rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.288 MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 81* Jaargang Buiteniand Binnenfand DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. eekbied voor den BODEM. ■"SKESEk .oopt w J* pun- GERUCHTEN OMTRENT EEN UIT- NOOOIGING VAN DE SOWJETUNIE AAN ENGELAND. hetTteeken der overwinning in den strijd tegen het boisjewisme NEUZENSCHE COURANT 4BONNE1MENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr per post J 1 73 per 3 maanden - Bjj vooruitbetaling fr. per post /6,60 per 3aar - Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2.65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet bultenland alleen by vobruitbetallng. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SAN BE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0, kt.ktimf ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is - Intending van advertentien liefst dag voor de uitgave. BIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J., Harte, Temeuzen. D KITSCH WEERMACHTSBERIOHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macbit maakt bekend Met vastberadfin gebruikmaking van onze over winning op De Krimwordt^de OILac uvcj w x- achtervolging van den verslagen vfland met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de Noordelyke rand van het Jaila-gebergte bereikt. Duitsche en Roemeensche troepen hebbem Zondag Simferopol, de hoofdstad van De Krun, ingenomen en tbans den opmarsoh voort- f gezet naar Sebastopol. In bet Donetz-bekken braken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vyandelyk verzet en bezetten nieuwe mdustne- Voor Leningrad werd een nieuwe po- ging van den vijand om de Newa over te steken met verliezen voor den tegen- js stander afgeslagen. De beschieting van belangrijke militaire doelen m Leningrad X en Kroonstad werd met goede yitwer- g king voortgezet. De luchtmacht bombardeerde overdag en des nachts de zeevesting Sebastopol. Zij plaatste voltreffers op de havenwer- ken, bescbadigde een bolsjewistisch oor- logsschip en wierp een vrrj groot trans- portschip in brand. 7 Gevechtsvliegtuigen vielen Zondag nacbt belangrijke ravitaiileermgshavens aan de Westkust Van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 No- vember op eenige plaatsen van N. W. Duitschland brisanit- en brandbommen valien. Drie Britsche bommenwerpers werden neergescboten. In den stry tegen de Britscbe ravitailleenn-gsscheep- vaart bracbten marine en luchtwapen m de maand October 441.300 brt. vyande- lijke koopvaardytonnage tot zinken. Aan deze successen hadden duikbooten deel voor 225.300 brt., bovenwateratrydkracto- ten voor 18.000 brt. en formaUes van de luchtmacht voor 168.100 brL Dampend gaan de ploegpaarden door de kende ploegijzer, hij ziet hoe de aarde open- splijt en by bet keeren van den ploegJhoud. bij het span een oogenbUk in. Hij buk zich. en neemt eerbiedig een brokje grond tus- schen de vereelte vingers en verkruimelt bet langzaam. Dan keert by den ploeg voor de nieuwe voor. Honderden malen heeft bij dezen bodem geploegd, die zijn vader ploegde v66r hem en daarvoor zijn grootvader. Honderden malen beeft-by de kaarsrechte voren getrokken door de mile aarde en nog altijd ondergaat -bij bet wonder van bet land. En met bet wonder het diepe begrip de band. Voor hem is bet land meer dan een schei- kundige analyse en voor hem zyn er hoogere waarden dan bet phospborgebalte. Nitraten zijn het land met, zoomrn als pbosfaten; en de hoogte van de halm en bet gewicbt van de graankorrels is-bet land met. Daarom loopt by zoo bedacbtzaam over den akker, daarom -werpt bij aandachti-g met wy- den armzwaai bet zaad in de voren en daar om verkruimelt hij eerbiedig de aarde tus- schen de