»i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hitler tot de soldaten aan het Oostelijk front. No 10.278 VRIJDAG 10 OCTOBER 1941 81® Jaargang EERSTE BLAD Voor den winter moet de laatste beslissende slag zijn toegebracht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. s het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme Bommen en Bondgenooten. J NEUZENSCHE COURANT 1® fen m 4 4 n CQ \7r»r»r» rpp-p' ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 rnaanden Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flnna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: X. van de Sande. ADVERTENTIRNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0.22. KLEINE ADVERTENTIRN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en dicta's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement- teg-en verminderd tanef. betwelk op aanvraag j1 i of of oan fine VOOT (16 UlttTft' R- verkrijgbaar is. Inzendmg van DIT BLAD advertentien liefst een dag voor de uitgav< VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBUDAGA V ONI). Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. De Ftibrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft Donderdag aan de soldaten van het Oostelijke front den volgenden dag- order uitgevaardigd: Soldaten van bet Oostelijk front! Vervuld van de diepste zor>g voor het bestaan en de toekomst van ons volk, heb ik op 22 Juni be- sloten den oproep tot u te richten den drei- genden aanval van een tegenstander nog op bet laatste oogenblik te voorkomen. Het was de bedoeling van de machtbebbers van bet Kremlin naar wij thans weten om niet alleen Duitscbland, maar heel Europa te vemietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmiddels hebben ingezien: 1 Deze tegenstander had zicb voor zijn aanval militair in zulk een enormen omvang toegerust, dat ook de grootste vrees nog overtroffen is; 2. Wee ons volk en de gebeele Europee- sche wereld, wanneer deze barbaarsebe vijand zijn tienduizenden pantserwagens tegen ons in beweging bad kunnen zetten. Heel Europa zou. verloren geWeest zijn, want deze vijand bestaat niet uit soldaten, maar grootendeels sleehts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge tbans het „paradijs der arbeiders en boeren" per- soonlijk leeren kennen. In een land, dat door zijn groote oppervlakte en vrucbtbaarheid de geheele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij Duitscbers ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een tbans spoedig 25-jarig Joodscbe heer- scbappij, die als bolsjewisme eigenlijk sleehts den algemeensten vorm van het kapitalisme nabijkomt. Do dragers van dit systeem zijn eehter ook in beide gevallen dezelfde Joden en uitsluitend Joden. Soldaten! Toen ik u op 22 Juni riep om het schrikkeljjk dreigende gevaar van ons vaderland af te wenden, zijt gij tegen de grootste militaire mogendheid van alle tijden opgetrokken. In nauweijks drie maanden tijds is bet u, kameraden, evenwel door uwe dapperheid gelukt, de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te ver- slaan, tallooze divisies in de pan te hakken een onnoemelijk aantal gevangenen te maken en eindelooze gebieden te bezetten, geen ledige gebieden, doch gebieden, waarvan deze tegenstander leeft en waaruit zijn geweldige oorlogsindustrle met grondstoffen van aller- lei aard verzorgd wordt. Binnen enkele weken zullen zijn drie meest op den voorgrond tredende industriegebieden volkomen in uw hand zijn. *Uw namen soldaten van de Duitsche weer macht, en de namen van onze dappere bond- genooten, de namen van uw divisies, regi- menten. van u'w schepen en luchteskaders zullen voor alle trjden verbonden zijn met de geweldigste overwinningen der wereldge- sehiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pantserwagens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14.200 vliegtui- gen werden neergeischoten of op den