ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTSEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VICTORIE, No. 10.279 MAANDAG 13 OCTOBER 1941 81 s Jaargang Buitenland Bmnenland OUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. WANT DUITSCHLAND. WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN o. NEUZENS COURANT Buiten Temeuzen ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden fr per post f 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en A^merika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet bnitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. oor- Directeur: I. van de Sande. duitsch WEERMAOHTSBERICHT. Het opperbevel der weermacht maakte gisteren bekend: Zooals gisteren in een extra bericht bekend is gemaakt, is de slag ten Noor- den van de Zee van Azof geeindigd. In i samenwerking met de lu.chtvloot van Generaloberst Loehr hebben bet leger van den generaal der infaciterie von Man- stein bet Roemeenscbe leger van den corpsgeneraal Dumitrescu bet pant- serleger van Generaloberst von Kleist, het gros van het negende en achttiende bolsjewistische leger verslagen en ver- nietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pant- serwagens, 510 stukken geschut en on- overzienbare hoeveelheden an< logsmaterieel verloren. Met de genoemde legers en de verboci- den Italiaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen beeft de legergroep van generaai-veldmaarscbaik von Rund- stedt sedert' 26 September tbans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken ge schut buitgemaakt. iDe zware vernietigingsslagen, die se- dert het begin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toegebracht, ben geleid tot een nieuw boofdstuk m de operaties. Van de Zee van Azof tot het Waldaj-gebergte, ten Zuidoosten van net Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 km, Zijn de Duitsche en verbonden troepen in voile aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder acnter het front. Ondanks wanhopigen tegen- stand voortdurende doorbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed, vermo- gen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. I Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht met goed gevolg vijan- delijke colonnes en spoorwegtrajecten m den centralen frontsector bestookt. An- 1 dene succesvolle iuchtaan vallen waren 1 gericht op ravitailleeringsinstallaties te Leningrad. In iden strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan drie schepen van 23.000 brt. tot zinken ge- bracht. Een gevecbtsvliegtuig bracht bij 1 de Faroer drie vijandelijke koopvaarders I "met in totaal ongeveer 3000 brt. tot zin ken. In den nacht van 11 op 12 October heeft het luchtwapen in de wateren om Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met tezamen 9000 brt. Een groote koopvaarder werd in brand ge worpen. Andere doeltreffende luchtaan- 1 vallen waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke installa- ties aan de Zuidoost- en Zu:J van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers heb- ben in den afgeloopen nacht op ver- scheiden plaatsen in Noordwest-Duitsch- land brisant- en brandbommen neerge- worpen, die slecbts onaanzienlijke scha- de veroorzaakten. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters 'en clichfe's worden naar plaatsruimte berekend. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV ON Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. DE RADIOREDE VAN MUSSERT. Leider van de N.S.B. geeft reken- schap van het zenden van W.A.