ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland f tegen het Kapitalisme No.i10.295 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1941 81® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. HET DERDE FRONT: EUROPA. KOLONEL-GENERAAL, UDET OMGEKOMEN. MOSKOU DAG EN NACHT GEBOMBARDEERD. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBlnnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgid en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLBINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handilsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND Hoofdredacteur: ^N. J. Harte, Temeuzen. -"^XSXS><SXSXSXSXSXS>^><SXS><SXSXS>^XSXS><S>^ DUITSCH WEERMACHTBERIGHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelde Dinsdag mede: Op da Krim brengep gevechtsvlieg- tuigen en duikbommenwerpers vemieti- gende slagen toe aan de vestingwerken en haveninstallaties van Sebastopol. Daarbij is een groot vrachtschip tot zin- ken gebracht, een torpedobootjager en een koopvaarder werden beschadigd. De operaties in het Donetsbekken zijn na een verbetering in de weersomstan- digheden en den toestand der wegen voortgezet. De vijand werd uit zijn op sommige plaatsen taai verdedigde veld- stellingen geworpen. Verdere deelen van het industriegebied werden bezet. Ver- scheidene voor vertrek gereed staande goederentreinen vielen daarbij door ver- rassend toegrijpen in onze handen. In het hooge Noorden hebben ge- vechtsvliegtuigen bolsjewistische barak- kenkampen ten Westen van de Kanda- laksja-bocht aangevallen. Nachtelijke aanvallen van het lucht- wapen waren gericht op' Mosjcou en Leningrad, benevens op vliegvelden in het gebied van Wologda. Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Noor- delijke Uszee vier gewapende vijande- lijke koopvaarders, tezamen 21.000 brt. en een konvooieerend schip in den gronti geboord. In de wateren rondom Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen den laatsten nacht* vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van Lowestoft. Drie vrij groote koopvaarders zijn door het neer- werpen van bommen zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen hebben haveninstallaties aan de Zuidkust en de Zuid-Westkust van Engeland aangeval len. POLITIEKE KAMERAADSCHAP. Toen onlangs Het Nationale Dagblad de verklaring kon publiceeren, dat „vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aan- sluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie van Nederland door Duitsch land handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Fiihrer", kon men terstond hooren, dat daarmede ,.niets nieuws" was ge- zegd. Reeds in zijn intreerede had de Rijks- commissaris immers gezegd, dat het Duit sche Rijk dit land en zijn bevolking niet im-- perialistisch in het nauw wilde brengen. Zij, die zoo redeneerden, onderscfoatten, merkt de N. R. Crt. op, de beteekenis van nadere en nauwkeuriger bepaling. Ook in de in Het Nationale Dagblad verschenen ver klaring vindt men nog slechts een negatieve aanduiding. De vraag: hoe stelt het Duitsche Rijk zich de betTekkingen met Nederlgnd dan wel voor, is er nog niet in beantwoord. De formu 1 e^daarvoor zal ook wel eerst definitief kunnen worden vastgesteld, wanneer de oor- logstoestand in Europa kan worden geliqui- deerd. Toch, voor wie slechts wilde luisteren, ont- brak het van den beginne af ook niet aan positieve aanwijzingen. Wie 'zich verrast zou gevoelen door hetgeen de Rijkscommissaris nu dezer dagen te Keulen gesproken heeft, ip vergeten dat deze in een van gijn eerste redevoeringen hier te lande reeds heeft ge zegd: ,,Boven- de nationale staatsgedachte uit zal de idee van een nieuwe gemeenschap- peljjke orde ons in staat stellen de ons door onze geschiedenis gegeven gemeenschappe- lijke ruinate* tot een nieuw geestelijk rijk te