beganen grond vemield. De wereld heeft zoo iets dergelijks nog nooit gezien. Het gebied, dat de Duitschers en de met ons verbonden troepen thans bezet houden, is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan viermaal zoo groot als bet Engelsche moe- derland. Sinds den 22en Juni zijn de sterkste verdedigingsstelsels doorbroken, zijn gewel dige stroomen ge.passeerd, zijn tallooze plaat- sen bestormd, zijn vestingen en kazematten vernietigd of uitgerookt. Van het hooge Noorden, waar onze zoo bijzonder dappere Finsche bondgenooten ten tweede male hun heldbaftigheid aan den dag teggeh, tot aan de Krim, staat ge tbans ver- ®enigd met Slowaakscbe, Hongaarsche, Ita- liaansche en Roemeensche divisies 1000 km diep in bet vijandelijke land. Spaanscbe, 'Kroatische en Belgiscbe formaties sluiten zicb tbans hierbij aan en andere formaties zullen nog volgen, want deze strijd wordt wellicht voor' de eerste maal door alle lan den van Europa als een gemeenscbappelijke actie tot redding van bet kostbaarste, be- scbaafde continent beschouwd. .Geweldig is echter ook bet werk, dat ach ter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2000 bruggen van ruim 12 meter lengte zijn geslagen, 405 spoorbruggen werden gebouwd, 25.000 kilometer spoorlijnen zijn weer in be- drijf gesteld, ja, meer dan 15.000 km spoor lijnen zijn reeds op de algemeene Europeesche trailsbreedte omgezet. Aan duizenden kilo meters wegen wordt gewerkt. Groote gebieden zijn reeds onder het bur- gerlijke bestuur gebracbt. Daar wordt het leven zoo snel mogelijk weer volgens verstan- dige wetten op gang gebra'cht. Enorme op- slagplaatsen met levensmiddelen, benzine en Inunitie liggen gereed. Dit grootste resul taat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelgk ook voor de ka- (.neraden individueel en bun familieleden, bij >:lkaar nog geen vijf procent uitmaakt van •ie slachtoffers uit den wereldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons verbonden dappere soldaten aan prestaties, aan dapperheid, aan heldbaftigheid. aan ont- ireringen en inspanningen, in deze nauwelijks Q i.v, maand acbter u hebt, weet niemand beter dan degene, die eens zelf als soldaat in den vorigen oorlog zijn plicht gedaan beeft. In de 3y2 maand, soldaten, is nu echter eindelijk de voorwaarde geschapen voor den laatsten geweldigen slag, welke nog voor het aanbreken van den winter aan dezen vijand moet worden toegebracht. Alle voorberei- dingen zijn thans gereed, voor zoover men schen die kunnen overzien. Stelselmatig is thans iedere stap voorbereid om den vijand in de positie te brengen, Waarin wij hem den meest doodelijken stoot kunnen toebrengen. Thans Us het begin gekomen van den laat sten grooten beslissenden slag van dit jaar. Hij zal dezen vijand en daarmede ook den aanstiehter van den geheelen oorlog, Enge- land zelf, vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laatsten bondgenoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche rijk echter en van heel Europa nemen Vij daarmede een gevaar weg zooals er sinds de tijden der Hunnen en later van de stammen der Mongolen geen ontzet- tender boiven het 'continent ta£ft gehangen. Het Duitsche volk zal daarom in de komende yveken nog meer brj u zijn dan tot tiusver het geval was. Wat gij en de met ons verbonden soldaten gepresteerd hebt verplicht thans reeds alien tot de diepste dankbaarheid. Met imgehouden adem en met zegewenschen vergezelt u evenwel in de komende zware dagen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met Gods hulp niet alleen de overwinning, doch -daarmede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vrede. Hoofdkwartier van den Ftihrer, 2 Oct. 1941. ADOLF iHTTUSiR, Ftihrer en opperste bevelhebber van de weermacht. „NIEtrWE ORDE, LEEGE BORDEN". Men kan remrnen niet tegenhouden. ,,Velen staren zicb .blind op de naar hun meening verderfelijke leer van het