ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland te gen het bolsjewisme No. 10.289 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1941 81® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. duitsche ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Eirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTI15NVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIfiN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDA6-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. WEERMACHTSBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer- macbt maakte Maandag in een extra bericbt bekend Onder den druk van de felle achtervol- ging door Duitsch-Roemeensche forma- ties, is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de eene via Sebastopol en de andere via Keribj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transportsche- pen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardijsche- pen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 t. door bomtreffers tot zinken gebracht. 14 andere schepen werden zwaar beschadigd. Bij de doorbraak- en achtervolgings- gevechten op de Krim werden totdusver in totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscbeidene pantsertreinen en groote hoeveelheden ander oorlogsmate- riaal buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwij- derd, welke waren gelegd om onzen op- marscb te verbinderen. In den centralen sector van bet Ooste- lijk front werd Maandag de districts- boofdstad Koersk, een belangrijk spoor- wegknooppunt en industriecentrum, door infanterie- en gepantserde forma- ties genomen. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt in een extra bericht be kend: i De marine en de luchtmacbt hebben de Britscbe ravvtailleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracbt. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 53.000 ton, alsmede een torpedojager tot zinken ge bracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotref- fers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag- nacht ten Oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamenlijken in houd van 20.000 ton vernietigd. Boven- dien werd bij de Shetland-eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar be- schadigd. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Dinsdag bekend: Op het sehiereiland de Krim zetten Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging voort. Plaatselijke tegen- stand van verstrooide deelen van den vjjand werd gebroken. Aan de kust van de Zwarte Zee werd de havenstad Feodosia genomen. Twee uitvalspogingen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, van Leningrad uit werden met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen, voordat zij de Duitsche linies bereikten. De luchtmacht zette de aanvallen op bolsjewistische schepen in de wateren van de Krim voort. Zij vemietigde een koopvaarder van 1000 ton en plaatste bomtreffers op vijf groote transport- schepen. Moskou werd over dag gebombar- deerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Leningrad ontsrtonden groote branden in verscheidene wijken van de stad. Na een herhaling van het extrabericht over het tot zinken brengen van veertien schepen vervolgt het weermachtsbe- richt: In Noord-Afrika hebben Duitsche duik- bommenwerpers Britsctie artillerie- en kazematstellingen bij Tobroek gebom- bardeerd. Een Britsch vliegveld werd met brand- en brisantbommen aange- vallen. De vjjand heeft iDinsdagnacht met zwakke strijdkrachten boven Noord- Oost-Duitschand gevlogen. Bij vluchten boven de bezette gebieden werd een Britsche bommenwerper neergeschoten. <3X§X§Xx>@X§X§XgX§X§X§X§X§X§>S>^<&SX§X§X§> ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht no. 520 maakte het Italiaansche opperbevel Dinsdag het vol- gende bekend: Op Sicilie hebben Britsche vliegtuigen des nachts en overdag eenige plaatsen tusschen Syracuse en Licata aangevallen. Onder de burgerbevolking werden eenige personen ge- wond. Onze jagers schoten een toestel van het type Wellington omlaag. De machine viel in zee op eenige mijlen buiten de kust. Noord-Afrika: Onze detachementen maak- ten eenige gevangenen. Duitsche vliegtuigen vielen concentraties gemotoriseerde