herscheppen." Ook in zijn groote rede op het IJsclubter- rein te Amsterdam stelde de Rijkscommissa ris de vraag: ,,Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Neder land? Wellicht over den omvang der staats- reehtelijke banden tusschen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraagstukken van de staatkundige zelfstan- digheid van Nederland?" Reeds toen be- tuigde hij, dat het niet in het wezen van het nationaal-socialisme en van de door den Fiihrer ontworpen reorganisatie van Europa lag, den NederlancAers hun nationale eigen- aardigheden en zelfstacidigheid te ontnemen. „Het gaat derhalve niet om de zelfstandig- heid van Nederland, aldus zijn conclusie, maar 't gaat om de gelijkgerechtigdheid der Nederlanders in het gereorganiseerde Neder- landsche gebied. Met nog grooter duidelijkheid heeft de Rijkscommissaris zich daarover thans in zijn te Keulen gehouden redevoering uitgesproken. Buiten het Nederlandsche grondgebied, voor een Duitsch gehoor sprekend, bezag de Rijks commissaris ditmaal het vraagstuk bij welks oplo.9sing hij betrokken is: de landen en vol- keren van Germaanschef herkomst zoo snel mogelijk in normale omstandigheden te bren gen, opdat zij dan uit zelf gewonnen overtui- ginig aan den opbouw van een nieuw Europa kunnen medewerken, van het standpunt van wat hij als Rijkscommissaris tevens is: be- hoeder van de Rijksbelangen. ,,'Verzekering van het Rijksbelang en inschikking in den opbouw van een nieuw Europa", aldus om- schreef hij zijn huidige taak in de Nederlan- den, blijkens het verslag in de Kolnische Zeitung. Vandaar, dat de Rijkscommissaris het vraagstuk Dcnderdag all ere erst van den geopolitieken kant bekeek en van een Duitsch verzuim sprak, dat men in de beslissende periode tusschen den afstand van Karel V en den Westfaalschen vrede een toestand had gedoogd te ontstaan, waarin het althans mogelijk werd, dat- een vreemde macht zich aan de mondingen van Rijn en Schelde vast- zette, om den toevoer van het Rijk af te snijden. Wanneer het thans gelukte de Nederland sche menschen definitief voor het nieuwe Europa te winnen, dan werd Midden-Europa niet slechts met negen millioen waardevolle menschen vermeerderd, maar ook met een geo-politiek beslissend gebied, een poort naar den Oceaan, gelijk de mondingen van Rijn, Maas en Schelde vormen. In dat verband gewaagde de Rijkscommis saris van de N.S.iB., ,,die thans als eenig erkende beweging de volksche verantwoor- delijkheid voor Nederland draagt en het Nederlandsche volk tot politieke kameraad- schap met het Rijk moet opvoeden". Is de Nederlander Duitscher of niet? Op deze vraag antwoordde de Rijkscommissaris, dat hij naar afstamming behoort tot Friezen, Neder-Saksers en Franken. Maar „daar Nederland de geheele geestelijke ontwikkeling van het yuitsche Rijk, gelijk zij met de jaar- tallen 1815, 1866, 1870, 1914, 1933 kan wor den aangeduid, niet meegemaakt heeft, is ook eep bijzondere vorm van staatkundig leven noodzakelijik." „Om volstrekt gemeenschappelijke orien teering te bereiken, is ontwikkeling noodig met orienteering op een doel, dat van beide kanten duidelijk onderscheiden en bewust wordt nagestreefd." Zoo kwam de Rijkscommissaris dan nu tot deze volstrekt duidelijke uiteenzetting van de kwestie van onafhankelijkheid en zelfstandig- heid: Kameraadschap is tenslotte nooit onafhan kelijkheid in den traditioneelen zin. Nood- zakelijk is, dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Europa een gemeenschappe- ljjk gebied zijn waar voor niemand volstrekte onafhankelijkheid bestaat en kan bestaan. Want een gemeenschappelijk gebied eischt naar buiten gemeenschappelijk optreden ook tot de grens van de gemeenschappelijke ver- dediging en naar binnen een gemeenschappe lijk oeconomisch stelsel. Anders is het ge- steld met de zelfstandigheid die in wezen be staat