HOE ST Ter Neuzensche Courant Strijd en Overwinning ■Tegen, ABDIJSIROOP Binnenland Vrijdag 14 November 1941 No. 10.293 TWEEDE BLAD FEUILLETON Dr. Burmesters DE LOTERIJ VAN DE WINTERHULP. in alle vormen AKKER'S 'sWerelds teste Hoestsiroop VAN NEDERLAND EN HET BOLSJEWISME. Het Bolsjewisme heeft, schrijft De Zeeuw terecht in ons land nooit veel sympathie ge- noten. Het was en bleef een kleine minder- heid, maar die soms deed, alsof ze over een overweldigende meerderheid beschikte. Vooral in Zeeland bad bet weinig aanhang en van onverkwikkelijke tooneelen, zooals men in de groote steden, in Staten, Raden en vergaderzalen soms wel meemaakte, bleven wij°in ons gewest gelukkig verschoond. De Nederlanderr en zeker de Zeeuwen, ge- voeien over bet algemeen niets voor een stel- sel van godsdienstvervolging, terreur en wan- orde. Toch dacbten sommigen wel wat licht over het Bolsjewistisch gevaar. Men maakte zich igeen zor-g over wat er in Sowjet^Rusland gebeurde. Dat was zoover weg! Bovendien kwamen er liu en dan personen bitter ont- goocheld uit het Sowjet-paradijs terug, die er enthousiast heen gereisd waren. De overgroote meerderheid van ons volk wees immers pertinent het Bolsjewisme af? Er was geen schijn van kans, dat het bier ooit iets te zeggen zou krijgen! Zoo onderscbatte men het gevaar van de ondergrondsche actie, die van Moskou uit geleid, in tal van landen werd gevoerd en in sommige landen wel eenig resultaat had. Wat in iSpanje en met bet ons zoo sympathieke Finland gebeurde, wees er wel op, dat dit gevaar lang niet denkbeeldig was. Toen eenige maanden geleden de oorlog tusschen Duitschland en Rusland ontbrandde, hebben wij ons onwillekeurig afgevraagd zouden de Bolsjewisten dezen reusachtigen strijd winnen en indien ja, wat zal dan de verdere ontwikkeling zijn? Wij voelden bet alien, dat bier een strijd was losgebroken, die van van enorme beteekenis was en de ge- volgen van een Sowjet-overwinning durfden wij ons niet indenken. De legers der Bolsjewisten moesten echter geweldige verliezen boeken. Zij werden terug gedreven. Aan het Sowjet-regime is een ongekend zware nederlaag toegebracht. Daardoor is een gevaar afgewend, dat in de eerste plaats de aan SowjetnRusland grenzen- de staten, maar daama ook ons land bedreigde. Immers een bordje „Verboden toegang" aan onze grenzen zou de Bolsjewisten niet terughouden! VA STSTELAJNG ZUTVER VEHMOGEN VOOR DE WINSTBELASTING. De Secretaris-iGeneraal van het Departe ment van Financien heeft bepaald: Artikel 1. 1. Ten aanzien van een aan de winstbe- lasting onderworpen lichaam kan de bij art. 39, lid 2, van het Besluit op de Winstbelas- ting 1940 (83/1940) bedoelde vaststelling van bet zuiver vermogen op bet overgangstijdstip en van bet bedrag van de winst, welke op bet overgangstijdstip in bet lichaam aanwezig was, plaats vinden tot en met 31 Dec. 1942. 2.' De Secretaris-Generaal van het Depar- tement van Financien kan voor bepaalde licbamen den bij Ud 1 gestelden termijn ver lengen. 3. De aanslag over het eerste jaar, waar- over de winstbelasting wordt geheven, kan nog worden opgelegd binnen een jaar nadat de in bet eerste lid bedoelde bedragen onherroe- pelijk zijn komen vast te staan. BINNENLANDSOH OVEIIZICHT. (De uitgeweken Nederlandscbe ,,regeering" te Louden beeft ons volk geen dienst bewezen door Curasao te „versjacheren". De Leider der N.S.B. heeft daarover op de sctiolings- bijeenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B. te Utrecht hartige woorden gezegd. Dit n.l. dat dit venkwanselen van overzeesche gebie- den nooit als rechtsgeldig erkend zal worden door ons volk. De verantwoordeljjkheid voor dit mdnderwaardig gedoe blrjft rusten op de /Nederlandscbe" heeren te Louden en Batavia. Met de verklaring van Mussert, dat de Nederlandscbe aanspraken op de overzeesche gebieden volledig gahandhaafd zullen