voertui- gen van den vijand aan. Tijdens een aanval op het gebied van Tripolis heeft een van onze jagers een vijandelijken bommenwerper boven zee brandend neergehaald. Oost-Afrika: Intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven afdeelingen aan alle fronten in den sector Gondar. In het centrale bekken van de Middelland- sche Zee hebben onze torpedobootjagers een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. AMERIKAAN SOHE BOMMENWERPER OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN VERONGELUKT. United Press meldt uit Washington: De marine-autoriteiten hebben bekend ge maakt, dat 11 lederi van de bemanning en een leger-officier-passagier om het leven zijn gekomen bij het verongelukken van een Ame- rikaanschen bommenwerper, die opereerde in „het gebied van den Atlantischen Oceaan". Men voegde hieraan toe, dat het wrak van het vliegtuig is gevonden, doch er wordt geen plaats opgegeven. De aankondiging meldde slechts, dat de bommenwerper sinds Zondag werd vermist. In vlootkringen verklaart men, dat dit toestel een Consolidated was, bestemd voor patrouilleeren en jacht op onderzeeers. AMERIKAANSCHE TANKBOOT ZWAAR BESCHADIGD. Het D,N.B. meldt uit New-York: Volgens een mededeeling van het ministe- rie van marine zou de marinetankboot Sali nas in den nacht van 20 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. Deze tankboot had, naar het heet, in konvooi ge- varen en was voorzien van twee stukken ge- schut en een batterij luchtdoel-artillerie. Nadere berichten ontbreken. BRITSCHE AANVAL OP EEN FRANSCHEN KOOPVAARDER. Naar het agentschap Ofi uit Tunis meldt, is de Fransche vrachtboot ,,Senneville", die door een Fransche torpedoboot werd verge- zeld, in de territoriale wateren van Tunis door zes Britsche vliegtuigen aangevallen. De ,,iSenneville" werd door bommen licht be schadigd. Aan boord werd niemand gewond. Het Fransche convooi kon zijn reis v^krt zet ten. In Fransche regeeringskringen vestigt men er de aandacht op, dat het bombardement op de ,,Senneville" den vijfden Britschen aanval vormt op de Fransche koopvaardij in de Mid- dellandsche Zee in een maand. IN AFWACHTING VAN TOJO'S VERKLARING. De Tokio Asahi Sjiimboen scbrijft. dat Tojo in die zitting van het parlement een duidelijke uiteenzebting zal geven betreffende de onderhandelingien met de Vereenigde Sta- ten en zal herinneren aan de boodschap van Konoje aan Roosevelt en daarbij in het bijzonder in belt licht stellen, dat Japan er naar heeft gestreefd de crisis op den Stillen Oceaan uit den weg te ruimen, hoewel de Vereenigde Staten den druk op Japan voort- durend hebben veriioogd en door het rekken van de onderhandelingen hebben getracht Japan oeconomisch, politiek en strategisch te verzwakken. Verder zal Tojo een vervollediging van het strijdfront voorstellen; de regeering zal in den rijksdag aanvullende weermachtscredie- ten vragen, alsmede belastingverhoogingen en nieuwe wetten ter vergrooting van de rijstproduotie Voorstellen. Be regeering is viastbesloten een totaal oeconomisch- en voedingsfront op te stellen. Het volk zal geestelijk worden voorbereid op; den crisistijd. De woordvoerder van het bureau voor de inlicbitingen heeft gezegd, dat er op het oogenblik te Washington tusschen Japan en de Vereenigde Staten geen besprekingen worden gevoerd. Op de vraag of de gedachitenwisselingen zouden worden hervat, antwoordde Isjii: Dat weet ik niet. DE DEBATTEN OVER DE NEUTRALITEITSWET. Het D.N.B. meldt uit Washington: Tijdens de senaatsdebatten over de herzie- ning van de neutraliteiitswet is het, naar As sociated Press meldt, gekomen tot een hef- tige woordeeiwisseling tusschen isolationisten en interventionisten. De isolationistische senatoren Taft en Clark verklaarden, dat de tot dusver geleden verliezen ter zee een deel- neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog niet kunnen recbtvaardigen. De voor- zitter van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, Connaliy, bepleitte een her- roepen van de neutraliteitswet en sprak als zijn meening uit, dat aanvaardingvan het herzieningsvoorstel geen oorlogsverklaring vormde. Senator Wheeler verklaarde hier- over, dat, wanneer de neutraliteitswet oor- spnonkelijk was beschouwd