ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No, 10.282 MAANDAG 20 OCTOBER 1941 81 e Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme ENGELSCH OORDEEL OVER DE DUITSCHE OORLOG VOERIN G. NEUZENSCHE COURANT B ti. jaoo tT/\nvi aIItati TV*ova ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. ADVERTENTIENVan 1 KLEIN E ADVERTENTIEN: Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij -regelabonnement tegeh verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. .- Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitga DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. DUtTSGHE WEERMACHTS- BERIOHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Een van Noord-Amerika naar Enge- land varend krachtig beschermd kon- vooi is brj het betreden van het blokka- degebied door Duitsche duikbooten aan- gevallen. In een taaien aanval, welke verscheidene dagen duurde, hebben de onderzeeers tien vijandelijke koopvaar- diischepen, waarocider drie volgeladen tankbooten, van tezamen 60.000 brt., tot zinken gebracht. In een des nachts ge- voerden strijd tegen de strijdkrachten, die het konvooi escorteerden, werden twee vijandelijke torpedobootjagers tot zinken gebracht. Het opperbevel der weermacht maakte gisteren bekend: Tusschen de Zee van Azof en de Do- netz wordt de achtervolging van den verslagen vijand met succes voortgezet, Formaties van de Waffen-S.S. namen na straatgevehten en gevechten van huis tot huis de havenstad Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht bolsjewistische vliegvelden gebormbar- deerd. 8 Zooals reeds in een extra-bericht ft) bekend gemaakt, is de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegevierend geem- digd. Onder het opperbevel van gene- H raal-veldmaarschalk von Bock hebben troepen vaffi het Duitsche leger in e nauwste samenwerking met de lucht- vloot van generaal»veldmaarschalk Kes- selring de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjenko ter sterke van acht legers met 67 infanterie-, zes cava- lerie- en zeven pantserdevisies alsmede zes pantserdivisies vernietigd. De zuive- ring van het strijdtooneel is in wezen geeindigd. De getallen uit het extra- bericht van gisteren zijn intusschen g-estegen tot 957.948 gevangenen, 1241 X tanks en 5396 stukken geschut. Een on- x afzienbare hoeveelheid oorlogstuig werd x buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan deze operaties namen deel X de legers van generaal-veldmaatschalk von Kluge, van de Generalobersten 0 Fre:iherr von Weichs en Strauss, als- 8 mede de pantserlegers van de General- 8 Obersten Guderian, Hoth en Hdppner en 8 van den generaal der pantsertroepen 8 Reinhardt. 8 In den strijd tegen Groot-Brittanme J. hebben gevechtsvliegtuigen in den af- 8 geloopen nacht havens aan de Engelsche 8 Zuidoostkust gebombardeerd. Verschei- den branden braken uit. ft} De vijand is in den afgeloopen nacht 0 niet naar Duitschland gevlogen. DE PRIJS. Toen de Vereenigde Staten ertoe overgin- gen Engeland op crediet van middelen te voorzien, om den oorlog tegen het Duitsche Rijk te kannen volhouden, stond het, schrijft de N. R. Crt. van tevoren wel vast, dat zij een andere voldoening zouden wenschen dan eene in goud. Goud hadden zij genoeg vergaderd om te weten, dat het geen geneesmiddel was voor de economische en sociale nooden van den tijd. Zou er geen machtspolitieke oplossing voor te vinden zijn? Voor de leus voeden de Vereenigde Staten den strijd tegen het Duitsche Rijk bij wijze van zelfverdediging. Bleef het Duitsche Rjjk vandaag overwinnaar in den strijd tegen Engeland, dan zou het morgen de belager van de Vereenigde Staten blijken. Staatslieden dienen inderdaad een vooruit- zienden blik te hebben. Maar zij kunnen ook wel bestudeerd voor zich