Ter Neuzensche Courant Strijd en Overwinning Binnenland Buiteniand No. 10.275 Vrijdag 3 October 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Dr. Burmesters VAN H.H. KANTOORHOUDERS worden verzocht het abonnementsgeld over het 3e kwartaal 1941 van de Ter Neuzensche Courant, spoedig in te zenden. Btj terug- ontvr ,st van eene onbetaalde kwitantie zal onmiadeilijk de toezending van het blad wor- den gestaakt. DE U3TGE1EFSTER. |)E ABONNE S VAN HET GEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld spoedig in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. TOT 1 MEI MAG MAXIMUM 10 UUR PER DAG EN 55 UUR PER WEEK WORDEN GEWERKT. Evenals in het vorige winterseizoen heeft de secretaris-generaal van sociale zaken ook voor de winterperiode 1941/1942 een regeling vastgesteld. welke de mogelijkheid sohept verloren gegane arbeidsuren in te halen, wan- neer ten gevolge van de verduisteringsvoor- sdhriften korter dan 48 uur per week moet worden gewerkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, met uitzondering van de bouwbe- drijven, het aan ondememingen in alle ge- meenten des rijks is toegestaan, als compen- satie voor de beperkingen, die de verduiste- ringsvoorschriften met zich brengen, in het tijd'vak tusschen nu en 1 Mei 1942, langer dan *8% uur per dag en 48 uur per week in fabrie- ken -en werkplaatsen te doen werken. De werktijd mag evenwel niet meer bedragen dan 10 uur per dag en 55 uur per week, terwjjl de dagelijksche werktijd in zijn geheel gelegen moet zijn tuschen een half uur voor zonsop- gang en een half uur na zonsondergang. Dit half uur voor zonsopgang en na zons ondergang is speciaal bedoeld voor eventuee- len voorbereidings- en opruimingsarbeid. De vooirscbriften voor de verduistering blijven dus onaangetast. Op de algemeen erkende christeljjke feest- dagen mag geen arbeid worden verricht en deze dagen mogen niet worden opgenomen in de berekening van de in te halen arbeids uren. BoVendien streeft de regeling naar een. zoo sterk mogelijke beperking van het aantal in te halen uren. Vandaar dat bepaald is, dat in de wintermaanden de werktijd niet meer ingekort mag worden dan noodzakelijk is. In bet algemeen zullen de districtshoofdem der "arbeidsinspectie niet hun goedkeuring hechten aan een werkrooster, wanneer de groote dagelijksche tusttijd in de perioden van korter werken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is gesteld. De vergunning geldt uitsluitend voor arbei- ders van 16 jaar of ouder. 'Het geval kan zich voordoen, dat de compensatieregeling voor een fabriek geen waarde heeft, indien niet ook de jeugdige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken. In een dergelijk geval zal men zich kunnen wenden tot het districts- hoord der arbeidsinspectie voor een bijzon- dere vergunning. Wordt deze vergunning ver- leend, dan zal daaraan in elk' geval de voor- waarde zijn verbonden, dat in 3 weken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De op- lossing zal dus hier moeten worden gevonden door tijdelijk meer jeugdige arbeiders beneden 16 jaar aan te nemen, die afwisselend langer dan 8% uur per dag werken. Voorts wordt er nog aan herinnerd, dat, in dien, krachtens de thans voor den winter 1941-1942 vastgestelde regeling langer dan 8% uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het werktijdenbesluit volstaan kan worden met het geven van uur rust, telkens na ten hoogste 5 uur arbeid. Overigens behoeft, op grond van de arbeidswet, bij het volgen van een normale werktijdregeling, de na 4% uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een half uur te bedragen. Het bouwbedrijf valt buiten de geheele rege ling, omdat daar 's winters steeds korter wordt gewerkt dan 48 uur, zoodat er -geen reden is om deze branche in een met het oog op de verduistering getroffen voorziening te doen deelen. Bij de opstelling van vorenstaande regeling is gebruik "gemaakt van de ervaringen, die met het winterseizoen 1940-1941 zijn opge- daan. Zoo is thans de mogelijkheid geschapen dat de „verleturen" getaeel worden ingehaald, hetgeen ten