ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUU) VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Fiihrer over den strijd in het Oosten V No. 10.276 MAANDAG 6 OCTOBER 1941 81« Jaargang Een reusachtige operatie op gang DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme NEUZENSCHE COURANT aBONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post /1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,20, overige landen /2.65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. AD\ ERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.88 Voor elken regei meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootefe letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHI.JNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Bij de Vrijdag gebonden betooging ter ge- legehheid der opening van het Oorlogs-win terhulpwerk 194142 heeft de Fiihrer, meldt de N. R. Crt., het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoe- ring om van repliek te dienen aan een van die staatslieden, welke zich kort geleden heb- ben afgevraagd, waarom hij zoo lang heeft gezwegen. Later zal eenmaal worden afge- wogen en vastgesteld, wat in deze maanden belangrijker was: de redevoeringen van den heer Churchill of de daden van hem, den Fiihrer. X>e Fiihrer wees er op, dat hem het deel- nemen aan deze betooging zoo bijzonder moei- lijk was geworden, omdat juist thans aan het Oostelijke front ter voleindiging van inge- zette operaties de weg wordt gebaand voor een nieuwe geweldige gebeurtenis: ,,sedert 48 uur is wederom een operatie van reus- achtigen omvang aan den gang. Zij zal mede- helpen den tegenstander in het Oosten te verpletteren." Bij de heropening van de oorlogs- win terhulp. Terwijl de Fiihrer namens de millioenen, die op dit oogenblik strijden, het vaderland op- riep om bij alle andere opofferingen ook dit jaar het aanvullende offer op zich te nemen van het Winterhulpwerk wees hij er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een betee- kenis heeft, die waarlijk voor de geheele wereld beslissend is. Eerst later zal men den omvang en de diepte van deze gebeurtenis in voile duidelijkheid begrijpen. Men zal eens tot de slotsom komen, dat daarmede een nieuw tijdperk is begonnen. De Fiihrer herinnerde eraan, dat hij dezen strijd evenmin heeft gewild, dat hij steeds slechts een doel voor oogen heeft (ffthad, dat in hoofdzaak werd omlijnd door het program van de nationaal-socialistische partij. Ik ben dit doel, zoo zeide hij, nooit ontrouw gewor den en heb mijn program nooit opgegeven. Wat wij in deze jaren in vreedzamen opbouw hebben gepresteerd, is zonder weerga. Ik en wrj alien zouden dezen oorlog niet noodig hebben gehad. De werken des vredes zouden er zorg voor hebben gedragen, dat onze naam zou zrjn vereeuwigd. Wrj wareri even min aan het einde van onze scheppingen ge- komen, wij stonden wellicht op vele gebieden eerst aan het begin. De beginselen van zijn strevem. De Fiihrer wees op de beginselen, die ten grondslag lagen aan zijn streven: „Ten eer- ste, de inwendige consolidatie der Duitsche natie, ten tweede, de verovering van de rechtsgelijkheid naar buiten en ten derde, de hereeniging van het Duitsche volk en daar mede het herstel van een door de natuur ge- geven toestand, die eeuwen lang slechts kunstmatig was onderbroken." De Fiihrer maakte duidelijk, dat daarmede nooit gestreefd werd naar een oorlog. Elen ding echter was zeker, zoo verklaarde hij, en wel dat wij onder geen beding afstand wilden doen van het herstel der Duitsche vrijheid en daarmede van een deb voorwaarden voor de Duitsche wederopkomst. Van dit gezichts- punt uit heb ik de wereld zeer vele voorstel- len gedaan. Hoe vele vredesaanbiedingen ik deze wereld ook deed, ontwapeningsvoorstel- len, voorstellen tot een vreedzaam treffen van verstandige economische nieuwe regelin- gen alles is