ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V No 10.277 WOENSDAG 8 OCTOBER 1941 81« Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finns P. J. VAN Ol. SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. AJDVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AG A VOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. <SXSXSXSXSXS>&XSXSXS>GX§XSX§><SXSXSX§XSX§XS> wnnn CI lUnDS 81 DUITSCH WEERMAOHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Dinsdag bekend: Binnen het bestek van de aangekon- digde nieuwe operaties is in het gebied ten Noorden van de Zee van Azow een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troepen achtervolgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand. Gemotoriseerde en pantserfor- rnaties drongen diep binnen in de vijan- delijke terugtochtsbewegingen. Daarbij werd de staf van het negende Sowjet- leger gevangen genomen, de opperbevel- hebber had zich tevoren per vliegtuig in veiligheid gebracht. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front hebben de aanvalsope- raties hun~ van te voren bepaalde verloop. Elen herhaalde nachtelijke landings- poging van Sowjetstrijdkrachten aan de kust ten Westen van Leningrad werd afgeslagen. Het meerendeel van de voor het aanvoeren gebruikte schepen werd tot zinken gebracht. De aan land ge- gane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloo- pen nacht een wapenfabriek in Rostow en militaire installaties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannie hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog be- langrijke installaties in Zuid-West Enge- land aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ook gisteren de haven- installaties van Tobroek met goed ge- volg aangevallen. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met tezamen 10.000 ton met voile tref- fers vernield. Nog twee groote schepen werden zwaar getroffen. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengev logen. SXS>«X5>«>«XS><5X5X5X£><S><S><SX5X5><5XS><5X5XS> BERLIJN OVER DE REDE VAN DEN FUHRER. De rede van den Fiihrer heeft, schrijft de H. Crt., alle groote problemen zoo grondig behandeld en het vertrouwen van het Duit sche volk en zijn leiding in de overwinning zoo duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het innemen 'van een standpunt te dien aanzien volgens de meening van Berlijnsche politieke kringen overbodig is, zoo Htrneemt het D.N.B. van welingelichte zijde. Daarentegen verdient de weerklank, dien de rede in het buitenland heeft gevor.den, aandacht. In Engeland en in Amerika heeft men ten opzichte van deze rede, zooals men in de Wilhelmstrasse nadrukkelijk te kennen gaf, de hatelijkste en onzakelijkste argumen- ten, die denkbaar zijn, ongetwijfeld omdat de rede zulk een bewijsvoering zonder hiaten is voor de Duitsche eindoverwinning, dat de argumentatie aan den overkant van den Oceaan zich niet meer tegen de rede als zoo- danig richt, doch tegen de niet meer te be- strijden feiten. Deze vlucht in de onzakelijk- heid en de angst om aan eigen vclken de zakelijke Duitsche bewijsvoering te doen hoo- ren, is, naar het oordeel, dat men in toonaan- gevende Duitsche kringen kan hooren, in zeker opzicht kenmerkend voor de mate waarop de tegenpartij er reeds toe overgaat den kop in bet zand te steken. Van de door de rede van den Fiihrer naar voren gebrachte kwesties verdient, naar men te Berlijn meent, in het bijzonder het sociale probleem genoemd te worden, daar juist op dit oogenblik de lei4ing der Vereeriigde Staten oproept voor het winterhulpwerk. Dit feit schenkt men in Berlijn te meer aandacht, daar nog niet al te langen tijd geleden Roosevelt en Willkie openlrjk verklaard