uit het bereiken van de grootst moge- lijke ontwikkeling op geestelijk en cultureel gebied van het eigen volk. In wezen gaat het echter om de gelijkge rechtigdheid. Dat is het grootste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste dat aan een volk kan worden ge geven. Zoo is het ook de emstige wil van den Fiihrer de Nederlanders als geltjkgerech- tigde kameraden in het Germaansche gebied op te nemen. In deze uiteenzetting krijgt de bovenge- noemde verklaring uit Het Nationale Dag blad eerst de passende omlijsting. Wie er een verkorting van de beteekenis dier verklaring in zou willen zien, vergist zich in het historische uur dat slaat. Het is niet voor niets, dat ook de Times onlangs moest schrijven, dat ,,iedere politieke onaf hankelijkheid in de traditioneele beteekenis voor de afzonderiijke staten niet meer moge lijk zal zijn." Soma hoort men ook zeggen: onafhanke lijkheid heeft nimmer bestaan. In wijsgeerig- signifiSchen zin moge dit te verdedigen zijn. Ongetwijfeld was de onafhankelijkheid een rechts-figuur, de volkenrechtelijke vorm. welke volkeren en hun staten veroorlooft 'op voet van gelijkheid met elkander te verhan- delen. Zooals echter steeds de uitwendige betrek- kingen vereenvoudigd zijn tot die tusschen steeds grootere staatkundige eenheden, die omgekeerd een steeds omvattender inwendige structuur kregen, zoo wordt er ook nu een nieuwe faze bereikt: niet de afzonderiijke staten in de eerste plaats regelen de uitwen dige belangen; deze worden voor een groot ^edeelte inwendige belangen binnen een rui- meren, continentalen samenhang; en voor wat er aan uitwendige belangen overblijft, worden zij, als het er op aankomt, door de hen omvattende ruimte vertegenwoordigd. Daar wijst de ontwikkeling heen, van wel- ken kant men haar ook beziet. Aan die ge- dachte moeten wij wennen. De uiteenzetting van den Fiihrer. De rede, welke de Fiihrer op den aehtsten November te Mtinchen heeft gehouden vangt aan met de krachtige verzekering,. dat de strjjd voortgezet zal worden totdat de laat- ste gevaren, niet alleen voor Duitschland, maar ook voor geheel Europa uit den weg geruimd zullen zijn. Niet alleen Duitschland. maar ook Europa. t Nadrukkelijk wordt het herhaald. Deze strijd is niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zijn. Europa heeft dit begrepen, dat door de Duitsche overwinning de weg wordt ge- baand nadr een nieuwen tijd, in welken een aaneengesloten Europa in rust en vrede tot grooter kracht kan komen dan ooit te voren. Naast de Duitsche troepen in het Oosten strijden schouder aan schouder welhaast alle volkeren van Europa, tot Franschen toe, ,,Achter ons- front staat nog een tw4ede front", heeft de Fiihrer in zijn rede gezegd: ,JHet Duitsche Vaderland". En achter dit Duitsche vaderland staat een derde front en dat heet Europa. In dezen tijd wordt het lot van! Europa voor de komende duizend jaar beslist". In details heeft Hitler verder de verschil- lende aspecten van de geweldige worsteling in het Oosten besproken. De Fiihrer wees op de geweldige verliezen van de Sovjet-troepen. Acht h tien millioen dooden, gewonden, ver- misten en gevangenen. Van dergelijke veriie zen herstelt zich geen leger ter wereld.meer! Aan materiaal verloor de vijand 15.000 vlieg- tuigen, meer dan 22.000 tanks en ruim 27.000 stukken geschut. Een gebied van 1.670.000 vierk. meters, bijna 4 maal zoo groot als Framkrijk is bezet. In dit gebied ligt drie- kwarfvan alle industrie en alle grondstoffen, waarover de Sovjet- Jnie beschikt. Hitler heeft het besluit om tot dezen veldtocht over te gaan 't moeilijkste van zijn leven genoernd. Nu bekend is geworden, welke ontzaglijke voorradem aan materjeel en menschen opge- hoopt stonden aan de grenzen van Europa, nu ook in ons land meer en meer ingezien wordt aan welk gevaar Europa op het laatste