Strijd enuverwinnmg "AKKER'TJES Binnenland Rheumatische pijnen ITALIAANSOH WEERMACHTSBERICHT. FEUILLETON Dr. Burmesters 0 helpen direct! rederijkerstooneel. TERNEUZEN, 17 NOVEMBER 1941. Het 532ste communique van het Italiaan- sche (aoofdkwartier luidde gisteren: De verliezen tc Acirealc op Sicilie, ten ge- volge van den Britschen luchtaanval in den nacht van 14 op 15 November geleden, zijn gestegen tot 21 dooden en 29 gewonden. De uit drie onderofficieren bestaande bemanning van een vijandelijk vliegtuig, dat was neer- geschoten en in zee gevallen, is aan de kust gevangen genomen. Aan het front van Tobroek in Noord-Afri- ka bedrijvigheid der artillerie. De vijand deed luchtaanvallen op Benghasi en Derna. Er is eenige schade aangericht, terwijl onder de Arabische bevolking 66n persoon gedood en eenige personen gewond werden. In Oost-Afrika zijn haftige vijandelijke aan- vallen op onze vooruitgeschoven stellingen bij Gondai afgeslagen. Honderden dooden bleven voor de hardnekkig verdedigde stellingen lig- gen. Ook bij aanvallen van onze detachemen- ten zijn de vijand ernstige verliezen toege- bracht. In Noord-Afrika hebben Duitscbe bommen- werpers bij een aanval op het vliegVeld bij Dzjaraboeb drie op het veld staaAde meer- motorige vliegtuigen vernield. Jagers schoten bij luchtgevechten vier vijandelijke toestellen neer. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In het Oostelijke deel der Middellandsche Zee hebben Italiaansche vliegtuigen, die op gewapende verkenning waren, twee vijandelij ke koopvaardijschepeh tot zinken gebracht. In het centrale bekken hebben onze jagers bij hun patroudliedienst twee vliegtuigen van het type Wellington neergehaald. In 't Westen der Middellandsche Zee heef een torpedo- vliegtuig onder bevel van Arduino Buri een geladen vijandelijk stoomschip van 10.000 ton tot zinken gebracht. ONDEROANO VAN DE „ARK ROYAL". Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: De Duitsche marine heeft eeh nieuw groot succes behaald. Duikbooten hebben in het Westen van de Middellandsche Zee een for- matie 'Britsche oorlogsschepen aangevallen. Daarbij brachten twee duikbooten onder lei- ding van de kapitein-luitenants Reschke en Guggenberger het vliegkampschip „Ark Royal" tot zinken en 'werd het linieschip Malaya" zoo zwaar beschadigd, dat het de haven van Gibraltar mo est worden binnen- gesleept. Andere Britsche eenheden kregen treffers van torpedo's. Het vliegkampschip ,,Ark Royal" was reeds op 26 November 1939 bij een luchtaanval zwaar beschadigd. Na hersteld te zijn was het weer in dienst ge- steld. De Britsche admiraliteit heeft dit ver- lies toegegeven. Naar het D.N.B. uit Stockholm vemeemt. meldt de Engelsche berichtendienst uit Lou den, dat officieel is bekend gemaakt, dat de ,,Ark Royal" is gezonken. De „Ark Royal" werd Donderdagavond laat in de Middellandsche Zee getorpedeerd en het zag er eerst naar uit alsof het vaartuig naar een haven kon worden gesleept. Het schip maakte echter slagzij en Vrijdagochtend is het gezonken. Het werd gebruikt als escorte voor sterke konvooien in de Middellandsche Zee. Het Britsche bericht herinnert eraan dat behalve de ,,Ark Royal" reeds de vliegtuig- moederschepeji -Courageous" en ,„Glorious" door optreden van den vijand verloren zijn gegaan. De ,,Ark Royal" mat 22.600 ton, is in 1937 van de Cammell Dairdwerf van stapel geloo- pen en het volgend jaar in dienst gesteld. De afmetingen van het vliegtuigmoederschip (een van de grootste van de Britsche vloot) waren: lengte: 240 m, breedte 28.7 m en diep- gang 7 m. De snelheid bedroeg 30.7 knoopen per uur. Het schip was bewapend met 16 luchtaf- weerkanonnen van 11.4 cm en 32 van 4 cm en 32 luchtafweermachinegeweren. Het was uitgerust met twee katapulten en kon zestig vliegtuigen aan boord meevoeren. De beman ning bestond uit 1600 koppen. Het