rfmffm NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanoeren Met Duitschland tegen het bolsjewisme No. 10.291 MAANDAG 10 NOVEMBER 1941 31® Jaargang Hitler spreekt te Miinchen. Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. - HEOZENSCHE COU RANT BLyL(?IL(.ll 4 reeels f 0,88 A- Voor elken regel meer 0,22. ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden fr per post 1,73 per 3 maanden - Bfl vooruitbetaling fr. per post /6 60 per a Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per po Abonnementen voor bet bultenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finns P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2078. Directeur: I. van de Sande ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte bereken. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd .Urief, hetwe!^ DIT BX^D ^RSCHIJNT IEDEREN 51AANDAG-, VVOENSDAG- E.N VRLJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. xp ana vraag advertentien liefst ten dag voor de uitgaie. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de weermacbt maakt bekend: Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging van den verslagen vijand langs de Zuid- kust en op het schiereiland Kertsj met kucces voortgezet. Jalta werd inge-{| nomen. ft) In den strijd tegen de Rritsche ravi- ft) ft) tailleeringsscheepvaart heeft het lucht- ft) wapen in den afgeloopen nacht bijzonder ffl succes gehad. Voor de Oostkust van ft) Engeland en Schotland hebben gevechts- vliegtuigen 6 vijandelijke koopvaarders, ffl die in konvooi voeren, onder meer een ft) groote tankboot, met te zamen een in- ftj houd van 38.000 ton, tot zinken gebracht.ft) In de wateren der Faroer is overdag een kleine vrachtschip met bommen .ver- nield. Duikbommenwerpers hebben Zondag- nacht de haveninstallaties van Dover met bommen van zwaar kaliber bestookt. Er ontstonden verscheidene uitgebreide branden. Bij pogingen om Zaterdag de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen weer zware verliezen geleden. Jagers schoten in felle luchtgevechten 23, afweergeschut 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben Zon- dagnacht ^anvallen ondemomen op W.- Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verliezen. 9 der aanvallende toe- stellen werden neergeschoten. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft ook dit jaar, aan den vooravond van den negenden November in den Dowenbraukeller te Atiiti- chen een rede gehouden tot de oude strijd- makkers van de nationaal-socialistische be- weging. In die rede schetste hij de politieke en militate situatie van het oogenblik, waarbij hij uiteraard in het bijzonder stilstond bij de jongste ontwikkeling door den strijd tegen de Sovjet-Unie en verder bij de houding van de Vereenigde Staten. Den strijd tegen de bolsjewisten karakte- riseerde de Fiihrer als een worsteling, die niet alleen voor Duitschland, maar yx>r ge- heel Europa een strijd is om het zijn of niet zijn. Bij den veldtocht in het Oosten spelen prestige-overwegingen geen rol: het gaat om de vemietiging van de vijandelijke ^strijd- krachten en in de tweede plaats om de be setting van de bewapenings- en voedselbases van den vijand. 3.6 Millioen bolsjewisten zijn krijgsgevan- gen gemaakt. Volgens de ervaringen uit den wereldoorlog komen 3.6 millioen gevangenen minstens met hetzelfde aantal gesneuvelden overeen. Aannemende, dat op 6en gesneuvel- de, drie tot vier gewonden voorkomen, aldus Hitler dan volgt hieruit een volstrekt verlies van 8 tot 10 millioen man, afgezien van de lichtgewonden. Geen leger ter wereld kan zich daarvan herstellen. Verder is tot dus- verre een gebied van 1.670.000 km2 bezet, derhalve een oppervlakte van ongeveer vijf- maal de grootte van Engeland. In dit gebied liggen ongeveer 60 tot 75 pCt. van alle in- dustrieen en grondstofgebieden, welke de Sovjet-Unie bezit. In