uitstaren, om de aandacht af te leiden van wat zij ondertus- schen vlak voor de hand aanrichten. Wie zich niet blind staart op een verschiet, waarin voorloopig nog van alles mogelijk is ziet voor zijn oogen, hoe de Vereenigde Staten werkelijk doende zijn om in alien vrede de wereldmachtspositie van het Britsche Rijk over te nemen, tezelfder tijd dat dit, bevreesd voor de uitzetting van de Duitsche macht, in een oorlog de toekomst van .geheel Europa op het spel heeft gezet. Want wat is de zaak? Zelfs wanneer En geland alsnog in den strijd tegen het Duitsche Rijk de op het oogenblik nauwelijks meer denkbare overwinning zou behalen, zou het niet meer de strijd voor de hegemonie in Europa zijn, welke aldus tot een beslissing was gekomen, maar zou in werkelijkheid Europa als toekomstig geheel het onderspit hebben gedolven tegen een Amerikaansch- Engelsche macht, waarin de Vereenigde Sta ten allang het overwicht hebben verworven boven het Britsche Rijk. Misschien wil men deze voorstelling voor- barif noemen. De onderhandelingen tusschen de "fVereenigde Staten en het Britsche Rijk over de tegenprestaties voor de materieele hulp, welke het laatste van de eersten ont- vangt, zijn nog niet geeindigd. Officieel weten wij alleen, dat de Amerikaansche re, geering Donden op de hoogte gesteld heeft van de principieele vorwaarden voor dh En gelsche tegenprestaties en dat deze voorwaar den thans door de Engelsche regeering wor den bestudeerd. Een nieuwsagentschap heeft echter al ont huld, dat de Amerikaansche regeering als tegenwaarde vraagt het recht van gebruik van alle steunpunten van het geheele Brit sche Rijk, overal en te alien tijde, en wel met inbegrip van de steunpunten, welke Engeland eventueel in de toekomst nog zou verkrijgen. Bin tevens vraagt zij de aanpassing van de Britsche handelspolitiek bij net systeem van onbepaalde en zoo onbeperkt mogelijke meest- begunstiging. Beide voorstellen ^iggen in de lijn van de reeds voor deze gevoerde politick. De Ver eenigde Staten hebben zich al in heel wat Britsche steunpunten genesteld. Er de eisch ten aanzien van de handelspolitiek ligt in het verlengde van de onderhandelingen, welke reeds In 1937 tusschen de beide regeeringen zijn gevoerd. Deze hebben tot de overeen- komst van het jag-r daarop geleid, waarin in de meest-begunstigings-ciausule de Ameri kaansche politiek triomfeerde en de overeen- komst van Ottawa veeren liet. En zooals thans het Duitsche Rijk door den oorlog op een afstand gehouden wordt, werd het toen onder de bescbuldiging van „discriminutie" uitgeschakeld. In de EngelschAmerikaansche samen- werking verplaatst zich zoodoende het zwaar- tepunt steeds meer naar New York. Het is duidelijkzelfs wanneer Engeland in den oorlog zou zegevieren, dan hebben de Ver eenigde Staten voor den tijd daarna in de zoo nauw vervlochten eenheid met het Brit sche Rijk alle gelagenheid om hun totdusver nog niet eens tot voile ontplooiing geflrachte economische macht, versterkt door de stia- tegische positie, welke de gemeenschappelijke steunpunten hun verscualfen, de overhand te verzekeren. De uitslag van den oorlog zou niet" zijn, dat Engeland door zijn rivaal. het Duitsche Rijk, te verslaan nog eens in de hegemonie over Europa zou zijn bevestigd, onaantastbaar in zijn wereldmacht. Neen, het centrum van de wereldmacht zou zich naar de Nieuwe Wereld hebben verplaatst. De leiding van de wereld zou geen Europee- sche zaak meer zijn. Als de wereld een politieke eenheid was, zou ons dat misschien, en ook dan misschien niet? heelemaal om het even kunnen zijn. Zoo- ver is de wereld echter nog lang niet. Haar politieke ontwikkeling dat hebben de ge- beurtenissen nu wel afdoende uitgewezen gedoogt nog geenszins de verdeeling van den gemeenschappelijkeh