blijven, heeft bij het geheele Nederlandscbe volk aan zich verplicht. We waren ingelicht omtrent den toekomstigem status van bet moederland door de bekende verklaring van den Leider der N.S.B. in „Het Nationale Dagblad" maar wat de toekomst van de overzeesche gewesten betreft, is er nog veel onzekers. De ovendracht der „besch«rming" van Curagao door de pritten op de Amerikanen, voorspelt voor dit Rrjksdeel al heel weing goeds. De naar Engeland uitgeweken regeering is aan handen en vceten gebonden; zij heeft geen enkele vrijheid van bandelen en het is niet bekend, dat haar eenige garantie voor de toe komst zou zijn gegeven. Integendeel, zegt het „Alg. Handelsblad", de bekende conferen- tie tusschen Roosevelt en Ghurchill ..ergens op den AtlantiscGien Oceaan", die Mr. Van Kleffens tot een zwak protest verlokt-; doe het ergste vreezen voor de toekomst der kleine landen", voor zoover die althans van Angelsaksers zou afhangen. Hoeveel te meer dus en Curagao is daama een sprekend voorbeeld; voor onze overzeesche gewes ten! De Rotterdamsche burgemeester heeft be kend gemaakt, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat vele leveranciers van de ge- meente zich hebben onttrokken aan de laat- ste in deze gemeente gehouden collecte van de Winterhulp. Volgens zijn meening echter schiet hij,, die meent zijn steun aan W.H.N, te moeten ontzeggen, tekort in de vervulling van zijn gemeenschapsplicht en verliest daar- mee zijn recht op het genieten van de voor- deelen, welke de gemeenschap biedt. Deze grondwet van iedere gemeenschap, aldus de burgemeester, zal ik in toenemende mate toepassen: in de eerste plaats bij de aanwij- zing van leveranciers voor de gemeente, zoo- dat de algemeene regel zal gelden: ,,Geen steun aan de W.H.N. geen leveranties aan de gemeente." Een totale onttrekking aan de sociale plichten beteekent zichzelven uit de gemeenschap sluiten. Dit voorbeeld van den Rotterdamschen burgemeester verdient allerwegen navolging. Nog veel te weinig wordt de Winterhulp ge- zien a is een dienst aan de volksgemeenschap. Al diegenen, die op deze wijze steunen kun- nen, doch dit met een hooghartig gebaar, soms met een schimpwoord weigeren, hebben het a b c van gemeenschapsplicht nog niet geleerd en stellen zichzelf buiten de rechton der gemeenschap. Dit gebrek aan gemeenschapsbesef is ook al weer een gevolg van een soort verstarring, een soort lethargie, zooals ,,Het Vaderland" dit noemt. Er zijn velen in ons land die wel den oorlog en ,,voor ons het bittere einde ervan" zien, maar die wanhopig blind zijn voor het feit, dat dit oorlogsproces doorsne- den wordt door een revolutie, die bezig is ook ons land tot in de grondvesten van zijn sociale en politieke struetuur te hervormen. Het lamlendig gevolg van deze eenzijdige in- stelling is, dat de verstarden bij hen, die dit grootere werkelijkheidsbeeld wel hebben, geen redelijk handelen meer kunnen zien. Men wil de werkelijke motieven niet meer begrijpen, en verklaart alle handelingen van de groep, die in Nederland de draagster dezer revolutie is, de N. S. B., als oogendlenarij, baantjes jacht en machtswellust. De Nationaal-Socialistiscbe Beweging kan harerzijds heel goed begrijpen, dat de buiten- staanders soms nog onwennig staan tegen- over het huidig gebeuren. Jarenlang zijn de Nederlanders de slachtoffers geweest van de ,,democratische" en kapitalistische propa ganda. Doch niemand van die bultenstaan- ders heeft het recht bij de N.S.B. het geloof in haar eigen zaak te miskennen en van haar derhalve een caricatuur te vormen, die met elke werkelijkheid spot. De Nederlanders gingen er altijd prat op, dat ze zichzelf niet voor den gek hielden en door anderen niet voor den gek lieten houden. De laatste gebeurtenissen hebben onomstoo- teljjk aangetoond, hoe ons volk tdch voor den gek gehouden werd. En nu is het bovendien op