rti rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ■GSr No. 10.287 VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 81? Jaargang Buitenland Binneniand EERSTE BLAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. A ms het teeken der .overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme 1 SCHERPE CONTRALE OP GROENTEN EN FRUIP. TERNEUZEN, 31 OCTOBER 1941. NEUZENSCHE CO U RANT BtaAm -* W B (mm S rwr* ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Fimia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 207S. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. kt.ttttmf. ADVERTENXIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnemerft tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de vutgav DIX BLAD VERSCHIJNX IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAG A VOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. DUITSCH WEERMACHXSBERICHX. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Donderdag bekend: Op bet schiereiland Krim zetten de Duitsche strijdkrachten de achtervolging van den verslagen vijand zonder onder- breking- voort. Plaatselijke tegenstand van zijn achterhoeden werd gebroken. Hierbij werden opnieuw verscheidene duizenden gevangenen gemaakt en stuk- ken geschut buitgemaakt. Bij de achtervolging van den vijand in het Donetsbekken werd de bovenloop van de Donets door de Duitsche troepen en die der bondgenooten over een breed front bereikt. Tijdens succesrijke aan- valsoperaties tusschen het Hmenmeer en het Ladogameer veroverden gepant serde troepen tijdens een snelle, onver- wachte manoeuvre een vijandelijken pantsertrein. Zij maakten talrijke gevan genen. Zeer zware artillerie van het leger heeft met goed succes voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad be- stookt. Doeltreffende nachtelijke aan- vallen van de luchtmacht waren-gericht op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika bombardeerden Duit- sohe gev'echtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Matroeh en de havengebieden in de Nijl-delta. Afzonderlijke pritsche vhegtuigen wierpen Donderdagnacht boven het Noord-Duitsche kustgebied bommen neer,zonder schade aan te richten. Luitenant-kolonel Galland, commo dore van een jachteskader, heeft zijn 90e en 91e overwinning in de lucht behaald. de NIEUWE ZIEKENFONDSREGELING. Over 't Ziekenfondsenbesluit, dat op 1 No vember a.s. in werking treedt, zouden, schrijft De Z., vele kolommen te schrijven zijn. Wij vreeze'n edhter, dat, als wij te uitvoerig wer den, de hoofdzaken, waarom het toch voor de betrokkenen gaat, uit het oog zouden worden verloren. Wij zullen dan ook trach- ten die hoofdzaken te belichten, daarbij reke- ning houdend met de situatie in onze pro- vincie. Het denkbeeld van een volledige ziektever- zorging ligt reeds in de ziektewet van 1913 van Minister Talma. Maar tot dusver bleef het bij uitkeering van ziekengeld bij ziekte en tot uitvoering van een ziektefondswet kwam het, ondanks vele pogingen niet. De materie bleek niet gemakkelijk te regelen te zijn. Wei werd echter door vrijwillige verzeke- ring bij ziekenfondsen en vereenigingen voor ziekenhuisverpleging veel bereikt. De nieuwe regeling, die morgen ingaat, zal zich bij dit vrijwillig tot stand gekomene zooveel moge- lijk aansluiten. Het Ziekenfondsenbesluit regelt nu de ge- neeskundige verzorging van den ar.beider en zijn gezin en de uitkeering bij overlijden. De premie voor deze verzekering wordt voor de eene helft (2 pet.) betaald door den werkgever en voor de andere helft (2 pet.) door den werknemer. Ongeacht of men zich bij een Ziekenfonds verzekert of niet, moet met iirgang van 1 November a.s.