toKinfandto STbSSSS? k,|k op m OZODENT Bureau Voedselvoorziening Zeeland. \sNachh Uw kunstqebit Buitenland Burgerlijke Stand Gemengde Berichten generaal huntziger VERONGE1LUKT. DE BONDGENOOTSCHAPPELIJKE TROEPEN AAN DE STRAAT VAN KERTSJ. erkenning telers van ggedgekeurd huisslachting. met het publiek en dat de verkoopeeciheid niet behoeft te word en vermeld, wanneer hei niet vermelden daarvan geen aanleiding tot twijfel kan geven. Tenslotte is nog van belang, dat indien boven en behalve de verkoopprijzen toeslagen' of andere kosten in rekening worden gebracht, dit op de prijsaanduiding dient te worden ver meld. TENTOONSTELLING BOLSJEWISTISCH PROPAGA ND AM ATE Ft I A A L. de opening van de tentoonstelling van bolsjewistisch propagandamateriaal in het zaaltje^ van De Schouw aan de Heerengracht 56 te s Gravenhage, heeft de heei N. Oos- terbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda bij het departement van volks- voorlichting en kunsten er op gewezen, dat, behalve het Nederlandsche. vooral het Duit sche boeken- en propagandamateriaal hier be'lanfTijk« plaats inneemt, omdat men juist in Duitschland aan den lijve heeft onder- vonden, wat de bolajewistische agitatie heeft uitgencht. 10?,et 1S aan Adolf Hitler te danken, dat in -liWd in Duitschland daaraan paal en perk werd gesteld en dat het Duitsche leger thans m het avenge Europa het bolsjewistische ge- va5; y°°r groot deel heeft doen wijken. *JU° Goedewaagen zeide, zich over de totstandkommg van deze tentoonstelling zeer te hebben verheugd, omdat zij het streven van zyn departement zoo uitnemend vertolkt Deze tentoonstelling biedt den aandachti- Belangryk is vooral de camouflage waar- van het bolsjewisme zich bediemde. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat zeer velen door deze tentoonstelling zullen wor den overtungd van de gevaren, die zich achter net communisme verschuilen. neming" van den vyand had te doen. Tegenover het feit, dat het Britsche lucht- vaartministerie de oorzaak der zware verlie- zen voornamelijk aan de ongunstige weers- gesteldheid tracht toe te schrijven, wordt van Duitsche zyde geconstateerd, dat deze verlie- zen enkel en alleen een gevolg zijn van de activiteit van het Duitsche afweergeschut. Men beroept zich hierbij op een Reuter- bericht, volgens hetwelk de Britsche piloten met hevige aanvallen van Duitsche jagers en afweergeschut werd en begroet. Algemeen trekt het de aandacht, dat er in de officieele Britsche berichten voortdurend over lucht- aanvallen op het continent wordt gesproken. Men leidt hieruit af, dat Elngeland al meer en meer niet slechts Duitschland, maar heel Europa als tegenstander gaat beschouwen. Nu Elngeland niet bij machte is, zoo redeneert men verder, ten gunste van Stalin een twee- de front op Eluropeesch gebied te formeeren, heeft het zijn toevlucht tot luchtaanvallen van bijzonder grooten omvang genomen, maar ook hierbij wordt de kans van slagen uiterst gering geacht. Ih twee nachten heeft het Britsche luchtwapen het verlies van 25 jagers tijdens den tusschenliggenden dag buiten beschouwing gelhten 46 bommen- werpers en 255 leden der bemanning verloren. Een militair succes kan volgens deskundig oordeel bij zulk een ongunstige weersgestela- heid onmogelijk worden behaald, zoodat ook regeering van de iVer. Staten, dat de opera- ties van Finland een rechtstreeksche bedrei- ging vormden voor de veiligheid van de Ver. Staten en dreigde zij met het verlies van de vriendschappelijke betrekkingen, ingeval Fin land zijn tot dusver aangenomen houding niet opgaf. Hull over het Finsche antwoord. Staatssecretaris Hull heeft ten aanzien van het antwoord van Finland in de persconferen- tie volgens Associated Press verklaard, dat hij weliwaar den tekst van het antwoord nog niet had gezien, maar dat hij zich uit de pers- berichten een goed denkbeeld kon vormen en