vereelte vingers. Maar de boer, die denkt in tractoren en formuies en droomt van een gespeciabseerd boerenbedrijf; slecht fruit of alleen suiker- bieten en geen vee, zelfs geen klemvee, is losgeslagen van den bodem. De man op den tractor ruikt met, hoe de aarde kan ruiken, wanneer de ploeg de stop- pel scheurt. Hij voelt de kraeht en de warirne van de aarde niet onder (zijn voeten, by tilt het' handvat van den ploeg niet bedachtzaam op, om over een veldsteen te glijden. Hij neemt geen handvol aarde op aan het einde van de voren en bij knielt niet op den grond neer om zijn brood te eten. Hij ploegt bet veld af, in korten tyd en zonder veel inspanning. Het is zoo gemak- kelijk en zoo economisch. Zoo gemakkelyk, dat bet wonder van het land verloren gaat, zoo economisch, dat de band met de aarde verbroken wordt. En in den boer op den tractor gal de verachting groeien, die alleen een vreemde ondervindt, die weinig begrip en geen land beeft. Wij leven in dagen van strijd en wij zien de moeizame geboorte van een nieuwen tijd. Wij zien ook, boe oude en eeuwige waarbeden in den tijd, die aohter ons ligt, verloren dreigden te gaan. Maar wij zien ook, boe tbans deze vergeten waarden nieuwen en die- peren zin verkrijgen. En goo zien wij ook de wedergeboorte van den boerenstand. Om deze wedergeboorte te. belpen bevorderen, om de oude waarden, welke het diepste wezen van den boerenstand uitmaken te bescher- men en hoog te bouden, is de Nederlandsche Landstand in bet leven geroepen. Noord-Afrika: Tydens lucbtaanvallen op Cyrenaica werden vier Britsche vliegtuigen nggrcpcfh ritPTl Oost-AfrikaV (Het lucbtdoelgescbut van de vesting Oualag beeft een vyandelijke machine neergehaald. Een tweede toestel werd getroffen door bet luchtdoelgeschut van de vesting Culquabert en stortte brandend neer binnen onze llnies. De officier-bestuurder, een Zuid-Afrikaan, commandant van 't eska- der, dat den aanval uitvoerde, werd uit de vlammen gered en krijgsgevangen gemaakt. In den nacbt Van 1 November hebben for- maties Italiaansche bommenwerpers de vlootbasis Valetta op Malta aangevallen als- mede het vliegveld Tavenezia op Malta. OFFICIEEEE VERKLARING VAN DE DUITSOHE REGEERING NAAR AANLEIDING VAN DE REDE VAN ROOSEVELT. De Duitsche regeering maakt de volgende •verklaringen bekend: 1. De president van de Vereenigde Staten van Amerika beeft in een rede op 28 October de volgende beweringen verkondigd: 1) de regeering vab de Vereenigde Sta ten is in het begit van een gebeime landkaart, die in Duitschland door de Duitscbe regee ring is vervaardigd! Het betreft een land kaart van Midden- en Zuid-Amerika, zooalis de Fiihrer dat wil reorganiseeren, door van de Veertien landen, welke zicb in dit getaied bevinden, vijf onderworpen staten te maken om daardoor het gebeele Zuid-Amerikaan- sdhe continent onder zijn heerschapprj te brenlgen. Een van deze vijf staten zou zoog^naamd 6ok de r,epubliek Panama omvatten, alsmede het Panamakanaal. 2) De AmerikJaansche regeering is in bet bezit van een tweede document, dat door de Duitsche regeering is opgesteld. Dit docu ment bevat bet plan, na den door Duitsch land gewonnen oorlOg alle bestaande gods- diensten in de wereld af te schaffen. De katbolieke, de p rotes tan tsche, mohamme- daanscbe, bindoe, boeddbistisebe en joodscbe godsdiensten zullen op degelfde wijze worden hfgesdhaft, het bezit van de kerken geconfis- keerd, het kruis en alle andere symbolen van de godsdiensten verboden, de geestelijke stand op straffen van overbrenging naar een concentratiekamp tot zwijgen gebracht. In plaats van deze kerken zal een intema- tioriale, nationaal-socialistische kerk komen, waarin door de nationaal-socialistische Duit scbe regeering aangewezen sprekers een functie zullen uitoefenen. In phials van den bijbel zullen woorden uit bet boek van den Fiihrer, Mein Kampf, worden opgedror.ger) en als heilige schrift van kracbt worden ver- klaard. Het kruis van Christus kal door het hakenkruis en thet ontbloote zwaard worden vervangen en tenslot'te zal in plaats van God de Fiihrer komen. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft. zelf bevestigd, dat de Kearny dieptebommen beeft geworpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo's op hem wer den afgevuurd, waarvan een den torpedo- jager heeft getroffen. De Duitscbe regeering constateert derh'al- ve, dat ten eerste de door president Roosevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Ajme- rikaanscbe torpedojagers door Duitsche .zee- strijdkrachten gijn aangevallen en dat dus Duitsdhland Amerika heeft aangevallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de officieele verklaringen van de Amerikaansche marine-autoriteiten en ten tweede dat in tegendeel de beide Amerikaan sche torpedojagers Duitscbe duikbooten heb ben aangevallen en dat dus Amerika Duitsch land heeft aangevallen, betgeen eveneens door de Amerikaansche marine-autoriteiten wordt bevestigd. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De politieke correspondent van de Daily Express meldt, dat de Sowjetregeering de Britsche regeering beeft uitgenoodigd om den oorlog te verklaren aan Finland, Roemenie en Hongarije. -Het btad wijst er in dit ver- band op, dat de diplomatieke betrekkingen met deze drie landen reeds zijn verbroken en dat een oorlogsverklaring derhalve practisch geen verschil ,zou uitmaken. De bolsjewisti- sche staatsleiders hebben eehter met grooten nadruk hun verzoek ingediend, aangezien zij de grootste beteekenis hechten aan een for- meele daad van dezen aard. Het blad geeft ten slotte de opvatting te kennen, dat het Engelsche kabinet, voordat bet een beslissing zal nemen, met de Ver. Staten overleg zal plegen. HET De LUISTERVERBOD IN FRANKRIJK. door de1 Fransche regeering aangeno- ITALIA AN,SGI I WEERMACHTSBERIOHT In zijn weermacbtsbericht no. 518 maakt het Italiaansche opperbevel bet volgende bekend: Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben Zondagnacht boven de zone van Ragoesa Sicilie) en boven Castellamara di Stabia gevlogen. Het aantal slacbtoffers is uiterst gering en de aangericbte materieele schade onaanzienlyk. De geheiane docbimenten van Roosevelt. De Duitsche regeering constateert ten aan- zien hiervan: 1) Er bestaat nocb in Duitschland door de Duitscbe regeering vervaardigde land kaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, nocb een door de Duitscbe regeering vervaardigd document over bet afschaffen van de godsdiensten in de wereld. In beide gevallen moeten bet dus verval- edhingen van den grofsten en meest onbehou- wen aard zijn. 2) De beweringen over een verovering van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffinig van de godsdiensten en .kerken in de wereld en de vervanging daarVan door een nationaalsocialistische kerk zijn zoo on- zinnig en absurd, dat bet voor de Duitsche regeering overbodig is, hierop in te gaan. De Duitsche regeering beeft bet boven- staande aan alle neutrale regeeiingen. waar- onder ook die van midden- en Zuid-Aimerika langs diplomatieken weg ter kennis ge- bracht. B® incidenten ter Bee. 2. De President van de Vereenigde Staten van Amerika heeft in zijn rede van den 28en October verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager den vierden September en een andere Amerikaansche torpedojager den zeventienden October door Duitsche zee- gtrijdkracbten zyn aangevallen. De Ameri kaansche regeering heeft het schieten willen vermyden. Docb bet