Fa Wed. A. H. DONZE Tijdelijke sluiting weg. Bloemenmagazijn G.J.WILL Bioemwerk Advertentien Julianastraat 63 HOOFD KANTOORBEDIENDE Openbare Verkooping. Meubilaire goederen, Vuuraanmakers Aanmaakturf Melksuiker voor alle gelegenheden. Steeds voorhanden, groote sorteering BLOGIGNDE PLANTE1M, zooals Cyclamen, Begonia's, witte Potchrysanten enz., alsmede diverse soorten Snijbloemen. TERNEUZEN, 29 OCTOBER 1941. RECHTSZAKEN. VERDUISTERING. BEKENDMAKING M. VAN NIEULANDE Per 1 November gevraagd ONTVANGEN KiAiarif (jonge Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen levert U keurig verzorgd Verzending naar alle plaatsen districtsleider der N.S.B.. van der Weiden. Hij herinnerde aan de scholingsbijeenkomst van den kring Utrecht van het Artaeitshereich der N.S.D.A.P., die een jaar geleden werd gehou den. en gaf uitdrukking aan zijn vreugde en voldoening, dat de toen gegeven richtlijnen in de gemeenschappelijke bijeenkomst met de Nederlandsche kameraden haar volledige bevestiging hadden gekregen. Vervolgens behandelde de nieuwe Beauf- tragte, Sommer, die door de vergadering hartelijk werd begroet, als scholingsleider van het Arbeitsbereich in een uitvoerige lezing de geschiedkundige banden tusschen de Nederlanden en het Duitsche rijk. Hij toon- de de fouten, die waren gemaakt door een verouderd en eenzijdig georienteerd histo- risch onderzoek en zeide, dat men hij de historische beschouwing der Nederlanden niet pas met het jaar 1648 mocht beginnen, doch moest teruggaan tot veel verder terugliggen- de feiten om een waarheidsgetrouw beeld der geschiedenis te krijgen. Hij trok daarbij o.m. een parallel tusschen den vorst der Cherus- ken, Arminius, en het hoofd der Batavieren, Claudius Civilis, die zich beiden weliswaar niet met hetzelfde succes, doch bezield door denzelfden Germaanschen vrijheidsdrang, toen reeds hebben verzet tegen het imperialis- tische en annexionistische streven van een wereldrijk, het rijk der Romeinen. Het wordt eindelijk tijd, dat men de sterk tendentieus getinte geschiedschrijving van de Romeinen grondig onderzoekt, teneinde waar- heid en verdichting uit elkander te kunnen houden. Dan zal men moeten inzien, dat de Romeinen bij hun berichtgeving over levens- wijs en cultuur der Germaansche volksstam- men op het vasteland van Eurbpa reeds de- zelfde propagandamethoden toepasten als een eveneens naar de verovering der wereld stre- vend rijk van heden, het Engelsche imperium, tot schade der Europeesche volken. In elk geval staat 't niet lahger aan, de groote cul- tureele en oeconomische verrichtingen en ande pionierswerk van onze Germaansche voorvaderen nog langer in discrediet te bren- gen door de bewering, dat zij slechts op een berenhuid hebben gelegen en geen vrucht- baren arbeid hebben gepresteerd. Juisrt de Germaansche stammen in de Nederlanden, die een voortdurenden strijd om het bestaan hebben gevoerd met de elementen en hun land voor het grootste deel aan de zee heb a ontrukt, zijn er een indrukwekkend bewijs voor, hoe verkeerd en oppervlakkig een der- gelijke opvatting van geschiedenis is. Vervolgens gaf de scholingsleider van de N.S.B., dr. van Genechten, een overzicht van de geestelijke strooming die in de Nederlan den ten tijde van de totstandkoming van het rijk voorkwamen. Een der glorierijkste perioden der Nederlandsche geschiedenis wordt gevormd door de jarenlange worste- ling, die de beste Nederlandsche admiralen tegen de imperialistische Engelschen hebben gevoerd voor de vrijheid ter zee. Deze wor- steling is ondanks den heldenmoed met een Nederlaag geeindigd, alleen door- dat het Nederlandsche zielental te klein was en men zich geen dekking in den rug kon verschaf- fen in den vorm van het toenmalige Duitsche rijk. Ook in latere tijden konden