oogenblik is ontsmapt, kan men deze woorden van den Fiihrer begrijpen. Van bijzonder be- lang was ook de verklaring, dat de bezetting van vijandelijke voedings- en wapenbases de eerste doelen zijn geweest van den Duitschen opmarsch. Prestige-successen spelen in het geheel geen rol. In dit verband winnen de woorden over de belegering van Leningrad aan beteekenis. Het gaat niet om steden, het gaat er in de eerste plaats onj Leningrad en omstreken als hulpbronnen voor de Sovjet-Unie uit te scha- kelen. Ook over de Ver. Staten sprak Hitler. Het was Roosevelt, die het bevel heeft gegeven het vuur te openen, wanneer Duitsche oor- logsbodems zich vertooeien. De Duitsche schepen zullen zich weten te verdedigen, wan neer zij aangevallen worden. De Fiihrer zou het recht hebben gehad thans zelf maatrege- len te nemen, doch in tegensteeling to.t de Amerikaaipsche gangs termethoden, wilde hij op moreele gronden dit niet doen. De stop- woorden van Hitler grepen terug op de ver- zekering, dat men zich alles kan voorstellen, maar geen Duitsche nederlaag. Wij kunnen, aldus Hitler, aan het einde van dit jaar zeggen, dat het grootste gevaar op het Europeesche front reeds is afgewend en dat thans over het lot van Europa voor de eerstvolgende duizend jaren wordt "beslist. ITAXJAJANSOH WEERMAGHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbehcht van gisteren luidde als volgt: Vannacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels aangevallen in opeenvolgende golven. De materieele schade is niet ernstig, 28 per- sonen, die zich niet tijdig naar een schudlkel- der hadden begeven, werden gedood in een gebduw, dat door een bom werd verwoest; 40 andere burgers werden gewond. Het aan- tal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Catania bedraagt in totaal 30 personen. In Cyrewaica heeft het Duitsche afweerge- schut twee vijandelijke toestellen neergescho- ten. Aan de fronten van Gondar kijn plaatse- lijke aanvalspogingen afgeslagen, vijandelijke elementen, die eenige onzer stellingen waren genaderd, werden door onze detachementen aangevallen en op de vlucht gejaagd, waarbij zij verliezen leden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De „Generalluftzeugmeister" kolonel-gene- raal Udet heeft gisteren bij proefnemingen met een nieuw wapen een zoo ernstig onge- luk gehad, dat hij tijdens zijn vervoer aan zijn verwondingen is overled'en. De Fiihrer heeft bepaald, dat het stoffe- lijke overschot van dezen officier, die op zoo tragische wijze bij de vervulling van zijn plicht is geVallen, een staatsbegrafenis zal krijgen. Als blijk van erkentelijkheid voor de uitste^ende yerrichtingen van den jacht- vlieger, die tijdens den wereldoorlog in 62 luehtgevechten de overwinning heeft behaald - en voor de groote verdiensten, die hij heeft verworven bij deri opbouw van de luchtmacht, heeft de Fiihrer kolonel-generaal Udet onder scheiden door zijn nafem te geven aan het derde jachteskader. Ernst Udet is op 26 April 1896 te Frank fort a. d. Main geboren. Van 1914 tot 1918 diende hij als officier aan het Westejijke front, sinds 1915 als jachtvlieger. Hij werd onder scheiden met de orde Pour le M6rite, dp huis- orde van Hohenzollern met de zwaarden en met vele andere ordeteekenen. Udet werd beschouwd als een van de beSte kunstvliegers ter wereld. Hij was de eerste, die op het ijs van het Meer van St. Moritz en op gletschers in de Alpen landde en weer opsteeg. Aan verscheidene van de berg- en skifilmen, welke onder leiding van Fanck zijn vervaar- digd, heeft hij zijn medewerking verleend, daarbij meermalen als partner-van Len-i Rie- fenstahl. Zijn vluchten naar het poolgebied hebben belangrijke wetenschappelijke resul- tateci opgeleVerd. Na de officieele organisatie van het Duit sche luchtwapen benoemde Goring hem tot kolonel. Daarna heeft hij de verschillende