,tlkd> IWjnfuViM niaaM is gced" Winketiersvereeniging ..Terneuzen Klimop" Bureau Voedselvoorziening Zeeland. *0 O O Ttlifnlimdtf24 Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Kou gevat TERNEUZEN, 12 NOVEMBER 1941. HERDENKING VAN DE GEVALLENEN. KECHTSZAK en. EEN BENDE JEUGDIGE BOEVEN. rOOP DER BEVOLKING. VERDUISTERING. Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct zijde van het bolsjewisme beperken, dan moeten wij vast stellen, dat de bolsjewistische economie den werkenden mensch, van hoog tot laag, tot een machine-onderdeel in het nationale productie- en distributieproces ver- laagt. Zoowel de ondernemer als de bedrijfs- leider de kantoorbediende, de arbeider, alien zijn zij slechts willooze uitvoerders van een, achter de ambtelijke bureautafel uitgedacht, productie- en verdeelingsplan, zonder eenige mogelijkheid van initiatief van verantwoor- delijk dragen voor eigen gedaclbten en eigen dadem. Zij onderscheiden zich slechts van de machine, doordien zij steeds gevaar loopen gestraft te worden, indien de produc tie niet zoodanig verloopt, als men zich dat in de centrale heeft uitgedacht of voorgesteld. Ook het individueele verbruik wordt van Staatswege geregeld. Een vrije keuze t.a.v. de Wflze van behoeftenbevrediging bestaat m den bolsjewistischen Staat niet meer, of slechts binnen de nauwst denkbare grenzen. Het bolsjewistische productiersysteem kent slechts ddn doel: den Staat de middelen te verschaffen, om zijn levensbeschouwing aan anderen, in de eerste plaats aan de eigen be- volking, maar daarnaast ook aan andere vol- keren op te dringen. Daartoe moeten door een overhaaste en geforceerde industrialisatie de militaire en militair-economische uitrus- ting van den iStaat tot top-prestaties worden opgevoerd, zonder acht te slaan op de levens- behoeften van het volk zelf. Niet het volk, niet het volksbestaan, niet de volkswelvaart zijn het doel der goederepproductie in den bolsjewistischen staat, doch de uitdraging van zjjn macht, zoo mogelijk ondengronds door propaganda in het buitenland waar- toe de uitvoer de financieelb middejen moet verschaffen zoo noOdig echter door mili taire aanranding van andere Staten, die voor de bolsjewistische gedachte moeten worden g^wonnen. Voor het bolsjewisme telt het voik als zoo danig niet; het is slechts massa, de volksge- nooten beter gezegd: de mdividuen,. die binnen de landsgrenzen zijn opgesloten zijn niet anders dan leveranciers van arbeids- kracht; meer wordt. niet van hen gevergd, meer mogen zij echter ook niet presteeren. Niet de behoeftenbevrediging in zoo ruim mogelijke mate is doel der. nationale produc tie. De uitvoer is slechts een noodzakelijk kwaad, ter bereiking van onmisbare produc- tiemiddelen, niet om den levensstandaard van het eigen volk op te voeren. Is het een- won der, dat onder zulk een systeem de oinvang der geproduceerde goederen verre ten achter blijft brj de mogelijkheden, die de onmetelrjke bodemrijkdommen der Sovjet-Unie, in ver- binding met een bijna onuitputtelijke arbeids- kracht, bieden? Zou onder bijna welk arder economisch bewind zulk een armoede kunnen heerschen-als in dit van nature zoo rijke land? Een industrialisatie van den omvang als in de Sovjet-Unie ter hand genomen en tot uitvoering gebracht eischt een organischen groei, die gelijken tred moet houden met de ontwikkeling van het volk. Doch zekeris zulk een industrialisatie niet mogelijk, wan- neer de resultaten daarvan het volk niet ten goede komen. Men kan den aard van den mensch niet met machtsmiddelen omvormen, althans niet ontdoen van den drang naar opvoering zijner behoeftenbevrediging. Eerst in de naar nationaal-socialistische beginselen geleide volkshuishouding zal het mogelijk zijn de redelijke behoeftenbevredigipg der volks- gemeenschap Volkorgen veilig te stellen oorlogsomstandigheden natuurlijk daargela- ten en daarnaast de productie