nationaal- socialisme en zijr. verkondigers. Ophitsers in binnen- en buitenland doen hun uiterste best, om dezen afkeer wakker te houden. De na- tionaal-socialisten van hun kant wagen er hun gezondheid, hun werkkring, hun vroegere vrienden ien bekenden, hun huiselijke rust en desnoods hun leven aan, om u ervan te over- tuigen, dat wat ze willen en uitdragen de grondslag is voor een betere samenleving. Maar ik hernaal het, velen onder u willen nog niets van die iNieuwe Orde weten. Ik ben overtuigd, dat die 'Nieuwe Orde tdch komt, ondanks alien tegenstand. Men zou kunnen zeggen: (het zit in de lucht. Want natuurlijk is het niet vanzelf gekomen. Het doet er ook niet toe, of het uit Duitschland kwam, of uit Italic.. Tegen te houden is het toch niet, hoogstens wat te vertragen. Maar het komt. De vraag kan alleen worden ge- steld, wat het voor nut heeft, het onvermijde- lijke te willen ophouden? Om te verhinderen, dat het te snel komt? Waarom willen zekere kringen het dan verhinderen? Uit zucht tot behoud? Natuurlijk, dat is 'n algemeen voor- komend verschijnsel. Zoolang menschen op deze planeet eamenleven, zijn er vooruitstre- vendenen behoudenden geweest. Tenslotte hebben de vooruitstrevenden 't altijd gewon- nen, en hebben de behoudenden, .onbewust, tot taak gehad, te remmen, opdat er een zekere geleidelijke overgang kwam. Maar het bleef .altijd bij remmen, het kwam nodit tot tegenhouden! Dat is een eenvoudige waar- heid" aldus de heer Blokzijl, volgens het Handelsblad, in zijn radio-causerie en hij ver- volgde Het nationaal-socialisme zal komen in Nederland, zooals het zich ook elders hegft doorgezet. Het zou niet in Midden-Europa, in allerlei varieerende vormen, veel meer dan honderd millioen menschen tot aanhangers gemaakt hebben, indien het een hersenschim ware geweest! Duitsche en andere weermachten. gevolgd door de legers der nationaal-socialistische soldaten van den vrede, trekken nu steeds dieper Rusland binnen en zien met eigen oogen, dat de ideologieen van de bolsjewis- tische heerschers in iMoskou het volk in diepe ellende hebben gestort, het Christendom heb ben onderdrukt, de jeugd hebben verwaar- lQosd en het Russische volk tot wanhoop hebben gedreven. Daar is dus niet .als in Duitscbland en Italie, een nieuwe baanbrekende idee door de massa's aanvaard en met de feiten bewezen, dat deze gedachte tot bijna bovenmensche- lijke massa-prestaties kon aianvuren. Twin- tig en meer jaren bleef de Sovjet-Unie vrijwel potdfcht gesloten. De weinige bezoekers van buiten kregen Potemkinsche dorpen voorgezet en wisten, dat regeeringsspionnen hen op den voet volgden, om ongewenschte gesprekken en indrukken te verhinderen. Achter de fraaie coulissen van enkele paradeinstituten speelde zich een der grootste drama's af, die de menschelijke geschiedenis ooit heeft be- leefd. Teleurgestelde bolsjewiki, die naar het buitenland wisten te ontkomen, hebben ons daarover dingen verteld, die de haren te berge deden rijzen. Heden weten we, dat daar in alle stilte ge werkt werd aan de organisatie van een ge weldige weermacht, en dat millioenen arme Russen als modeme slaven in diCnst van ge- wetenlooze internafionalisten in en buiten het Kreml alle hoop op een beter leven en een menschwaardige toekomst moesten opofferen, om deze legioenen der ,,proletarische wereld- revolutie" mogelijk te maken. Ware het nationaal-socialisme niet geko men, dan zou deze geheime voorbereiding tot een bolsjewistische overheersching hebben geleid. Communisten van allerlei landaard zou- den in de straten onzer steden een schrik- bewind hebben uitgeoefend, als nog nimmer, zelfs in Rusland, niet vertoond zou zijn. De groote vernieling zou zijn gekomen en daar- mee het peinde van een geheel werelddeel. ,,Het bolsjewisme komt toch niet", schreef me dezer dagen een anoniem landgenoot. DUITSOH WEERMAC-ilTSBERICHT. Het oyfperbevel Van de Duitsche weer