- mannen naar het Oostfront. Vrijdagavond heeft de leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert, een radio-rede tot het Nederlandsche volk gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Zaterdag 11 October zal een bistoriscbe dag zijn in het bestaan van het Nederlandsche volk, omdat duizend jonge mannen zich doel- bewust zullen inzetten voor de verovering van de toekomstige vrijheid van ons volk, voor de verzekering van het voortbestaan van ons volk. De verantwoordelijkheid daar- voor neem ik ten voile op mvj; dit ontheft mij niet van den plicht om rekenschap te geven Dit is geen persoonlijke aangelegenheid, ook geen partijzaak, m^iar een zaak des volks en dus heeft ieder weldenkend volksgenoot het recht om te weten wat er gebeurt en waar- om dit geschiedt." ,,Er is toch wel niemand, die niet weet, dat het geheele vasteland van Europa geregeerd wordt door of onder controle staat van het national-socialisme ten bet fascisme. Ik weet, dit is nu nog aan velen in ons land onaange- naam. Maar dit neemt het feit niet weg. En voor de feiten sluiten alleen zij hun oogen, die voor struisvogel studeeren. Een tweede feit is, dat de Duitsche Weermacht tot in het hart van Rusland is doorgedrongen en in een geweldige worsteling, de grootste van alle tijden, bezig is het bolsjewistische gevaar voor Europa eens en voor al ter zijde te stel- len. Eir zijn er nog altijd, die dit niet ge- looven!" ,.Een derde feit is, dat de bolsjewieken met Engeland en de Vereenigde Staten een verbond hebben tegen Duitschland, Italie en andere Europeesche volkeren, kortweg tegen Europa." Spr. zette vervolgens uiteen, dat wij thans staan temidden van de grootste revolutie aller tijden. Twee werelden botsen. De eene is de oude, die van ons heengaat in dezen tijd, die gegrondvest is op de beginselen der Fransche revolutie. De andere wereld is de nieuwe, die komt, de volksche ordening. Spr. verklaarde, dat ieder tusschen deze twee werelden zal hebben te kiezen. Vervolgens zeide de beer Mussert, dat bet nationaal- socis-listische Duitschland en het fascistische Italie werden omsingeld door de kapitalisti- sche, democratische, marxis'tisclie jstaten. „En nu weten wij, dat reeds in 1937 presi dent Roosevelt, Churchill, Eden e.a. den oor log wilden. Zij hebben hun oorlog gekregen, den oorlog, dien Engeland en Frankrijk in September 1939 aan Duitschland verklaar- den, en zij. zullen dien oorlog evenzeer verlie zen als anderhalve eeuw geleden de verbon den reactionaire machten hem verloren heb ben tegen het revolutionaire Frankrijk van die dagen, en wel om de eenvoudige reden, dat bet een natuurwet is, 'dat tenslotte het oude moet wijken voor het jonge. ..Duitschland is dan ook in Mei 1940 hier niet binnengevallen om ons blijvend te over- heerschen, maar omdat het hier komen moest, omdat Nederland practisch een voor- post was van Engeland, op het vaste land van 'Europa, omdat Nederland niet als een democratisch eilandje kon blijven liggen in het wordende Europa, omdat de weg naar den aartsvijand Engeland nu eenmaal gaat over Nederland en Belgie. Maar zij, die soldaat zijn geweest in het Nederlandsche leger. zij weten beter dan wie ook, hoe de Duitsche Weermacht het leven van de Nederlandsche jongens gespaard heeft." „Toen het leger in zijn geheel na de capi- tulatie gevangen genomen was, zijn al deze Nederlandsche krijgsgevangenen niet weg- gevoerd (waartoe de Duitschers gerechtigd waren krachtens het oorlogsrecht), maar zijn zij direct naar huis gestuurd. Zoo toonde Hitler aan het Nederlandsche volk, dat hij dit Germaansche volk niet als vijand wensch- te te zien of tte behandelen, nadat de onver- mijdelijke oorlogshandelingen waren afge loopen." ,,Na de oorlogsdagen bleven wij hier achtei, de regeering was in westelijke richting ver- trokken, voorloopig Engeland. Vanuit de veilige verte laten deze heeren nu ophitsen tot sabotage en tot moord, waama iif den regel geeindigd wordt met „Wilt heden nu treden voor 'God den Heere". Zij gevoelen zich de bondgenooten van de millionairs uit New-York de lords uit Londen en de bolsje wieken uit Moskou. Zij zijn dus de tegenstan- ders o.a. van Finland, voor welks bevrijding zij nog geen twee jaren geleden bidstonden hebben bijgewoond, om niet te z egg enhebben georganiseerd. Dat zijn zij. En nu wij. Wij Nederlanders, hier op onzen vaderland- schen bodem, wij Germanen, wij Europeanen. Er is niemand onzer zoo dom of kortzichtig, dat hij niet weet, dat als de bolsjewistische horden, de tienduizenden tanks, vliegtuigen en kanonnen van iSovjet-Rusland, hier ovei Europa waren komen denderen, dat dan Europa tot een pulnhoop gemaakt zou zijn, dat elke vorm van cultuur en godsdienst zou zijn uitgeroeid, dat de Europeesche bescha- ving zou zijn vemietigd. Dat dit niet ge