arbeid volgens zuiver economische maatstaven tot stand te bren- gen. Zij luistert naar eern. onverbiddelijk ,,mi'ts". Mits zij in evenwicht blijft met de politieke machtsverdeeling en de daarin lig- gende ontwikkeling. Een staatkundige ver- brokkeling, als Europa totdusver te zien gaf. moge een anachronlsme geworden zijn, aan den wereldstaat zijn wij evenmin toe. En alle wereldmacht is dan ook vooralsnog aan- matiging van macht, zelfverheffing van den een ten koste van anderen met gelijke rech- ten. Deze gelijke rechten liggen thans ver- dee-ld over ruimten, waarvan Europa er een is. Zij zijn geopolitiekte grondslagen van macht en tegelijk in zichzelf de erkenning van de noodzakelijkheid dier-macht. Waarvoor Europa thans, onder leiding van het Duitsche Rijk, vecht, is zijn gelijke ruim- terecht. Onder leiding van Engeland kan het daarvoor niet vechten, omdat de Engel sche aanspraken, als aanspraken op wereld macht, op zichzelf reeds met het gelijke ruimterecht in strijd gekomen zijn, maar bovendien - en eveneens als aanspraken op wereldmacht op de Vereenigde Staten zijn overgegaan. En wanneer de Vereenigde Staten (en voor de leus ook Engeland) de Sowjetunie de ©ostelijke grenzen zouden willen garandee- ren dan zou dat niet een hulpverleening aan de 'sowjetynie zijn, geen indirecte hulp aan Engeland. Het zou een verdere uitdrukkmg zijn van den wil om Europa, als ruimte, als eenheid, de opkomst, de uitdrukking van zijn op een voorsprong van eeuwen cultuur stoe- lende macht, te verhinderen, ten voordeele van de positie van de Vereenigde Staten en van dezen alleen. Het kan zijn, dat het' menig Europeesch volk moeilijk zal vallen om den weg tot samenwerking met het Duitsche Rijk te in- den. Wat ertoe dwingt is het Europeesche belang, het belang van elk volk in Europa om op een grondslag van gezamenlijke zelf- voorziening gemeenschappelijk zijn plaats in de wereld tq handhaven, zijn welvaart te verzekeren. Inplaats van, als afzetgebied. voor de verzekering van de welvaart van anderen te moeten dienen. NOODZAKELI.IKE OVERWEGING. De heer H. C. van Maasdijk sehrijft: Op 9dezer heeft het Nationale Dagblad onder het hoofd „Een blijde mare" een van gezaghebbende zijde geautoriseerde voor het geheele Nederlandsche volk bijzonder belang- wekkende mededeeling gepubliceerd. Zij luid- de als volgt: „Vast staat, dat zij, die spreken over streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie van Neder land door Duitschland, hajidelen in strijd met den uitgesproken wil van den Fuhrer. De Nederlandsche pers heeft, over het al- gemeen gesproken, aan deze publicatie niet die aandacht geschonken, welke zij verdiende. Wellicht heeft men zich op het standpunt willen stellen, dat de strekking van deze mededeeling eigenlijk van zelf sprak, of wel men heeft gemeend het altematief daarvan niet in beschouwing te willen nemen. Hoe dat ook zij, het bagatelliseeren van deze pu blicatie beteekent een verzuim tegenover het Nederlandsche volk. In een strijd om zijn of niet zijn, dien Duitschland opgedrongen werd door een com- binatie van mogendheden, die er niet aan wilden denken Ket Duitsche volk den bevoch- ten weg van doelbewusten opbouw op ver- nieuwden hechten grondslag ongestoord te doen vervolgen, heeft de Duitsche weeimacht zich genoopt gezien o.m. Nederland militair te bezetten. Het verloop van den oorlog bewijst, dat deze bezetting door Duitschland een militaire noodzakelijkheid was. Wie daaraan op heden nog twijfelen moge, leze de verslagen der pu- blieke debatten die op het oogenblik in Enge land worden gehouden omtrent de mogelijk- heid van operaties op het Europeesche vasteland van Engeland uit. Hij stelde zich voor, dat Engeand thans nog 'n niet oorlog- voerend, aan Duitschland grenzend