afgewezen. Nochtans is het ons geleidellijk gelukt in jarenlangen vreed zamen arbeid niet alleen den binnenlandschen grooten hervormingsarbeid uit te voeren, maar ook een begin te maken met de een- jnaking, van de Duitsche natie, het Groot- Duitsche rijk .te scheppen, millioenen Duitsche volksgenooten daarmede weer naar hun eigen- lijke vaderland terug te brengen en daarmee het gewicht van hun aantal ook voor het Duitsche volk weer als machtspolitiek ge wicht ter beschikking te stellen. In dien .tijd gelukte het mij een aantal bondgenooten te verwerven, aan het hoofd Italie, met wiens staatsman mij een persoonljjke, nauwe en innige vriendschap verbindt Oevendige bijval). Ook met Japan werden onze betrekkingen steeds beter. In Europa hadden wij boven- dien een reeks volken en staten, die jegens ons een gelijkblijvende sympathie en vriend schap koesterde, vooral Hongarije en eenige Noordsche staten. Bij deze volken zijn andere gekomen, helaas niet het volk, tot hetwelk ik mij in mijn leven het meest heb gewend, het Britsche. Niet, dat het Engelsche volk,/daar- voor in zijn geheel de verantwoord'elijkheid draagt, het zijn enkele menscheh, die met hun ingewortelden haat elke poging van die soort tot dvereenstemming hebben gesabo- teerd, gesteund door dieji intemationalen wereldvijand, dien wij alien kennen, het in- temationale jodendom. Engeland wees al zijn aanbiedingen af. 'Zoo kwam dan, precies als in 1914, de dag waarop de harde beslissing moest worden ge- nomen. Ik ben ook daarvoor nu weliswaar niet teruggedeinsd. Want van een ding was ik mij bewust: wanneer door mijn maatrege- len en tegemoetkomendheid deze Engelsche vriendschap niet kon worden verworven, dan kon zij nooit worden verworven, dan bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat de'ze strijd door mij kan worden geleid (langdurige bijvalIk ben er derhalve 6dk van over- tuigd, dat met al deze mannen werkelijk geen overeenstemming te verkrijgen is. In de maanden, waarin ik er naar streefde een overeenstemming tot stand te brengen heeft Churchill steeds ma'ar een ding geroe- pen: ,.Ik wil een oorlcg hebben". Hij heeft hem nu en al zijn mede-opruiers, die zeiden, dat het een prettige oorlog zou zijn, zullen thans wellicht over dezen „prettigen oOr'og" j reeds anders denken. En als zij nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Enge land geen prettige zaak wordt zullen zij het mettertijd merken, zoo waar als ik hier sta. Deze opruiers tot oorlog zijn erin geslaagd, Polen naar voren te schuiven, de opruiers, niet alleen in de oude, ook in de nieuwe we reld. Dat was in den tijd, toen Engeland nog niet overal ter wereld om hulp bedelde, maar nog aan ieder grootmoedig zijn hulp beloofde. Ik heb toentertijd juist jegens- Polen voor stellen gedaan waarvan ik thans, nu de ge- beurtenissen tegen onzen wil in een anderen loop hebben genomen, waarlijk moet zeggen: ,,dat was toch de Almachtige Voorzienigheid die toentertijd heeft verhinderd, dat dit°aan- bod van mij werd aangenomen". (Krachtige bijval. Sindsdien nu wordt een strijd geleverd tus- schen de waarheid en de leugen. Zooals steeds zal deze strijd tenslotte zegevierend eindigen voor de waarheid. Dat wil zeggen: Wat de Britsche propaganda, wat het Inter nationale wereldjodendom en zijn demoerati- sche handlangers ook mogen liegen, aan de historische feiten zullen zij niets veranderen. En het historische feit is, dat thans sedert 2 jaren Duischland den eenen tegenstander na den anderen ter aarde heeft geworpen. (Stormachtige bijval.) Ik heb terstond na de eerste botsing wger mijn hand toegestoken. Ze is terstond afgewezen en sindsdien hebben wij telkens beleefd, dat van elk vredesaanbou van mij terstond door den oorlogsopruier Churchill en zijn aanhang misbruik werd ge- maakt om te verklaren, dat het een bewijs van onze zwakheid was. Ik heb het derhalve opgegeven nogmaals te trachten dien weg te gaan. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat hier slechts een volkomen duidelrjke beslissing en wel eene van wereldhistorische beteekenis voor de eerste honderd jaar kan -worden bevochten. Er steeds naar strevende den omvang van den oorlog te beperken, heb ik in 1939 beslo- ten mijn minister naar Moskou te zenden. Het was de bitterste overwinning op mijn ge- voel. Ik heb getracht hier tot overeenstem ming t'e komen. Gij weet zelf het best, hoe eerlijk ik deze verplichtingen ben nagekomen. Helaas heeft de andere partij zich er van den aanvang af niet aan gehouden. Het gevolg van deze overeenkomsten was een verraad. dat allereerst het geheele Noord-Oosten van Europa liquideerde. Wat het toen vqpr ons beteekende stilzwijgend te moeten toezien, toen het kleine Finsche volk werd geworgd weet gij alien zelf. Wat het tenslotte betee kende, dat de Baltische staten eveneens wer den overweldigd kan alleen hij peilen, die de Duitsche geschiedenis kent en weet, dat daar geen vierkante kilometer gronds is, die niet door een stuk Duitschen ploniersarbeid is ge- opend voor de menschelijke cultuur en be- schaving. Desondanks heb ik over dit alles gezwegen. Eerst toen ik van week tot week gevoelde, dat Rusland het oogenblik gekomen zag om tegen ons op te treden, toen ik ge- leidelijk de bewijzen kreeg, dat aan onze grens vliegve'd na vliegveld ontstond, dat de eene divisie na de andere uit het heele reus achtige Sovjet-rijk hierheen werd geconcen- treerd, toen was ik verplicht mij van mijn kant bezorgd t'e maken. Want er bestaat ir. de geschiedenis geen verontschuldiging voor een vergissing. Ik voel mij nu eenmaal, staan- de aan het hoofd van het Duitsche rijk, ver- antwoordelijk voor het Duitsche volk, voor zijn bestaan, voor zijn heden en voor zoover mogelijk, voor zijn toekomst. Ik was derhalve gedtvongen langzaam ook mijnerzijds afweer- maatregelen in te leiden. Ze waren zuiver de- fensief, maar toch bleek reed in Augustus en September 1940 ddn ding een ontmoeting in het Westen met Engeland, die vooral het ge heele Duitsche luchtwapen zou hebben gebon den, was niet meer mogelijk, want in mijn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte om op een dergelijk oogenblik tegen ons op te treden. Hoever echter deze voor- bereidingen waren getroffen hebben wij eerst thans in vollen omvang leeren kennen. Ik wilde toen nog ebnmaal het geheele probleem ophelderen en heb derhalve Molotow uitge- noodigd naar Berlijn te komen. De vier door Molotow gestelde voorwaarden. Hij stelde mij de u bekende vier voorwaar den: ten eerste, Duitschland moet toestem- men' in een liquidatie van Finland door Rus land. Ik kon niet anders dan deze toestem- ming weigeren. De tweede vraag was, of de Duitsche garantie Roemenie ook tegen Rus land zou beschermen. Ik moest ook hier mijn eenmaal gegeven woord houden. Ik heb er geen berouw van, dat ik dat heb gedaan (bijval), want ik heb ook in Roemenie een man van eer gevonden in generaal Antonescu, die te zijner tijd blindelings zijn woord ge- stand is gebleven. De derde vraag had be- trekking op Bulgarije. Molotow eischte, dat Russische garnizoenen in Bulgarije -zouden worden gelegd om een Russische garantie uit te oefenen. Wat dat beteekent, wisten wij van Estland, Letland en Lithauen. Ik kon mij erop beroepen, dat een dergelijke garan tie haar voorwaarde vond in het verlangen van dengene, voor wien de garantie zou wor den gegeven. De vierde vraag had betrek- king op. de Dardanelles Rusland eischte steunpunten aan de Dardanellen. Als Molotow dat thans tracht te ontkennen, is dat niet te verwonderen. Hij heeft deze eischen gesteld en ik heb ze afgewezen. Ik heb nu Rusland zorgvuldig waargeno- men. De toestand was reeds in Mei zoover gekomen, dat er geen twijfel meer mogelijk was of Rusland had het voornemen ons bij de eerste