bfmfpm NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Met Duitschland. tegen het bolsjewisme No. 10.290 eerste blad VRIJDAG 7 NOVEMBER 1941 81® Jaargang Bultenland Binneniand DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. TER NEUZENSCHE COURANT nmrnWrna n qq Vnnr plk^n resre. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - Buiten femeuzen 'fr per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regela f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. Kf.KTNF. ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-l WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. Xg^XSXSXSXSXsXSXsXSXSXS* IH'ITStiH WEERMAOHTBERICHT. Het opperlbevel van de Duitsche weer- madht maakte gisteren bekend: Op de Krim is de acbtecvolging van den verslagen vijand aan het geheele front met succes voortgezet. In het Jai- la-gebengte hebben Duitsche en Roe- meensche troepen afgesneden strijd- kraclhten van den vijand teruiggeslagen en trokken tusstihem Jalta en Feodosia over een breed front naar de Trust van de Zwarte Zee op. Ook in het gebergte ten Oosten van Sebastopol werd vijan delijke tegenstand gehroken. De iuchtmadht ondersteun.de de opera- ties en bracht den bolsjewisten in de wateren van de Krim, alsmede voor de Noord-Oostkust 'van de Zwarte Zee nieu- we, zware soheepsverliezen toe. Zij bradht drie troepentransportschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken en beschadigde vier an- dere groote koopvaard ijschep en met ^bommen. Voor Leningrad werden uitvalspogin- ,gen van den vijand af'geslagen. Zware en zeer zware batterijen van het leger hebben voor den oorlog belangrijke doe- len in Leningrad en het vijandelijke echeepsverkeer in de Finsphe golf be- stookt. Twee oorlogsschepen eneen vraohtboot werden zwaar getroffen Bij "een nachtelij-ken aanval van de luchtmacht op de industriestad Gorki werden nieuwe, zware verwoestingen .in bewapeninjgsfabrieken en ravitai'llee- ringsbedrijven aangerictit. Andere for- matdes gevecihtsvliegers bestookten in den afgeloopen nacht Moskou en Lenin- igrad met brand- en brisantbommen. Aan de Zuidwestkust van Engeland heeft de luchtmacht in den nacht van 5 op 6 Nov. scheepswerfinstallaties van de haven Falmouth gebombardeerd. De vijand heeft in den afgeloopen nactait met zwakke strijdkrachten boven het Duitsche kustgebied gevlogen. De aanvalspoging le verde geen succes op Zeven Britsche hommenwerpers werden neergeschoten Ia de periode van 29 October tot 4 November verloor de Britsche lucht- maciht 37 vliegtuigen. In dezelfde periode ginigen in den strijd tegen Groot-Brit- tannie zeven eigen vliegtuigen verloren. ven, wanneer straks een heroep op onze ken- nis en op onze kunde zal worden gedaan. Met Duitschland strijden wij vandaag tegen het bolsjewismeMet Duitschland bearbeiden wij morgen het nieuwe land, tot hell van ons vaderland, tot heil van geheel Europa! DE VAANDELS DER VRIJHEID. Met deze vaandels hooggeheven stormden de Duitsche legers, gevolgd door de legers van de verbonden moigendheden en de dui zenden vrijwilligers uit alle beschaafde lan den van Europa, naar het Oosten, om de be- lagers van de Westersche besc having te ver- nietigen. Met de vaandels der vrijheid in de vuist be- gonnen deze dappere strjjders een grimmig geveoht op leiven en dood. Zij, verslaan de legers van Stalin, zij marcheeren nu, na en- kele maanden, diep in het land der Sovjets, de overwinning tegemoet. Dappere kerelk, die zich door niets laten tegenhouden, want het zijn de vaandels der- vrij'heid, die zij met zich voeren: Het is hun heilig ideaal dat zij volgen. En daarom moe- ten en ziillen zij zegevieren. Die vaandels der vrijheid. Ook in ons lasd werden zij gegrepen. Ook hier hooggeheven door onze Nederland sche Nationaal-Socialdsten. Zij