schieten is begonnen en de gescbiedenis heeft vasbgelegd, wie bet eerste scbot beeft gelost. In werkelrjkjbeid blijkt uit het rapport van da Duitsche duikbootcommandanten en uit de gepu'bliceerde officieele verklaringen van de Amerikaansche marine-autoriteiten volgende toedracht: Het incident van den vierden September beeft betrekking op den Amerikaansehen torpedojager Greer, dat van den zeventienden October op den Amerikaansehen torpedojager Kearny. (De torpedojager Greer heeft in nauwe, militlaire samenwerking met Engelsche zee- strijdkrachten een Duitsche duikboot uren- lang adhtervolgd. By deze achtervolging is de Duitsche duik boot, die zicb onder water bevond, met diepte- bo.'mmen aangevallen. Eerst nadat deze aan val bad plaatsgevonden, heeft de Duitscbe duikboot van baar strydmiddelen gebruik g maakt. De torpedojager ,zette de achtervol ging met dieptebommen ncg verscheidene uren zonder succes voort. De torpedojager Kearny voer ter bescher ming van 'n konvooi, toen bij 't verzoek om hulp van een ander convooi op een andere plaats van den Atlantischen Oceaan opving, dat in een stryd was gewikkeld, met Duit scbe zeestrydkrachten. De Kearny veran- derde daarom zijn koers, begaf zioh -naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebom men aan. men wet betreffend-e bet verbod van luiste- ren naar buitenlandsche zenders, werd in de Fransche staatscourant gepublfceerd. Bij daze wet wordt het verboden te luisteren, in bet openbaar of op particuliere plaatsen, naar alle uitzenidingen .van' ,den Engelschen omroep en andere buitenlandsche zenders, die sedert verscheidene maanden een felle anti-Fran sche propaganda voeren. Bij o-vertredingen kun- nen ,de volgende straffen gegeven worden. Intemeering in een concentratiekamp, slui- ting der lokalen voor den tijd van zes mlaan- den. boeten tot 100.000 frcs, gevangenisstraf van zes dagen .tot twee jaar en inbeslag- ne-ming der radiotoestellen. DE KANSEN VAN ENGELAND. Het D.N.B. meldti uit Berlijn: De Frankforter Zeitung beeft de vooruit- zicbten onderzocbt, die ,zieh na de militaire beslissingen in October met betrekking tot het Europeesche vastel'and en de Vereenigde Staten voor -Engeland voordoen, en zegt: in September hadden de Engelschen pog hun hoop op de Sovjets en op de Vereenigde Sta ten gesteld. In October is de hoop, dat Europa met hulp van de Sowjets weer onder Engel schen invloed zou kunnen komen, verdwenen. Het vasteland is definitief onttrokken aan de Engelsche controle. Er rest den Engelschen dus ncg slecbts de hoop op de Vereenigde Staten. Maar ook in dat opzicht is in Octo ber een belangrijke beslissing gevallen. De Engelschen hebben niet alleen het vasteland van Europa verloren, zij staan ook op het punt hun plaats in de wereldpolitiek te ver liezen. Het imperialisme van Roosevelt, al- dus de Frankfurter Zeitung verder, is er klaarblijkelrjk op gericbt, de Vereenigde Sta ten van een vasterandsmacblt tot een oceaan- macht te makeA en de beide groote oceanen onder de controle van de Vereenigde Staten te brengen. Het blad wijst er tenslotte op, dat den En gelschen nog enkele dagen voor den oorlog de kans werd geboden, weliswaar af te zien van inmenging in de aangelegenheden van het Europeesche vasteland, doch daarvoor de garantie voor hun wereldrjjk te verkrijgen. De Engelschen hebben deze kans van de hand gewezeif en in den oorlog beide dingen op bet spel gezet en verloren.j EN ZELFIVERTROUWEN. KLGGESTETJN Donderdagavond, aldus de N. R. Crt., kon men in het hoofdartikel van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden de opmerking lezen, dat zelfs -een overwinning van Enge land op den Atlantischen Oceaan voor Enge land niet meer zou beteekenen, dan dat het eilandenrijk