als een wet van den vrede, herroeping logisch beschouwd moest worden als oorlogswet. Het zou een zegen zijn voor het Amerikaanssfae volk, wanneer Roosevelt den zwetsenden minister van marine, Knox, uit zijn functie zou ver- wijderen. De republikeinsche senator Ship- stead verklaarde, dat de Vereenigde Staten voor bun deelneming aan den wereldoorlog niets anders hadden geoogst dan hoon en ge- lach vair den kant der geallieerden. GEBREK AAN MEDICIJNEN IN DE SOVJETUNIE. Volgens de New York Herald Tribune heeft de president van het Amerikaansclae Roode Kruis, die zoo juist uit Moskou is terugge- keerd, verklaard, dat de bolsjewisten een groot gebrek hebben aan geneesmiddelen en chirurgische instrumenten. De Sovjet-regee- ring, aldus de president, vreest voor het uit- breken van epidemieen, in het bijzonder van typhus en heeft dringend behoefte aan mid- delen tot bestrijding van die ziekten. COMMUNISTISCHE BETOOGING TE NEW-YORK. Het D.N.B. meldt uit New-York: Ter gelegenheid van het 24-jarige bestaan van de Sowjetunie heeft de communistische partij in Madison Square Garden een groote betooging gehouden. De vergaderzaal was, behalve met de vlaggen van de Sowjetunie, versierd met de vlaggen van de geallieerden, te weten de Amerikaansche, Engelsche en Fransche vlaggen, benevens de vlaggen van de bezette landen. De sprekers wezen er op, dat de Vereenigde Staten reeds in oorlog zijn en stelden den eisch, dat een Westelijk front zou worden opgericht om de Sowjetunie te ontlasten. LUCIHTAANVALLEN OP SCHEPEN EN SPOORWESGEN. In de straat van Kertsj hebben, naar het D.N.B. vemeemt, gevechtsvliegtuigen een koopvaarder van 1000 ton tot zinken ge bracht en een ander schip beschadigd. Op een vliegveld, dat zich nog in bet bezit van de bolsjewisten bevond, werden zes vliegtuigen vernield. Sterke afdeelingen vliegtuigen deden wederom aanvallen op spoorlijnen, die op tal- rijke plaatsen werden vdmield. Verscheidene treinen, waaronder een met brandstof, en twee spoorbruggen werden vernield1. DE TOESTAND IN DE SOVJET-UNIE. De voormalige speciale correspondent van de Sunday Times, Alexander Werth, die thans in Londhn is teruggekeerd, scbrijft over zijn indrukken uit de Sovjetunie, opgedaan in de laatste weken, o.a. het volgende: velen van ons in Moskou hadden, eerlijk gezegd, met stelligheid verwacht, dat de kracht van de Duitsche aanvallen door de eerste drie offen- sieven uitgeput was. 'Het October-offensief echter was het hevigste van de vier groote Duitsche aanvallen. Wij in Moskou waren werkelijk zeer verrast door de hevigheid van dit offensief. De emst van dezen slag was veel grooter dan de bolsjewisten hadden ver wacht. Vooral de Duitsche doorbraak in den sec tor van Wjasma was een verrassing. De bol sjewistische verliezen aan gebieden, menschen en materiaal in October moeten fataal zijn. In het bijzonder heersoht er, naar de Engel sche journalist verder scbrijft, een duidelijk gebrek aan officieren en een even groot ge brek aan uitrusting, vooral aan gevechtswa- gens en tanks. Het verlies van Charkof en Brjansk wordt bijzonder diep gevoeld. Wei zijn de bolsjewistische bewapeningsindus- trieen naar den Oeral overgeplaatst, doch men kan natuurlijk niet verwacbten, dat deze bewapeningsindustrieen ook maar bij benade- ring de normale productie zullen kunnen be- reiken. HET INGESLOTEN LENINGRAD. De bolsjewistische troepen ondemamen op 3 November heftige uitvalspogingen uit Le ningrad. In de ochtenduren werd begonnen met een hevige beschieting door de artillerie uit het ingesloten Leningrad op den sector van een Duitsche divisie. Met gebruikmaking van pantserwagens en kanonneerbooten ter sterkte van twee divisies drongen toen de bolsjewieken op, beschermd door rookgordij- nen. Tevens namen gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers aan den strijd deel. De Duit sche waamemers hadden - echter tijdig de voorbereidingen van de bolsjewieken waar- genomen. Zware Duitsche artillerie opende een spervuur en verijdelde den bolsjewisti- schen aanval, nog voordat de bolsjewieken de Duitsche linies bereikt hadden. De bolsje wieken leden bijzonder zware verliezen aan menschenlevens. Ook bolsjewistische pant serwagens werden door de Duitsche