weg, zichzelf voor den gek te houden. Dat is wel een heel miserabele situatie, waarin zelfs de zeer duidelijke woorden van den Lei der der N.S.B. over onze zelfstandigheid en onze overzeesche gewesten, weinig kunnen uitwerken. De gevolgen van dit kwaadwilHge wantrouwen zal het volk zelf moeten dragen. Een van de perspectieven van de oprichting van den Landstand is: de hechtere dorpsge- meenschap. In de dorpen deed zich de laat ste jaren ook reeds standenverschil voor en vooral spitste de verdeeldheid zich toe op politieke en godsdienstige kwesties. De hok- jesgeest kwam vernielend de dorpsgrenzen binnen. Denk maar aan de onverkwikkelijke gebeurtenissen bij de verkiezingen. Iedere dorpsgemeenschap zal in het vex volg moeten worden gedragen door personen uit alle lagem van ons volk. Het komt er nu op aan alle goede elementen in ieder dorp tot elkaar te brengen om daardoor den grond- slag voor de hechte dorpsgemeenschap te verzekeren. Dat zal de taak zijn van den toekomstigen boerenleider. En deze taak is ver van gemakkeljjk, maar ze is den inzet van de geheele persoon ten voile waard. Dat van de dorpen uit het besef groeie in heel ons volk, dat slechts een eensgezinde gemeen schap een rechtvaardige orde voor iedereen kan vex-werkelijken. VERPIJCHTE LEVERING VAN RUNDVEE VERLENGD TOT 1 DECEMBER 1942. In een officleele publicatie deelt het rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oorlogs- tijd mede, dat de verplichte rundveelevering zal worden verlengd tot 1 December 1942. Het aantal te leveren runderen voor de ver plichte levering na 1 December 1941 zal zoo- danig worden vastgesteld, dat in feite geen verdere inkrimping van den melkveestapel zal behoeven plaats te vinden. Voor bjjzon- derheden wordt verwezen naar genoemde publicatie. Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden) 28 „Ik zal mij er bij moeten neerleggen. Hemel, meneer... dokter Burmester, het... ik kan me nog steeds niet voorstellen, dat u... Als papa nog leefde, had hij zeker iets voor u kunnen doen." „0, ik kan mijzelf wel helpen!" lachte Lo renz, terwijl hij onbewust zijn rug strekte. „Dat ziet u, trouwens! Maar laten we daar maar over zwijgen! Ik ben blij, dat u die on- handigheid van mijn kameraad zoo licht op- neemt!" Het meisje dwong zich tot een ghmlach. „Het is goed!" Zij scheen nog iets te willen zeggen, maar terwijl zij nog naar een passend begin zocht, ging de bel. Het bleken de manuen met den verhuis- wagen te zijn en daardoor bleef hetgeen wel licht voor beiden van beteekenis had kunnen zijn, onuitgesproken. Het leek wel zoo voorbestemd, dat Lorenz Burmester zijn weg alleen zou gaan. Krach- tige figuren, sterke kerels gedijen nu een- maal niet in de "onverstoorbare gelijkmatig- heid van een welveczorgd leven, maar bui ten in storm en noodweer. Toen het drietel tegen den avond met pijn- De lotenverkoopers worden met groene capes gekleed. De loterij van de Winterhulp draagt, zoo- alp dezer dagen nog door den heer Piek, vol gens de N. R. Crt., in een rede werd opge- merkt, lang niet onaardig bij aan de inkom- sten voor het groote sociale werk. De opzet zal men zich herinneren: zes millioen loten worden aan den man gebracht tegen 50 cents per stuk. Dat levert dus drie millioen op, waarvan een millioen aan prijzen wordt uit- gekeerd. De twee millioen, die de W. H. N. aan de loterij verdient, heeft zij intusschen hard noodig, ten eerste om het tekort van de uitgaven tegenover de inkomsten van het eerste jaar te dekken en ten tweede om bij het begin van het nietiwe seizoen over een reserve te kunnen beschikken. Het is met deze loterij, zoo vememen wij, goed gegaan, ook al blijven er dan ook nog wenschen bestaan. Door middel van loterij- apparaten op straat, waarbij de Winterhulp- loten de prijzen zijn, heeft men den verkoop van de loten gestimuleerd en dat wel zoo, dat het