macht maakte Donderdagavond bekend: Zooals Donderdag in een extra bericht is bekend gemaakt, is een Duitsch pant- serleger, dat versterkt Was met Ita- liaansche. Hongaarsche en Slowaaksche troepen, uit het gebied ten Oosten van Dnjepropetrowsk doorgedrongen tot de zee van Azoren heeft bij Melitopol het aan de frontzijde verslagen negende Sovjetleger den terugtocht afgesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeen sche strijdkraehten de achtervolging van het Westen uit voortgezet.' Daarbij is een snelle formatie van .de Waffen- S.S. er in geslaagd, langs de kust van de Zee van Azow Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepant- serde strijdkraehten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven vijandelijke S divisies vlak voor de Vernietiging. De S.S.-formatie heeft de zwakke overblijf- ffi selen van de verslagen tegenstanders (die probeerden terug te trekken op Rostow reeds tot Marioepol nagezet. In het midden van heir Oostelijke front hebben, zooals eveneens reeds in een extra bericht is beken'd gemaakt, de diepe doorbraak-operaties tot een nieu- wen, grooten omsingelenden slag geleid. Door sterke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk drie vijan delijke legers voor hun vernietiging. - Tazamen met de realds bij Wjasma inge st sloten formaties heeft hier maarschalk Timosjenko de laatste volledig strijd- vaardige legers van het geheele Sovjet- front opgeofferd. Het droombeeld van voortdurende successen in den aanval, welke door de leugenachtige propagan- da van den vijand juist aan deze legers sinds Weken waren toegeschreven, is daarmede definitief A niet gedaan Nieuwe pogingen van den vijand om het M 1 omsingelingsfront ten Westen van Le- ningrad met ondersteuning van pant- serwagens te doorbreken, mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Talrijke Sovjet-pantserwagens werden daarbij vernietigd. Het luchtwapen ondersteunde aan het (t geheele Oostelijke front met sterke strijdkraehten de operaties van t leger. ffi iSuccesrijke aanvallen waren gericht op vijandelijke troepenconcentraties, stel- lingen van de artUlerie, verhindings- linies en spoorwegcomplexen. De wapen- fabriek ten Zuid-Oosten van Charkow werd opnieuw gebombardeerd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvlieg- tuigen belangrijke militaire inrichtingen van Leningrad aan. In de laatste weken werd stelselmatig A voortgegaan met het leggen van mijnen X in de wateren om het Britsche eiland. In Noord-Afrika bestreden Duitsche duikfbommenwerper,s bij Tobroek met goede uit'werking een Britsche batterij stelling en laadinrichtingen '1or vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen bomhar- deerden, in den nacht van 7 op 8 October Britsche vliegvelden bij Mersa Matroeh ffi en Foeka. (fj De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche Rijk. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in den tijd van 1 tot 7 October bij sleehts drie eigen verliezen 35 vijandelijke viiegtuigen vernietigd Neen, het komt niet. Dat heb ik onlangs zelf ook al met den noodigen nadruk voor de microfoon gezegd. Maar waarom komt het niet? Omdat de nationaal-socialistische weermachten, in het bijzonder het Duitsche, veel beter zijn dan die van de bolsjewisten, ondanks twintig jaar van stille voorbereiding. Omdat vooral de Duitschers betere soldaten zijn, beter opgeleid, beter aangevoerd, en be- zield van een idee, die niet vernielen wil maar opbouwen! Het bolsjewisme, dat, als het naar Neder land zou komen, het einde zou beteekenen van alle bezit, alien welstand en van de beter gesitueerde klassen van ons volk ook het einde van het leven, dat bolsjewisme zal niet komen. Het wordt in deze maanden kort en klein geslagen, niet door de politieke tinne- gieters in vele Nederlandsche huiskamers, niet door degenen aan de Londensche micro- foons, niet door de ophitsers in New-York en