artillerie vernietigd, aldus meldde het D.NB. In de door de bolsjewieken opgegeven, be- langrijke industriestad Koersk zijn, naar het D.N.B. vemeemt, al dagenlang Duitsche pio- niers en hulpkrachten bezig in de verlaten en voor een deel verwoeste fabrieken orde te scheppen. Vooral zwaar zijn de fabrieks- installaties getroffen, welke de bolsjewieken als vestingen versterkt hadden. Bij het be gin van de oorlogshandelingen werd een pantserfabriek veranderd in een reusachtig pantserblok.. Terwijl duizenden mannen ge- schutstellingen en bunkers inrichtten, moes- ten 20.000 vrouwen rondom de fabriek tank- vallen graven en versterken. Bij den aanval, die 29 October overdag is uitgevoerd, heeft het centrale bureau van de communistische intemationale een vollen treffer gekregen en?'"versoheideire uren in brand gestaan. DE DUITSCHE DOORBRAAK OP DE KRIM United Press meldt uit Londen Naar hier gemeld wordt is de eerste door braak van de Duitschers op de Krim door sterke pantserafdeelingen, die waalschijnlijk uit ten minste 6en divisie bestonden, gefor- ceerd. Deze afdeelingen zijn tot 80 km achter de Sovjetlinies doorgedrongen. Twee dagen lang hebben zij de Sovjetverbindingslinies vernield en munitiedepots in de lucht laten vliegen. Zij werden daarbij door sterke lucht- strijdkrachten ondersteur.d. Daaina hebben deze gepantserde sterke afdeelingen zich een weg teruiggebaand naar de eigen linies. Men beschouwt hier deze ondememing, als men de geringe breedte van de Perekop-landengte in aammerking neemt, als een zeer opmerkelijke prestatie. DE FINNEN BEZETTEX EEN EILANDENGROEP. I Naar United Press uit Stockholm meldt, waren de Bjorkd-eilandem (Koivisto) in de baai van Viipuri, die volgens het Finsche legerhericht van gisteren door Finsche troe- pes zijn bezet, behalve Hango de eenige pun- ten van Finland, die nog in handen der Sov- jets waren. Deze sterk gefortificeerde eilanden zijn van buitengewone strategische beteekenis, daar zij de zuideiyke toegangs- wegen tot Viipuri, zoowel over land als over zee beheerschen. De vestingen van de Bjdrkd-eilanden vorm- den een der belangrijkste steunpunten vein de Mannerheimldnie. DE HAVENSTAD FEODOSIA. Den op 3 Nov. door de Duitschers ingeno- men stad Feodosia, die in de 13e eeuw door de Italianen werd gesticht, ligt in den Zuid- Oosthoek van de Krim, waar het sehiereiland van Kersj begint, hetwelk in het Zuiden door de Zwarte Zee, in het Noorden door de groote zoutzee Siwasj en de Zee van Azof wordt be- grensd. In Feodosia hebben de bolsjewieken de voornaamste handelhaven van de Krinm verloren, zij blijft het geheele jaar ijsvrij. Tegen de Zwarte Zee beschermd haar Kaap Ilja. Het 7y2 m havenbekken heeft een om- vang van 26 hectaren en wordt door breede pieren beveiligd; er zijn 12 kaden en 11 aan- legplaatsen. In vredestijd werd hier graan uit het rijke achterland verscheept, ook in den tabakshan- del was Feodosia van beteekenis. In den win ter kwam daar nog het laden van anthraciet en kolen bij, omdat in dezen tijd de haven van Mariupol (dat reeds vroeger in Duitsche han den geraakte) uitvalt. In 1934 had Feodosia nog ongerekend de petroleum een om- zet van 650.000 ton. Ook als plaats van industrie is Feodosia van beteekenis. Men ziet in de straten een bonte schaar van allerlei volkentypen: Grieken, Ar- meniers, Joden, Tartaren, Oekrainers en Groot-Russen. De stad is gelegen te midden van tuinen en wijngaarden en telt tegen de 30.000 inwoners. HET DUITSCHE OORLOGSPOTENTIEEL. Onder het opschrift ,,Het Duitsche oorlogs- potentieel is voldoende voor de overwinning" publiceert het Zweedsche blad iSvenska Dag- bladet een interview, dat de Beriijnsche ver- tegenwoordiger van dit blad met luitenant- generaal von Hanneken, den algemeen gevol- machtigde voor de ijzer- en staal-exploitatie en onderstaatssecretaris van het ministerie van oeconomische zaken, heeft gehad. Hanneken leverde in het interview critiek op de uitlatingen van Harry Hopkins, advi- seur van president Roosevelt, gepubliceerd in de Daily Telegraph, waarin hij een verkeerde voorstelling guf van het Duitsche oorlogs- potentieel. Allereerst constateerde Hanneken, dat de Duitsche marine, hij den oorlog ter zee het initiatief heeft, en behoudt, waama