ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.285 MAANDAG 27 OCTOBER 1941 81® Jaargang Buitenland Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme ENGELSCH H LLPS CHIP VERLOREN GEGAAN. ARCHANGELSK GEEVACLEERD NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuaen 1,42 per 3 maanden Ruiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOQN No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJ NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. DUITSCHE WEERMACHTBERIGHTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Zooals in "een extra-bericht werd mede- gedeeld, is Charkof op 24 October inge- nomen. Ben der belangrgkste bewape- nings- en economiscbe centra der Sovjet- Unie is daarmede in Duitsche handen. Op denzelfden dag namen Duitsche troe- pen het verkeersknooppunt Belgorod, 75 km ten Noord-Oosten van Charkof, in bezit. Nachtelijke aanvallen van gevechts- vliegtuigen waren gericht op militaire en voor de oorlogseconomie belangrijke installaties in Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart bracht het lucht- wapen voor de Engelsche Oostkust uit een beschermd konvooi, drie vgandelijke koopvaardgschepen met in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken. Bovendien werd een alleen varend schip van 4000 b.r.t. door bommen vemietigd. Voor de Noord-Afrikaansche kust schoten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden vaii Gamboet een vijandelgk koopVaardijschip in brand. Britsche bommenwerpers wierpen in deifi afgfeloopen nacht op enkele plaatsen 1 in Noordwest- en West-Duitschland bri- sant- en brandbommen, welke geringe 1 schade in woonwijken veroorzaakten. Zes vyandelijke vliegtuigen werden neerge- schoten. Kapitein Colles behaalde op 20 Octo- 1 ber zyn tachtigste, majoor Liitzow op 24 October zyn lOlste overwinning in de lucht. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Zondag belcend: De bezetting van de Donetzbekken schrijdt voort. Ook in de andere secto- ren van het Oostelijke front werden de aanvalsoperaties voortgezet. Sterke for- maties van het luchtwapen brachten zware slagen toe aan troepenconcentra- ties, vestingwerken en colcnnes van den vijand tusschen Donetz en Don, in het 1 gevechtsgebied om Moskou en ten Oos- J ten van de Woltsjof. In het hooge Noor- den vemielden gevechtsvliegtuigen deelen van de Moermansk-spoorlijn alsmede barakkenkampen op het visschers-schier- eiland. Bij nachteiyke aanvallen op Mos kou werden bomtreffers op het Kremlin geplaatst. In de wateren om Engeland vemie- tigde het luchtwapen vannacht drie koopvaardijschepen van tezamen 12.000 b.r.t. Andere gevechtsvliegtuigen vielen havens aan de West-, Zuid- en Zuidoost- kust van het eiland aan. Noord-Afrika: Duitsche gevechtsvlieg- tuigen bombardecrden met goed resul- ffi taat militaire inrichtingen van Tobroek. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche Rijk. W caxSXSX£KS>SXSXSxS><SXS5<SXSX5><S><SXS><SXSXS><S> DE BEVOLKING IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Honigerblokkade in strjjd met het volkenrecht. In zekere Amerikaansche kringen, welke de zin voor verstand en menschelijkheid heb- ben bewaard, is onlangs weer op de onhoud- baarheid van het standpunt gewezen am de bevolking in de bezette gebieden van Europa den traditioneelen toevoer van levensmiddelen te willen onthouden, zoo verklaart de „Deut- sche Diplomatisch-Politische Korrespondenz" inzake het voostel van oud-president Hoover, om de genoemde bevolkingskringen met zen- dingen levensmiddelen te ondersteunen. De Diplo wendt zich vervolgens tegen de uit- lating van minister Hull, dat de Duitschers voor de ravitailleering van de bevolking in de door hen bezette