einde van de loterij nu in het zicht komt, omdat binnenkort alle loten verkocht zullen zijn. -Het heeft in de bedoeling gelegen de trek king voor de premies in December te doen geschieden. Men deelt ons mede, dat dit reeds einde November zal kunnen geschieden. Dan zullen dus de 103 premies uit de bus komen, die worden uitgekeerd naast de 885.000 prij zen, die direct werden en worden uitbetaald. De hoogste van deze premies is een prjjs van f 5000. Na afloop van deze eerste loterij zal een tweede worden georganiseerd, waarover bin nen afzienbaren tijd bijzonderheden bekend zullen worden gemaakt. De Winterhulp heeft besloten haar colpor teurs, die er voortdurend met de loten op uit trekken en die ook hun medewerking verlee- nen bij de loterij-apparaten op straat in hun kleeding-moeilijkheden tegemoet te komen. Zij krijgen een soort uniformpet en een lange donker groene cape. Voor deze menschen, die er in weer en wind op uit moeten, mag dat een groot gerief worden genoemd, dat zij, ge- zien hun jjver en volhardendheid ook stellig verdienen. Bovendien geeft deze kleedij de loterij wat meer decorum. UITGIFTE VAN HULPGELD VERBODEN. Het is verboden zonder toestemming van den secretaris-generaal van het departement van Financien hulpgeld aan te maken, uit te geven, aan te nemen of door te geven. Onder hulpgeld wordt alles verstaan, wat bestemd of gesehikt is in een min of meer beperkten kring van personen als betaalmiddel te wor den gebezigd, in het bijzonder penningen, bonnen, betaalzegels, spaarzegels en andere voorwerpen met geldelijke functie. Ten aanzien van hulpgeld, hetwelk op het tijdstip van inwerking treding van dit be sluit in omloop is, wordt bepaald, dat dit bin nen een maand na dit tijdstip aan de uit- gevers ter inwisseling kan worden aange- boden. De uitgevers zijn verplicht uiterlijk drie maanden na de aanbieding tot inwisse ling over te gaan. Van bevoegde zjjde deelt men hieromtrent mede: 1 Ondanks de zeer ruime omschrijving blijkt uit de woordkeuze „in min of meer beperkten kring" dat het besluit niet treft de uitgifte en het gebruik van penningen, etc. welke be stemd zijn om uitsluitend en onmiddellijk tegenover den uitgever als betaalmiddel te worden gebezigd, in welk geval zelfs van een beperkten kring geen sprake is. Te denken is in dit verband bjjv. aan de zgn. ,,gaspen- ningen" en de penningen, zooals deze wel in het restaurantbedrijf worden gebezigd. Wel heeft het besluit blijkens de gekozen redactie betrekking op de zegels en bonnen van de zgn. betaalzegelkassen. Te dien aan zien zullen zeer binnenkort nadere mededee- lingen worden gedaan. In afwachting daar- van kan het betaalzegelkasbedrjjf voorshands nog op den bestaanden voet worden voort- gezet. j of in de gevallen, in de voorschriften om- sc'hreven, een afschrift van het stuk, voldoen- de aan bepaalde vormvereischtem, moet wor den ingeleverd. De overschrijving of inschrij- ving gesc'hiedt dan door boeking in het dag- register op den dag der inlevering en door inbewaringneming van het afschrift. Wordt niet voldaan aan voorschriften, ge geven krachtens (het eerste lid, zoo wordt de overschrijving of inschrijving geweigerd. ORGANISATIE DER NEDERLANDSCHE VLAS1NDUSTRIE. De heer A. L. A. de Jong, onderdirecteur van de Coop. Vlasfabriek te Dinteloord, is door de Commissie Woltersom belast met de organisatie van de Nederlandscbe vlasindu- strie. De heer De Jong zal als voorzitter van de vakgroep optreden en in zijn taak worden terzijde gestaan door een raad van bijstand, aldus meldt de ,,Vlasbode". lijke ledematen naar huis terugkeerde, maakte de lange meesmuilend de balans van dezen dag op. ,,Jonge, jonge, vier weken acnter elkaar zoo'n karweitje en ik koop me een hutje op de hei." ,,W-aarom niet direct een villa in Wairn- see?" grinnikte Lorenz, de sigaretten ver- deelend, die hij zoojoiist voor