de Kairo aangekomen. HET VERTREK VAN DE JAPANNERS UIT NEDERL'ANDSCH-INDIE. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De in Nederlandsch-Indie woonachtige Ja- panners zijn door den Japanschen consul- generaal te Batavia taitgenoodigd met het eind November vertrekkende schip Foezi Ma- roe naar Japan terug te keeren, aangezien dit de laatste goede gelegenheid voor ver* rek is. De meeste kleine Japansche zaken te Batavia beglnnen te sluiten. Sleehts een kleine goep Japansche zakenlieden wil vooreerst blijven om de ontwikkeling van den toestand af te wachten. PEPPER OVER DE AMERIKAANSCHE EISGHEN. De democratische senator Pepper, die vaak wordt gehouden voor woordvoerder van de regeering over kwesties van de buitenlandsche politiek, heeft volgens de Internationale News Service in een interview verklaard, dat de Ver. Staten alle pacificatiepogingen van Japan zullen afwijzen, zelfs wanneer dit oor log beteekent. Pepper stelde de volgende Amerikaansche eischen als grondslag van onderhandelingen: 1. Japan's terugtocht uit China, 2. Schadeloosstelling van Japan aan China, 3. Terugtocht van Japan uit Indochina, 4. Opgeven van het denkbeeld van de nieuwe orde. Wanneer Koeroesoe is gekomen om een erkenning van de successen te halen, kan hjj niet op hegrip rekenen. Wanneer de oorlog een prijs vormt voor den tegenstand tegen de Internationale rooverij, waarmede Japan zich heeft ingelaten", dan moet de oorlog maar komen. Japan heeft mijl na mijl de Ameri kaansche belangen in Azie teruggedrongen. Tenslotte stelde Hoover de vraag. wat er van de Amerikaansche vrijheid zou moeten terechtkomen, wanneer de Vereenigde Staten een langdurigen overzeeschen oorlog zouden gaan voeren. HOOVER ACHT EEJN EXPEDITIE NAAR EUROPA ONMOGELIJK. 8-7-6-0-0 Het vertrek is aianstaande. ITALIAANSCH WEERM ACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidde: In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 Nov. hebben onze luchtstrijdkrachten lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. In den afgeloopen aacht hebben Engelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en in' de buurt van Messina laten val- len, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Te Brindisi is een vliegtuig neergeschoten. Te Napels zijn drie personen gewond, van wie een ernstig. Te Brindisi een doode en drie ge- wonden. In eenige sectoren bij Gondar in Oost,- Afrika werden nieuwe vijandelijke pogingen om onze verdedigingsldnies te omsingelen verijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegenover haar liggende Italiaansche gemo toriseerde strijdkrachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegenmanoeuvre uitvoerde, had aan het ein- de van den dag deelen der vijandelijke ge- pantserde strijdkrachten omsingeld en vet-- nietagd, terwijl andere Britsche •pantser wagens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slaig voort. DE BRITSOH-TNDISOHE MARINE. Het D.N.B. meldt uit Kanton: Volgens betrouwbare berichten uit Britsch- Indie heeft generaal Wavell Woensdag in den Indischen staatsraad een voorstel beantwoord dat inhield, meer Indische in plaats van Brit sche officieren in de Indische marine te ge- bruiken. De Britsche regeering, zoo zeide generaal Wavell, heeft nog geen besluit ge- nomen over het lot van de Indische marine na den oorlog en wenscht daarom ook niet meer Indische officieren aan te stellen. In Indische kringen wordt deze verklaring van Wavell aldus geinterpreteerd, dat zij het bewijs vormt, hoe Engeland voornemens is zich ttj- dens den oorlog van Indische hulp te bedie- nen, doch na den oorlog weer de alleenheer- scher zal willen zijn. DE LAATSTE JAPANNERS UIT NED-INDIE VERTROKKEN. Naar het S.P.T? uit Sjanghai *neldt zijn ook de laatste Japanners, die nog in