hij vervolgens de Engelsch-Amerikaansche schaarschte aan scheepsruimte behandelde. Met betrekking tot de Duitsche bewapening in de lucht wees de generaal er op, dat deze bij het uitbreken van den oorlog aanzienlijk boven de Engelsche productie lag en tijdens den oorlog voortdurend is uitgebreid. De voor- sprong van Duitschland op dit gebied, zoo zeide hij, kan niet meer worden ingehaald. Over de oeconomische kracht van Duitsch land in dezen oorlog zeide von Hanneken, dat een oorlog niet door de voorraden grondstof- fen, welke den een of anderen oorlogvoerende ter heschikking staan, kan worden beslist. Wei echter is de uitrusting van de gewapende macht van groote beteekenis. Tusschen het aanwezig zijn van grondstoffen en de vlieg tuigen, duikbooten en pantserwagens, die bij een gevecht ter beschikking moeten staan, ligt een lange weg en die heet productie en ravitailleering. Wanneer nu Hopkins in dit verband van de ,,mobilisatie van de buiten- gewoon belangrijke hulpmiddelen, welke den democratieen ter beschikking staan" spreekt als het „volgende doel", dan weet iedereen, die de toestanden kent, dat het lang duurt, voordat de organisatie van de onderscheidene productiewerkplaatsen op een gelijk niveau staat met de aanwezige grondstoffen en voor dat de hulpmiddelen" het laatste stadium van het voltooide product hebben bereikt. Generaal von Hanneken verklaarde, dat Duitschland reeds de bewapeningsmachinerie bezit, welke in Engeland nog moet worden gemaakt. Wij bezitten, zoo zeide hij, reeds de bewapeningsmachinerie, die aan den anderen kant van den oceaan het ,,eerstvolgende doel" wordt genoemd. Wij beschikken reeds over de methoden voor de exploitatie en over de orgamsatorische en persoonlijke ervaringen, die ons in staat stellen onder alle omstandig- heden het voor de oorlogvoering noodzakelijke materiaal te verkrijgen en om dit op andere, voor den oorlog niet belangrijke gebieden te besparen. De tot dusver ondernomen, vrid- tochten hebben bewezen, dat al het materiaal, dat voor de overwinning vereischt was, in vol doende hoeveelheden en in de gewenschte kwaliteit ter beschikking stond. In dit verbanid wees von Hanneken er op, dat Europa zich tot een nieuw, economisch gebied heeft aaneengesloten. De productie van grondstoffen van deze groot-Europeesche aaneensluiting ligt juist met betrekking tot de belangrijke grondstoffen, zooals ijzer, sieenkool en aluminium, ver boven datgene, wat Duitschland zelf in 1938 kon voortbren- gen. Deze grondstoffen staan Duitschland in een gesloten, compacte ruimte ter beschik king. Er ligt geen wereldzee tusschen dat productieplan en de uitvoering hiervan. Tenslotte zeide generaal von Hanneken: Tegenover de statistische beschouwingswijze van Hopkins, die zich tot een raming van de grondstoffenproductie beperkt, stellen wij dus met een gerust vertrouwen onze dynamische beschouwing der dingen, welke voor de An- gelsaksische wereld zoo moeilijk te begrijpen is, omdat zij niet in tonnen en ponden sterling kan worden uitgedrukt. DE KOMENDE WINTERCAMPAGNE AAN HET OOSTEEIJK FRONT. De correspondent van de N. R. Ct. te Ber- lijn meldt: In Duitsche militaire kringen verwacht men wij meldden dit reeds eerder dat de operaties ook gedurende den komenden winter zullen worden voortgezet en dat dus van een vorming van een front geeri sprake zal zijn. Van welken omvang deze operaties noodig zullen blijken, zal de naaste toekomst leeren. Militair gesproken is in Sovjef-Rus- land reeds lang een beslissing verkregeti, doch daiarmee is de oorlog nog niet geeindigd. De moeilijkheden, welke den Duitschen sol- daat in de Sovjetunie zullen wachten, waren te voren door de Duitsche leiding voorzien en zooals men de noodzakelijke maatregelen niet vergat voor men aan den strijd in Noord- Afrika ging deelnemen, zoo lijn ook ditmaal, reeds lang voor den oorlog tegen de Sovjet unie, de voorbereidingen getroffen, welke den soldaat in staat moeten stellen de beproevin- gen van den barren Russischen winter te doorstaan. -Sedert October 1940 werkt de Duitsche textielindustrie bijna uitsiuitend voor de weermacht. In den laatsten tijd zijn op groote schaal winteruniformen en ver- warmende kleedingstukken voor het st.rijden- de leger