D.N.B. meldt uit Madrid^ Vrijdagochtend z(jn in de oorlogshayen van Gibraltar verscheidene Britsche torpedoboot- jagers met opvarenden van de „Ark Royal" binnengeloopen. Voorts bracht de Engelsche torpedobootjager ,,,82" talrijke gewonden aan land. Andere opvarenden varn den tot zinken gebrachten oorlogsbodem zijn met water- vliegtuigen naar Gibraltar vervoerd. Volgens den Britschen nieuwsdienst is of ficieel bekend gemaakt, dat bij het tot zinken brengen van de ,,Ark Royal" slechts 18 per- sonen om het leven zijn gekomen. Over het tot zinken brengen van de ,,Ark Royal" schrijft de Deutsche Allgem. Zeitung, dat dit de eerste maal is, dat de wereld van de aanwezigheid van Duitsche booten in de Middellandsche Zee hoort en dit eerste be richt is er een, waarin melding wordt ge maakt van een groot succes. De Berliner Borsenzeitung herinnert eraan, dat dit het derde van de vijf groote Engelsche vliegtuigmoederschepen is, dat tot zinken is gebracht. De beide overige, de Illustrious" en de „Formidable" bevinden zich sedert ge- ruimen tijd op Almerikaansche werven om te worden hersteld na de beschadigingen door Duitsche en Italiaansche bommen in de Mid dellandsche Zee veroorzaakt. Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verbodenj 29 ,Dat is het juiste standpunt Maar ik geloof, dat het tijd wordt om op te breken. Heb je al naar ander week uitgezien? De volgende week is het daar immers afgeloo- pen?" irJa, ik heb wat in uitzicht. M'n hemel, Degener, als dat in orde kwam, dan zou ik er misschien over kunnen gaan denken mijn vrouw naar Berlijn te laten komen". „Geduld, beste jongen, geduld! Je kent het spreekwoord van den beer en de huid!" Lorenz stopte zijn ontbijt in de zak van zijn jas en begaf zich op weg. Hij kon niet vermoeden, dat vrijwel op dit- zelfde odgenblik Marlene Burmester de con- trole van het Anhalter station passeerde. In de eene hand droeg zij een koffer van vrij groote afmetingen, in de andere rustte het knuistje van een ongeveer vierjarig jongetje, den jongsten representant van Burmester's „circus". Toen Marlene den uitgang had bereikt, CURACAO EN DE „BESOHERMING" VAN AM ERIK A. Wjj hebben er, schrijft de H. Crt., reeds eerder op gewezen, dat Curagao, aanvankeiijk onder de zoogenaamde bescherming van En- geland, kort geleden door Rngeland werd ,,overgedaan" aan Amerika, dat wil zeggen binnen het kader van de machtspolitiek. Van bevoegde zijde wijst men er ons thans op, dat deze zoogenaamde bescherming ook finan- cieele consequenties heeft. De „Times" van 1 November j.l. meldt namelijk, dat de autoriteiten op Curagao aan Koningin Wilhelmina zoo luidt dit bericht een telegram hebben gericht, waarin wordt verzocht de financieele politiek met betrek- king tot dit deel van het Nederlandsche Rijk te willen herzien. Het telegram van den gouvemeur van Curagao, dat door de Kamer van Koophandel voor Curagao heet te worden ondersteund, zou, aldus de .Times", den wensch uiten, dat aan den gulden in Curagao een vaste goud- waarde zou worden gegeven en dat de invoer van gouden munten zou worden verboden, terwijl de sterlingpositie van de Bank van Curagao zou moeten worden herzien. Dit beteekent dus een terugkeer tot den gouden standaard. De moeilijkheden voor Curagao liggen voor de hand. De export van het eiland wordt in ponden sterling betaald, de import echter in dollars. In zijn afhankelijkheid van Amerika ver- keert Curagao dus in zijn verhouding tot het Sterling-blok in een netelige positie. Ook Nederlandsch Oost-Indie verkeert in een der- gelijke positie, maar zijn export wordt voor het grootste gedeelte in dollars betaald. Nadat dus kort geleden Curagao uit een oogpunt van machtspolitiek aan Amerika was uitgeleverd, moet het nu ook nog eco- nomisch en financieel aan Wallstreet ten offer worden gebracht. De invoering van den gouden standaard in Ned. West-Indie beteekent, zoo wijst men er verder op, dat Eiageland de Royal Dutch" olie-maatschappij waarvan het kapitaal tot heden op de sterlingbalans voorkwam, ook in financieel-politieken zin aan de Vereenigde Staten uitlevert.. Hiermerfe gaat Curagao economisch in het liehaam van den U.S.A.