Pijjn -!• Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Overtredingen prijsregeiing- Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Wlijnhardt's Poeders RECHTSZAKEN. BENZINE EN PAARDENVOER VOOR SGHEUREN VAN GRASLAND! VOETBAL. clingh. rOOP DER BEVOLKING. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, A ANBESTE DIN GEN ENZ. in hoofd en 1 edema ten, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Ho est, zullen U spoedig helpen. Prjjs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar b(j Uw Drogist. BOND VAN HARMON IK- EN FANFAREVEREENIGINGEN IN ZEELAND. In de Zaterdag j.l. te Goes gehouden ver gadering van dezen Bond, die door afgevaar- digden van 26 vereenigingen werd bijgewoond, berdacht de wnd. voorzitter, de beer Blok te Rilland, den overleden voorzitter den heer C. Flipse te Wlissenkerke, die behoorde tot de opricbters van den Bond en bem sedert 1932 met bart en ziel geleid beeft. Vanwege zijn groote kennis op muzikaal gebied was hij aller vraagbaak. Hij was in den Bond een stuwende kracht. Aam bet jaarverslag van den secretaris den heer v. d. Griend, ontleenen wij dat de Bond 41 aangesloten vereenigingen met ongeveer 1150 leden. Er werd te Goes een solistencon- cours gehouden waaraan 97 personen deel- namen en een muziekconcours met 23 korp- sen. Het laatste bad een klein batig slot en bet eerste kostte den Bond ongeveer f 100. Enkele aftredende bestuursleden werden herkozen, terwiji in de plaats van wijlen den beer Flipse werd gekozen de beer Maas te Kortgene. Daama leidde de voorzitter de bespreking van de centrabsatieplannen in. Het Depar- tement van Volksvoorlicbting en Kunsten wil een Ned. Bond stichten, die een overkoepe- ling zal zijn van alle bestaande landelijke organisaties, die op zichzelf als autonome groepeeringen zullen blijven gehandbaafd. Het land zal verdeeld worden in gewesten. Eisch wordt dat iedere muziekvereeniging zicb bij een der vier landelijke organisaties aanaluit. De eenige mogelijkheid voor den Zeeuwschen Bond om zicb te handbaven is, dat alle aangesloten korpsen en bloc overgaan naar de neutrale federatie fen dat men pro- beert de andere Zeeuwsche vereenigingen te bewegen eveneens biertoe over te gaan. Besloten werd dat over 14 dagen weer een vergadering zal worden gehouden waar dan een beslissing zal worden genomen. In deze 14 dagen zal elke vereeniging bierover een besluit moeten nemen. Verder werd besloten in Februari of Maart weer een solistenconcouds te bouden. Met 15 tegen 11 stemmen wer dGoes daarvoor aan- gewezen. Zou bet twee dagen duren, dan zullen beide plaatsen een dag krijgen. Mede in verband met de heerschende onze- kerheid in betrekking tot de reorganisatie werd besloten de beslissing over een in 1942 te bouden Bondswedstrijd aan het bestuur over te laten. Wei werd besloten het z.g.n. mobilisatieconcours af te schaffen. OPSLAAN DOOR CONSUMENTEN VAN EEN WINTERVOORBAAD AARDAPPELEN De Provinciale Voedselcommiasaris voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat er twee regelingen bestaan, waarbij consumen- teti in de gelegenbeid worden gesteld een zekeren wintervoorraad aardappelen op te doen. De eene regeling omvat de consumenten in de gemeenten, waar voldoende kleinhandel is. Voor Zeeland zijn dit de gemeenten: Zierik- zeo, Ierseke, Kruiningen, Wemeldinge, Goes, Domburg, Middelburg, Ritthehn, St. Laurens, Souburg, Vlissingen, Westkapelle, Zoutelande, Sas van Gent, Temeuzen en Cadzand. In genoemde gemeenten moeten zij, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, de bonnummers 05 t/m 14 van de aardappel- kaarten „V" door den plaatselijken distribu- tiedienst laten afstempelen, waarna ze des- gewenscht, tegen inlevering dezer kaart(en), bjj him kleinhandelaar een bepaalden voor- raad aardappelen ineens op kunnen doen. De andere regeling is die, waarbij consu menten in alle andere gemeenten van Zeeland dan de bovengenoemde, rechtstreeks bij een teler in hun omgeving bun wintervoorraad kunnen betrekken. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, leveren bij den plaatselijken distri- butiedienst hun aardappelkaarten in tegen eep ontvangstbewijs. Met dit ontvangstbewijs begeven ze zich naar hun P.B.H., die hun in ruil daarvoor een aankoopvergunning verstrekt voor een hoe- veelbeid aardappelen gelijk aan het aantal ingeleverde geldige rantsoenen X 3% kg. AANKOOPVERGUNNINGEN STROO. De Ned. Inkoopcentrale van Akkerbouw- producten te 'S-Gravenhage verzoekt ons be- kend te maken, dat aanvragen om aankoop- vergunningen tot het betrekken van wit- en/of peulvruchtenstroo ten behoeve van veebouders np. 20 November a.s. niet meer in behandeling mogen worden genomen. Vee- houders, die stroo voor het komende stalsei- zoen noodig hebben en dit nog niet hebben aangevraagd, dienen zonder verwijl een aan- vrage in te dienen bij hun plaatselijk bureah- houder. Hierbij dient het \eeboekje te wor den overgelegd. Latere aanvragen zullen zonder meer worden afgewezen. ECXINOMISOHE REGHTE1R MIDDELBURG. Zitting van 13 Nov. 1941. 4 Behandeld zijn o.m. de volgende zaken: In Z.-Vlaanderen wordt door verschillende landbouwers op ergerbjke wijze geknoeid met de door hen geteelde granen en peulvruchten. Het knoeien met de dorschbriefjes komt veel- vuldig voor. Volgens de bepalingen van het dorschbesluit moeten de landbouwers voor al hun dorschingen toestemming hebben en moe ten alle granen en peulvruchten die ze zelf dorschen of door loondorscbers laten dorschen op de loonbriefjes vermeld worden en op- gegeven aan de Prov. Voedseleommissaris te Goes. Alle leveringen voor het Rijk moeten ook nauwkeurig worden opgegeven, terwiji iederen landbouwer weet hoeveel hij voor zicb en zjjn gezin mag bouden. Ook de loondor- schers moeten van al hun dorschingen aan- teekening bouden en deze bij controle toonen. Deze aanteekeningen moeten overeenkomen met de hoeveelheden, die ze voor de landbou wers dorschen. Worden de bepalingen dus alle strikt nageleefd, dam moeten bij de door de controleurs te bouden controle alle ge- gevens precies kloppen. De hoeveelheid, die de landbouwer al beeft geleverd plus hetgeen voor eigen gebruik mag bouden, moeten overeenkomen met de opgegeven hoeveel heden op de dorschbriefjes. In de praktijk nu blijken deze gegevens bij verschillende landbouwers lang niet te kloppen. Wordt er oontrole gehouden dan worden dikwijls, ver- stopt op alle mogelijke plaatsen hoeveelheden granen en peulvruchten aangetroffen, veel grooter dan de landbouwer volgens de ge- gevens verstrekt door het bureau van de voedselvoorziening mag in voorraad hebben. Hoe komt dat dan? Dat is alleen mogelijk als er veel meer gedorscht is dan op de dorschbriefjes staat vermeld. Bij verhoor der loondorschers en controle van hun boeken en bescheiden komt dan meestal wel uit, hoe veel er in werkelijkheid meer gedorscht is. Het komt voor, dat bij de loondorschers uit hun boeken duidelijk zichtbaar bladeren zijn verwjjderd, waarop zij de aanteekeningen hadden gemaakt van de extra dorschingen. Ook worden door dezen dikwijls de hoeveel heden, die gedorscht zijn boven de toegestane hoeveelheden genoteerd in afzonderlijk aan- gelegde boeken. Uit de controleering van de gegevens der loondorschers komt ook dik wijls vast te staan, dat de een of andere landbouwer wel meer heeft doen dorschen dan hij op zijn dorschbriefjes heeft aange- geven. Gaat men dan de voorraad controlee- ren, dan blijkt er niet of slechts heel weinig te veel aanwezig te zijn. Waar is dan de rest gebleven? Alles bestemt voor de clandestiene handel, welke in Z.