gebieden verantwoordelijk zgn en bewijst, dat een dergelijk standpunt op geen enkele wyze met het volkenrecht in overeenstemming is. Het voorwendsel, dat voor de burgerbevolking in de bezette gebie den bepaalde zendingen levensmiddelen door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen zouden worden, is reeds daarom dwaas, om- dat van Duitsche zijde alle redelijkerwgze te verlangen waarborgen tegen eventueel mis- bruik zijn aangeboden. De geest van de hon- gerblokkade, welke in stryd is met het vol kenrecht, zooals zij door Roosevelt en Hull ondersteund wordt, is in werkelijkheid deze, n.l. de bevolking door pauperisme murw te maken of tegen de bezettingsmogendheden in het hamas te jagen. Na gewezen te hebben op de onmensche- lijke blokkade van Djiboeti en Griekenland, besluit de Di.plo met te zeggen: De vijanden van het Duitsche Rijk vergissen zich, wan- neer zy gelooven, dat hun onmenschelijkheid jegens bevolkingslagen, welke niet aan den oorlog deelnemen, de Duitsche oorlogvoering op de een of andere wijze kan beinvloeden of benadeelen. Want het -Duitsche volk is wat betreft de levensmiddelen beveiligd en overi- gens geldt voor Duitschland het volkenrecht. In ieder geval kunnen Churchjll en Roosevelt van den ding zeker zijn, nl. de as-mogend- heden, die zich van haar verantwoordelgkheid voor de toekomst van Europa bewust zyn, hebben niet nagelaten uit de met het volken recht in strijd zynde en onmenschelijke begin- selen van haar vy'anden de noodzakeiyke les sen en conclusies te trekken. In de toekomst zal er voor worden gezorgd, dat dit continent op een dusdanige wyze georganiseerd en op- gebouwd wordt, dat een arglistige vemieti- gingswil niets meer zal kunnen uitrichten tegen de Europeesche volken. HET DAGELIJKSCn BROOD. Er zijn vele dingen die de mensch be- schouwt als iets, dat „vanzelf spreekt". Men heeft gezaaid en later den oogst binnenge- haald. Spreekt dat niet vanzelf Kennen wij niet het spreekwoord: Wat men zaait, zal men oogsten? Wanneer wij zoo denken en zoo spreken, be- wijzen wij echter, dat wij geen recht begrip hebben van de zaak. Dat alles komt niet „vanzelf". Vandaar ook, dat het in vele stre- leen gewoonte is om, wanneer de zegen van het land in de schuren geborgen- is en het werk op het land is gedaan, een dankdag voor den oogst te houden. Dat is de dag, waarop de stad en het platteland elkaar de hand reiken, omdat het op dat oogenblik meer dan ooit tot hen doordringt, dat zaaien en oogsten dingen zgn, die het geheele volk aangaan en omdat zij na elken langien zomer dankbaar op de vruchten van den bodem kunnen neerzfen, op het brood, dat het loon vormt voor maanden van icigespannen, vermoeienden arbeid. Mienschen, die den grond zelf bewerken, die jaar na jaar den grond omploegen en het nieuwe zaad in de voren strooien, menschen, die zelf de zeis zwaaien en de schoven op den wagen laden, zijn te alien tgde dankbaar ge- weest voor den zegen van het veld. Zij wisten en weten, dat die zegen niet „van- zelf spreekt", Zij weten dat er jaren kunnen zijn, waarin de rijke opbrengst uitblgft, in weerwil van hun noesten arbeid en vah alle moeite die zij zich geven, omdat nu eenmaal zon en re gen, hitte en vorst dingen zijn, waar- over de mensch niets te zeggen heeft. En daarom zgn wij dubbel dankbaar, wanneer vooral in jaren van oorlog de oogst is binnen- gehaald en veilig in de schuren rust. In die dagen gaat de dank van het geheele volk uit naar den landbouwstand. Hoe zou het anders kunnen zijn? In dezen moeihjken tijd heeft de landbouwer geen moeite te groot, geen arbeid te zwaar geacht, om den bodem een rijken oogst af te dwingen. Daarom ook is het goed geweest, dat aan een aantal