rangen tot dien van kolonel-generaal door- loopen. In 1939 werd hij geroepen op den nieuw geschapen post van Generalluftzeug- meister. Na den oorlog in het Westen ver- legnde de Fiihrer hem hef ridderkruis van het ijzeren kruis. Het weermachtsbericht vermeldde naar aan- leiding daarvan: Generaal Udet heeft allereerst als inspec- teur van de jachtvliegers ertoe bijgedragen, de voorwaarden voor een zegevierend optre den van zijn oude wapeft tot stand te bren gen. Bijzonder verdienstelijk heeft hij zich daarna gemaakt als chef van het technische bureau en als Generalluftzeugmeister. Hij heeft voor het vligercorps een uitrusting ge- smeed, die beslissend is voor de oorlogvoe- ring. Bij de zorg voor de opleiding van technisch personeel, van vakarbeiders, technici en con- structeurs tot ingenieurs en wetenschappelijke onderzoekers heeft hij er voor gezorgd, dat de luchtvaartindustrie de mogelijkheid kreeg, aan de Duitsche vliegers het slagvaardigste wapen voor den inzet tegen den vijand ter beschikking te stellen. In het zweefvliegen was Udet ook een meester. Gedurende de Olympische Spelen van 1936 kon men hem bijna dagelijks, soms lan- gen tijd achtereen, zien zweven. Dat was al- tijd een prachtig schouwspel. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij aanvallen op achterwaartsche verbin- dingen hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 17 November in den Zuidelrjken sector van het Oostelijk front twee treinen, een loco- motief en meer dan 20 afzonderiijke wagons vemield. Twee andere treinen, zes locomo- tieven en talrijke spoorwegwagons werden met bommen zwaar beschadigd. In den centralen sector van het Oostelijk front kwamen de Duitsche vliegers weer met goed resultaat tusschenbeide in den strijd van de troepen te land. Bovendien hebben zij zoowel by dag als bij nacht de bolsjewistische hoofdstad gebombardeerd. In het Noorden vormden plaatsen waar troepen gelegerd waren, transporten en colon- nes op marsch het doel van Duitsche bom- aanvallen. Ook hier werden verscheidene baanvakken door vemieling van de rails on- derbroken en treinen vemield of beschadigd. Naar van militaire zijde gemeld wordt, heb ben de bolsjewisten volgens de tot dusverre ontvangen berichten op 17 November in het geheel 24 vliegtuigen verloren, waarvan 17 in luehtgevechten en drie door afweergeschut. Vier toestellen werden op den grond vemield. Over denaanval Dinsdagnacht op Lenin grad ondernomen, wordt nog vernomen, dat verscheidene formaties gevechtsvliegtuigen daaraan hebben deelgenomen. Bij goed zieht werd een reeks vliegvelden met succes ge bombardeerd. In de stad werden fabrieks- gebouwen en op de vliegvelden loodsen getrof- fen, die in vlammen opgingen. De voorhoede van .een Duitsche divisie heeft Maandag in den middensector van het Oostelijke front een vrij groote plaats ver- overd. De tegenaanval der teruggeslagen bolsjewieken bezWeek in het vuur van Duit sche artillerie en machinegeweren. Naar Sowjet-overloopers hebben gemeld, waren zij door de politieke commissarissen van achteren beschoten en op die wijze tot den aanval ge- dreveri. Door deze gevechten waren de bolsje wieken dermate verzwakt, dat van twee regi- menten slechts 600 man per regiment over waren. Bolsjewistische strijdkrachten hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in den centralen sector van het Oostelijke front op 17 November verscheidene tegenaanvalleri gedaan op een Duitsche divisie. De actie der bolsjewieken werd door Duitsche waamemers tijdig ontdekt, zoodat doeltreffend artillarie- vuun reeds op gropten afstand geopend werd. De bolsjewieken Jeden zware verliezen. MOSKOU IN STAAT VAN VERDEDIGING. tlet D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit Moskou wordt bericht, dat baar eenige dagen geleden begonnen is, de groote open- bare gebouwen