-Vlaanderen dan ook nog welig tiert. Groote hoeveelheden granen en peulvruchten worden frauduleus verhandeld en verdwijnen over de Belgische grens. Groote sommen worden op deze wijze ver- diend. In de eerstkomende weken zullen verschil lende van deze personen, zoowel de landbou wers, als de tusschenpersonen, die de produc- ten opkoopen en verder verhandelen zich voor hun geknoei moeten verantwoorden voor den Economischen Rechter. Op de zitting van heden staan al een paar van die heeren terecht. De eerste verdachte is L. J. M. Blondeel, een 63-jarige handelaar en landbouwer. Hij heeft een groot landbouwbedrijf. Deze zaak is een der ergste, zoowel wat aard en omvang betreft, waarvan tot nu toe de gegevens zijn verzameld. Bjj deze verdachte klopten. de op gegeven hoeveelheden en de daarvan aan de regeering geleverde hoeveelheden vrij goed. Doch bij het onderzoek bleken groote hoe veelheden tarwe, gerst, haver, erwten en boonen te zijn gedorscht, waarvoor in het ge- heel geen dorschvergunning was verleend. Zoo heeft hij in de periode van Augustus tot en met November 1940 opzettelijk in strijd met de vastgestelde voorschriften doen dor schen o.m. circa 52000 kg gerst, tarwe, haver en erwten. Een groot deel van deze te veel gedorschen partijen zijn door hem verkocht aan een paar tusschenpersonen, die voor ver- dere verkoop zorg droegen en wel ongeveer 32000 kg gerst, haver, tarwe, boonen, erwten en kwamen deze producten grootendeels in Belgie terecht. Verder heeft hij ook een deel als extra voedering boven het toegewezen rantsoen gebruikt. Ter zitting geeft den controleur der L.C.W. 1933 in deze en de volgende zaken nog eenige nadere toelichtingen, en blijft geheel bij zijn verklaringen. Groote hoeveelheden zijn naar Belgie verdwenen. De cijfers in de stukken zijn aan de lage kant. Het was een der ergste overtredingen, zegt getuige, die tot dien zijn geconstateerd. De Econ. Rechter richt tot den controleur Ressing en diens personeel en marechaussee's een woord van lof voor het uitgebreide en nauwkeurige onderzoek, dat tenslotte tot succes leidde. Blondeel zelf gehoord zegt, dat er in Sept., October en November geen controle was; iedereen verkocht toen gewoon zijn producten. Hij zegt geen groote winst te hebben ge maakt. De rechter leest hem uit het verbaal voor, dat hij heeft verklaard, dat hij wel 10 ton achterhield, en dat er verder partijen met de Noorderzon zijn vertrokken. Verdachte geeft toe, dat hij wist, dat alles naar Belgie ging. Er wordt ook nog een getuige a decharge gehoord. Deze zegt, dat verdachte zeer gun- stig bekend staat. In 1910 is verdachte Ont- vanger-Griffier geworden van polders en ge- regeld heeft getuige de boeken van verdachte nagezien. Altijd was alles correct in orde. Verdachte is op en top betrouwbaar mensch. Getuige vindt het een aangename taak hier- van getuigenis af te leggen. In zijn requisitoir zegt de Officier, dat hij zich van ganscher harte aansluit bij de ge- brachte hulde aan den hoofdcontroleur Res- sing en zijn helpers. Wanneer men al eens een zak tarwe voor eigen gebruik neemt, dan is. dat begrijpelijk, maar wat verdachte deed, is meer dan erger- lijk. Hij heeft ontzettend geknoeid. Deze groote hoeveelheden heeft hij „weggewerkt". Wanneer deze feiten thans zouden worden ge- pleegd, dan zou zelfs de doodstraf kunnen wor den opgelegd. De maximumstraf is nu 1 jaar gevangenisstraf en 10.000 boete. De ge- makzucht in Zeeuwsch-Vlaanderen is echter grenzeloos, wat deze dingen betreft. Ver dachte zal streng worden 'gestraft, als af- schrikwekkend voorbeeld ook voor anderen. Hjj eischt 9 maanden gevngenisstraf. Als verdediger treedt op Mr. W. K. H. Die- leman. Sinds in 1931 de Crisismaatregelen kwamen is er steeds tegen gezondigd. Het begon met de Tarwewet. Sinds 1931 zijn de overheidsmaatregelen steeds toegenomen, niet alleen geeft dat moeilijkheden voor den rech ter, ook voor het O. M., maar ook voor den boer zelf. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft veel te lrjden gehad van het oorlogsgeweld. De politie was na den oorlog vertrokken. Het was in alle opzichten een janboel. In het al- gemeen kan men constateeren een verminde- ring van het gezag en een toeneming van de verleidelijkheid Tot Sept. 1940 ontbrak prac- tisch alle controle. Aldus heeft pleiter de economische sfeer afgeschilderd, waaronder deze feiten zijn gepleegd. Thans betaalt men clandestien wel 0,80 of 1 voor een kg tar we. De schrik zit er nu al in bij de boeren in Zeeuwsch-Vlaanderen, door de ploeg van ambtenaren uit Den Haag. Het finantieel voordeel dat verdachte heeft behaald is onge veer 1000. Finantieel zijn de boeren beter te treffen, dan door gevangehisstraf. Pleiter citeert tal van gunstige verklaringen, die ten behoeve van verdachte zijn afgegeven. Pleiter wijst er ook nog op, dat iedereen aan de knoeierijen meedoet, de controleurs, de loon dorschers, de opkoopers enz. Waarom moet nu Blondeel van alles de zondebok zijn Ver dediger vraagt gevangenisstraf achterwege te laten en vraagt desnoods te veroordeelen tot een aanzienlijke geldboete. De Economische Rechter vindt de feiten echter veel te emstig om met een geldboete af te doen en veroordeeld verdachte tot een gevangenisstraf van 7 maanden. Een tweede geval betreft A. E. van Pamelen, een 45-jarige landbouwersbaas uit Schoondijke. Bij gehouden onderzoek bleek, dat door deze verdachte niet aan de regeering was geleverd circa 4200 kg granen en peul vruchten. Deze hoeveelheid had hij deels zelf gedorscht en deels door dorschen zonder ver- gunning in de maanden September en October van het vorig jaar. Een groot deel van deze producten heeft hij met een zoet winstje frau duleus verkocht. Verdachte bekende het tenlaste gelegde. Eisch en uitspraak 1 maand gevangenis straf. Nog een soortgeljjk geval betreft den 42-jarigen landbouwer C. de Nood uit Water- landkerkje. Deze verdachte heeft omstreeks 23 December van het vorige jaar, in strijd met de desbetreffende voorschriften voor den smokkelhandel verkocht a 0,25 per kg 3750 kg tarwe aan een Buijsse. Volgens dezen zou den het er zelfs 4500 kg zijn geweest. Had deze verdachte de partij aan de regeering ge leverd, dan had hij er voor ontvangen f 12 per 100 kg, zoodat hij behalve deze partij te ont- trekken aan de voedselvoorziening van ons land een extra winst heeft gemaakt van 3750 X 13 cent is 487,50. Dat hij deze partij clandestien kon verkoopen is alleen mogelijk, doordat hij deze hoeveelheid niet op zijn dorschbriefjes heeft vermeld en dus ongeoor- loofd heeft doen dorschen. Verdachte bekende de feiten. De verdachte zegt ter zitting: De geheele partij is weggehaald met een Duitsche wagen. De chauffeurs hebben de koopsom betaald. Verdachte zegt, dat hij in den winter aan zijn arbeiders ook het zomerloon van f 2,50 be taalt, omdat nu alle behoeften zoo in prijs zijn gestegen. De Officier eischt 2 maanden gevangenis straf. Mr. Kuipers kan niet inzien, dat de zaak der mate emstig zou zijn, dat een gevangenisstraf en geen geldboete zou moeten worden opge legd. Verdachte staat zeer gunstig bekend. Pleegde dit misdrijf niet om zichzelf te be- voordeelen, maar hij was begaan met het lot van zijn arbeiders en wilde met ingang van 15 Nov. 1940 tot in April 1941 niet de vopr- geschreven korting van f 0,30 op het dagloon van hen inhouden. Dafr was een uiting van naastenliefde. De behaalde winst is niet f 487 zooals in de stukken staat, maar hoog- stens 375. Reken nu, dat hij f 250 meer arbeidsloon betaalde, dan is den winst zeker niet hooger dan f 125. De feiten zijn in December