beurt, dankt Europa, dankt dus ook ons volk, aan Adolf (Hitler, die naar mijn vaste over- tuiging door God gezonden is om Europa, dat aan den rand van den afgrond stond, te red den van den ondergang. Adolf Hitler, de Fiihrer, Benito Mussolini, de duce, twee man nen van eenvoudige afkomst, arbeiders in den lgtterlijken maar ook in den hoogsten zin van het woord, zijn door hun gaven van hart en hoofd en door Gods wil uitverkoren om het nieuwe Europa te bouwen. Zij ver- nietigen het goddelooze holsjewisme, zij maken een eind aan het menschonteerende kapitalisme en zullen een rechtvaardig Europa tot stand brengen, waarin de ver- schillende volkeren in vrede en samenwer king naast elkander en met elkander zullen kunnen leven. Het Nederlandsche volk is, evenals het Duitsche, het Zweedsche, het Noorsche en het Deensche, een Germaansch volk. Deze Ger maansche volkeren behooren te leven als broeders, lotsverbonden in voor- en tegen- spbed. Het grootste en het sterkste volk daarvan is het Duitsche. In een Germaan- schen statenbond, waarin ik geloof, zal het grootste en 't sterkste volk, dat daarenboven de meeste offers heeft gebracht, de leiding hebben. Dat is de natuurlijkste zaak ter wereld. Maar dit zal niet wegnemen, dat de andere volkeren in vrijheid zullen kunnen leven en zich naar eigen aard en zeden, vol- gens eigen cultuur, zulifen kunnen ontplooien. Het Nederlandsche volk, opgenomen in een Germaanschen statenbond, zal niet meer onder' den voet geloopen kunnen worden, zal straks een groote welvaart tegemoet gaan, zal cultureel zich tot ongekende hoogte kuit- nen opwerken. Ziedaar, mijn volksgenooten, ons geloof op staatkundig terrein. Niet een geloof van vandaag of gisteren, maar een geloof, dat wij al jaren hebben, al jaren uitdragen. Waar- voor wij gehoond en gelasterd zijn, uit de ambten orftzet en uit kerken gestooteu. Wij beklagen ons daarover niet. Nog nooit is er in de wereld iets goeds tot stand gebracht zonder dat er offers voor gebracht moesten worden en zonder dat alle machten der duis- temis zich daartegen hebben verzet. Het is de moeite waard, want de inzet is de toekomst van ons volk. Wij Nederlanders zijn toch nooit een volk van bedelaars ge weest. Moeten wij nu straks. als de oorlog in Europa ten einde is, in Berlijn gaan bede- len om een plaatsje in het nieuwe Europa" Moet men daaf dan kunnen zeggen: Wat. gij Nederlanders, eerst stond gij tegenover ons, daarna hebt gij gesaboteerd en nu onze vijan- den verslagen zyn, en het nieuwe Europa ge-" bouwd wordt, komt gij en vraagt een behoor- lijke plaats. Moet dat gebeuren? Gij zult het met mij eens zijn, dat mag niet zoo zijn. Daarvoor is onze geschiedenis te sterk, daarvoor is ons kunnen en kennen te groot, daarvoor is onze cultuur te hoog. Wij willen die plaats in het nieuwe Europa eerlijk verdienen. Geheel verdienen kunnen wrj haar niet meer. Dat zou het geval' zijn als wij Nederlanders nu met 200.000 man aan het Oostfront stonden, tezamen met de an dere Europeesche volkeren, onder leiding van de onoverwinnelijke Duitsche Weermacht. Het heeft niet zoo mogen zijn en de genera- ties, die na ons komen, zullen zich er over ergeren, dat het niet zoo was. Maar wat wij onder de huidige omstandig- heden kunnen doen om voor ons volk een plaats in het nieuwe Europa te verkrijgen, dat zullen wij doen, dat is onze plicht, dat is onze eer. Daarom neitten nu reeds duizenden deel aan den oorlog aan de zijde van Duitsch land, zij dienen in de Standarte Westland der Waffen iSS, zij dienen, hij het N.S.K.K., hij de verbindingstroepen en in het Nederlandsche Legioen. En nu zal Zaterdag ll October 1941 het eerste bataljon van het W.A.