Strijd enOverwinnmg Distributie Textiel. Binnenland Verpachting tuingrond Sluiskil. een stuk TUINGROND in de Piers- senspolder te Sluiskil (gelegen bij de algemeene begraafplaats). FEUILLETON Dr. Burmesters OPROEP AAN DE BEVOLKING VAN MOSKOU. Doodstraf voor saboteurs. j EEN AFDEELING BESTUURSZAKEN VAN DE N.SjB. EEN BEDRIJFSORGANSATIE VOOR VEE EN VLEESCH. De waarnemend Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat op Vrijdag 24 October a.s., des v.m. van 912 u., des n.m. van 1.30—4.30 u., in het lokaal ..Bethel", gelegenheid bestaat tot inlevering van gedragen winterkleeding, waartegenover een recht gegeven wordt om soortgelijke nieuwe artikelen te be- trekken. De ingenomen gedragen kleeding zal ter beschikking. worden gesteld van hen, die niet in staat zijn, deze uit eigen middelen aan te schaffen. Ingeleverd kan worden 1. Heerencostuums 2. Heeren-v.'interjassen 3. Wollen of halfwollen heeren-regen- jassen 4. Dames-wintermantels 5. Wollen of halfwollen dames-regen- jassen 6. Jongens-winterjassen 7. Meisjes-wintermantels 8. Wollen dekens. Voor elke twee stuks ingeleverde artikelen als bovenvermeld, wordt een ontvangstbewijs afgegeven. De betrokkene kan zich vervolgens bij den winkelier een der opgesomde textielgoederen aanschaffen, tegen afgifte van het ontvangstbewijs plus de helft van het aantal textielpunten waarop het aan te schaffen artikel volgens de nieuwe, op 1 November a.s. ingaande regeling is gewaardeerd. De met het ontvangstbewijs bij den winkelier in te leveren punten moeten bestaan uit punten van de oude textiel- kaart, de nieuwe textielkaart, of de toe- slagkaart (dus geen VVw- of andere speciale punten). Terneuzen, 17 October 1941. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. Op 31 October, des namiddags 3 uur, zal op bet gemeentebuls bij inschrijving publiek worden verpacbt, in 4 perceelen (perceel 1, 2, 5 en 6) De pacbt gaat in op 1 Januari 1942 en ein- digt 1 December 1942. Prijsopgaven op ongezegeld papier voor een of meer perceelen kunnen tot bet uur der verpacbting worden ingeleverd ter gemeente- secretarie, alwaar nadere inlicbtingen wor den verstrekt. - Terneuzen, 17 October 1941. De Burgemeester van Terneuzen, C. ViERLINDE wnd. t De Secretaris, B. I. ZQNNEVTJLLE. Moskou, maar ook in den Zuidelijken sector. De mibtaire medewerker van de Times scbreef, dat de meest kritieke £aze voor de Sowjets was aamgebroken. Een Duitsche doorbraak, welke enorm gevaarlij-k zou zijn, kon elk oogenblik worden verwacht. Indien de 'Duitsche opmarscb niet tot staan „ons politieke spel zal zich onvermijdelijk tot een oorlog ontwikkelen. Met kleine tactische hergroepeerimgen kunnen wy dien oorlog niet Winnen, want de Duitsche aanvoerders heb- ben hun capaciteiten reeds .bewezen door de verovering van de Maginotlinie. Wij moeten een massa-aanval van 5000 vliegtuigen op het Oosten van Duitschland ondememen en alles vernietigen, dat verzet biedt. Stalin he eft gelijk: onze pantserwagens moeten Duitsch land binnenrijden, onze troepen moeten over de Karpaten trekken, om door Roemenie en voortdunend op. De gevaren zijn in het Zui- den voor de Sowjets nog veel grooter gewor- den, want 'ook de verbindingswegen voor de Amerikaansche en Britsctae leveranties door Iran en den Kaukasus worden rechtstreeks bedreigd. (D.N.B.) AMERIKAANSC/HE TDRPEDOJ AGER BIJ IJSLAND DOOR TORPEDO GETROFFEN? Het D.N.B. meldt uit Washington: Overeenkomstig de door Roosevelt geleide oorlogspropaganda maken de bladen in sen- sationeelen opmaak en met commentaren melding van een mededeeling van het mini- sterie van marine, volgens welke een Ameri kaansche torpedojager op 390 kilometer ten Zuidwesten van Usland door een torpedo ge- troffen zou ^ijn. De jager is, aldus deze Roman van HANS HIRTHAMMEJR (Nadruk verboden.) 