( door den werkgever de premie van het loon van den arbeider, die onder de ziektewet valt, worden ingehouden. Degenen, die zich niet tijdig aansluiten, zullen in de toekomst bij ziekte geen zjeken- geld ontvangen. De werknemer krijgt, als hij reeds lid is van een ziekenfonds, een kaart ter invulling toegezonden, die hij na invulling zijn werk gever ter hand moet stellen. Is hij nog geen lid van een ziekenfonds, dan moet .hij zoo spoedig mogelijk op het postkantoor zulk een kaart halen, deze invullen en zijn werk,- gever overhandigen. De arbeiders moeten zich dus aanmeldeh bij een toegelaten ziekenfonds. Als de verzekerde bij het ziekenfonds is ingeschreven, ontvangt hij volledige, genees- kundige behandeling, waarbij ook verpleging in een ziekenliuis of sanatorium is inbegre- pen. Van belang is nu de vraag, wie onder de ziektewet vallen. Dit zijn alle arbeiders(sters) in dienst van een onderneming, die een vast loon van niet meer dan /3000 per jaar verdienen. Is de man bij de ziektewet verzekerd, dan vallen ook met hem onder die wet zijn vrouw en zijn kinderen tot 16 jaar. Natuurlijk ook die kinderen van 16 jaar en ouder, die zelf in loondienst zijn en die aan de bepalingen der ziektewet voldoen (echter geen dienstboden b.v.). Niet onder de ziektewet vallen dus o.a.: middenstanders, werkgevers, land- en tuin- bouwers (zoowel groot- als kleinbedrrjf huispersoneel (dienstboden), arbeiders in vasten dienst van 'Staat, Provincie, Gemeen- te, Waterschap of Polder, spoorwegarbeiders in vasten dienst, ambtenaren, geestelijken, onderwijzers, politiepersoneel, zij die in loon dienst bij een onderneming zijn en meer dan 3000 per jaar verdienen, gepensionneerden, enz. Zij, die niet onder de ziektewet vallen, zijn niet verplicht zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. Ons wordt ook gevraagd, hoe het nu straks zal gaan met de vereenigingen voor zieken huisverpleging, waarvan in Zeeland vele dui zenden lid zjjn. Voor hen, die niet onder de ziektewet val len, verandert er niets. Zij blijven gewoon lid van hun vereeniging en behouden alle rechten. Zij, die wel onder de ziektewet vallen, die- nen er wel op te letten, om moeilijkheden te voorkomen, dat hun kinderen van 16 jaar en ouder, voor zoover ze niet bij de ziektewet verzekerd zijn, betalend lid van de vereeni ging blijven. Verder is, naar wij vemamen, zoowel op Walcheren als op Zuid- en Noord-Beveland, in beginsel overeengekomen, dat de zieken fondsen hun leden bij de vereeniging voor ziekenhuisverpleging herverzekeren voor wat de ziekenhuisverpleging aangaat, zoodat ook de bij de ziektewet verzekerden hun kaart van ziekenhuisverpleging ook al hebben zij daar voortaan niet meer op te betalen, zorg- vuldig moeten bewaren. Men doet verstandig de betaling bij de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging pas te be- "eindigen, als men weet, dat men bij het Ziekenfonds is ingeschreven. De groep losse werklieden, die nu en dan, vooral in den winter, een periode van werk- loosheid doormaakt, zal wel deVgrootste moei- lijkheid opleveren. Aangekondigd is, dat hiervoor wellicht nog een nadere regeling zal volgen, omdat anders deze menschen groot ggvaar loopen, op een zeker moment bij ziekte of ziekenhuisverple ging buiten elke uitkeering te vallen. Zij zul len het beste doen in hun eigen belang voor- loopig betalend lid van fonds of vereeniging te blijven. DE TAAK VAN DEN DORPSBOERENUEIDER. Op zijn schouders xai een zware vedanlVvnoT'ding rust/en. In de opkamer van de oude Drentsche boerderrj staat een kist. Oer-oud en massief, kunstig besneden en voorzien van zwaar ijzeren beslag. Men kan zulke kisten ook vindijn in de etalages van een kunsthandel in de groote stad „Antieke haverkist", staat er bij, zeer geschikt voor halbank. Het laat- ste modesnufje, prijs slechts vierhonderd guldenZ(j gaan grif van de hand, die kisten, waarin eens de boer het ,,kistentuug" bewaarde, de Zondagsche pronk van boer en boerin. De kist in de oude Drentsche boerderij, in de buurt van de Hondsrug, midden in de „01de Laandschap" is niet te koop. Zulke dingen verkoopt een Drentsche boer niet vrij willig, ook al worden hem er honderden gul dens voor geboden. En zeker deze kist niet brandkast en archief van de boermarke De oude Drentsche boer m6t het wuivende zilverwitte haar boven de fel-blauwe ocgen is de boerrichter, de ongeltroonde koning van de kleine boerengemeenschap. In de kist bevinden zich de oude vergeelde