de Neder landers bogen op opmerkelijke prestaties op vele terreinen en zij hebben Germaansche grondeigenschappen tot op heden bewaard. Hoeveel grooter echter zou de invloed en de prestatie der Germaansche volken kunnen zijn, indien zij niet in tweedracht tegenover elkander zouden staan, doch in nauwe samen- werking en gemeenschappelijk aan de ver- vulling van groote taken zouden werken. Oberdienstleiter Schmidt, die door Duit sche en Nederlandsche nationaal-socialisten met een ovatie werd verwelkomd en herhaal delijk onderbroken, werd door stormachtige bijval, knoopte in zijn rede aan bij de bekende beslissing van den Fuhrer, dat de Nederlan den niet bij het Duitsche rijk zullen worden ingelijfd, doch volop in de gelegenheid zullen worden gesteld een zelfstandig staatsbestuur te handhaven. Hij belichtte vervolgens uit- voerig de beteekenis van den velen tot nu toe in de Nederlanden gepresteerden arbeid. Veel, dat in den loop der tijden vermolmd en on- vruchtbaar was geworden, was reeds verdwe- nen, en voor de opbouwende en positief tegenover de toekomst staande krachten zijn vergaande mogelijkheden van werkzaam- heid ontsloten, niet in het minst doordat de Duitschers afrekenen met het bolsjewismc, dat de vijand der beschaving was en alle /ol- ken bedreigde. Daarbij is het een gebod van logica en rechtvaardigheid, dat aan Nederlandsche zijde de leiding komt aan de mannen, die reeds ongeveer tien jaar geleden den geest van den nieuwen tijd en zijn eischen hebben begrepen en al in 1932 een nieuwe politieke beweging hebben opgericht, en niet aan dege- nen, die pas aanzienlijk later met dergelijke eischen naar voren zijn gekomen. De mannen, aan wie de leiding toekomt, zijn ontegenzeggelijk Mussert en zijn mede- strijders. Met deze Nederlandsche kamera den werden de grondslagen gelegd -^r.or den nieuwen opbouw van Europa, waarbij talrijke Nederlanders, die aan het gemeenschappelijke Germaansche front in het Oosten staan, het pionierswerk verrichten. Indien zich de Engelschen ook verder uit zelfszuchtige motieven verzetten tegen de nieuwe ordening van Europa, kunnen zij er van verzekerd zijn, dat de Fuhrer ook de een of anderen dag met hen grondig zal afreke nen. Bijzonder levendige instemming vond de verklaring van den spreker, dat het de wensch van den Fuhrer is, dat de producten, die op Nederlandschen bodem gewonnen wor den, in de eerste plaats voor de Nederlanders zijn en alleen dan naar andere landen mogen worden uitgevoerd, indien er kan worden vastgesteld, dat er een overschot is. Ir. A. A. Mussert voert het woord. Leider der N.S.B., ir. Mussert, die eveneens door de vergadering op stormachtige wijze werd verwelkomd, gaf aan de hand van sta- tistieken een uitvoerig beeld van de ontwik- keling van de NjSjB. Hij bewees op overtui- gende wijze, dat na den Abessijnschen oorlog, de N.5.B., hoewel zij een binnenlandscbe po- liieke beweging wilde zijn, bijna uitsluitend werd bestreden met buitenlandsche politieke argumenten. Alle democratische elementen hadden teza- men met de oude partijen, het Jodendom en de kapitalistische krachten zoo sterk tegen de N.S.B. samengespannen, dat de beweging geruimentijd geleek op een belegerde ves ting. Daar tegelijkertijd alle methoden van ter- reur en boycot, ook door den staat, werden toegepast, is het niet te verwonderen, dat men herhaaldelijk gevoelige tegenslagen moest ondervinden. Toen na de Meidagen van 1940 eindelijk de mogelijkheid werd ge- boden tot vrije ontplooiing ging het ledental der N.S.B. met zoo rassche schreden omhoog, dat begin Augustus de inschrijving van nieuwe leden moest worden stopgezet, opdat men de organisatie der beweging kon beves- tigen en een vaste kern kon vormen. Terwijl zoo op Nederlandschen grond alle voorwaarden