17 Toen hij opstond om te trachten elders een schuilplaats te vinden, bemerkte hij, dat hij nauwelijks in staat was zich voort te be- wegen. Zijn voeten waren als lood en wei- gerden hem te dragen. Hii liet zich weer op de bank vallen en staarde naar den natten sluier, die hem van alle zijden omhulde. Hij probeerde de gebeur- tenissen van den vorigen avond in zijn her- innering terug te roepen en deed wanhopige pogingen althans iets van dien zorgeloozen gemoedstoestand op te wekken, waarin hij zich hier in de open lucht ter ruste had ge- legd. Het baatte niet en hij kwam tenslotte zelf tot de ontmoedigende conclusie. datr die opgewekte stemming slechts voortgek<jmen was uit een roes, een verdooving, die geen rekening had gehouden met de werkelijkheid. Het onweer nam langzamerhand in hevig- heid af, maar de regen bleef onverminderd aanhouden. Lorenz Burmester probeerde opnieuw vergetelheid te zoeken in den slaapr maar hij rilde in zijn doornatte kleeren dus- danig, dat aan slapen niet te denken viel. In plaats daarvan vormden zich in zijn fantasie verlokkende beelden van veilige geborgenheid mededeeling, slechts licht bescfaadigd en kon de reis op eigen kracht voortzetten. Naar ..Associated Press" weet te melden, werd op een persconferentie, waarop Roose velt aanwezig was, van de zijde der journalis- ten de opmerking gemaakt, dat het wonder- lijk is, dat een torpedojager door een torpedo werd getroffen en toch niet gezonken is. COMMANDANT VAN ODESSA GEFU SILLEERD. V.P.B. meldt uit Berlijn, dat onder be§chul- diging de stad Odessa niet met voldoende dapperheid en vastberadenheid te hebben ver- dedigd, de Sowjet-Russische generaal-majoor Tsjerbit, de commandant van de stad, door de Sowjets is gefusilleerd. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: (De Moskousche radio Iheeft Vrydagochtend vroeg een dringenden oproep gericht tot de bevolking om de stad „tot het uiterste te ver- dedigen". In den oproep wordt verder gezegd, dat zich ..dreigende wolken boven de stad samentrekkeii". De vijand staat reeds voor de poorten van Moskou en het gevaar is zeer groot, doch „de Moskovieten zullen strijden en niemand zal zich hieraan onttrekken". United Press meldt uit Londen, aldus het D.N.B., dat buitenlandsche kringen aldaar bevestigd hebben, dat het corps diplomatique en een dee! der Sovjetregeering uit Moskou vertrokken is en zich naar Kazan heeft be- geven. Iedere rechtstreeksche berichtenver- binding met Moskou heeft opgehouden. De Associated Press meldt -uit Teheran, dat de woningtoestanden in Kazan uiterst slecht zijn. De stad is overvol gewonden. Le- vensmiddelen waren in Kazan reeds in Augus tus schaarsch. De New Yorksche bladen pubjiceeren het bericht van de vlucfat der Sovjetregeering onder geweldige koppen. Ook voor frauduleus slacjhten, zwarten handel enz. Het Rykscommissariaat deelt mede: Het Duitsche Rijk strijd voor de toekomst van Eurqpa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddellijk neer- slaan van alle pogingen tot tegenwerking. De in het buitenland hun misdadigen arbeid verrichtende oologsophitsers, tot welke thans ook vroegere leidende Nederlandsche persoon- lijkheden behooren, hebben hun laatste hoop op den aanval der bolsjewieken tegen het Duitsche Rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachteff zij de bewo- ners der under de bescherming der Duitsche weermacht staande gebieden tot sabotage- handelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het Rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst de^ Europee- sche cultuur en beschaving, te verzwakken. In het algemeen heeft de Nederlandsche bevolking haar bezonnenheid bewaard. Eenige onverantwoordelijke, opgehitste