en verdee- ling der goederen daarheen te leiden, waar die in het algemeen belang het meest noodig dan wel het meeste nut afwerpend zijn. Het gaat thans niet meer om een tusschen- oplossing tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme. Wij hebben gezien, waarheen het liberalisme, het marxisme, en plutocratie de wereld geleid hebben. Het gaat thans slechts om nationaal-socialisme, belichaamd door het Groot-Duitsche Rijk, en bolsjewis me, waarvan de Sovjet-Unie de draagster is. Aan den eenen kant de veiligstelling van volk en orde, aan den anderen kant de verslaving van het volk en de verheffing van eenige machtewellustelingen als heerschers over het volk en al zijn hulpbronnen. ■yilRI!lllllll[llilllilllll!llllllji!lllllll]|l!lllillll]||lllll|^|lllllll|]|lllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!llllll]||||||||lllll|]]||||||!ll POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. |]|l!lirnil!!IMIIliilll!l!]ltill!llll]!llilllllll!lllllllllllllllll!lllllll|[|||||ll!llll]l!l]|l!]||||||l!llllllllllllli!llllllll!llll]||||l!llllll DE DISTRIBUTIE ViAN BRANDSTOFFEN. Zooals wij reeds meldden, is nu voor de brandstoffenhandel de inschrijvitig der ver- bruikers bij de leveranciers verplicht gesteld. De klanten worden gebonden, ieder aan edn vasten leverancier. Verbruikers met een bon- kaart j, k of 1 moeten op hun met ,,hoofd" gemerkte distributiestamkaart het code- of registratienummer van hun leverancier door dezen laten aanteekenen, eventueel aatnge- vuld met de vermelding van een brandstof- fencommissie, als de leverancier een slijter is, of ook nog met de vermelding ,,turf". De grootverbruikers met een identiteitskaart moeten bovenbedoelde aanteekening op 'deze kaart laten plaatsen. Alle overige gebruikers moeten een inschrijvingskaart van hun leve rancier in hun bezit hebben, die daarvail een afschrift aan debrandstoffencommissie in zijn rayon moet zenden. Deze regeling gaat 10 November in,, dat wil zeggen, dat vanaf dien datum niemand meer brandstoffen kan 'krijgen zonder ingeschreven te zijn. Men wende zich dus tijdig tot zijn vasten leverancier. De geheele regeling is getroffen om het verkrijgen van brandstof op onwettig verkre- gen bonnen onmogelijk te maken. DE BRANDSTOFFENVOORZIENING BIJ VERHUIZING. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat bij verhuizing van een woning, waarin met haarden en kachels wordt ge- stookt, naar een woning, die door middel van centrale verwarming wordt verwarmd, de uitgeceikte j- of k-kaart (voor haarden en kachels) in het algemeen niet tegen een kaart 1 (voor centrale verwarming) kan worden ingeruild. In hfet bovenstaande geval be- schikken de verbruikers over een haard of een kachel, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaatsen en is het dus niet noodzake lijk dat hun het grootere rantsoen voor cen trale verwarming wordt verstrekt. Het plaatsen van den haard of kachel in de nieu we woning is uiteraard niet mogelijk, indien hiertoe in deze woning geen gelegenheid be- staat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwe- zig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitgereikte j- of k-kaart tegen een 1-kaart ingeruild. Hierbij wordt evenwel het aantal bonnen, dat aan de j- of k-kaart blijkt te ont- breken, van de uit te reiken 1-kaart verwij- derd. WINTERHULP NEDERLAND. Door den Provincialen Directeur van Win terhulp is aan de gemeente Terneuzen ter be- schikking gesteld ter verdeeling onder de be- hoeftigen gedurende de maand November een bedrag van 4500, -. Een regeling daarvan is, naar wij vernemen, in voorbereiding. LOTERIJ WINTERHULP NEDERLAND.' Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij eenigen tijd geleden een en ander hebben meegedeeld over den verkoop der loten van de Doterij Wiffterhulp Nederland. Daarbij werd o.m. gewezen op een nieuwe methode voor den verkoop- van loten, die toen reeds op de Jaarbeurs te Utrecht was gedemon- streerd, nl. het verkoopen van loteh door middel van een apparaat overeenkomende met het rad van avontuur. Wij Waren onder- tusschen in de gelegenheid met dat apparaat te zien werken in de hoofdstad. In Amster dam had men daarmede zooveel .succes, dat men met een*tweede apparaat de straat op moest. Naar wij dezer dagen vemamen zal dezer dagen de Loterij Winterhulp Nederland ook met een dier apparaten naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen en zal voor de liefhebbers die daarmede tevens steun verleenen aan een ondememing tot steunverleening aan be- hoeftigen gelegenheid bestaan 1 om ook alhier mee te loten naar het verkrijgen van den aantal loten van bovengenoemde loterij, waarbij zij de kans krijgen voor een luttel bedrag een fliriken prijs te loten. MR. H. J. DIJCKMEESTER. De Pr. Z. Crt. herinnerdeer aan, dat de heer Mr. H. J. Dijckmeester, oud-Commis- saris der Koningin in de province Zeeland, wonende te 's-Gravenhage, heden het wel zeer zeldzame feit lierdenkt, dat hij 70 jaar geleden aan de Deidsche Universiteit promo- veerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. MOLENS OP SCHOUWEN. De van 1859 dateerende molen „de Koren- bloem" te Burg op Schouwen wordt met af- braak bedreigd, de molenaar wil, ondanks de rantsoeneering van stroom, met een electro motor gaan werken. Het betreffende depar tement is hiervan verwittigd evenals het Provinciaal bestuur van Zeeland. De steenem baliemolen te Haamstede, in 1847 gesticht voor K. Gast, zal met steun van de 'Vereeniging de Hollandsche Molen van stroomlijnwieken worden voorzien. Men hoopt ook plaatseljjk hiervoor belangstelling 'te mogen ondervinden. In Hotel Britannia te Vlissingen is Zondag- middag, meldt de N. R. Crt., door den kring Zeeland van de N.S.D.A.P. een bijeenkomst ter herdenking van de gevallenen gehouden. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door Duitsche militaire en burgerlijke autoriteiten en door honderden belangstellenden. De ge- volmachtigde van den rijkscommissaris voor Zeeland, de heer W. Miinzer, heeft gewezen op de beteekenis van de offers, die de gesneu- velden voor het Duitsche vaderlamd hebben gebracht en gezegd, dat op degenen, wien het niet gegeven is aan den strijcf voor de bevrij- ding van Europa metterdaad deel te nemen, de plicht rust alle werkkracht in te zetten. Spr. ging uitvOerig in op de gevaren, die in den loop der tijden Duitschland hebben be dreigd en bracht hulde aan Adolf-Hitler, met wien het gansche Duitsche volk zich verbon- den weet. SCHOENWINKELS IN ZEELAND GECONTROLEERD. In October en het begin van November zijn in Zeeland de schyenenzaken gecontroleerd op de naleving Van de prijs- en distributie- voorschriften. Meer dan 25 plaatsen zijn door deskundige controleurs van de Zeeuwsche prijsbeheersching bezocht en in vrijwel alle schoenenwinkels zijn zoowel de inkoopsprijzen als de verkoopprijzen en winstmarges nage- gaan. Verschillende gevallen van slordige na leving van de voorschriften, vooral op het ge- bied der prijzen, werden vastgesteld. Geble- ken is echter, dat slechts een gering aantal winkeliers zich met werkelijke knoeierijen had ingelaten. Wel zullen nog velen in de toekomst meer aandacht moeten schenken aan de prijs- en bonaanduidimg in de 6talages en winkels, want dit liet nog veel te wenschen over. Deze slor- digheid heeft hun nu een proces-verbaal be- zorgd, herhaling zal zeker zwaarder worden aangerekend. WILDE ZWANEN EN GANZEN IN ZEEUWSCH-VIAANDEREN. In enkeel plaatsen van Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn de laatste dagen op de kreken vluch- ten wilde zwanen en ganzen neergestreken. Wilde zwanen zijn voorheen in deze streek zelden of nooit waargenomen. De wilde gan zen komen in Zeeuwsch-Vlaanderen de laat ste jaren in steeds grootere troepen voor. Ook het aantal wilde eenden is sterk toegenomen in deze streek. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 11 Nov. 1941. Behandeld zijn de volgende zaken: J. de W., oud 23 j., stratenmaker te Hulst, verdacht van mishandeling van Maria Fio rina Vonk, gepleegd op 22 Mei j.l. te Hulst. Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. B. D., nud 29 j., schipper te Terneu zen, werd beklaagd van diefstal van kolen, toebehoorende aan de Duitsche weermacht, gepleegd te Terneuzen op 15 Mei j.l. Eisch f 20 boete of 15 dagen hechtenis, uit spraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. D. C. D., oud 31 j., schippersknecht te Ter neuzen, werd beklaagd van alsvoren. Eisch f 20 boete of 15 dagen, hechtenis, uit spraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. 'F. de B., oud 40 j., groente- en fruithande- laar te 'Hulst, moest zich verantwoorden dat hij in een bij hem in gebruik zijnd pand een partij uien aanwezig heeft gehad, kennelijk grooter dan voor zijn normaal binnenlandsch debiet noodig was. Daar hij ze niet wilde weg- voeren, werd de partij, 2600 kg,, in beslag ge nomen. 'Eisch f 50 boete of '25 dagen hechtenis, met verbeurdverkl., uitspraak f 30 boete of 15 dagen heclftenis mSt verbeuirdverkl. M. B. M., oud 36 j., bakker te Aandenburg, werd eenzelfde feit ten laste gelegd. Hier be- trof het 1288 reepen chocolade, 36 kg bonbons en 744 blokjes cacao. De goederen werden door verdachte buiten het verboden gebied HUM DP ONZE RUILBEURS. Nu de tijdsomstandigheden zwaar zijn en de moeilijkheid zich bij het publiek voordoet om aan het noodige schoeisel en kleeding te komen, besloten wij ten gerieve der bevol- king een ruilbeurs op te richten, zooals deze reeds bestaan in Goes, Middelburg en andere plaatsen van Nederland. Men zal-zich afvragen wat een ruilbeurs is. Hen ruilbeurs werkt n.l. zdo: Nu het momenteel zoo'n groote moeilijkheid is om aan schoeisel en kleeding te komen, kan mogelijk de ruilbeurs aan velen uitkomst brengem. Iemand heeft b.v. een paar schoe- neh, die te klein zijn geworden, maar die overigens nog goed en bruikbaar zijn, brengt dit paar. schoenen a.s. Maandag (zie adver- tentie) naar de ruilbeurs in het voormalig lokaal der Arbeidsbeurs aan de Sehoollaan en vraagt een grooter paar schoenen in de plaats. Tevens vermeldt het adreskaartje, dat stevig aan de schoenen is bevesti.gd, het nummer en de soort schoenen waartegen dit paar geijuild kan worden. Hetzelfde ge- schiedt b.v. met eer^ paar kousen, een trui, een manteltje, enz. Alleen wordt geeischt, dat de goederen zindelijk en nog bruikbaar zijn, niet aan flarden, met gaten of gescheurd. Wie op den eersten ruildag niet slaagt, laat het ingeleverde artikel cinder de hoede van het comitd in het depot,, tot een volgenden ruildag. Er zullen vele gevallen zijn die op de ruilbeurs tot een goed einde zullen wor den gebracht. Immers wat heeft men nog aan een stuk, dat te 'klein is geworden of dat men niet meer draagt? U kunt er iets nuttigers voor in de plaats omruilen en anderen zijrrer mee geholpen. 'De beurs blijft breed van opzet, dit wil zeggen, dat wij met de tijdsomstandigheden rekening dienen te houden en dat men alles niet zoo gepast en gemeten kan krijgen als we dit vroeger in de winkels gewoon waren. Mooht u nog even vreemd staan tegenover onze ruilbeurs, kom dan even persoonlijk a.s. Maandag tusschen 2 en 4 uur naar het beurs- gebouw, daar zullen u, bereidwillig alle in- lichtingen verstrekt worden. Deze kleine voorlichting rnoge volstaan om het opgezette werk voldoende kenbaar te maken. We verwachten dus Maandag a.s. Teeds een flinke inzending van ruilgoederen en hopen, met de welwillende medewerking van het publiek, dat onze ruilbeurs ten voile zal slagen. HET BESTUUR "..TERNEUZEN KDIMOP". gevoerd, zoodat niets werd inbeslag genomen. Eisch f 75 boete of 50 dagen hechtenis, uit spraak 60 boete of 30 dagen hechtenis. C. 