te camoufleeren en in staat van verdediging te brengen. De stad moet, zoo heeft Stalin opmeuw be vole:', tot het uiterste worden verdedigd. Speciale afdeelin- gen hebben opdracht gekregen in versneld tempo dynamietladingen aan te brengen. In de hoofdstraten en bij bruggen zijn tallooze zakken zand opgestapeld. Alle voorname bruggen en hoofdstraten zijn eveneens voor- zien van ontplofbare ladingen. Men kan van Moskou zeggen, dat de stad rust op dyna- miet. DE OMSINGELING VAN LENINGRAD. Irletbombardement op de voor den oorlog belangrijke installaties, de bewapeningsfabrie ken en ravitailleeringscentra van' Leningrad heeft de -Omsingelde bolsjewisten, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt mede- gedeeld, gedwongen het Zuidelijke deel van de stad geheel te ontruimen. Onder den druk van de catastrophale toestanden zijn in de af- geloopen dagen opnieuw talrijke inwoners -laar de Duitsche troepen overgeloopen. Zij hebben OA. verteld, dat de wijk Kirow tot aan de Narwapoort wegens het gevaar van instorten van de zwaar getefsterde indu trieele gebouwen ontruimd moest Worden. De geheele buurt is in een terrein vol met kraters veranderd. Het grootste deel van de burger- bevolking in deze wijk is naar elders over- gebracht. Duizenden marines, vrouwen en kinderen zijn in scholen ondergebracht. Ver der is op het onbebouwde terrein op het Wes- telijk deel van het Kestowski- en Dekabristen eiland een groot barakkenkamp voor de vluchtelingen opgericht, waarin hoofdzakelijk de vluchtelingen uit de omstreken van Lenin grad zijn ondergebracht. NEUTRALITEITSWET EN ARBEIDS- CONFLICTEN. Het zijn schrijft de N. R. Crt. zenuwachtige oogenblikkeji voor de Amerikaansche regee- ring geweest, voordat de wijziging van de neutraliteitsiwet bij het Huis van afgevaar- digden in stemming kwam. De president had een goed gevoel gehad voor wat er omging in Congreskringen, toen hrj, in strijd met de verWachting, ervan afzag een volkomen op- heffing van ^e wet te vragen. Hij had zich beperkt tot de toestemming om koopvaar ders te bewapenen en het pendant van dezen maatregel, de intrekking van het verbod tot het bevaren van de oorlogszones, overgelaten aan het parlementaire initiatief. De meer- derheid in den Senaat voor deze laatste wijzi ging was weliswaar niet groot, maar toch verzekerd. De aarzeling in het Huis van af- gevaardigden is klaarblijkelijk onverwacht gekomen. Het Huis, dat in dezelfde samen- stelling de leen- en pachtwet heeft aange- nomen, is een oogenblik voor de logische con- sequentie van zijn vroe^er -Wotum terugge- schrokken. Het oorlogsgevaar, dat in het voorjaar nog als een theoretische mogelijk- heid kon worden behandeld, moest nu eens- klaps in voile werkelijkheid onder oogen wor den gezien en men heeft voor de verantwoor- defijkheid geschroomd. Het Amerikaansche volk en zijn vertegenwoordigars leven tegen- woordig in een eigenaardige gespletenheid: met de gedachte van een oorlog is men nog niet geheel verzoend, maar de meerderheid is er zich volkomen van bewust haar toestem ming te geven tot maatregelen, die tot oor log moeten leiden. Ook anti-interventionisten geven toe, dat zich thans omstandigheden kunnen voordoen, waaronder ook zij zich niet langer tegen een oorlogsverklaring kunnen verzetten. In deze atmosfeer is het eigenaardige votum van het Huis ontstaan, met aanmer- kelijke vervaging van de partijafscheidingen: 189 Democraten en 22 Republikeinen vdor de herziening;" 53 leden van de regeeringspartij en 137 Republikeinen tegen." We laten het handjevol stemmen van de kleine partijtjes buiten beschouwing. Daar de stemmenver- houding van tevoren steeds onzekerder scheen, hadden Roosevelt en de zijnen te elf- der ure nog ingegrepen. Vlak voor de stem ming had de president aan den voorzitter van het Huis en aan den leider van de Democrati- sche