Strijd en Overwinnmg Binnenland FEUILLETON Rotterdam zwaar getroffen door Engelsch luchtbombardement. KEURING VOOR DEN NEDERL. Dr. Burmesters TERNEUZEN, 6 OCTOBER 1941. oorlog getreden, welke thans haar breeders, echtgenooten en zonen strijden tot het be- slissend eimde. De Duitsche vrouw van deze generatie is de levensgezellin van mannen, die steeds en onder alle omstandigheden strijders zijn geweest en in den strijd hebben gestaan. Niet iedere generatie treft dit lot, doch men kan zeggen, dat de Duitsche vrouw van deze generatie de vuurproef heeft door- staan. Zij staat recht met een houding, welke den man het gelukkige gevoel geeft een lotgenoote en kameraad te hebben, welke men noodig heeft om het lot vorm te geven. Dit wil niet zeggen, dat men kan beweren, dat de Duitsche vrouw hard is, zeker niet, wanneer men onder hardheid verstaat de uiting van het gevoel en den uiterlijken levensvorm. Harde dingen geschieden en zijn noodzakelijk, dat is geen karaktereigenschap. -Doch dat is slechts het voltrekken van het lot. 'Hoe moeilijker de weg is, des te minder mag men laten afhangen van het toeval en des te meer is het noodzakelijk recht op het do el af te gaan. Wanneer ik hier spreek van hardheid, al- dus ging de Rijkscommissaris, verder welke wij ook hier dikwijls moeten toepassen, dan moet men hieronder niet verstaan de uiter- lijke handelingen. Wij moeten hard zijn tegen ons zelf, aangezien wij de verantwoor- ding dragen, opdat wij de groote taak kun- nen vervullen, welke ons is opgedragen. IGij vrouwen evenwel, ke^t deze hardheid niet en bij u is het de uiterlijke houding, en de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw lot draagt. De tijd van 19141918 waar- in wij in de loopgraven stcmden, storm heb ben geloopen en overwonnen hebben, is niet een tijd, waaraan wij niet meer willen den- ken. Integendeel, ik geloof dat de mCesten van mijn kameraden uit dien tijd, eerst toen weer het hoogtepunt voor zich zagen, toen de Fiihrer cms opriep en wij opnieuw aan- traden ten strijde en konden zegevieren over onze vijanden. Dit is het hero'ische front. Het inwend'ige front der vrouw is niet ge- makkelijker, het front van het altaar, waar alle kommer wdrdt opgedragen en het is zaak, dat de vrouw deze dingen menschelijk aanvoelt, zich er niet door laat overweldigen, doch draagt in de overtuiging, dat het gaat om de grootheid van het volk en de toekomst. Ik spreek thans heel openhartig, wafit het zou voljiomen onoprecht zijn, wanneer ik ton beloven, dat de komende winter bijzonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat we tot nu toe hebben gehad. Daarvoor zorgt de vijand, omdat hij ons militair niet kan over- winnen. Nog steeds tracht hij ons door eco- nomische vernietiging ook moreel te treffen en daardoor militair te overwinnen. Wij weten echter beter en deze poging kan thans reeds mislukt genoemd worden. Wei kunnen we zeggen, dat in den komenden winter nie- mand van honger en koude om zal komen. In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds worden gezegd, het levenspeil van thans handhaven en we zullen dit kunnen handhaven tot het oogeidJlik, waarop we weer zullen kunnen putten Uit de groote reserves. Alles, wat onze mijnwerkers in Limburg sedert September van dit jaar aan steenkool hebben gewonnen, kan ter beschikking worden ge- steld van de Nederlandsche verzorging en we kunnen dus zeggen, dat wij, in dit gebied, er doorheen zullen kunnen komen, doch even duidelijk is, en dat zeg ik openhartig, dat we dezen zwaren tijd door zullen moeten maken een tijd, waarin niet alles vanzelfsprekend zal zijn en waarin de vrouw hier als belang- rijke strijdgenoote moet mede helpen, opdat alle krachten bijeen blijven en zich op de beste wijze ontwikkelen en zich vinden in een gemeenschappelljk front om den strijd voor ons en de