stadsmenschen de gelegenheid is geboden om dezen zomer op het land zelf iets mede te maken van dezen harden, onophoudelijken strijd, dat zij daaraam zelf hebben kunnen deelnemen. Nu "weten zij, wat het beteekent, dat overal zoo hard gewerkt moest worden van den zaai- tot den oogsttijd, vooral by gebrek aan vol- doende arbeidskrachten. Zij hebben het gezien hoe de vrouwen den ploeg bestu.urden en in den oogsttijd zelf de zeis zwaaiden; zij ge- denken dankbaar den ouden boer eci menige oude boerin, die reeds lang de beschouwelijke rust van den ouderdom hadden verdiend, doch die nog van aanpakken weten en dgpper medehelpen, alsof het zoo behoorde. De landbouwer heeft, vooral in deze dagen den dank verdiend van het geheele volk. De oorlog heeft den band versterkt tusschen stad en land. Nooit zijn wij ons, in dagen van voor- spoed, zoozeer bewust geweest van het be- staan van dien band. Wij hebben dien wel is waar nooit geheel vergeten, doch het bestaan er van beschouwd als iets, dat „vanzelf sprak't Daarom is het wel eens goed, dat wg er diep van worden doordrongen, welk een groote plaats de landbouwer inneemt in het leven van een volk. Nu dringt het diep tot ons door, dat de strijd om het dagelijksch brood dag aan dag voor ons op onze velden wordt gestreden door menschen, die weten, dat op hen een zware verantwoordelijkheid rust. Van hun trouw, van hun ijver hangt het wel zijn af van volken van millioenen. Deze man- nen en vrouwen zijn het, die den grondslag vormen van onze samenleving. Er zal mis- schien menigeen zijn, die af en toe een stuk brood in de hand houdt en het peinzend be- schouwt, terwijl zijn gedachten afdwalen naar degenen, die door hun arbeid hebben mede- geholpen om het tot stand te brengeji. Dat zgn gedachten, die hen en ons eere.n! En het zal ons manen tot spaarzaamheid met het brood, dat vooral in de dagen van strijd welke wg thans beleven, een zoo groote r'ol speelt. (Nadruk verboden.) ITALIAANSQH WEERMACHTBERICHT. In zijn weermachtsbericht van Zondag maakt het Italiaansche opperbevel het vol- gende bckend: Afrika: aan de landfronten van Marmarie en Gondar hebben onze detachementen ver- kenningen ondernomen, gepaard gaande met krachtig vuren. Onze luchtmacht bombar- deerde het vliegveld Coefra en beschoot ge- mechaniseerde strijdmiddelen in de oase. Duitsche bommenwerpers troffen de doelen van Tobroek. Britsche vliegtuigen lieten bom men vallen op Tripolis en Benghasi. Er werd eenige schade aangericht aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking van Tripolis wer den eenige personen gewond. Te Benghasi werd de Arabische wijk getroffen. Er vielen geen slachtoffers. Formaties Italiaansche bommenwerpers, geescorteerd door jagers, vie len gisterenmiddag de vlootbasis La Valetta op Maltta aan. Ondanks den hevigen afweer waardoor talrgke van onze vliegtuigen ge- raakt werden, werden de gestelde doelen ge troffen met bommen van zwaar kaliber, die branden verwekten, welke van van de Zuid- kust van Sicilie kon waamemen. Tgdens luchtgevechten tegen een vijandelijke forma- tie jagers, heeft een Italiaansche formatie, onder bevel van kolonel Eugenio Leotta drie toestellen van 't type Spitfire brandend neer- gehaald. In de Middellandsche Zee werd nog een vgandelgke machine door een van onze verkenllingsvliegtuigen neergeschoten. Gis- teravond hebben onze torpedovliegtuigen in het centrale Oostelgke deel van de Middel landsche Zee een vgandelijke vlootformatie aangevallen. Het toestel dat onder bevel stond van luitenant Luigi Strani trof een kruiser met een torpedo.. DE REDE VAN BEAVERBROOK. Het zgn merkt de N. R. Crt. op, inte- ressante dingen, die Lord Reaverbrook Zater dag in het