gelegenheid de beste te overvallen. Ik moest toen zwijgen. Het is mij dubbel moeilijk geworden, niet zoo rooeilijk wellicht jegens het vaderland, want ten slotte moet dit begrijpen, dat er oogen- blikken zijn, waarop men niet kan spreken, indien men niet de geheele natie in gevaar wil brengen. Veel moeilijker viel mij het zwijgen jegens mijn soldaten, die nu, de eene divisie naast de andere, aan de Oostgrens van het rijk stonden en niet wisten, wat er eigenlijk gebeurde. En juist om hunnentwil mocht ik niet spreken, want wanneer ik ook maar een woord had losgelaten, zou dit weliswaar niet in het minst wijziging hebben gebracht in het besluit van Stalin, maar de verrassings-mogelijkheid, die mij als laatste wapen bleef, zou dan zijn weggevallen Upijval). Ik heb derhalve ook nog gezwegen op het oogenblik, toen ik definitief besloot thans zelf den eersten stap te doen. Het was, dat mag ik hier thans uitspreken, het zwaarste besluit van mijn geheele leven tot nu toe, want een dergelijke stap opent een poort, waarachter slechts geheimen verborgen zijn. De strijd heeft zioh volgens het plan ontplooid. Op 22 Juni des ochtends begon deze groot- ste strijd der wereldgesctiedenis. Sindsdien zijn iets meer dan drie en een halve maand verstreken en ik mag hier allereerst den ding constateeren: alles heeft zich sedertdien stelselmatig ontwikkeld (stormachtige bij val). De leiding heeft zich in al dien tijd geen seconde de wet der actie laten ontnemen (wederom stormachtige bijval). Integendeel heeft zich tot op den dag van heden elke actie precies zoo systematiscli ontplooid als eens in het Oosten tegen de Polen, toen tegen Noorwegen en eindelijk tegen het Westen en op den Balkan. Slechts ddn ding moet ik hier constateeren: wij hebben ons niej. vergist in de juistheid der plannen, wij hebben ons evenmin ver gist in' de weergalooze hiStoristhe dapperheid der Duitsche soldaten, wij heben ons evenmin vergist in de kwaliteit van onze wapenen. Wij hebben ons niet vergist in het vlotte functio- neeren van onze geheele organisatie van het front over de reusachtige daarachter liggen- de ruimten en evenmin hebben wij ons ver gist in het Duitsche Vaderland. Wel hebben wij ons in iets vergist: Wij hadden er geen denkbeeld van, hoe reusachtig de voorbereidingen van dezen tegenstander tegen Duitschland en Europa waren en hoe ontzaglijk groot het gevaar was, hoe wij dit- maal op een haar na zijn ontkomen, niet alleen aan de vemietiging van Duitschland, maar van Europa (stormachtige instem- ming). Ik Spreek dat eerst heden uit, omdat ik heden zeggen mag, dat deze tegenstander reeds is gebroken en nooit weer zal opstaan (minuten durende daverende bijval). Hier heeft zich tegen Europa een macht geconcen- treerd, waarvan helaas de meesten geen voor- stelling hadden en waarvan velen zich van- daag nog geen voorstelling kunnen maken. Dit zou een tweede stormloop van een Dzjen- gis Khan zijn geworden. Dat dit gevaar werd af gewend hebben wij in de eerste plaats te danken aan de dapper heid, de volharding, de offervaardigheid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opoffe ringen van alien, die met ons zijn opgerukt. Want voor den eersten keer is ditmaal iets als een .Europeesch ontwaken door dit con tinent" heengegaan. In het Noorden strijdt Finland, een waar heldenvolk (levendige bij val). In het Zuiden strijdt Roemenie (bijval). 