ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAB VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.280 WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 81® Jaargang Buitenland Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. ZORGEN VOOR DEN WINTER. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme DRIE JAPANSOHE SCHEPEN NAAR DE VER. STATEN. DE TOEKOMST VAN NEDERLAND. N EUZENSC ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTM5NVan 1 tot 4 Kegels S 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar- plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. v. &xsxsxsxsxsxsxs><s><sxsxsxsxsxsxsxs><sxs><sxs^ DUITSCH WEERMAOHTSBERIOHT. In het weermachtsbericfat van giste ren maakte het opperbevel van de Duit- sche weermacht bekend: In het Oosten nemen de operaties het vastgestelde verloop. De in het gebied van Brjansk ingesloten strijdkracfaten van den tegenstander zijn in verscheide- ne groepen verslagen. Hun vernietiging K-in het moeilijke boschterrein schrijdt ge- stadig voort. Reeds gisteren was het aantal gevangenen in den dubbelen slag van Brjansk en Wjazjma gestegen tot over de 350.000. Bit aantal neemt nog voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 13 op 14 October met goede uitwerking be langrijke militaire inrichtingen te Lenin grad. Torpedomotorbooten drongen in den nacht van 12 op 13 Oct. tot de Britsche kust door en vielen een door torpedo- bootjagers, torpedomotorbooten en vlieg- tuigen krachtig beschermd vijandelijk konvooi aan. Ondanks hevigen afweer en herhaalde gevechten met de supe- rieure escorteerende strijdkrachten, brachten de torpedomotorbooten zes ge- wapende vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken, van tezamen 18.000 brt. Zij keerden zonder eigen verliezen terug. In den afgeloopen nacht waren lucht- aanvallen gericht op verstheidene Brit sche vliegvelden. Bij vluchten van Britsche vliegtuigen 1 naar de bezette gebieden aan het Ka- naal leed de vijand gisteren zware ver liezen. Jagers, luchtdoelartillerie en ma- rine-artillerie schoten 31 vijandelijke vliegtuigen neer. Een eigen toestel ging verloren. Britsche bommenwerpers wier- pen vannacht brisant- en brandbommen op verschdllende plaatsen in West- Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten vijf vijandelijke machi nes omlaag. 'Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De strijdkrachten van den tegenstan der, die in de omgeving van Wjazjma zijn ingesloten, zijn thans definitief ver- nietigd. Ook in de omsingelde gebieden rond- om Brjansk schrijdt de ontjpinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aan tal in dezen geweldigen dutobel&n slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-gevange- nef, die sedert het begin van den veld- tocht in he Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen ge stegen. Kort geleden sprekend in een bjjeenkomst van Duitsohe, en Nederlartdsche vrouwen te Amsterdam, moest, merkt de N. R. Crt. op, de Rijkscommissaris zeggen, dat het volko- men onoprecht zou zijn, wanneer hij zou be- loven, dat de komende winter bijzonder aan- genaam of beter zou zijn dan wat we tot nu toe hebben gehad. Voor enkele dagen her- innerde aan deze woorden de heer Wouden- berg, de commissaris van het N.V.V., dat thans de centrale geworden is van alle vak- vereenigingen in ons land. Wei kon de Rijkscommissaris toezeggen, dat in den komenden winter niemand van honger of koude zou omkomen. Het is echter niet de eenige zorg, welke de winter baart. De vakvereenigingsleider moest de verwach- ting uitspreken, dat in bepaalde bedrijfstak- ken de werkloosheid