worden geschapen voor een latere vruchtdragende deelneming op voet van gelijkheid aan den arbeid van de Europeesche en in de eerste plaats van de Germaansche volkenfamilie, schijnt een Nederlandsche schijnregeering, die in L/onden zit, ieder ge- voel voor verantwoordelijkheid te hebben ver- loren en in haar onderhoorigheid aan Enge- land tegenover het Angelsaksische imperia- lisme geen rugg^graat meer te bezitten, zoo als voldoende blijkt uit de persberichten over het versjacheren van Nederlandsche kolonien aan de Vereenigde Staten. Onder stormachtigen bijval verzekerde de leider der N.S.B. met nadruk, dat de verant woordelijkheid voor dit verraad aan de Neder landsche zaak geheel blijft rusten op de .Nederlandsche" heeren te Londen en Batavia en dat de N.S.B. dergelijke afspraken, die over het hoofd van het Nederlandsche volk heen gemaakt zijn, nooit als rechtsgeldig zal erkennen. Een dergelrjk gesjacher moet in- tegendeel op de scherpste wijze worden af- gewezen en gelaakt en de Nederlandsche aan- spraken op de overzeesche bezittingen zullen volledig blijven gehandhaafd. Met de verklaring, dat Adolf Hitler de door de voorzienigheid gegeven leider aller Germanen is, besloot ir. Mussert zijn uiteen- zetting. ALS ER NOODEN TE LENIGEN VIELEN. Milddadigheid is geen eigenschap, die ons menschen van de twintigste eeuw alleen siert. Onze voorouders ded"en niet voor ons onder, als het leniging van nooden betrof. Zij waren meestal aanstonds bereid te helpen. De geschiedenis kent hiervan meer dan een vocxr- beeld. In die dagen kemde men weliswaar nog geen ,,Winterhulp Nederland", doch armoede, gebrek en kommer waren evengoed bekend als thans. En daarvoor behoefden het dan nog niet eens dagen van oorlog te zijn. Ook in vollen vredestijd waren er talrijken, die steun behoefden. Doch niet alleen personen kwamen daarvoor in aammerking, ook zaken, niet-p^rsonen, vroegen herhaaldelijk om bij- stand en even zoovele malen werd deze ver- leend. In vroegere eeuwen bepaalde de over- heid, burgemeesteren eener stad echter, tot een welk een bedrag gecollecteerd mocht worden; er werd dus veelal een bepaalde limiet vastgesteld. Doch ook hierop beston- den uitzonderingen, waarbij zulk een limiet niet bekend was. In het algemeen stond voorop, dat als er goed verdiend was, er ook met milde hand gegeven werd. Een algemeene inzameling werd bijv. te Amsterdam, op last van de Sta ten van Holland, gehouden op den lOden Sep tember 1731 (door de geheele provincie), ten behoeve der uit Italie verdreven Waldenzen. Deze collecte bracht alleen in de stad Am sterdam de kapitale som van 132.605 op. Op het eiland Marken had een hevige brand gewoed. In Febr. 1732 werd den pastor loci, ds. Petrus de Bruyn, met den ouderling Pie- ter Jansz. toegestaan te trachten 1500 bij- een te brengen. Heel vaak werd voor brand gecollecteerd en meestentijds werd het bedrag waarvoor toestemming verleend was, bereikt. Evenals in 1798 kwamen ook in 1799 vis- schersdorpen om steun vragwi. In Mei van dat jaar werd een collecte van f 10.000 toe gestaan aan ,,gecommitteerden tot de vis- scherij-armen" te Vlaardingen, en in Augus tus een van 1000 voor de huisgezinnen der gevangen visschers uit Katwijk aan Zee. Tenslotte maken wij nog melding van een collecte, welke door oorlogsomstandigheden gehouden moest worden, n.l. die na den inval der Engelschen in Noord-Holland in 1799. Het uitvoerend bewind der Bataafsche repu- bliek schreef toen tegen den 27en December een collecte over het geheele land uit. Dat het Nederlandsche volk zijn verbon- denheid toont doordat men elkanders lasten helpt dragen, is dus in 't geheel geen vondst van dezen tijd. Het werk van „Winterhulp Nederland" kan dan ook beschouwd worden als een hervatting van hetgeen onze