het bijzonder beschreef Hitler de situatie bij Leningrad: de stad is ingesloten, niemand zal haar meer bevrijden zij valt in onze handen. Daarnaast wees de Fiihrer er op, dat de weermacht ook in het Westen overal voldoen- de strjjdkrachten heeft om te alien tijde paraat te zijn. Duitschland capituleert nimmer. De beweringen der vijandelijke propaganda over de mogelijkheid van onlusten en opstan den in Duitschland en de bezette gebieden noemde Adolf Hilter absurd. Alles is denk- baar, slechts edn ding niet, n.l. dat Duitsch land ooit zal capituleeren. De strijd kan duren zoolang hi} wil, maar het laatste bataljon op dit slagveld zal een Duitsch bataljon zijn. Ten aanzien van Amerika merkte de Fiihrer op: president Roosevelt heeft zijn schepen bevel gegeven te schieten, zoodra zij Duitsche schepen zien. Ik heb den Duitschen schepen bevolen, wanneer zij Amerikaansche zien, er niet op te schieten, maar zich te ver weren, zoodra zij geattaqueerd worden. Ten aanzien van de hewapening zeide Hit ler: Ik spreek niet van getallen/ doch wijs slechts op dit eene: U zult u verbazen over datgene, waarmede wij op zekeren dag zul- len komen. De Fiihrer eindigde: Wij kunnen aan het einde van dit jaar wel zeggen, dat door het front van Duitschland en zijn bondgenooten het grootste gevaar reeds is afgewend. In dezen tijd wordt over het lot van Europa in de eerstvolgende duizend jaren beslist. (De tekst van de rede wordt in ons volgend nummer opgenomen.) „MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME". Een Zwitsersch blad, het in Zurich ver- schiinende handels- en industrieblad „Finanz und Wirtschaft" schrijft, blijkens een D.N.B.- bericht uit Bern, over het in gevaar brengen van het AVondland door het bolsjewisme en over het vastberaden optreden van het Derde Rijk o.m.: ,,Het bolsjewisme heeft zijn geheime en openlrjke doelstellingen niet in verdragen. maar in zijn eigen daden onthuld. Het heeft ze onthuld in het feit, dat het sedert 20 jaar iederen cent, dien het op het aUernoodigste levensonderhoud kon overhouden, uitgeg^ven heeft voor de moordinstrumenten van den oorlog. Dit reusaohtige rijk, dat niemand te na wilde komen, dat het minst van alle groote stateo ter wereld door een aanval werd be- dreigd, heeft zich een bewapening aange- schaft, die alle Europeesche staten zou heb ben moeten dooddrukken, wanneer het in den oorlog alleen op massa en macht aankwam. Waarschijnlijk zoudeci de bolsjewieken laun doel hebben bereikt en zou de Bolsjewisti- sche stoomwals over Europa gegaan zijn, wanneer de Duitsche bewapening niet in den weg was gekomen. Men mag zich thans af- vragen, wat er van Europa zou zijn gewoiden wanneer de Duitsche ommekeer van 1983 zou zijn uitgebleven. Zou Europa dan ook een staatsmah hebben gevonden, die den moed zou hebben gehad om den dolled stier van het bolsjewisme bij de horens te vatten en hem op den grond te werpen?" Deze confctateering en deze vraag, die het antwoond in zich bevat, vallen samen met de actie, welke thans wordt gevoerd odder de reeds bekende leuze Atet Duitschland tegen het bolsjewisme". Die leuze ver'klankt den oproep aan Europa, en hier aan Nedenland in het bijzonder, om met Duitschland, welks ge- weldige weermacht1 in het Oosten op Hitler's initiatief ded strijd tegen de wapenen van de Sovjet-Unie heeft aangebonden in den strijd tegen geest en wezen van het bolsjewisme schouder aan schouder te staan, omdat het een ernstige bedreigidg vormt voor het Wes ten, voor de Europeesche cultuur, den gods- dienst, het materieele en geestelijke leven van den mensch. Te emstiger bleek die be- dreiging te zijn geweest, toen de Duitsche leiding cntdekte, dat de Sovjet-Unie vele jaren lang alle krachten heeft ingespannen, ten koste van de welvaart van het volk, voor een militaire wapening, welker omvang en hoedanighei'd de verwachtingen verre