Bureau Voedselvoorzlening Zeeland. Landbouwberichten Overtredingen prijsregeling. TERNEUZEN, 20 OCTOBER 1941. TER AARDEBESTELLING XH. HORENSMA. „MOLUSKEN" OFF I CI EEL GEOPEND. Het Winterhulpwerk in Zeeland. - DAT 'ZAL BIJ ONS NOOIT NOODK5 ZUN. VOETBAL HONDERD GULDEN BOETE VOOR EEN VRIENDENDIEN ST. RECHTSZAKEN. bureau, dat in det bijzonder dus is belast met de commercieele transacties, welke uit ae werkzaamheid van de bedrijfsorgamaatie f voortvloeien, staat rechtstreeks onder toe- zicht van den directeur-generaal van de voed- selvoorziening. De staat is financieel aan- sprakelijk voor de door bet bureau verricbte bandelsdaden, voorzoover deze tot uitoefenmg van zijn taak bebben gestrekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleescb en bet vee- en vleescbaankoopbureau zullen tezamen in de plaats treden van de Neder- landscbe Veebouderijcentrale. De betreffende bescbikking met bijlagen is gepubliceerd in de Nederlandscbe Staatscaurant No. 203. POSTGERONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterbulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. i Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. ■nirniiiiiiiMiimiiiiiiM^ Vrijdagmiddag werd onder groote belang- stelling, zoowel uit de dienstkringen van bet p T T -bedrijf als van burgerlijke autoritei- ten en vrienden van'den overledene, op de algemeene begraafplaats albier ter aarde- besteld bet stoffelijk overscbot van den heer Tb. Horensma, oud-directeur van bet post- en telegraafkantoor te Terneuzen. Toen de rouwstoet op de begraafplaats was aangekomen, werd de droeve last door de bestellers "van het postkantoor overge- nomen en grafwaarts gedragen. Vele kran- sen dekten de baar„ A an de geopende groeve herdacbt de heer Weisfelt, inspecteur der P.T.T. te Middelburg, de groote zorg, die de overledene tijdens zijn igngdurige werkzaambeid steeds aan het be drijf bad besteed, zijn opgewektheid en zijn bijzondere toewjjding voor het personeel. Ook de beer Benjaminse, directeur van het post- en telegraafkantoor albier, getuigde van de kenmerkende levensblijbeid van den overledgne, zijn vaderlrjke leiding van bet personeel, zijn bijzondere gave om zicb overal vrienden te maken en blijmoedlgbeid te wek- ken in de harten van ouderen en jongeren. De beer Visser, directeur van bet post- en telegraafkantoor te Goes berdacht de vele goede karakter-eigenschappen van zijn oud- jaargenoot, die bet voorrecbt bad zijn amb- telijke taak steeds met groote opgewektheid te kunnen vervullen, en zicb daardoor om- ringd wist door tallooze vrienden. Namens de vereeniging van hoogere amb- tenaren bracht hij den overledene een laat- sten groet. De zoon van den beer Horensma dankte, rhede namens zijn moeder en familie, alle aanwezigen voor de aan zijn vader bewezen laatst* eer. BEDIENINGSHUIS WESTSLUIS TE TERNEUZEN. Op Woensdag 5 November a.s. zal van wege het Departement van Waterstaat aan het bureau aan de St. Pietersstraat tg Middel burg worden aanbesteed: het wederopbouwen van het bedietiingshuis op het buitensluis- hoofd van de Westsluis te Terneuzen, met bijkomende werken. BEfiEDIGD. Ter openbare terecbtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van 15 Oct. j.l. is beeedigd als vertaler voor de Engelscbe en de Fransche taal, de heer J. Stevens te Sas van Gent. MOSSELCONSERVENBEDRIJF Zaterdagmiddag is bet mosselconservenbe- drijf ..Molusken" te Krabbendijke onder groote belangstelling, zoowel van Nederland scbe als van Duitsche zijde officieel geopend. Tot de talrijke genoodigdeei behoorden een vertegenwoordiger van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland, de Beauftragte van den Rijkscommissaris in Zeeland, de