en misleide elementen hebben zich evenwel in den laat- steii tijd ertoe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk hadden 06 aanleiding konden geven de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven, in het bijzonder de' ongestoorde oeconomische^ ontwjikkeling, de arbeidsvrede, de grondstof- fen- en verzorgingspositie van de bevolking in gevaar te brengen. Met betrekking tot den strijd, dien het Duitsche Rijk voor een nieuw Europa tot de eindoverwinning voert, heeft de Rijkscommissaris maatregelen ge troffen om alle dergelijke pogingen tot sabo tage onverbiddelijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenis van de Zaterdag in werking getreden verordening no. 195/1941 betreffende het afweren van sabotagehandelingen gekenmerkt. Hij, die een volgens de geldende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft of wel' aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van artikel 1 van deze verordening als saboteur met den dood gestraft. In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitgesproken, wanneer de daad naar haar uitwerking de openbare ordq of de veiligheid van het openbare leven der- mate in gevaar brengt, dat de dader als alge meen gevaarlijke saboteur beschouwd moet worden onverschillig of hierbij sprake is van bijv. anti-Duitsche handelingen, van het vervaardigen of verspreiden van anti-Duitsche geschriften of andere anti-Duitsche voorwer- pen, van strafbare benadeeling van de onge stoorde oeconomische ontwikeling, van de vernietiging of bqschadiging van belangrijke bedrijfsinstallaties of van inrichtingen of zaken, die bestemd zijn voor industrieele, landbouw-, of verkeersdoeleinden. Hetzelfde geldt; voor het in strijd met de voorschriften achterhouden van voorraden of' de niet-aflevering van voorwerpen die tot algemeen gebruik dienen en waarvan de af- levering verplicht is en evenzoo kan de on- oeconomische vernietiging of onbruikbaarma- in een behaaglijkverwarmd vertrek. Hij zou met plezier in een bouwvallig hondenhok zyn gekropen, als dat hem slechts wat wawnte en beschutting tegen den meedoogenloos neer- stroomende regen had gegeven. In een vlaag van radelooze vertwijfeling sprong hij plotseling overeind en het volgende coge lblik draafde hij in de richting van de Brandenburger poort, alsof hij zich door een overhaaste vlucht aan zijn noodlot zou kun nen onttrekken. Hij rende over de straat, waar de sombere ^chaduwen der hooge huizen dreigend op hem schenen af te komen en het trieste licht der 1 antaarns gedeeltelijk schuil gingen achter den dichten regensluier. Als uitgestorven leek nu de stad, ongenaakbaar in haar vijan- dig" zwijgen. Zoo naderde hij, met inspanning van rdjn laatste krachten* het Alexanderplein; hei was, of een onverklaarbaar dierlijk instinct hem daarheen had gedreven. Eerst nu her- innerde hij zich, wat Neufeld hem verteld had. Hij sleepte zich met moeite door den vrijen ingang van het station en op hetzelfde oogenblik waren zijn krachten uitgeput. Nog wist hij waggelend een pilaar te be- reiken, in een hevige pijn voelde hy de doffe slagen van zijn hartToen zonk hij be- wusteloos ineen. „Let op! Hij komt alweer bij! Geef me dat pulletje eens effe an, dan zullen we het jonkie wel weer op z n beenen krijgen". Verward sloeg Lorfenz zijn oog'en op. Hr zat aan een ruw houten tafel, temidden van een aantal, deels over elkaar heenhangende menschen, die hem medelijdend en tegelijker- tyd nieuwsgierig aanstaaraen. king van dergelijke voorraden of voorwerpen, die overtreding van prijsvoorschriften, over- matige bevoorrading (hamsteren), verboden slachtingen, zwarte handel of ongeoorloofde handel in distributiebonnen en -kaarten, .als- mede vervalsching daarvan, het uitspreken van de