wapperden boven de troepen, die naar het Oosten trok ken. Een symbool voor hen, die den nieuwen tijd begrijpen, onbereikbaar voor anderen, die vreemd zijn voor hun volk en land. Nederlanders, die vaandels der vryheid, die kleuren van ons legioen, die strijdliederen van onze Nationaal-Socialisten, die roepen U toe U te bezitrmen op uw plicht als Nederlnder. Het is de vrijheid van Europa, van Neder- land, uw vrijheid en de toekomst van uw kin- deren,' waarvoor deze vaandels geheven zrjn, waarvoor die Nederlandsche vrijwilligers veohten en gij zoudt zoo weinig eer bezitten, dat gij aan den kant blijft staan? Neen, gij zult die vaandels volgen, gij gult eindelijk gaan beseffejn, waarom het gaat. gij zult uw plicht doen en gij zult U aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko- ninginnegraoht 22 te Den Haag. wenschen en zijn aspiraties en vooral zijn nuohter venstand, om gevaren te onderkennen en die niet op roekelooze en onverantwoorde- lrjke wijze te trotseeren! Wie het dus wel meent met«ons en in zijn waarachtig belanig wenscht te handelen, zal aan het beroep, vervat in de proclamatie, ge- hoor geven en ook anderen daartoe aan- sporen. NEDERLAND, LET OP "UW SAECKI In tijden, die minder bewogen zijn dan de MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME. Duizenden Nederlanders strijden, schrijft A. B., met het Duitsche leger aan het Oost- front tegen de bolsjewisten. Waarom? Om- dat zij weten, dat de vemietiging van het bolsjewisme noodzakelijk« is voor de redding van Europa, waarmede het lqt van het, vader land onverhrekelijk verbonden is. Terwijl de eerste voorvechters van het zuivere commu- ndsme vrijheid, gelijkheid en broederschap predikten, bracht het door Joden geleide bol sjewisme: de siavemij voor alle arbeiders van hoofd en hand; de ongelijkheid in per- soonlijkerechten en een onreohtvaardige ver- deeling der goederen door plundering en uit- buiting van de overheerschte volken; den onderidngen haat, welke het volk verdeeld moest houden om het alle kans te ontnemen zich tegen de verdrukkers te verzetten. Alles wat mooi, goed, edel en heilig was moest wor den verminkt of ,uitgeroeid. Het kind werd voor de misdaad rijp gemaakt, de vrouw van haar waardigheid becoofd en verbeest, de man ontmand en tot een willooze slaaf vernederd, het gezin ontheiligd en uiteengerukt. De be- dienaren der kerken zijn bij duizenden ver- moord of als dwangarhedder naar Siberie ge- zonden. In alle steden en dorpen van alle lan den werden kernen gesticht, met het doel den bolBjewistischen geest overal te propageeren hetzij bedektelijk, hetzij in het openbaar als voorbereiddng voor de komende groote wereldrevolutie, waarvoor een millioenegleger met alle ter beschikking staande middelen werd uitgerust. Reeds lag de draak tot den grooten sprong gereed. Maar'in het Westen rees op: de reus met het zwaard, de leider dsr Germanen, Adolf Hitler. Bliksemsnel stootte hij zijn zwaard met kracht in het monster, recht naar het hart. Het beest dat Enropa dreigde te versoheuren, antving den doodsteekAls Nederlanders, als Germanen, als Europeanen, als Christenen, zijn wij verplicht den reus in den strijd tegen den draak uit alle macht te helpen. Er is trouwens nog een gewichtige reden, waarom de overwinning in dezen strijd voor ans, Nederlanders, van groot belang is: In Rusland worden door den zegevierenden opmarsch van het Duitsche leger gebieden ontsloten, welke zeer vruchtbaar en buiten- gewoon rijk aan bodemschatten zijn. Deze uitgestrekte gebieden kunnen by verstandige exploitatie zdeveel opleveren, dat Europa voortaan wat de voedselvoorziening en tal van andere zaken betreft, onafhankelijk zal zijn van andere werelddeelen en minder onderhevig aan den invloed van ,,blokkaden". De