over- trof. De taak van de Duitsche Weermacht en van hen, die aan haar zijde strijden, onder wie verscheidene duizenden uit Nederland, was daardoor zwaarder geworden, maar ook de vemietiging van de militaire macht der Sovjet-Unie van des te grooter beteekenis. De vraag: waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? wordt in deze en de komen- de dagen o.m. in een serie bijdragen in de bladen beantwoord. Die vraag br ngt ook in herinnering. het- geen herhaaldelijk door ooggetuigen is ge- zegd en geschreven en pok in fotomateriaal vastgelegd, omtrent het leven van het volk in de Sovjet-Unie onder de heerschappij van de bolsjewistische machthebbers. En dit niet allien van ooggetuigen en onderzoekers van dezen tijd, maar ook uit vroeger jaren, want de scherpe critiek, ook in ons land, op de toe standen onder het bolsjewistische bewind, da- teert reeds uit de beginjaren van het ge- wraakte stelsel. De mededeelingen en schil- deringen van den lateren tijd echter liggen het levendigst in de herinnering. Zij sp»eken van jammerlijke sociale, economische, cultu- reele, geestelijke, zedelijke en algemeen-men- schelijke toestanden; van de onderdrukking van de bevolking, van het droevige lot der boeren, van wie zoovelen zijn gedood; van de slavernij der arbeiders, van armoede en ellen- de voor jong en oud, mannen, vrouwen en kinderen; van gruwelijke wreedheid en schan- delijke onrechtvaardigheid; van godsdienst- vervolging, vertiietiging van kerken en moord op priesters en geloovigen; van G.P.-oe ter- reur, het dooden van gevangenen, mishande- ling en verminking, massadeportaties naar Siberie enz. Dit zijn slechts grepen uit de bekende me dedeelingen van getuigen, die de toestanden in de Sovjet-Unie hebben leeren kennen, vol- doende om de vraag te verklaren: wat zou het lot van Ettropa zijn geworden als niet een zoo krachtig halt was toegeroepen aan de mili taire macht van de bolsjewisten, toen Duitsch land ontdekte, dat die macht gereed stond om naar het Westen'op te rukken. den nieuwen trant van wetgeving, waarbij in den regel eerst alleen een principe wordt vastgelegd, terwijl dan, op de oogenblikken zelf dat de betrekkelijke materie zich verder kristalliseert, de noodige uitvoeringsbesluiten afkomen. Weliswaar kende ons staatsrecht vroeger den algemeent.n maatregel van be- stuur, maar de practijk was toch, dat, wilde een bepaalde regeling tot stand komen, feite- lijk alle hoofdzaken haarfijn moesten zijn uit- gedokterd! Waar dit in de practijk toe leidde, heeft o.a. de ziekenfondsregeling ge- leerd: twintig jaren wetgevende arbeid, negen ministers, die zich met de zaak bezigbielden, "en nog geen enkel resultaat! Terwijl tha,ns volgens de nieuwe methode alles in weinige maanden en, naar wij mogen aannemen, over het algemeen tot allfer tevredenheid, is ge- regeld. Het is wel moeilijk denkbaar. dat men op het oogenblik tie oude parlementaire machiperie, zooals die v<56r Mei 1940 bij ons functionneerde, weer ongewijzigd in gebruik zou willen nemen. Het leven is nu eenmaal sterker dan de leer, dan elke leer! Het is tijd, dat in ons land de oogen open- gaan. Wie met zoo'n afgewenden bhk aan den oever van den tijdstroom blijft staan, vindt zichzelf straks als levenloos verdorde mummie terug." ITALIAANSOH WEERMACHTBERICHT Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt:,, Tijdens den aanval op Brlndisi, waarvan Zaterdag in het weermachtbericht melding is gemaakt, heeft het afweergeschut 3 vijande lijke toestellen neergeschoten. Zondagnacht heeft de vijandelijke lucht- macht wederom een aanval gedaan op Sicilie en Zuid-Italie. Er werd eenige schade aan- gericht aan civiele gebouwen en er ontston den branden, die snel gebluscht werden. Er vielen 2 dooden en 4 gewonden onder de bur gerbevolking. Een vliegtuig werd neerge schoten en viel in zee. In Noord-Afrika hebben onze