komende geslachten tot een goed einde te voeren. Dit wcrdt van de vrouwen verwacht en zoo zien we de vrouw als lot genoote en zoo is zij ons door de voorzienig- heid geschonken. Dat is haar innerlijke hou ding. haar standvastigheid, waarin zij zich niet terneer laat drukken, door de uiterlijke gebeurtenissen in de zekere gewisheid, dat* thans alles zoo doordacht is, dat het nog slechts van onze organisatiekracht en flink heid en hier meen ik met flinkheid al onze Germaansche deugden - afhangt, wanneer en in welken omvang wij onze-volledige vrij- heid terug krijgen. De vrouwenschap werkt thans ree-ds jaren en de vrouwenschap is een wezenlijk bestand- deel bij het vervullen van de taak, welke de •Fiihrer ons gegeven heeft. Wat dit jaar moest geschieden is reeds in wezen vervuld. Het was eenvoudig niet anders, dan als nationaal-socialistische vrouwen in dit gebied te staan en te handelen als nationaal-socialis tische vrouwen, .dat wil zeggen, dat we be- reid moeten zijn alles te doen, wat noodig is om ens ideaal te verwezenlijken. Dat was een taak en wat tot nu toe op dit gebied tot stand is gebracht is veel voor een jaar en het is mij een voldoening, u hiervocr te kunnen danken en ik wil hier tegelijk den wensch en het verzoek te kennen geven, dat hier op ge- lijke wijze als tot nu toe ons werk zal wor den gesteund. Het is, zooals de Rijksvrouwen- leidster heeft gezegd: wij staan hier niet om te bevel en of om te zeggen. dat dit of dat het beste is, wat kan geschieden. Het is slechts de som van ervaringen, welke wij, nationaal-socialisten ons tot levensvorm heb ben gemaakt en deze ervaringen willen wij ter beschikking stellen. Het Duitsche volk stond in een wereld, waar het van alle zijden kon worden aangevallen en heeft zijn weg moeten zoeken. Hierbij heeft het vele erva ringen opgedaan en dezen rijken schat aan ervaringen willen wij thans aan die menschen geven, die volgens ons gevoel ons bloed zoo na staan en die wij thans zoo gaarne tot onze kameraden en medewerkers aan een ge- meenschappelijk doel zouden hebben. Wij wenschen niet anders, dan dat wij hier spoe- dig medewerkers zullen hebben en dat deZe kameraden spoedig met ons zullen aantreden, dat zij met ons mee zullen werken voor zich zelf en hun toekomst, dat zij mee zullen v.or- men aan de toekomst van hun kinderen, zoo als wij thans doen volgens den wil van onzen Fiihrer. Een ding zien we duidelijk, in dit gebied zijn wij alien vereenigd als nationaal-socialis ten, dat wil zeggen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgemeenschap staat van Duitschland en Nederland, bepaald door het bloed der Germaansche afstamming. Dat nationaal-socialisme en dit is op Neder landsche wijze precies hetzelfde als op Duit sche. Er is slechts sprake van een ding, n.l. of wij beiden willen bouwen aan onze toe komst volgens de grondbeginselen van het r.aticnaal-socialisme, dat wil zeggen, dat we ons volk, ons Nederlandsche en Duitsche volk, 3 Germaansche wezen op den voorgrond stellen en alle andere eischen hierachter stel len. Daartoe hebt gij besloten. Zaterdagmiddag reeds 112 dooden geregistreerd, terwijl 196 gewonden in ziekenhuizen waren opgenomen, van vvie 70 in emstigen toestand. Groote materieele schade. Op den avond van 3 October is, volgens het A.N.P., de stad .Rotterdam het doelwit geweest van een bomaanval door de Engel- sche luchtmacht, welke een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Bij helder zicht vlogen de Engel sche machines stelselmatig steeds weer op militair onbelangrijke woonwijken af, die met brisant- en brandbommen bestookt wer- den. Ziekenhuizen, kerken en musea oefen- den daarbij hun gebruikelijke bijzondere aan- trekkinigskracht op de Britsche piloten uit. De kerk van de Noorsche gemeente werd door brandbommen getroffen en verwoest. De pastorie van de