begaan. Toen werden deze dingen niet zoo emstig ingezien dan thans. vraagt oplegging van een boete en daarbjj rekening te houden met het hoog- staand motief, dat het welzijn van zrjn arbei ders hem voor oogen stond. Uitspraak een maand gevangenisstraf. C. de C., landbouwer te Zaamslag, moet zich verantwoorden voor het feit, dat hij 32 knotwilgen en 1 populier had gerooid zonder toestemming van den productiecommissaris voor den boschbouw te hebben gehad, aldus in overtreding zijmde der bodemproductiewet. Eisch en uitspraak 5 boete of 3 dagen hechtenis. M. I. de Blaeij, oud 45 j., landbouwer te IJzendijke, werd ten laste gelegd, dat bij con trole bij hem twee varkens werden aange troffen, terwiji in zijn veeboekje slechts een varken stand aangegeven. (Eisch en uitspraak f 50 boete of 10 dagen hechtenis, met venbeurd verklaring van het te veel aangetroffen varken. A. de Bruijme, oud 33 j., vlasbewerker te St. Jansteen. werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks 25 Aug. 1941 te Axel een var ken heef vervoerd. Eisch en uitspraak 30 boete of 10 dagen hechtenis. Th. A. Morres, oud 31 j., landbouwer te Vogelwaarde, had op 25 Mei 1941 20 kg aard appelen afgeleverd, zonder daarvoor de ver- eischte distributiebonmen te ontvangen. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. Dieleman, oud 25 j., winkelier te Ter- neuzen, wegens het verkoopen van 10 kg puddingpoeder, zcmder daarvoor de vereischte bonnen te ontvangen. Eisch en uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. Th. de Smet, oud 28 j., landbouwer te IJzendijlie, heeft op 15 Mei 1941 te IJzen dijke circa 263 kg tarwe en circa 23 kg bruine boonen, welke bestemd waren voor, althans deel uitmaakten van zijn landbouwbedrijf, voorhanden gehad. Eisch f 200 boete of 20 dagen en uitspraak f 200 boete of 40 dagen hechtenis, met ver- beurdverkl. der goederen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 14 Nov. 1941. Gedagvaard waren: J. P. v. A., oud 58 j., winkelier te Sas van Gent, wegens verboden nederlage betreffende 100 kg puddingpoeder, gepleegd op 19 Mei 1941. De puddingpoeder is inbeslaggenomen, daar zij door den leverancier, iemand uit Ter- neuzen was verkocht zonder daarvoor bon nen in ontvangst te nemen. Eisch 75 boete of 50 dagen hechtenis, uit spraak /60 boete of 30 dagen hechtenis. M. C. V., oud 65 j., wonende te Clinge, wegens beleediging van een inwoonster dier gemeente, gepleegd op 3 Juni 1941. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis, uit spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. J. E., oud 37 j., bakker te Terneuzen, wegens verboden nederlage op 25 April 1941 van ongeveer 456 kg gecondenseerde afge- roomde melk met suiker. Verd. verklaarde dat hij die hoeveelheid gekocht had op aan- raden van zijn reiziger, want die had gezegd, dat dit product niet meer zou komen. Een deel van de melk wilde hij verkoopen en het andere deel wilde hij voor zijn huiselijk ge bruik houden en in zijn bakkerij gebruiken als hij niet voldoende gewone melk kon koo- pen. Verd. werd in de gelegenheid gesteld de goederen buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen, wat hij dan ook gedaan heeft. Eisch f 75 boete of 50 dagen hechtenis, uit spraak 60 boete of 30 dagen hechtenis. G. A., oud 27 j., chauffeur te Breskens, wegens mishandeling van zijn vrcuw, ge pleegd op 31 Mei en 2 Juni 1941. Verd. ver klaarde o.a., dat, als hij niet hardhandig op- trad, hij niets meer in zijn woning te zeggen zou hebben en dat wilde hij voorkomen. Eisch 30 boete of 15 dagen hechtenis. uit spraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. C., oud 24 j., wonende te Sas van Gent, wegens het feit, dat zij op 29 Mei gepoogd heeft een rijwiel van haar broer, welk rij- wiel door de kommiezen was inbeslag