detachemen- ten tijdens plaatselijke acties in de sectoren van Tobroek en Solloem een zeker aantal ge vangenen gemaakt eu den vijand verliezen toegebracht aan dooden en gewonden. Britsche vliegtuigen hebben bommen ge- worpen op Benghazi, waarbij eenige huizen werden beschadigd. Een koloniaal hospitaal werd getroffen. Eenige verliezen onder de inboorlingenbevolking. In Oost-Afrika aan de fronten van Culqua- bert, Celga en Walag zijn krachtige aanval- len van den vijand, gesteund door lucht- strijdkrachten, door onze troepen afgeslagen. De tegenstander leed aanzienlijke verliezen. Op de Middellandsche Zee heeft een Ita liaansche torpedobootjager 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tijdens verschil- lende acties van Zaterdag zijn 4 van onze vliegtuigen niet teruggekeerd. spanning en bereidheid, doch hoe zwaar iemand het ook heeft, hij behoeft slechts iemand om zich heen te zien om te ontdek- ken, dat anderen het nog moeilijker hebben. Vragen wij daarom niet wanneer de overwin- ning zal komen, maar laten wij er alleen maar voor zorgen, dat zij komt. Zoo zal eenmaal het uur geslagen zijn, dat het noodlot y.ich voor ons nederbuigt en ons volk en hen, die voor ons volk hebbeh gestreden den lauwer- krans om de slapen legt en eens zal over de harde en stroeve trekken van het gelaat van ons volk de bezieling trekken van het groote oogenblik, waarop deze eeuw wacht." DE AMERIKAANSCHE NOTA AAN FINLAND EN DE POLITIEK VAN ZWEDEN. Het A. N. P. meldt uit Berlijn: Onder het opschrift „Roosevelt's ultimatum aan Finland" houdt dr. Bottige zich in de Vdlkischer Beobachter in het bijzonder bezig met de reactie van de Noorsche landen op den stap van Roosevelt. Hij schrijft daarom- trent onder meer. De stap. dien Roosevelt's minister van buitenlandsche zaken in stilzwijgende over- eenstemming met Engeland heeft ondemo men, is het beste aanschouwelijk onderwijs, dat de landen van het Noorden omtrent Roo sevelt's politiek kunnen krijgen. ,,De eenheid van het Noorden", die de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Gtinther, kort geleden in de Eerste Kamer van den Zweedschen landdag het belangrijk ste bestanddeel van de Zweedsche politiek noemende, bewijst eens te meer, nu zij van buiten uit op de proef wordt gesteld, een zeer teer plantje te zijn, dat wel gedijt in den beschutten tuin van" vredelievende neutra- liteit, doch niet in den storm van een conflict vein wereldhistorische beteekenis. Zonder vrijheid kan geen Noorsch vglk leven, zoo zeide minister Giinther, en hij heeft daarmede reeds bij voorbaat het antwoord gegeven op Roosevelt's poging tot inmenging in het lot van een Noorsch volk. De eenheid van het Noorden kan echter niet in isoleering gedijen doen slechts bij die groote vrijheid, waarvoor het Finsche volk wederom in den geest van heldenmoed en opoffering den last van een zwaren oorlog op zich heeft genomen. EEN AMERIKAANSCH CREDIET VAN EEN MILLIARD AAN DE SOVJETUNIE. MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME. Ja met Duitschland. W^nt het waren de Duitsche legers, die ten strijde trokken tegen het communisme, den vijand van Europa. Zij waren het, die den Strijd aanbonden met de emorme legermachten van Stalin. Zij waren het, die deze millioenen legers terugwierpen. Zij waren het, die een dam opwierpen, waar- achter Europa weer kon herademen. Zij wa ren het, die den anderen tijd gaven het vree- selijke gevaar, waarin zij verkeerden te be- seffen en zich gereed te maken mede te strij den, opdat Europa niet ten onder zou gaan. Dit alles deden de Duitsche legers en daar om strtjden wij met Duitschland tegen het bolsjewisme. Ja, ook wij, ook Nederland strijdt mede, want die tienduizend Nederland- sche Nationaal-iSocialisten daar in het Oosten vertegenwoordigen ons land, ons volk en ook u, land'genoot, die zich tot op heden mis- schien nog