St. Ignatiuskerk werd door een voltreffer in puin gelegd. Op de St. Willibrorduskerk werden bommen gewor- pen, welke *in de omgeving van het godshuis groote verwoestingen aanrichtten en dooden en gewonden maakten onder de burgerbevol king. Zeer zwaar werd de St. Elisabethskerk ge- teisterd. Het middenschip van deze kerk ligt volkomen in puin. Was de zinnelooze zucht tot vernietiging van de Engelsche vliegers op deze wijze gericht op doelen, bestemd voor het uitoefenen van den godsdienst, ver afge- legen van alle militaire doelen, ook ditmaal schrokken zij er niet voor terug om met voor- bedachten rade inrichtingen van het Roode Kruis te bombardeeren, die als zoodanig dui delijk gekenmerkt waren, zoo b.v. een zie- kenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hospitaalschip. Een tehuis voor ouden van dhgen werd door voltreffers in puin gelegd; alle bewoners von- den daarbij den dood. Het wereldberoemde Museum Boymans werd door brand- en bri- santbommen getroffen. Een vleugel van het museum geraakte in brand. Door het dap- pere optreden van het bewakend personeel gelukte het het vuur te blusschen en zoo schade van grooteren omvang te voorkomen. Het aantal dooden, dat door dezen bruta- .len aanslag op leven en eigendom der bevol- king van een land, dat door Engelamd tot den oorlog is opgehitst en verraden, bedraagt volgens Zaterdagmiddag om halfvier op het hoofdbureau van politie was geregistreerd reeds 112; op dat tijdstip war-en 196 gewonden in de ziekenhuizen opgenomen, van wie 70 in zeer emstigen toestand. Bovendien war-en er nog acht vermisten, die vermoedelijk nog on der de puinhoopen bedolven liggen. Helaas moet dus gevreesd worden, dat het aantal dooden nog zal stijgen en ook is het waarschijnlijk, dat verschillende zwaargewon- den aan hun wonden zullen bezwijken. Het aantal lichtgewonden, die na verbonden te zijn, huns weegs konden gaan, kon niet wor den geregistreerd, doch het - moet wel zeer hoog zijm Ook hier is weer duidelijk het bewijs ge- leverd, dat het de Engelsche legerleiding niet zoozeer el om te doen is den vijand militair te treffen, doch dat zij niet er voor terug- schrikt om door uitgesproken terreurpogin- L gen van dezen aard onrust te zaaien onder de bevolking van de bezette gebieden, in de ijdele hoop hier-door aan de bezettende macht moeilijkheden te kunnen bereiden. De gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de stad Rotterdam, president dr. Volckers, bezichtigde reeds Zatendagmor- gen de aangerichte vernielingen en betuigde namens den Rijkscommissaris aan de getrof fen gezinnen en aan het bestuur van het ver- woeste tehuis voor ouden van dagen zijn deel- neming. Tevens werden alle maatregelen ge- nom-en om door pnmiddellijke beschikbaar- stelling van geldmiddelen den eersten nood te lenigen en hulp te - verleenen. De oprui- mingswerkzaamheden zijn reeds in vollen gang. Luchtaanvallen elders. De Engelsche luchtaanvallen elders op ons land, hadden in den -nacht van Vrijdag op Zaterdag overigens niet veel om het lijf. Hier en daar werden brisant- en brandbommen neergeworpen, die onbeduidende schade teweeg brachten. In een stad in het Westen des lands brak brand in een fabriek uit, die door het personeel snel gebluscht kon worden. Andermaal is Rotterdam en zijn de Rotter- dammers zwaar getroffen en ditmaal bijzon der erostig. Het groote aantal dooden en gewonden, om nog te zwijgen van de vernie- ling of zware beschadiging van kerken, zie kenhuizen, museum enz., zal ongetwijfeld alien met diepe deernis vervullen en met innig medegevoel met de nabestaanden van de slachtoffers. Het zijn afschuwelijke oogen- blikken geweest voor de bevolking van Rot terdam, toen deze terreur boven hun hoofden woedde en de Engelsche vliegtuigen hun spring- en brandbommen in grooten getale over de stad uitzaaiden, ver van