ier juist in zou slagen om in zijn behoeften te voorzien. „Van het nooddruftige onderhoud van de Britsche bevolking tot aan de landing op het Europeesche vasteland, welke alleen tot een beslissende wending in den oorlogstoestand zou kunnen l-eiden, is het echter een stap, welken Engeland zelfs na een overwinning op 'den Atlantischen Oceaan nooit zou kunnen ondernemen." Een dergelyke veronderstelde positie betee- kent natuurlijk niet; dat het Duitscbe Ryk op het punt zou staan de overwinning op den Atlantischen Oceaan aan dentegenstander te laten en zich in Europeesche zelfgenoeg zaamheid terug te trekken. Wat den Nederlanders als zeevarend en handeldrijvend volk vaak ter geruststelling Voorgehouden is dat de verzekering van de oeconomische zelfstandigheid van het nieuwe Europa,in geen geval afsluiting Van het wereldverk&er zal beteekenen is meer dan een voorspiegeling. Zou bet nieuwe Europa tenslotte in sichzelf opgesloten blij ken, dan zou bet doel van de organisatie zijn gemist. „Niet de organisatie van de armoede is ons doel, betoogt de Deutsche Zeitung i. d. N. nog eens, veeleer staat ons een Europa •voor den geest, waarin de tot medeschepping geroepen volkeren een leven kunnen leiden, dat het leven waard is." Het leven, dat het leven waard is, is ech ter een veeleischend leven. Om tot vollen bloei te komen trekt het zijn levenssappen uit de gebeele aarde. Juist dit streven naar een steeds booger sociaal peil, in voortduren- de wisselwerking met de ontwikkeling van oeconomie, verkeer en teebniek, komt in bot- sing met de begeerte naar 'wereldmacht van eenig afzonderlijk volk. Want dit peil strjgt eerst dan naar behoefte, wanneer een vrij verk-eer met de bronnen van bevrediging ver- zekerd is. „Het nationaal-socialistische Duitschland, aldus nog eens weer de Deutsche Zeitung i. d. N., is niet met imperialistische doelein- den ten strijde getrokken. Zijn streven ging eenig en alleen naar ;de verzekering van de Duitsche levensruimte; daar deze levensruim- te echter zonder reen nieuwe ordening van Europa niet te verzekeren was, moest ook de taak van een nieuwe ordening van het conti nent wordep ondemomen." Overeenkomstig gedachten, welke Adolf Hitler reeds in Mein Kampf had uitgespro- ken, hoort men nu steeds duidelijker betoo- gen, dat de -strijd tegen de Sowjetunie eigen- lijk eerst de afsluiting vormt van dit werk van Europeesche ordening. Zoo leest men deze week in Europa-Kabel: ,,Het is een oude droo-m der bolsjewisten geweest het Duitsche productie-apparaat met zyn hoog-ontwikkelde arbeidskrachten bij het Russische grondstoffenreserVoir te laten aan- sluiten. Zuiks zou door de verovering van Duitschland, door middel van de wereld- revolutie, dienen te gdschieden. Nu is het oogenblik aangebroken, waarop de verwezen- lijkingf van dit reusachtige project kan ge- schieden, thans echter niet als doelstelling het Russische continent, doch als een plan van Europa. Binnen enkele jaren zal de Russische -ruimte nader tot Europa zijn ge- bracht. Rusland zal niet meer datgene voor zijn, wat het tot dusverre is geweest, namelijk een op zichzelf staand, reeds zoo Vaak tegen Europa in beweging gebracht continent, doch een ruimte, die Europa aan- vult en het in staat stelt, vrijer te ademen, en die ook een aanval van over den oceaan denkbeeldig maakt. Europa en Rusl-and zul len met -elkaar vergroeien eh er zal een nieuw werelddeel ontstaan. Maar ook daarmede is. de van het Groot- Duitsche -Ryk uitgaande organiseerende functie niet ten einde. Beh-alve van een orde ning van een nieuw Europa, heeft men ge-' sproken van een nieuwe ordening van het Afrikaansche continent, met het doel, Duitschland en den met dit land bevrienden machten e-en legitiem