geloofde, dat Finland de eigenlijke kemkwes- tie van de Amerikaansche voorstellen ont- week. De betwiste kwestie is, of de Finnen buiten hun noodzkelijke verdedigingsbehoef- ten om, aan de Duitschers belangrijke hulp zullen geven bij de blokkade van de Jeveran- tiewegen voor het Britsche en Amerikaan sche materieel via Moermansk en Archan- gelsk. De Britsche ambassadeur Lord Halifax heeft Woensdag, naar United Press meldt, een onderhoud gehad met den onder-staats- secretaris Sumner Welles, in welke conferen- tie het Finsche antwoord en de reactie van de Ver. Staten besproken werden. Halifax weigerde zich tegenover joumalisten hierover uit te laten. Ook het Staatsdepartement wei- Dai houdt hei schoon en frisch. jNederlandsch Flacons 40-60 ct. en 1 gld KIND BERN El J) GERAAKT EN GEDOOD. Dinsdagmiddag speelden eenige kinderen op het spoorwegemplacement van het voor- malig station van de Spoorwegen te Dokkum by eenige goederenwagens. Een van de wagens is daarbij in beweging gebracht met het gevolg, dat de 11-jarige Jopie Mulder uit de D. R. Camphuyserstraat bekneld is ge- raakt tusschen de buffers van twee wagens Spoedig daama is het kind overleden. DOOR TRAM OVERREDEN. Dinsdagmiddag om kwart over twaalf wil- de het 7-jarig meisje M. M. op de Zuiderpark- laan by de Bilthovenschelaan te 's-Graven- hage de tramrails oversteken. Zij is daarbii door een motorwagen van lijn 14 gegrepen Met inwendige kneuzingen is het kind naai nel H.K. ziekenhuis vervoerd, Woensdagnacht is overleden. waar het nu weer enkel en alleen de civiele bevolking I ^eI?.e een V€rklaring af te leggen, voordat onder deze vijandelrjke luchtaanvallen te lijden Finsche antwoord volkomen hpsturieprS u- Het D.N.B. meldt uit Vichy: H,^/ranSCheilrmillister van °°rlog' generaal Huntziger, is Woensdagmiddag bij een vlieg- tmgongeluk doodelijk verongelukt, zoo is Woensdagavond om 8 uur te Vichy officieel ekend gemaakt. Nog zeven andere inzitten- den van het vliegtuig, cnder wie de chef van het civiele kabinet van den minister, Labus- quiere, kwamen eveneens om het leven. Hpt waarmede de minister reisde, en dat blykbaar als gevolg van de uiterst slechte weersomstandigheden uit den koers was geraakt, is bij le Vignan in het departe ment Gar d omlaag gestort. Het was de per- soonlyke machine van den minister van oor log, waarmede de generaal zyn inspectiereis naai Afrika ondemomen heeft, welke twee weken had geduurd. Nadere byzonderheden over het ernstiae vhegtuigongeluk zijn op het oogenblik nog met beschikbaar. Het toestel had Woensdag middag half een op het vliegveld van Vichy moeten aankomen. De machine was Woens- dagochtend te Algiers opgestegen en had zonder tusschenlandingen tot Vichy moeten doorvliegen. Het laatste radiobeeicht van het vliegtuig kwam om 7 minuten voor 1, tocn het toestel reeds de Middellandsche Zee had .overgesto- bevond'H zich boven Fransch grondgebied Tevoren was bekend gemaakt, dat gene- faf\. Huntziger een boodschap had gericht tot het Fransche leger in Afrika, waarin hij dit de „bescthermende wacht van het impe- rium" noemt. Het leger heeft voor dit im- penum reeds bloed vergoten en het zal zoo noodig yoor de verdediging daarvan strijden en het lot van dezen Afrikaanschen bodem IB verbonden met het Fransche. Nadere btfzonderheden. Het DjN^. meldt uit Vichy; Omtrent het vhegtuigongeluk waarbij de Fransche minister van oorlog, generaal Hunt ziger, om het leven kwam, zijn Woensdag avond nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: De viermotorige machine van den minister van oorlog van het type Potez 662, was Woensdagochtend even na 8 uur te Algiers opgestegen en had tegen 1 uur op het vlieg veld van Marseille, Marignane, een tusschen landing gemaakt. Toen het vliegtuig weer vertrokken was, werd om 12.53 uur het laatste radiobericht gegeven, nadat het toestel reeds op 80 km ten