militaire doelen de eigendommen van de burgerij en helaas ook zoovele inwoners op vreeselijke wijze treffend. Wie van deze gebeurtenissen kennis neemt, voelt verontwaardigd protest bij zich opkomen tegen deze wijze van oor- logvoeren, waardoor dood en verderf wordt gebracht over de onschuldige bevolking van bezet gebied. ARBEIDSDIENST. Aanvang diensttijd 3 Nov. Voor vrijwillige dienstneming bij den Neder- landschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keu- ring voor vrijwillige dienstneming. Ieder, die dan de volgende voorwaarden Voldoet, kan zich naar de dichtsbljgelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis wor den vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. niet jonger zijn dan 17 jaar en niet ouder zijn dan 23 jaar? b. ongehuwd zijn; c. gezond zijn. Dinsdag 7 October te Rotterdam, Oranje- boomstraat 109. Woensdag 8 October te Rotterdam, Oranje- boomstraat 109. Donderdag 9 October te Breda, Leuvenaar- straat 97. Aanmelden tusschen 9 en T5 uur. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5V2 maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beeindiging van den diensttijd van 5% maand kan de vrijwilliger bij gebleken ge- schiktheid, in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen: ar. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemiddeling in Nederland. HET ZIEKENFONDSBESLUIT. Hier en daar heeft in belanghebbende krin- gen de meening post gevat, dat door de wer- king van het ziekenfondsbesluit, het bestaans- recht. van de vereenigingen voor de verzeke- ring tegen de kosten van ziekenhuisverpleging zou zijn komen te vervailenr. In verband hiermede vestigt de commis- saris belast met het toezicht op de zieken- fondsen er de aandacnt ,op, dat volgensge noemd besluit ook deze vereenigingen, even- als de ziekenfondsen in engeren zin, aan hem erkenning zullen kunnen verzoeken. Het moet daarom volstrekt voorbarig heeten, indien reeds nu voordat nadere ge- gegevens terzake zijn bekend gemaakt, tot liquidatie van de hier bedoelde vereenigingen Itou worden besloten of overgegaan. NAAR EEN GEZONDE,' NATLUKLI JKE VOEDING. De waarde van het volkorenbrood, bereid uit meel gemalen uit de voile graankorrel zonder dat de zemelen worden weggezeefd, is vorige week in het licht gesteld door den leider van den Reichsvolkornbrotausschuss, dr. med. Bruno Gondolatsch uit Berlijn. Dr. Gondolatsch sprak te Amsterdam op de eerste van een serie bijeenkomsten ter bevordering van het gebtuik van het volkorenbrood. Deze bijeenkomst was belegd voor medici, tandart- sen en andere genoodigden in de groene zaal van Krasnapolsky. Dr. Gondolasch, die ingeleid werd door een vertegenwoordiger van den'Beauftragte voor de stad Amsterdam, >gaf eerst een kort over- zicht van het graangebruik in den loop der eeuwen. Vooral de laatste 150 jaar zijn sterke veranderingen opgetreden. Sedertdien treden vooral de Z.g. civilisatie-ziekten op. Op het oogenblik lijdt 98 van de menschen aan tandziekten! In den jongeren steentijd waren de gebitten voor bijna 100 goed. Uit schedelonderzoek is gebleken dat bij den over- gang naar het bronzen tijdperk een sterke stijgir.'g in de tandziekten optrad als gevolg van de klimaatsverandering, waardoor meer dierlijk voedsel werd gebruikt. Toen dit overwonnen was bleven de tandziekten tame- lijk constant, tot omstreeks 1800 een sterke verandering optreedt. Hoeveel menschen hebben nu nog een gebit, onaangetast, zonder plombeeringen vroeg dr. Gondolatsch. Een der aanwezigen kon Z'jn hand opste- ken; hij had nog nooit bij dc-n tandarts ge weest en had zijn 32 tanden ncg alle in on- •gerepten staat. Dr. Gondolasch vervolgde zijn lezing met te wijzen op de vele geva'len van maag- en darmaandoeningen en het veelvuldige optre den van kanker. In de voeding is veel gezon- digd, maaf nergens zooveel als