geno men, aan dit beslag te onttrekken. Eisch /40 boete of 20 dagen hechtenis, uit spraak f 30 boete of 15 dagen hechtenis.. M. J. S., oud 54 j. en A. S., oud 28 j., land- arbeider, beiden te St. Jansteen, wegens mis handeling van een inwoonster dier gemeente, terwiji aan den tweeden verdachte ook nog beleediging ten laste werd gelegd. M. J. S. eisch 30 boete of 15 dagen hechte nis, uitspraak 25 boete of 15 dagen hechte nis; A. S. eisch 20 boete of 10 dagen hechte nis, uitspraak f 15 boete of 10 dagen hecht. M. E. d. B., oud 59 j., wonende te St. Jan steen, wegens beleediging van een vrouw al- daar. Eisch en uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. H. d. V., oud 35 j., opziohter te Aardenburg, wegens het feit, dat hij op 12 Oct. na zons- ondergang zijn rijwiel buiten heeft laten staan, zulks in strijd zijnde met een bekendmaking van den burgemeester dier gemeente, gege- ven ter uitvoering van art. 13 der wet van 23 April 1936 betreffende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. CLANDESTIENE SLACHTERS STAAN TERECHT. Voor den oeconomischen rechter te Breda, mr. Jacobs, hebben terecht gestaan de land bouwer C. Ootvogels uit Achtmaal en zijn beide zoons Adr. en Ant. Oostvogels, die in Juni van dit jaar twee varkens frauduleus hadden geslacht en het vleesch daarvan voor f 2 per kg aan Belgen hadden verkocht. Zij bekenden het tenlaste gelegde. Het O. M. waargenomen door mr. Reigersman, eischte tegen den vader 3 maanden gevangenisstraf en tegen ider der beide zoons IV2 maand. De verdediger pleitte clementie en verzocht in plaats van een vrijheidsstraf een boete op te leggen. De oeconomische rechter, direct vonriis wijzend, wees er op, dat het ongeluk van vele boeren in de grensstreek is, dat zij altijd iets extra willen verdienen en soms voor een paar onnoozele centen hun geheele leven ruineeren. De geldzucht aldus spr. beheerscht jullie geheel en al en daarom zal ik jullie thans in die geldzucht gevoelig treffen. De rechter veroordeelde den vader tot f 5000 boete, subs. 3 maanden gevangenisstraf en ieder der beide zoons tot f 1500 boete, subs. 2 maanden. EEN VEEHANDELAAR EN EEN SLAGER RESP. 7 EN 6 MAANDEN GEVANGENIS STRAF OPGELEGD. Voorts stonden terecht de veehandelaar J. A. Denisse en de niet verschenen slager C. W. v. d. Zande, beiden uit Berkel-Enschot, die op 29 Juni j.l. aldaar een door de lederbewer- kers A. Rokven en F. van Gils uit een weide gestolen drachtige vaars frauduleus hebben geslacht. Het O. M. eischte tegen Denisse, die reeds eenige malen wegens frauduleuze slachting en overtreding der crisisbepalingen is veroor deeld, 8 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en tegen verdachte v. d. Zande 6 maanden gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie. De oeconomische rechter veroordeelde Denisse tot 7 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en v. d. Zande conform den eisch tot 6 maanden gevangenisstraf. PRI.JSOPDRIJVINGEN: ONDER MEER 100 GULDEN BOETE. Drie Hulstenaars werden dezer dagen door den Iinspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage beboet op grond van overtre ding der Prijsvoorschriften. Toen er nog melkpoeder verkocht werd, berekende de winkelier E. P. F. voor dit artikel 40 cent per half pond, terwiji hij er niet meer dan 30 cent voor had mogen vragen. F. was reeds eerder in aanraking gekomen met de Prijsbeheersching en dat kwam tot uiting in de boete, die 100 gulden bedroeg. Boeten tot 20 gulden werden opgelegd aan den bakker J. F. C. H. en den winkelier J. Th. M„ die het Prijsaanduidingsbesluit over- treden hadden. Zrj hadden koek, bonbons enz. niet geprijsd; ze zullen zich nu wel vol doende aangespoord voelen om de prijsvoor schriften nauwkeuriger na te leven, want bij herhaling wacht hen een zwaardere boete, zooals men uit bovenstaande veroordeeling van F. heeft kunnen lezen. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland schrijft ons: In onlangs verschenen persberichten is medegededld, dat voor het scheuren van gras- land in noodzakelijke gevallea een zekere hoeveelheid benzine kan worden toegewezen of een hoeveelheid paardenmengvoer kan wor den beschikbaar gesteld. Voor eenzelfde perceel kan natuurlijk slechts een van beide worden toegewezen. Voorts is het misschien nog niet voldoende tot de landbouwers doorgedrongen, dat alleen voor de maand November benzine voor dat doel kan worden aangevraagd en dat bij toe- wijzing deze benzine ook in die maand moet worden afgenomen. Zij die ervoor in aanmerking willed komen zullen ten spoedigste een aanvraag mofetfeii indienen op de wijze, zooals reeds is gepubli- ceerd, dus op een gewoon formulier van den distributiedienst, waarop is vermeld, welke oppervlakte grasland men wil scheuren met den tractor. Voor elk willekeurig type tractor kan ech ter geen benzine worden verstrekt. Wanneer voor het scheuren gebruik zal worden gemaakt van een der volgende typen: Ellis Cholmers U en M; Caterpillar D 2 en 22; Deutz Diesel F 3 M; Fordson alle typen en Hanogmag Diesel 40 en 50 pk kan de aan- vrage wel achterwege blijven. Men deelt mij mede, dat deze typen dienen te worden omgebouwd. HULST 2TERNEUZEN 4. 64. Van de Terneuzensche elftallen kwam al leen het vierde elftal in het veld. Het ging op bezoek bij de reserves van Hulst en moest met een 64 nederlaag de punten bij de Hulstenaren achterlaten. De ruststand was 4—1. AXEL 2DOUANE VV. 53. Voor de onderafd. Zeeland speelde Zondag Axel- 2 tegen de nieuw toegetreden vereeni ging Douane V.V. van St. Jansteen. Een groo- ten indruk maakt dit elftal niet en waar- schijnlijk zal het voorloopig wel geen leidende rol spelen in haar afdeeling. Bij de rust was de stand 32 voor de Axelsche reserves; het einde kwam met een 53 overwinning voor de thuisclub. AXEL 3—ST. BOYS 2. 22. Het derde elftal van Axel had de reserves van de Steensche Boys op bezoek en kon het tegen deze gasten niet verder dan tot een ge lijk spel (22) brengen. Bij de rust leidden de Axelaars met 10. STAND VAN DE ZEEUWSOH-VLAAMSCHE DERDE KLASSERS. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Temeuzen 8 6 1 1 13 3515 Aardenburg 7 5 1 1 11 329 Oostburg 7 5 2 10 2011 Axel 7 4 3 8 2922 Biervliet 8 4 4 8 2126 Sluiskil 6 2 2 2 6 1725 Com Boys 8 3 5 6 2431 Schoondijke 8 116 3 1636 Uzendjjke 7—16 1 1535 ANDERE UITSLAGEN. VlissingenGoes 2—1 DOSKOMiddelburg 1—2 BreskensAlliance 3—2 RBORCS 2—0 Schoondijke.Biervliet 3—5 AardenburgOostburg 3—2 Com BoysIJzendijke 7—3 BENZOL IN DE BRANDENDE RACHEL. In een woning aan de Oost Peterstraat te Arnhem heeft een 13-jarige jpngen tijdens de afwezigheid van zijn moeder, benzol in de brandende kachel geworpen. Ook de benzol in de flesch geraakte in brand, waarop de jongen de flesch met den brandenden inhoud op tafel zette. Een 2-jarig zusje dat op dat oogenblik langs de tafel liep, stootte de flesch om, deze viel op den grond en de klee- ren van het klind raakten in brand. De in- middels- toegeschoten moeder wist het vuur nog te blusschen, doch het meisje had reeds zoo ernstige brandwonden opgeloopen, dat het eenigem tijd later is overleden TEXTIEL HEEFT DE VOORKEUR. Opnieuw hebben inbrekers te Amsterdam Woensdagnacht een voorkeur voor textiel ge- toond. Een kleedingmagazijn aan de Bilder- dijkstraat werd bereikt door het uitnemen van een bovenlicht, waarna de buitendeur ge- opend kon worden. Voor 1370 werd er aan winterjassen gestolen. Eveneens door inklimming kwamep dieven een kleermakerij aan het Rokin binnen. Daar zijn 21 coupons stof, ter waarde van j 1110, ontvreemd. Ook een atelier aan de Snoekjesgracht is men binnengedrongen door het slot van een deur te forceeren. 