Slavische volken zijn eohter niet in staat zonder goede leiding een land als de Oekraine behoorlijk te bewerken en rendabel te maken. Hier li-gt een prachtig en reusachtig arheids- veld braak voor de Germaansche boeren en landarbeiders en deskundigen op allerlei ^e- bied. De kolonisatiemogelijkheden in deze ge bieden zijn schier onbeperkt. Ons volk weet wat kolcni&eeren is: het mag niet achterblij- tegenwoordige, worden zekere vergrijpen tegen de rechtsorde en de wettelijke voorschriften door de betrefiende autoritei'ten bestraft. Het zal den Nederlandschen buiger, die even na- d-enkt, niet moeilijk vallen om te begrijpen. dat er, wanneer een land is bezet, nog veel scherper en onver biddelijker zal woiden op- getreden. In oorlogstijd vallen er altijd ve61 dingen voor, die niet door den beugel kunnen. Som- I mige van deze dingen zijn van minder em- i stigen, andere van zedr emstigen aard. Dat hiertegen kraohtig wordt opgetreden, spreekt vanzelf. Door middel van tal van voorschrif ten wordt hierop onophoudelijk gewezen. In Nederland wordt op een en ander nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd in de proclamatie, welke den 28sten October is uitgevaardigd. Aan deze proclamatie is zoo wijde bekendheid gegeven, dat niemand zal kunnen beweren, daarvan onkundig te zijn gebleven. Ziij bev-at een dringend beroep op het Nederlandsche volk van de zijde der be- voegde oveiaeid om zic'h te onthouden van alles, wat de belangen en het welzijn van het geheele volk zou kunnen schaden. Men heeft het Nederlandsche volk den ernst var\ het oogenblik nog eens duidelijk voor oogen w'illen stellen, een" beroep willen doen op zijn ge-zond verstand. Men vestigt er de aandacht op, dat in het buitenland, in andere bezelte gebieden, scaerpe maatregelen zijn genomen tegen daden van sabotage en ter- reur. Het gevolig daarvan is geweest, dat velen hebben moeten boeten voor de hande- lingen van enkelingen. Wie aan een ander zich spiegelit, spiegelt zich zacht! Wij zijn inderdaad van meening, dat het gezcade verstand van de Nederlanders hun zal terughouden van daden, waarvoor het ge heele volk gevaar loopt, te moeten boeten. Er zijn er, ook onder de Nederlanders, enkelen die hun toevlucht hebben genomen tot on- oirbafe handelingen, geleid door een onjuist begrip van den toestand. In de proclamatie worden enkele van deze daden aangehaald, evenals in die van 17* October j.l. Niet alleen de daad zelf, dooh zelfs de poging daarboe wordt met den dood bedreigd. In de proclamatie worden twee soorten van misdrijven onderscheiden. Tot de eerste cate- gorie behooren die, welke de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven aanran- den. Tot de tw.eede categorie behooren de ver grijpen van economischen aard, dus die be treliende de voedselvoorziening, de prijsvoor- schril tenschriften, de bevoorrading en den sluikhandel. Wie dergelijke voorschriften overtreedt, roept een gevaar voor ons geheele volk in het leven. De thans aangekondigde maatregelen zul- len het voor alien duidelijk maken, dat ge- vallen van dien aard in de toekomst nog min der aanspraak zullen kunnen maken op cle- mentie, dan tot dusverre. Laten zij, die in on- bezonnenheid neiiging in zich voelen opkomem om zich aan dergelijk acties schuldig te maken, dit bedenken. De overweging, dat niet alleen hun per- socnlijk zelfbehoud er mede gemoeid is, doch dat onthouding van zoodanige daden een so- ciale plicht is van de hoogste orde tegenover de geheele Nederlandsche volksgemeenschap, moet hen tot inkeer brengen. Laten zij zich rekenschap geven van het ormoemelijke leed dat zij overal hun landgenooten zouden kun nen brengen. Dit is meer, dan ooit te voren, een tijd om het bewijs te leveren, dat wij een volk zrjn dat Zich in