Hoogerhuis heeft meegedeeld. Dat Moskou en Leningrad groote industriegebie- den zijn, was in het algemeen al wel bekend, maar wegens de geheimzinnigheid, die alles betreffende de oorlogsvoorbereiding omringt, miste men gegevens over de laatste jaren. Nog altijd bijv. staat het niet geheel vast, welk deel van "de plannen tot overbrenging van de oorlogsindustrie naar meer Oostelijke streken van de Sowjetuhie tot uitvoering is gebracht, al spreekt men te Moskou en Lon- den onder de gegeven omstandigheden gaarne van wandelende industrieen. In ieder geval is Moskou nog altijd een belangrgk centrum, voor sommige bedrijfstakken zooals de tex- tiel zelfs het belangrgkste en Beaverbrook heeft niet getracht .dit te verhelen. Behalve over de textiel heeft hij gesproken over de beide Moskousche fabrieken van handvuur- wapens, de grootste van de Sowjetunie, over de belangrijke locomojjievenfabriek, sinds eenigen tijd geheel ingerfcht voor de produc- tie van tanks en door de ontruiming van iBrjansk verloren gegaati, alsook over de ver- liezen van een deel der vindplaatsen van kolen, gzer en aluminium. Beaverbrook ontleende ook belangwekkende bijzonderheden aan zijn gesprekken met Stalin over de tactiek, die de Duitschers den laatsten tgd aan het Oost- front toepassen. Over een nieuwe strijd- methode was te hooi en te gras al eens iets gehoord... thans vememen wij, dat het Duit sche tankwapen niet meer alleen wordt ge- concentreerd in groote afdeelingen, maar ook in kleinere aantalien optreedt, tezamen met de infanterie in eenheden ingedeeld. Het is mogelgk, dat de ruimte, die gemakkelijk kan ontstaan tusschen de ver naar voren stooten- de snelle pantserafdeelingen en de daarna volgende infanterie, aan het Oostfront groo tere problemen heeft opgeleverd, dan inder- tijd bij het offensief in het Westen. Het in- graven van gestrande tanks lgkt een minder groote nieuwigheid; dat werd door beide par- tgen al eerder toegepast. Natuurlijk was Beaverbrook's rede, on danks haar openhartigheid, niet bedoeld om aan het Engelsche publiek alle hoop te ont- nemen en daardoor.de positie te verzwaren van de regeering, die nog altijd gewikkeld is in de achterhoedegevechten van de amateur- strategen. Daarom vergeleek hij de situatie van de Sowjetunie met die van Engeland in den zomer van 1-040, toen eveneens een groot deel van de voor de geallieerden werkende wapenfabrieken door de Duitsche veroverin- gen waren teloor gegaan. Deze herinnering aan een haehelijke episode is overigens een belangrijk wapem geweest van de regeering in haar strijd tegen de voorstanders van het tweede front. Met geen ander doel heeft zij op dit oogenblik de depeches gepubliceerd van Lord Gort, den bevelhebber van het Britsche expeditieleger tijd ens de krijgsverrichtingen in Belgie en Noord-Frankrijk, en het risico van openbare critiek op grond van deze stuk- ken op den koop toe genomen. 'Het Engel sche publiek weet thans, dat voor de over brenging van dit leger 240.000 ton scheeps- ruimte per volledig uitgeruste divisie noodig zijn geweest en dat vier divisies zonder pant- serdivisie 150 scheepsladingen van gemiddeld 6000 ton opeischen, alsmede nog 30 schepen voor troepentransport elk van gemiddeld 2000 ton. De pleitbezorgers van een nieuwe expe dite naar het vasteland hebben daartegen- over de enorme scheepsruimte gesteld, noodig voor de materieele hulp aan de Sowjetunie en toch blgkbaar ook beschikbaar, wil deze hulp effect sorteeren. Anderen, die op ge- zag van de meerderhsid der militaire deskun- digen een landingsexpeditie op dit oogenblik uitsluiten, wgzen nietteiftiii op - de mogeiyk- heid van ,,storingsoffenaieven" op andere frontpn met een toespeling op