papieren, welke betrekking hebben op de verdeeling van de markegronden en op het jaChtrecht. In de kist bevindt zich ook de boerhoom. Op die boerhoorn werd geblazen, wanneer de boerrichter de vrije boeren bijeenriep ter vervulling van de „naoberplichten" en ter bespreking van de kwesties, welke er gerezen waren in de dorpsgemeenschap. In de komende dagen zullen in de dorpen in Drente opnieuw de boerhoorns klinken. Tot nieuw leven is de boermarke gewekt en nieuwe problemen zullen besproken worden. De boerrichter heeft als dorpsboerenleider, een nieuwe en veelomvattende taak gekregen en op zijn schouders en die van den dorpsboeren- raad komt de zwaarste en voornaamste taak van den Nederlandschen Landstand te rusten. Slechts weinig-niet-plattelanders kunnen be- seffen, hoe zwaiar deze taak de eerst komen de tijd zal zijn. Want het komt er thans niet alleen op aan om de voedselvoorziening van ons volk veilig te stellen, er zijn hoogere waarden in het spel en er zijn nog belangrjjker opgavem te vervullen. Want uit een gezonden boerenstartd vloeit een sterlce en frissche bloedstroom in het geheele volk. Nog is het Nederlandsche volk niet geheel tot het besef gekomen, dat het slechts door den Landstand in den bodem van zijn vaderland wortelt. Eerst wanneer dit besef doorgedrongen is in alle lagen van onze bevolking zal met recht kunnen worden gesproken van een wedergeboorte van den Nederlandschen boerenstand en van een nieu- wen opbloei van ons geheele volk. staat scheppen, dan moet men uitgaan van de fundamenteele beteekenis van den land- W m. Boerenleider E. J. Roskam Hzn. (Foto Polygoon) bouw voor dezen staat en Industrie en han- del naar behoefte hierbij inschakelen. Een dergelijke staat zal in de eerste plaats zijn aandacht moeten schenken aan die voor- waarden, welke noodig zijn om een gezonden boerenstand in het leven te roepen en te houden. De zorg hiervoor moet rusten in de handen van den Landstand en niet in die van stedelijk georienteerde intellectueelen. En deze zware, maar dankbare opgave heeft de nieuwe Nederlandsche Landstand te vervul len. Zijn taak is het de plattelandsvrouw en de plattelandsjeugd voor te lichten, begrip en achting voor den arbeid van den bodem- bewerker te wekken en te behoudenen bij de organisatie van het landbouwonderwijs meer dan tot dusverre is geschied den na- druk te leggen op de ideeele gezichtspunten. Daamaast moet gestreefd worden naar een hechte verbondenheid van den landarbeider en zijn familie met de hoeve, waarop hij werkt. Ten slotte rust op den Landstand de taak om alle bodemdewerkers tot d£n hecht geheel te smeden, in staat de zware opgave, welke de landbouw thans te vervullen heeft, naar beste krachten te verwezenlijken en daar- naast den bodembewerker alle mogelijke rechten te geven. Eerst dan zal de landbouw werkelijk het fundament van het nieuwe Nederland kunnen worden. LANDSTAND IN NEDERLAND. Den bodemtaewerker is reofht gedaam. Nederland heeft een Landstand. De grond- slagen zijn gelegd, in de komende maanden zal een lang verbeide wensch van het ge heele agrarische deel onzer bevolking werke- lijkheid geworden zijn. Een einde is gekomen aan de crisismaatregelen, welke voor onze boeren even vernederend als onbillijk waren. Door de instelling van den landstand is de landbouw erkend als een hoeksteen van het staatsgebouw. In het vrije spel der economische krachten is de landbouw altijd in het nadeel geweest, omdat de agrarische productie niet alleen van den mensch afhangt, doch beinvloed wordt door krachten, waarop de boer geen invloed kan uitoefenen. Hieraan zal door den Landstand een einde worden gemaakt. Doch niet alleen de economische belangen van den boer worden door den landstand gediend. Elke bodembewerker zal doordrongen moe ten worden van de gedachte, dat niet mate- rieele winst het hoofddoel van den land- arbeid mag worden, doch dat de arbeid op eigen bodem ook een eere-arbeid moet zijn in dienst van het geheele volk. De Lands- dienst zal zorgen, dat de landbouw economisch beschermd wordt, dat elkf> landhouwer in