vorigen jare niet het geval was. Een ander verschil ligt in de omstandigheid, Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden) 10 Een plotselinge ingeving volgend, haastte hij zich naar het station om naar de reiskos- ten te informeeren. Het bleek, dat bij nog een paar pfennig over- zou houden, als hij dit laatste gedeelte van zrjn tocht per trein af- legde en het volgende oogenblik hield hij het kleine grijze stukje karton in zijn hand, met brandende oogen steeds weer den opdruk lezend „Dresden-Berlijn (Anhalter Station)". Het leek'hem onbegrijpelijk. dat hij nu nog maar door de controle behoefde te gaan om in den trein te stappen, die hem in een paar uren naar de hoofdstad zou brengen, zonder dat er iets meer van hem verlangd werd dan dat hij rustig in een hoekje van de coupe zou blij ven zitten. Het eentonige, vlakke landschap buiten ging gedeeltelijk schuil achter een gordijn van regen. Bij vlagen sloegen de druppels tegen het couperaam en dat gaf hem een behaag- lijk gevoel van .zich geborgen te weten. Hij nestelde zich dieper in zijn hoekje en stak een sigaret op. Ja, nu was er reden tot voldoening, nu had hij het tot stand gebracht. Direct na zijn aankomst zou hij zich in Dahlem met dr. Gerold in verbinding stellen en dan kon hij zijn nieuwe leven onmiddellijk be- ginnen. Ach, Marlene ten het circus! Zoodra de eer- ste voorbereidingen achter den rug waren, zou hij hun het noodige reisgeld sturen, zoo dat op Zaterdagmiddagen na 1 uur niet mag worden gewerkt. Hierbij wordt echter reke- ning gehouden met de mogelijkheid, dat dit voor sommige ondernemingen overwegende bezwaren kan opleveren. Wanneer zich zulk een geval voordoet, kan men zich voor het verkrijgen van een 'oij-zondere vergunning tot het districtshoofd der arbeidsinspectie wen den, doch men dient er rekening mede te hou den, dat deze niet dan bij uitzorldering en in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Wanneer ondememingen, op grond van de hier weergegeven voorschriften overgaan tot het maken van een herziene werktijdregeling, dan moet deze eerst in drievoud worden toe- gelzonden aan het betrokken districtshoofd van de arbeidsinspectie. Pas wanneer een dezer exemplaren, voorzien van de goedkeu ring van het districtshoofd door de onder- neming is terugontvangen, mag tot invoering der werktijdregeling worden overgegaan. Dit exemplaar moet naast de arbeidslijst of den rooster hangen, zoolang van de daarop ver- melde werktijdregeling gebruik wordt ge- maakt. ZW1ARTE HANDEL IN SMEEROLIeN EN VETTEN. Aan een bericht van het A.N.P. ontleenen wij het volgende; Een ambtenaar van den centralen crisis- controledienst, die naar aanleiding van en vermeende clandestiene levering een onder- zoek bij een finma in Noord-Holland' instelde, trof alidaar o.a. een vat van 100 1 witte olie aan, dat zonder vergunning van het rijks- bureau voor aardolieproducten door een finma in Friesland was geleverd. (Bij het onderzoek bleek, dat de factuur, w^lke was gedateerd op 26 Mei 1941, met groene inkt was geanti- dateerd op 26 Mei 1940. Aangezien het be- kend was, dat de directeur van de Friesche firma de gewoonte had met groene inkt te schrijlven, mocht worden aangenpmen, dat de wijziging in den factuiurdatum door dezen was aangebracht. Bovendien bleek, dat het boekingsnummer der factuur veranderd was van 155 in 201a, waaruit kon worden afge- lei<k dat er een serie speciale facturen moest bestaan. Vervolgens kon uit de beschikbare administratieve gegevens worden vastgesteld, dat de Friesche firma ^iog andere leveringen zonder vergunning had gedaan en dat ook hoogere prijlzen warp a berekend dan was ge- oorloofd. Nog was bij een onderzoek bij een firma in Zuid-Holland gebleken, dat zij aan, de Friesche firma zonder vergunning een hoeveelheid vervuild consistentvet had ge leverd, die deze verimoedelijk tot andere pro- duicten zou hebben verwerkt en daarna wederom zonder vergunning zou hebben ver- kocht. "Om al 4eze redenen werd huiszoeking gedaan bij den directeur in Friesland. Ver- schillende Ibezwarende papieren werden in beslag genomen. De