Nederland met goed geoutilleerde havens en vliegvelden al mogelijke operatiebais ter beschikking had. De blokkade, die het Britsche Imperium en de Vereenigde Staten tegenover Europa voeren eenerzijds, de strategisch noodzakelijke bezetting van de West-Europeesehe kusten door de Duitsche weermacht anderzijds heb ben de voorwaarden geschapen voor een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der vol- keren van het Europeesche continent. De blokkade noodzaakt deze volkeren gezamen- lijk doeltreffende middelen te vinden, zich zonder overzeeschen handel van beteekenis in het leven te houden; de beze'tting door de Duitsche weermacht noopt het Grootduitsche Rijk ertoe, brj dit streven der in edn Jotsge- meenschap geraakte volkeren leiding te geven en verantwoordelijkheid voor die vol keren te aanvaarden. Leiding geven en verantwoordelijkheid aan vaarden kan op tweeSrlei manieren gaan. Door het uitoefeaen van een uitsluitend op den machtsfactor gegiondvest protectoraat- systeem, doch ook op een principe van loyale samenwerking met- en gelijkberechti,ging van het desbetreffende land, waarvan men de be zetting als tijdelijk beschouwt, in de overtui- ging, dat het volk tijdens de bezetting de ten dage getreden lotsverbondenheid zal gaan ^^nv3,£ir^dii De door het Nationale Dagblad onder ge- zag gepubliceerde mededeeling houdt in, dat het Grootduitsche Rijk onder Adolf Hitler de bezetting van Nederland onder den laatst- genoemden gezichtshoek wenscht te zien. Dat wil zeggen, dat het Nederlandsche volk nog tijdens de bezetting ervan uit kan gaan dat Duitschland aanneemt en er op rekent, dat in de thans groeiende gemeenschap van soli- daire Germaansche staten het Nederlandsche volk doelbewust, zelfbewust en voortvarend de taak waarvoor het is besten^d, zal aan vaarden. Deze taak luidt: tijdens de huidige wor steling om de toekomst onzer komende ge- slachten alle krachten inze.tten bij den op bouw van een strategisch en oecbnomisch onaantastbaar cultuurdragend werelddeel, na dezen oorlog het land maken tot een poort naar het Westen van een straf geordend con tinent. Is het vanzelfsprekend, dat wij reeds thans de zekerheid hebben, na den oorlog als vrij volk aan onze toekomst te kunnen bouwen? Is het de verdienste van onze onverbeterlijke Engelsche radio-luisteraars, dat wij die zeker heid hebben? Hebben wij het aan de lijde- lijken, aan de kat-uit-den-boom-kijkers en geruchtverbre\ders te danken, dat Duitsch land ons reeds thans toezeggingen van zulk een draagwijdte kan doen? Neen, dat is zeer in het bijzonder te dan- ken aan de offers, den onversaagden, onver- moeiden arbeid van een minderheid van ons volk, van onze iNationaal-iSocialisten en aan die andere groep Nederlanders, die,' hoewel zij den weg tot de Nationaal-Socialistische Beweging niet of niet gevonden hebben, per- soonlijkheid en arbeidskracht inzetten bij een loyale samenwerking met de bezettende over- heid in het welbegrepen belang van hun volk. 'Het zijn, dit is ons uit den in ons land meest cezag hebbenden Duitschen mond nadrukke- lijk verzekerd, met name de thans reeds 10.000 Nederlanders, die aan en achter het front in het Oosten mede voor Nederland's toekomst strijden, het zijn.