eenigermate zou toene- men. „Zoo gezien, aldus commissaris Wouden- berg, staan wij dus voor de moeilijke opgave den Nederlandsohen arbeider zoo goed als mogelijk is door deze periode heen te helpen, want vodr alles is het onze taak te zorgen, dat het levenspeil van het arbeidende vo'lk op een zoo hoog mogelijk peil gehandihaafd blijft". Hij zeide, dat reeds in den loop van dit jaar verschillende voorbereidende maat- regelen genomen zijn. En den van deze maat- regelen de maatregel, dien hij thans reeds kon aankondigen, beoogde het voile pro- fijt te trekken uit de centralisatie van het heele vakvereenigingswezen in het N.V.V. door de uitkeeringen van de verschillende wenkloosheidskassen op ongeveer hetzelfde peil te brengen en dit peil ze'lf zoo hoog mo gelijk op te voeren naar de door het Werk- loosheidsbesluit 1917 gestelde grens van 70 pet. van het loon. Tot dusver liepen de uitkeeringen, welke de kassen hun leden verzekerden, nogal uit- een en in vele gevallen bedroegen zij niet meer dan 4556 pet. van het loon. Het ge- volg was, dat op den duur eerst de gemeen- ten en later het Rijk bijslagen moesten gaan verstrekken in die gevallen, waarin de kas- uitkeeringen beneden de uitkeeringen van de steunregeling bleven. Dat had het onge- wenschte gevolg, dat tal van arbeiders, die blijk gegeven hadden van sociaal zelfbewust zijn en plichtsgevoel, door zich tegen het risico van werkloosheid te verzekeren, weinig of niet beter af waren dan degenen, die on- verzekerd, het heelemaal op de tegemoet koming van den staat hadden laten aanko- men. Instede dus, dat de verzekering werd aangemoedigd als een middel om zich in tij- den van nood boven het minimum te kunnen verheffen, dat de zorgende staat voor de be- strijding van de dagelijksche kosten van levensonderhoud ook den niet-vprzekerde toekent, werd de aardigheid er in \*le geval len juist aan ontnomen, doordat men zonder eigen voorzorg even ver ikwam. Dit stelt wel voldoende het sociale belang in het licht van een maatregel, waardoor, ■met ingang van 29 September j.L, in het ver- band van de reglementen der afzonderlijke kassen, de uitkeeringen algemeen op een peil gebracht zijn, dat het wettelijke maximum van 70 pet. zoo dioht mogelijk nadert. Voor de belanghebbenden is deze maat regel des te aantrekkelijker, omdat hij zon der eenige contributieverhooging kan worden ingevoerd en ook zonder dat de reserves be- hoeven te worden aangesproken. Dit kori zoo gebeuren, dank zij het feit, dat de werk loosheid in het afgeloopen jaar zeer veel geringer geworden is. Men weet dat daar- toe in hocge mate heeft meegewerkt de vraag naar werkkrachten in Duitschland en ten behoeve van Duitschland. Vandaar ook dat commissaris Woudenberg nog eens extra den nadruk gelegd heeft op den van oudsher in de' reglementen der werkloosheidskassen voorkomende bepaling, dat diegenen hun recht op een uitkeering verliezen, die nalatig zijn passenden arbeid te aanvaarden. Het is in de afgeloopen maanden reeds voldoende duftfelijk geworden, dat daartoe ook gerekend wordt het verzuim om in Duitschland aange- boden wenkgelegenheid te gebruiken. Nochtans liep nog een belangrijke groep tot dusver tegen werkloosheid verzekerden gevaar van de geboden voordeelen verstoken te blijven. Zooals zij trouwens hun heele recht' op eenige uitkeering hadden verspeeld. Dat zijn de leden van de confessioneele vakvereenigingen, die tijdens de strubbelin- gen, waartoe de overgang van het R.K. Werkliedenverbond en van -het Christelijk Nationaal Vakverbond onder het commis- sariaat van den heer Woudenberg gepaard is gegaan, ongeorganiseerd zijn geraakt. Commissaris Woudenberg heeft er in zijn jongste uiteenzetting voor de pers nog eens uitdrukkelijik op gewezen, dat het aanvanke- lijk heelemaal niet in de bedoeling had gele- gen om de confessioneele organisaties zoo maar bij het N.V.V. in te lijven. 