- moloch op. „HET DUITSCHE BOEK" IN HET MAURITSHUIS. Groote belangstelling werd Zaterdag be- toond bij de officieele opening van de tentoon- stelling „Het Duitsche Boek" in de zalen van het Mauritshuis te Den Haag. Met den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, waren aanwezig o.a. de secre- tarissen-generaal van de departementen van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, commissaris-generaal Schmidt, de staatssecre- taris van het Duitsche ministerie van Volks voorlichting en Propaganda, dr. L. Guttener, luitenant-generaal H, A. Seyffardt, generaal- majoor Schumann, dr. Schwebel, de Duitsche sehrijver Moritz Jahn, wiens verschillende wer- ken op deze tentoonsteling zijn te vinden en tal van andere belangstellenden. Commissaris-generaal Schmidt sprak een kort woord van welkom en verzocht dr. Gut- tener den dank der kameraden in Nederland te willen overbrengen aan dr. Goebbels voor hetgeen deze voor hen, Duitschers en Neder- landers, die hier schouder aan schouder staan ter bevordering van de goede samenwerking tusschen beide volken heeft gedaan om hun cultureele taak te verlichten. VERHOOGING VAN DE LAGE LOONEN TE WACHTEN. Het „Agrarisch Nieuwsblad" kondigt aan, dat binnenkort een verhooging van de lage loonen te verwachten is. Deze zal dan echter betaald moeten worden door den consument en niet door den ondernemer. DE ORGANISATIE VAN ONS BANKWEZEN. De Nederlandsche Staatscourant bevat de bescnikking van de Organisatie-Commissie betreffende de organisatie van het Bankwe- zen in ons land. Als uitslmtend vertegen- woordigster van de nieuwe vakorganisatie is ingesteld de Hoofdgroep Banken die onder- verdeeld is in een vijftal bedrijfsgroepen. Twee van deze bedrijfsgroepen zijn dan nog weer onderverdeeld in vakgroepen. De organisatie wordt dan als volgt: HOOFDGROEP BANKEN: Vakgroepen: Handelsbanken; Spaarbanken; Hypotheek- banken; Lanldbouwcredietbanken; Effecten- handel. De bedrijfsgroep Hypotheekbanken omvat dan: a. de hypotheekbanken en b. de scheeps- hypotheekbanken. De bedrijfsgroep Effectenhandel is verdeeld in a. administratiekantoreni, b. effectendepots en c. trustkantoren. Ten aanzien van deze laatstgenoemde be- drijsgroep (de Ver. v. d. Effectenhandel) zijn reeds een aantal bepalingen verschenen. Tot voorzitter van de Hoofdgroep „Ban- ken" is benoemd mr. H. L. Woltersom, tot vice-voorzitters de heeren Carel F. Overhoff bleef zij zoekend staan. De jongen keek vra- g«nd naar haar op. „Komt pappa nu?" ,,Wel nee, kind, papa weet immers niet, dat we hier zijn." En op hetzelfde oogenblik was het met haar flinkheid gedaan; zij snikte het plotseling uit. Maar daar naderde reeds moeder Kiilcke, zwaar,. breed en gaarne tot troosten bereid. ,,U tent zeker mevrouw Burmesteir, niet- waar? En huilen? Maar wat is dat nou? Daar komt de oude Kiilcke, geloof ik, juist op tijd!" Toen Marlene destijds, na haar overhaast vertrek uit Heidmiihle in het ouderlijk huis terugkeerde, bleken de omstandigheden daar alierminst bevredigend. Haar moeder lag nog steeds ziek te bed en van een spoedig her- stel scheen voorloopig geen sprake te zullen zqjn. Maria toonde zich uiterst prikkelbaar. Zij was door het vele nachtwaken vermoeid en overspannen en waar bovendien overdag d» huishouding aan haar zorgen was toever- trouwd, zoodat zij vaak uren achtereen zon- der eenige onderbreking in touw was, kon men het haar werkelijk niet kwalijk nenfcn, dat haar stemming veel te wenschen overliet. Nochtans werd Marlene met de kinderen hartelijk in het gezin