't Heeft zich van een der zwaarste staatscri- sissen, die 'n volk, en 'n land kunnen over- komen in verbazingwekkende snelheid her- steld. Onder een even dapperen als besluit- vaardigen man en daarmede omvatten vij ook reeds de geheele uitgestr'ektheid van dit oorlogstooneel, van de IJszee tot aan e Zwarte Zee. En in deze gebieden strijden nu onze Duitsche soldaten en met hen de Fin- nen. Italianen, (bijval), de Hongaren (bijval), de Roemenen, Slowaken (bijval), Kroaten zijn op marsch (bjjval), Spanjaarden rukken thans op naar den slag (bijval), Belgen, Ne- derlanders, Denen, Noren, ja zelfs Franschen hebben zich geschaard in dit groote front. (Stormachtige bijval.) Vaak kon niet gesproken worden eenvou- dig, omdat wij den tegenstander niet voor- barig in kennis mogen stellen van situaties, die hem zelf door zijn miserabelen berichten- dienst vaak eerst dageiga - ja dikwijls weken later ter kennis komen. Het Duitsche weer- machtsbericht is een verslag der waarheid. Volgens de Engelsche lezlng hebben wij in het Oosten sedert drie maanden de eene nederlaag na deandere geleden, maar wij staan ten Oosten van Smolensk, wij staan voor Leningrad en wij staan aan de Zwarte Zee. Wij staan voor de Krim en het zijn niet de Russen, die aan den Rijn staan. (Hilari- teit.) Als derhalve tot dusverre de Russen voortdurend overwinningen hebben behaald, hebben zij van hun overwinningen in geen geval profijt getrokken, maar zijn na elke overwinning honderd tottweehonderd kilo meter teruggetrokken, waarschijnlijk om ons de diepte van het gebied binnen te lokken. (iHilariteit.) Wat reeds werd bereikt. Voor het overige zijn omtrent de grootheid van dezen strijd eenige cijfers welsprekend. Het aantal gevangenen is thans gestegen tot ongeveer 2 millioen Russen. Het aantal buitgemaakte of vernietigde, maar bij ons aanwezige stukken geschut bedraagt reeds thans 22.000. Het aantal vemielde of buit gemaakte, dus in onze hariden zijnde tanks bedraagt reeds thans ruim 18.000, het aantal vernietigde, vernielde en neergeschoten vlieg- tui.gen ruim 14.500. Daarachter ligt nu 'n gebied,, dat tweemaal zoo groot is als .het Duitsche rijk was, toen ik in 1933 de leiding kreeg of viermaal zoo groot als Engeland. Voortgaande zeide de Fiihrer: wat het bolsrjewisme van menschen kan maken, hebben wij thans gezien: een tegenstander, die Strijcft tegelijkertijd uit dierlijke bloeddorst aan den sxsxsxsxsxsxs^xsxsxsxsxsxsxsxsxsxsxsxs DUITSCHE WEERM A CHTSBERICHTE N Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Zaterdag bekend: Aan het Oostelijke front zijn gevechts- handelingen van groote beteekenis aan den gang. Het luchtwapen heeft in de Zwarte Zee een troepentransportschip van ongeveer 20.000 brt. tot zinken ge bracht en in den afgeloopen nacht be- langrijke militaire inrichtingen te Mos kou en Leningrad aangevallen. Er werden verscheidene zware branden waarge- nomen. Eenheden van de Duitsche marine gingen in samenwerking met de Finsche marine voort met het leggen van ver- sperringen in de Finsche Golf. Duikbooten hebben op den Atlanti- schen Oceaan vier vijandelijke koopvaar- dijschepen, waaronder 'n gro<ot tankschip van tezamen 28.000 brt. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittannie brachten gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Oosten van Great Yarmouth drie koopvaardijschepen Van tezamen 28.000 brt. tot zinken. Zij be- schadigden bovendien in dezelfde wate- ren, alsmede in't Kanaal van St. George vier groote koopvaardijschepen zod ern- stig, dat nieuwe verliezen aan scheeps- ruimte als zeker kunnen worden aange nomen. De luchtaanvallen waren voorts gericht op vliegvelden in Oost-Engeland. Noord-Afrika: In den afgeloopen nacht was een doeltreffende aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de stad en de haven Tobroek. Britsche bommenwerpers Verwoestten in den nacht van 3 op 4 October te Rot terdam twee kerken, brachten een Ne- derlandsch hospitaalschip tot zinken en veroorzaakten verliezen onder de bur- gerbevolking. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitache Rijk ■vonden niet plaats. De Britsche lucht- macht verloor in den tijd van 24 Augus tus tot 30 September 476 vliegtuigen. Daanvan werden er 418 door formaties van de luchtmacht, 58 door eenheden van de marine neergeschoten. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannie in totaal 40 eigen vliegtui gen verloren. Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: De aanvalsoperaties in het Oosten maken gunstige vorderingen. In het Zuiden van de Oekraine hebben divisies infanterie bij gevechten om sterk inge- richte v en taai verdedigde Sovje-stel- lingen in het gebied van Perekop en bij de zuivering van het schiereiland bezui- den de Dnjepr-monding en van eenige kleine eilanden in de Zwarte Zee in den tijd van 24 tot 29 September ruim 12.000 gevangenen binnengebracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 machinegeweren buitgemaakt. Von Osel uit hebben pio- niers met stormbooten bij een stout- moedigen aanval het eiland Abruka bezet en de bezetting gevangen genomen. In Oost-Karelie hebben de Finsche troepen hun operaties met succes voort- gezet. Luchtaanvallen zijn in den afgeloopen nacht op een belangrijke wapoifabriek ten Zuidoosten van Charkof en op mili taire installaties in Moskou en Lenin grad ondernomen. Aan de Oost- en Zuidoostkust y^an Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche duik- bommenwerpers losplaatsen en mate- riaalopslagplaatsen in de haven -van Tobroek en Mersa Matroeh met succes aangevallen. Tijdens luchtgevechten zijn twee Britsche jagers neergeschoten. Er zijn geen vijandelijke toestellen naar het Rijksgebied gevlogen. (Het eiland Abruka ligt ten Zuiden van Osel vlak tegenover Arensburg, de hoofdstad van Osel. Red.) ®*SX3XSXSXSXSXSXS><S><S>«X3>®«XS>®XS>«><SXS> eenen kant en lafheid en angst voor zijn com- missarissen aan den anderen kant. Het paradijs der arbeiders en der boeren, dat ik steeds heb geschilderd, dat zullen na het einde van dezen oorlog millioenen soldaten bevestigen, juist zooals ik het heb geschetst. Zij hebben gemarcheerd op de wegen van dit ..paradijs''. Het werd tot een enkele wapen- fabriek ten koste van den leVensstandaard dezer menschen, een wapenfabriek tegen Europa. Eki tegen dezen vreemden beestialen tegenstander met deze geweldige wapening hebben onze soldaten die overwinningen be vochten. Ik heb geen woorden om hun recht te doen wedervaren. Wat zij aan moed en dapper heid voortdurend toonen, evenals aan onmete- lijke inspanning kan men zich niet voorstel len. Zij zijn alien gelijk. Boven alles echter staat met zijn prestaties nog de Duitsche in- fanterist, de Duitsche musketier. Wij hebben daar divisies, die sedert het voorjaar ruim 2500 ot 3000 kilometer te voet hebben afge- legd. Als men van bliksemoorlog spreekt verdienen deze soldaten het, dat men hun prestaties bliksemsnel noemt. Er bestaan nog slechts een paar historische bliksemsnelle terugtochten, die hun actie in snelheid hebben overtroffen. Het betrof hierdoch echter niet zoo groote afStanden omdat men zich van het begin af steeds iets dichter bij de kust hield. Ik wil daarbij niet den tegen stander smaden, ik wil alleen den Duitschen soldaat de rechtvaardigheid ten deel laten vallen, die hij verdient, Hij heeft onovertref- bare prestaties geleverd. Eki wat achter dit front wordt gepresteerd is even geweldig. Ruim 25.000 km Russische spoorlijnen zijn weer op gang. Ruim 15.000 km Russische spoorlijnen zijn weer op Duit sche spoorbreedte gebracht em achter dit front wordt reeds het nieuwe bestuur opge- bouwd, dat er zorg voor zal dragen, dat deze reusachtige gebieden, als de oorlog langer duurt, voor het Duitsche vaderland en de met ons verbondenen nuttig zal zijn. En hun nut zal ontzaglijk zijn en niemand behoeft eraan te twijfelen, dat wij ,het weten te organiseeren. Dank aan het vaderland. De Fiihrer verbond hieraan een dankbetui- ging aan het vaderland. In dit verband merkte hij op: ik weet, dat er thans geen tegenstander meer is, dien wij niet met de voorradige hoeveelheden munitie op de knieen zouden kunnen brengen en als "gij menigmaal in de„courant iets leest over de reusachtige plannen van andere