beer W. Miinzer, vergezeld van den referent voor sociale aangetegenheden, de heer Kretz- scbmar, mr. P. Dieleman, wnd. commissaris der provincie, dr. Kaute, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris bij bet N.V.V., de hegj- H. J. Woudenberg, commissaris van bet N.V.V., de heer P. Haasnoot, directeur van de Ned. Visscberijcentrale, de heer Heimerixs, directeur van „Cevemos" te Bergen op Zoom, de burgemeester van Krabbendijke, jh. Sand- berg e.a. De directeur van Molusken", de heer Joh. Patmos, riep alien op dezen voor het bedrijf zoo bijzonderen dag een hartelijk welkom toe. Dit bedrijf, aldus spr., vormt een onderdeel van de economiscbe structuur van Zeeland, waar de mosselcultures thans. hoogtij vieren. Bij de inricbting van bet bedrijf is ervan uit- gegaan, dht de fabriek aan de hoogste eischen moest kimnen voldoen. Dank zjj de samen- werking met „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. is hier veel bereikt, hetgeen alien die in ons bedrijf werkzaam zijn, tot vreugde stemt. Vervolgens sprak de heer Woudenberg, the erop wees, dat alles wat betreft hygiene, rein- heid en licht eischen, hier is toegepast. Van een oude schuur is een goede ontspannings- lokaliteit gemaakt en de arbeiders(sters) vin- den hier een tweede tehuis. In dezen ^tijd treedt bet -wel duidelrjk aan het licht, dat wij in een groote gemeenschap leven en bet is een Nederlandsch belang, dat deze nieuwe gedachte zich baan breekt. Wanneer men zelf bereid is te geven, kan men ook eischen stel- len. Spr. eindigde met woorden van geluk- wensch tot de directie. Beauftragte Miinzer zeide verheugd te zijn uitdrukking te kunnen geven aan zijn gevoe- lens bij dit voor Zeeland zoo belangrijke ge- beuren. Wij moeten dit zien in het kader van de sociale opbouw van Nederland. Het gaat niet om geld of goud in deze wereld en /ij streven niet naar hooge winsten voor enkelen, doeb de arbeid moet op de eerste plaats staan. De mensch wordt niet beoordeeld naar wat hij is, maar naar wat hij presteert. Indien wij ons door deze gedachten laten leiden, kan waarlijk van een socialistische gemeenschap sprake zijn. Spr. wenschte de directie van harte geluk met het bereikte resultaat en sprak de wensch uit, dat alien zich in dit bedrijf in een groote gemeenschap zouden thuis gevoelen. Mr. P. Dieleman zeide in zijn toespraak, dat Zeeland in zijn bodem en in zijn stroomen vele schatten bergt, die de voedselvoorzie- ning van' ons volk ten goede komen en ook ir. dit bedrijf wordt dit tot gelding gebracht. De volkskracht is geworteld in het gebruik van den bodem en in de visscherij en alles, wat in het belang is van de welvaart van ons volk, dient aangegrepen te worden. De heer Dieleman wensohte de directie veel zegen in j dit nieuwe bedrijf toe. Tensiotte voerde de burgemeester van Krabbendijke, jbr. Sandberg, het woord, die zeide, dat bet vandaag ook een belangrijke dag is voor de gemeente, nu naast landbouw en fruitteelt ook een dergelijk bedrijf aan in- woners van Krabbendijke werkgelegenheid vers cb aft. Nadat de beer Patmos den sprekers had dank (gebracht, werd onder leiding van de directie een rondgang door de fabriek ge maakt en werd bet Zeeuwsche zeebanket ge- proefd, hetgeen de aanwezigen zich wel he- ten emaken. In dit keurig ingerichte bedrijf, dat aan den Scheldedijk li-gt, beschikken de arbeiders en •arbeidsters over een ruim ontspanningslokaal en over een hygienische wascb- en kleedge- legenheid, terwijl door groote ramen het licht overvloedig kan binnenstroomen, zoodat het werken tot een lust wordt. De afdeelingen Vreugde en Arbeid en „Schoonheid van den Arbeid" van het N.V.V. hebben om dit te be- reiken hieraan hun daadwerkelijken