'M. C. v. R., oud 38 j., winkelierster te Aardenburg, moest zich eveneens voor een zelfde feit verantwoorden. Bij haar werden aangetroffen 4800 blokjes Boui-fix. De blok" jes werden buiten Zeeland gebracht. Eisch f 75 boete of 50 dagen hechtenis, uit spraak f 60 boete of 30 dagen hechtenis. M. J. W., oud 40 j., slager te Aardenburg, werd ten laste gelegd op 1 April te Aarden burg A. Blondeel te hebben mishandeld. Eisch en uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. d. K., oud 27 j,, veldarbeider te Wa- terlandkerkje, moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in den nacht van 16 Mei geen surveillancedienst heeft verricht, welke diemst hem bij schriftelijke last van den burgemees- ter dier gemeente was opgedragen ter be- scherming van de bevoliking tegen luchtaan- vallen. Eisch 35 boete of 20 dagen hechtenis, uit spraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. ZITTING VREDERECHTER TE ALMELO. De vrederechter bij de arrondissements- rechtbank te Arnhem, mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, heeft, meldt de N. R. Crt., Vrij- dag zijn eerste openbare zitting te Almelo gehouden. Er werden ruim 50 zaken behan deld. Het O.M. #werd waargenomen door mr. J. A. C. Groenewegen, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Almelo. P. L. uit Enschede heeft op 20 April te Enschede, toen hem een groep W.A.-mannen passeerde, een scheldwoord gebezigd. L. ont- kende, doch de commandant van de W.A. te Enschede en eenige andere W.A.-mannen hadden het scheldwoord gehoord. De officier eischte f 25 boete subs. 25 dagen. De vrede rechter achtte het door L. gebezigde woord in hooge mate beleedigend voor de W.A. Scheldpartijen als deze zijn oorzaak dat de kwade geest ten opzachte van de W.A. n de straat blijft voortduren. Vonnis: 1 week ge- vangenisstraf. D. J. K. uit Ootnmrsum, lid der N.S.B., zo, een marechaussee uitgescholden hebben v jor lafbek. Er dreigde een relletje te Ootmarsum en een marechaussee, die van zijn woning de zaak gade sloeg, achtte het gewenscht om in te grijpen en de menigte te verspreiden. Naar de meening van K. had de marechaussee niet vlug genoeg ingegrepen. De officier wees op de moeilijke taak, welke de mare chaussee en de politie thans op straat heb ben. K. heeft het geheele wapen der mare chaussee beleedigd, waa'rvoor #e officier 15 boete subs. 10 dagen hechtenis eischte. De vrederechter achtte het een te grievemde be- leediging om deze met een geldboete af te doen en legde een week gevangenisstraf op. Th. H. G. uit Enschedeheeft als W.A.-lid d'en 15-jarigen jongen H. de 43. een slag tegen het hoofd gegeven. K. verklaarde, dat toen hij in g^zeischap van een kameraad de B. passeerde deze kuchte en hegon te lachen. j De vrederechter merkte op,, dat sommige menschen steeds weer het kuchen van ande ren hopren en zich daarover noodeloos druk maken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de jongen voor asthma onder doktersbehan- deling is en niet met opzet gekucht heeft I toen G. hem passeerde. De officier vond het optreden van G. niet bijzonder mannelijk. Ook als de B. opzettelijk had gehandeld, dan nog zou dit optreden niet j te pas komen, want, aldus de officier, een man als een boom zooal^ u is zeer wel in staat een jongen van 15 jaren naar het bureau over te brengen. De eisch luidde 30 boete j subs. 15 dagen hechtenis. Mr. Atema uit Al melo concludeerde tot vrijspraak en vroeg subs, clementie, daar G. zich reeds zeeir veel voor zijn overtuigingReeft moeten laten wel- gevallen. De vrederechter was van meening, dat een W.A.