steeds niet bewust is waarom het gaat. Ook gij wordt vertegenwoordigd daar aan het 'Oostfront in den strijd met Duitsch land tegen het bolsjewisme. Voor zoover u te jong of te oud bent, is die vertegenwoordigimg in orde, maar indien u den leeftijd hebt, ge- zond bent en zich een goed vaderlander noemt, dan geldt ook voor u het paroolmet Duitschland tegen het bolsjewisme. Dan be- hoort u zelf bij die vertegenwoordigers van ons land in het Oosten, dan moet u niet lan- ger aarze'.en, dan dult u niet langer, dat anderen u vertegenwoordigen, maar dan wilt zelf doen wat uw plicht is, dan strijdt u mede met Duitschland tegen het bolsjewisme, in de gelederen van het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gra- venhage. „WIJ EN HET NIEUWE". Onder dit opschrift treffen wij in het „Vad." enkele opmerkelijke beschouwingen aan, welke zich bezighouden met de lethargie als levenshouding bij een groot deel van ons volk, een levenshouding, welke in haar ver- starring, fatale gevolgen kan hebben. ,,Wie het hoofd eens even weet te beuren boven de kleine zorgen van den dag, die er thans zoo overstelpend vele zijn, kan zoo lezen wij daar niet nalaten te zien die ver- starring in ons volk, dat gelijk de vrouw van Lot veranderd schijnt in een zoutpilaar, staan- de gebleven op den weg, welke naar de toe- komst leidt. De gedachtenstructuur waarin deze velen gevangen zijn, en die hatuurlijk alleen moge,- lyk is, omdat ze een bepaald realiteitsmoment bezit is deze: Wjij zullen den bezetter, aan wien na het uitwijken van de regeering, het wettige plaatselijke gezag zich heeft overge- geven, niet weerstreven, maar wij sluiten ons innerlijk voor hem. Het liefst zouden deze menschen zich als Indische fakirs laten begraven om straks, als de booze droom voor- bjj is, met een gelukkige glimlach te kunnen ontwaken. Intusschen gaat echter het leven verder, en het gaat dezen menschen voorbij! Met dichte oogen willen zjj niet zien, dat 't nieuwe bestel in ons land in politiek en sociaal op- zicht structureele veranderingen heeft ge- bracht van zoo dynamische waarde, dat, al waren wij morgen in onze lotsbestemming volkomen vrij, geen verstandig mensch er aan zou denken, het nieuwe eenvoudig weg te snijden en er het'oude voor in de plaats te zetten". De scjirijver vestigt dan ds aandacht op WANNEER EN HOE. Dr. Gbbbels over de taak van Duitschland. In,, Das Reich" behandelt Dr. Gobbels in een uitvoerig artikel de problemen, welke aan dezen oorlog ten grondslag liggen. Verder bespreekt hij de oorzaken, welke hem hebben doen uitbreken en het oorlogsdoel, dat voor Duitschland in Europa moet worden bereikt. Het Leitmotief van het artifcel schuilt in de vraag, welke Dr. Gobbels als titel heeft genorhen: „Wanneer en hoe", waarmede de Duitsche minister van propaganda wil uit- drukkeri, dat het er niet zoozeer op aankoret wanneer deze oorlog zal zijn beeindigd doch hoe hij zal eindigen. In zijn inleiding behandelt dr. Gobbels de politieke situatie zooals deze zich in den zomer van 1939 voordeed. Hij zegt o.m.: ,,Het noodlot neemt ons wel wat hard en onverbid- delijk te pakken, maar het meenl het goed met ons en dwingt ons beslissingen te nemen. De meest elementaire problemen van ons werelddeel zijn thans aan de orde gesteld en dulden geen uitstel meer. Europa moet thans beslissen of het wil blijven: voortleven of in den chaos ondergaan..ru Aan Duitschland;. Jtilijs en:de met ben ver- bonden staten is een eenige gelegenheid ge boden om de ieiding tec nemen in de vorming van'de"nieuwe orde/in Europa, een gelegeq- heid, welke wij - in de gesohiedenis nog niet hebben gehad. Het gaat dus thans om iets meer dan een eenvoudig uit den weg helpen van territoriale oneenigheden." Tegenover dit oorlogsdoel stelt dr. Gob bels dan de plannen ter vemietiging van het Duitsche volk en Europa van den tegenstan der, die