steun verleend. Na afloop van de openingsplechtigheid be- gaf het gezelschap zicb naar Ierseke, om aan een gemeenschappelijken maaltijd aan te zit- ten, waaraan nog menige goede woorden zijn gesproken. ProVinciale vergadering te Goes. Zaterdagmiddag werd in het Schuttershof te Goes een door Winterhulp Zeeland belegde vergadering gebouden, waartoe verschillen Je burgemeesters en andere autoriteiten waren uitgenoodigd, waarin werd medegedeeld wat er in 66n jaar door W.H.N, was gedaan, maar 'Vaarin ook in verband met de actie in den winter een krachtig propagandawoord werd gesproken. Uit verschillende deelen van Zeeland waren belangstellenden opgekomen. I>e vergadering werd geopend door den, wnd burgemeester van Goes, den heer C. E. P. Lenshoek, die wees op de twee pijlers waarop W.H.N, rust, n.l. de inzameling en het sociale werk. De taak van de medewerkers is niet gemakkelijk. Velen staan nog om allerlei redenen vijandig tegenover W.'H.N. Spreker ging eenige oorzaken van dien tegen- stand na en meende dat de Hollandsche vast- houdendheid niet vreemd is aan dit alles. Na de beteekenis van Winterhulp voor het kwee- ken van een sterk volk te hebben uiteengezet, richtte spreker zicb tot de collectanten, die zich ten voile moeten inzetten. Ook de plaat- selijke leiders moeten dit doen en zelf de straat op gaan. Spreker zelf doet dit ook en zal het blijven doen tot ieder blijmoedig geeft. Booze blikken moeten blijmoedig worden ver- dragen. Booze woorden moeten niet worden beantwoord. Zoo zal de menigte tensiotte worden gewonnen. Inmiddels waren de wnd Commissaris der Provincie, de heer Mr. P. Dieleman en de Beauftragte voor Zeeland, de heer W. Miinzer, ter vergadering gekomen. Hierna voerde de heer Mr. W. K. H. Diele man, provinciaal directeur van Winterhulp, het woord. Spreker wilde graag mededeeling doen van de feiten en gebeurtenissen,welke zich in het afgeloopen jaar rond het Winter hulpwerk in Zeeland hebben voorgedaan. Het onverantwoordelijk gestook, gelaster, gelieg en gebral over dit werk moet den kop wor den ingedrukt, aldus spreker, omdat anders kracbtige opbouwende arbeid .belemmerd dreigt te worden tot schade van hen die ge- holpen moeten worden. Wij willen een hechte gemeenschap op sociaal gebied in bet Neder- landsche volk. Zeker in dezen tijd is'het noodig de eenheid te herwinnen. Alle ver- splintering, verdeeldheid en sectarisme moeten wegvallen. Ons werk is vrij van politieke groepeerin- gen. Het staat los van partij of beweging. Daarom is bet vrij van alle kerkelijke of con- fessioneele richtingen of schakeeringen en daarom ook van de bestaande maatschappe- lijke afscheidingen en organisaties. Wn wil len het volk in zijn vollen omvang dienen, Zijn egolsme opzrj zettem, zijn schotjesgeest de wei injagen en zijn groepsbelang terzijde stellen. 'Het werk is geheel algemeen. Nog veel strijd wacht ons. Maar daarin worden wij gestaald en gehard. Wij voeren de bouwsteemen mede voor het fundament, waarop eens een trotsch en grootsch bouw- werk zal verrijzen. Wij wet ken mede aan de vorming van een sterke Nederlandscbe ge meenschap op sociaal gebied. Daarna deelde spreker een en ander mede over de organisatie van het Winterhulpwerk in Zeeland: het Prov. bureau als de schakel tusschen Den Haag en het werk in de provin cie, verder het werk in de 101 gemeenten in Zeeland, waarbij het kwam tot de benoeming van wijk- en blokhoofden.' Steeds worde ge- tracht het werk aan te passen aan de eigen aard der gemeente. De organisatie beschikt over ongeveer 1000 medewerkers, die als lei ders in gemeente, wijk of blok of als admimi- stratieve krachten het werk schragen, afge- zien nog van de collectanten. Aan