doodstraf tengevolge hebben. Er zij uitdrukkelijk op gewezen, dat deze opsom- ming niet volledig is, d8^11' artikel 1 van de verordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de gelegenheid om tegen ernstige delicten van alle soorten, voor zoover 't sabotagedaden zijn, met de streng- ste straf op te treden, welke het srafrecht kent. Volgens de bepalingen van de verordening kan de doodstraf niet alleen worden toege- past op den saboteur zelf, maar eveneens op uitlokkers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht gevestigd zij mede- plichtigen. In de eerste plaats echter staat dengene, die in eenigerlei vorm tot sabotage uitlokt of aanspoort, de doodstraf te wachten. Het maakt ook geen verschil of een voltooid strafbaar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden in het bijzonder ouders en opoveders gewaarschuwd, dat krachtens de Duitsche, in h,et bezette Neder landsche gebied toepasselijke voorschriften, ook tegen jeugdige personen boven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabotagehandelingen is de by het Duitsche hooggerechtshof inge- stelde byzondere rechtbank by uitsluiting be- voegd, behoudens de bevoegdheden van de krygsraden of S.S.-rechtbanken volgens de algemeene voorschriften. De bijzondere recht bank zal onmiddellijk in werking treden en volgens een zeer verkorte procedure werken. Tegen haar vonnissen staan geen rechtsmid- delen open. De nieuwe verordening dient ter handha- ving van rust en orde, van de ongestoorde binnenlandsche oeconomische ontwikkeling, van de beveiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeiing der belangrijk- ste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen van de vredelievende en arbeidzame bevolking, die er recht op hfeeft onvaarwaardelyk en onder alle omstandig- heden tegen saboteurs beschermd te worden. MR. D. FOCK. f Op 83-jarigen leeftijd is Vrijdag te 's-Gra- venhage overleden mr. D. Fock, minister van Staat en oudgouvemeur-generaal van Neder- landsch-Indie. ENGEESCHE LUCHTAANVALLEN. Vrijdagnacht is een aantal Britsche vlieg tuigen boven Nederlandsch gebied versche- nen, waaruit een aantal brisant- enbrand- bommen is geworpen. De bommen kwamen meest in het open veld terecht en richtten geen schade aan. Enkele bommen bescha- ,digden evenwel woonhuizen en een boerderij werd vernield. Hierbij is een meisje gedood. Omtrecit den reeds Zaterdag gemelden aan val op een Nederlandsch visschersvaartuig wordt nog nader gemeld, dat ook een kust- plaats en 'n aardappelschuit met mitrailleur- vuub werden aangevallen. Hierbij zijn vier personen gedood en twee zwaar gewond, als- mede vijf licht gewond. DE MILITAIRE OORLOGSINVALIDEN. De commissie van advies, belast- met de voorbereiding van de plaatsing van militaire oorlogsir.validen, brengt ter kennis van be- langhebbenden, dat voor haar bestemde cor- respondentie dient te worden gericht aan het volgende adres: Commissie van advies militaire oorlogs- siachtoffers, Wassenaarscheweg 42, te 's-Gra- venhage. Zij vestigt er echter de aandacht op, dat uitsluitend verzoeken van militaire oorlogs- slachtoffers in behandeling kunnen worden genomen; dat zijn dus verzoeken van hen, die na 11 April 1939 invalide zyn geworden en welker invaliditeit door de uitoefening van hun militairen dienst is veroorzaakt of ver- ergerd, terwyl zij naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche, zaken, door hun invaliditeit geacht moeten worden achter te staan op de openbare arbeidsmarkt. Hieronder vallen "dus niet alle mobilisatie- slachtoffers. Voor plaatsing Jcomen alleen in aanmerking zij, die voor de militairen dienst zijn afgekeurd, danwel, indien zij niet zijn af- gekeurd, naar het oordeel -van de geneeskun- "dige commissie een zeker invaliditeitspercen- tage dat als regel tenminste 10 procent moet bedragen, bezitten. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat de leider van de N.S.B. heeft ingesteld een af- deeling bestuurszaken '(afdeeling XVII van het hoofdkwartier). Deze afdeeling bestaat uit het bureau van het hoofd1 der afdeeling en drie onder-afdee- lingen,- onderscheidenlijk personeelszaken, wetgeving en adviezen. Als hoofd vari de afdeeling is benoemd dr. J. H. Carp, president van het Vredesgerechts- hof. Als chef van het bureau van het hoofd der afdeeling treedt op mr. Veenhoven, secre taris en hoofd van het bureau van den plaats- vervangend leider C. van Geelkerken, terwiji met de leiding van de onder-afdeelingen on derscheidenlijk zijn belast mr. G. L. A. van Dijk, m. P. C. Klomp en mr. H. F. Torringa. Zij zagen er niet bijster vertrouwenwek- kend uit. Onder de versleten scheef getrok- ken petten grijnsden hem hun ongeschoren, van vele rimpels doortrokken gezichten toe. Eenige van hen droegen een vuil gekreukt boord, maar- de meesten hadden slechts een gerafelde wollen doek om den hals gewikkeld. Links van hem zat een nog vrij jonge vrouw, die haar arm om zijn schouder had geslagen. Lorenz zag slechts in een waas haar vuur- rood geschilderde Upper en haar zwart getee- kende wenkbrauwen. „Drink nou eerst maar eens wat, mijn jon- gen. Je moet zorgen, dat er.wat stoom in de machine komt!" Het was een kerel als een bpom met een groot litteeken onder het rechteroog, die hem met zijn geweldige hand bemoedigend op den schouder klopte en hem intusschen met een goedig lachje een gevuld glas toeschoof. ,,Klets, niet zoo idioot, Willem!" zei de vrouw, terwiji ze hem het glas afnam en het Lorenz Burmester voorzichtig naar diens lippen bracht. „En nou maar slikken!" moedigde ze hem aan. (Zoo lekker krijg je het niet by moe ders, wat?" Daar men hem den drank eenvoudig in zijn mond goot, bleef Lorenz niet veel anders. over dan te slikken. Het brandde als vuur, maar hij voelde onmiddellijk de weldadige uitwer king. Het was, of er een electrische stroom door zijn lichaam werd gevoerd. „Dar^ ul" fluisterde hij met een zwakke poging om te glimlachen. ,,Ik vind het bui-- tengewoon onaangenaam, dat ik „A.ls je wil spreken, moet je hier niet zijn, vader". De vrouw legde even haar hand op zijn DE INSCHRIJVTNG OP DE STAATSLEENING. Bepalingen voor houdster- maatsOhappijen. In verband met daaromtrent ingekomen verzoeken om inlichtingen deelt het departe ment van Vinancien mede, dat, ingeval een naamlooze vennootschap of commanditaire vennootschap op aandeelen houdster is van de aandeelen van een of meer andere onder-. nemingen (z.g. moeder- en dochtermaat- schappijen) beide in een eventueel gedwon- gen leening zullen worden aangeslagen tenzy te haren opzichte art. 27 van het besluit op de winstbelasting toepassing heeft gevonden. In laatstbefloeld geval zal alleen aan de moedermaatschappy een aanslag worden op- gelegd, berekend over het concemvermogen. Naamlooze vennootschappen en comman ditaire vennootschappen op aandeelen, welker bedrijfsuitoefening zich beperkt tot het hou- den van aandeelen in andere binnenlandsche naamlooze vennootschappen en commandi taire vennootschappen op aandeelen en die zijn opgericht ten einde het nationaal karak- ter van laatstbedoelde vennootschappen te handhaven, zullen niet worden aangeslagen in een eventueel gedwongen leening. HET VLIEGTU1GONGELUK BIJ BATAVIA United Press meldt uit Batavia: 18 Inheemschen, wier huizen bij het neer- storten van het vliegtuig, waarbij de opper- bevelhebber van het Nederlandsch-Indische leger, generaal Berenschot, is gedood, in brand waren geraakt, zijn in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. Het aantal