Washington, maar door millioenen eenvou dige mannen en jongens aan het oostelijk front, die vechten voor een nieuwe Europee sche Orde, waarvan wij Nederlanders de vruchten zullen meeplukken, al hebben velen onder ons dat ook allesbehalve verdiend. Want nog altijd zitten zij in hun mopper- hoekjes, sissen ze hun botte hatelijkheden tusschen de tanden door, en hopen ze op het wonder, dat .niet komen kan, gelijk ook de aarde niet plotseling naar den anderen kant kan gaan draaien en de aardas niet in een anderen hoek kan worden geplaatst. Het Nationaal-Soeialisme zit in de lucht. Deze leer is gekomen op het oogenblik, waar- op de menschelijke samenleving er rijp voor was. Het is de leer van het GodsvertroUwen, van den eerbied voor den arbeid, van het volksche gemeenschapsbewustzijn, van de overwinning der klassentegenstellingen. van den opbloei der persoonlijkheid in voile ■harmonie met de persoonlijke verantwoorde- lijkheid, van het zedelijk en Mchamelijk wel- zijn der volken door krachtig staatsbestuur, van tucht, orde en solidariteit van alle bevol- kingsklassen, van het voorga,an van het na- tionaal boven het groepsbelang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Dat is het, wat de nationaal-socialisten hun ,,leidend beginsel" noemen. Daartegen heeft de redactie het volgende: weinig diepzinnige argument in te brengen: Nieuwe Orde, leege borden". Men kan er niet medr van zeggen, dan dat het rijmt. Maar goed, ik wil er op ingaan. Wat wil de volksmond er mee zeggen? De verklaring is meer dan goedkoop. Men wil er mee aan- duiden, dat, voor Nederland althans, die mooi-klinkende theorie niets dan achteruit- gang heeft gebracht, tenminste zeker wat ons dagelijksch eten betreft. Nu zou men erop kunnen wijzen, dat een land als Duitschland, waar het nationaal- socialisme van 30 Januari 1933 tot 3 Septem ber 1939 niet alleen gedn leege borden heeft gebracht maar wel een uiterst indrukwek- kende de reeks van positieve prestaties, waarvan men den Nederlanders he la as bitter weinig heeft verteld, omdat on2e pers, onze regeeringen, onze kerkelijke voorgangers er nu eenmaal veel belang bij hadden, de waar heid niet over de Oostgrens te laten. Maar we willen bij Nederland blijven. En dan vragen we ons af: wat willen dege nen, die aan de remmen zitten, die de aarde naar den anderen kant willen laten draaien of de aardas willen verzetten, nu eigenlijk Sinds wanneer regeert dan eigenlijk in vollen vredestijd in Nederland een nationaal-socia listische regeering? Is het oorlcg, of niet? Zijn niet tallooze maatregelen, die sedert 16 Mei van verleden jaar hij ons moeten worden doorgevoerd, de reinste oorlogsnoodzaak Is niet alles er op gericht, dezen oorlog door de as-mogendheden te doen winnen? Is het niet een wonder, dat desondanks nog kon worden getracht, sociale verbeteringen door te voe- ren? Het moge juist zijn, dat de uitwerkirg daarvan onder andere maatregeleiT weer te lijden heeft gehad. Maar is het oorlog, of niet? En sinds wanneer gaat oorlogstijd parallel met socialen bloei Neen, wat we op het oogenblik in Neder land beleven, is niet de Nieuwe Orde. Het is: betrokken zijn in een verwoeden, meedoogen- loozen strijd, die den weg naar de Nieuwe Orde bij ons nog moet vrijmaken! En ook wat onze Nederlandsche nationaal- socialisten van 1931 (en vroeger), tot 1940 wilden kon niet in staatswetten en verorde- n'ingen worden vasgelegd! Tegen een vijandig staatsbestuur, tegen een weerstand van vrij wel alle instanties in moesten ze bun over- tuiging trachten door te zetten. Niet e^n enkele post, van waaruit ze practisch, opbou wend werk hadden kunnen verrichten. stond tot hun beschikking! "Tandenknarsend zagen ze de misere van het vroegere bewind, de toenemende werkloosheid, de dreigenden koers in de buitenlandsche politiek, de stille Britsche overheersching, den gevaarlijken in- vloed van tmaehten achter de