aandeel in de kolonien en de grondstoffen van het zwarte wereld deel te verschaffen. Ook zou het kunnen, werd dezer dagen van ambtelijk-e zijde aan onzen Berlijnschen correspondent te verstaan gegeven, dat uit het verdere verloop van den oorlog tegen de iSowjetunie een nieu.we orde ning van bepaalde Aziatische territoria, in het byzonder wat betreft Sowjet-Rusland, noodig zal 'blijken, waarbij uiteraard de orde ning van Oost-Azie het domein van Japan zou blrjven. Ook in deze Oost-Aziatische herordening echter een rechtstreeks Europeesch, en meer in het bijzonder een Nederlandsch be- lang verwikkeld, in zooverre het de positie van Nederlandsch Oost-Indie betreft. We hebben dezer dagen uit krantenberich- ten moeten vememen, hoe uit economische en militaire afhankelykheid dit deel van ons Ryk, op welks kolonisatie wy met redien trotsch kunnen -zijn, zoozeer onder Engelsch- Amerikaanschen invloed g-eraakt, dat wij voor het uiteinddyk verlies ervan moeten duchten. al was het alleen maar, omdat zich nauwe- lijks een toestand laat denken, waarin Enge land en de Vereenigde .Staten ons ook maar ten deele in het bezit ervan zouden 'willen herstellen. De ontwikkeling van dit nieuwe -Europa en ons aandeel daarin beteekent echter om- gekeerd een machtsontplooiing, welke ons langs een anderen kant veroorlooft aanspra- ken staande te houden, waaraan op een oogenblik alle grondslag van macht ontzon- lcen leek. Dit is echter een igedachte, welke slechts daar doordringt, waar men de toekomst van het eigen volk reeds met die van Europa ver- eenzelvigde. Dezie gedacbte bezdeld-e onge- twyfeld ook ir. Mussert, toen bij in de ge- meenschappelijke bijeenkomst van N.S.D.A.P. en NjS.B. Zondag j.l. te Utrecht uitsprak, dat de Nederlandsche aanspraken op de over- (zeesche bezittingen volledig zullen blijven gehandhaafd. Ook hy schlep de tegenstelling tusschen machteloosheid ginds en de nieuwe machts- Vorming hier. Dat was als het ware de actua- liteit van hetgeen dr. van -Genechten tevoren historisc-h had betoogd: indien ons volk in den strijd tegen Engeland om de vrijheid ter zfee het onderspit had gedolven, dan was dit alleen daardoor dat het Nederlandsche zielen- ttal te klein was en men zich geen dekking in den rug kon verschaffen in den vorm van het toenmalige Duitsche Ryk. In het besef, dat zulk een ruggesteun in het tegenwoordige Duitsche Rijk gegeven is en in de organisatie ,van het nieuwe Europa door eigen medewerking bekrachtigd wordt, ligt thans de (bron van nieuw, gerechtvaardigd zelfvertrouwen voor wie in dit nieuwe Europa gelooft en uit dit geloof de kraeht tot zelf- handhhving put, ook daar waar ide kansen voorloopig -no-g zoo tegen schijnen te staan. WINTERHLLP NEDERLAND. Het beroep van Winterhulp op den offer- zin van die landgenooten, die zich in een zekeren welstand mogen verheugen, is niet zonder resultaat gebleven. 'De resultaten van de eerste maand van de tweede winterliulp-actie steken zeer gun- stig af bij die van de laatste maand van de vorige actie-periode. In Mei -kwam 253.000 bij de Winterhulp binnen; de opbrengst van de afgeloopen maand is rond .f 500.000, dus ongeveer tweemaal zooveel. De ondersteuning van vele duizenden in aanmerking komende landgenootery kan met kraeht worden ter hand genomen. Al moge dit een reden zijn tot voldoening, aanleiding geven tot voldaanheid mag het echter niet. Duizenden landgenooten kunnen niet met de opbrengst van de inzamelingen van ddn maand gedurende den ganschen winter wor den geholpen. Het is daarom noodig, dat aan het Winter- hulpwerk op nog breeder basis wordt deel- -genomen. Behalve door financieel te steunen kan men dit ook doen door aan de inzame lingen actief deel te nemen. DE IN SOHRIJVIN G