een' deel van het verdiende geld had gekocht. „En misschien nog een wagentje d'r bij, wat?" completeerde de derde. Er bleek den eersten tijd voor Lorenz Bur mester inderdaad nog heel wat te zijn weg- gelegd. Er kwamen dagen, dat hij zijn stroo- zak in het Josefsheim weer tegen een plaats op een bank onder den blooten hemel moest verwisselen en het geschiedde dat hij onder leiding van Degener al die gelegenheden leerde kex»nen, met behulp waarvan een arme slokker in de wereldstad het hoofd boven water pleegt te houden. Er was een koffie- brainderij, die op verschillende prmten van de stad gratis gelegenheid bood zich te over- tuigen van de voortreffelijkheid van haar producten, daar waren de gemeentelijke gaarkeukens en tenslofete waren er dan nog de bierhuizen van Aschinger, waar je voor tien pfennig een klein glas bier kocht en bovendien voor niets een mandje vol broodjes kon opeten, wanneer je althans een kellner trof, die niet al te scherp oplette. Al deze gebeurlijkheden aanvaardde Lo renz met een soort spotted de gelatenheid; niets kon zijn gemoedsrust verstoren. Het was, alsof hij dit alles als onderhoudende lectuur beleefde, hij bladerde als 't ware in het boek dezer dagen en innerlijk dezelfde blijvend, volgde hij met de welwilletnde be- VERBOD VOOR HET VERVAARDIGEN VAN ZINKLEGEERINGEN. In de Nedrlandsche Staatscourant van 11 November 1941 is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nrjverheid en scheepvaart verschenen, krachtens welke het gebruik van zink voor het vervaardigen van zinklegeeringen is ver boden. Evenals bij de toepassingsverboden voor non-feiTO metalen het geval is, kan de directeur van het rijksbureau voor non-ferro xnetalen van dit verbod ontheffing verleenen. OVERSCHRIJVTNG OF INSCHRIJVING VAN STI KKEN IN OPENBARE REGISTERS. In het Dinsdag verschenen verordeningen- blad is opgenomen een besluit van de secre- tarissen-generaal van de departementen van justitie en van financien betreffende de over schrijving en inschrijving van stukken in de openbare registers. Hierbij wordt bepaald, dat de secretaris- generaal van het departement van financien bij in de Nederlandscbe Staatscourant bekend te maken voorschriften kan bepalen, dat bij de aanbieding van een stuk ter overschrijving of inschrijving in de openbare registers steeds langstelling van den lezer den loop der ge beurtenissen. Zijn brieven aan Marlene gewaagden van een weliswaar traag, maar, gestadig vooruit komen en van de mogelijkheid van een spoe- dig weerzien. Hij hing een aanlokkelijk beeld op van een aardig, niet te groot huisje, dat ergens in een landelijke voorstad moest lig- gen. met een door bloemen omrankt balkon en rondom zon. „Ach, Marlene, geloof er aan! Ik simeek je, geloof toch, dat ook voor ons het geluk weldra zal komen. Alles, wat noodig is, is een klein beetje geduld. Ik weet, liefste. dat ik al zoo vaak heb getracht je daarmee te troosten. Steeds weer heb je me je vertrouwen geschonken en ben je me ge- volgd op mijn weg, op dien verschrikkelijken weg, welke steeds meer omlaag naar de diepte leidde. Maar van alle teleuxstellingen, die ik de laatste weken heb moeten beleven, is mij in ieder geval deze les bijgebleven: dat de uiterste krachtsinspanning en het laatste restje energie noodig zijn, om er in het leven bovenop te komen en dat alle po- gingen daartoe in de diepte behooren te be- ginnen. 'Toen Lorenz dezen brief schreef, had hij juist werk gevonden bij een Wegenboue/- firma, welke in de omgeving van het ten- tconstellingsgebouw de aspiialteering van toe- gangstraten, voorplein en parkeerterrein was opgedra-gen. Hij was als sjouwer aangesteld. Gewapend met een paar vormlooze asbest handschoenen, bracht hij de h-eete asphaltbrij van- -den ketel naar de plaats, waar zij noodig was. Het was een zeer vermoeierd werk, maar het werd goed betaald. Op zekeren middag volgde toen de ont- xr.