- de tienduizenden N.S.B.ers die, alien smaad en hoon ten spijt, onverstoorbaar staan achter hun Leider. Z.j zijn het, die voor Duitschland de veilige waarborg zijn voor het vertrouwen dat reeds thans in het Nederlandsche volk kan worden uitgesproken, omdat de leiders van het Duit sche volk uit eigen ervaring weten, dat met zulk een kleine, maar beproefde kern als krachtpool, aan den uiteindelijken koers van het geheeel volk niet behoeft te worden ge- twijfeld. Wellicht zullfeft de'zig.' „anti"-NederLanders I deze waarheden niet gelooven, hoewel zij, wanneer het om het-aanvaarden van geruch- fen gaat, onophoudelijk blijk geven o-zao lichtgeloovig zijn. Laten zij dan bedenken op "welke manier een bezettende Duitsche over- heid zou moeten optreden om orde in het land te houden, indien deze „anti"-menschen het voor het zeggen hadden. Indien er geen Nationaal-Socialistische kern Van Nederlanders geweest ware met wie de bezettende overheid van den aanvang der be zetting af een innig contact heeft kunnen leggen indien er geen Nationaal-Socialisten voorhanden ware geweest, in wier handen men geleidelijk verantwoordelijke overheids- ambten kon leggen," indien er geen oivoor- waardelijke medewerkende Nederlanders te vinden waren geweest, die op belangrijke posten in het bedrijfsleven, in het cultureele leven en op zoovele andere essentieele pun- ten een vruchtbare taak te vervullen hebben bij de inschakeling van Nederland m dezen grootschen tijd van samengroei van het waar- devolste continent der aarde, ja da.n zou de 'Phihrer van het Groot-Duitsche Rijk geheel andere maatregelen in dit land hebben moe ten nemen.: Indien de Duitsche bezetting de z.g. „anti"-Nederlanders werkelijk au seneux zou nemen dan kon er van een verklaring als door het Nationale Dagblad gepubliceerd geen sprake zijn. doch zou integendeel een systeem van onbeperkte overhe^chmg op alle vitale gebieden in dit land door de Duit sche overheid moeten worden ingesteld en als eer. instelling van langen duur moeten worden tiitgebouwd. Aan Nederlanders zou niets van belang kunnen worden overgelaten, de Nederlanders zouden als overwonnen volk zonder rechten worden behandeld. Het is voor ons Nederlanders een grooi. <*eluk, dat aan het hoofd van het Groot-Duit- sche Rijk, een man staat, die beter dan wie ook weet wat of er met een aanvankelijk in aanal geringe, in geloof en daadkracht sterke minderheid in een volk te volbrengen valt. Het in de Nederlandsche Nationaal-Socialisten en hun Leider uitgesproken vertrouwen is de eenige waarborg voor de toekomstige vrije ontwikkeling van het Nederlandsche volk. Een vrije ontwikkeling als gelijkgerechtigd bondo-enooUvan het Groot-Duitsche Rijk, aan- vaardend de groosche doelstellingen van een hecht samenstel van solidaire Germaansche volkeren. Dit is een kant van de zaak, welke tot dusver nog onvoldoende onder de oogen wordt gezien. ITALIAANSOH WEERMACHT SEBRIGHT. Het 504 Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Op heU front te land in Noord- en Oost- Afrika groote bedrjjvigheid van onze voor- hoede-afdeelingen. De stad Cotrone is Zondagmiddag aange- vallen door enkele vijandelijke vliegtuigen, die brisantbommen wierpen, welke deels in zee en deels op het strand terechtkwamen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen. schade aangericht. Vrij dag is bij een luchtgevecht met onze jagers een Hurricane neergeschoten. Formaties van onze luchtmacht hebben m den afgeloopen nacht militaire doelen op Malta gebombardeerd, al onze toestellen keerden op hun basis terug Tot zoover het weermachtbericht. Omtrent den aanval op Malta meldt een speciale verslaggever van Stefani nog, dat de Italiaansche bommenwerpers de vliegvelden van Mikabba, Mai Far en Venezia van gister- avond acht uur tot hedenmorgen vijf uur vrij- wel onafgebroken hebben bee took t. Voorts werden bommen geworpen op de havenwer- ken van Valetta, waar groote schade werd aangericht. ACTIVITEIT VAN DE DUITSCHE EN ENGELSCHE LUCHTMIACHT. Het D.N.B. meldt uit (Berlin: In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart hebben Duitsche gevechts vliegtuigen aan de Britsche Oostkust een koopvaarder van ongeveer 17.000 brt. tot zin ken gebracht. Verder wecden havenwerken aan de zxnu- Oostkust met bommen bestookt. Enkele Britsctoe