AAN DE UNTVERSITErrEN. Verschenen is een besluit van den secreta- ris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, betreffende de mschry- ving van studenten aan de Rijksuniversitei- ten, de Technische hoogeschool te Delft en de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Hierin wordt bepaald: Na het verkrijgen van machtiging van den secretaris-generaal van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft de rector- magnificus van een RijksuniveEsiteit, van de Technische hoogeschool te Delft en de Land- bouwhoogeschool" te Wageningen dan wel hi), die de functie van rector magnificus waar- neemt, de bevoegdheid: a. de inschrijving tot een passend getal studenten te beperken; b. als voorwaarde voor inschrijving te be- palen, dat zij slecbts geldt voor het bijwonen van lessen in bepaaldelijk door hem op het inschrijvingsbewrjs aangeduide faculteiten dier universiteit of afdeelingen dier hooge school. Dit besluit is Zaterdag in werking getre- den. BURGEMEESTER MULLER GEKNST.ALLEERD ALS DISTRICTS- LLIDElv DER N. S. B. Zaterdagmiddag heeft de plaatsvervangen- de leider van de N.S.B., de heer C. van Geel- kerken, den heer F. E. Miiller, Rotterdam's nieuwen burgemeester, geinstalleerd als dis- trictsleider en gemachtigde van ir. Mussert voor het district Rotterdam van de N.S.B. Dit geschiedde op een bijeenkomst in de Riviera- hal van Diergaarde Blijdorp, welke tot de laatste plaats toe beze-t was. Het podium van de groote glazen zaal was versierd met bloemen en vlaggen. Onder de vele genoodigden bevonden zich o.m. Presi dent dr. C. Volckers, gevolmachtigde van den Rijkseommissaris yoor Rotterdam, vertegen- woordigers van de N.S.D.A.P., ir. Huygen, secretaris-generaal van de N.S.B.. mr. Kar- does, organisatie-leider dezer beweging, baron van Haersolte, gemachtigde van ir. Mussert in Zuid-Holland. NIEUWE REGELING VOOR DISTRIBUTIE VAN TEXTIELPRODUCTEN. GowijzJgde puntemwaaidjeieijinig. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend dat met ingang van 3 November de onlangs uit- gereikte, derde, textielkaart voor den aan- koop van textielgoederen in gebruik zal wor den genomen. Uit den aard der zaak heeft de beschik- bare hoeveelheid goederen het noodzakelrjk gemaakt de rantsoeneerin-g van textielproduc- ten te verscherpen. In de eerste plaats zal met 60 punten (de nummers 61 t/m 120) volstaan moeten wor den tot 1 Mei 1942; de punten van de nu loo- pende textielkaart kunnen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoopen van artike- len eveneens nog mogen worden gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zullen volgens de reeds gepubliceerde regeling de groote stukken en de stoffen daarvoor slechts te verkri/.gen zijn op een speciale vergunning onder -gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, welke tot op zekere hoogte onont- beerlijk kunnen worden geacbt en waamaar de vraag groot is, een speciale regeling ge troffen. In de waardeering van de punten is eenige verandering gekomen, die voor enkele artike- len iets -gunstiger, voor andere iets ongunsti- ger is geworden. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inlevering van punten kon geschieden, zullen voortaan slecbts op punten verkrijgbaar zyn. Textielbijslhgkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt wie voor toeslag- kaarten in aanmerking kunnen komen. De nu loopende textieibyslagkaarten blijven gel- dig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale textielkaarten worden uitgereikt. Op den dag der uitreiking van deze kaarten ver- valt de regeling, dat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op do distributiestamkaart van het kind of op de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1