hebben, dat nog steeds een derde van het Amerikaansche volk ondervoed en slecht gekleed is en ellendige woningtoe- standen kent. Deze verwijzing naar den socialen toestand in de Vereenigde Staten, dien men voorgeeft tegen het nationaal-socia- listische systeem te verdedigen, moest, zoo verklaarde men in kringen in de Wilhelm strasse, de volkeren in Europa te denken geven. Duitsche perssteimmen. De hoofdartikelen van de Berlijnsche avond- bladen staan geheel in het teek\n van de rede, welke de Fiihrer Vrijdag gehouden heeft. Den Britten, zoo schrijft de .Berliner Bor- sehztg.", zal wel den lust tot domme en drieste spottemij vergaan, wanneer zij deze .".iet tc Icochenen bewijzen van de geweldige kracht van Duitschland voor ocgen houden en er kennis van nemen, dat de beslissende strijd met hen in het voorjaar alleen als ge- volg van de dreiging in den rug niet mogelijk was. Steeds opnieuw heeft men van Londen uit verklaard, dat men met Duitschland geen „compromis" kon en wilde aangaan. Het ligt voor de hand in wiens mond deze woorden een grootere beteekenis hebben: in den mond van Churchill, die zich nog slechts met vreem- de krukken staande weet te houden en voor zijn voorspelling van een Britsche overwin ning in het volgende jaar niet het geringste steekhoudende bewijs kan leveren, of in den mond van den Fiihrer, aan wien nog niemand tegenstand heeft kunnen bieden en die "bij al 5 a haudelingen op de prestaties van de beste soldaten, arbeiders, boeren, economen en technici der wereld, op de hulpbronnen en productiekracht van het geheele continent kan steunen. De Deutsche Allgemeine Ztg." citeert o.a. den zin: ,,De historische waarheid is, dat sedert 2 jaar Duitschland den eenen vijand na den ander heeft verslagen" en voegt hi ;r- aan toe: ,,Door deze uitspraak, die de Fiih rer mdt den kalmen trots van een man van de grootste daad kon doen, stelde hij de ver- hevenheid van de Duitsche oorlogsvoering op de indrukwekkendste wijze tegenover een duistere wereld van samenzwering, zelfbedrog en wereldbedrog, waarin onze vijanden hij hun bespreking op den Atlantischen Oceaan in den mist van New Foundland en thans te elfder ure op de haastig afgebroken comedie van machtelooze beloften te Moskou zijn bij- eengekomen. De Engelscbe ophitsing zoo verklaart het blad, moet dan ook thans voor de kracht van de feiten in het Oosten scheldend en jamme- rend capituleeren en klampt zich thans wan- hopig vast aan den schralen troost, dat ten- minste Engeland's laatste uur nog niet ge- slagen heeft, althans nu nog niet. De reacties in het buitenland. De woorden van Adolf Hitler, even vol aan inhoud als vastberaden, zoo constateert men in Romeinsche politieke kringen, brengen de onafhankelijkheid en zekerheid der overwin ning van de as tot uiting, die zich van haar kracht bewust is. Bijzonder belangrijk acht men in Rome de woorden van den Fiihrer over de geweldige geheime militaire voorbe- reidingen der Sovjets tot een aanval op Europa. Deze voorbereidingen zouden niet alleen tot vernietiging van Duitschland. doch van heel Europa hebben geleid, wanneer niet de strijdkrachten van de as daartegen waren opgetreden. Voorts onderstreept men de aankondiging van den Fiihrer, dat de arbei ders, boeren en soldaten, die door hun dap- pferheid en offers de overwinning van de as zullen behalen, hun verdiende belooning zullen krijgen. Deze denkbeelden; die ook Musso lini huldigt, toonen duidelijk den geest en de doelstelling van beide leiders. De eerste rede van den Fiihrer sedert het begin van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie is door de Belgiscbe openbare meening met groote inspanning verwacht, meldt het A.N.P. uit