-mian in uniform er zorg voor moet dragen, dat de appreciatie voor die uni- 1 form groccer wordt inplaats Van kleiner. Met een optreden zooals van G. wordt dit echter geenszins bereikt. Vcnnis: 40 gulden boete subs. 10 dagen hechtenis. SLHIH3REUKELINGEN BIJ DEN HELDER IN ZWAAR WEER GERED. Het A.N.P. meldt: Vrijdagochtend om half vijf werden in Den Helder noodsignalen waargenomen uit de richtimg van de Haaksche gronden. Onmid- dellijk voer de Dorus Rijkers van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij uit. Het zou een moeilijike tocht worden. Er stond een stormachtige Noordwestenwind en de zee was zeer ruiw. Maar syhipper Coen Bot zou succes hebben. In twee zware toch- ten bracht hij de negentien leden van het in nood verkeerende Zweedsche stoomschip Mag- dalena, dat ruim 1800 ton mat en op weg was van Rotterdam naar Stockholm, befaou- den aan wal. De Magdalena had te kampen met een zwa- ren tegenwind en de hoogloopende zee. Tegen half vier in den ochtend raakte^het schip te dicht onder de Haaksche gronden. Het roer stootte ende stuurinrichting werd onklaar, zoodat het schip stuurloos werd op een der gevaarlijkste pun ten van onze kust. De kapitein besloot te ankeren op de Wes- telijkste punt van het Westgat, om een stran ding op de Haak te voorkomen. Tegelijkertijd flitsten de noodsignalen den donkeren nacht in, die onmiddellijk bentwoopd werden door het uitloopen van de Dorus Rijkers. Het was buitengewoon moeilijk om /erbinding te ma ken met het schip, daar de Magdalena met den boeg in den wind iag, zoodat er geen lij- zijde was om langszij te komen en het gevaar bestond, dat de reddingboot te pletter zou worden geslagen tegen het Zweedsche schip. Het gelukte echter veertien leden der beman- ning over te nemen. De gezagvoerder wensctote zijn schip nog niet te verlaten en bleef met vier man aan boord. Kort nadat de Dorus Rijkers terug was ge- keerd, gaf de Zweed opnieuw noodsignalen. De toestand was onhoudbaar geworden en de kapitein had het n.c. sein laten geven, omdat hij met de aan boord gebleven leden der be- manning het vaartuig wilde verlaten. Weer had de« Dorus Rijkers een zwaren tocht en weer kwam zij met de grootste moeite langs zij. Herhaaldelijk stootte de reddingboot tegen de Magdalena, zoodat de Dorus Rijkers scha- de opliep aan het heklicht en de kopflenders. Dank zij deze moderne flenders echter konden de zware schokkers worden opgevan- gen en drie man en de kapitein wisten zon der ongelukken op het vangnet, waarmede de Dorus Rijkers is uitgerust, over te sprin- gen. De vijfde man echter sprong mis en kwam in de kokende zee tusschen het schip en de reddingsboot. Hij wist zich vast te klemmen aan de grijplijnen van de Dorus Rijkers, zoodat ook hij veilig binnen boord kon worden getrokken. Behouden keerde de Dorus Rijkers in Den Helder terug; in totaal waren op deze Beide zware tochten negentien schipbreukelingen gered. Schipper Coen Bot heeft'met deze redding zijn 439sten schipbreukeling binnengebracht. Hij nadert het record van den naamigever van de reddingboot, Dorus Rijkers, die in totaal 486 man heeft gered. DOODELIJK ONGELUK. De 53-jarige-monteur H. W. Gerritsen te Ensched6, werkzaam bij een electro-technisch bureau te Hengelo, is bij werkzaamheden in een fabriek met een hoogspanningskabel in aanraking gekomen. H .j viel van -een ladder. De dood trad onmiddellijk in. INBRAAK IN HAAGSpHE MELKHANDEL. Zondagavond hebben inbrekers te 's Gra- venhage tijdens een korte afwezigheid van de bewoners zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang verschaft tot de woning van den melkfaandelaar H. M. in de Hasebroekstraat, waar zij een bedrag van ongeveer 4000 en een groot aantal boterrantsoenen wisten te bemachtigen. SOHUIMBLUSSOHER ONTPLOFT. In een fabriek te Umuiden is een arbeider bij het ontploffen van een schuimblusch- apparaat om het leven gekomen. De man, de 26-jarige T. Zw., wilde een begin van brand blusschen, doch door ohbekende oorzaak sprong de schuimblusscher uiteen. Een der wegvliegende deelen wondde den man zoo emstig, dat hij even later overleed. GEHEELE VEESTAPEL IN BESLAG GENOMEN. Bij een veehouder in Noord-Brabant von- den ambtenaren