zuidwesten van Vichy bij Issoire in het centrale bergmassief was waargenomen. Terwijl op het vliegveld van Vichy alle voorbeTeidingen voor de ontvangst van den minister van oorlog getroffen werden, kwam van de machine het radiobericht, dat zij we- gens den heerschenden storm en het gevaar voor ijsafzetting gedwongen was in zuidelijke richting terug te keeren. De bestuunder heeft toen kennelijk weer geprobeerd Marignane te oereiken. doch schijnt in het laaghangende wolkendek den koers volkomen te zijn kwiit- geraakt. J hi het Fransche ministerie van luchtvaart neemt men aan, dat het vliegtuig, dat wegens het gevaar voor ijsafzetting genoodzaakt was laag te vliegen, daarbij tegen het gebergte is gestooten. Bij de plek waar het toestel is neer gestort, bij Le Breau, aan de zuidelijke helling van het centrale massief, bevinden zich name- ijk bergpketenis, die hier en daar een hooefte bereiken van 1300 meter. Het vliegtuig werd door de bewoners van een arbeidskamp volkomen uitgebrand ge- vonden. De lijken, waarvan er slechts zes omt- dekt werden, waren verkoold en konden niet geidentificeerd worden. De klok aan boord was op 13.03 uur blijven stilstaan. Aan boord bevonden zich de volgende pas- sagiers: de minister van oorlog, generaal Huntziger, de chef van zijn civiele kabinet, Labusqui^re, zijn ordonnans-officier, De I Royere, de bestuurder Le Fbvre een marco- nist, een mecanicien, een fotograaf en een kamerdienaar. BRITSCHE VERLIEZEN BIJ JONGSTE LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN. De Berlijnsche bladen van Maandagavond houden zich nog steeds bezig- met het resul- taat der Britsche luchtaanvallen van Vrijdag- avond en Vrrjdagnacht. Uit Elngelsche radio- benchten wordt afgeleid, dat deze luchtaan vallen met brjzondere zorgvuldigheid waren voorbereid en dat men met een ,,recordonder- had. Een bijzonder tragisch geval heeft zich Zaterdag in een der voorsteden van Berlijn afgespeeld. Eenige kinderen hadden een on- ontplofte bom gevonden en waren daarmee aan het spelen, toen het projectiel plotseling explodeerde. Door de rondvliegende scherven werden alle kinderen gedood. ROOSEVELT SPREE1KT OP DEN WAPEN- STILST A NDSD A G. In een rede naar aanleiding van den wapen- stilstandsd&g heeft Roosevelt gezegd, dat deze dag dit jaar een bijzondere beteekenis j heeft, daar gebleken is waarvoor Amerika in den wereldoorlog heeft gestreden. De geval- lenen van den wereldoorlog hebben het land, zoo zeide hij, gered van een vreeselijk gevaar. Het ging er toen om de wereld veilig te maken voor de democratie en thans is het de taak van de Amerikanen er voor te zorgen, dat de gesneuvelden in den wereldoorlog niet tevergeefs werden geofferd. De bondgenootschappelijke troepen staan thans aan de zeestraat van Kertsj, de ver- bindlng tusschen de Zee van Azow en de Zwarte Zee, aldus meldt het D.N.B. ter aan- vulling van het weermachtsbericht. Voort durend wordt in de straat een kanaal door baggeren op diepte gehouden om ook voor groote schepen de doorvaart mogelijk te maken. Op haar smalste plaats is de straat van Kertsj slechts enkele kilometers breed. Hier hebben de Sowjets, 10 km ten Oosten van Krtsj bij Jenikale, versterkingen aangelegd; met het geschut hiervan bestrijken zij de zee straat De tegenoverliggende kust is zeer vlak; zij heet naar de daar liggende kleine plaats', het schiereiland van Taman. Over dit schier- eiland loopt slechts e&n weg, die zich later in tweeen splitst, in het Noorden naar Tant- joek en in het Zuiden naar het kleine haven- stadje aan de Zwarte Zee Anapa. Om den bolsjewisten den terugtocht te belemmeren heeft de Duitsche luchtmacht deze haven evenals die van Sebastopol en Kertsj, gebom- bardeerd. ADMIRAAL KOEZNETSOiW OPPER- BEVELHEBBER VAN DE KRIM. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft admiraal Koeznetsow het opperbevel over de 'Sowjet-strijdkrachten op de Krim op zich genomen. ANTWOORD VAN DE FINSCHE REGEERING AAN WASHINGTON. ..Finland |zet den stryd slechts voort, tot zijn veiligheid is gewaarborgd." Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Het antwoord van de Finsche regeering op de memoranda van de Ver. Staten is Dins- dagavond door den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witting, aan den Ame- rikaanschen gezant, Schoenfeld, overhandigd. In het door den minister van buitenlandsche zaken, Witting, aan den Amerikaanschen ge zant overhandigde antwoord van de Finsche regeering op de memoranda, die door de re geering van de Ver. Staten door tusschen- komst van haar gezant in Helsinki op 27 en 30 October zijn overhandigd aan den presi dent van de Finsche republiek, wordt duide- lijk gemaakt, in hoe verre de positie van Fin land als nabuur van de Sowjetunie een voort- durende zelfverdediging heeft gevormd tegen veroveringslusten van de 'Sowjetunie en antwoord volkomen bestudeerd is. De Berlijnsche pers over het Finsche antwoord. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In uitvcVerige hoofdartikelen behandelt de Berlijnsche pers de antwoordnota van Fin land aan de Ver. Staten, waarbij vooral de Volkischer Beobachter ingaat op het diepere verband en schrijft, dat niemand rechtstreek- scher er toe geroepen is Roosevelt van repliek te dienen op zijn aanspraken als „beschermer van de kleine volken van Eluropa" dan Fin land. In deze antwoordnota wordt de onver- valschte meening weerspiegeld van een wer- kelijk democratisch volk, aldus het blad, dat wijst op de onwetendheid van den Amerikaan schen president, op zijn volkomen gebrek aan kennis van de Europeesche toestanden, het- geen bijzonder duidelijk aan den dag treedt in de Amerikaansche houding jegens Fin land. Het blad schrijft, dat Roosevelt het be- staan van het Finsche volk zonder eenig ge- wetensbezwaar bereid is geweest op te offe- ren en dat alleen de herinnering aan een al te nabij verleden de president en propagandis- tische redenen dwingt verontschuldigende verklaringen te zoeken voor de verandering van zijn standpunt sedert den Finsch-Bolsje- wistischen veldtocht en thans het ondeugde- lrjke argument naar voren te brengen, dat Finland door de verdediging van niets meer dan zijn bestaan de Ver. Staten bedreigt. De Finsche regeering heeft met de antwoord nota, zoo besluit het blad, met behoud van de gebruikelijke diplomatieke vormen de 'taa-l gesproken, die in overeenstemming as met het wezen van dit dappere, soldateske volk. Finland heeft voor de geheele wereld doen blyken, dat het woord van Roosevelt in Euro pa thans geen belang meer heeft. De EJuro- peesche volken beslissen volgens de eischen van hun levensbelangen over de groote pro- blemen van hun bestaan en hun politiek. Zij wijzen opdringerigen raadgevers uit Amerika de deur, vooral den ongevraagden pleit- bezorgers, die openlijk het spel van het bols jewisme spelen. De Berliner Lokalanzeiger schrijft in dit verband, dat Finland niet meer alleen strijdt tegen een geweldige overmacht, maar teza- men met Duitschland en de andere bondge- nooten. In dezen strijd, aldus het blad, kan het Finsche volk, en dit is de zin en inhoud van de antwoord-nota, Roosevelt er niet over laten beslissen of en wanneer Finland zich bedreigd voelt door het bolsjewisme. LITVVTNOW ZAL WAARSCHIJNLIJK LONDEN AANDOEN. Te Londen neemt men aan, dat de nieuwe Sowjet-ambassadeur in Washington, Litwi- now op zijn rets naar de Ver. Staten ook Londen een kort bezoek zal brengen, om met Churchill, Eden en ambassadeur Maiski te confereeren. In dezen samenhang is het interessant, zoo gaat de Bernsche correspondent van de Frankf. Ztg., waar aan dit bericht is ontleend, verder, dat de Amerikaansche ambassadeur in Londen, Winant, in Plymouth, aan een lunch te zyner eere een rede heeft