Neder- landsch-Indie waren achtergebleven om hun zaken te regelen, aan boord van het stoom- schip ,,Taituta Maru" naar hun vaderland terugg^keerd. De Japansche consul-generaal te Batavia had alle Japanners gewaarschuwd. Het D.N.B. meldt, uit New-York: De vroegere Amerikaansche president Her bert Hoover, heeft een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: De meerderheid van het Amerikaansche volk is tegen het uitsturen van een Ameri- kaansch expeditiecorps, zoowel naar Afrika als naar Europa. De vraag, of Amerika door een vereenigiftg met de Engelsche strijdkrachten een militai- ren ommekeer in Europa zou kunnen verwek- ken, beantwoordt Hoover met ernaar te ver- wijzen, dat de Sovjet-unie met haar tien mil- lloen soldaten, 20.000 tanks en evenzoovele vliegtuigen op eigen bodem en achter ves- tingwerken, het Duitsche leger niet heeft kunnen overwinnen. In den wereldoorlog heeft men de troepen etappegewijs naar Europa kunnen overstu- ren. Ditmaal zou men echter een overwel- digende gevechtseenheid van vijf tot acht millioen Amerikaansehe soldaten behalve de Britsche strijdkrachten op eens noodig heb ben. Alleen aan de scheepstonnage voor ,een dergelijk transport zou vijf jaar lang moeten worden gewerkt. Doch daarvan af^ezien ge- looft geen enkele militaire deskundige, dat een dergelijk leger, al kwam het ook over den Atlantischen Oceaan, kans zou hebben in Europa aan land te gaan. DUITSCHLAND'S DOEL IN HET OOSTEN. Onder het opschrift ,,Heel Europa" schrijft de diplomatieke medewerker van de Deutsche AlLgemeine Zeitung o.a. het volgende over de Duitsche zending op het Europeesche conti- nent. De Duitsche daad in het Oosten bevrijdt het continent. De Fuhrer heeft voor zijn ge- trouwen nog eens gewezen op de beteekenis van den geweldigen strijd om het zijn of niet- zijn van Europa en het groote doel in het Oosten onthuld. Enkele dagen later heeft de Finsche nota aan de Vereenigde Staten on- dubbelzinnig en nuchter bevestigd, wat deze strijd om het bestaan aan de noordelijke flank van Europa beteekent, waarvan Roose velt's Amerika geen denkbeeld heeft en geen denkbeeld wil en kan hebben. Wat voor Fin land geldt, geldt ook voor Roemenie en onze andere bondgenooten. Eigenlijk geld, het voor geheel Europa. Het bolsjewisme zou de ver- nietiging hebben gebracht, het moest, koste wat het wil, worden verslagen. Sleehts den mogendheid ter wereld kon het verslaan: de grootste continentale militaire mogendheid: Duitschland. Dafirmee viel een besluit van essentieele beteekenis en daar- mee werd het Europeesche continent her- boren. De kwestie die thans door ons optreden in het Oosten, door de overwinningen en de of fers van onze soldaten en hun bondgenooten positief wordt opgelost, stond als een kwestie van leven en dood voor alle Europeesche vol keren en staatslieden. Met de militaire over- winning van het bolsjewisme wordt een his- torische noodzakelrjkheid vervuld, welke het democratische Wes en in Europa sinds het bestaan van het bolsjewistische gevaar wel had verondersteld, maar nooit had durven volbrengen. Het pan-Europa-manifest van Coudenhove Calerghi ging nit van den valschen, on-Duit- schen opzet, de politieke leiding der wereld voortaan te concentreeren in Washington, Londen, Moskou, Tokio en Parijs en het Duit sche rijk uitsluitend als hun object te zien. Den opsteller van dit manifest zweefden de Vereenigde Staten van Europa voor den geest alS bufferstaat voor Engeland tegen het bol sjewisme. ,,Pan-Europa reikt zoover naar het Oosten als het democratische stelsel", heette het toen. Engeland evenwel toonde noch hiervoor, noch voor de plannen van een hoogst abstrac- te Europeesche unie van den Franschen pre mier Briand belangstelling. En thans ver- weert Churchill zich als een