Brussel. Behalve de autoriteiten van de weermacht en de bezettingstroepen bebben ook tienduizenden naar de radio geluisterd. De rede van den Fiihrer, in het bijzonder de mededeeling, dat een nieuwe geweldige ope- ratie in het Oosten aan den gang is, die tot de definitieve verplettering van den bolsjewis- tischen vijand zal bijdragen, heeft een opti- mistische stemming onder de openbare mee ning veroorzaakt en diegenen die hun hoop nog stellen op Londen en Moskou een zwaren slag toegebracht. Ook de passage, waarin de Fiihrer sprak van de groeiende solidariteit van de Europeesche volken tegenover de out- bindende krachten, heeft een diepen indruk gemaakt en den wil tot samenwerking met Duitschland nog verder versterkt. In de Belgische pers komt vooral tot uit drukking, dat de vijand in het Oosten reeds verslagen is. Niet zonder ontroering heeft men in Belgie gehoofd, dat Hitler de Bolgen het eerste genoemd heeft bij zijn opsomming van de vrij'willigerslegioenen. De Belgische vrijwilligers zullen zeker in deze eenvoudige verklaring een eerste beloomng zien voor hum opofferingen. De Turksche pers heeft een lang uittreksel van de rede van den Fiihrer groot opgemaakt gepubliceerd. Het blad „Cumhuriyet" schrijft: ,,De rede van den Fiihrer is de rede van een man, die zeker is van zijn overwinning. Hier- door is het ook te verklaren, dat men in de rede van Adolf Hitler niet een enkel woord over vrede of vredesonderhandelingen vindt. De rede van den, Fiihrer was zoodoende een nieuwe aankondiging van strijd aan het adres van den vijand". ,,Het is Hitler's verheven doel de Sovjets en Engeland te verslaan, teneinde de nieuwe ordening van Europa te kunnen invoeren. Een vrij lange oorlog is derhalve slechts na- tuurlijk en dat heeft Hitler in zijn rede ook aan het Duitsche volk gezegd", aldus ver klaard men in de kringen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken". ,,Het is na de rede van Hitler voor den eersten keer duidelijk geworden, dat de voomaamste strijdkrachten van de Sovjets vernietigd zijn. Niet alleen het Sovjetleger doch ook de Sov- jet zware industrie heeft den doodelijken slag Ontvangen, zoodat aan een herstel van het Sovjetleger niet te denken valt". De Japansche bladen publiceeren de rede van Hitler groot opgemaakt. Tokio ,,Nitsji nitsji'' wijst er op dat de Sovjet een wapen fabriek was, welke thans door Duitschland tot op den grond toe vernield wordt. Enge land is thans van andere staten afhar.kelijk. Het blad „Sjoegai sjogyo sjimpo" schrijft, dat. de vernietiging der Sovjets voor de deur staat en dat een herstel van het Sovjetleger on- mogelijk geworden is. ,,Hotsji sjimboen" noemt de rede een ,,overweldigend overwin- ningsbericht". ,,Jomioeri sjimboen" schrijft, dat de voorzienigheid Hitler heeft uitver- koren voor het scheppen van een nieuwen tijd. HET CHARIER VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. De zeeen vrij, maar... met inacht- meming van bestaande rechten. Van Hugo de Groot tot 31 r. Van Kleffens. Hugo de Groot, ten ohzent meer bekend door zijn ontsnapping uit Doevenstein dan door zijn geschriften over het internationale recht, heeft in 1609 een hoofdstuk: ,,Mar6 Liberum" laten drukken, uit een reeds vroeger versche- nen werk, dat hij schreef naar aanleiding van de procedure om een buitgemaakt schip. Dit als pamlflet uitge«geven hoofdstuk verdedigde de stelling, dat de voile zee aan niemand on- derhoorig was. Het geschrift veroorzaakte groote opschudding in Engeland en werd daar fel aangevallen. Dat de zee desondanks nog geruimen tijd vrij bleef, was minder aan het scherpzinnig betoog van Hugo de Groot te danken dan wel aan de kartouwen van de Hollandsche sche pen, die