op het terrein van het broodgraan. De natuur heeft zich nooit vergist wel echter de menschen. Men liet van de tarwekorrel bij het malen slechts de kern van meel over, verwijderde de kiem met zijn vet en mineralen, de huls met zijn ballaststoffen. Er bleef een helder wit meel over, dat men voor zeer gezond aanzag, doch dat in werkelijkheid doodgemalen graan was zonder eiwit, vet, vitaminen en minerale zouten. De koolhydraten bleven oyer. De aromastoffen zijn in het wittebrood niet meer aanwezig; volkorenbrood heeft een krachtigen geur en typischen broodsmaak. Hoe langer het volkorenbrood ligt, des te beter wordt het. Spreker waarschuwde tegen het eten van pasgebakken volkorenbrood. In het volkorenbrood zijn te vinden de vitami nen: A (groei-vitamine), B (het vitamine dat de vertering van de koolhydraten regelt) en E. het vruchtbaarheidsvifamine. Frankrijk wendde zich na~de revolutie steeds meer van het gebruik van 't donkere brood met al zijn voedin-gsbestanddeelen af. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat de politieke achteruitgang van Griekenland en het Romeinsche Rrjk be- gon tezelfdertijd, dat men de natuurlijke voe- dingsw\jze verliet en het kunstmatige zijn in- trede deed in de voeding. Ten slotte gaf dr. Gondolatsch eenige „tips" voor het gebruik van volkorenbrood: gced en lang kauwen, goed bewaren, niet in een trom mel doch luchtig en koel op een plank; vol korenbrood moet goed worden gebakken zonder chemicalien, want het moet het zui- verste brood zijn, dat zich laat denken. Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk vertoden) 11 Neen, het was tevergeefsch het appa- raat zweeg, geen dr. Gerold liet zich hooren. Teleurgesteld en ontmoedigd verliet Lorenz de telefooncel. Moest hij deze eerste tegen- vallef als een slecht voorteeken beschouwen? De lange wandeling door de stad en de enerveerende drukte, welke hij ontwend was, lieten zich gelden. Vermoeid ging hij verder in de richting van den Tiergarten, waar het donkere groen van boomen en struiken hem aan thuis Iherinnerde. Hij vond een leege bank waar hij zich met een zucht op liet neer\al ien en begon zijn brood op te eten. Na een poosje kreeg hij gezelschap van een man, die er eenigszins verwaarloosd uit- zag en met een komisch gebaar zijn vale stijve hoed lichtte. Neemt u mij niet kwa- lijk, meneer, maar dit is mijn vaste plaats Lorenz, eenigszins onaangenaam getroffen, maakte onmiddellijk aanstalten can op te staan, maar de ander drukte hem lachend op zijn plaats terug. U kunt voorloopig nog wel een poosje blijven zitten. Ik ga pas over twee uur slapen.'-' „Wat slaapt u hier op die bank?" „Ja, waarom rtiet? Het spaart je hotel- kosten en bovendien is het hier met dat zachte weer altijd nog beter dan in de „Palme". „De Palme" wat is dat?" ,,Aha u bent hier zeker vreemd in het stadje, wat? De „Palme", meneer, is een van die onvolprezen producten der mensche- lijke liefdadigheid. Hebt u nog nooit van het asyl voor dakloozen in de Frobelstraat ge- hoord?" „0", zoo mompelde Lorenz, wien een cci- behaaglijke rilling over den rug liep.. „Hebt u dan. geen thuis?" „Dat hebben we gefaad, meneer! Maar als je geen geld hebt, waar zul je dan je van blijven betalen? Overigens, mijn naam is Neufeld, Julius Neufeld... Een mensch weet tenslotte van vro-egsr nog, hoe het hoort." ,,Eurmester!" zei Lorenz,-die zich op een of "amjere wijze tot den onbekende aangetrok- ken voelde. Als je geen geld hebt...! Ook hij had geen geld en geen onderdak; mis- schien was hij op dit oogenblik nog armer dan die man daar. En plotseling voelde hij iets van afgrijzen in zicii opstijgeh. Hij dacht aan Marlene, die op bericht van hem wachtte, aan de kinderen... Neufeld haalde een beduimeld pakje siga- retten uit zijn jaszak te voorschijn 6'n vischte er een uit, welke hij in zijn'mond stak. Lorenz