'Hij gaf zelfs te kennen, dat het tijdens en door de aaneensluiting veranderende karakter van de totale organisatie ook zeer wel in een anderen haam voor het geheel zijn uit'drukking had kunnen vinden. Hij liet ook niet na in het licht te stellen, dat met name de Roomsch- Katholieke vakbewegingsfunctionarissen, die evenala de Protestantsch-christelijke hun functies hebben neergelegd, van tevoren goed genoeg voor zichzelf hadden gezorgd, om niet al te beklagenswaardig, laat staan be- wonderenswaardig te zijn. Te beklagen waren echter wel de leden dier organisaties, die dikwijls zonder het te willen, ongeorga niseerd waren geraakt, maar ook wanneer zij willens dien weg waren gegaan, eerst achteraf ertoe kwamen, zich rekenschap van de gevolgen te geven. Hun heeft commissaris Woudenberg de gelegenheid geopend om tot 1 November wederom tot een der vakorganisaties van het N.V.V. toe te treden, zonder dat zij eenig gevolg ondervinden van het feit, dat zij even- tjes ongeorganiseerd zijn geweest, hetgeen anders beteekend had,~dat zij weer een jaar ingeschreven hadden moeten staan, voor zij rechten konden laten gelden. Over de perio- den, waarin zij ni'et georganiseerd waren, wordt hun zelfs de bondscontributie kwijtge- scholden; de verplichte kasbijdrage wordt uit de fondsen van het vroegere R.K.W.V. en C.N.V. voldaan en het Rijk verleent dienover- eenkomstig zijn subs'idre. In. de toekomst zullen maatregelen tege moet kunnen worden gezien ten aanzien van de gesubsidieerde werkloosheidskassen welke nog buiten het N.V.V. Staan, om aan alle versnippering 'n einde te maken. Om van advies te dienen bij de verdere verbetering en uniformeering van. de werkloosheidsver zekering wordt een Werkloosheidsraad in het leven geroepen, zooals een Loonraad tot beter en nader overleg inzake de loonpolitiek dienen zal. signaleerde onwetendheid en het blindweg aannemen van kwade trouw bij andersdenken- den, doch verband houdende met de hart- grondige, eenvoudige trouw, waarover wij reeds spraken aan volk en vaderland. Talrijk zijn degenen, die vreezen, dat het met ons zelfstandig vojksbestaan kwalijk ge- steld zal zijn in de toekomst. Voor hen moet a'1 het andere daarvoor wijken; vdor hen is onze zelfstandigheid een praemisse ten aan zien van alle overige vraagstukken, van sociaal tot economisch, van oud tot nieuw. Deze vrees is niet ingegeven door botte be- houdzucht, doof steriel conservatisme, door blindheid voor de wenteling der tijden, doch door diepe bezorgdheid voor volkseigen en cultuur, voor Nederland! En juist deze diepe bezorgdheid, deze goede trouw, maken, dat velen vreezend wachten, wantrouwig oordee- len of wrevelig afwijzen. En daar doorheen komen dan weer de misverstanden, de kwade trouwe jegens andermans bedoelingen en het onvruchtbare pessimisme. Het is als een vicieuze cirkel. Deze cirkel heeft de leider van de Natio naal Socialistische Beweging dezer dagen forsch doorbroken met de volgende officieele verklaring: ..Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij. Duitschland of over annexatie van Nederland door Duitschland, handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Fuhrer". Wij meenen, dat deze verklaring aan duide- lijkheid niets te wenschen laat en dat ge zien ook de vroegere uiteenzetting van den Rijkscommissaris thans. alle grond is ont nomen aan de bezorgdheid, den twijfel en het pessimisme van waarlijk goede Nederlanders! Aan dengeen, wiens verbeten streven en wiens open strjjd steeds waren gericht op Nederlands zelfstandige plaats in het nieuwe Europa, is het thans voorbehouden geweest, deze principieel zoo hoogst belangrijke en afdoende verklaring het licht te doen zien, nadat hij en zijn Beweging uit en te na zijn verguisd en beschimpt door de velen, die een lijnrecht tegenoverovergesteld streven cij de NederJandsche nationaal-socialisten aaryia- men. Ons dunkt, dat deze bondige, volstrekte en afdoend gefundeerde verklaring van ir. Mus- sert bovendien er toe zaj bijdragen, dat naast twijfel en wantronwen, '66k veel misverstand en afkeer zullen worden afgenomen van vele Nederlanders, die niet gevangen zijn in der ban van verwazing en blinden haat. D; goede trouw heeft hier gewonnen en dat is een belangrijk ding in het door verdeeldheid gepijnigde en uit zijn evenwicht geslagen volk van deze dagen. Thans komt de vraag, welke plaats ons land zal innemen in het Europa van na den oorlog. Ir. Mussert heeft terecht gezegd, ,,dat het zich deze plants zal moeten verdie- nen", een kwestie, waarop wij nog nader zullen terugkomen. GOEDE TROUW. De tijd in Nederland is, schrijft het Handelsblad, zwaar van misverstand en vrees, van onwetendheid en haat. Z6er ge- ring is vaak 'het begrip voor den tijd, waarin wij leven en voor de gebeurtenissen om ons heen en zoo kan het niet anders, of vele goe de Nederlanders, in trouwe aan hun volk en vaderland, zien de toekomst slechts zwart en zonder uitkomst. Zij kunnen geen geloof hechten aan de mogelijkheid, dat uit den baaierd dezer dagen een pieuw Nederland, een nieuw Europa en een nieuwe samenleving van menschen en volken zal oprijzen. Deze houding is niet alleen een gevolg van de uiterlijke verschijningsvormen, waar- mede deze vernieuwing, deze omwenteling zich in de wereld baanbreekt, en evenmin van het tempo, waarin zij zich voltrekt, neen, bij een groot deel der goede vaderlanders spelen de factoren onwetendheid ten aanzien van het imarschdoel en onzekerheid wat be- treft de toekomst van ons volksbestaan een zddr groote rol. Aan de breede laag, die slechts wantrou- wen en (haat koestert jegens alien, die enrstig trachten de feiten van dezen tijd te verstaan en van oordeel zijn, dat een vernieuwing historisch aan de orde is gesteld gelijk zoo vaak tevoren aan hen gaan wij voorbij. In hun blazoen staan haat en bekrompenheid geschreven, die in alle tijden de vijanden wa ren van begrip en opbouw, van werkelijk- heidsbesef en vertrouwen. Wanneer men door ons volk gaat in deze dagen, dan ontwaart men spoedig, dat velen van de besten gebukt gaan onder 6dn groote vrdfes, by hen niet samenhangende met de ge- ROTHENBURG DOOR BOMMEN GETROFFEN. D.N.B. vermeemt, dat de Britten bij hun onsamenhangende vluchten boven het Rijks- gebied in den nacht van Maandag een der oudste Duitsche stedem, Rothenburg aan de Tauber met bommen hebben getroffen. Daar er zich noch voor den oorlog noch uit oor- logs-economisch oogpunt gewichtige mrich- tingen bevinden betreft het een moedwillige vernieling van oude cultuurmonumenten. MAANDAGNACHT LUCHTAANVALLEN OVER EN WEER. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn in den nacht op Maandag in verscheidene golven ge- start voor een aanval op voor den oorlog be langrijke doelen in de Midlands. In den nacht van Zondag op Maandag hebben Britsche bommenwerpers in Noord- en Zuid-Duitsch- land brand- en brisantbommen neergeworpen. Oorlogsoeconomische schade werd niet aan- gericht. De burgerbevoiking leed geringe verliezen aan dooderr em gewonSen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden negen vijandeiyke vliegtuigen neergeschoten. Verdragende batterijen van het Duitsche leger hebben op 12 October des namiddags naar het D.N.B. van militaire zijde ver- neemt, voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland bij Dover onder vuur genomen. Er werden verschei dene treffers in de doelen waargenomen. De Amerikaansche staatssecretaris Hull heeft in de persconferentie te Washington bevestigd, dat met de Japansche regeering een overeenkomst is aangegaan betreffende het zenden van drie Japansche schepen naar San Francisco en Los Angelos om de Japan- ners naar het vaderland terug te halen. Hull wees er op, dat de schepen geenerlei commer- cieele lading zouden mogen meebrengen en mee terug nemen. Te Tokio wordt echter van officieele zgde categorisch tegengesproken, dat de drie sche pen, die naar de Ver. Staten zullen gaan, daarheen gezonden worden om de in de Ver. Staten wonende Japanners te evacueeren. Men wyst er op, dat de verklaring van het Japansche departement van buitenlandsche zaken uitdrukkelijk vermeld heeft, dat de schepen alleen zullen dienen om passagiers, die met gewone schepen den Stillen Oceaan hadden willen oversteken en die thans ge- strand zijn in Japan en de Ver. Staten, te vervoeren. ENGELSCSH EXPEDITIECORPS TE AROHANGELSK GELAND. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde gisteravond: Het heden in Berlijn binnengekomen be- richt betreffende de landing van een belang rijk Engelsch expeditiecorps in Archangel, de Sowjet-Russische haven aan de Witte Zee, heeft in Berlijn niet die verrassing veroor- zaakt, welke men zou meenen te mogen ver- wachten. Men gaf te kennen op een actie van Engel- sche zijde vooral doordat de critiek in Enge land op het niets doen ter ontlasting van de Sowjet-Russische bondgenooten steeds groo- ter werd, te zijn voorbereid. Ofschoon men in Berlijn van het bericht van de Engelsche onderneming geen bevesti- ging had ontvangen, ook door Engeland zelf niet, bestaat er in goed ingelichte kringen te Beriyn geen aanleiding aan. de juistheid van dit berioht te twijfelen. Een grootsch militair belang meent men de Engelsche actie niet te behoeven toeken- nen. Archangel ligt meer dan duizend kilo meter van het eigenlijke oorlogsterrein. Het Engelsche expeditiecorps zou al heel sterk •moeten zijn, en dit niet alleen numeriek, om van Archangel uit met succes den moeiiyken opmarsch naar het Zuiden te or.dernemen, noch daargelaten, dat men daarbij ter zeerste door de weersomstandigheden zou moeten worden begunstigd. In militaire kringen te Berlijn acht men het uitgesloten, dat deze expedibie nog tijdig op het belangrijkste oorlogsterrein kan zijn om den strijd daar te influenceeren Van Archan gel leidt een spoorweg naar Moskou, welke op de hoogte van Wologna nog een vertak- king heeft naar Leningrad. Deze spoorweg moet echter voor het vervoer van groote troepencontingenten en wapens niet geschikt zijn. Bovendien is de haven van Archangel, in tegenstelling tot Moermansk, niet gsvrij. Men vermoedt, dat de Engelschen Archan gel hebben gekozen, -omdat Moermansk te dicht bij de noordelijkste frontlinie, waar generaal Dietl met zijn troepen staat, is ge- legen. Van Duitsche zijde neemt men de Engel sche landing te Archangel militair .beschouwd niet au serieux en men gelooft in deze actie meer een propagandistische, dan een ernstig militaire manoeuvre te moeten zien. DE SITUATIE VAN MOSKOU. Geen termijn voor inneming gesteld. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde gisteravond: De belangstelling van vele Duitsche krin gen en van het buitenland geldt op het oogen- blik in de eerste plaats de situatie van Mos kou. Deze interesse moge heel natuurlijk zijn, omdat het hier de hoofdstad van het vyande- iyke land betreft, doch op zichzelf is het wel- licht niet heelemaal gerechtvaardigd, hSnge- zien met het lot van Moskou niet de beslis- sing in den Duitsch-Sowjet-Russischen oor log wordt verkregen, maar, zooals van Duit sche zyde meermalen werd betoogd, door de onophoudelijke aderlatingen, die de Sowjet- Russische verdedigingskracht moet onder- gaan of m.a.w. door de methodische ver nietiging van het bolsjewistisohe leger. Op de dezer dagen van vijandelijke zijde gelanceerde bewering, dat de Fuhrer bevel zou hebben gegeven, dat Moskou op 20 Octo ber moet zgn veroverd, kan men van Duitsche zijde slechts antwoorden, dat dit een door- zichtige manoeuvre is, welke ten doel heeft de Duitsche politieke en militaire leiding, in- dien Moskou op den genoemden datum nog in Sowjet-Russische handgjj zou zijn, op on- juiste prognoses te wijzen. Uiteraard heeft noch Hitler, noch generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch zulke termijnen gesteld. Het bereiken van een doel als Moskou is natuur lijk onderhevig aan allerlei imponderabilies en daarom reeds moet men het uitgesloten achten, dat een verantwoordelijk veldheer voor een dergelijke taak zulk een buitenge- woon korten termijn stelt. Uit een Maandag in de Duitsche pers ver- schenen kaart van den loop van het front van eenige dagen geleden blijkt, dat het Duitsche front zich op circa 100 km ten Wes- ten van Moskou bevindt. Sindsdien hebben de Duitschers nog vorderingen gemaakt en vol gens onze laatste informaties zijn de Duit sche pantserwagens de Sovjet-Russische hoofdstad reeds zoo dioht genaderd, dat door de veldkijkers de torens van het Kremi kun nen worden gezien. Dit betreft dan de troepen, die een recht- streekschen stoot naar Moskou hebben onder- nomen. Uit het Zuiden of Zuid-Westen nadert ook de tweede groep van generaal-veldmaar schalk von Bock uit de riohting Orel via Toela Moskou. Hieruit blijkt, dus, dat de Duitsche strategie er op uit is ook Moskou tot voorwerp van de tangbeweging te maken. WJAZJMA DOOR DE BOLSJEWIKI IN DE ASOH GELEGD. Naar het D.N.B. vemeemt, hebben de bol- sjewisten de stad Wjjazjma voor hun aftocht in brand gestoken. De steenen gebouwen lie- ten ze in.de lucht vliegen. Daarbij hebben ze niet de minste rekenitng gehouden met de burgerbevoiking, bij wie talrijke slachtoffers 8-7-6-0-0. De daad is aan U. Zaterdagmiddag is wederom een duizend- tal Nederlandsche mannen naar het Oost- front vertrokken om daar met de wapenen in de vuist Nederlands plaats te veroveren in het nieuwe Europa, dat straks zal worden geboren uit de smarten van deze tyden. Want (het is zonder twijfel, dat deze tijden veel leed brengen, dat echter met het groote doef'voor oogen in offervaardigheid wordt gedragen. Ginds in het Oosten, waar een gigantische strijd woedt, een strijd, zooals de wereldge- schiedenis nog nimmer heeft meegemaakt, is veel leed te verzachten. Nederland zal ook daarby niet achterbiy- ven en het zendt een ambulance, de beste, die ooit is uitgerust. De daad is nu aan het volk. Deze ambulance moet zoo spoedig mogelijk uitfijden. Stort daarom uw bijdrage og giro- rekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. zijn gevallen. In talrijke straten staan nog slechts verkoolde muren en fumdamenten, de lichte houten en leemen huizen zijn geheel weggebrand. Bijna alle straten waren door de bolsjewisten in alleryi ondermynd. Talryke vrouwen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, er over