gefabriceerd. Op het oogenblik zijn speciale schoenen, handschoenen, gewatteerde camouflagecapes, mutsen van lamsvel, wollen dekens, wollen ondergoed, wollen vesten, hoofdbeschermers, vorstpreparqten, enz., in enorme hoeveel heden beschikbaar. De Duitsche vliegtuigen zijn sedert den veldtocht in Noorwegen zoodanig ingericht, dat in enkele minuten het landingsgestel met de z.g. landingski's kunnen worden verwis- seld. In Polen en Noorwegen heeft men de ervaringen opgedaan, hoe men onder de moeilijkste sneeuw- en vorstomstandigheden startbanen en nolvelden moet bewerken. Ook heeft men voor een absolute be- scherming tegen de vorst van de tanks en koelinstallaties van de pantser- en vliegtuig- motoren gezorgd. Daarenboven is het weer- standsvermogen van het geheele oorlogsma- teriaal van de eenvoudigste karabijn tot de zwaarste artillerie onder de verschillende gra- den van kou onderzocht. Vergaande hygie- nische maatregelen dienen om te verhinderen, dat de soldaten het slachtoffer worden van ongedierte. De ervaring heeft geleerd, dat het gevaar van ongedierte in den winter grooter is, aangezien de soldaten zich dan dikwijlfe geheel gekleed ter ruste begeven. Speciale architecten uit de Alpen en de Beier- sche bergen hebben winteronderkomens ge- construeerd, die, in korten tijd kunnen wor den opgebouwd. Deze zrjn reeds sedert eenigen tijd in de ravitailleeringsdepots in de Sovjetunie opgeslagen. Deze winterhutten biedeci niet alleeneen maximale bescherming tegen de kou, maar bovendien een zeer groot confort en veel behaaglijlfheid. Ten behoeve diaarvan zijn door de Duitsche industrie bijzon- dere electrische en petroleumkachels vervaar- digd. In winterkwartieren welke uit ver scheidene barakken zijn samengesteld, kunnen kleine, doch zeer krachtige verplaatsbare krachtinstaliaties worden geplaatst, welke voor de electrische stroomlevering zorgen. Uiteraard is ook de levensmiddelenvoorzie- ning verzekerd. De geestelijke verzorging heeft men evenmin vergeten. Door den aan- koop van groote hoeveelheden boeken zijn omvangrijke veldbibliotheken ingericht. Voorts zijn er belangrijke' aantallen film- projectie-apparaten aan het front gearri- voerd. Ooe de rijdende fronttheaters zullen evenmin als tot nu toe ontbreken en zullen regelmatig uitvoeringen geven. AMERIKAANSCHE NOTA AAN HELSINKI. Washington eischt staking van de vijandelijkheden tegen de Sowjet. Naar het D.N.B. uit Washington meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken het volgende medegedeeld: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Finland gedreigd met het verbreken van de vriendschappelijke betrekkingen, wan neer Finland niet onmiddellijk het offensief tegen de Sowjetunie staakt en de Finsche troepen uit het bolsjewistische gebied terug- trekt. Naar het Finsche telegraaf agentschap meldt. is in verband met de berichten over een Amerikaansch vertoog inzake het staken van het offensief tegen de Sowjetunie van wel- ingelichte Finsche zijde medegedeeld, dat het bericht over den inhoud van dit vertoog niet in ieder opzicht juist is. De Finsche regeering zal antwoorden, zoo- dra de nadere bijzonderheden van deze kwes- tie openbaar zullen worden gemaakt. Naar United Press uit Washington ver- neemt, heeft minister Hull verklaard, dat hij ap 18 Augustus aan Procope, den Finschen gezant te Washington, had medegedeeld, dat de Sowjetunie bereid was, om over een vrede op grond van gebiedscompensaties aan Fin land te onderhandelen. Een antwoord is noch van een Finschen woordvoerder in Helsinki, noch van het gezantschap te Washington ontvangen. De Ver. Staten wachten thans zoo zeide Hull, op het Finsche antwoord. DE AMERIKAANSCHE PACIFIC-VLOOT. S.P.T. meldt uit Tokio: Volgens een bericht in het Japansche blad Asahi, heeft de Amerikaansche Pacific vloot i haar basis te Manilla verlaten en zich naar j Singapore begeven. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. POLITIEKE GEVANGENEN IN FRANSCHE STAATSGEVANGENISSEN. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. meldt De hechtenisstraf, zooals thans Daladier, Reynaud en Gamelin, Blum en Mandel onder- gaan in het fort Portalet in de Pyreneeen, is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1