destijds nog de macht hadden om de zeeen vrij te houden. Dat was ruim drie eeuwen geleden. Veel veranderd is er niet in dien tijd. Nog altijd betwist Engeland de vrijheid van de zee, al zou men het niet zeggen, wanneer men af- ging op het communique van een conference, die deze'r dagen in Londen werd gehouden. Men vemam, dat Churchill en Roosevelt een ..Charter van den Atlantischen Oceaan" hadden opgesteld en dat Engelands Geallieer- den dit charter hadden goedgekeurd. Enge land's 'geallieerden... dat zijn een aantal ge- vluchte staatshoofden zonder land en enkele generaals zonder leger. Slechts de Neder- landsche regeering is nog in staat het sou- verein gezag uit te oefenen over een uitge- strekt koloniaal geibied. Verdere bijzender- heden over deze conferentie werden niet ver- strekt, maar de Engelsche pers bevatte meer berichten over deze bijeenkomst. De adder onder het gras. Langs omwegen werfl de wereld meer ge- waar over dit befaamde charter. Er zijn, zoo blijkt thans, niet alleen woorden van hulde en geestdrift gesproken. Er was ook kritiek. En wel kritiek van de zijde der Nederland- sche emigranten-regeering. In het charter heet het, dat alle vrije volken gelijken toe- gang dienen te hebben tot de noodzakelijke grondstoffen. Het-zelfde dus, wat Hugo de Groot v66r drie eeuwen betoogde in zijn Mare Liberum. Maar er staat meer in dit charter. Onder de schijnbaar edelmoedige formulee- ring, toegejuicht door Benesj en Spaak, is een adder verborgen cn hiertegen heeft Mr. Van Kleffens terecht geprotesteerd. Vrije toegang tot de zeeen, zoo staat in dit char ter, maar... met inachtneming van de be staande rechten. ,,With due respect" noemt men zooiets in het Engelsch! Thans verheft zich opnieuw een stem tegen deze Engelsche formule van behcudensgezindheid en van val- sche schijn tot hervormingslust, van een eco- nomische revolutie „with due respect". Mr. Van Kleffens heeft tegen deze dubbel- zinnige politiek van Albion geprotesteerd en wij kunnen ons ais Nederlanders hierover slechts verheugen. Maar wij leven niet meer in de dagen van Hugo de Groot. De ge- vluchte Nederlandsche regeering is niet vrij, zij is de gevangene van een machtssysteem, dat zich tot het bittere einde zal trachten te verzetten tegen een nieuwe en rechtvaardige regeling van de econumische samenwerking onder de volkeren. Aan de stem van De Groot konden destijds de kanonnen van de Hollandsche schepen de zoo noodzakelijke na-druk verleenen, doch thans zal het protest van Mr. Van Kleffens, als het tenminste ern- stig gemeend was, niet veel baten. De wil was in dat geval goed. maar waar blijft de macht? Van Kleffens is te zeer afhankelijk van het Angelsaksische blok om met woor den alleen iets te kunnen bereiken. Van Kleffens is vrij ,,with due respect". De Duit sche marine daarentegen handelt zonder respect voor de Angelsaksische rechten en dat is een taal, die-de Engelschen beter ver- staan dan de woorden, hoe goed bedoeld ook, van Mr. Van Kleffens. (V.P.B.) DENKBEELD VAN ZELFSTANDIGHEID. Ook ir. Mussert geeft er zich schrijft de N. R. Crt. deze week in een artikel in „Volk en Vaderland" rekenschap van, dat ,,ons nog niet geopenbaard in onderdeelen" is, „hoe Hitler en Mussolini Europa zullen bouwen". ,,Maar, zegt hij, de grondbeginselen liggen vast in nu reeds twintig jaren strijd van het nationaal-socialisme en het fascisme. Het nieuwe Europa zal nationaal-socialistisch en fascistisch worden georganiseerd. De vol keren zullen de bouwsteenen zijn, de rasser, zullen de muren vormen". De Nederlander denkt door op dezelfde ge- dachte, waarop ook de Rrjkscommissaris tel- kens weer terugkomt. De leider van de N.S.