schermen. De oude orde kon niets worden! Kwam na 16 Mei 1940 eindelijk de groote kans voor de nationaal-socialistische prac- tijk? Ja, zeggen de tegenstanders. Juist om dat zij dat zeggen, is het tegendeel waar. En inderdaad is het precies omgekeerd: Een bezettingstijd is wel een zeer ongunstige, om politieke en sociale hervormingen met succes in de practijk om te zetten; hoe veel ongunstiger nog als het toeval wil, dat de bezetters j.uist komen uit het land, dat het middelpunt van de nationaal-socialistische gedachte is! Nieuwe maatregelen mogen nog zoo goed en doeltreffend zijn, ze worden door alien, die aan de rem zitten, gezien en uitgelegd van uit de verbittering, die de oor- logsnoodzakelijkheden met zich hebben ge bracht. Daarom is het uitdragen van de nieuwe gedachte in M i t land, onder deze omstandigheden niet alleen allesbehalve de groote kans voor de Nederlandsch nationaal- socialistische, maar integendeel een bijna bovenmenschelijke opdracht. En dat zij toch zal worden uitgevoerd en dat de kracht dezer actie met elken nieuwen dag zal toenemen, dat zal te denken moeten geven! Het ware onmogelijk te beginnen, indien niet in eenige honderdduizenden moedige Hollanders een z66 innige, tot elk offer be- reid zijnde, overtuiging had vastgezet, dat hun strijd grootsch is en hun geweten rein. Neen, het zou het toppunt van onrecht- vaardigheid en onverdraagzaamhe d zijn, dezen strijdenden medemenschen te verwijten, dat zij alleen maar fraai klinkende leuzen heb ben en niet tot daden in staat zijn! Nederland is oorlogsgebied. Alles, wat in Europa nationaal-socialistisch of fascistisch denkt en voelt, .is in oorlog tegen reactie en bolsjewisme! Het nationaal-socialistische Duitschland ,en het fascistische Italie stonden toen de groote reactionaire oorlog uitbrak nog pas aan het begin van de practijk. Enge land en de Sovjet-Unie hebben dezen oorlog gewild. iLonden en Washington hebben hem uitgelokt. Het Britsche wereldrijk heeft hem verklaard. De .Engelsche blokkade zal de eenige schuldige zijn, als het bij ons ooit tot leege borden zal komen". Sterker zal de nadruk worden gelegd op den wil tot de daad. Want de daad is de hoogste plicht in het leven. De eerbied voor mensch en werk moet nog worden vergroot. Wat de Duitschers in de Sovjet-Unie voor alles treft, is het volkomen gebrek aan dezen eerbied. Vervolgens zette spreker uiteen, dat op de boerderij alles aan de grootste doelmatigheid den sehoonsten vorm moet paren. Hierin heeft vooral de vrouw een groote taak te vervullen. Pet leven van den bo.er is niet gemakkelijk en daarom willen de leiders in het Duitsche rijk hem helpen zijn kracht te vinden in zijn Germaansch volk en zijn liefde voor de natuur aan te kweeken, aangezien hierin een bron van zielekrach't ligt. Hetzelfde dat geldt voor woning en gereed- schap van den boer geldt ook voor de blee ding, vooral van de vrouw en het meisje. In de toekomst zullen de weefscholen in Duitsch land de boerenvrouwen en -meisjes wederom vertrouwd .maken met de stof en de kleuren, opdat zij verlost wordt van de confectie van het warenhuis en ook in haar kleeding haar innerlrjke waarde tot uiting brengt. Door den kultureelen arbeid "wil de leiding in 'Duitschland den boeren in het leven meer houding en inhoud geven. Tijdens den oorlog moet veel achterwege .blijven, doch ook nu wordt gewerkt aan een levensideaal. Boeren- kul'tuur moet de kultuur van het volk zijn. (Soerencultuur moet omhoog streven, de boe- renkultuur is breeder, staatskultuur is het hoogste, dat de scheppende kunstenaars tot stand brengen, de boerenkultuur is voor een ieder te bereiken zij is als het volkslied dat door een ieder wordt gezongen. Spreker besloot zijn rede met er op te wij zen, dat we aan het begin staan van een grootsch tijdperk, waarin alle scheppende kraohten van ons ,ras worden opgeroepen, kultureelen vorm te geven. Weerlooze burgers