gehouden, waarin hij een dringend app61 richtte aan de geallieerden ,,het eerstvolgende oorlogstoo- neel zelf te kiezen". OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie te Nijmegen heeft in een loge- ment den 31-jarigen huisknecht A. L. C ce- arresteerd. De man werd gezocht wegens op- lichtmg. Hij had inwoners van Nijmegen en andere gemeenten bewogen hem geld te geven, omdat hij nog artikelen kon koopen die onder de distributie vallen. Op deze wyze heeft hy honderden guldens gekregen. Hii leverde zelden artikelen af en als hy artike'- len voor anderen kocht, liet hij zich daarvoor duur betalen. VONDELING. SurveiUeerende agenten te Amsterdam hoorden Wioensdagmorgen tegen het aanbre- ken van den dag op hun tocht langs de Weesperzyde uit een portiek kindergeschrei komen. Zij vonden een meisje, naar schat- ting 3 a 4 dagen oud, in eenige doeken ge- wikkeld. Het kleintje is naar het stadsbe- stedelmgenhuis, een afdeeling van het burger- weeshuis, overgebracht. MEISJE GEDOOD. Dinsdagmiddag waren eenige mannen van de gemeentereiniging in de Van Ravestein- straat te 's-Gravenhage bij het Jacob van Campenplein bezig met het ledigen van asch- emmers. Zij werden daarbij lastig gevallen door een aantal jongens van 12 en 13 jaar, die telkens aan den vuinis-wagen morrelden' Op een gegeven moment hoorde de chauffeur van den wagen, die bij de werkzaamheden behulpzaam was, dat de motor sneller liep en zag hij de jongens wegloopen. Hy plaatste zich in de cabine, doch kreeg toen een voorwerp tegen het hoofd, waarmede de jongens naar hem hadden gegooid. De chauffeur wond zich daardoor zoo op, dat hy een ijzeren staaf greep en de belham'els ach- tema rende. Hij wierp de staaf in de richtin^ van him beenen. De staaf kwam op de straat neer, kaatste weer op en trof een juist pas- seerend 11-jarig meisje tegen het achter- hoofd. Het meisje, M. 'E. K. uit de Rem- brandtstraat, kreeg een ernstige hoofdwond en moest naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal worden overgebracht, waar het In den loop van den avond is overleden. DOOR GAS UIT EEN GENERATOR BEDWELMD GERAAKT. Dinsdagmiddag zyn vier mannen, de 66- jarige J. de P., de 22-jarige P. B„ de 35- jarige J. v. d. H. en de 23-jarige W. S in een garage aan de Aelbrechtskade te Rot terdam, tijdens werkzaamheden aan een vrachtauto bedwelmd geraakt door gas uit een generator. Het ongeluk werd gelukkk* nog tijdig gemerkt. De G.G.D. vervoerde de vier mannen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hun toestand van dien aard bleek, dat opneming noodzakelijk was. OVERBOORD GESLAGEN. Het twaalfjarig meisje D. Claaysen is ter hoogte van de kalkzandsteenfabriek de Mer- wede van het schip Cornelia Hendrika" overboord gestagen en verdronken. VERMALEN VAN EIGEN BROODGRAAN. De Pica voor Zeeland maakt bekend, dat voor het vervoer van eigen broodgraan naar den molen, als- mede voor het vervoer van het meel terug naar den teler, in het vervolg vaste dagen worden gesteld. Het vervoer naar den molen zal in het vervolg slechts toegestaan zijn op den 2den esn 4den Dinsdag van de maand en het vervoer terug (van het gema- ien meel) op den lsten en Sden Dinsdae van de maand. Voor het vervoer op andere dan de genoemde dagen worden door de P.B.H.'s geen x- en ij-bonnen uitgereikt. POOTGOED. Telers van goedgekeurd pootgoed, die .gewoon zijn het grootste gedeelte van hun eigen geteelde poot-" aardappelen reohtstreeks af te leveren aan gebrui- kers, die niet in dezelfde of aangrenzende gemeen- ten wonen, kunnen als handelaar worden ince- schakeld. Zij verkrijgen daardoor het recht om zelf ver- zendadviezen (geleidebiljetten) uit te schryven. Aanvragen voor erkenning moeten uiterlijk 15 November schriftelijk worden gericht aan de P.I. C.A. te Goes, Afd. Pootaardappelen. Aanvragers moeten desverlangd kunnen aantoo- nen, dat zjj in de voorgaande