(B. heeft. naar ons dan in een kort pers- bericht werd meegedeeld. meer dan eens ge- legenbeid gehad om niet alleen met d£n hoog- steil vertegenwoordiger van den bezetter in ons land, maar ook met de eerste mannen van het Duitsche Rijk de toekomst van ons land te bespreken. Dat maakt het extra nuttig en noodig zelfs, om zijn gedachtengang te volgen, van het eerste begin, waar hjj constateert, dat zooals na den Napoleontischen tijd Europa zijn nieuwen vorm kreeg op het Weener Con- gres onder leiding van Mettemich, zoo zal na de afweer van het holsjewiekengevaar naar alle waarschijnlijkheid het oogenblik ge- komen zijn om met den opbouw van Europa in nieuwen vorm te beginnen". Het is niet de eerste aanduiding, dat de vrede niet wach- ten kan, tot de oorlog geeindigd is. Dat is immers het groote, in sommige opzichten zelfs tragische dilemma, waarvoor wij staan: in vrede te moeten samenwerken daar waar wij in alien vorm in oorlog zijn. Drastisch, zooals de leider van de N.S.B. de dingen gaarne drastisch zegt, noemt ir. Mussert onafhankelijkheid een illusie. ,,Van herstel der onafhankelijkheid kan reeds, uit dien hoofde geen sprake zijn, wijl de on afhankelijkheid niet heeft bestaan." En „nu zich groote machtscomplexen vormen... wordt het- spreken over onafhankelijkheid van een betrekkelijk klein volk eenvoudig belachelijk". Zelfs ..Dujtschland is nu de militair sterkste macht ter wereld, maar toch heeft het reke- ning te houden met de wenschen en behoef- ten van anderen". En tegelijk beroept ir. Mus sert zich op een uitspraak van de Times, waarop ook wij al eens de aandacht hebben gevestigd: ,,De toenemende afhankelijkheid der volken van elkander vormt een niet te veronachtzamen feit, en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet worden gewijzigd". Onafhankelijkheid, hebben wij al eens eer- der geschreven, is eigenlijk niet anders dan de juridische vorm, waaronder staten en vol keren op voet van gelijkheid onderhandelen. Op den duur echter zijn de deelen, die naar buiten iets te onderhandelen hebben, tot ruimten en werelddeelen uitgedijd. Hoe zal men binnen deze ruimten en werelddeelen voortaan de positie van staten en volkeren aanduiden, die belangrijke kenmerken van hun onafhankelijkheid hebben opgeofferd ter ver- dediging van hun gemeemschappelijke belan- gen en gemeenschapsbelang ,,Vrij en zelf- bewust, antwoordt ir. Mussert, ziedaar wat mogelijk is". Vrijheid op den grondslag van gebondenheid: De vrijheid van het Nederlandsche volk als geheel zal berusten op dezen grondslag: le. de bloedsgebondenheid met de andere Germaansche volkeren. 2e. de Europeesche gebondenheid. Hoe zuiverder deze gebondenheid wordt beseft, hoe onwrikbaarder zij wordt doorge- voerd, des te meer zal het Nederlandsche volk zich vrij kunnen gevqelen. Wanneer ons het geluk wordt beschoren als Germaansche volkeren samen te leven in een sterken Germaanschen Statenbond, zul len wrj eerst weer in vrijheid kunnen leven. Dat wil zeggen, dat de rijke verscheidenheid, die de Germaansche volkeren kenmerkt, de eigen aard, de eigen cultuur, de eigen taal, de eigen zede, ten voile tot hun recht zullen komen, omdat geen vreemde macht in staat zal zijn die te knotten. Daarop meent ir. Mussert dan de o.i. be- treurenswaardige woorden te moeten laten volgen, dat „wij als volk geen recht op opname als vrij volk in een Germaanschen Statenbond hebben, want het Nederlandsche volk pis geheel beeft daarvoor geen offers gebracht". Wij zouden dit als volk slechts te danken kunnen hebben aan de nationaal- soeialisten oftewel de N.iS.B., die daarop wel recht zou hebben, omdat wij nu brjna tien jaren in den strijd staan voor het nationaal- socialisme". O.i. heeft de Rijkscommissaris meer