van den centralen crisis- contrdledienst op 400 m. afstand van zijn be- drijf vijf varkens, die waren verstopt in een j ondergrondsch hok en niet waren geregis- treerd. De man ontkende, iets met deze var kens te hebben uit te staan, doch de officier van justitie vond in dit geval aanleiding om op grond van het oeconomisch Sanctiebesluit 1941 tot inbeslagnemin-g van den geheelen veestapel over te gaan. Gedurende drie maanden ongeveer heeft een bende jeugdige boeven den Linker-Maas- oever van Rotterdam onveilig gemaakt. Tij dens de duistemis werden herhaaldelijk ver- nielingen verricht en diefstallen al dan niet met brffak gepleegd, waarbjj het vooral om levensmiddelen en rijwielen ging. De politie is er in geslaagd aan het optre den van deze jongelieden, wier leeftijden varieeren van zestien tot vijf en twintig jaar, een einde te maken. Twaalf wisten zij er aan te houden, van wie er elf in het huis van bewaring zijn opgesloten. Tegen zeven is proces-verbaal opgemaakt. Het is gelukl twin tig gevallen van diefstal met braak tot opheldering te brengen, alsmede 34 diefstal len van rijwielen. De gestolen karretjes wer den gedemonteerd, de frames werden in de havens geworpen en de onderdeelen, vooral natuurlijk de banden, "Werden verkocht. VIJFBUIZEND SIGAREN IN BESLAG GENOMEN. Op verzoek van de Amsterdamsche politie, stelde de politie van Heemstede, volgens „De Courant" een onderzoek in ten huize van De G., omdat het bekend was, dat deze sigaren tegen te hoogen prijs verkochtDe ambtena ren vonden 5000 stuks .sigaren, waarvan de banderollen waren verwijderd. Verder bleek, dat de man in het bezit was geweest van 16.000 sigaren, welke hij van een tabakshan- delaar voor een gemiddelden prijs van 15% cent had gekocht, hoewel <Je waarde varieer- de van 6 tot 12 cent. Ruim 11.000 sigaren waren reeds verkocht voor prijzen van ge- middeld 27 cent per stuk. Voorts heeft de politie bij een buffetchef te Haarlem, die sigaren in consignatie had, 150 stuks in beslaggenomen, benevens 88 voor verkochte sigaren. Bij M. te Heemstede zijn 3700 sigaren in beslaggenomen. De G. is aan de Amsterdamsche politie overgeleverd. DE STRIJD TEGEN DEN CLANDESTIENEN HANDEL. In samenwerking met de Feldgendarmerie van de Ortskommandantur-Hilversum hebben leden van de afdeeling bijzondere wetten van de Hilversumsche politie bij een inval in een particuliere garage te Blaricum een volledige clandestiene slachtplaats on*:dekt. De ambte naren vonden er1 een pas geslachte koe aan den takel. Een groote hoveelheid slachters- gereedschap kon in beslag worden genomen. In een woning te Blaricum zijn drie inwoners van die gemeente als verdacht van deze clan destiene slachtingen aangehouden. Acht inwoners van Hilversum zijn door de politie aangehouden in verband met clandste- stienen handel in en frauduleus slachten van schapen. Ambtenaren van den centralen Crisis Controledienst waren dezen handel op het spoor gekomen, waarbij bleek, dat vijf schapen perbakfiets uit Vreeland naar Hilversum waren overgebracht. Een reeks van huiszoekingen volgde, waarbij de scha pen, waarvan er reeds enkele waren ge- slacht, in beslag konden worden genomen. In een kelder werd een uitgebreide slachtplaats aangetroffen. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) 'Huwelij'ks-aangiften. 3 Nov. Marinus Duin- kerken (van Ierseke), oud 23 j., jm. en Cor nelia Wilhelmus, oud 19 j., jd. 6 Nov. Jan Pijpelink (van Hoek), oud 28 j., jm. en Pau lina Klaassen, oud 24 j,, jd. 7 Nov. Jacobus Dieleman, oud 31 j., jm. en Jantia Neeltje Pijpelink, oud 26 j., jd. Geboorten. 31 Oct. Maria Susanna, d. van Gerard Fieter van Driel en van Sara Susan na Kaijser. 1 Nov. Anthomie, z. van Willem Hoogstraate en van Cornelia de Koeijer. Jan, z. van Jan Philipsen §n van Grada Elisabeth de Wit. Gerrit Hendri'k Bemhard, z. van Martimus Johannes Eelderink en van Dirkje Anna Wlentjes. 