harde noodzakelijkheden weet te schikken. Het Nederlandsche volk heeft zijn eigenschappen en eigenaardigheden, zijn ITALIAANSOH WEERMACHTSBERIOHT. In zijn weermachtsbericbt no. 522 maakte het Italiaansohe opperbevel gisteren het vol- gende bekend: Formaties Italiaansche hommenwerpers hebben vannaoht aanvallen ondernomen op de vlootbasis La Valetta en op de vliegvelden Venezia en Micabba (Malta). De gestelde doelen werden hevig getroffen en tot op grooten afstand werden zware branden waar- genomen. Tijdens een ludhtaanval op Augusta (Sicidie), welke onder de burgerhevoiking vier slachtoffers maakte vijf personen ge- wond werden heeft het luehtdoelgeschut een toestel neergeschoten. In Cyrenaica zijn drie Britsche vliegtuigen bramdend omlaag' gehaald door onze jagers. Aan het front van Tobroek plaatselijkp actie van onze vooruitgeschoven afdeelingen en optreden van de artillerie. Duitsche vliegtui gen hebben een Engelsch vliegveld ten Oos ten van Mersa-Matroe gebombardeerd. Ver- schillende op den beganen grond staande machines werden beschadigd. In den seotor van Gondar hebben troepen van de vesting Ualag een vijandelijke forma- tie verrast en verstrboid. De vrjand leed hierbij zware verliezen aan dooden en gewon- den. In de Middellandsche Zee heeft een van onze torpedojagers twee vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. VERLIEZEN VAN DE SOVJETVLOOT OP DE ZWARTE ZEE. In aans-luiting op het weermachtsbericbt van gisteren vemeemt het D.N.B., dat de overblijfselen van de bolsjewistische troepen op de Krim niet meer over land, via Kretsj kunnen ontkomen tengevolge van de inneming van Feodosia. Nu de Duitsche troepen tusschen Jalta en Feodosia de kust hebben bereikt en den bolsje- wistischen tegenstand in het gebergte ten Oosten van Sebastopol hebben gebroken, biedt de zeeweg over Sebastopol den bolsjewisten de laatste mogelijkheid tot vluchten. Deze haven, die voortdurend door de luchtmacht gebombardeerd wordt, is thans ook binnen het bereik van de artillerie gekomen. De Zwarte Zeevloot der bolsjewisten heeft de laatste weken 20 schepen verloren, terwijl er zes emstig beschadigd zijn. In October en November zijn bovendien 34 koopvaarders met een gezamenljjken inhoud van 137.000 ton tot zinken gebracht en 36 zwaar bescha digd, zoodat er moeilijk voldoende scheeps- ruimte kan worden gevonden voor het ver- voer van de resten van het Krimleger, die te Sebastopol opeengedrongen zijn. De wanhopi- ge toestand van de bolsjewistische troepen op de Krim vindt een parallel in den toestand van de troepen in Leningrad, waar alle uit- valspogingen met zware verliezen voor de bolsjewisten worden verijdeld. Het D-NJ3. verneemt van militaire zijde, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren met succes de havens Sebastopol en Kertsj heb ben gebombardeerd. Drie in deze havens lig- gende transportschepen van 6000, 5000 en 5000 ton werden tot zinken gebracht, vier zwaar beschadigd. Verder erden bij Sebas topol en Kertsj ar't-illerie-stellingen en veld- versterkingen met goed gevolg aangevallen. Een groot aantal voertuigen van vluchtende Sovjet-troepen werd vernietigd. Een Duitsche infanterie-divisie heeft Woensdag op de Krim verscheidene op heu- vels gelegen bolsjewistische stellingen ge nomen. De bolsjewisten riamen de vlucht met actoterlatinig van hun geschut en- veel ander ooriogsmateriaal. BINNENLANDSGH OVERZIOIIT. De Rijkscommissaris Rijksminister Dr. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN HET GEBIED VAN ROSTOW. Naar het D.N.B. meldt hebben sterke for maties gevechtsvliegtuigen op 3 en 4 Novem ber in bet gebred van Rostow talrijke spoor- lrjnen «n rollend materieel van de holsjewie- ken aangevallen. .Drie treinen werden door bommen" in brand geworpen en vernietigd. Een andere transporttrein en drie locomotie- ven kregen voile treffers. In Noord-Afrika hebben gevechtsvliegt.ui gen en duikbommenwerpers kazematten, ge schut- en opslagplaatsen van de Engelschen in en om Tobroek met succes aangevallen. Tevens werden brisant- en hrandbommen uit- geworpen op hangars en vliegtuigen van het Britsche vliegveld Foeka. Er werden zware ontplofflngen en verscheidene branden vei;- oorzaakt. DE VOORBEREIDINGEN IN DEN PACIFIC. Naar te Londen van gewoonlijk goed inge- lichte zijde bekend wordt zal generaal Wavell na zijn conferenties met den militairen com mandant van Singapore een inspeetiereis ondememen. Wavell zal een bezoek brengen aan Australie, Nieuw-Zeeland, Nederlandsch- Indie en Hongkong, aldus meldt S.P.T. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Australische premier Curtin, bekend gemaakt, dat het kabinet met het oog op de nieuwe situatie in den Stillen Oceaan de uit- zending van een gedeeltelijk gemotoriseerde divisie naar overzee nogmaals in beraad zal STALIN OVER DE OORZAKEN VAN DE NEDERLAAG. 'FINSGHE -AANVALLEN OP EEN STATION IN OOST-KARELIfi. Het officieele F'kische persbureau meldt, daJt de Piinsc'he luchtmacht Woensdag een geslaagden aanval heeft gedaan op een sta tion in Oost-Karelie, waar talrijke wagons stonden. Ook drie locomotieven werden on- bruikbaar gemaakt. Voorts zijn aanvallen gedaan op vijandeljjke vaartuigen en mar- cheerende colonnes. Een vijandelgk jacihtvlieg- tuig werd door Finsche jagers neergeschoten, twee Sovjettoestellen zijn door afweergeschut neergehaald. Elen Finsoh vliegtuig is niet teruggekeerd. In den Noordelijken sector van het Ooste- lijk front hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen op 5 Nov. herhaalde aanvallen op de haven Nowaja-Ladoga gedaan. Zij bracht en daarbij een Sovjettransportschip van 8000 ton tot zinken en 15 vaartuigen van elk 500 ton. De in het hooge Noorden optredende afdee lingen van de Duitsche luchtmacht hebben groote vluchten boven zee gedaan en met Stuika's Sovjetkazema/tten en veldstellingen alsmede ontoegankelijk gebaed bij Kandalak- sja aangevallen. De bolsjewisten leden zware verliezen. Uniter Press meldt uit Helsinki: Men bericht hier, dat de afgeloopen drie da.gen zeker drie en mogelijk zelfs zes Sov- jet-ooriogsschepen in het Westelijke deel van de Finsche Golf op mijnen geloopen en gezon- ken zijn. Maandag j.l. heeft tusschen twee Sovjet-schepen en Finsche kustbatterijen een gesehutsduel plaats gevonden. -De Sovjetsche- pen hebben zich ten slotte met beschadigin- gen teruggetrokken. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Ter gelegenheid van de herdenking van de Octoberrevolutie heeft Stalin tot de stedelijke Sovjet van Moskou een rede gehouden, die door den omroep werd uitgezonden. Stalin zeide onder meer: ,,Wij staan op den drempel van de beslis- siii'g. Ik moet er den nadruk op leggen, dat het gevaar nog grootfer is geworden. De Oekraine en Wit-Rusland zijn bezet, Lenin grad verkeert in gevaar en ook Moskou wordt bedreigd". Ten aanzien van de verliezen van het Sov- jetleger zeide Stalin: „Geen ander land heeft zoo groote beproeving te doorstaan gehad als wij. Dat beteekent dat geen ander land de verliezen zou hebben kunnen dragen, die wij hebben geleden". Als oorzaken voor de reeks ongunstige omstandigheden voor de Sovjetweermacht" noemde Stalin: 1. Er is geen tweede front in Europa. De Duitschers behoeven hun strijdkrachten daar- door niet te versnipperen. 2. Het Sovjetleger vecht alleen, terwijl de Duitschers bondgenoot zijn met de Italianen, Finnen, Roemenen en Hongaren. 