sloeg zijn bewegingen met een kwel- lend verlangen gade; hij had zijn laatste sigaret in den trein opgerookt en hij moest zichzelf geweld aandoen om zich niet door een verzoek tegenover dezen man te ver- nederen. „Kan ik u dienen met een piraatje?" vroeg Neufeld, hem Ihet pakje voorhoudend. En Lorenz greep toe. ,,Heel graag! Dank u!" En hij zoog de walm van de goedkoope tabak behaaglijk in zijn longen. Hij luisterde belangstellend naar hetgeen deze merkwaardige man te vertellen had, dat hij vroeger heel wat betere dagen had ge- kend, maar dat hij toen het ongeluk had ge had zijn vrouw te verliezen. Geleidelijk was hij daarop aan lager wal geraakt; nu liet Ihij het karretje maar loopen, zooals het liep. Vroeg of laat kwam hij toch aan zijn eindje. Waar zou hij zich nog druk om maken? „Maar dat is toch geen leven!" ging Lorenz er opgewonden tegen in. ,,U mag u toch zoo maar niet laten gaan." „Pah!" zei de ander verachtelijk, terwijl hij" in een wdjden boog voor zich uitspuwde. „U sclhijnt Berlijn niet te kennen, meneer! Daar verzink je in. Het verteert je krach ten! Berlijn is een monster, een wild dier, dat de menschen bij duizenden verslindt! ,,Onzin!" antwoordde Lorenz, met moeite iets wegslikkend. ,En al was dat dan zoo - wtfarom gaat u dan niet ergens anders heen?" „Ik ben ,in deze stad geboren. Weggaan? Nee, dat kan ik niet. Ik voel me hier thuis. Dat zit zoo in je, weet u, ik kan me zoo niet uitdrukken, maar als ik onze ouwe Tiergar ten en onze |Brandenourger Tor niet meer zou kunnen zien nee, ik crepeer liever dan dat ik het ergens anders nog eens opnieuw zou probeeren." Lorenz Burmester wist hierop geen ant- woord te geven. Zwijgend rookte hij zijn goedkoope sigaret. De omtrekken van den ouden man naast hem vervaagden in de toe- nemende duisternis. Maar in gelijke mate groeide in hem het troostrijke gevoel zich in de nabijheid van een mensc'n te weten en het had waarlijk niet veel gescheeld, of hij had dezen gedegenereerden vreemdeling zijn zor- gen toevertrouwd. Zij praatten nog wat over verschillende dingen, tot Neufeld tenslotte met een luiden geeuw den wensch te kennen gaf zich op de bank te willen uitstrekken. Lorenz stond op en stak Neufeld in een plotselinfe opwelling zijn hand toe. „Mis- schien zien we elkaar nog wel eens en - miss-chien kan ik dan iets voor u doen. De oude man bromde iets onverstaanbaars en schoof, terwijl hij ziclh in zijn voile lengte Axelsche- Mol, Post- GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent ondervolgende <voorwer- pen inlichtingen zijn te bekomen aan de daar- achter vermelde adressen. Zeemlederen Dameshandschoen; Rijwiel- bagagetasch- met handdoek; Schooletui met inhoud; zwarte Portemonnaie; Knipmes; zil- veren Armband; Kinderarmbandjeblauwe Ceintuur; Huissleutel; Huissleutel; Gummi- jas (blauw) Bureau van Politie. Handtasch met inhoud, S. Veerman, Kerk- hoflaan 39. Een Buffetsleutel, J. Dieleman, 2e Verbin- dingstraat 18. Zilverbon 1,J. Tollenaar, straat 123. Aardappelenkistje, P. W. v. d. Wege, Steen- kamplaan 25. Parapluie en een Stamkaart J. kantoor. Double armband, M. Riemens, Dekker- strsid«t 4"1 Portemonnaie met inhoud, L. Mechielsen, Van Steenbergenlaan 62. Rozenkrans, L. van Langevelde, Mart. Eijkestraat 19. Kinderjasje, P. Harms, Kortestraaf 2. Rijwielachterlicht, J. de Klerk, Burg. Geill- straat 15. Zilveren Armbandje, H. Doetjes, Nieuwe- diepstraat 13. Sleutel en Zakmes, Bode, Stadhuis. Zilveren armband, P. Dieleman, Kanaaldijk P 76. Rood Regenkapje, B. de Ridder, Emmal. 10. Zilveren Armband, K. Dees, Beatrixstr. 29. Blauwe Ceintuur, J. Oppeneer, Steenkamp- laan 91. Blauwe Datnestasch met inhoud, P. van Tatenhove, Nieuwediepstraat 108. Beenpijp, J. de Fouw, Dijkstraat 77. Ring met sleutels, B. Baert, Steenkampl. 