razende tegen het eensgezinde Europa onder Duitsche lei ding. De (Volkenbond leek Engeland wel als intercontinentale voorzetting van de politiek van het Europeesche evenwicht der krachten. Alle pogingen tot een continentaal eenheids- front kwamen Engeland verdacht voor, zelfs wanneer dergelijke voorstellen kwamen van een Franschen democraat en pacifist. Het Europeesche motief van Briand daarentegen stond gelijk met den angst voor een Duitsch land, dat tezamen met het bolsjewisme West- Europa onder den voet zou loopen. Dezelfde angst dreef de Franschen, nadat het natio- naal-socialisxne in Duitschland het bewind in handen had genomen naar een samengaan met de (Sowjetunie. In de jaren van Locarno waren orientee ring op het Westen of dekking in den rug in- het Oosten de diplomatieke slagwoorden van den dag. Toen reeds stelde Adolf Hitler het Duitsche volk openlijk voor de noodzakelijk- heid van een Oostelijke politiek. Toen reeds stelde hij als het positieve Groot-Duitsche doel het te boven komen van Versailles. Ook Hitler moest beleven, dat Engeland het Duit sche continentale streven niet zou versAaan. Nu de Finnen den Amerikanen hebben mee- gedeeld, dat zij niets van het bolsjewisme willen weten, is ook op het Britsche eiland het laatste restje van gemeenschappelijk ver- antwoordelijkheidsbesef onderdrukt door de vrees en den haat tegen de voltrekking van het vonnis over het joodsch-kapitalistische stels$l. Toen de Fuhrer in den zomer van 1939 den oorlog aan twee fronten verpieed en in 1940 Europa met een minimum aan bloedvergieten en oorlogsverwoesting onder beseherming van de spil plaatste, hadden Churchill en Stalin het reeds verspeeld. En thans wordt vervuld, wat een handjevol verstandige Engelschen en Franschen na Munchen reeds had gehoopt, n.l. de zegevierende uitvoering van de Duit sche zending in het Obsten, van de Europee sche zending van Duitschland. Het doel in het Oosten is thans tweeledig; volledige militaire beseherming en een zoo breed mogelijken grondslag voor de verzor- ging. Dat is het Duitsche doel in het Oosten. Zijn alternatief was: voortdurende achteruit- gang, het verval van Europa aan deze zijde van de vroegere bolsjewistische grens en de vemietigende vloed van de bolsjewistische terreur. Dezer dagen stond een kort bericht in de dagbladen, dat melding maakte van het xeit, dat het personeel voor de Nederlandsche am bulance binnen zeer korten tijd zal worden opgeroepen Zoo zal dan na maanden van moeizame voorbereiding de Nederlandsche ambulance in het Oosten haar taak aanvangen. De offervaardigheid van duizenden Neder- landers hebben de uitvoering van dit mooie werk mogelijk gemaakt. Denk echter niet, dat ,,we er al zijn". Veel, heel veel geld is nog noodig om den arbeid van de ambulance ginds naar wensch te laten verloopen. Blijft daarom de Neder landsche ambulance steunen en stort uw bij- dragen op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegraeht 22, 's-Gravenhage. bij de examens in voetverzorging van het Nederlandsch genootschap tot bevordering der voetverzorging. Als rijks-gedelegeerde is benoemd dr. P. van Dijk, orthopaedisch chi- rurg in Den Haag. Deze beslissing is van groot belang in ver- band met de bestrijding van de kwakzalverij op het gebied der voetverzorging. In de naas- te toekomst zullen alle onder rijks-toezicbt gediplomeerde leden van het Nederlandsche genootschap tot bevordering der voetverzor ging, een voor het publiek gemakkelijk her- kenbaar deurschild krijgen naast het reeds bekende bord. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u., Avomdgebed. ZONDAG 23 NOVEMBER 1941. Ned. Hervormde Kerb. TEIRNEUZEN. 