-oeting met de vrouw van professor Hopfelt. Lorenz zag haar plotseling opduiken tusschen DE POSITIE VAN AMSTERDAM In de Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft de nieu- we voorzitter, Mir. F. W. A. de Kock van Leeuwen, een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: Zelden waren de omstandigheden voor ons land als bezet gebied en in het bijzonder voor Amsterdam als finaneieel- en handelscen- trum zorgelijker dan thans. Meer nog dan eenige andere stad voelt Amsterdam de na- deelen van de verbroken verbindingen met onze overzeesche gewesten, inzonderheid met Ned.-Indie. Minder bezorgd kan men zijn voor de betee kenis van Amsterdam, als tweede groote Rjjnhaven des lands. Als zoodanig zal het een belangrijke rol kunnen en moeten spelen als een der gewestelijke toegangs- en uit- gangspoorten van Europa, terwijl vOorts de totstandkoming van den Z.W.-polder in het voormalige Zuiderzeegebled voor Amsterdam van belang zal worden. De gigantische ge beurtenissen, die zich thans in het Oosten afspelen, zullen als ik goed zie, voor onze overbevolking een uitlaat mogelijk maken, die dringend noodzakelijk was. Spr. kwam vervolgens tot het z.g. dooreen- vlechten van het Nederlandsche en Duitsche bedrijfsleven, dat hjj van ultnemend belang acht voor ons bedrijfsleven en ons land, doch met deze beperking, dat zij alleen op zulk een voet geschiedt, dat de basis voor een blijven- de en vriendschappelijke economische samen- werking in b?iderzijdsch belang gelegd wordt. Deze zienswijze wordt ook door hooge Duit sche gezagspersonen gedeeld. De taak van de Earners zal in de naaste toekomst belangrijk worden uitgebreid en hare positie versterkt. Voor opbouwend werk, dat een harmoni- sche samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven slechts kan bevorderen, zal de Kamer nimmer mogen terugschrikken. Bij de rondvraag wees de heer W. ten Have op het groote gebrek aan pasmunt, dat thans in den handel heerscht. In zjjn antwoord zeide de voorzitter, dat het publiek zich op dit punt niet ongerust behoeft te maken en zich er vooral voor moet hoe- den, in onverklaarbare kortzichtigheid dezen ongewenschten toestand te bevorderen. DE STRIJD TEGEN DEN CLANDESTIENEN HANDEL. Uitgesloten slagers. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtin- gen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Neder landsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Het zijn de slagers: A. F. Mertens, Doedijnstraat 1, 's-Graven- hage; D. van Dongen, A 62, Sprang-Capelle C. van Fraaijenhove, Plein Oost A 81, Zaam- slag; H. Zwerver, ScheexrTda; J. H. Sonnem- berg, Riele 3, Schalkhaar (gem. Diepenveen), J. J. .v. Neerven, Kerkstraat 23, Mlerlo; D. Molleman, Eerste Nassauschestraat 11, Am sterdam; Chr. G. van Dongen, B nr 25, Sprang Capelle; H. Smit, Koesteeg lb, Amsterdam; Lamb. Lemmens, Theresiaplein 11, Tilhurg; A. J. C. de Wijs, Bredascbeweg 155, Tilburg; I. Cohen, Weesperstraat 76, Amsterdam; I. G. Bax, Pompstraat 2, Baam; W. v. d. Bosch, Ahcoude; M. Griffioen, Haarlemmermeerstr. 23, Halfweg en H. Eshuis, le Escheweg 24, Wierden. DE TOEPASSING VAN HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. j De voorlichtingsdienst van het departe ment van (Sociale Zaken schrijft: Bij de toepassing van het ziekenfondsen- besluit blijken nog verschillende vraagpunten te rijzen, hetgeen, gegeven het veelzijdig en diepgaand karakter dezer voorziening, niet anders dan begrijpelijk is. Zoo heeft zich de vraag voorgedaan hoe het nu wel moet, in dien de prrjs, welken de werkgever voor een coupon heeft betaald, hooger is dan het he- drag van de van den werknemer ingehouden premie. Hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat een direct verband tusschen de waarde dezer coupon en het ingehouden premiebedrag niet bestaat. De coupon