16. Bril, J. Ollebek, Steenkamplaan 33. Broche, J. Moens, 2e Verbindin-gstr. 14. Vulpen (glazen), I. Fonteijn, Van Steen bergenlaan 22. op de bank" uitstrekte, zijn vaal zwarte hoed wat dieper in het gezicht. Lorenz bpgon zijn doellooze wandeling op nieuw, waar bij hij zorgvuldig in het duister van de boomen bleef, het helle licht van stra- ten en winkels angstvallig vermijdend. Wat moest hij nu beginn.en? Bleef hem wel iets anders over dan het voorbeeld van dien land- looper te volgen? Zijn voeten deden hem pjjn, steeds dringender deed zijn vermoeid- heid zich gelden. Tenslotte .het hij zich op een leege bank vallen en met zijn actetasch onder het hoofd, vond hij na eenige vergeefsche pogingen n niet al te ongemakkalijke houding. Het ver- trcuwde cuischen der boomen zong den ver- moeide' in slaap. Marlene had er bijna een gewoonte van ge maakt urenlang aan het raam te staan en op den brievenlbesteller te wachten. Zij kon hgm reeds van verre zien aankomen, zeker over een afstand van eenige honderden meters, maar gewoonlijk ging er geruimen tijd mee heen voor hij hun*woning genaderd was. De werkplaats van den timmerman aan den overkant was het laatste pand, dat hij be- zocht; daar moest de beslissing vallen. Keer- de hij naar het dorp terug, of vefvolgde hij zijn weg om haar eindelijk eenig bericht van Lorenz te brengen? Op dezen dag, terwijl Marlene nog geen vermoeden had van hetgeen haar alles te wachten stond, keerde de reeds eenigszins bejaarde man in het blauwe uniform van de Posterijen niet om. Hij kwam nader, wischte zich af en toe met zijn rooden zakdoek het zweet van het voorhoofd en zoog behaaglijk aan zijn kromme, houten pijp. Met kloppend hart volgde Marlene elk zijcier bewegingen. Eindelijk. eindelijk zou zij dan weer eens n levensteeken van Lorenz ontvangen. Eindelijk zou er aan haar kwel- lende ongerustheid een eind komen. Damesregenmantel, K. Rottier, Nieuwe diepstraat 77. Blauwe Jongensregenjas, P. Smolders, Tho- lensstraat 133. Een paar beenpijpen, M. Verscheiling, Nieu wediepstraat 42. Bruine Portemonnaie met inhoud J. Feij, Axelschestraat 12. Kanarie, G. de Footer, Driewegenstr. Regenkapje (zwart-wit), A. de Doelder, Dr. Buijzestraat 18. Twee Regenkapjes (lichtblauw), C. v. d. Hooft, Koedijk 7. Grijze Jongensjas, L. van Ham, Hondius- straat 5. Zilverbon, A. van Overbeeke, Dijkstr. 94. Roode Portemonnaie met inhoud, M. Die leman, Wulpenbek C 48. Streng touw, F. Dekker, Verlengde van Steenbergenlaan 15. Alpinomuts, D. de Brurjne, Donze-Visser- straat 117. Twee kilogramgewicht, C. Drabbe, Drie- wegenstraat 8. Doubld D-polshorloge, J. Riemens, Kazerne- straat 13. Huissleutel, J. de Doelder, Javastraat 15. PAST TOCH OP UW RIJWIEL! Het is ongebrijpelijk, dat, niettegenstaande er herhaalde malen gewaarschuwd werd tegen het onbeheerd laten staan van rijwielen, men toch voortgaat met het aehteloos neerzetten van fietsen zonder dat men de rijwielen op slot zet. Wij vernamen echter, dat het den laatsten t(jd herhaaldelijk voorkomt, dat de eigenaren van dit, vooral in deze tijden, zoo kostbaar vervoermiddel, bij de politie aangifte komen doen van -het vermissen van hun fiets en dan zelfs niet beseffen voor welk een moeilijke taak zij de opsporingsambtenaren zetten. Laat toch niet noodeloos uw fiets des avonds urenlang onbeheerd staan. Zelfs als men even inkoopen moet doen* behoort men het rijwiel op slot te zetten, al geeft zelfs dit, naar ons werd medegedeeld, geen zeker- heid, dat men na het verlaten van den wir.