staat zal worden gesteld de noodige theo- retische kennis op te doen en dat voortaan boerenland slechts in .boerenhand zal komen. Doch hiemaast rust op den Landstand nog een andere en even voorname taak. Fundament van de manfewihtatppij. Want wil men een werkelijke volksche ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. In zjjn weermachtsbericht no/ 515 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Donderdagmiddag heeft de vijandelijke luchtmacht aanvallen ondemomen op eenige plaatsen in de provincies iReggio di Calabria en Catanzaro. Er werden bommen uitge- worpen, die neerkwamen op woonwijken en op groepen arbeiders, meerendeels vrouwen, die bezig waren met het binnenhaien van den oogst. De aangerichte schade is ieer gering. Tien personen werden gedood en 32 gewond. Noord-Afrika: Groote activiteit van onze artillerie aan het front van Tobroek. De vijand ondernam luchtaanvallen op Bengazi en Tripolis, waar een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Oost-Afrika. Niets bijzonders te vermel- den. In den loop van den nacht werden de vliegvelden van Malta door onze luchtmacht gpbombardeerd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Donderdagnacht is een aantal Britsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Op een aantal plaatsen zijn hrisant- en brand- bommen omlaag gevgorpen,. voocral. in- het Weaten des lands. Hierdoor zijn acht bur gers gedood en twee -zwaar gewond. terwjjl velgn licht zijn gewond. Een huis is vernield en drie huizen zijn emstig beschadigd. Aan een groot aantal andere gebouwen is lichte schade aangericht, in het bijzonder glasschade. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand is door het personeel gebluscht, zonder dat het bedrijf schade heeft ondervonden. 150 ooutrolfars drte dagen en nachfen cp pad. In het centrum van het land kon men dezer dagen bij dag en bij nacht op alle groote wegen lieden aantrdffen, die daar schijnbaar doelloos heen en weer slenterden, echter on- middellijk actief werden. zoodra een vracht- auto naderde. Op een met het bekende ,,spiegelei" gegeven teeken stopten deze wagens en de controleurs, want dat waren de diep in hun regenjassen gedoken mannen, hegonnen een nauwkeurige controle van den inhoud der wagens in geval deze uit groenten en fruit bestond. Een leger van ongeveer 150 contrdle-ambtenaren bad gedurende 3 dagen alle toegangswegen tot Utrecht, Amsterdam en Den Haag afgezet, teneinde het ongeoor- loofde vervoer van groenten en vooral van fruit te contrdleeren. Elk vervoer van dezen aard behoort door papieren gedekt te zijn. Zijn deze niet in orde of ontbreken zij, dan is er alle reden om aan te nemen, dat er iets scheef zit. Immers ook die groenten en fruit, welke niet naar veiling of koelhnis gaan en bijgevolg voor den zwar- ten bandel bestemd 'blijken, moeten nu een- maal van den teler naar zijn afnemers ver- voerd worden. Dit vervoer den voet dwars te zetten, was de taak, die de controleurs zich gesteld hadden. Zij deden dit o.a. in telefo- nische samenwerking met een groot aantal collega's, die overal in het land in de gelegen- heid waren de door de vervoerders verstrekte opgaven te controleeren. Bij deze controle werd er zeer veel aan dacht aan besteed, of de kwaliteitsaanduidin- gen op de geleide-papieren wel in overeen- stemming waren met de prijsvoorschriften. Te vaak nog wordt voor eerste kwaliteit, dus tegen den hoogsten prijs, verkocht, wat slechts tweede of derde soort is. Verschillen- de gevallen van ergelijke overtreding der hiervoor gestelde bepalingen werden gecon- stateerd. Vaak werd fruit, dat voor derde kwaliteit nog te slecht was als eerste kwaliteit aange- diend. Nauurlijk volgde dan in die gevallen steeds proces-verbaal met inbeslagneming. Het fruit ging daama direct naar een veiling, waar het tegen de juiste prijzen in den handel werd gebracht. In het geheel is, in grootere en kleinere partijen, 15.000 kg groenten en fruit In beslag genomen. Door deze breed opgezette controle, waarbij het moglijk was de overtreders van de voor- schriften