dan eens gelukkiger woorden gevonden, om tot uitdrukking te brengen, dat het Nederland sche volk zijn lot in eigen handen had, ook wanneer de bezetter bij het binnenlandsch bestuur, maar tevens als organisator van het nieuwe Europa, zijn vertrouwden en mede- werkers in de eerste plaats in de rijen van de Nederlandsche nationaal-socialisten zal zoeken, die reeds v66r den lOden Mei hun standpunt hadden bepaald. Met dat al: de leider van de N.S.B. heeft „de hoop en het vertrouwen, dat Adolf Hitler, de Fiihrer van alle Germanen, ons volk in zijn geheel zal behandelen zooals hij ons, natio naal-socialisten als zijn. bondgenooten wil behandelen." ,,Zoo zien wij dan de toekomst naken", schrijft hij tot besluiteen Europa van soli- daire volkeren. In dat nieuwe Europa een bond van Germaansche volkeren, waarin het sterkste volk dus het Duitsche, dat daaren- boven verreweg de grootste offers heeft ge bracht de leiding zal hebben, doch waar- binnen ieder volk in vrijheid zal kunnen leven. Zicb bewust van zijn roeping als boeren, zee- vaarders en kolonisatoren, van zijn hooge cul- tuurscheppende kracht, zal het Nederlandsche volk zelfbewust zijn plaats innemen, als Ger- manenvolk, als Europeesch volk. Vrij en zelfbewust bij de intrede in het nieuwe Europa, dit te 'bereiken is de roeping der NjSJB. Daarvoor strijden wij en eens zal deze strijd door het gansche volk worden be- grepe'h en gewaardeerd- ,,Vrij en zelfbewust bij de intrede van het nieuwe Europa", het is de roeping van ons geheele volk. Daarom, men behoeft het pro- gramma van de N.S.B. niet in zijn geheel over te nemen, om te beseffen, dat het pro bleem doorlons alien dient overdacht. ITALIAA.NSCH WEERMACHTBERIC'HT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidde: Engelsche vliegtuigen hebben brand- en brisantbommen geWorpen in de streek van Catania en Licata, zonder schade aan te richten. In Noord-Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, be- nevens doelen op den grond in het gebied van Tobroek. Aan de fronten van de Marmaricawoestijn vuur- en verkenningsactie van onze troepen. Het vijandelijke luchtwapen heeft nachtelijke aanvallen gedaan op Tripolis en heeft bom- men geworpen, die voor het grootste deel in zee vielen. In Oost-Afrika hebben onze een heden in den sector van Gondar met aanzien- lijke strijdkrachten verkenningen uitgevoerd en aanvalspogingen van den tegenstander af geslagen. Tijdens een aanval stortte een Britsch vliegtuig, dat door den afweer op den grond was getroffen, brandend neer in de nabijheid van onze stellingen. Naar van militaire zijde wordt medege- (8-7-6-0-0. Veel geld Is noodig. Voor de uitzending van de Nederlandsche ambulance is een massa geld noodig. Dat laat zich gemakkelrjk begrijpen, als men weet, dat de ambulance geheel zelfstandig moet kunnen optreden en daarom met een zeer uitgebreid instrumentarium uitgerust moet worden. Zij moet in staat zijn een vol- ledig veldhospitaal te kunnen inrichten met inbegrip van een chirurgische afdeeling. Daar is veel geld voor noodig. Bovendien moet deze ambulance de beste worden die ooit door Nederland is uitgezon- den. Wacht daarom niet langer met het shor ten van uw bijdrage. Maak haar vandaag nog over op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht, 's-Gravenhage. deeld, zijn Maandag in den loop van den dag de havenwerken van Tobroek door Duitsche gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking aangevallen. Nadat verscheidene duizenden kilogrammen brand- en brisantbommen waren neergeworpen, ontstonden verscheidene bran- den. In luchtgeveehten tijdens deze actie werden vijf vijandelijke Hurricane en Curtiss-vlieg- tuigen neergeschoten. DE FINSOHE