opgenomen. Aan slaap- plaatsen was geen gebrek. Van de logeer- kamer werden wat kasten weggesleept en met een paar kermisbedden op den grond waren de oudste kinderen behoorlijk onder gebracht. Het uitpakken van de koffers en het weg- bergen der weinige eigendommen in kasten en H. C. v. Maasd(jk; tot secretaris mr. W. Cnoop Koopmans. Als voorzitter van de bedrijfsgroep handels- zaken treedt op mr. H. L. Woltersom; Lot vice-voorzitters zijn benoemd de heeren Tj. Greidanus en C. J. Baron Oollot d'Ecury. Als voorzitter van de bedrijfsgroep Spaar banken treedt op mA Jac. Dutilh; tot vice- voorzitters zijn benoemd dr. G. W. M. Huys- mans en mr. A. G. Tydeman. Voorzitter van de bedrijfsgroep hypotheek- banaen is mr. C. A. Kingsma, als vice-voor zitters treden op mr. K. A. Nederiof en mr. J. G. de Hoop Scheffer. Bij de bedrijfsgroep scheepshypotheekban- ken is mr. W. C. Mees benoemd tot voorzit ter en ir. W. E. R. v. Herwijnen tot vice- voorzitter. Als voorzitter van de bedrijfsgroep Land- bouweredietbanken treedt op dr. G. W. M. Huysmans en als vice-voorzitter mr. W. C. Hooft Graafland. Bij de bedrijfsgroep Effectenhandel wordt het bestuur gevormd door de heeren Carel F. Overhoff, voorzitter, L. Proos Hoogendijk en J. C. van Essen, vice-voorzitters, Mr. W. Cnoop Koopmans is benoemd tot secretaris van het bestuur. BRITSCHE AANVAL OP NEDER LANDSCHE VISSCHERSBOOT. Naar aanleiding van het sobere bericht be treffende een Britschen aanval op een vis- schersboot uit Umuiden,, schrrjft men aan de Haagsche Crt. nog het volgende: De vis- schersbevolking van onze kustplaatsen stelt a lie pogingen in het werk om het hare bij te dragen tot de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking. Daarvoor trot- seert zij de grootste moeilijkheden, daarvoor stelt zij zich bloot aan het risico, dat Britsche oorlogsvliegers hun aanvallen richten tegen deze menschen, die zich met geen enkel mid- del kunnen verweren tegen wederrech.elijke handelingen. Het is niet de eerste keer, dat de Britten zich meesters toonen in den aan val op weerloozen. Deze methode werpt wel een uiterst schril licht op de Britsche oor- logvoering, waarmee Engeland zijn blokkade tegen de burgerbevolking der bezette gebie- den effectief wil maken. Dinsdagmiddag voer de ,,LJmuiden 96" ter trawlvaart uit. Het schip, een trawler getiaamd „Viosier", was bemand met elf koppen en voer geheel alleen. Omstreeks half drie het bevond zich op ongeveer 7 h 8 mijl uit de kust werd het plotseling aangevallen door drie Britsche toe stellen, die zich als gieren op een weerlooze prooi wierpen en het vaartuig met bommen en mitrailleurkogels bestookten. Enkele bommen troffen het schip, dat volkomen uit- een werd geslagen en snel zonk. Terwijl de overlevenden der bemanning in het water om hun leven worstelden, hadden de Britsche piloten nog den euvelen moed, deze manneo met hun mitrailleurs te beschieten. Inmid- dels had men den aanval van de kust uit ge- signaleerd en was een patrouillevaartuig uit- gevaren om assistentie te verleenen. Acht leden der bemanning konden daardoor worden opgepikt; het lijk van den jongsten boord- kok werd uit het water opgehaald, de onge veer 50-jarige gehuwde schipper van de „Vio- sier", H. Wijker, en een matroos worden ver- mist. De verontwaardiging over dezen laag- hartigen aanval der Britsche vliegers is onder de IJmuidensche visschersbevolking alge- meen. Na de talrijke aanvallen, die reeds aan dezen voorafgingen, is het haar duidelijk, dat hier geen sprake is van toeval of ongelukken, maar van een inferieure oorlogvoering. Des- ondanks blijft zij zich haar plicht bewust. Steeds opnieuw weer trotseert zij de gevaren, om het Nederlandsche volk van voedsel te voorzien. ONWILLIGE TREINREIZIGERS ZULLEN VOORTAAN BEKEURD WORDEN. Het ,,Algemeen Reglement Vervogr" der Nederlandsche Spoorwegen