collecten werd in totaal f 81.274,79 bij- een gebrjcht. (De drie lijstencollecten brach- ten f 36.078^59 en de vijf buscollecten 45.196,20 op.) Aan extra giften werd f 16.428,66 ontvangen, alzoo in totaal 97,702,90. Dit resultaat kan voor het eerste begin bevredigend worden genoemd, maar bij vele gevers kan toch niet van een offer wor den gesproken. Voor een doeltreffende actie was zeker vier of vijf dubbel zooveel noodig geweest. In totaal werd aan waardebons 7166.000 uitgekeerd, in geld 6600, totaal f 171.600. De verdeeling over de gemeenten geschiedde naar de behoeften. Middelburg ontving f 12.420, dit is het hoogste bedrag per gemeente, 'Goes f 5827, Axel 4217,50, Bres- kens 2550, Zierikzee 5532,50, Terneuzen 7325, 's Heer Arendskerke 4080, Stave- nisse 1300. Het kleimste bedrag was voor Serooskerke (iSch.) 150. In totaal werden 13253 personen eenmaal, en 24431 personen twee- of meermalen verzo'rgd. Deze uitkee- ringen werden als extra hulpverleeming be- schouwd en kwamen dus boven de steunnor- men van familie, diaconie of armbestuur. Ook vele ouden van dagem en stille armen werden geholpen. Uitdrukkelijk zij vastgesteld, dat W.'H.N. niet op het terrein komt van kerke lijke of *gemeentelijke armenzorg. Toch meent men, aldus spr., wel eens in kerkelijken kring afwijzend tegenover het Winterhulpwerk te moeten staan. Verder werd in bijzondere gevallen nog steun verleend. In samenwerking met de vereeniging tot verbetering van het geitenras ontvingen 557 personen in totaal f 3677 voor 578 lammeren. Deze geiten zullen straks plm. 289.000 liter geitenmelk leveren. Te Arnemuiden en Zierikzee werd op kos- ten van de W.H.N, op de scholen melk ver- schaft. In Vlissingen werd een bedrag be- schikbaar ffesteld voor reductiebons voor de centralfe keuken. In Hontenisse werden bij- dragen verleend om kinderen uit te zenden naar een sanatorium. In Zierikzee werd een kook- en naaicursus voor huisvrouwen bekos- door GRooTcn pnooucTie vjxn oen Ourr$<rHen lamo»ouw vah t jfWHHHP De marktregeling verzekert den boer afzet van zijn producten. Dat zal bi) ons nooit noodig zijn. t (Foto Polygoon-v. Bilsen) tigd, te 's Gravenpolder en Kruiningen werd de arme bevolking in staat gesteld goedkoop visch te koopen. In enkele gevallen werden versterkende middelen versctiaft en zieken ge holpen. Enkele oudjes, die 40 of 50 jaar ge- trouwd waren, werden verblijd met een gave. Dit alles zal straks door den Ned. Volks- dienst worden overgenomen. In vele gevallen is geholpen, maar graag hadden wij meer gedaan. Een moeilijke win ter staat voor de deur. Daarvoor is veel noo dig. Wij komen met een ifjpnofferactie en een boerenactie. Bij de eerste wordt, gedurende de wintermaanden een bepaald percentage van pet loOn gevraagd, bij de laatste staan de boeren een deel van de opbrengst van hun producten af. Met een krachtige opwekking om het Win terhulpwerk te steunen besloot spr. De volgende en laatste spreker, de heer mr. P. Dieleman, wnd. Commissaris der Pro vincie, wees er ook op, dat er ten opzichte van het W.H.N.-werk nog veel vooroordeel moet worden overwonnen. Met kractit moet worden gewezen op het groote gebod: Gij zult geen valsch getuigenis geven. Ons volk wordt verbitterd en opgehitst tegen zooveel wat goed is en waar. Wat er ook geredeneerd en gethelogiseerd wordt over deze schoone bewtging, zij zal het winnen. Wanneer de mannen en vrouwen van WHN alles doen. wat zij kunnen om op de meest kiesche en Chris- telijke wijze te helpen, dan verdienen zijn alien steun. Aan het gemeenschapsleven hapert echter nogal wat. (Er is zooveel onrust en geestelijke verwarring. De oude normen zijn stuk. Een nieuwe orde is noodig, doch dan moeten