dient den werknemer uitsluitend als bewijs, dat over de betreffende periode van zijn loon de halve ziekenfondspremie is ingehouden. Of de prijs der coupon hooger of lager is dan het ingehouden premiebedrag doet verder niets ter zake. Immers de werkgever moet twee maal per jaar tegelijk met de premie- betaling volgens de ziektewet aan de uitvoe- ringsorganen der wettelijke ziekteverzekering ook de premie ingevolge het ziekenfondsen- besluit voldoen. Daarbij dienen de schutbla- den van de couponboekjes voor de verreke- ning van de reeds door den werkgever ge- kochte en uitgereikte coupons. Is de waarde hiervan nu iets hooger dan de van den werk nemer ingehouden premie, dan komt dit meerdere vanzelf in mindering van het nog door den werkgever te betalen premieaandeel. Het omgekeerde kan natuurlijk ook het ge val zijn. Bij de halfjaarlijksche verrekening wordt hier dus automatisch een evenwichts- toestand bereikt. Omtrent de vraag, of personeel in over- heidsdienst, werkzaam op arbeidsovereen- komst, onder de verplichte verzekering inge volge het ziekenfondsenbesluit valt, bestaat veel misverstand. Het antwoord op deze vraag luidt als volgt: a. In beginsel valt het hier bedoelde per soneel onder de werking van bedoeld besluit, indien het verplicht verzekerd is ingevolge de ziektewet; b. dit is slechts dan niet het geval, wan neer artikel 25 tweede lid onder 2e van de ziektewet van toepassing is, dat is in die ge vallen waarin ten aanzien van dat personeel een regeling bij ziekte is getroffen, welke van regeeringswege is vastgesteld of goedge- keurd. Een regeling als bedoeld onder b. Is te vin den in het arheidsovereenkomstenbesluit, dat betrekking heeft op personen op arbeidsover- eenkomst, werkzaam in dienst van het rijk. Deze personen vallen dus niet onder de wet telijke ziekteverzekering en dientengevolge evenmin onder de verplichte verzekering van het zxekenfondsenbesluit. Tenslotte moet nog het feit worden ver- meld, dat sommigen, die thans, ingevolge het ziekenfondsenbesluit, tot de verplicht ver- zekerden behooren, hierin aanleiding vinden de schuld, welke zij op 1 Nov. j.l. wegens een vrijwUlige verzekering bij een ziekenfonds hadden, niet te voldoen. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat dit een ten eenen male onjuiste gedragslijn is. Zoowel in het belang der betrokkenen als in dat van de zieken- fondsen, moeten dergelijke schulden zoo spoe- dig mogelijk worden betaald. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. de groote schare belangstellendem, die als on- vermoeide toeschouwers het verloop van het asphalteeringswerk pleegden te volgen. Zijn hoop, dat zij hem misschien niet zou herkennen, bleek ijdel, want hij zag, hoe zij tusschen de rijen toeschouwers door naar voren drong en hem daar-na onafgebroken fixeerde. Tot zijn eigen verbazing constateerde Lorenz, dat hij zich niet in het minst be- schaamd of verlegen voelde. Integendeel, er lag iets van overwicht, iets zelfbewust en zegevierends in de wijze, waarop hij haar blik beantwoordde. Het duurde zeker eenige minuten voor de elegante Inge van haar ver bazing bekomen was en de kracht vond om zich van dezen, voor haar blijkbaar wel zeer vexrassenden aanblik los te scheuren. Ze wierp het hoofdje in den nek en ruischte tevreden weg. Lorenz had het incident reeds lang ver- geten, toen hij op een ochtend geheel onver- wacht een brief ontving. ..Prof. dr. Wdiner Hopfelt" stond als de naam van den afzen- der op het couvert gedrukt, zoodat broeder Vincent, die de post distrihueerde, verwon- derd zijn wenkbrauwen optrok. ,,Nou breekt m'n klomp!" grij'nsde Dege ner, toen hij eten vluchtigen blik op den brief had geworpen. Lorenz haalde zijn sehouders cp, scheurde de enveloppe open en begon te lezen. Er kwam een harde trek om zijn mond en een oogen- blik leek het, of hij het, met een schrijf- machine