is in dien zin ge- wijzigd, dat het personeel de bevoegdheid heeft gekregen, proces-verbaal op te maken tegen die reizigers, die willens en wetens op de verkeerde wijze in- of uitstappen. Een bepaling van soortgelijke strekking is die, welke men de rechtsgeldigheid van de borden zou kunnen noemen. Wie rechts houdt, terwijl het bord op het station aan- geeft,, dat men links moet houden, of omge- keerd, moet zich van nu af aan realiseeren, dat men, evenals in het openbare leven be- keurd kon worden voor een overtreding. Met name heeft men bij deze nieuwe bepaling het oog op onwilligen, die ondanks het bordje „verboden toegang" toch door een stations- Uitgang het perron willen betreden of omge- keerd. WIJZIGING BODEMPRODUCTIEWET. In de staatscourant van 14 dezer is ver schenen een wijziging van de bodemproductie- wet 1939, waardoor het thans mogelijk is doel- treffender maatregelen te treffen tegen dege- nen,, die een hun krachtens deze wet gegeven voorschrift overtreden. De secretaris-generaal van landbouw eri visscherrj kan in dat geval n.l. den overtreder het gebruik van gronden en bedrijfsgebouwen ontzeggen en dit aan andere personen of in- stellingen toekennen, doch voor niet Ianger dan een jaar, of in bijzondere gevallen voor niet langer dan drie jaren, telkenmale tegen een door of vanwege voomoemden secretaris- generaal met die personen of instellingen overeen te komen vergoeding. Deze vergoe- ding komt ten bate van hem, aan wien het gebruik is ontzegd, l^atstbedoelde bljjft dan en laden verdreef voorloopig alle zorgelijke gedachten. 'Het gevoel zich veilig en gebor- gen te weten, schonk haar een rust, die zij in lang niet gekend had. Zij "had zooveel te strij- den gehad, zooveel moeilijkheden en teleur- stellingen moeten overwinnen, dat haar dit verblijf binnen de veilige muren van het ouderlijk huis een wondermooie droom leek. Er verschenen geen ongeduldige schuld- eischers meer. de verbitterde strijd om het dagelijksch brood was voorbij; als het tijd was om te eten, zette zij zich eenvoudig aan tafel en geen moment behoefde zij het hoofd te breken over de vraag, wat zjj den kinderen nu weer zou kunnen voorzetten. En alles was haar zoo vertrouwd; elke kamer, elk hoekje verborg herinneringen aan Ijaar jeugd. <0, het was heerlijk door het huis te dwalen, op den zolder rond te snuf- felen en met de kinderen in den tuin te stoeien. Het paradijs van haar kindsheid, waaruit zij zich reeds lang verstooten waande, was weer voor haar open gegaan. Maar ook deze tijd ging voorbij. Uit Ber lijn kwamen brieven, welke weliswaar ge- ruststellend moesten klinken, maar die ten- slotte een wurgend gevoel van angst bij Mar lene achter lieten. Zij begen zich ernstig on- gerust te maken, dagelijks namen haar zor gen om Lorenz toe en de bemoedigende woor- den van Maria, die er aanvankeiijk nog wel eens in slaagde met een appel aan Lorenz taaie vasthoudendheid en doorzettingsver- mogen, haar zuster gerust te stellen, begon- nen weldra hun uitwerking te missen. Zij twijfelde, of hij er ooit in zou slagen zijn doel te bereiken, zij vreesde, dat hij in de stad, die echter aansprakeljjk voor alle verbintenissen,, die hij heeft aangegaan. ANDERE ZAKELIJKE BEDRIJFS- BELASTING PER 1 JAN. A.S Een nieuwe belasting, naar haar aard over- eenkomend met de reeds bekende zakelijke bedrijfsbelasting, zal, naar de Tel. meldt, per 1 Jan. 1942 haar intrede doen indien althars de voorbereidingen hiertoe tijdig gereed zijn. Zij zal echter niet worden geheven in den vorm van een heffing per arbeider, doch zal gegrond worden op de bedrijfsuitkomsten en het geinvesteerde kapitaal. De zakelijke, be- drijfsbelasting zal veel overeenkomst vertoo- nen met de „Gewerbe-Steuer" zooals die in Duitschland kordt geheven, al zullen er pun- ten van verschil blijven bestaan. NED. INDISCHE ARGWAAN