bommenwerpers wierpen aantal brand- en brisantbommen boven West Duitschland neer, waardoor slechts ge ringe schade aan gebouwen werd aangericht. OORZAKEN VAN DEN TERUGTOCHT IN VLAANDEREN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De militaire medewerker van Reuter schrijft dat over de tragedie van Vlaanderen, die met Duinkerken eindigde, opheldering wordt ver- kregen door de thans in Engeland gepubli ceerde oorlogsdepeches van Lord Gort. Deze depeches, aldus de medewerker, zullen waar- schijnlijk ook een les zijn voor degenen, die een nieuwen, haastigen en slecht-voorberei- den inval op het vasteland wenschten. De belangrijkste oorZaken der tragedie van Vlaanderen noemt de medewerker: 1. Het falen der geallieerde ondersteuning in de flank; 2. het zoogenaamde plan van Weygand, dat geen voldoenden grondslag bezat; 3. de gebrekkige handhaving der verbin- dingen; 4. onvoldoende uitrusting en reserve. Generaal-majoor Seith heeft de depeches, die als aanhangsel van de London Gazette gepubliceerd zijn, in brochurevorm uitgege- ven. Hij verklaart, dat Lord Gort door den joenmaligen minister van oorlog Eden, tele- grafisch gemachtigd was zich over te geven, indien zijn strijdkrachten geisoleerd of aan het eind van haar middelen zouden zijn. Naar Reuter meldt, blijkt uit de depeches verder, dat de verschep'ing van munitie en ander oorlogsmaterieel vertraagd was, dat de berichtendienst in Frankrijk ontoereikend was en dat geen granaten, die het tegen pant- sering konden opnemen, zijn geleverd. Reu ters medewerker legt er den nadruk op, da Gort ondergeschikt was aan den comman dant van het Fransche Noordoostelijke front, generaal Georges. De slag, die aan den terug- toch voorafging en drie weken duurde, was een opeenvolging van achterhoedegevechten. De Britsche troepen waren niet alleen hon- gerig en uiterst vermoeid, zij beseften ook, dat zij stondem tegenover een vijand, „die een overweldigende meerderheid aan snelle pant- serwagens en in de luctit bezat De inspanning, die Gort zich moest ge- troosten, was echter vrijwel ceidragelijk. Se- dert het begin van den strijd en de Duitsche doorbraak in de Ardennen moest hij bijna van uur tot uur tegenmaatregelen treffem. Zijn moeilrjkheden werden met den dag grooter. Van de militaire ervaringen van Lord Gort noemt Reuter deze, dat grondafweer, zoowel geschut als licht automatische wapenen, mooit kan worden beschouwd als een volkomen afweermiddel tegen vijandelijke bommenwer pers en verkenningsvliegtuigen. De comman dant moet veeleer de beschikking hebben over een voldoende aantal jachtvliegtuigen, om de vijandelijke toestellen tot den strijd te dwin- gen en aan te vallen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: „Het Duitsche opperbevel laat niets aan het toeval over", zoo verklaart de Engelsche omroeper Hall. „Men dient duidelijk te weten dat de Duitschers niet blindelings optreden, doch hun aanvallen „brillant en met stijgen- de kracht" uitvoeren. De jongste Duitsche aanval staat in de militaire geschiedenis te boek als een ,,voorbeeld voor de voortreffe- lijke uitwerking van plannen, samenwerking en onophoudelijke inspanning-". Diegenen tegen wie de voile kracht van den aanval is gericht, zullen dit het beste kunnen beoor- (IgcIch (Vervolgens verklaart Hall, dat het dom zou zijn, wanneer men de Duitsche vorderingen als onaanzienlijk zou willen beschouwen, want zij zijn inderdaad werkelijk zoo aanzienlijk, dat het „uiterst moeilijk is haar beteekenis te verkleinen". Een vaststaand feit is, dat ongeveer twee derden van de productie-capa- citeit der Sovjetunie zich in Duitsche handen bevindt en derhalve voor de bosjewisten ver- loren is. Verder, zoo verklaarde de Engelsche radiospreker, is het duidelijk, dat de over- blijvende