-regiment van het Nederlandsche Legioen naar het Oosten vertrekken, nadat ik hen zal hebben beeedigd op Adolf Hitler als Germaansch Fiihrer, Ger maansch aanvoerder. Dit is een daad, waar- voor ik de verantwoordelijkheid ten voile op mij neem, omdat ik de vaste overtuiging heb, dat 's lands toekomst die vordert. De <fuizend man van dit bataljon weten waar- voor zij gaah." Spr. zeide vervolgens, dat tezamen met hen thans tienduizend Nederlanders in den oorlog zijn ingeschakeld en dat eens een ge heel volk hun dankbaar Zal zrjn voor het of fer, dat zij brachten voor hun pionierswerk op een tijdstip, waarop nog honderdduizenden blind waren en niet wisrten, hoe zij den juisten weg zouden vinden, Spr. eindigde met de woorden: ,,Ons volk mag niet ten onder gaan, ons volk zal in vrij heid weer leven. Wjj houden zee'" V TALIAANSC|H WEERMAOHTSBERICHT Het weermachtbericht.no. 497 van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In No^d-Afrika heeft de vijandelijke in fanterie, gesteund door gemechaniseerde strijdmiddelen, onze stellingen in een sector aan het front van Tobroek aangevallen. Onze troepen deden het optreden van den tegen stander volkomen mislukken. Hij werd met verliezen teruggeslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen tieb- 'ben opnieuw met bommen van zwaar en 'xnid- delzwaar kaliber doelen aangevallen in de zones van Tobroek en Merso Matroeh, waar- bij nieuwe en aanzienlijke verwoestingen wer den aangericht aan de installaties en de vij andelijke verdedigingswerken. Alle toestellen waarvan sommige zonder ernstige gevolgen getroffen waren, zijn op hun bases terugge- keerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval ge- daan op Derna; eenige niet-militaire gebou- wen zijn beschadigd. T\teee door het afweer- geschut getrpffen toestellen zijn brandend neergestort. Drie andere vijandelijke machi nes zijn idoor Duitsche_ jagers neergeschoten boven de Marmarische woestijn en boven zee. In Oost-Afrika hebben onze koloniale ha- taljons die ter offensieve verkenning uit de redoute Celga waren getrokken, een ontmoe- ting gehad met een groote vijandelijke for- matie, die, na door onze detachementen krach'tig te zijn aangevallen, uiteengedreven werd en talrijke dooden op het slagveld ach- terliet. Op Sicilie hebben hij het aanbreken van de llden 'October vijandelijke vliegtuigen ver- scheiden malen over het plaatsje Vittoria Ragussa gevlogen, waar zij bommen van klein kaliber lieten vallen. Er ontstond schade aan wcningen en vier gewonden vielen onder de bevolking-. Op de Middellandsche Zee hebben torpedo- bootjagers, die onze konvooien escorteerden, drie toestellen neergeschoten; de vijandelijke vliegers werden gevangen genomen of kwa- men om het leven. schijneevechten zijn gehouden tusschen „in- vasie en verdedigingstroepen" is deelgenomen door groote aantallen parachutisten tanks en vliegtuigen. franschen emigranten het legioen van eer ONTNOMEN. Bij verordening van den Franschen minis ter van justitie is aan 12 Fransche emigran ten het Legioen van Eer ontnomen onder wie generaal de Gaulle, de Gaullistische officieren de Larminat en La Gentilhomme, de Jood Henry Bernstein, mevrouw Eve Curie, doch- ter van de ontdekster van het radium en ten slotte de voormalige gouverneur van den Franschen Soedan, Esque, die tot de Gaullis- ten was overgegaan. Henry Bernstein en Eve Curie zijn na de nederlaag van Frankrijk naar de Ver. Staten geemigreerd, waar zy "zich in dienst van de Engelsch-Amerikaan- sche oorlogspropaganda hebben gesteld. AMERIKA'S HELP VOOR LONDEN EN MOSKOU. Het Amerikaansche huis van afgevaardig- den heeft met 328 tegen 67 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de door president Roosevelt gevraagde middelen voor de hulp aan Engeland. Voorts verwierp het een voor- stel van den Republikein Rich, om de Sovjet- unie van de hulp uit te sluiten op grond van de recente goedkeuring van zes milliard dol lar voor den steun aan Engeland. Het voor- stel werd verworpen met 162 tegen 21 stem- men. - De democraat Bloom, de voorzitter van ue commissie voor buitenlandsche aangelegen- heden uit het huis van afgevaardigden, heeft naar D.N.B. uit Washington vemeemt, mede- gedeeld, dat de commissie heden de bespre- kingen zal openen over het vprlangen van president Roosevelt om de koopvaardijsche- pen te wapenen. De besprekingen zullen tot twee dagen beperkt en achter gesloten deuren gehouden worden. De commissie zal o.a. het oordeel vragen van Cordell Hull, van den minister van ,marine Knox en van admi- raal Sta,rk. President Roosevelt heeft, naar het Duit sche tnieuwsbureau meldt, op de persconferen- 'tie verklaard, dat bijna 50 pet. der Ameri kaansche dienstplichtigen moest worden af- gekeurd. Van de afgekeurden, ongeveer een millioen man, kon 10 pet. lezen noch schrij- ven De anderen moesten wegens lichame- lijke of geestelijke gebreken worden afgewe- zen. Slechts 200.000 van hen konden zoover worden genezen, dat ze nog konden worden ingedeeld. 