slachtoffers van <lit vliegtuigongeluk is hier- door tot 30 gestegen. DR. F1SCHBOOK OVER NEDERLANDS PLAATS. Op een bijeenkomst voor den buitenland- schen handel van de najaarsbeurs te Berlijn heeft Minister Dr. Fischbock't woord gevoerd over de economische aanpassing van Neder- land aan den stand in Duitschland De eoono- mische voorwaarden in Nederland zijn niet zoo heel verschillend van die in de westelijke dee- len van Duitschland. Door de opheffing Van de douanetarieven en van de deviezengrens zijn bijzonder voordeelige voorwaarden voor het plaatsen van Duitsche opdrachten ge- schapen. Alle maatregelen zijn er in Neder land op gericht hgt land te doen worden tot een waarderijk bestanddeel van het nieuwe Europa. KAMPEERVERBLUVEN ONDER RIJKSTOEZ1CHT. Naar het „Alg. Hbld." meldt, overweegt de secretaris-generaal van Onderwys, Op- voedir^ en Cultuurbescherming de instelling van een inspectie, die toezicht zal houden op alle ovemachtingen van jeugdige personen buiten die in hotels, pensions en kamerver- huurinrichtingen. De bedoeling is, dat de z.g. kampeercentra, kampeerhuizen en kampeerboerderijen, waar van dezen zomer, omdat niet in tenten over- nacht kon worden, zeer ruim gebruik is ge maakt, onder toezicht van de overheid komen te staan. Men wil daardoor bereiken, dat ex cesses en mistoestanden, die in den afgeloo- pen zomer hier en daar geconstateerd zijn, vermeden worden, zoodat de ouders hun kin- deren zonder eenige bezorgdheid naar buiten kunnen zenden. Het zou de bedoeling zijn den gemachtigde voor het jeugdherbergwezen in Nederland met de inspectie der kampeerver- blijven te belasten. DE ARBEID IN BAKKERIJEN EN De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft ten aanzien van broodbakkerijen, waarin ter viering van den R.K. feestdag van Allerheiligen op Zaterdag 1 November 1941 geen arbeid wordt verricht, vergunning verleend pm in den nacht van Donderdag 30 op Vrydag 31 October 1941 te 12 uur en op Maandag 3 November 1941 te 3 uur des voormiddags met den bakkers- arbeid aan te vangen. Bakkerijen, die reeds in het bezit zijn van een vergunning om twee uur vroeger dan normaal aan te vangen met het gereed maaen van deeg en ovens, mogen voor deze gelegen heid hiermede op Donderdag 30 October 1941 te 10 uur des namiddags en op Maandag 3 November te 1 uur des voormiddags beginnen. Aan de bakkerijen, die van vorenstaande bepalingen gebruik maken, is het geoorloofd op Vrijdag 31 October en Maandag 3 Novem ber versch brood van half 8 af te vervoeren en van 8 uur af te verkoopen. DE VEREVENINGSHEFFING 1941 EN DE A RBEIDSOONTRACT A N T E N De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft het volgende geschreven aan de secretarissen-generaal der departementen van algemeen bestuur. Ingevolge het besluit op de verevenings- heffing 1941 moet naar den nraatstaf van het loon o.a. van het personeel op arbeids- overeenkomst naar burgerlijk recht bij het rijk werkzaam, een vereveningsheffing plaats vinden van vier en een half procent van het loon. Deze heffing is verschuldigd door den werkgever, i.e. het rijk. Echter mag de werk- gever op het loon van den werknemer een bedrag van anderhalf procent inhouden, na verkregen toestemming van het college van rijksbemiddelaars. arm. ,,Ze zijn een beetje ruw in hun mond, de jongens, maar ze meenen het zoo kwaad niet. U komt zeker niet uit Berlijn?" ,,Neen. Ik ben gisteren vanvan elders gexomen. Maarik wil u werkelijk niet langer ,,In zoo'n toestand? Na tlen passen zou U weer in elkaar zakken. Voorloopig zullen we eerst eens wkt behoorlijks voor de maag zien in te slaan". De lange maakte een veelbetee- kenend gebaar met'duim en wijsvinger. ,,Blut zeker, niet?". Ik ben op het oogenblik inderdaad ,,Komt voor