voor vaderen voor elkaar deden. Ieder lid van de gemeenschap wist- zich in die gemeenschap geborgen, omdat wanneer zulks noodig was, hulp werd geboden. Winterhulp zou, schrijft de Pr. Z. Crt., dezen geest van gemeenschapszin zoo gaarne weer in ons volk bewust doen worden. Dat W.HjN. telkens weer een beroep op den offerzin doet, vindt zijn oorzaak in het betreurenswaardige feit, dat duizenden land- genooten op hulp wachten en eerst van het allemoodigste voorzien kunnen worden, als er werkelijk geofferd wordt. Men overwege dit terdege bij het bepalen van zijn gift bij de op 31 October en 1 No vember a.s. te houden lijstencollecte. HIIIIIIHIIIItllllllllllllllll!l!illllilllllltlllinilllllll!llllllll[lltllH[ll[lilillll!llllll|]lllllllllllllltlllllllllllll!llll|]|lfll!llllllllll!l!lllll|! POSTG I HON I M M EKS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553 Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. j iQiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!1 EXTRA RANTSOEN BRANDSTOFFEN VOOR ZIEHEN EN BIJ BEVALLINGEN. Ot extra rantsoen gas of electriciteit. Evenals den vorigen winter zullen ook tij- dens dit stookseizoen extra brandstoffen be- schikbaar worden gesteld voor zieken en daar- mede gelijkgestelden. In plaats van extra vaste brandstoffem kun nen de zieken desgewenscht een verhooging van hun gas- of electriciteitsrantsoen verkrij- gen. Daarbij wordt 66n eenheid vaste brand stoffen gelijkgesteld met 75 kub. meter gas of 210 kw electriciteit. Ook bij bevallingen kunnen extra brand- stoffen worden toegewezen. Op vertoon van de distributiestamkaart van de(n) pasgebore- cie reikt de Distributiedienst den rantsoen brandstoffen uit. Daarbij wordt het vakje F 2 van de distributiestamkaart van de(n) jonggeborene van een kruisje voorzien. Indien een kind levenloos ter wereld komt of wel kort na de geboorte overlijdt, kan ook extra verstrekking van brandstoffen plaats vinden. Op vertoon van een schrifteljjke ver klaring van den dokter of van een uittreksel uit het register van den burgerlijken stand wordt eveneens edn rantsoen brandstoffen uit- gereikt. In dit geval wordt het vakje F 2 van de distributiestamkaart van de moeder van een kruisje voorzien. Ook dit extra rantsoen vaste Urandstoffen kan vervangen worden door een extra rant soen gas of electriciteit. HERVORMDE JONGEREN. Te Axel is Zondagavcnd opgericht een af- deeling van de Federatie van Hervormde Jongeren, met aanvankelijk 16 leden, welk aantal echter wel spoedig zal uitbreiden. Voorzitter is Ds. P. L. D. J, van Oeveren, Ned. Herv. Pred. ter plaatse. Hiermede is het aantal afdeelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen tot 7 gestegen. VERKOOP VAN VLEESOH OVER DE „VRIJBANK" AAN HOUDERS VAN VETKAARTEN. De secretaris-generaal van het departe- ment van landbouw en visscherij m'aakt be kend, dat met ingang van 25 October 1941 de hoeveelheid vleesch, welke over de zgn. vrij- bank wordt verkocht, per bon 200 pet. zal bedragen van het normale rantsoen. Derhalve kan over de vrijbank op elken met vleesch" gemerkten bon 100 gram vleesch, been inbe- grepen en op elken met „vleeschwaren" ge merkten bon 200 gram vleesch, been inbegre- pen, worden gekocht. Voor het koopen van dit vleesch komen echter uitsluitend diegenen in aanmerking, die bij den verkoop aan de plaatselijke toe- wijzingscommissie, onder wler toezicht deze verkoop plaats vindt, b.V. aan de hand van hun distributiestamkaart, kunnen aantoonen, dat hun destijds een vetkaart werd uitgereikt. VET KACHELHOUT. De politie te Middelburg zag Zondagavond omstreeks kwart voor negen een man fietsen, die op zijn bagagedrager een zak vervoerde. Op de vraag wat er wel in den zak zat, ant- woordde de man: kachelhout. Nadat hij aldus gesproken