Sovjet-industrie niet voldoende is om de troepen voqr een winterveldtocht van alles te voorzien. Toch kunnen noch Groot- Britannie, noch de Vereenigde Staten iets veranderen aan de huidige positie der Sovjet unie. ENGELAND KRIJGT GEEN PANTSER- WAGENS urr DE VEREENIGDE STATEN VOOR SEPTEMBER 1942. Engeland zal geen Amerikaansche pant- serwagens ontvangen v66r 1 September 1942 Deze Uitlating var^ den Amerikaanschen senator Clark wordt beschouwd als een aan- wijzing, dat vooreerst aMe leveranties zoowel van vechtwagens als van kamonnen naar de Sowjet-Unie zullen worden gezonden om deze in staat te stellen de voorjaarscampagne van 1942 te voeren. Duitsche troepen op Dago geland. Naar de ..Deutsche Ztg. in den Niederlan- den" verneemt, zijn de Duitschers dezer dagen ook geland op het eiland Dago, in de Oostzee ten noorden van het reeds door hen veroverde Ci.se 1 aan de Estlandsche kust ge- legen. Zij hebben de zuidpunt van het eiland veroverd en hebben de Sowjettroepen naar het Noorden teruggedreven. Het vierhoekige eiland Dago heeft een op- pervlakte van 960 vierk. km en is dus onge- -Veer zoo groot als het zuidelijk deel van onze provincie Limburg; het telt ca. 16.000 mwo- ners, die zich bezighouden met landbouw en veeteelt, visch- en zeehondenvangst en met eenigen handel, die geconcentreerd is in de havenplaatjes Hohenholm en Tiefenhagen. Het dorp Kertell bezit lakenfabrieken, die zelfs voor den export werken. Dago is vrij laag en vlak, in het midden liggen uitge- strekte moerassen, langs de kusten zanddui- nen, rondom het eiland door ondiepe wateren gescheiden zandbanken en talrijke eilandjes, waardoor de scheepvaart er gevaarlijk is. Tot 1645 behoorde Dago aan Denemarken, daarna tot Zwedln, in 1721 kwam het bij Rus- land, na den oorlog maakt het deel uit van Estland en ruim een jaar geleden hadden de Sowjet-Russen het weer ingepalmd. Het wordt thans niet voor de eerste maal door de Duitschers bezet, ook in den wereldoorlog Veroverden zij (in October 1917) het eiland. Bolsjewistische plannen ontliuld. Op een vaartuig in de Noordelijke haven- wijk van Odessa hebben Duitsche soldaten den bolsjewistischen corpscommissaris Moerat ge- vangen genomen. Deze had het laatst dienst gedaan bij den staf van het 21ste Sowjet- leger en was na de ontbinding van dat leger naar Odessa gevlucht. Hit zijn dagboek blijken de bolsjewistische plannen voor een aanval op Duitschland en de rest van 'Europa. Moerat schreef o.a. zou komen, zouden de Sowjets voor de ineen- storting staan. Het offensief bij Moskou heeft den Sowjets ongetwijfeld een groot deel hunner beste reserves gekost. In weerwil van de hevige gevechten in den middensector ruk- ken de "Duitschers ook in het Zuiden nog Hongarije naar Italie, Frankrijk en Spanje op te rukken". Reeds vier maanden v66r het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sow jet-Unie had de commissaris deze aanteeke- n in gen bii wijze van leidraad gemaakt. (D.N.|B.) Shinwell oefent critiek. Naar de Manchester Guardian meldt, heeft de Engelsche afgevaardigde Shinwell in een rede te Thomley in Durham verklaard. dat het een groote dwaasheid is, wanneer men in vooraanstaande militaire en regeeringski in- g%n zegt, dat Engeland, ook wanneer de Sow jet-Unie is overwonnen, met succes tegen- stand tegen de Duitschers kan bieden. Men heeft, aldus Shinwell, de miitaire kracht der Duitschers langzamerhand in vollen omvang leeren kencien. In weerwil van de verzeke- ringen der Britsche regeering is Engeland nog ver verwnderd van e&n militaire en wapen- pariteit met Duitschland. Reeds Woemsdag schreven de Londensche bladen, dat zich aan het Oostelijke front een crisis begon af te teekenen, niet alleen bij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1