jaren steeds het groot ste gedeelte van de zelfgeteelde-, door den NAK goedgekeurde pootaardappelen, hebben afgezet aan telers, die niet in dezelfde of een aangrenzende ge- meente woonachtig zijn. VRIJGAVE PLOMBEERING POOTAARDAPPELEN Met verwyzing naar vorige persberichten maakt de Pica voor Zeeland bekend, dat de geheele op- brengst goedgekeurde pootaarcipppelen van de ras- sen Bintje en Industrie voor plombeering is vrtj- gegeven, met inachtneming van de vastgestelde sorteeringen. Toegestane sorteeringen. Voor zoover onderstaande rassen boven 45 mm voor plombeering zyn vrijgegeven, is de maximum maat van 60 mm verhoogd tot: Groep H. Kathadin 80 nun. Eigenheimer, Groep IH. 70 nun. Erdgold en Populalr Groep IV. Alpha, Gloria, Matador, Industrie, Furore, Robijn, Voran, Triumph, Ultimus. Noorde- hng en Record 70 nun. Groep V. Magneto, Geelblom, Belle de Fonte- nay, Komeet, Koopmans Blauwe, Deva, Duivelan- der, Induna, Hellena, Robusta en Wilpo, 70 mm. Uitschryven aankoopbriefjes. Tenslotte maakt de Pica voomoemd bekend, dat het uitschryven van aankoopbriefjes door hande- laren tot nadere aankondiging niet meer moet ge- sclueden. Het opzenden van deze briefjes aan ons kantoor komt iiermede dus automatisch te ver- vallen. De Voedselcommiasaris voor Zeeland maakt be kend, dat m de regeling huisslachting eenige wyzi- gingen zyn gekomen. De regeling kan thans in het Kort als volgt worden samiengevat: Als algemeene regel geldt, dat men: a. een rantsoen van 750 gram per week en per gezinslid krygt toegewezen; b. de oude vleeschbonnenschuld by den Distri- butiedienst wordt kwijtgescholden c. geslacht moet hebben voor 1 Februari 1942* l"v. v^orr^ad ma-S slacbten tot 1 Februari 1343, behoudeos het hiema vermelde. e. alleen varkens mag slachten met een gewicht van ten hoogste 150 kg levend. Alleen houd^rs van oude fokzeugen mogen deze,, op verzoek aan den bureauhouder, slachten, ook ai is het gewioht hoo- ger dan 150 kg, echter nooit meer dan waarop men reoht heeft tot 1 Februari 1943. Hoe men moet handelen om het eerste varken te slachteti 1. Men moet 10 dagen voor het slachten een kenmsgevmg huisslachting ter gemeente-secretarie de welk lot Finland te wachten stond, wanneer het geen zorg zou dragen voor zijn veiligheid. De aard van den strijd van Finland, zoo zet de antwoordnota uiteen, wordt er niet door gewijzigd, dat Finland met het oog op zijn eigen veiligheid er naar streeft de aan- valspoeities van den vyand ook aan gene zijde van de grenzen van 1939 onschadelijk te maken en te bezetten. Finland wil den stryd beeindigen, wanneer het zijn bestaan bedrei- gende gevaar is afgewend en garanties ver- kregen zijn voor een voortdurende veiligheid. Na gewezen te hebben op de verplichtingen van Finland jegens de Finsche bevolking van OostiKarelie, constateert de Finsche regee ring in haar antwoordnota verder, dat de regeering van de Ver. Staten op grond van haar verklaring de verwachting heeft gehad, dat Finland om vrede zou vragen, ofschoori het geenerlei garanties voor de beveiliging van een nieuwen vrede gegeven zijn en of- schoon een vredesaanbod noch een aanbod tot vredesbemiddeling is gedaan. De Finsche regeering kan niet van meening zijn, dat de Finsche strijdkrachten op eeniger- lei wijze de veiligheid van de Ver. Staten zou- den kunnen bedreigen. Finland hoopt, dat ook een klein volk recht heeft op leven. en recht op verdediging. Het Finsche volk zet den oorlog slechts zoolang voort, aldus ten slotte de antwoordnota, tot zijn veiligheid en zijn arbeic^svrede zijn gewaarborgd. Het kan echter geen verplichtingen aangaan, die een in gevaar brengen zouden beteekenen voor het land door kunstmatige onderbreking of door annuleering van volkomen gerechtvaar- digde militaire operaties. In de memoranda aan den Finschen presi- den die de Amerikaansche gezant in Hel sinki op 27 en 30 