steeds bloeddarstiger wordt naar ge- lang de militaire situatie hem minder uitzicht biedt. Men moet het zich duidelrjk voor oogen stellen, dat duidelijkheid nooit .een bewijs is van zwakte doch steeds er een is geweest van sterkte. Dr. Gobbels trekt dan een verge- lijking met de laatste jaren van den vorigen wereldoorlog en geeft als zijn meening te kennen, dat Duitschland waarschijnlijk het laatste kwartier zijn- atjem zou hebben terug- gevonden en den oorlog zou hebben gewon- nen, indien in 1917 een groote nationale figuur uit het Duitsche volk izou zijn opgestaan. Uit dit bewustzijn en met de wetenschap, dat het Duitsche volk niet tweemaal een nationaal politiek genie als Adolf Hitler zal worden ge geven, moet het de conclusie trekken: wij kunnen. wij zullen overwinnen. Tot slot van zijn artikel vraagt dr. Gobbels dan: „Kan dan iemand gelooven, dat onze historische taak om een nieuwe orde te stjch- ten op het vasteland van Europa ons zoo maar onverdiend in den schoot zal worden geworpen?" De geschiedenis geeft niets weg, zij neemt alleen maar alles aan: die niet toe- bijt en vasthoudt, zal alles verliezen. De' strijd van ons volk om zijn lot eischt van ons alles wat wjj nog hebben aan overgave, in- Het D.N.B. meldt uit Washington: Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat president Roosevelt een cre- diet aan de Sovjetunie krachtens de leen- en pachtwet heeft goedgekeurd ten bedrage van een milliard dollar. Stalin heeft het crediet met „oprechte dankbaarheid" aanvaard. De leening is vrij van rente en behoeft eerst vrjf jaar na het einde van den oorlog te worden terugbetaald. In verband met de publicatie van dit crediet heeft het ministerie van buitenlandsche zaken een briefwisseling gepubliceerd tusschen Roosevelt en Stalin. In den brief van Roose velt aan Stalin, gedateerd 30 October, staat, dat hij opdracht heeft gegeven om de zendin gen oorlogsmateriaal en grondstoffen, waar- toe op de conferentie van Moskou is besloten, te bespoedigen en in de grootst mogelijke hoeveelheden te leveren. Teneinde financieele moeilijkheden op te lossen, zullen onmiddellijk toebereidselen worden getroffen, opdat de leveranties tot een waarde van een milliard dollar op grond van de leen- en pachtwet kunnen worden uitgevoerd. Wanneer de Sovjet-regeering hiermede accoord gaat, stelt hij voor, dat de ontstane Sovjet-schulden vrij van rente zullen zijn ep dat de terugbetalingen niet voor vijf jaar na het einde van den oorlog zullen beginnen en binnen den daarop volgenden termijn van tien jaar voltooid zullen zijn. Hij hoopt, dat de Sovjet-regeering maatregelen zal nemen om alle beschikbare grondstoffen, die de Ver eenigde Staten dringend noodig heeft, aan Amerika te verkoopen, waarbij de opbrengst van de Sovjet-rekening zal worden afge- schreven. Roosevelt besloot zijn brief met te verkla ren, dat hij van de gelegenheid gebruik wenscht te maken om zijn waardeering uit te spreken over het vlotte verloop van de con ferentie te Moskou, waartoe Stalin en zijn medewerkers hebben bijgedragen en om de verzekering te geven, dat Amerika alle consequenties, welke hieruit voortvloeien, tot de uiterste grens ten uitvoer zal leggen. Hij hoopt, dat Stalin zich direct met hem in verbinding zal stellen, wanneer hij dit fcou wenschen. Op 4 November heeft Stalin geantwoord, dat de verzekering van Roosevelt, dat de be- sluiten, welke op de conferentie zrjn genomen, tot aan de uiterste grens ten uitvoer zullen worden gelegd, door de Sovjetregeering in dank wordt aanvaard. De Sovjetregeering neemt gaame het aanbod van Roosevelt aan. Eveneens is hij, Stalin, van ganscher harte bereid het voorstel tot een „direct persoonlijk contact" te aanvaarden. DE NACHTELIJiKE LUCHTAANV ALLEN OP DUITSCH GEBIED. Afweergeschut en nachtjagers in Duitsch land beschikken thans over een groote erva- ring en de