elkaar!" Hij ging naar het buffet en keerde even later terug met twee flinke rookworstjes en een portie aardappe- len. Uit de zak van zijn gehavend colbertje haalde hij vier broodjes te voorschijn, die hy met een nonchalant gebaar op tafel wierp. Bij den aanblik van de nog dampende en prikkelend geurige worst, zette Burmester zijn trots -opzij, begeerig trok hy het bord naar zich toe en begon te eten. Een verkwikkende, kostelijke wa'rmte stroomde door zijn lichaam. Het leven keerde terug en mbt het leven de moed. Nu eerst leerde hij de onzelfzuchtige kameraadschap van deze menschen in haar vollen omvang waardeeren. Zij mochten dan zijn, wie zij wilden, paria's, uitgestootenen van de maat- schappij zij hadden hem geholpen, toen hy niet verder kon en daar zou hij hun altijd dankbaar voor blijven. ,,Wat denk je, Willem," wendde de vrouw zich tot haar metgezel, zullen we hem maar niet met ons mee naar huis nemen Ik geloof, dat het geen kwaad kan, als zijn.jas eens onder den strykbout komt". „Hm, ja, natuurlijk! bromde Willem. „D'r Deze aangelegenheid is op 30 September j.l. in het college van secretarissen-generaal besproken, waarby werd besloten, dat van de vorenomschreven mogelijkheid door het rijk ten aanzien van zijn arbeidscontractanten geen gebruik zou worden gemaakt, zoodat deze anderhalf procent dus niet op de rijks- arbeidscontractanten zal worden verhaald. Het centraal distributiekantoor heeft dien- aangaande het volgende aan de burgemees- ters bericht: Na gepleegd overleg met het college van ryksbemiddelaars deel ik u mede, dat het niet in de bedoeling hgt op het !loon van bet personeel van de distributiediensten ander half procent in te houden, zoodat de heffing van vier en een half procent ten laste van de distributiediensten komt. DE TOE&LAG OP INVALIDITEITS- EN OUDERIDOMSRENTEN. De NJV.V.-persdienst schrijft o.m. het vol gende Zooals de commissaris van het N.V.V. bij de aankondiging van de voorloopige verbete- ringen in de sociale*verzekeringswetten op 8 Augusus 1941 onder meer mededeelde, worden op de uitkeeringen ingevolge de invaliditeits- en ouderdomswet met terugwerkende kracht van 1 Juli 1941 af verschillende toeslagen ver leend. Nog lang niet alle rechthebbenden hebben 'hun toeslagen ontvangen, wyl de be- rekening en de verificatie heel veel werk en tyd vragen. Met het oog hierop wordt ten postkantore voorloopig de minimum-verhoo- ging van 25 uitbetaald, om later na onder- zoek nauwkeurig aan ieder het toekomende uit te keeren. Niettemin zal het nog maan- den duren, voordat iedere rechthebbende een mededeeling en uitbetaling zal hebben gehad. De toeslagen blijven buiten beoordeeling bij een onderzoek naar behoeftigheid. Rente- trekkers mogen dus deze toeslagen onver- kort behouden. Nu kan zich het geval voordoen, dat een rentetrekker van gemeentewege of vanwege een kerk of armbestuur in een tehuis of by particulieren is ondergebracht. In vele ge vallen nu wordt de toeslag ingehouden door degenen, die het gelijk gebleven kdstgeld betaalt. Dit is niet billijk, daar de toeslagen worden verleend ter tegemoetkoming aan het duurder worden dqr levensbehoeften. Deze levensbehoeften worden bekostigd door diegenen, die het tehuis of pension bedrijven en hun komt dan ook de toeslag toe. Daar de verpleegden ook grootere uitgaven hebben te doen, zou het niet meer dan billijk zijn, als aan hen een kleine verhoogmg van het zakgeld werd gegeven. Het is dan ook in overeenstemming met de bedoeling van de autoriteiten, dat gemeente-, kerk- of arm bestuur den toeslag tefi goede doet komen aan het tehuis of den pensionhoudeq, die op hun beurt zedelijk verplicht zijn ook de ver pleegden een weinig te laten mededeelen in de toelagen. Vele werkgevers kortten de invaliditeits- rente op de pensioetien, die zij aan hun vroe gere arbeiders toekenden. Thans trekken verscheidene van hen ook nog de toeslagen af en verrekenen het voordeeltje, dat de autoriteiten verleenden, ten eigen bate. Ge- lukkig zijn ook heel wat gevallen bekend, waarin de werkgevers den toesiag geheel ten goede doen komen aan de door hen gepension- neerden. Moge het voorbeeld van deze laatsten lei- den tot herziening van het standpunt van eerstgenoemden. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat door hem met ingang van 15 Nov. a.s. wordt ingesteld de bedrijfsorganisatie voor vee envleesch, gevestigd te 's-Gravenhage. Deze bedryfsorganisatie is de eerste bedrijfs organisatie, welke op grond van het Orga- nisatiebesluit voedselvoorziening 1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan verordenende bevoegdheid is toegekend. Het gebied van de voedselvoorziening, waarvoor de bedrijfsorganisatie voor vee er vleesch wordt ingesteld, bestrijkt de handel en in de be- en verwerking van vee en .vleesch zoomede de veeteelt. Dit lichaam zal dus behalve haar bemoeiingen op het gebied van de teeltregeling in het bijzonder tot taak hebben het regelen van de verdeeiing van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat - de bedrijfs-organisatie bestrijkt, zat tot de bedrijfsorganisatie behooren. De samenstel- ling, inrichting en bevoegdheid van de nieuwe organisatie is geregeld in een reglement dat by de beschikking is gevoegd. Daaruit blijkt, dat het bestuur uit 5 leden bestaat, n.l. twee veehouders, een handelaar in vee, een slager en een vleeschwarenfabri- kan. Hangende de totstandkoming van de vakgroepen en ondervakgroepen vhn den han del en de industrie voor vee en vleesch zal als bestuur optreden de commissie van voor bereiding voor de instelling van een bedrijfs organisatie voor vee en vleesch, welke on- langs bij de Nederlandsche Veehoudef-ijcen- trale is ingesteld. Aan de bedrijfsoragnisatie zal zijn verbon- den eeri vee- en vleeschaankoopbureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoopen, opslaan en zoo noodig doen ver- averken van vee, vleesch en vleeschwaren. Dit zal wel niet veel anders opZitten. Hy ziet er uit, of ie 't zoo weer zal afleggen". Zoo verlieten zij, toen Lorenz klaar was met het eten en weer wat op krachten was gekomen met hun drieen de wachtkamer. Lorenz nam hun aanbod met beide handen aan; er bleef hem waarlijk geen andere mogfc'ijkheid om zijn uiterlyk weer wat in orde te brengen. - Buiten kleurde de hemel zich met het eer ste vale, licht van den nieuwen dag. Een paar kleine, ongevaarlijke donderwolken dje- ven traag tusschen de verbleekende sterren. „Nou kom- op, laten we"" je maar inhaken!" zei de lange Willem,'goedmoedig. ,,Dan tip- pelt 't een beetje gemakkelijk. Ze namen hem tusschen zich in en Lorenz liet zich gewillig leiden. Zij liepen langs houten omheiningen waar- achter de stalen geraamten van hooge bouw- werken omhoog rezen en na een kwartier bleef het tweetal staan voor de lage deur van een kelderwoning, waarmee het doel van den tocht bereikt scheen te zijn. ,,Erg sjiek is he hier niet", lachte Willem, terwiji hij den sleutel in het slot stak, ,,maar een mensch weet tenminste, dat hij een dak boven zijn hoofd heeft". Een oogenblik later stond Lorez Burmester in een muffe, sombere kamer, welke door een koekoekraam slechts spaarzaam werd ver- licht. 'Het vertrek deed dienst als woon- kamer maar was tevens als keuken ingericht; er stond slechts het allernoodzakelijkste meubilair en de muffe atmosfeer werd nog onSragelijker door een scherpe etenslucht, die bij gebrek aan voldoende ventilatie hier wel steeds bleef hangen. (Wordt vervolgd.) N

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2