3. Er is gebrek aan pantserwagens en vliegtuigen. „De wapenproductie van de Sovjetunie is niet toereikend". Stalin zeide dat het de taak van de bolsje wisten is, alle Duitschers, die op Sovjetgebied staan, uit te roeien. Hij sprak ienslotte van de hulpbelofte van Engeland en de Ver- eenigde Staton, waarmede de Sovjetunie een groote coalitie" heeft gevormd. JAPANSCH SCHIP OP EEN DKIIVENDF MIJN GELOOPEN. Naar het iniichtingenbureau van de Japan- sche regeering heeft medegedeeld, is het Japansche passagiersschip Kibi aan de Oost- kust van Korea op een mijn geloopen. Domei meldt uit Tokio: Ofschoon nog niets met zekerheid bekend is omtrent het lot van de opvarenden der Kibi Maroe, gelooft men, dat alle leden der bemanning en de passagiers gered zijn. Het schip is gezonken. De Kibi Maroe behoorde toe aan de Japan Sea Steamschip Company, een Japansche reederij, en voer tusschen Tsoeroegoe in Japan en Seisjin in Noord-Oost Korea. Het ongeluk gebeurde op een plaats 40 graden 40 minuten N.B. en 131 graden O.L., Woensdag- avond even over 10 uur. Terstond na op de mijn te zijn geloopen zond de Kibi Maroe S.O.S.-seinen uit. Toen hierop draadloos aan het schip inlichtingen werden gevraagd, werd I geen antwoord meer ontvangen. Men herinnert er aan, dat de Japansche regeering op 18 September een krachtig pro test heeft ingediend bij de Sovjetregeering in verband met het verschijnen van drijvende mijnen in de Japansche Zee, tengevolge waar- van een Japansch schip was gezonken en een tweede was beschadigd. Herhaaldelijk had de Japansche regeering de Sovjetregeering ver- zocht de noodige maatregelen te nemen om de uit het voorkomen der drjjvende mijnen ontstaande gevaren tegen te gaan. De Sov jetregeering had echter nagelaten iets te ondernemen, zoodat de Japansche regeering op genoem'den datum haar protest indiende. Japansch protest bij de Sovjet-regeering. Volgens de N. R. Crt. wordt vemomen, dat het departement van buitenlandsche zaken den Sovjetambassadeur verzocht heeft te verschij nen op het departement van buitenlandsche zaken, hij Welke gelegenheid de Japansche regeering heeft geprotesteert met betrekking tot het vergaan van de Kibi Maroe, tenge volge van een drijvende Sovjetmijn. Seyss Inquart heeft bij zijn bezoek aan Kra- kau aan de „Krakauer Zeitung" een inter view verleend over de ontwikkeiing in Neder land. De Rijkscommissaris \vees op het merk- waardige feit, dat de zuivering van het poli- tieke leven in Nederland door de ontbinding van niet minder dan veertig partijen, zonder merkbaren sehok voor het openbare leven verloopen is. Elen duidelijk bewijs, dat de politieKe impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze instellmgen uit- gingen. „ln het politieke leven van Nederland kun nen thans nog slechts twee radieale vleugels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroegere Koningin plaatsr. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederlandsche bevolking „Oranjebols- jewieken" genoemd. Het betreft vooj-name- lijk vroegere sociaal-democraten en katho- lieke kringen, die zich over een dusdanige houding vroeger zeer zouden hebben ge- schaamd". Tegenover deze steeds zwakker woraende Oranje-Bolsjewistische-Elngelsche mentaliteit wees de Rijkscommissaris op de nationaal- socialistische beweging onder leiding van Mussert, die, zooals hij zeide, „ondanks systematische onderdrukking met alle machtsmiddelen van den staat en de maat- sChappij, zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aarihangers heeft gehand- haafd. Na een parallel met de ontwikkeiing in Duitschland v66r het ovememen vah de macht door de N.S.D.A.P., schetste de Rijks- commissaris een beeld van de beweging van Mussert, die na te zijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten is voor het toetreden van nieuwe leden. Ein alhoewel de N.S.B. niet tot staats- partij verklaard is doet de Duitsche hezet- tingsmacht gaarne een beroep