2 Nov. Theo Victor Honore, z. van Hubert Mattheus Petrus Colsen en van Willy Voerman. 4 Nov. Karel Gerard Joseph, z. van Alfred Petrus FranciS5Us Kindt en van Mathilda Pet rone 11 a Maria Dankaart. 6 Nov. Jan Willem Leonard, z. van Josephus Paulus Anthonius Spaas en van Marie Helend van der Heijden. 7 Nov. -Maria Henriette, d. van Leonardus Meert en van Martha Dorothea Stephania de Witte. 8 Nov. Jan Willem, z. van Johannes Jan Jansen en van Elisabeth Magdalena Andriessen. Overlijden. 31 Oct. Alphonsus de Smet (won. te Zuiddorpe), oud 66 j., wedn. van Emma Maria van de Winckel. 5 Nov. Dominicus Timmermans, oud 87 j., z. van Charles Louis en van Louisa Antoinette de Caluwe (beiden overl). 6 Nov. Irma de Bruijn, oud 22 j., d. van Josephus Theodorus en van Josephina Maria Baert. Leendert Marinus Steketee, oud 50 j., echtg. van Sara Susanna Eekman. 7 Nov. Johannes Jacobus Riddering, oud 68 j., wed# van Janneke Gaasterland. TERNEUZEN. In deze gemeente hebben zich gevestigd: J. den Exter, transportarbelder, P 45 ben.. van Kruiningen. E. J. Paulusse, zonder, P 45 ben., van Krui ningen. E. R. de Caluw6, zonder, Pierssenspolder- straat 65, van Sas van Gent. P. de Putter, kantoorbediende, Kerkhof- laan 5, van Zaamslag. F. J. J. van Loenhout, marechaussee, Nieuwstraat 41, van Koewacht. Vertrokken P. A. de Kraker, adsp. vakwerkman P.T.T., Oudelandscheweg 58, naar Middelburg. H. J. M. Boerbooms, zonder, Kersstraat 9, naar Oudenbosch. H. E. Geiregat, kokkin, Nieuwstraat 56. naar Gent. J. F. Hageman, aannemer, Sehoollaan 7, naar Amsterdam. W. Oostdijk, monteur vliegtuigb., Kanaal- weg 44, naar Vlissingen. P. H. W. F. Tellegeh, zonder, Scheldekade 51, naar Amsterdam. J. R. Weststrate, metaalbewerker, Donze- Visserstraat 90, naar Middelburg. W. Loof, zonder. Axelschestraat 90, naar Dordrecht. Zonsopgang 13 Nov., 8 uur 55 min. Zonsondergang 13 Nov., 17 uur 53 min. Zonsopgang 14 Nov., 8 uur 57 min. Zonsondergiang 14 Nov., 17 uur 51 min. Zonsopgang 15 Nov., 9 uur. Zonsondergang 15 Nov., 17 uur 49 min. 19 November: Nieuwe maan. BROUWGERSTTOESLAG. De Provinciale Inkoopcentrale van akkerbouw- producteh voor Zeeland maakt bekend, dat de toe- slag van f 0,50 per 100 kg boven den richtprijs van gerst, welke voldoet aan voor brouwgerst te stellen eischen, slechts betaald zal worden voor partij en, welke v66r 1 December ter keuring zijn aangeboden.' Het is, dus in het belang van verbouwers van brouwgerst deze gerst voor 1 December a.s. ter keuring aan te bieden. VERMALEN VAN EIGEN BROODGRAAN. De Pica voor Zeeland maakt bekend, dat voor het vervoer van eigen broodgraan naar de molen, als mede voor het vervoer van het meel terug naar den teler, in het vervolg vaste dagen worden gesteld. Het vervoer naar den molen zal in het vervolg slechts toegestaan zijn op den 2den en 4den Dinsdag van de maand en het vervoer terug (van het gema- len meel) op den lsten en 3den Dinsdag van de maand. Voor het vervoer op ahdere dan de genoemde dagen worden door de P.B.H.'s geen x- en ij-bonnen uitgereikt. ERKENNING TELERS VAN GOEDGEKEURD POOTGOED. Tele'rs van goedgekeurd pootgoed, die gewoon zijn het grootste gedeelte van hun eigen geteelde poot- aardappelen reohtstreeks af te leveren aan gebrui kers, die niet in dezelfde of aangrenzende gemeen- ten wonen, kunnen als handelaar worden. inge- schakeld. Zij vefkrfgen daardoor het recht om zelf ver- zendbrieven (geleidebiljetten) uit te schrijven. Aanvragen voor erkenning moeten uiterlijk 15 November schriftelijk worden gericht aan de P.I. C.A. te Goes, Afd. Pootaapdappelen. Aanvragers moeten desverlar.gd kmjpen aantoo- nen, dat zij in de yomgaande jaren steeds het groot ste. gedeelte van de zslfgeteelde, do: r d^n N.A.K. goedgekeurde pootaardappelen, hebben afgezet aan telers, die niet in dezelfde of een aangrenzende ge meente-woonachtig zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3