10 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 10 u„ de heer J. A. Alsfelt; 2.30 u., de heer J. D. van de Bank, dankuair voor 't gewas. AXEL. 10.30 u. en 3 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 10.30 u. en 3 u„ Ds. E. Raams. ZAAMSLAiG. 10 u. en 3 u., Ds. Drost. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. J. Kroon. Darikuur voor het gewas. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. M. Goudkamp. Gerefortmeerde Kerb. TERNEUZEN. 10 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL: 10 u. en 2.30 u. Ds. Post. ZOUTESPUI. 10.30 u. en 3 u., Ds. J. F. Sollie. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Pijlman. ZAAM9LAG. 10 u. en 3 u„ Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 10 u, en 2.30 u., leesdienst.. HOEK. 10 u. en 2 30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u.. de heer M. A. Mieras. Roomseh-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 8 u., 9.15 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. BLOKKADE-PRIJ S VRAAG. In het blad ..Blokkade" dat dezer dagen in geheel Nederland huis aan hu,is bezorgd wordt komt een prijsvraag voor in den. vorm van een lettergrepenraad-sel. Alle Nederlanders wor den uitgenoodigd aan deze prijsvraag deel te nemen. Br wordt een aantal prijzen beschik- baar gesteld voor de helft bestaande uit geld, voor de helft uit Winterhulploten. De eerste prijs bedraagt f 250 plus 500 Winterhulploten, de" tweede prijs 125 plus 250 Winterhulp loten enz. Voorts is een aantal boekwerken als prijzen beschikbaar gesteld. Goede oplossingen worden vodr 1 December 1941 (dus niet voor 1 November,, zooals In een deel van de oplage vermeld) ingewacht bij het depafftement van volksvoorlichting en kun- sten, afd. actieve propaganda, Prinsessegracht 21, Den Haag. OPROEP VAN NEDERLANDERS OP MALAKKA EN IN HET VERRE OOSTEN. Nederlanders, die verblijf houden op Malak- ka en in het .Verre Oosten, hebben, naar het D.N.B. uit Singapore meldt, de uitnoodiging ontvangen om zich aan te melden voor den militairen dienst bij het Nederlandsche legioen in Engeland. Men vermoedt, dat een aantal der dienstplichtigen naar Canada wordt ver- scheept. HET BEREIDEN VAN ROLPENS VERBODEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt thans mede, dat, in ver- band met verschillende omstandigheden, van de soorten vleeschwaren waarvan de berei- ding is toegestaan, rolpens moet vervallen. Het bereiden van rolpens is in het vervolg dus niet toegestaan. EXAMENS VOETVERZORGING ONDER RIJKSTOEZICHT. De waamemend secretaris-generaal van sociale zaken heeft het rijks-tOezicht verleend BENOEMING ONDERWTJZERES. Tot trjdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school C alhier is benoemd mej. N. de Pauw. NIEUWE BONNEN. Voor de week van 23 tot en met 29 Nov. zijn de volgende bonmen geldig verklaard: Brood: 45-4, vier rantsoenen, 45, een half- ran tsoen. Vleesch of vleeschwaren: 45-vleeseh, een half rantsoen, 45-vleeschwaren, een rantsoen. Melk: 45, 1% liter. Aai dappelen45-A 1% kg, 45-B kg. Na morgen (Zaterdag) zijn de honnen 44 voor bovengenoemde artikelen vervallen. BOTER OP BONNEN 53 EN 54. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 Nov. tot en met 9 Dec. a.s., elke der met 53 en 54 genummer- de honnen van de boterkaart recht geven op het koopen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak geven de met 53 en 54 genummerde bonnen van de Vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reduictie. Degenen. die destijds de met 53 genummerde bonnen van de vetkaart bij hun slager hebben ingeleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet, kunnen thans dit rundvet betrekken. R. K. LANDBOUWWINTERSCHOOL HULST. Na gehouden toelatingsexamen werden tot den eersten cursus toegelaten 35 leerlingen. De tweede cursus vangt aan met 26 leerlin gen. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1