fractie een brief gezonden van deze strekking, dat de inspanning van de Ver- eenigde Staten om zooveel en snel mogelijk te produceeren door een verwerpiftg ernstig on- dermijnd zou worden. De stakingen §n arbeids- conflicten izouden alsdan door de publieke opinie minder ernstig worden opgevat. Dit beroep werd door den speaker voor de stem ming voorgelezen en ook een soortgelijk stuk van Cordell Hull, waarin meer de aspecten van een verwerping voor de buitenlandsche politiek werden voorop gesteld. De aan- neming was een dwingende noodzakelijkheid, verzekerde Hull en de wereld volgde met groote spanning de beraadslagingen van het Huis. In het Britsche Rijk, in China en de Sowjetunie zou een niet-herziening 'sterke ontmoediging veroorzaken, al zou het ver- dedigingsmoreel niet gebroken worden. „Maar onze eigen positie in den strijd tegen de aan- vallers", aldus Hull, ,,zou hierdoor ernstig ver zwakt worden, niet all,een in Europa, maar ook onder de Amerikaansche zuster-republie- ken". Zooals ook al uit Roosevelt's appel blijkt, hebben tevens de arbeidsconflicten hun aan- deel gehad in de weini-ge meegaandjjeid van het Huis. De zelfzuchtig geoordeelde actie van de vakvereenigingsleiders kon reeds lang op weinig populariteit meer aanspraak maken en sedert de meerderheid van het Amerikaan sche publiek zich heeft laten overtuigen van de wenschelijkheid van een snelle uitbreiding van de wapenproductie (al is het nog niet' voorbereid op alle consequerrties daarvan), staat hetgeen men noemt de sabotage van de unions in kwaden reuk. Ook de werkgevers zullen gaame gebruik maken van deze stem ming in hun strijd tegen de vakvereenigingen. Zeker is, dat bij de behandeling van de her- zieningen der neutraliteitswet een aantal Democratische afgevaardigden hun st^m af- hankelijk hebben gemaakt van een toezegging door de administratie tot krachtiger optreden tegen de stakingen: Roosevelt zou zelfs een wetsvoorstel tot verbod van stakingen hebben toegezegd en dit zou by de spannende zitting van Vrijdag voor de regeering het aantal stemmen hebben gered, dat den doorslag heeft gegeven. Aangenomen wordt, dat op het oogenhjik een stakingsverbod gemakkeiyk het Congres zou panseeren. Andere feerichtgevers, zooals de welingelichte New York Times, wil len weten, dat Roosevelt's voorstellen zullen neerkomen op handhaving van de huidige loonen in de wapenindustrie met enkele cor- recties in verhouding tot de kosten van het levensonderhoud. Zoo zou eindelijk het on- verbrekelijke tweetal prijs- en loonstop ook in de Vereenigde Staten perfect worden. De groote staking, die op het oogenblik de Amerikaansche wapenproductie bedreigt, is overigens niet direct een uitvloeisel van een loonconflict. De arbeiders in de tot de staal- industrie behoorepde mijnen eischen, voor zoover zij aangesloten zijn bij het Congres of Industrial Organizations, by monde van den leider John L. Lewis de z.g._ closed shop. Een closed shop is een bedryf, waar slechts arbei ders, die aangesloten zijn bij een bepaalde vakvereeniging, te werk mogen worden ge steld. De aanvaarding van dezen eisch is een machtig wapen geweest in den strijd tusschen werkgevers en -nemers' en later, na het op- komen van de C.I.O., ook een wapen in de concurrentie tusschen deze organisatie en de American Federation of Labor. Ver ziende arbeidersleiders zijn de laatste jaren tot de meening gaan overhellen, dat de kwestie van de closed shop moest worden teruggebracht tot de vraag naar de union shop, d.i. het be dryf, waar de arbeidsvobrwaarden worden be paald bij overeenkomst tusschen vakveriepi- ging en werkgever,. zonder dat ongeorgani- seerde werkers van den arbeid worden uitge- sloten. De regeering staat voor het dilemma aan den eenen kant den unions hun traditio-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1