uitwerking hunner wapenen is sinds het begin van den oorlog aanzienlrjk toegenomen, aldus meldt de Militarische Kor- respondenz aus Deutschland. De statistiek toont aan, dat nachtelijke luchtaanvallen op Duitsch gebied nu een zeer gevaarlijke onder- neming zrjn. (Van 1 Augustus tot 31 October 1940 deden de Engelsche bommenwerpers 82 nachtelijke aanvallen op Duitschland; daarbjj gingen 128 Engelsche toestellen verloren. In de overeenkomstige periode van 1941 werden slechts 57 nachtelijke aanvallen gedaan (wel- licht wegens weersomstandigheden of uit on- voorzichtigheid)waarbij 250 bommenwerpers verloren gingen. In verloop van een jaar is het aantal bij nachtvluchten neergeschoten bommenwerpers per aanval gerekend, dus bijna verdrievou- digd. Dit zou voor de Engelschen nog niet zoo bedenkelijk zijn indien zij voor hun aan vallen ook driemaal zooveel toestellen hadden gebruikt. Doch dit is geenszins het geval: wel gebruikte de Britsche luchtmacht bij de nachtelijke aanvallen wat meer vliegtuigen dan een jaar geleden, doch het aantal is lang niet verdrievoudigd. Het grootere verliescijfer der Engelschen moet daarom in hoofdzaak worden toege- schreven aan de grootere doeltreffendheid van den Duitschen afweer. Gezien de ge ringe schade, die de aanvallen aan militaire en industrieele installaties toebreng°n, zijn de verliezen der Britsche luchtmacbJ veel te hoog. Zij hebben ook reeds een omvang be reikt, waarover de Britsche regeering zich emstig ongerust kan maken, want het aan tal bommenwerpers, waarover zij beschikt, is ondanks alle tegenovergestelde beweringen geenszins zoo groot, dat men zien bij de nach telijke aanvallen verliezen _yan tien procent en meer der opgestegen toestellen kan ver- oorloven. DE GEWELDIGE VERLIEZEN VAN DE SOWJETS. In de Deutsche Ztg. i. d. Niederlanden kan men een opgave aantreffen van de verliezen welke de Sowjets tot dusverre geleden heb ben. De omvang van deze verliezen blijkt duidelijk uit de cijfers: tusschen 22 Juni en 30 September zijn ongeveer 300 divisies met het gros van de manschappen en oorlogstuig vernietigd, te weten 217 infanteriedivisies, 50 pantserdivisies, ,19 cavaieriedivisies, 9 divi sies bergtroepen, 2 divisies van den volks- weer. Hier komen bij 3 brigades grondtroe- pen van de luchtmacht, 2 infanteriebrigades en 1 pantserbrigade. Begin September waren reeds verliezen van 5 millioen Sowjetman- schappen geteld en dit cijfer is sedertdien zeer gestegen. In den slag ten Oosten van Kiew verloren de Sowjets 53 gesloten een- heden, waaronder 47 volledig uitgeruste divisies. In den loop van September waren de ver liezen eveneens zeer zwaar, in het bijzonder bij de uitvalspogingen in het gebied van Leningrad. Een schatting van 1 millioen aan verliezen aan de diverse fronten in de maand September komt het blad eerder te laag, dan te hoog voor. Voor October kan een schatting gemaakt worden van 86 groote eenheden aan verliezen. In den strijd ten Noorden van de Zee van Azow werd het gros van het 8e en 9e Sow- jetleger vernietigd, bij Brjansk-Wjasma wer den 658.000 gevangenen gemaakt. Men kan. aldus de Deutsche Z'g., aannemen, dat de Sowjets sedert het begin van den oorlog 8 9 millioen manschappen verloren hebben van hun legers. De grootte van het gevaar dat Europa bedreigde, komt hierin tot uitdruk- king. Dit gevaar is door de Duitsche weer macht weggenomen. MISLUKTE AANVAL OP EEN DUITSCH KONVOOI VOOR DE NEDERL. KUST. Van militaire zijde werd Vrijdag aan het D.N.B. het volgende medegedeeld: Op 5 November des avonds vielen BrTsche vliegtuigen herhaalde malen een Duitsch kon vooi aan, dat voor de Nederlandsche kust voer. De vijand leed hierbij zware verliezen. Een bommenwerper werd door een patrouille- vaartuig zwaar beschadigd, zoodat het aan hoogte verloor en met het patrouillevaartuig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1