8-7-6-0- Naar het Oosten gaat straks de Neder landsche ambulance. Daar in het onmetelijke Sovjet-land wacht een geweldige arbeid. Medische hulp aan gewonde strijders en aan de burgerbevolking is dringend noodig. De Nederlandsche ambulance zal een onderdeel vormen van het groote leger der mehschlie- vendheid, dat achter de strijdende troepen oprukt. 'Die Nederlandsche ambulance verdient daarom ieders steun. Ook op uw steun rekent zij. Stort daarom uw bijdrage vandaag nog op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. een geweldige overwinning hebben hehaald. Wanneer het ergste met de Sovj-etunie ge beurt, zal de gewone man aan pers en parle- ment vragen, waarom er niets is gedaan. Mocht het tot het uiterste komen, dan zal het volk verbitterder zijn dan na Noorwegen, omdat dan het gevoel overheerscht. dat een unieke gelegenheid ongebruikt is gelaten. De Dailiy Mail verwijt den ministers, het volk een te optimistischen kijk op den stand van zaken te hebben gegeven. De regeering moet het land nu eindelijk op den totalen oorlog inrichten. De strijjd aan het Finsche frtont. Naar van wel ingelichte Finsche zijde ver- luidt worden de operaties der Finsche strijd krachten ten Zuid-Oosten van het Onegameer volgens de plannen voortgezet. Het Onega- kanaal en de hcjofdweg Leningrad—Vytegra zijn reeds gepas'seerd. Van Petroskoi naar het Noorden oprukkend, naderen de Finnen in snel tempo de plaats Kontupohja, die bij 'de Moermansk-spoorlrjn ligt. BRITSCHE VLOIGTTAGEN BIJ NEDERLANDSOHE KiUST NEERGESCHOTEN. DE Twee Britsche bommenwerpers, die in de ochtendschemering trachtten de Nederland sche kust te naderen, werden door den Duit- schen afweer neergeschoten. Efen vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. het andere door jagers. Een afzonderlijk vlie- gend vijandelijk toestel, dat de Belgische kuist naderde, is eveneens door luchtdoelgeschut neergehaald; de bemanning werd gevangen genomen. In den middag zijn twee Britsche bommen werpers en vier Spitfires aan de Nederland sche kust en boVen Het Kanaal door Duitsche jagers neergeschoten. Aan Duitsche zijde wer den geen verliezen geleden. DE WIJZIGING VAN DE NEUTRALITEITSWET. Onmiddelljjk na de boodschap van Roose velt hebben de voorzitters der commissies voor de buitenlandsche politiek van Senaat tn Huis van Afgevaardigden wetsvoorstellen ingediend, waarin de president gedurende den oorlogstijd gemachtigd wordt, koopvaar- dijschepen te wapenen of hun wapening toe t'e laSgn. DE LEGERtfEFENINGEN E.PrT. meldt uit Londen: De manoeuvres, die de laatste dagen op groote schaal in Engeland zijn gehouden. zijn o-eeindigd. Aan deze oefeningen, waarhij ONDERHANDELINGEN JAPAN-—V. S. VRIJWEL GEHEEL GESCHOKPT. Te Washington wordt v'ernomen, dat de AmerikaanschJapansche onderhandelingen vrijwel geheel zijn gesohorst. Er is- een toestand ingetreden, waarin slechts een vol-, komen verandering en een algeheele omme- keer in de houding van Japan nog kans op succes zouden opleveren. Voorts wordt uit Tokio gemeld, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de onder handelingen met de Vereenigde Staten over de evacuatie van de wederzijdsche staatsbui- gers zijn geeindigd. Nog vo6r 15 October zullen drie schepen naar Amerika vertrekken. Volgens een bericht van het D.N.B. zal op 15 October als eerste schip de „Tatsoeta Maroe" vertrekken. Volgens Domei zullen kort daarop nog twee Japansche schepen via Honoloeloe naar San Francisco varen. Deze drie schepen zouden, naar verluidt bestemd zijn voor het terugbrengen van Japanners uit verschillende streken langs de kust van den Stillen Oceaan, alsmede voor het postverkeer naar en van Japan, doch niet voor het goederenverkeer. DE SNELLE OPMARSCH IN HET OOSTEN. Volgens United Press meent men in Brit sche militaire kringen, dat de gevaarlijkste bedreiging van Moskou uit het Zuiden