10 balen en 4 coupons damesmantelstof worden vermist. Voorts zjjn uit een woning aan de Noorder Amstellaan twee bontmantels, ter gezamen- lijke waarde van 1500 gestolen. ZWARE AARDBEVING TE LOS ANGELES. Naar Associated Press meldt, zijn Los An geles en omgeving door een aardbeving ge- troffen, welke de zwaarste genoemd wordt van de laatste acht jaar. De voorstad Torrance waar" de mate- rieele schade ruim een millioen dollar be- draagt werd bijzonder zwaar getroffen. Hier zijn honderden huizen ingestort. Een hotel werd zoo zwaar beschadigd, dat de gas- ten het gebouw moesteu ontvluchten. Bijna alle winkel-etalages zijn vemield. In de stad zelf werd een olietank van 55.000 gallons inhoud de lucht ingeslingerd. Tal van electrische geleidmgen werden vemield. Ver- scheidene kleine fabrieken, die voor de wapen- industrie werken, moesten wegens schade, voor eenigen tijd gesloten worden. (D.N.B.) TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-Voltrekkmgen. 12 Nov. Machiel Pieter de Lijzer (van Barendrecht), oud 22 j., jm. en Anna Pieternella Harms, oud 21 j., jd. 13 Nov. Minikus Wisse, oud 27 j., jm. en Anna Johanna Leenhouts, oud 25 j., jd. Geboorten. 12 Nov. Willem Jacob, z. van Willem Jacob de ,Bruin en van Margareta Stefania Plachetta. Overlijden. 7 Nov. Petrus Bakker, oud 81 j., wedn. van Catharina Eekman. 9 Nov. Hono- rine Goethals, oud 65 j., echtg. van Victor van den Bunder (won, te Westdorpe), Huwelijks-aangiften. 1 Oct. Joseph Joannes de Puijsseleijr, oud 25 jm. en Maria Emma van de Voorde, oud 21 j., jd. 27 Oct. Albert van Broeck, oud 30 j., jm. en Rachel de Bak ker, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Oct. Joseph Joannes de Puijsseleijr, oud 25 j., jm. en Maria Emma van de Voorde, oud 21 j., jd. Geboorten. 22 Oct. Jenny Yvonne, d. van Karel van Poele en van Mathilde Verstraeten. 26 Oct. Constantinufl Franciscus Eduardus, z. van Theo'phiel van Dam en van Alphonsina van Ombergen. TERNEUZEN. In deze gemeente hebben zich gevestigd: J. Dronkers, zonder, Hondiusstraat 49, van Wemeldinge. A. de Roo, landarbeider, Tuinstraat 24, van Zaamslag. M. M. A. Gazan, zonder, Kanaalweg 14, van Belgie. L. de Caluwe, zonder, Spoorstraat 16, van Westdorpe. M. J. M. Ivens, kokkin, Steenkamplaan 51, van Rotterdam. A. C. Cauven, dienstbode, Middenstraat 85, van Asten. H. Kriegsman, bankdirecteur, Korte Kerk- straat 5, van Vlissingen. J. A. Verdoorn,, timmerman, Tholensstraat 56, van Zaamslag. M. Verhelst, dienstbode, P 150, van Axel. J. M. Tanghe, dienstbode, Leeuwenlaan 10, van Hoek. C. P. Rutters, zonder, Landstraat 9, van Belgie. Vertrokken: J. G. W. Buthfer, opzichter waterl., Tram- straat 22, naar St. Jansteen. G. C. Kuzee, rijwielhersteller, Baandijk 77, naar Gouda. L. A. P. Heestermans, uitv. Heide Mij., Benedenweg 36, naar Chaam. A. van Poorten, dienstbode, Burg. Geillstr. 58, naar Graauw c.a. H. J. Gelens, hulpkommies, Schoollaan 4, naar Rotterdam. 18 Nov. AXEL. Publieke verkooping van een Woonhuis met aanbehooren en erf in het cafe van J. van Dam, Station. Notaris Fanoy. 19 Nov. MIDDELBURG. Aanbesteding namens den Commissaris der prov. Zeeland, Molenwater 85, van het aanbrengen en onderhouden van beplantingen op den Prov. weg St. Annapol- der-Zaamslagsche veer met toebehooren. 21 Nov. SAS VAN GENT. Publieke verkooping van een Woonhuis met aanbehooren en erf ten verzoeke van den heer P. Goethals, Noord- straat 8. Notaris Fanoy. 26 Nov. TERNEUZEN. Algemeene vergadering van Ingelanden van den polder Oud-Zevenaar in het Hotel der Nederlanden. TE3RNEUZEN. Algemeene vergadering van Ingelanden van den polder Kleine-Zevenaar in het HOtel der Nederlanden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3