het ..Italiaan sche appendix" of op de Libysch-Egyptisehe grens. Erkend wordt echter, dat Italie op alle mogelgkheden is voorbereid en dat een her- leefde actie in. Noord-Afrika, hoe belangrijk misschien op zich zelf ook, nauwelijks ont- lastend voor de Sowjetunie kan werken. Men kan dan ook aannemen, dat de Labour-acti- visten in Engeland voorloopig hun campagne niet met succes bekroond zullen zien. Beaverbrook's rede heeft zich niet in het bgzonder bezig gehouden met de gevolgen voor de Russische productie-capaciteit van de Duitsche vorderingen in de Oostelijke Oekraine. Toch gaat deze opmarsch blijkens de communique's regelmatig voort en zonder twijfel moeten we hiermee de verhaaste Brit sche toebereidselen in het Kaukasusgebied in verband brengen. Zooals Vrijdag al meege deeld, lag een dergelijke voortvarendheid oor- spronkelijk niet in het voornemen, gelijk kon blijken uit een vroegere uitlating van Wavell dat een Britsche opmarsch in den Kaukasus overbodig was, zoolang de Sowjetvloot in de Zwarte Zee intact bleef. Nu worden van ver- schillende zijden aan de Duitsche pers bericn- ten geseind over de installatie van Britsche garnizoenen in Kaukasie, de inrichting van vliegvelden onder gezamenlijk Britsch-Sow- jetrussisch beheer enz., zoodat blijkbaar an dere opvattingen zijn gaan heerschen over den toestand in de Zwarte Zee. De val van Odessa kan hiertoe aanleiding hebben gege ven en misschien verwacht men ook een be langrijke ontwikkeling op de Krim, voor wel- ker ingang, gelijk men weet, de landengte van Perekop, de Duitsche troepen nog steeds staan opgesteld. Een belangrijke schakel van het transportsysteem voor de hulp aan de Sowjetunie komt daardoor in het geding en dit zal mede een van de redenen zijn, dat de Amerikanen den laatsten tijd met des te meer kracht den weg over Archangelsk pro- pageeren. De Uszee ligt echter in de door de neutraliteitswet voorgeschreven gevechts- zones, zoodat verwacht wordt, dat na het be- wapeningsverbod voor koopvaardijschepen ook deze beperking voor de Amerikaansche scheepvaart zal y/orden opgeheven. ENGELAND GEEFT VEERTIEN TANKSCHEFEN TERUG. Het D.NJB. meldt uit New-York: Volgens een bericht van Associated Press uit Washington is medegedeeld, dat Engeland veertien van de Vereenigde Staten overgeno- men tankschepen zal teruggeven. Tengevoige van dezen maatregel zouden de beperkingen op het benzineverbruik in de Oostelijke Sta ten van Amerika weer worden opgeheven. DE TOEKOMSTIGE STAATSVORM IN FRANKRUK. Het D.N3. meldt uit Parijs: De speciale correspondent van de Matin te Vichy meldt, dat het door een lid van den nationalen raad gedane voorstellen om als nieuwe Fransche staatsvorm de republiek te kiezen, door de grondwetscommissie met groote meerderheid zgn verworpen. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat het hulpschip Springplank tot zinken is gebracht. De Springplank mat 5155 brt. Naar S.P.T. uit Helsinki meldt, is de ge heele burgerbevolking van de beide Sovjet- havensteden Archangelsk en Onega elders ondergebracht. Finsche berichten van het front spreken ervan, dat te Archangelsk in vredestijd een stad van meer dan 200.000 in- woners, nu slechts ongeveer 50.000 soldaten, haven- en transportarbeiders, zijn achter ge- bleven. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Naar van welingelichte zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, hebben Britsche bommenwerpers in den nacht van 23 op 24 October brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in Noord-Duitschland geworpen, waardoor onaanzienlijke schade aan gebou- wen werd veroorzaakt. Een der aanvallende vliegtuigen is neergeschoten. I ll) DER WEERMACiHT TE BORDEAUX NEERGESCJHOTEN. In verband met de terechtstellingen van gijzelaars deelt de secretaris-generaal van het ministerie voor de Inlichtingen, volgens D.N.B., mede, dat de bezettingsautoriteiten de voor. terechtstelling aangewezen gijzelaars niet kiezen uit de personen, die na een aan- slag zijn gearresteerd, maar uit geinterneer- den, welker strafbaarheid duidelgk bewe- zen is. In de Parijsche pers wordt een bekendma- king gepubliceerd van den militairen bevel hebber in Frankrgk, waarin medegedeeld wordt, dat op den dag na de misdaad in Nan tes een lid van de Duitsche weermacht in Bordeaux in den rug is neergeschoten. De daders zyh Oiitkomen. Ook de daders van Nantes zgn nog niet gepakt. Als boete voor deze nieuwe misdaad, zoo wordt in de be kendmaking verder gezegd, is wederom bevel gegeven tot doodschieten van vijftig gijze laars. Wanneer de daders niet in den avond van 25 October gearresteerd zouden zgn, zouden nog vijftig ggzelaars doodgeschoten worden. Voor de opsporing der daders wordt een belooning van 15 millioen francs uitge loofd. Over de aanslagen op leden van de weer macht schrijft de Matin, dat tot dertien maanden na het begin van de bezetting slechts den moord is voorgekomen. Het vw- moorden van Duitsche officieren en soldaten is eerst. begonnen, toen de ineenstorting der Sovjets een aanvang had genomen. Alle Fransclaen moeten medehelpen om de aanstichters van deze misdaden te ontdekken. Het is ontoelaatbaar, dat het by een reeks moorden niet gelukt, ten minste een moorde- naar te vinden. Zijn, zoo vraagt het blad, de buitenlandsche moordenaars sterker dan de Fransche politie? DE VER'V ANGING VAN TIMOSJENKO. De ontheffing van maarschalk Timosjenko uit zijn functie wordt, zoo meldt het D.N.B door de Berlijnsche bladen gepubliceerd met opschriften over de geheele breedte van de pagina, o.m. luidende: Stalin laat hoofden vallen". Tegelijkertijd maken de bladen mel ding van een bericht uit Stockholm, volgens hetwelk ook maarschalk Boedjenny in de Loebljanka-gevangenis te Moskou zit en maarschalk Worosjilow eveneens heeft afge- daan. Algemeen wgzen de bladen er op, dat OPROEP. Alles voor het vaderland. Dat is "niet alleen de lijfspreuk van de W.A. der nationaal-socialistische beweging dat is niet alleen het parool voor de Neder- landsche mationaal-socialisten die aan het Oostfront strijden voor een vrg en zelfstan- dig Nederlander, dat behoort ook de lgfspreuk te zgn van iederen Nederlander die beweert een goed vaderlander te zgn. De tijd van praten is voorbg, met debatten en twistgesprekken, met fluisteren en lasteren wordt ons volk en ons vaderland niet ge- diend. Deze tgd vraagt daden, verricht door vastberaden mannen, die een open oog heb ben voor de werkelgkheid, die begrijpen, dat daar in het Oosten ook ons land wordt vrg gevochten, dat daar ook over onze toekomst beslist wordt. Alles voor het vaderland. Voor een geluk- kige toekomst van ons vaderland, ziehier waarom die duizenden Nederlandsche vrgwil- ligers de wapenen opnamen en samen met de DuitSche weermacht en de legers en de legioenen van andfcre landen strijden, totdat de overwinning behaald zal zgn. Nederland sche nationaal-socialisten geven het voorbeeld aan alle goedwillende Nederlanders die niet alleen zeggen, dat zg echte vaderlanders zgn, maar die ook de daad bg het woord voegen. Nederlanders, volgt dat voorbeeld, meldt U aan bij het Vrgwilligerslegioen „Neder- land", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. de liquidatie van Timosjenko een gevolg is van de militaire ineenstorting van de Sow- jets en dat ook zijn opvolger, generaal Soe- kow niets meer kan veranderen aan de Duit sche overwinning op het Sovjetsysteem. De