direct in den kraag te pakken, is opnieuw gebleken, dat de overhefd niet stil zit. De naleving van de door haar tot be- scherming van het levenspeil genomen maat- regelen wil zij onder alle omstandigheden verzekeren. De huisvrouw, welke nog te vaak de schrik om het hart slaat als zij de prijzen van groen ten en fruit vemeemt en dan op haar vraag altijd weer moet hooren, dat het toch niet anders kan, omdat men "buiten de veiling moet koopen, zal geholpen worden bij haar pogingen om, week in week uit, de eindjes bij elkaar te houden. Daartoe wordt in de komende weken de controle op het prijspeil op de groenten- en fruitmarkten en bij gros- siers en detaillisten met kracht voortgezet. NIETIG VERKLAARDE PAGHTOVER- EENKOMSTEN. De staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van justitie en van landbouw en visscberij tot nadere regeling, in afwaehting van verdere voorschriften, van de gevolgen van nietig verklaarde pachtover- eenkomsten. Daarbij wordt bepaald, dat, indien vddr het in werking treden van dit besluit (op 29 Oct.) een pachtovereenkomst nietig is verklaard en de vroegere pachter ingevolge een beslis- sing van de pachtkamer of het pachtbureau op dezen datum het gepachte nog exploiteert, deze pachter aan de bevoegde pachtkamer kan verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toegestaan, met- twee jaar te verlengen. Dit verzoek moet uiterlijk binnen een maand na eindigen van den termijn zijn in- gediend, waarna de pachtkamer de partijen oproept. DE SPROOKJESSPELDJES VAN DE WINTERHULP. Het ligt in het voornemen van de leiding van Winterhulp Nederland het restant van de sprookjesspeldjes, waarmede destijds is gecollecteerd, op de scholen en ter gelegen- heid van kinderfeestjes te doen uitdeelen. Tot het tijdstip van de uitdeeling bestaat by de plaatselijke en provinciale bureaux nog gelegenheid deze fraaie speldjes te koopen. HOOGE BOETEN OP TABAKSGEBIED. Naar vemomen wordt zullen door den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen op korten termijn eenige hooge boeten op het gebied van den tabakshandel worden uitge- deeld. Op dit terrein zjjn n.l. eenige enstige mis- standen aan het Ucht gekomen. Zoo zal het den lezer zijn opgevallen, dat er in den han del vrijwel uitsluitend exhorbitant dure siga- ren en sigaretten te verkrijgen zijn. Toch worden ook de goedkoopere soorten geregeld gemaakt; zij blijken echter niet bij den win- kelier terecht te komen. Nu het volgens het Prijsvormingsbesluit verboden is. waren ach- ter te houden om later tegen duurdere prij zen te verkoopen, kan men tegen toestanden als bovengenoemd met kracht en met succes optreden, betgeen enkele tabaksparasieten als afschrikwekkend voorbeeld binnen eenige dagen aan den liive zullen ervaren. OPROEP. Bit*ertafel-»trateg*«n U kent ze wel, die oude beertjes die 's mid- dags ban de bittertafels in de caf6's buiten- landsche politiek plegen, veldslagen winnen, regeeringen afzetten, ja zelfs mannen als den Fiihrer en den Duce „tegenwerken". Bittertafelstrategen. Nog nimmer hebben zij, 'voor welk land'en volk,ook, iets bereikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn, die het moeilijk maakt van hen.te verwach- ten, dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd, zullen wij de heeren maar afschrijven. Maar in diezelfde cafe's hangen aan de lees- tafels jonge k^eder!anders rond, die ook al meenen met praten het nieuwe Europa te kunnen dienen,- of den nieuwen tijd te kunnen tegenhouden, inplaats van hun plicht te doen als goed vaderlander. Als goede vaderlanders, zooals die duizen den mannen, die in de gelederen van het legioen, als strijders in het W.A.