wij zelf eerst nieuw worden. Spr. laakte in het bijzonder die geestelijke leidslieden, die zich niet kunnen onthouden van haat t^gen de be- zettende macht en tegen degenen die een andere maatschappelijke en rechtsordening noodzakelijk achten. Het probleem van dezen tijd moet vooral door de liefde opgelost wor den. Spr. weerlegde enkele grieven tegen de nieuwe orde en zei, dat dienen het leidende beginsel er van is. Wij moeten ons gevoelen als kinderen van 6en gezin, van een volk. Dan is de hechtste samenwerking mogelijk. Spr. bestreed vervolgens de Hollandsche zelfgenoegzaamheid. Uit dien kring komen de lieden van de bittertafel en van de clubfau- teuil, de critici, die nooit iets onderzoeken of lezen van de tegenpartij, die' spreken, alsof zij de wijsheid in pacht hebben en alle leu- gens gelooven en verspreiden. Aan moeite- vollen arbeid voor het volk nemen zij echter nooit deel. Het ,,4ikke ik" moet onttroond worden. Verlossing van zelfzucht zult ge krij- gen, door U te geven aan het Winterhulpwerk. Velen hebben uw hulp en uw hart noodig. De naastenliefde mag geen neerbuigendheid worden. Wij mogen ons ook niet laten leiden door de hoop iets terug te krijgen. Een mensch wil zelf ook een steentje bijdragen voor het gebouw van zijn behoud. Het juiste .verstaan van het sociale vraagstuk is door deze gedachte verhinderd en dit, naast het conservatisme is" onbewust een diepere oor- zaak voor de vijandigheid van sommigen, vooral ook in Christelijke en kerkelijke krin- gen tegen W.H.N. Spr. besloot zijn betoog met eenige citaten waarin aamgespoord iverd tot hulp aan den broeder en de zuster en tot medewerking aan de vestiging der gerechtigheid. De heer Lenshoek bracht hierna dank aan de aanwezigen, in het bijzonder aan de spre kers en aan de heeren Miinzer en Bausch. Een strijkje luisterde den middag op, ter wijl dames in Zuid-Mevelandsche kleeder- dracht in de pauze thee aamboden. VERKOOPVERGUNNING VOLLE MELK. De Directeur der Afd. Zuivelcontrole in Zeeland maakt alle melkveehouders, die voile melk in consumptie brengen, dus ook de melk veehouders die kleine hoeveeiheden verkoopen aan arbeiders enz., er nogmaals madrukkelijk op att/ent, dat voor de verkoop hiervan een vergunning noodzakelijk is. De aanvraag- formulieren voor het verkrijgen van deze ver gunning kunnen bij de L.C.O. voor Zeeland, Groote Markt 28, Goes, worden aangevraagd" v66r Woensdag 22 October a.s. Aanvragen die rra dezen datum binnenkomen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Wan neer geen vergunning wordt aangevraagd, zal de verkoop van melk moeten worden gestaakt en stelt men zich tevens aan vervolging bloot. SOHEUREN /VAN GRASLAND. De Productiecommissaris voor Zeeland schrijft onsr Hoewel in Zeeland in het afgeloopen jaar reeds verschillende landbouwers zijn overge- gaan tot het scheuren van grasland en daar door hebben medegewerkt aan een betere voedselvoorziening voor ons volk, zal nog maals een beroep moeten gedaan worden op de medewerking van hen, die over scheur- baar grasland beschikken. Het is n.l. geble- ken, dat om een eefligszins redelijke voedsel voorziening te waarbocgen, nog belangrijk meer gescheurd moet worden. De Zeeuw sche landbouwers, die hiertoe bereid zijn, zul len daardoor eraan medehelpen om het vol- ■gend jaar het gevaar van voedselgebrek voor onze stedelijke bevolking te bestrijden. Wanneer deze gedachte bjj onze boeren voorop staat, is het misschien mogelijk, dat in onze provincie zooveel vrijwillig gescheurd wordt, dat dwang achterwege kan blijven. Laat de Zeeuwsche landbouwers thans over de bezwaren, die bij hen mochten rijzen, heen- stappen. Onze landgenooten hebben hun hulp noodig. In het dezer dagen verschenen persbericht vindt men nadere bijzonderheden. DE WEDSTRJIDEN VAN TERNEUZEN. Terneuzen 1IJzendijke. 