JEGENS CHURCHILL. United Presis meldt uit Batavia: Het Nieuws van den Dag van Nederlandsch- Indie beklaagt zich erover, dat ChurchiU in zijn rede Nederlandsch-Indie in het geheel niet heeft genoemd. Het blad verklaart, dat .Churchill's gemeenschappelijke zaak" in den Stillen Oceaan niet sterk genoeg is, om de Nederlanders te bevredigen. NA EEN JAAR VREUGDE EN ARBEID. Het ddnjarig bestaan van de gemeenschap Vreugde en Arbeid van het Nederlandsch iVer- bond van Vakvereenigingen is blijkens de N. R. Crt., Vrijdagavond wel op passende wijze gevierd. De gemeenschap stelt zich tot taak, den werkers de ware vreugde in het leven te geven om hen aldus tot harmonische persoonlijkheden te vormen, zooals drs. W. Goedhuys het Vrjjdagavond omschreef in een kleine bijeenkomst, welke aan de viering van het jubileum voorafging. Dienovereenkom- stig was voor deze viering de keuze gevallen op een speciale voorstelling van de Italiaan sche opera, welke in het tot aan de nok ge- vulde theater Carre te Amstedam een vertoo- ning gaf van Madame Butterfly van Puccini. De zaal was versierd met oranje-blanje- bleuvlaggen en de emblemen van het N.V.V. Aan beide zijden van het tboneel waren groen en bloemen aangebracht. Voor den aanvang van de voorstehing heeft de stichter van de gemeenschap Vreugde en Arbeid|, de heer H. J. Woudenberg, in zijn kwaliteit van commissaris van 't N.V.V., een toespraak tot de kameraden en kameraadskes van den arbeid -gehouden, waarin hij in de eerste plaats de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten begroette, die dezen avond bij- woonden, en wel in het bijzonder den verte- genwoordiger van |den Rijkscommissaris, commissaris-generaal Schmidt, om zich daar- na te richten tot het vijftigste 130-tal arbei- ders uit alle deelen van ons land, die als eere- gasten hier aanwezig waren. Deze eere-gasten zeide hij, vormen het symbool van den nieu- wen weg, dien wij hebben betreden, den weg naar eenheid van ons volk. Deze eenheid is groeiende, als bewijs hiervan kan dienen dat het N.V.V. gedurende de laatste weken meer dan 5000 nieuwe leden per week heeft ge kregen. Toen we het vorige jaar de gemeenschap Vreugde en Arbeid hebben opgericht, zoo ging de heer Woudenberg verder, was er niets. Er waren alleen onze strijdbare wil, ons geloof en ons vertrouwen in de toekomst. Er waren evenwel ook wantrouwen, achter- docht en sabotage, niet echter bij de arbei- ders, maar bij de intellectueelen. Met een verwijzing naar het vers van den grooten socialist Troelstra: Naar den nieu- wen "tijd, zeide spr., dat Vreugde en Arbeid een lied is van den nieuwen tijd, eerst nog wat stamelend, maar later forscher en beter. De verschillende onderdeelen van Vreugde en Arbeid hebben een stijgend succes en alles wijst erop, dat de Nederlandsche arbeider voelt voor de gemeenschap. Wie meer wil geven aan de gemeenschap dan hij er van ont- vangt, is een socialist. Als dit begrip alge- meen bjj werkgevers en werknemers door- dringt, krijgen wij een bedrijfsgemeenschap en den algemeen begeerden arbeidsvrede. Uit die bedrijfsgemeenschap nu is de volks- gemeenschap opgebouwd. In het N.V.V. zoe- ken we een gemeenschap van alle werkende menschen, zeide spr., zonder onderscheid van politieke richting religie of beroep. In den huidigen_ strijd van de revolutie tege de pluto- crafcie, wordt beslist over ons aller lot. Zoo gezien is iedere soldaat, ook de Nederlandsche soldaat die aan het Oostelijke front vecht en daar zijn leven het beste wat hij heeft, in de waagschaal stelt, een socialist. Nu kan men het lot over zich laten beslissen, maar de Nederlandsche arbeider zal zeggen: „Ik neem mijn lot in eigen handen. De mogelijk- heid daartoe is er in het N.V.V. Wij willen geen proletariers zijn, zeide spr., maar vrije mannen en vrije vrouwen van den arbeid. Prachtige dingen hebben onze