RIJKSDAG IN GEHEIME ZITTING BIJEEN. De premier, Rangell, heeft Dinsdag den rijksdag- bijeengeroepen voor een geheime sitting, waar over de politieke situatie is ge sproken, naar verluidt, aldus meldt het D.N.B. uit Helsinki. VOLTREKKING VAN HET VONNIS OVER ELIAS UITGESTELD. Het D.N.B. meldt uit Praag: De beslissing over de voltrekking van het doodvonnis over den vroegeren minister-pre sident Elias is uitgesteld, daar zijn verkla- ringen in eenige andere processen vereischt worden. DOORBRAAKPOGING DER SOVJETS BIJ LENINGRAD ANDEftMAAL ■VERGEEFSCH. Naar het D.N.B. mededeelt hebben op 6 October de te Leningrad ingesloten bolsjewis- tische strijdkrachten weer tevergeefs gepro- beerd door den ijzeren ring der Duitsche troe pen heen te breken, waarbij zij van infanterie, pantserwagens, artillerie en vliegtuigen ge- bruik maakten. JEF DENIJN. t Het A.N.P. meldt uit Brussel: De bekende Mechelsche carillonbespeler Jef Denijn is tijdens een wandeling zoo ongeluk- kig komen te vallen, dat hij een schedel- breuk opliep, en korten tijd daama in het ziekenhuis overleed. Met Denijn verliest Vlaanderen een van de groot-meesters van het klokkenspel. Denijn volgde als 19-jarige knaap zijn vader op, die carillonbespeler was van de Mechelsche kathedraal. Op 24-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot carillon-bespeler van de stad Mechelen, welke functie hij tot aan zijn dood behield. In 1922 stichtte hij de carillon-school te Mechelen, welke onder zqn leiding in de geheele wereld bekend werd. BOMMEN OP JUTLAND. Engelsche vliegers hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eenige bommen ge- worpen op Noord-Jutland. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werd, naar het Deensche telegraafagentschap meldt, behalve eenige schade aan het veld, slechts gering nadeel aangericht aan eenige huizen en elec- trische inrichtingen. VERSTERKTE DRU'K OP AFGANISTAN. Het D.N.B. meldt uit Ankara: Volgens be richten uit Kaboel wordt de druk van Engel schen en Sowjets op de Afgaansche regeering •grooter. De zoogenaamde ..gevaarlijke werk- zaamheid" van burgers der mogendheden van de spil, dient daarbij weer tot voorwendsel. In politieke kringen hier gelooft men, dat een overval op Afganistan, gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turksche omroep maakt melding van een gemeen- schappelijke Sowjet-Engelsche nota aan de Afgaansche regeering, waarin bezwaren wor den gemaakt tegen aanwezigheid van Duit- schers in Afganistan, en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke woeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader gemeld, dat de Sowjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aanwezigheid van Duitschers en Italianen in Afganistan, door de Afgaansche regeering bestudeerd wordt. De voor beant- woording gestelde tecmijn is nog niet ver- streken. S.P.T. meldt uit Berlijn: In Berlijnsche kringen wenschte men zich Maandag niet uit te laten over de nota, die door de Engelsche en .Sowjet-iRussische re geering aan ,die van Afganistan zou zijn over handigd. Men acht den tijd nog niet rijp, om ten opzichte hiervan reeds een standpunt in te nemen. HET DUITSCH—TURKSCHE HANDELSOVERLEG. In ambtelijke kringen te Berlijn toont men zich naar het A.N.P. vemeemt zeer optimis- tisch ten opzichte van de vooruitzichten der onderhandelingen van dr. Clodius te Ankara. ,.Wij maken hiervan geen politieke demon- stratie", verzekerde men, blijkbaar zinspelend op Londensche reclame met een vermeend EngelschTurksch handelsaccoord,,het be- treft voor ons een regeling, die tegemoet komt aan de oncrete behoeften der beide be- vriende volkeren".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1