had, sprong hij op de fiets en reed snel weg. De door hem vervoerde zak viel op den grond en bleek 40 kg vet te bevatten. De man van dit eigenaardig kachelhout ver- dween in de duisternis. (Prov. Z. Crt.) DE ZEEUWSCHE BEVOLKING. Blijkens een mededeeling van den waar- nemend commissaris der provincie aan de bur- gemeesters, bestond de bevolking van Zeeland op 31 December j.l. uit 254487 personen, n.l. 128234 mannelijke en 126253 vrouwelijke. Op 31 Dec. 1939 telde Zeeland 254965 inwoners n.l. 128664 mannelijke en 126801 vrouwelijke. Het aantal inwoners verminderde dus in het afgeloopen jaar met 478. Geboren werden 4611 personen. Het aantal overledenen bedroeg 2902. Dat ondanks een geboorte-overschot van 1709 de Zeeuwsche bevolking dus met 478 zielen daalde, is toe te schrijven aan het feit, dat het aantal per sonen, dat onze provincie verliet dat derge- nen, die zich hier vestigden, overtrof. VEREDELING VAN HET GEITENRAS. De secretaris-generaal van het departe- ment van binnenlandsche zaken heeft goed- gekeurd het besluit van de provinciale sta ten van Zeeland van 29 Juli 1941, waarbij het verboden is: ,,in de provincie Zeeland bok- ken ouder dan 3 maanden in bezit te hebben of te stallen, die niet zijn ingeschreven in een stamboek of jongveeregister, gehouden wor- dende door een rechtspersoonlijkheid bezit- tende vereeniging of stichting in de provincie die volgens haar statuten of stichtingsbrief het verbeteren van het geitenras ten doel heeft". DE KONINGINNEPOLDER OP HET ELECTRISCH GEMAAL AANGESLOTEN. Eerste belangr(|ke werk van ,,Het Vrye van Sluis". Het was Vrijdag een gedenkwaardigen dag voor het waterschap ,,Het Vrjje van Sluis" en voor den Koninginnepolder. Daar, een eindje buiten Biervliet, in het zoo vruchtbare polderland, waren op dezen schoonen herfstdag, een aantal mannen bijeengekomen. Het waren mannen, bekend en vertrouwd met dit land, mannen die de taak hebben te bevorderen, dat dit vruchtbare land zoo min mogelijk hinder zal ondervin den van overtollig water, opdat de productie daaronder niet zal lijden. Onze uitgestrekte Zeeuwsche polders moeten p.l. niet alleen door stevige dijken beschermd worden tegen het zeewater, er moet ook ge- zorgd worden, dat het vele regenwater, dat zich in het laagliggende land zoo vlug ver- zamelt, weer zoo spoedig mogelijk kan wor den geloosd naar zee. De meeste polders hebben dan ook een goede waterloozing, of wel een natuurlijke, of wel mechanisatie, d.w.z. dat het water door een gemaal naar zee geloosd wordt. De Koninginnepolder nu had een natuur lijke waterloozing in de Braakmn. Deze laatste verzandde de laatste jaren meer en meer en wel zoodanig, dat het water daarin geen weg meer kon vinden. Er is de laatste jaren over dit euvel heel wat te doen geweest, totdatde eenig juiste en meest voor de hand liggende oplossing werd uitgevoerd, n.l. een aansluiting op het electrisch gemaal van ,,Het Vrije van Sluis", gelegen in de v.m. Elizabethpolder, dat het water loost in de Braakman en waarop reeds 12 polders waren aangesloten. Daarvoor was noodig dat een oude, daar vroeger bestaande geul, die geen dienst meer kon doen, werd uitgegraven tot een flinken breeden water- gang, terwijl over een groot gedeelte een ge heel nieuwe watergang gegraven moest wor den, die weer in verbinding werd gebracht met den watergang van den Elisabethpolder, zulks door den dijk die de scheiding vormt tusschen beide polders. Dit werk nu, het eerste werk onder de auspicien van „Het Vrije van Sluis" en uitgevoerd door den Provin- cialen Waterstaat, was Vrijdag zoover gevor- derd, dat nog slechts een smal dammetje een scheiding vormde tusschen de beide water- gangen. Aan de eene zijde van dit dammetje n.l. aan die van den Koninginnepolder, stond het water 70 cm hooger dan aan de andere zijde, ten bewijze dat in den Koninginnepolder heel wat overtollig water aanwezig was. Te ruim 11 uur was het plechtige moment aangebroken, dat de laatste hindernis zou worden weggenomen. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. Van Leeuwen, sprak daarbij eenige woorden tot dijkgraaf, gezworenen en ingenieurs van ,,Het Vrije van Sluis" en wees op het groote belang van de totstandkoming van dit werk. Hoewel men, aldus spr., de op lossing eerst in een heel anderen zin had ge- dacht, is thans de werkelijkheid beslissend. Het verheugde spr., dat dit belangrgke werk het eerste is, dat onder auspicien van het waterschap ,,Het' Vrije van Sluis" tot stand komt en sprak de Jioop uit, dat dit werk ten voile zal beantwoorden aan het gestelde doel. Ir. Van Leeuwen verzocht daarop de dijk graaf den dam door te steken. De heer Becu voldeed op vakkundige wijze aan dit verzoek en weldra stroomde het water uit den Konin ginnepolder in den watergang van den Elisa bethpolder, om vervolgens door het gemaal naar zee geloosd te worden. De eenvoudige, doch daarom niet minder belangrijke cere- monie was daarmede geeindigd. Arbeiders stonden reeds met ongeduld. te wachten om den dam verder af te breken, zoodat het wa ter sneller door kon stroomen. Het geheele werk, dat hiermede allerminst was gereed gekomen, werd weer voortgezet, doch het water uit den Koninginnepolder kan weg- vloeien. (Pu Z. Crt.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van den Politierechter van Dinsdag 28 October 1941. Behandeld zijn de volgende zaken: Verboden nederlage. De hieronder volgende verdachten hebben zich alien schuldig gemaakt aan overtreding der Verboden Nederlagewet. Dit is een wet, die nog herinnert aan den vorigen oorlog. Om het smokkelem tegen te gaan werd in 1915 deze wet in het leven geroepen, en daar zij nog steeds van kracht was, wordt hij nu op- nieuw toegepast. Bij deze wet is het verboden in een bij hem in gebruik zijnd pand of op een erf een groo ter hoeveelheid goederen aanwezig te hebben dan redelijker wijze geacht kan worden noodig te zjjn voor het huiselijk gebruik of voor e uitoefening van het bedrijf in verband met den normalen omvang van dat bedrijf en het nor- maal binnenlandsch debiet. Wanneer iemand dus voor den oorlog in een bepaald product geen of heel weinig han- del dreef en nu een groote partij van die waren wordt aangetroffen, is hij in overtre ding, daar die voorraad dan meer is, dan voor den normalen omvang van dat bedrijf rede- lijkerwijze noodig is. Aangezien dit soort gevallen bijna alleen voorkomt in de grensstrook, staat het dan wel vast, dat die goederen bestemd zijn om naar het buitenland, in dit geval Belgie, te worden gesmokkeld. Dikwijls worden groote partijen levensmid- delen aangetroffen bij b.v. een landarbeider e.d., dus bij perscnen, die anders in het ge heel geen handel drijven. In de meeste geval len wordt aan den verdachte eerst gelegen- heid geboden de goederen binnen een bepaal- den tijd buiten het verboden gebied, hier Zee- land, te brengen. Wordt hieraan voldaan, dan volgt geen tnbeslagname, in het andere geval wel en dan volgt bij de uitspraak ook de verbeurdverklaring. Als verdacht van deze overtreding moeten thans terecht staan: W. S., oud 21 j., wonende te Eede. Op een auto, die gestald stond in een bij hem in ge bruik zijn pand, was op 19 Maart 1941 aan wezig een partij uien, groot 4950 kg, hetgeen wel wat veel was. Toen de kommiezen de schuur binnentraden, waren nog een 6-tal personen bezig de auto met spoed te lossen. Vein de gelegenheid om de uien weg te voeren werd geen gebruik gemaakt en volgde toen inbeslagname der partij. Eisch en uitspraakf 50 boete of 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der