geschreven vel papier in zijn gebalde vu:st tot een prop zou samen knijpen. „On- danktaarlieid!" mompelde hij woedend. „Hij besilxu.ldigt me van cndankbaarheid!" ,,Van zijn standpunt hezien, stellig niet ten onrechte!" DE BETEEKENIS VAN DE PRIJ SA ANDUIDIN G. Het in Mei in werking getreden prijsaan- duidingsbesluit heeft, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, nog niet de be- kendheid verkregen, die het toekomt. Dit besluit, dat ils uitgevaai'digd, teneinde den consument in de gelegenheid te stellen zich er van te vergewissen, dat de prijs, welke hem in rekening wordt gebracht, in ieder geval niet hooger is dan de prijs, die aan anderen in rekening \\;ordt gebracht, en dat hem bovendien de mogelijkfaeid geeft, de in reke ning gebrachte prijzen te vergelijken met de van overheidswege gepubliceerde maximum- prijzen, was aanvankelijk slechts van toepas sing op voedings- en genotmiddelen, textiel- waren en lederwaren. Sindsdien zijn ook voor schoenreparatiebe- drijven, hotel-, cafd- en restauranthedTijVen en voor den detailhandel in vaste hrandstof- fen prijsaanduidingsvoorschriften gepubli- ceeod. Het prijzen dient, voor wat de voe dings- en genotmiddelen, textiel en lederwaren betreft, op duidelijk zichtbare en leesbare v/ijze te geschieden door middel van i priis- kaartjes of, voor zoover de artikelen niet zichtbaar uitgestald zijn, door middel van prijslijsten. Handelaren in vaste brandstoffen en schoen- reparateurs kxinnen voor de prijsaanduidmg gebruik maken van de hun vanwege de be treffende rrjksbureaux verstrekte prijslijst«i. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de verplichting tot prijsaanduiding niet slechts geldt voor in de winkels te koop aangehoden waar, doch ook voor artikelen, welke van vrachtwagens, haxxdkarren en dergelijke wor den gevent. Voor voedings- en genotmidde len, textiel- en lederwaren en vaste brand stoffen is voorts vereischt, dat tevens wordt vermeld de gebruikelijke kwaliteitsaanduiding en de verkoopeenheid. Dit houdt in, dat de kwaliteitsaanduiding slechts dan behoeft te geschieden, wanneer e%n dergelijke aanduiding steeds gebruikelijk is geweest in het verkeer Lorenz keek in het lachende gezicht van Degener en langzaam cntspanden zich zijn trekken. Peinzend staarde hij voor zich int. „Ook dat schijnt er bij te hooren! Dat iemands goede bedoelingen verkeerd worden uitgelegd! Wieet je, Degener, het zou mij bijzonder goed hebben gedaan, wanneer ik in dezen brief een enkel woord van begrijpen, van waardeering zou hebben aangetroffen. Mijn hemel nog toe, ik hen hier toch waar- lrjk niet voor mijn plezier gebleven!" „Maar m'n goeie man, daar moet je toch niet over tobben!" trachtte Degener hem te troosten. „Het is immers net zoo je zegt: het behocrt er bij. Wie zijn lot op de minder gebruikelijke wijze trotseert, wie zijn eigen weg gaat, zal altijd opzien en bevreemding wekken. Niets zou dwazer zijn dan op den bijval van de goe-gemeente te wachten. Dat komt pas later, als je je doel bereikt hebtl" ,,Maar professor Hopfelt behoort niet tot da goe-gemeente. Dat is het nu juist! Een man als hij, die mij zoo volkomen bleek te begrijnen, mcest ook mijn besluit kuimex, respecteeren. Hij heeft m:j gezien, wij hebben elkaar gesprokem ah, dat juist hij mijn handei.vi.ze verooideelt, ergect me meer daii ik je zeggen kan!" ,,'He'o je er nu spijt van, dat je zijn raad niet hebt opgevolgd?" „Neta!" antwoordde Lorenz gedecideerd, terwijl hij den ouden man vast in de oogen keek. „Ik moet dezen weg gaan, al zou de geheele wereld mij voor gek verklaren. Mis schien is het wel goed zoo geheel op zichzelf aangewezen te zijn, geen menscii te hebben, bij wien men zijn toevlucht kan zoeken. Zoo kan ik niet moedeloos worden, omdat ik het eenvoudig niet mag". (Wordt vervclgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5