voor- "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver- wijderen ook de stoffen,.die Uw rheumatische pijn veroorzaken. hem vreemd was, ten onder zou gaan en zij begon zich in wanhoop af te vragen, of zij hier maar met haar handen in de schoot mocht blijven zitten en of haar plaats nu niet meer dan ooit aan de zijde was van haar man, die eenzaam en geheel aan zichzelf overge- leverd voor hun bestaan vocht. En in die dagen kwam Joachim, Joachim Biittner, die, heel lang geleden, Marlene's eerste liefde was geweest, maar nu zelf reeds aan het hoofd stond van een gezin, dat, be halve de gelukkige ouders, uit vier stevige jongens bestond. Marlene's verblijf in haar geboortestad was Joachim ter oore gekomen en hij had zich het genoegen niet laten ontnemen haar na zooveel jaren nog eens op te zoeken. Er was een tegenbezoek gevolgd in den huize Biitt ner, waar Marlene door Joachim's vrouw al- lerhartelijkst was ontvangen en in de ver- trouwde sfeer van dit millieu had zij haar hart voor den ouden schoolmakker, die haar de zorgen reeds van het gelaat had gelezen, uitgeschud. Zij had hem verteld van hun wanhopigen strijd om een emplooi, dat vol- doende bestaanszekerheid bood, den strijd van een jongen, onvermogenden medicus, die na een conflict met den directeur van een der ziekenhuizen in Miinchen, voor wien hij, over- tuigd van zijn goed recht, weigerde het hoofd te buigen, gedwongen werd ontslag- te vragen en wien daarop niets anders overbleef dan zich ergens te vestigen, in de hoop aldus het hoofd boven water te kunnen houden. Zij schetste hem in sobere trekken den daarop gevolgden lijdensweg, die hen van de stad naar het dorp en van het eene. dorp naar het gangers ons nagelaten, maar achter ons komt er weer een generatie, die zal vragen: Wat doet gij in dezen tijd? De Nederlandsche ar beider heeft een groot arbeidsvermogen. In S de groote Europeesche ruimte verdient hij zijn plaats. Die plaats zal hij in de toekomst veroveren, om straks in de nieuwe Europee sche ruimte aan de spits te staan. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Ter kennis van de besturen van rederijkers (dilettanten) vereenigingen wordt gebracht dat het ongewenscht is zich schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met de afdeeling theater en dans van het departe- ment van Volksvoorlichting en Kunsten be- i treffende vergunningen voor tooneel- en caba- retavonden e.d. Bedoelde vergunningen die nen minstens acht weken tevoren worden aangevraagd bij de gemeentelijke autoriteiten i (burgemeester of politie der betreffende ge- meente) onder overlegging van een exemplaar van den tekst van het op te voeren tooneel- stuk, cabaret, revue), enz. Gewezen wordt op tijdige aanvrage, teneinde doorzending zonder vertraging van het tooneelstuk, enz. door de politie aan de afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten te kunnen verzekeren. Briefwisseling met de vereenigingen hier- omtrent kan alleen door bemiddeling van de gemeentelijke overheid plaats vinden. EXAMEN SEMI-ARTS. Voor het artsexamen le gedeelte slaagde aan de Rijks Universiteit te Leiden, onze vroegere stadgenoote mej. A. C. Maat, thans te Voorburg. CANDIDAATS-EXAJHEN RECHTEN. Aan de Rijks Universiteit te Leiden slaag de voor het candidaats-examen Rechten, de heer P. E. Buijsrogge te Kloosterzand". BENOEMD. De heer H. Schelfhout te Hengstdijk, ge- meente Vogelwaarde is opnieuw benoemd tot gezworene van het Waterschap Hjengst- en Rummersdijk, welke functie hij reeds sedert 1920 bekleed. RIJKSFOSTSPAARBANK. In den loop der maand October werd aan het postkantoor alhier ingelegd 28.065,79 en terugbetaald 33.887,56, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 5.821,77. Het aantal nieuw uitgegeven boe^jes be droeg 19. DE NEDERLANDSCHE ARBEHDSDIENST. Naar aanleiding der advertentie en