Volkische Beobachter noemt Timosjenko dert ,,zondebok voor de militaire catastrophe van het bolsjewisme" en verklaart, dat de Sovjets door hem af te zetten de zware bolsjewistische nederlagen in den vollen omvang bevestigen. De Berliner Borsenzeitung schrgft: Dat er nu, na Timosjenko, den tot dusver meest ge- vierden Sovjetheld en ,,grootsten aller bolsje wistische maarschalken" een ,,nog geweldi- ger man" moet zijn, is een verrassing voor Britten en Amerikanen. "Eaten wg het intus- schen rustig over aan Britten en Amerikanen te praten over het ontslag. De taal der fei- tem zal ook vroeg genoeg hieraan een eind maken. HITLER ONT'VANGT GRAAF CIANO. De Fiihrer heeft Zaterdagochtend in zijn hoofdkwartier den koninklijk-Italiaanschen minister van j3uitenlandsche Zaken, graaf Ciano, ontvangen en met hem een onderhoud gehad, dat in den geest van de traditioneele vriendschap en de beproefde wapenbroeder- schap tusschen de beide volken verliep. Aan dit oftderhoud werd deelgenomen door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, op wiems uitnoodiging graaf Ciano voor een bezoek van verscheiden dagen in Duitschland vertoeft. Van zgn specialen correspondent verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Graaf Ciano, in wiens gevolg zich ook de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de plaatsvervangende chef van het protocol, Commendattore Pansa en Marchese Lanza d'Ajeta bevonden, werd bij zijn aan- komst in het hoofdkwartier van den Fiihrer door den Duitschen minister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop, ontvangen en naar' den Fiihrer gebracht. Na met den Fiihrer een bespreking te heb ben gehad, welke twee uur duurde, kreeg graaf Ciano een overzicht van -den militairen toestand van den plaatsvervanger van den opperbevelhebber van de weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel en van den gene raal der artillerie, Jodl. Bij deze gelegenheid kan generaal Jodl den Fiihrer en den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, als eerste de Vrgdag be haalde en Zaterdag in een extra-bericht ge- publiceerde veroverlng van het belangrijke bolsjewistische industriecentrum Charkof rap- porteeren. Naar verder verluidt, behandelde generaal Jodl in zgn voordracht behalve de zeer gunstige militaire positie in het Oosten, in het bijzonder ook het succesvolle optreden van de Italiaansche eenheden in den sector van de legergroep-Zuid. Vervolgens bood de Fiihrer den Italiaan schen minister een lunch aan, waaraan werd deelgenometj. door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, door den generaal der artillerie Jodl, den Italiaan schen ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, den Duitschen ambassadeur te Rome, Von Mackensen en door den Duitschen militairen attachd te Rome, luitenant-generaal Von Rin- telen. Des avonds gaf de Italiaansche minister gevolg aan een uitnoodiging van den Duit schen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. DE STRIJD TEGEN DEN BONNEN- HANDEL. Ondanks een strenge controle en ondanks alle waarschuwingen heeft de clandestiene handel in bonnen een dergelgken omvang aangenomen, dat het noodzake-lgk is gewor- den strenge maatregelen te treffen. Velen hebben getracht door het koopen van distributiebescheiden van anderen zich een extra portie te verschaffen en er waren altijd menschen die in zulke financieele moei- lijkheden verkeerden, dat zg, wanneer zij een flinken prija voor hun bonnen konden maken, voor de verleiding bezweken. Opkoopers maakten den handel gemakke- Igk en zoo beschikken thans velen over kaar- ten waarop zg geen recht hebben en zgn an-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1