slachtoffer van misdadige aanvallen. Het is ondertusschen een week geleden, dat Rotterdam weer aan een moorddadig en vernielend bombardement bloot stond. Wij spraken inwoners die ^oowel dat van het vorig jaar, als dat van den vorigen Vrijdag hebben doorgemaakt. De schrik en angst die de aanval van Vrijdag verrwekte, was, naar men ons verzekerde, ernstiger dan die van vorige aanvallen. Men kende nu het gevaar. hooi'de de dreigende projectielen doo.' de lucht fluiten, doch had geen besef waar en wie ze treffen zouden en volkomen veiiige schuilplaatsen ontbreken nu eenmaal in onzen bodem met hoogen grondwaterstand. Niemand zal willen ontkennen. dat het oorlogsbedrijf hard en onmenschelijk is, doch het is genoegzaam bekend, dat ook de mo'derne, ,,totale" oorlog nog ruimte overlaat voor ridderlijkheid en mannelijke deugden in het algemeen. Wij Nederlanders hebben dit zelf ondervonden nu wij in bezet gebied leven. Wij weten, dat men onze vrijheden niet ver- der beperkt, dan redelijk en strikt noodzake- lrjk is en de staat waarin wij thans als be- zette mogendheid verkeeren, is wel in scherpe tegensteiling met bijvoorbeeld het Rijnland tijdens de bezetting na den wereldoorlog, welke ons destjjds, kort na de capituiatie, de toekomst met bezwaard hart tegemoet deed zien. De bezettemde overheid is ze'.fs zoover gegaan, dat zij ons toestond, verschillende in- grijpende sociale verbeteringen door te voe- ren. Dit zijn feiten, waaraan de Angeisaksische propaganda, in welke bochten zij zich ook draait of wendt, niets kan veranderen. Inmiddels kan men thans weer een nieuwe, zeer schrille tegensteiling constateeren tus schen deze houding van de bezettande macht en het optreden der Engelsche luchtmacht, die brj haar jongsten aanval op de stad Rot terdam meer dan zevenhonderd dooden en gewonden aan slachtoffers onder de burger- bevolking eischte. De burgerrj zat dien avond op de terrassen der caf6's voor de open ramen en wandelde in de straten om te genieten van den zeldzaam mooiem Octoberavond. En plotseling hoorde men de eerste bommen, die uit bet zilveren maanlicht neerkwamen fluiten van meer dan 7000 meter hoogte. Een uur en drie kwartier heeft deze aanval geduurd en er hebben zicb in de ontzette stad afgrijselijke tafereelen afgespeeld. Hoe groot de verwarring was, bleek trouwens wel uit de eerste berichten, welke over dit drama in de bladen verschenen. Het heeft dagen ge duurd, alvorens men over voldoende gegevens beschikte om den omvang van de schade bij benadering vast te kunnen stellen. De resul- taten waren dan ook des te erger. Het bleek, dat er overal met de grootste willekeur explosieve- en brandbommen waren uitgestrooid, de verwoestingen. welke op dezen avond werden aangericht door de bom men, overtreffen die van den Duitschen aan val van 15 Mei 1940, terwrjl alleen de uit- stekende organisatie van de hulpdiensten en het ontbreken van den wind welke bij den Duitschen aanval oorzaak was van de uit- breiding van den brand een nog grootere ramp konden voorkomen. Het tragische is nu, dat de Rotterdamsche burgers bij deze terroristische aanvallen op burgerlijke hospitaalsehepen, kerken en alle grootere openbare gebouwen zonder militaire beteekenis, weinig of niets tot haar eigen bescherming kan doen en \gedwongen is om in apathische ledigheid af te waohten, wien het lot ditmaal heeft uitgekozen. Het is ta mers bekend, dat in de Nederlandsche steden langs den waterkant het grondwater te hoog staat om behoorlijke sohuilkelderi te bo - wen. Dit is dan ook de reden waarom het aantal slachtoffers in Duitsche sfeden bij een dergelijken aanval sleehts een fractie be- draagt van dat te Rotterdam. Daarom is het intens droevig, wanneer de Engelsche propaganda, onder auspicien eener gevluchte Nederlandsche regeering, na zulk een aanval nog met lamlendige excuses komt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1