uieft. Ook de volgende verdachte, D. v. W., oud 37 j., winkelier te St. Jansteen, had uien in een hem toebehoorend pand aanwezig. De kommiezen vermoedden fraude en verrichtten visitatie. Aangetroffen werd een partij groot 675 kg, hetgeen voor 'n kleinhandel in groen- ten zeker te veel was. Voor zijn kleinhandel werd hem 75 kg gelaten, terwijl hij de rest buiten het verboden gebied moest doen bren gen. Nadat de tijd hem hiervoor gegeven verstreken was, had hij de uien niet wegge- voerd, maar er bleken maar 550 kg meer te zijn, zoodat verdachte er in plaats van de hem toegestane 75 kg en 125 kg had verkocht. Eisch en uitspraak100 boete of 50 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der uien. Een controleur der L.C.W. 1933 constateer- de, dat in een pand te Oostburg een partij ge- condenseerde melk werd opgeslagen. Dat pand was in huur bjj J. F. M., oud 28 j., han- delaar te Oostburg. De partij was groot 1200 hnsjes. Verdachte daarover gehoord gaf te kennen, dat hij nog nooit in die producten had gehandeld, maar er mede begonmen te zijn omdat de handel in groenten en fruit niets opleverde. De partij is naar Vlaardingen vervoerd. Eisch: /75 boete of 50 dagen hechtenis. Uit spraak 50 boete of 20 dagen hechtenis. Op 26 April 1941 zagen de ambtenaren, die ter controle aanwezig waren bij verdachte. W. A. de B., oud 40 j., vrachtrijder te Breskens, dat in diens garage een partij kool was opge slagen, die een zoodanige omvang had, dat ze niet bestemd kon zijn voor eigen huishoude- lijk gebruik of voor de uitoefening van zijn bedrijf. Verdachte was ook niet als handelaar bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale aangesloten. De kool, die uit Rotter dam afkomstig was, is daarheen teruggezon- den. Eisch: 75 boete of 50 dagen hechtenis. Verdachte had buiten zijn schuld op volko- men normalen grond de goederen onder zich, zegt Mr. Kuipers. Daarom vraagt hij ontslag van rechtsvervolging subs, een zeer kleine geldboete. Uitspraak: f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Ook bij deze verdachte, E. C., oud 34 j., bakker te Sas van Gent, werd controle uitge- oefend ter naleving van de bepalingen der Verboden Nederlagewet. De volgende goede ren werden op verschillende plaatsen gevon- den en maakten geen deel uit van de gewone winkelvoorraad. In een brandstoffenberg- plaats onder zakken hout, stukkolen: 9 doozen chocolademelk a 24 busjes per doos, 7 doozen magere melk, ook 24 busjes per doos; in een bergplaats achter de keuken 9 doozen pasta- melk a 48 busjes per doos; op een zolder- kamertje, ingericht als opslagplaats, 28 doozen melkpoeder a 24 pakken per doos, 14 doozen gecond. magere melk a 48 doosjes, 5 doozen mayonaise a 400 pakjes per doos en in een in aanbouw zijnde bergplaats 1 baal inhoudende 50 kg melkpoeder. Verdachte kon geen ver klaring j;even van de verstopte goederen. Alles is naar Rotterdam vervoerd. Eisch100 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. Dieleman: Er is niet het minste bewijs voor, dat misschien wel eens een busje van die gecondenseerde melk, zij het door derde of vierde hand, in Belgie komt! Verdachte is een eerzaam winkelier in Sas van Gent en pleiter vraagt subsidiair een geringe geld boete. Uitspraak f 75 boete of 25 dagen hechtenis. Beleediging. A. M. V., oud 36 j., te St. Jansteen, werd beleediging ten laste gelegd van C. Kegels, gepleegd op 28 Mei j.l. Eisch 2u boete of 10 dagen hechtenis, uitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. W. oud 57 j., landbouwer te Hon- tenisse werd verdacht van beleediging van J. B. de Waal, gepleegd op 23 Juni j.l. iBisch25 boete of 15 dagen hechtenis, uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. Niet opgekomen. A. E. S., oud 26 j., landarbeider te