de publicatie van den waarn. Burgemeester in ons vorig nummer, schrijft men ons van wege den Staf van den Ned. Arbeidsdienst Dinsdag 18 dezer wordt te Goes (lokalen Schuttershof),, zoomede Woensdag 19 dezer te Vlissingen (School Groenewoud) gelegen- heid geboden voor aanmelding en keuring als vrijwilliger van den Nederlandschen Arbeids dienst. In Zeeland geschiedt zulks voor het eerst. Tot nu toe moesten de gegadigden zich be- geven naar Bergen op Zoom, Breda en ver der. Hoewel de reiskosten vergoed worden, was een en ander voor de Zeeuwen nog al bezwaarlrjk; van uit meerdere plaatsen zelfs ondoenlijk. Deze bezwaren zijn thans opge- heven. Zij, die aangenomen worden, vertrekken 8 December a.s. naar hun plaats van bestem- ming, om gedurende 5V2 maand als arbeids- man werkzaam te zijn. Velen zullen na beeindiging van dezen offi- cieelen diensttijd de gelegenheid benutten. om bij gebleken geschiktheid vrijwillig na te dienen, al of niet met de bedoellng om tot kader-lid opgeleid te worden. De kameraad- schappelijke geest, welke in de kampen heerscht, en het inmiddels verkregen begrip over doel en beteekenis van den Nederland schen Arbeidsdienst, zal bevorderlijk blijken te zijn voor een ontwikkeling in deze richting. Op de aanmelding-bureaux te Goes en Vlissingen bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen; ook voor ouders, voogden enz. BENOEMING- De waarn. Commissaris der Provincie heeft aan Mr. J. I. van Doominck, thans Griffier van het waterschap ,,Het vrije van SI iris" te Oostburg, eervol ontslag verleend als secre taris van de Commissie van advies inzake de schatting en vaststelling van de pachtwaarde der calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland en in diens plaats als secretaris dier commissie aangewezen, Mr. E. J. N. M. Bo- gaerts, commies ter 2e afdeeling der Provin- cale Griffie van Zeeland. (De Z. PRUZENBESCHIKKING SPIERING In de Staatscourant van 14 November 1941 is een beschikking opgenomen, waarin de maximumprijzen en maximummarges voor versche spiering en pos zijn vastgesteld, zoo- wel door visschers als door groot- en klein- handelaren te berekenen. Elveneens zijn de prijzen vastgesteld voor gerookte of gestoom- de spiering en pos, waarbij tevens bepalingen zijn opgenomen betreffende de marges, waar- mede de groothandelaren en roakers hun prij zen mogen verhoogen. andere had gedreven, wachtend op patienten, die niet kwamen, tot dan eindelijk de groote kans gekomen scheen te zijn in het aanbod van dr. Gerold, die Lorenz, den nimmer ver- sagende, naar Berlijn riep. Maar ook deze kans was tenslotte weer een niet gebleken. Slechts nieuwe, diep ontmoedigende teleur- stellingen waren Lorenz in de hoofdstad be- schoren geweest; wederom was alien gerecht- vaardigde verwacfatingen de bodem inge- slagen. ,,Wat hij er nu eigenlijk uitvoert, weet ik niet", besloot ze haar verhaal, dat op den jongen man tegenover haar diepen indruk maakte. „Hij schrijft me, dat hij werk heeft en dat hij het wel zal klaar spelen. Hij schijnt zich in Berlijn te hebben vastgebeten. Maar Achim, jou kan is het wel vertellen, ik maak me zoo vreeselijk ongerust over hem." ,,Ongerust? Waarom?" „Dat het mis loopt met hem! Hij verbergt de waarheid voor me, ik voel het. Hij wil mij ontzien en in tusschen richt hij zichzelf mis schien ten gronde om ons alien een bestaan te verzekeren". ,,Ga naar hem toe, Marlene!" ,,Ja, dat zou ik dolgraag willen. Ik behoor immers bij hem, misschien zou ik heb kunnen helpen. Maar. ,,Hoor eens, Marlene,, jij gaat zoo spoedig mogelijk naar Berlijn. Ik zal je het geld geven dat noodig is voor de reis en voor een behoor- lijke kamer, zoodat je althans voorloopig kunt rond komen. Geen protesten, Mar lene; ik zou me zeer gekrenkt voelen, als je het niet wilde aajmemen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2