op haar aan- hangers, wanneer het er om gaat functiona- rissen te verwerven met open blik voor de nieuwe ordening welke zich thans voltrekt. Het nationaal-socialisme van Mussert en zijn. beweging, geeft blijk van begrip voor den nieuwen tijd: er is een met de S. A. overeen- komende politieke marschorganisatie van pl.m. 15.000 man en de Nederlandsche SjS. is in het bijzonder de drager van de Germaan sche gedachten in het Nederlandsche volk. De Rijkscommissaris noemde voorts de vrouwen- organisatie en wees in het bijzonder op den Nationalen Jeugdstorm, die thans 16 a 18.000 hoopvolle en bewust optredende jonge men- schen omvat, die an het meest intieme kame- raadschappelijke contact met de (Hitler- Jugend oprukken. Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op 't oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S.-Standarte Westland. Met trots wees de Rijkscommissaris op de soldateske kwali- teiten van de Nederl. Vrijwilligers, van wie velen reeds het IJzeren Kruis dragen, terwijl een groot aantal hun optreden met hun bloed hebben bezegeld. Zoo slaan de Nederl. natio- naal-socialisten bewust en vastberaden den weg in naar den Germaanechen Statenbond van Adolf Hitler, waarin zij de waarborg zien voor een lichte toekomst van het Nederland sche volk. Terwijl duizenden jonge Nederlanders zich met levensgevaar opgeworpen hebben tegen het afschuwelijk Bolsjewisme, dat zich op- maakte om Europa diep ongelukkig te ma ken, zijn er in ons land dwazen, die ons eigen volk in den rug aanvallen door voedselvoor- raden te vernietigen of aan de gemeenscbap te onttrekken, door distributie-kaarten te ver- valschen of de prijzen op te drijven. Als men van ,,landverraad" wil spreken, dan wel hier. Daarom hebben drie Secretarissen-Gene- raal een laatste appel gedaan op het Neder landsche volk in een ..Proclamatie". Deze plaatst ons tegenover twee categorieen van misdrijven. Allereerst die, welke de open- bare orde of veiligheid van het openbare leven aanranden. Maar in de tweede plaats tegenover die der economische vergrijpen. Menigeen speelde reeds met zijn vrijheid en... verloor. Thans kan het 'leven er mee gemoeid zijn. Zulke overtreders scheppen gevaren voor ons eigen volk, gelijk gelukkig door steads meerderen wordt ingezien. Het moet uit zijn met de misdadigheid van die Nederlanders. die in wezen him eigen volk blokkeeren! In Amhem hield de Opvoedersgilde een openbare vergadering, waarin Dr. W. F. de Groot betoogde, dat het nationaal-socialisme niet de bedoeling heeft, het goede in ons onderwijs af te breken. Bij het Lager Onder- wrjs overheerschen bijv. didactische en paeda- gogische bekwaamheden en bij het Midd. Onderwijs is een krachtig streven tot verbe- tering in dit opzicht merkbaar. Het hooge kennispeil brejigt echter overladenheid met zich mede en daardoor ontstond een te ge- ringe waardeering van de lichamelijke opvoe- dirfg. De nationaal-socialist ziet den mensch als eenheid van lichaam, ziel en geest en de lichamelijke vorming behoeft de geestelijke ontwikkeiing geenszins te schaden. Te weinig aandacht wordt er in ons onder wijs aan de moedertaal geschonken en het vak geschiedenis zal gedragen moeten wor den door het streven, het nationaal-gevoel te versterken. Dr. De Groot wees voorts op het belang der gezinsopvoeding, die van groote beteekenis is voor de verdere ontwik keiing. Het kind moet den overgang van het gezin naar school en Nationalen -Jeugdstorm niet voelen als een-schok. Een groove belem- mering is thans nog gelegen in de afwrjzende houding van een deel van de ouders tegen over het nationaal-sociilisme. Voor den Jeugdstorm is de taak weggelegd, door zijn arbeid, zijn optreden, zijn zang, zijn sport

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1