- kel per rijwiel den terugweg zal aanvaarden. VERLAGING VAN DE TARIEVEN VOOR DE WATERLEIDING IN DE GEMEENTE AXEL. In de vergadering van 19 Februari 1941 van den Raad van Commissarissen der N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan- deren" werd beslotpn een verlaging van de tarieven voor huishoudelijk gebruik in te voe ren en wel 5 in de gemeenten waarin het werkelijk aantal aangesloten woningen 95 van de aansluitbare perceelen bedraagt en 10 indien het aansluitingspercentage 100 is. Dank zij de krachtige medewerking van wijlen burgemeester F. Blok en den waar- nemend burgemeester P. J. van Bendegem, is de gemeente Axel de eerste gemeente, waarin thans 95 van alle aansluitbare wo ningen is aangesloten. Vanaf 1 October 1941 zal derhalve 'n verla ging van 5 voor de tarieven voor huishou delijk gebruik kunnln worden ingevoerd, voorzeker iets bijzonders in dezen tijd. Een woord van hulde aan het voortvarende gemeentebestuur is hier zeker op zijn plaats, benevens een woord van opwekking voor de andere gemeenten het illustre voorbeeld van de gemeente Axel te volgen in het belang van de hygiene en volksgezondheid van Zeeuwsch- Vlaanderen. BEN OEM IN G. Bij besluit van den Secretaris-Generaal Van het Departemient van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 15 October a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo de heer Mr. J. P. Drost, met gelijktijdig ontslag als burgemeester der gemeente Breskens. DISTRIBUTIE VAfeTE BRANDSTOFFEN VOOR SOHIPPERS. In een officieele publicatie wordt een rege- ling bekend gemaakt, volgens welke schippers zich ter verkrijging van brandstoffenkaarten en losse bonnen voor vaste brandstoffen die nen te wenden tot de be'vrachtingscommis- sarissen of hun agenten. WEGRUIMEN VAN SNEEUW EN IJS GEDURENDE DEN AANSTAANDEN WINTER. Reeds in April van dit jaar heeft de secre- taris-generaal van het departement van bin nenlandsche zaken er bij de gemeentebesturen op aangedrongen voorschriften in de politie- verordeningen op te nemen betreffende het sneeuwruimen, zulks in aansluiting op de dienaangaande in Duitschland geldemde be- palingen. In 't bijzonder betrof dit het ver- bod tot het strooien van zout, aangezien hier- door rubberbanden em gummi- en leeren zolen ontijdig en blijvend worden aangetast. Ten vervolge hierop heeft genoemde secre- taris-generaal thans aan de burgemeesters medegedeeld, dat im de bebouwde kommen en op andere plaatsen, waar veel voetgangers- verkeer. is te verwachten, bij voorkeur geen Sinds vier dagen had Marlene niets meer van hem gehoord. Een prentbriefkaart uit Praag was zijn laatste bericht: ,,Door verschillende oorzaken ben ik hier helaas vrij lang opgehoudee. Maar van- daag gaat het weer verder. Houdt goeden moed, Marlene! Nog maar een paar dagen, dan hebben we ons doel bereikt. Harte- lijke groeten voor jou en het, circus. Je Lorenz." Tientallen malen had Marlene deze kaart gelezen, uit de weinige regels steeds weer mieuwe kraoht puttend. Bittere dagen en moeilijke nachten waren haar niet bespaard gebleven. Meneer Schwai- ger was als een woedenden stier het huis binnen komen vallem en had haar onder scheldwoorden en dreigementen zijn rekening voorgelegd. Marlene had in haar radeloosheid den man bijma al haar geld gegeven, alleen om maar van den razenden en tierenden man af te komen. Zij was de wanhoop nabij en wist niet meer wat te beginnen, als Lorenz geen bericht, geen geld stuurde. Van het meubilair kon zij rtiets verkoopen, want dat behoorde reeds den huisbaas toe, die het, als gedeelteljjke dek- kimg van de achterstallige huur in pand had genomen. Voor 't overige was er niets meer in huis, dat ook maar eenig geld had kunnen opbrengen. Daar ging de pohtbode voorby het raam, nu opende hij de huisdeur, nu klopte hij aan de deur van de kamer. Marlene stond als aan den grond genageli, doodsbleek en niet in staat een woord over haar lippen te brengen. De man kwam de kamer bimnen, groette en graibbelde in zijn groote, leeren tasch. 't Is maar een aanmaning!" zei hij verlegen. Hii scheen te voelen, wat hij de vrouw daar- mee aandeed, want hij haastte zich de ge- drukte kaart in te vullem. (Wordt yervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2