heen geloopen en slachtoffers van de ontploffingen geworden. Het grootste deel der mijnen en talryke ladingen ontplofbare stoffen en helsche ma chines zijn intusschen door Duitsche pioniers opgeruimd. DE VOORUITZICHTEN TAN DEN STRIJD. In Turkgche politieke kringen wordt, naar het A.N.P. meldt, de militaire positie van de Sovjetunie als hoogst ongumstig beschouwd. Men noemt de huidige Duitsche operaties beslissend en acht het uitgesloten, dat de Soviets jich nog zullen kunnen herstellen van de hun toegebracht zware nederlagen. Men herinnert hier voorts aan de uitspraak van Trotski, die indertyd eens beweerd heeft: de wereld wordt gebolsjewiseerd, of het bol sjewisme gaat in Rusland ten onder. Die woorden^ zoo zegt men thans, staan op bet punt in vervulling te gaan en Trotski blijkt een profetischen blik te hebben gehad. In dezelfde kringen spreekt men verder de verwachting uit, dat de bolsjewisten niet zul len capituleeren, maar zullen blijven strijden tot de laatste bolsjewiek uitgeroeid is, of er moest voor dien tijd een revolutie uitbreken. De hopelooze toestand, waarin de Sovjetunie thans verkeert, wijt men aan de verkeerde leiding en men gelooft niet, dat de hulp uit de Angelsaksische landen nog redding uit den nood zal kunnen brengen. CHURCHILL WEJGERT EEN VERKLARING. Naar de Lotidensche berichtendienst meldt heeft Churchill in het Lagerhuis geweigerd een verklaring over de situatie aan het Oos- teiyke front af te leggen. Hij ibleek van mee- ning, dat men dit liever aan het Sovjet-opper- bevel moet overlaten, dat den grooten slag leidt. ,,Ik matig mij niet aan in de huidige omstandigheden iets aan die rapporten toe te voegen". Shinwell vroeg of de premier kennis droeg van het feit, dat in het geheele land groote ongerustheid bestaat. Churchill gaf een ontwijkend antwoord. Hij verklaarde geen voorstander te zyn van een discussie over deze aangelegenheid op het huidige oogen- blik, hetzij in het openbaar of in geheime zit- ting. (D.N.B.) EEN SCtHEEPSBOTSING BIJ SCHONEN. Bij de Zuidkust van Schonen zijn, naar het Zweedsche Telegraafagentschap meldt, Dins- dag in de vroegte het Deensche stoomschip Sonita en het Zweedsche Sojan met elkander in botsing gekomen. Het eerste zonk binnen een minuut. Van de uit 25 personen bestaan- de bemanming konden er slechts vier, o.a. de kapitein, worden gered. ENGELSCHE BOMMEN OP BEZET FRANKKIJK. Naar officieel te Vichy wordt medegedeeld is Boulogne aan zee Maandag tweemaal door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Daar- door werden 15 menschen gedood en 37 ge- wond. In andere districten vielen ook dooden en gewonden. Engelschen hebben volgens een Fransch agentschap den Franschen treiler Angelus bij Newfoundland opgebracht. In ons nummer van Vrijdag namen wij op de verklaring, voorkomende in het Nationale Dagblad, betreffende het cntbreken van eenig voornemen bij de verantwoordelijke leiders in Duitschland om Nederland te doen aansluiten bij Duitschland of dit te annexee- ren. Het Nationale Dagblad schryft daarom- trent verder: Het is de Leider van de Nat.-Soc. Bewe ging in Nederland geweest, die bij herhaling en evemeens op een niet te misduiden wijze ook zijnerzijds het nationalistisohe standpunt van de N.S.B. naar voren heeft georacht. Immers de N.S.B. in Nederland heeft steeds gestreefd en streeft nog steeds naar een vol- komen zelfstandigheid van het Nederlandsche volk binnen den kring der Germaansche vol ken, die na -den oorlog, schouder aan schou- der staande, het nieuwe Europa zullen op- bouwen. Het is steeds de N.S.B. geweest die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1