staten, wat zij alles voor- nemens zijn te doen en te beginnen en als gij hoort van milliarden sommen herinnert u dan, mijne volksgenooten, wat ik thans zeg: ten eerste, wij stellen in dienst van dezen strijd ook een heel continent. Ten tweede, wij spreken niet van kapitaal, maar van arbeids- kracht en deze arbeidskracht stellen wij voor honderd procent in dezen dienst, en ten derde indien wij er niet over spreken beteekent dat niet, dat wij niets doen. Ik weet heel precies, dat de anderen alles beter kunnen dan wij. Zij bouwen tanks, die onoverwinnelijk zijn, ze zijn sneller dan de onze, sterker gepantserd dan de onze, zij heb ben betere kanonnen dan de onze en zij heb ben heelemaal geen benzine noodig. In den strijd hebben wij ze neergeschoten en dat is beslissend (bijval). En de machines, die thans bij ons rijden of schieten of vliegen zijn niet de machines, waarmede wij het volgend jaar zullen rijden of schieten of vliegen. Wanneer deze oorlog eens zal zijn geein- digd, heeft de Duitsche soldaat hem geWon- nen, die in zijn massa werkelijk de massa van ons volk vertegenwoordigt en hij is gewonnen door het Duitsche vaderland met de millioe nen arbeidende menschen. Wanneer deze oor log zal zijn geeindigd zal ik daaruit terug- keeren als een nog veel fanatieker nationaal- socialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprcgram, waarvan de verwezenlijking mij nog belangrijker is en schijnt te zijn dan wellicht op den e'ersten dag. WERKEN EN STREVEN DER DUITSCHE VROUWEN. Rede van den Rijkscammissaris De Rijkscommissaris begon zijn rede Don- clerdag op de Grosskundgebung van de N.S. Frauenschaft in het Concertgebouw te Am sterdam met de Rjjksvrouwenleidster, Frau Gertrud Scholtz-Klink te danken, naar Nederland te zijn gekomen. Spreker verklaarde te begrijpen, welke ver- antwoording thans op haar schouders rust en iedereen is zich bewust, welke beteekenis de taak van de Duitsche vrouw in dezen oorlog heeft. Het zijn de Duitsche mannen en vrou- wen, die in dezen beslissenden strijd. om dit continent en geheel de wereld een vorm te geven, de leiding hebben. Daarom dankte de Rijkscommissaris spreekster ook voor haar woorden en wenschen en sprak hij de hoop uit, dat zij spoedig wederom hierheen zal komen. De Rijkscommissaris gaf vervolgens uit- drukking aan .zijn voldoening, dat Nederland- sche en Duitsche vrouwen bijeen waren ge komen in een vergadering, als eeri bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich volkomen bewust zijn, waarom het gaat. Dit is zeker de plaats en het tijdstip om er aan te her- inneren, welke taak de Duitsche vrouw in deze generatie heeft en welke opgave zij helpt voltooiefi, niet gezien van een grootsch en hecoisch standpunt, doch gezien van men- schelijke innerlijkheid, welke een ieder met zich draagt, in het bijzonder, wanneer hij zich eens geheel alleen voelt. Deze Duitsche vrouwen, welke thans wederom aan de zijde van de Duitsche mannen haar lot dragen, zijn toch dezelfde, die reeds eens haar vaders of broers en toekomstige echtgenooten uit hebben zien trekken in een worsteling van vier jaren en die den tijd hebben doorleefd. waarin de veldslagen in het Westen en het Oosten werden gestreden. Vrouwen, die het ineenstorten van het Rijk hebben meegemaakt en toen niet hebben gewanhoopt, doch toen, tezamen met de mannen, die eveneens uit deze moeilijkheden omhoog zijn gekomen. be gonnen zijn het leven het Rijk nieuw op te bouwen. Eigenlijk kan men niet zeggen op- nieuw, doch inteigendeel moet men spreken over een opbouwen in meer positieven zin. Door de moeilijke tijden na den oorlog is de Duitsche vrouw gegaan als de levensgezellin van denDuitschen man. Zij heeft de jaren, waarin de FTihrsr riep, en de verrrjzenis van het Rijk medegemaakt en is niet juichend, met ernstige vastberadenheid in den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1