70. De ontmoeting tusschen Terneuzen 1 en IJzendijke is in hoofdzaak een strijd geweest tusschen den roodzwarten aanval en een sterk verdedigende IJzendijke-ploeg. De bezoekers, blijkbaar bij voorbaat reeds overtuigd van een nederlaag, hadden het er op gefet, deze zoo klein mogelijk te doen zijn en bij het gevolgde spelsysteem van Terneuzen hebben zjj ook meitigmaal een doelpunt weten te voorkomen. (Bij dit al konden zij toch niet verhinderen, dat de thuisclub, die ook nu weer met inval- lers moest uitkomen, bij de rust een 50- voorsprong had. Na de rust had men met het schaduwen van de roodzwarte voorhoedespe- lers nog meer succes en werd het doel van IJzendijke maar tweemaal meer doorboord. Het is begrijpelijk, dat bij de gevolgde speel- wijze IJzendijke geen enkel doelpunt wist te maken, zoodat de uitslag 70 werd voor de thuisclub. TerholeTerneuzen 3. 27. Het derde elftal van Terneuzen, dat in haar laatste wedstrijden reeds een goeden indruk achterliet, heeft dit ook gister bevestigd. Op bezoek zijnde bij Terhole, heeft zij die club een groote nederlaag toegebracht. De uitslag van deze ontmoeting was n.l. 27. AXEL—AARDENBURG. 2—1. Daar geen der tot hiertoe door cnze stad- genooten gespeelde wedstrijden tot dusverre overeenkomstig de prognostiek is geeindigd, schijnen zij in dit seizoen de rol in bun afdee- ling te moeten spelen van de „onberekenba ren" of wel „de club van de verrassingen". Het zag er overigens langen tijd somber u# voor de thuisclub, want ofschoon in het geheel geen sprake van was van minderheid in het veld was Axel ook voor de rust over het algemeen het meest agressief hadden de gasten met behulp van vrouwe Fortuna en via de lat de leiding vermeesterd, die zij tot een kwartier na de rust behieldeji. Maar toen de Axelsche midvoor uit een af- gemeten voorzet van rechts, na missen van 66n der achterspelers, van de gelegenheid ge bruik maakte dpn gelijkmaker in het net te deponeeren, waren de gastheeren bezield met het heilig vuur van te willen winnen. De gas- ten werden lettelijk overrompeld ,en nadat tot tweemaal toe de lat redding had gebracht en de doelwachter vele malen uit moeilijke situa- ties, reddend was opgetreden, slaagde de lmksbuiten er in een voorzet op te vangen en met een vliegend schot het pleit te beslech- ten, 2l. Hoewel Axel in de tweede helft vooral het beste van het spel behield, was" en bleef de wedstrijd meer spannend dan fraai. De gasten waren eenigszins gedemoraliseerd, nadat, vooral in de tweede helft, de Axelaars overrompelend begonnen op te treden, waar bij hun grootste fout was dat zij zich teveel op defensief spel toelegden. Doch ongetwijfeld behooren de groenzwarte Aarden-burgers tot de sterkste elftallen in deze afdeeliog. ANDERE UITSLAGEX. GoesDe Zeeuwen 1—1 BreskensDOSKO 42 ROSRBC 24 Middelburg'Vlissingen 1—2 WalcherenBreskens 2 2—3 BiervlietOostburg 24 SchoondijkeCorn Boys 2—4 EEN HANDSCHOEN VAN f 12.000. Groote fiooien voor de verleuginig van paeshtoontr&c/ten. Evenals zich bij woningschaat^chte soms het euvel van de sleutelgelden voordoet, waarbij de financieel meest draagkrachtige het huurcontract kan afdwingen, duiken bij het pachten van landerijen in abnormale tijden de pacbtfooien op. Zoodra de boer van zijn arbeid een behoorlijk resulaat te zien krijgt en de pachtsom, onder de huidige om- standigheden voorgeschreven, niet verhoogd mag worden, zijn er lieden, die direct trach- ten wegen te vinden om de overheidsvoor- schriften op dit gebied te omzeilen. Een graanhandelaarr rentmeester te Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen was er een van en hjj heeft het wel heel bont ge maakt. De man trad als rentmeester voor enkele buitenlandsche eigenaren van lande rijen, met wie het directe contact momenteel niet mogelijk was. Nu de boeren voor hun broodwinning gebonden zijn aan de door hen gepachte boerderijen, omdat er in dezen tad geen andere hofsteden vrij komen, maakte hij van hun dwangpositie misbruik. Toen hem gebleken was, dat een van de pachterS, een landbouwer te Zaamslag, wiens contract afliep gaarne opnieuw wilde inhuren, kwam hij, nu van de zijde van zijn opdrachtgevers geen inmenging te verwach- ten viel, met zijn eischen op tafel. Defce wa ren lang niet malsch. Hij vroeg buiten de gewone pachtsom een ..handschoen" van f 12.000. De pachter of hjj wilde of niet, moest na eenig marchandeeren, waarbij het bedrag tot f 11.500 verlaagd werd, hier- mede wel aecoord gaan. 6000 kwamen bij het teekenen der overeenkomst op tafel, de rest van den handschoen" de ter plaatse gebruikelijke benaming van wat bij buizen sleutelgeld genoemd wordt zou later be- taald worden. De rentmeester liet om zich zeker te stel len den pachter een schuldbekenterfis van 2500 teekenen, z.g. wegens geleend geld, en bovendien werd een koopcon-tract opgemaakt voor een partijtje te velde staande tarwe. waarvoor de rentmeester reeds 3000 betaald zou hebben. Deze schijnacten, waarvan de rentmeester toegaf, dat zij slechts als camou flage gediend hadden, bewijzen wel heel dui- delijk, dat hij zich er van bewust was onge- oorloofde dingen te doen. Bovendien maakte bij de zaak nog onverkwikkelijker door voor te wenden, dat het geld voor de eigenaren der landerijen bestemd was. Op veel kleinele schaal deed de man het- zelfde bij twee andere pacbters, een landbou wer en zijn a.s. sehoonzoon. Hij kwam na 9 jaren hij deze landbouwers om een bedrag van ruim /400 wegens provisie voor een in 1932 verleende bemiddeling bij verkoop van een perceel grond. De man, die, nu hij de boerderij verliet gaarne zrjn sehoonzoon als nieuwen pachter geinstalleerd wilde zien, voelde zich gedwongen hierop in- te gaan. De sehoonzoon echter moest bij het afsluiten van de pachtovereenkomst ook nog eens 500 neertellen, alleen maar om te mogen huren. De controleurs van de Prijsbeheersching, die deze zaak op het spoor kwamen, hebben krachtig ingegrepen en, hoewel de rentmees ter eerst ontkende een handschoen" van eenige beteekenis te hebben ontvangen, ten siotte de zaak in zijn geheel aan 't lictot ge bracht. Daar het Pachtprijsopdrijvingsbe- sluit naast het verhoogen van pachten ook het bedingen van ongeoorloofde woordeelen in verband met een pachtverhooging verbiedt, moest de rentmeester zich voor den Inspec teur voor de Prijsbeheersching t$ 's-Graven- hage verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot betaling van f 2500 boete, terwijl publica- tie van het vonnis in- een gewestelijk blad voor zijn rekening zal plaats vinden. Tevens werd de rentmeester verplicht tot teruggave van alle onrechtmatig verkregen gelden. De zaad- en de aardappelhandelaar A. G. B. te Hulst verkocht aan een Belg onder meer ddn kilo boter (zonder bon) voor een gulden meer dan volgens de prijsvoorschrif- ten toegestaan was: hij vroeg n.l. 3,60, ter wijl het Prijzenbesluit 1941 (Zuivelproducten) maximaal 2,60 per kilo voorschrijft. De Belg had deze gulden er graag voor over, maar werd aan de grens aangehouden en moest de herkoms.t van de meegevoerde levensmiddelen opgeven. Zijn verklaring leidde tot een verhoor van bovengenoemden handelaar B., die zeide den Belg een vrien- dendienst te hebben willen bewijzen. Andere boeren verkochten immers naar hij be- weerde wel hun boter zonder bon voor 6 en 7 gulden per kilo. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-G-ravenhage veroordeelde B. tot 100 gul den boete. Zoo werd thans wederom, ditmaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, vonnis gewezen wegens prijsopdrijving van boter, hij den verkoop waarvan alleen reeds op Walcheren en Zuid-Beveland onlangs ruim 300 gevallen van overtreding der - Prijsvoorschriften ge- constateerd en berecht zijn. TE HOOGE PRIJZEN GEVRAAGD. Gevolg: hooge boeten. Een zakkenhandelaar te Vleuten werd dezer dagen door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam tot /9000 boete veroordeeld. Hij had groote hoeveei heden zakken verhandeld tegen veel te hooge prijzen. Voor den zakkenhandel, waarin vrij- wel uitsluitend tweedehandsch goed wordt verhandeld, zijn weliswaar nog geen vaste prijzen voorgeschreven, echter zijn er wel richtprijzen bekend gemaakt. De handelaren weten dus in elk geval hoever zij gaan mo gen. De man had zich evenwel ook aan deze richtprijzen niet gestoord en was er nog ver bovenuit gegaan. Bij het vaststellen der boete werd rekening gehouden met de gemaakte extra-winst en tevens met het feit, dat hier een ernstige overtreding der prijsvoorschriften had plaats- gevonden. Oc k een Alkmaarsche fanufacturie? had zich voor dezen Inspecteur te verantwoorden. Hij had vrij spoedig na den oorlog de prijzen van diverse goederen verhoogd, zonder dat de prijsvoorschriften hem hiertoe het recht gaven. Bij het verhoor gaf" hij toe in het al gemeen in den laatsrten tijd een 10 hooger winstpereentage te berekenen. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat de kwaliteit der in 1941 verkochte goederen aan- merkelijk minder is dan in 1940. Htj meende daarom het risico te loopen deze goedeten moeilijker te kunnen verkoopen en dus ge- rechtigd te zijn zich door prijsverhooging tegen dit risico te dekken, Dit verweer werd door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching uiteraard verworpen. Immers is het niet ge- bruikelrjk voor goederen van mindere kwali teit hoogere prijzen te berekenen dan voor artikelen van goede kwaliteit. De Inspedteur hield rekening met de om- standigheid, dat de manufacturier de prijzen onmiddellijk tot het toegestane peil had ver laagd en veroordeelde hem tot 2500 boete, hierbij de onrechtmatig. verkregen winst in aanmerking nemende. TE HOOGE PRIJZEN VOOR WILD. Naar uit verschillende klachten blrjkt, wor den er in den wildhandel soms ^prijzen ge vraagd, die ver boven de toegestane liggen. Zoo komt het b.v. vooi;, dat kooikers wilde eenden aanbieden tegen 1,50 a f 2 per stuk, terwijl de prijs niet hooger mag zjjn dan 1,35. Het is voor den poelier onmogelijk om dan nog winst te maken, zoodat een .dergelijk aan- bod gemakkelijk tot het vragen van te hooge prijzen van zijn kant aanleiding geeft. In enkele gevallen heeft men zich op een ,,misverstand" beroepen. Merkwaardig ge- noeg vallen deze misverstanden meestal in het voordeel .en vrijwel nooit in het nadeel van de betrokkenen uit. Er zij hier nogmaals op gewezen, dat in de Prijzenbeschikking 1941 Wild van 11 Augustus 1941 duidelijk jagers, groothandelaren, opkoopers en daar- mede gelijk te stellen -personen genoemd wor den. Het spreekt van zelf, dat ook de kooi kers hieronder vallen en het is in het belang van den goeden gang van zaken en .tevens in hun eigen belang, als ook zij zich aan de gegeven prijsregeling houden. A RRGNDISSEM ENTS-R ECVITBA NK TE MIDDELBURG, Zitting van den Politierechter van 17 October 1941. Behandeld zijn de volgende zaken: Aan A. M., oud 51 j., landbouwer en cafehouder uit IJzendijke is ten laste gelegd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3