October heeft overhandigd, had, naar reeds vroeger is gemeld, de regee ring van de IVer. Staten geeischt, dat Fin land, wanneer het de vriendschap der Ver. Staten thans evenals in <je toekomst wilde behouden, een verzekering moest geven, dat het terstond alle aanvalsoperaties tegen Sovjet-gebied zou eindigen en de Finsche troepen zonder verwijl terugtrekken achter de grenslyn van 1939. Voorts beweerde de EEN PROTEST VAN DE BRINON. De Brinon, de algemeene gedelegeerde van de regeering in het bezette gebied, heeft Woensdag de volgende verklaring afgelegd: Als algemeen gedelegeerde van de Fran sche regeering in het bezette gebied moet ik openlyk een zeer energiek,. door groote ver- ontwaardiging ingegeven, protest laten hoo- ren tegen het nieuwe optreden van de Brit sche luchtmacht. Sedert eenige dagen hebben de vliegers van de Britsche luchtmacht er een gewoonte van gemaakt op velden en kleine wegen Franschen, mannen, vrouwen en kinderen die hun dagelijksche werk ver- richten, met mitrailleurvuur te beschieten. Sedert den 25sten October zijn ten minste elf Franschen daarbij gedood en verscheidene emstig gewond. Ik weet, dat de Engelsche berichtendienst roemt over de heldendaden van deze bijzon dere vliegtuigen van nieuwe constructie. Mis- sehien is dit het groote offensief in het Wes tern waarvan Stalin de opening gebiedend eischte. In elk geval zeg ik met de getuigen van deze daden van de Britsche luchtmacht, dat het een gangsteroffensief is, dat geen militaire doelen heeft. AUSTRALIA WAPENT ZIJN KfK)P VA AR DEItS. De Japansche consul-generaal te Sydney heeft in een telegram aan het ministerie van buitenlandsche zaken, naar de Asahi Sjim- boen meldt, bevestigd, dat de Australische regeering bevel heeft gegeven tet de onmid- dellijke wapening van alle ingeschreven koop- vaardijschepen. In het vervolg mogen niet- gewapende schepen niet uitloopen. MONTEUR VIEL VAN 25 M. HOOGTE. Maandagmiddag is op de terreinen van de gemeentelijke lichtbedrijven te Leidschendam een emstig ongeval gebeurd. De groote gas- houder is in reparatie en de 47-jarige mon- teur Struys uit Den Haag, stond in den hou- der op een ladder en probeerde deze door middel van een touw hooger op te trekken. Dit mislukte, met het gevolg, dat de ladder en de man van ca. 25 meter hoogte achterover op den betonnen vloer viel. Zwaar verwond is het slachtoffer naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. (Hbl.) AXEL (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Cyriel de Coninck (van Koewacht), oud 21 j., jm. en Suzanna Oppe, oud 17 j., jd. 10 Oct. Johan nes de Knaker, oud 26 j., jm. en Janna Ver- straten, oud 23 j., jd. 23 Oct. Albertus Schelfaut (Van Terneuzen), oud 20 j., jm. en Carolina Oostdijk, oud 20 j., jd. 24 Oct. Jannis Verduijn (van (Breskens), oud 30 j., jm. en Maria Paulina van Mosesvelde, oud 24 j., jd. 30 Oct. Levinus Bakker, oud 24 j., jm. en Prijntje Cornelia van den Berge, oud 23 j., jd. 'Huwelijks-voltrekkingen. 16 Oct. Eugenius Franciscus Lauret (van Temeuzen), oud 23 j„ jm. en Anna Maria Tieleman, oud 20 j., jd 30 Oct. Cijriel de Coninck (van Koewacht), oud 21 j., jm. en Suzanna Oppe, oud 17 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Benny, z. van Alphon- sus Camillus de Brouwer en van Angelina van Acker. 7 Oct. Marinus Cornelis, z. van Jan Anthony Roose en van Catharina Maatje den Engelsman. Jan, z. van Salomon de Feijter en van Martina Geertruida de Feyter. 9 Oct. Clara Leuntje, d. van Comelis Antonie Hoogstraate en van Clara de Visser. 10 Oct. Pieter Jacobus Willem, z. van Willem Jacob Houg en van. Adriana Marina de Feijter. 15 Oct. Adriaan,, z. van Cornelis de Pooter en van Cornelia Helena Jans;n. Pieter Jan, z van Adriaan van de Velde en van Tanneke Verpoorte. 24 Oct. Maria Alma. d. van t etrus Jacobus de Waal en van Leonie Maria de Waal. 29 Oct. Edy Josephus, z. van Alphonsus Cornelius van Heese en van Maria Chcistua de Koning. 