Water- landkerkje. moest in den nacht van 12 Mei j.l, tezamen met een maat patrouillediensten verrichten ingevolge de LuchtbescFaermings- wet, in het belang van de beschermlng der bevolking tegen luchtaanvallen. Hiervoor was hem namens den burgemeester van Water- landkerkje een schriftelijke vordering uitge reikt. Hij liet zijn collega echter alleen dienst doen, hetgeen door den gemeente-veldwach- ter werd geconstateerd. Naar de reden van zijn wegblijven gevraagd, verklaarde ver dachte veel last te hebben van diarrhee en daarom niet te zijn verschenen. Hij had ech- ter geen bericht van verhindering gezonden. Eisch 35 boete of 20 dagen hechtenis, uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. Diefstal. C. A. C., oud 33 j., werkman te Aarden- burg, staat terecht terzake, dat hij in of om- streesk de maan Februari 1941 te of nabjj Aardenburg met het oogmerk tot wederrech- telijke toeeigening heeft weggenomen een tiental golfplaten geheel of ten deele toebe- hoorende aan J. W. A. Trapman. Eisch 1 week gevamgenisstraf, uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP. De 28jarige veehandelaar J. W. Scheele uit Hoek, heeft op 23 Oct. j.l. terecht gestaan wegens het feit, dat hij omstreeks 18 Juni j.l. nabij Axel een tweejarige drachtige vaars had gekocht. De officier vroeg tegen dezen verdachte een veroordeeling tot /250 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van de opbrengst van het inbeslaggeno- men rund, daar runderen geklasseerd in deze klasse vallen onder het verkoopverbod van runderen. Verdachte hield echter vol, dat drachtige vaarzen wel mocfaten worden verhandeld. De Economische Rechter besliste in zijn vonnis, dat verdachte het feit wel heeft ge pleegd, doch het tenlastegelegde feit niet strafbaar is en ontsloeg hem van alle rechts vervolging, met teruggave opbrengst. Hiermede was echter de Officier het niet eens en wilde deze zaak in hoogere instantie uitgezocht zien en teekende daarom hooger beroep aan. Zonsopgang 29 Oct., 8 uur 29 min. Zonsondergang 29 Oct., 18 uur 18 min. Zonsopgang 30 Oct., 8 uur 30 min. Zonsondergang 30 Oct., 18 uur 16 min. Zonsopgang 31 Oct., 8 uur 32 min. Zonsondergang 31 Oct., 18 uur 14 min. Voile Maan: 4 November. ingevolge daartoe verleende machti- ging wordt namens den waarnemend Commissaris der Provincie Zeeland over- eenkomstig artikel 1 Obis van het Motor- en Rijwielreglement van 29 October a.s. tot 8 November a.s. of zooveel later als noodig zal blijken aigesloten voor alle verkeer be- halve wielrijders het ge deelte van den Provincialen weg van Neuzen naar Axel, gelegen tusschen het gehucht 't Zwaantje en het Donker- straatje (Driewegen). Middelburg, den 28 October 1941. De H.-I. van den P. W., J. J. VAN LEEUWEN. Vanaf HEDEN drijft ondergeteekende zijn zaak die wegens bombardement- schade tijdelijk gesloten was weer op het oude adres: Bij afwezigheidPrins Mauritsstr. 12 LOOD- en ZINKWERK WATERLEIDING en ELECTRLCITE1T AXEL Sollicltanten gevraagd voor de betrekking van aan de Chr. Bewaarschool te Zaamslag. Brieven te zenden v66r 15 November 1941, aan F. C. WISSE, A 134, Zaamslag. Brieven onder No. 783, bureau van dit blad. Notaris HOVING te Terneuzen, zal op Dinsdag 4 November 1941, des nam. 3 uur, ten sterfhuize van den heer W. PiETERS aan de Tholensstraat 56 te Terneuzen, in het openbaar verkoopen als2 haardkachels, kastje, 2-p.- ledikant, spiegeis, lampen, kapstok, barometer, bloemtafels, luidspreker, kolenbak, tuinbank, trapjes.laddertje, keulsche pot, schuurgerief, timmer- gereedschap, brandhout, glas- en aardewerk enz. Betaling contant. ongerijpte Kaas) ZONDER BON per doosje 25 ct per stuk ct per doosje van 50 ft,SO 5maal zoeter als suiker per doosje 0,33

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3