schijnt te komen. Waamemers verklaarden, dat de snelle opmarsch van de Duitsche pantser- divisies, die binnen enkele dagen 250 km zijn opgerukt, aanduidt, dat de Sovjettroepen, die dezen sector verdedigen, zwak zijn. In bevoegde Sovjetkringen te Londen ver- klaart men volgens United Press, dat indien aan de Sovjetunie de keuze was gelaten tus schen de uitvoering van de door de democra- tieen beloofde leveranties en de landing van een ,Britsch expeditieleger tusschen Narvik en Brest de Sovjetunie zonder aarzelen van de leveranties zou hebben afgezien. Deze kringen gaven als hun meening te kennen, dat ev zich voor Engeland nooit weer een gelegenheid zal voordoen, troepen in Europa aan land te zetten. Naar het D.N.B. uit Genfeve meldt, schrijft deNews Chroniclede Sovjetunie verkeert in levensgevaar, daar de Duitschers reeds NIEUWE REGELING VAN 'T VERKEER. Verschenen is een verordeningenblad, waarin een nieuwe verkeersregeling is opge nomen. De verkeersregeling treedt in. werking op 9 December, met ingang van welken datum de verordening van 31 Juli 1941 Svordt inge- trokken. De verouderde verkeersteekens moeten uiterlijk 31 December 1942 door de in het besluit vervatte teekens worden vervangen. De blauwe borden verdwijnen en zullen worden vervangen door gele borden met zwarten rand, die aanduiden, welke gemeente men betreedt, en naar welke plaats een weg voert. Ook hij splitsingen der groote ver- keerswegen zullen deze gele borden worden geplaatst. Borden met teksten (Inhalen verboden, langzaam rijden, doorgaand rijverkeer ge- stremd, en wegverlegging) zullen blijkens een speciaal uitvoeringsbesluit voor den duur van den oorlcTg den tekst ook in de Duitsche taal moeten bevatten. Door dit besluit zullen verschillende nieu we verkeersbepalingen worden ingevoerd, terwijl sommige voorschriften van de motor- en rijwielwet en van het (motor- en rijwiel- reglement buiten werking zullen worden gesteld. De hijzondere voorschriften inzake de ver- duisteringsmaatregelen blijven echter onver- minderd van kracht. Wat vcetgarfgers moeten w»ten. Voetgangers moeten in beginsel van voet- paden gebruik maken, moeten recht, voor- zichtig en zonder onderhreking de rijbaan oversteken, moeten van aanwezige oversteek- plaatsen gebruik maken, moeten haaks dus in een rechten hoek om kruispunten heen gaan. Ook voetgangers moeten voortaan op kruispunten met verkeerslichten voor het roode licht wachten. Wel mogen zij in de vrijgegeven richting afslaan. Verboden is het hlijven staan op hoeken Van straten, indien hierdoor de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voetgangers, die voorwerpen vervoeren, waardoor het voetgangersverkeer wordt be lemmerd, zooals b.v. door het loopen met een ladder, dienen gebruik te maken van den uitersten rechterkant van de rijbaan, daarbij rekening houdende met het rijdende .verkeer. Invalidenwagentjes en kinderwagens mo gen op de voetpaden worden voortgeduwd. iSchoolklassen behooren gebruik te maken van het voetpad. Verboden is het spelen van kinderen op de rijbaan. Het spelen op den rijweg wordj dus strafbaar gesteld, Wat wfielrijders moeten weten. Voor wielrijders zullen belangrijke en ingrijpende voorschriften van kracht worden. Onder het berijden van een rijwiel wordt mede verstaan het voortduwen van een rij wiel. Men mag derhalve een weg, welke voor alle rijverkeer in eten richting is verbo den, ook niet met een fiets aan de hand ingaan. Is de rijweg in b e i d e richtingen geslo ten voor rrjwielverkeer, dan mag men dien weg wel met de fiets aan de hand ingaan. Het is verboden het stuur in het rijden met beide handen los te laten of de voeten van de trappers te nemen. Het is verboden om zich door een voertuig dan een rijwiel te blijven rijden, in het. bhzon- der naast een tram. Het is verboden om zich door een Vertuig te laten voorttrekken. Wielrijders moeten gebruik maken van de bestaande rijwielpaden, mogen hoogstens met z'n tweeen naast elkander rijden en moe ten achter elkaar gaan rrjden, indien het ver keer zulks eischt. Indien door meer dan 15 wielrijders in ge sloten formatie en onder leiding wordt ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1