-regiment, wel hun pjicht .begrepen en in het Oosten de eer van'ons vaderland hoog houden. Gij rond de leestafels hangende jongelin- gen, beseft -toch dat ook uw toekomst op het spel staat. Begrijpt dat er in dezen tijd beter werk te doen is dan sigaretjes rooken, mop- pen tappen, bridgen en cafe's bezoeken. Ginds in het Oosten zetten duizenden Ne derlandsche mannen hun leven in voor de toe komst van ons land en volk. Daar behoort u te zijn. Weg met die wandelstokken en bridgekaarten, neemt de wapenen op. Strrjdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dapper vaderlan der, meldt u aan hij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. DE BROODPRIJfZEN. Naar uit de prakttjk gebleken is, heerscht er nog eenig misverstand t.a.v. de berekening van de prijzen voor luxe-witbrood en luxe- brood. Door sommige bakkers worden, vaak ge heel te goeder trouw, prijzen voor luxe-wit brood gevraagd, die veel te hoog zijn. Zoo is het voorgekomen, dat een groote bakkerij in iEen Haag voor casinobrood 26 c. bereken- de, terwijl deze prijs in werkelijkheid slechts 20 c. mag bedragen. De Gemachtigde voor de Prijzen vest'gt er thans de aandacht op, dat voor luxe-witbrood slechts een prijs mag worden berekend, die gelijk is aan den prijs voor volkswitbrood, vermeerderd met 1 c. Onder luxe-witbrood wordt verstaan brood, dat slechts in vorm of bewerking afwijkt van volkswitbrood, terwijl onder luxe-brood verstaan wordt krenten- brood, rozijnenbrood en dergelijke broodsoor- ten, die ook in de samenstelling zichtbaar afwijken van volkswitbrood. Voor luxe- brood mag een hoogere prijs worden ge vraagd, indien deze prgs voor het in wer king treden van de beschikking ook reeds hooger was dan die voor volkswitbrood. In dat geval mag 'men den bestaanden prijs aanhouden, vermeerderd met 1 c. Ook is het nog niet voldoende tot alien doorgedrongen, dat de thans geldende brood- prijzen vastgestelde .prijzen zijn, waarboven, maar ook waar beneden, men niet mag ver koopen. Het spreekt dus van zelf, dat het geven van kortingen aan de klanten in strijd is met' de bepalingen van de verordening. Voor gestichten, ziekenhuizen e.d., welke vroeger, omdat zij groote hceveelheden tege- lijk afnamen, een extra korting genoten, be staat de mogelijkheid een korting van be- perkte hoogte te verkrijgen, indien zij. een voldoend groote afname hebben en een ver zoek richten tot het Rrjksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd te 's-Gra- venhage. VERPLIOHTE AANMELDING VOOR HANDEL EN AMBACHT. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is J de termijn voor inzenddng der vragenlijsten door de ccidernemingen die zich op het terrein 1 van handel en ambacht bewegen, met 14 da gen verlengd. MACHINESOHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diploma C (tioogste snelheids»diploma) van het insti- tuut Rients Bait te Den 'Haag slaagden dezer dagen mej. E. F. M. Everaert en de beer P. Doetjes, beiden te Temeuzen. GEEFT MET VREUGDE. Vrijdag en Zaterdag zullen de collecteurs van Winterhulp met behulp van lijsten wederom een beroep op de Zeeuwsche offer- vaardighefid doen. De winter staat voor de deur. Er zal veel nood te lenigen zijn. Qffert dus voor Uw provinciegenooten, die minder goed gekleed, minder goed gevoed. minder goed verwarmd dan Gij de moeilijkheden van het barre jaar- getijde moeten overwinnen. Maakt U van Uw verantwoordelijkheid jegens den medemensch niet met een Jantje van Leiden af. Verschuilt Uw sociale plicht ook niet achter allerlei drogredenen, die in den beginne opgeld deden, maar die thans toch waarlijk wel door de feiten zijn achter- haald. Geeft voor hen, die in nood verkeeren! Geeft met vreugde, en neemt het den collec teurs niet kwalijk, dat zij zich, uitslovend voor het goede doel, wederom aan de bel trekken. Komt deze werkers van de Winterhulp tegemoet door Uw gave tevoren gereea te leggen. Dit spaart tijd, die anders met wachten verloren gaat. DE NIEUWE BONNEN De volgende nieuwe bonnen zijn aange- wezen: Geldig van 2 tot en met 8 November: Brood: 42-4, 4 rantsoenen; 42, een half eantsoen. Vle(esch42-vleesch, een half rantsoen; 42- vleeschwaren, d^n rantsoen. Melk: 42, 1% liter. Aardappelen: 42-A, 1% kg; 42-B, kg. Geldig van 2 tot en met 20 November: Boter: 51 en 52 (boterkaart en vetkaart), elke bon 125 gram. (Voor vetkaart met reductie.) Geldig van 2 tot en met 29 November: Suiker: 136 algemeen, 1 kg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1