31 Oct. Meertinus Sijpko Koert, z. van Dingeman Jacobus Oggel eo van Janneke de Feijter. Overlijden. 11 Oct. Cornelis van Bende- gem, oud 75 j., echtg. van Maria Magdalena Kotvis. Maria Magdalena Kotvis, oud 73 j., erhtg. ven Cornelis van Bendegem. 15 Oct. Leendert Vercouteren (overl. te Terneuzen), oud 73 j„ wedn. van Neeltje Blankert. 18 Oct! Anna Catharina Bakker (overl. te Terneu zen), oud 62 j., echtg. van Cornelis van den Broeke. 28 Oct. Janna Snap, oud 63 j„ echtg. van Comelis Levinus de Smidt Johanna Margaretha Verheyden (overl. te Terneuzen), oud 32 j., echtg. van Honord Karel Vioen. ZUIDDORPE. Overlijden. 1 Oct. Een als levenloos aan- gegeven kind van Ernest Joseph de Groene an van S'idonie Coralie Audenaert. 31 Oct. Alphonsus de Smet, oud 66 j. doen. 2. Eveneens 10 dagen v<5dr het slachten de vleeschkaarten by den Distributiedienst inleveren waartegen een ontvangstbewys MD 294 wordt ver- strekt. Indien men nog geen vleeschkaarten bezit wordt een desbetreffend bewys Verstrekt. 3. Men moet zelf in het bezit zyn van een var ken, zwaarder dan 40 kg, waarvoor door den bureauhouder reeds een (in Zeeland) blauwe ver- gunning tot het aanhouden van een varken bestemd voor huisslachting is uitgereikt. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat georga- mseerden, die na l November nog een toewijzing voor een ruwvoedervarken hebben aangevraagd aan die bepaling niet kunnen voldoen en dertialve nlel voor huisslachtihg in aanmerking komen. In dit verband wordt opgemerkt, dat het verboden is om een varken boven 25 kg te vervoeren. 4 Met het bewijs van de gemeente-secretarie 6n het bewys van den distributiedienst en de blauwe huisslachtvergunning dient men zich te wenden tot den Bureauhouder, alwaar een aanvrage tot slach- ten kan worden ingevnld. Indien men krachtens de varkenstoewijzmg in het bezit is van een toewijzing van 2 of meer varkens en hiervoor thans reeds blauwe vergunningen voor huisslachting in het bezit van den varkenshouder mogen die varkens na- of al thans voor 1 Febr. 1942, geslacht worden, indien men op het vleesch van die varkens recht heeft. Heeft men slechts edn varken in voorraad, dan mogen nog edn of meerdere varkens gekocht wor den onder goedkeuring van den districtssecretaris echter onder ultdrukkelijke bepaling, dat die aan- gekochte contracWarkens voor 1 December ajs worden geslacht. Na 1 December 1941 kunnen geen varkens, die by een anderen varkenshouder op contract staan, meer worden aangekocht. Deze be- paling geldt alleen voor varkenshouders die een gewone toewijzing van varkens hebben, dus var kens, waarvoor krachtvoeder wordt verstrekt Bezitters van varkens, welke op rmwoeder wor den gehouden, mogen alleen de varkens slachten welke zij zelf hebben gemest en waarvoor thans reeds een blauwe vergunning is uitgereikt. Deze georgamseerden kunnen geen toestemming kriigen om een of meer husslachtvarkens aan te koopen Tenslotte zy nog vermeld, dat indien men Jen huisslachtvarken bezit beneden 150 kg, dat meer vleesch zal opleveren dan waarop men recht heeft dit varken kan geruild worden met het huisslacht- varken van een anderen varkenshouder, die wei recht heeft op meer vleesch, doch zelf een lichter varken bezit. Hiervoor dient toestemming te worden ge- vraagd bij den Districtssecretaris. Wenscht men liever het gedeelte, waarop men geen recht heeft, over te dragen aan de Toewy- zmgscommissie voor vleesch", dan dient men zich eerst in verbinding te stellen met die commissie en met den Districtssecretaris. Wij wyzen •>r echter uitdrukkelijk op, dat het te slachten varken vodr het slachten gekeurd moet worden en dat men dus den keuringsdierenarts dient te raadplegen. Het slachten van edn varken met 2 gezinnen is verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6