directeur moest tenslotte toegeven, dat hij een dubbele administratie voerde. Bij on derzoek werd een map gevonden, inhoudende 230 facturen, welke alle betrekking hadden op frauduleuize leveiingen, en er werd nog eten tweede map aangetroffen .met een aan tal facturen, alie gedateerd 14 September 1940, dus 2 dagen. voordat de gewijzigde dis- tributieregeling van kracht werd, hoewel later kon worden vastgesteld, dat deze leve ringen na 14 September 1940 hadden plaats gevonden. Een staaltje van brutaliteit is de volgende instructieve circulaire aan de klanten: ,,Gezien de groote controle verzoeken wij u, het bedrag, hetwelk wij u factureerden voor levering buiten toetwijzingen om afzon- derlrjk over te maken op de rekening van een anzer firmanten, n.l. "(volgj. naam en adres, beneverts gironummer). Over de rest dispo- neeren wij gewoon per kwitantie van ohze firma. De doorslagfactuur van de levering in den vrijihandel kunt u wel vernietigen en tevens de op deze zaak betrekkende hebbende correspondence, daar men bij ons hiervan ook niets vindt. Onze fabricaten mogen zij ge- rust zien, daar u dit oude voorraad kunt noe-*' men Van voor 14 September 1940 of leverin gen op toewijzingen van het rijksbureau ont vangen, Een gewaarschuiwd mensch geldt voor twee en u kunt, indien u liand^lt. zooals wij ver zoeken, met een gerust geweten de beeren controleurs, indien deZte eens mochten komen, afwacht«n."_ BEDRIJFSGROEP TEXTIELINDUSTR1E INGESTELD. In de Woensdag verschenen Staatscourant is opgenomen een beschikking van de orga- nisatie-commissie (commissie-Wolterson)- be- treffende de organisatie van de textielindus- trie. Hierbij wordt ingesteld als uitjsluitende vertegenwoordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf de bedrijfsgroep ..textiel- industrie" behoorende tot de hoofdgroep In dustrie". v De .bedrijfsgroep, waarvan bet secretariaat gevestigd is te 's Gravenhage, is onderver- deeld in tien vakgroepen. De beschikking is Woensdag in werking getreden. dat zij niet langer in dat nest zouden behoe- ven te bljjven. Hij zou haar nu pas gelukkig kunnen maken, Marlene, ja, alles zou hij -doen om haar het verleden zoo spoedig mogelijk te doen vergeten. Hij zou nu eindelijk al haar bescheiden wenscben. kunnen vervullen, zij zou weer jong worden en opnieuw leereti lachen. Hoe mooi was het leven nu, hoe goed was alles toch weer terecht gekomen! Lorenz Burmester verzonk in een mijmering ,en liet faet verlteden aan zijn geestesoog voor- bij trekken. Waarlijk, het noodlot had hem niet gespaard. Zijn moeder'was reeds gestor- ven voor hij nog in staat was geweest haar beeld goed in zich op te nemen en haar op- volgster had zich niet de minste moeite ge- geven het kind voor zich te winnen. En hoe- veel strijd had liet later niet gekost voor zijn vader zich eindelijk iiet overhalen hem naar het gymnasium te sturen! Als oom Gottlieb het niet voor hem had opgenomen en een em- stig woord met zijn vader had gesproken, dan zou zijn vurigste wensch zeker nooit in ver- vulling zijn gegaaiP Maar oom Gottlieb stierf kort voor Lorenz zijn einddiploma van het I gymnasium mee naar huis bracht en daarop wolgde een zeer onaangename polemiek met zjjn vader. Het resultaat hiervan was, dat de jonge Lorenz Burmester op zijn eigen houtje naar de universiteitsstad verhuisde. De zes jaren, die daarop volgden, waren vol van teleurstelling, honger en strijd ge weest, maar de beioonmg was tenslotte niet uitgebleven. Zijn doorzettingsvermogen, de verbeten vastberadenfleid waacmee hij steeds weer alle moeilijkheden het hoofd wist te bie- den, zijn buitengewqpe belangsteiling voor de studie, waaraan hij zich gewijd had, dat alles had hem zijn doel doen bereiken, het doel, waarvoor hij zijn jeugd en genoegens had op- geofferd. Als jong assistent begon hij zijn lcopbaan in .een kliniek te Munchen. En toen was er plotseiing een meisje, Marlene, ill zijn leven gekomen. Ach ja, hij had tot op dat oogen- WERKSCHOENEN EN KINDEKSCHOENEN j GAAN VOOR BIJ DE TOEWIJZING VAN SCHOENENBONNEN. Vele zijn de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen in verband met de distributie van- schoenen. Dat sommigen geen antwoord ontvangen op hun schriftelijk ingediend verzoek blijkt steeds tot oorzaak te hebben, dat de aan- vragers zich niet houden aan het gegeven voorschrift, aanvragen uitsluitend in te die- nen vddr den tienden van elke maand bjj den plaatselijken distributiedienst van de gemeen- te, waar de aanvrager woont. Verzoekschrif- ten welke worden ontvangen in de periode liggende tusschen den tienden en den eersten van de daaropvolgende maand kunnen in geen geval in behandeling worden genomen. Nog anderen klagen over het ontvangen van een onbevredigend antwoord, Alle verzoeksehrif- ten worden nauwkeurig nagegaan en indien het duidelijk is, dat de aanvrager een paar schoenen dringend noodig heeft wordt dan ook zoo mogelijk een schoenbon verstrekt. Het begrip dringend noodig is uiteraard een betrekkelijk begrip. Men dient echter te begrijpen, dat de schoenenproductie aanmep- kelijk minder is, dan in normale tijden. De import van leder staat stil, zoodat de fabri- kanten voor de productie van schoenen uit sluitend zijn aangewezen op leder van inland- sche runderen, dat kwalitatief ver achter- staat bij het ge'importeerde product. Tenge- volge van de inkrimping van den veestapel is ook de hoeveelheid beschikbaar inlandsch leder kleiner. De gemeenten "ontvangen elke maand naar verhouding van het aantal iutvoners een zeker aantal schoenenbonnen. Volgens de instructies komen het eerst voor bonnen in aanmerking degenen, die op voor- sd»rift van hun arts orthopaedisch schoeisel noodig hebben. Aangezien dit percentage zeer klein is, legt genoemde categorie vrijwel geen gewicht in de schaal. Na deze kleine groep komen in aanmerking degenen, die werk- schoenen noodig hebben, daarna kinderen tot 17 jaar, vervolgens degenen, die kunnen aan- toonen geen bruikbaar paar schoenen meer te hebben of slechts eten paar, dat noodzakelijk gerepareerd moet worden en tenslotte de overige aanvrage'rs. Van deze laatsten vallen degenen af, aan wie volgens aanteekening op de stamkaart reeds een schoenenbo'n werd ver strekt. VERVOERVERBOD VAN KIPPEN EN EENDEN. In de ..Staatscourant" is opgenomen een besluit van dpn Secretaris-Generaal van Landbouw en Visscherij, waarin artikel 13 van het Crisis Pluimveehouderijbesluit 1938 als volgt wordt gewijzigd: l../,,Het vervoeren en doen vervoeren van kippen en eenden, met uitzondering van kui- kens, en het voorhanden of in voorraad heb ben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, en van kalkoenen en ganzen, is verboden. 2. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerate lid, gelden niet ten aanzien van het vervoeren, doen vervoeijen en voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens. indien desge- vorderd wordt aangetoond, dat deze, hetzij in Nederland op rechtmatige wijze zijn uitge- broed, hetzij op rethtmatige wijze met inacht- neming van het bepaalde in de Pluimveewet en de ter uitvoering daarvan "genomen maat- regelen zijn ingevoard, en ten aanzien van het voorhanden of in voorraad hebben van kip pen en eenden, met uitzondering van kuikens, en van kalkoenen en ganzen, indien en voor zoover de door den directeur-gerieraal van de Voedselvoorziening te stellen regelten worden in acht genomen. 3. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet ten aanzien van het voorhanden of in voorraad hebben van kal koenen en ganzen gedurende het tijdvak, aan- vangende met ingang van den dag van in- werkingtreding van dit besluit en eindigende met ingang van den lsten Januari 1942. VERGOEDING INGELEVERDE METALEN. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart, waarbij wordt bepaald, dat de uitbetaling van de vergoedingen voor ingeleverde metalen op 31 December 1941 moet zijn geeindigd. DE GEZINNEN VAN IN HET BUITENLuAND VERTOEVEND MARINEPERSONEEL. De vereeniging ,,Onze Vloot" vestigt de aandacht van de gezlnnen, waarvan de echt- genooteu of kostwinners zich in dienst der Nederlandsche marine buiten Nederland be- vinden en wier spaargelden als ,,vijandelijk vermogen" zjjn geblokkeerd, op de mogelijk heid naar behoefte over deze spaargelden de beschikking te verkrijgen. „Onze Vloot" ver strekt op schriftelijke aanvraag hierover de noodige inlichtingen en verleent geheel belan- geloos de noodige assistentie en bemiddeling. De betrokkenen doen goed bij hun aanvraag om inlichtingen de op hun geval betrekking hebbende gegevens in te sluiten. Het adres van ,,Onze Vloot" is Surinamestraat 15 te 's-Gravenhage. KINDEREN NAAR WURTEMBERG. Met een extratrein zijn Woensdagmiddag eenige honderden Nederlandsche kinderen naar Wurtemberg vertrokken, waar zij zes weken zullen verbiijven. In totaal zullen 650 kinderen dien tyd daar doorlbrengen. De kinderen, die te Zwolle op den trein gingen, waren afkom- stig uit Groningen, Leeuwarden en Assen, te Arnhem voegden zicfa kinderen uit Den Haag, Rotterdam en Amsterdam bij hen en te Zut- fen kwamen de kinderen uit Alimelo, Hengelo en Enschede ertoij. Deze reis was mogelijk gemaakt door het Arbeitsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P., Amt fur Volkswohlfahrt. DE 8-IARIGE LEERPLICHT. 'Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers heeft, naar ,,De Bode" mededeelt, den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetensphap en cultuurhescherming verzocht bij de invoering van de 8jarige leerplicht te willen bepalen, dat de leerplicht eindigt: a. wanneer de 8 leerjaren doorloopen zijn in 8 jaren; b. wanneer de leerlingen de cursus, in den loop waarvan hij den 15jarigen leeftijd be- reikt, heeft vollbraeht. OPENING N.V.D.-TEHUIS VOOR OUDE DAMES. Te Dieren is het eerste tehuis voor oude dames van den Nederlandschen Volksdienst geopend, gelegen aan den Zutphenschen- straatweg. In dit tehuis kan ieder worden opgenomen die zich hierVoor aanmeldt, ongeaoht het feit, of de betrokkene veel kan betalen of weinig. Ieder krijgt in het tehuis de beschikking over een eigen slaapkamer, die volledig is ingericht, zoodat eigen meubelen niet behoeven te wor den medegebracht. De aanmelding voor op- name kan ^eschieden bij den Nederlandschen Volksdienst in Den Haag. Dit eerste tehuis biedt ruimte voor ongevteer 20 dames. Op den eersten dag waren reeds vier bewoonsters aangekomen, die apgetogen waren over het tehuis, waarachter een ongteveer 1% ha groote tuin ligt, met prachtige gazons en bloeiende rozenstruiken. HET ONDEBWIJS IN HET DUITSCH. Het Schoolblad betoogt, dat ook de leer- stof der lagere school het achtste leerjaar eischt en uit de overtuigieig, dat zoo dit leer jaar niet wordt ingevoerd, de secretaris-gene raal van onderwijs het tegenovergestelde zal bereiken van wat hij beoogt: De zuiverheid van onze taal voor het gevaar van Duitschen invloed te behoedem. Terecht zegt prof, van Dam: ,,Den invloed kan men alleen weren of ten goede keeren, als men zelf 't Duitsch kent". Niemand zal durven beweren, dat men in een half jaar of in een jaar een klasse zoo ver zal kunnen brengen met het Duitsch, dat deze leerlingen daarin een steun kunnen vin- d«n tot het zuiver houden van onze taal. In- tegendeel, wij hebben de overtuiging, dat, in dit geval, indien dit nieuwe vak, ook al wordt het gedurende drie uur per week onderwezen, er toe zal leiden, dat er meer nog dan tot dusve'r germanismen onze taal zullen binnen- sluipen. Krijgen wij dus den aqhtjarigen leerplicht niet, -dan is een verplichte invoering, van welke vreemde taal ook en dus zeker van Duitsch, verspllling van tijcf, verspilling van energie. Er is nog een ander bezwaar, dat minder gemakkelijk is op te lessen, nl.Waar haalt men in zoo'n korte spanne tijds al de bevoeg- den vandaan? Wanneer men bedenkt, dat ons land 6991 scholen voor G. L. O. telt en men neemt Voor It gemak maar aan, dat er daarom te min ste 3500 zevende leerjaren zijn, dan ziet men, dat men tenminste de beschikking dient te hebben over 3500 bevoegden. In 1939 waren 2028 onderwijskrachten in het bezit van de acte L. Q. Duitsch bij het G. L. O. werk.zaam, hetgeen slechts het 4h deel is van het aantal, dat noodig zal zijn. HET AANTAL NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Sinds 1 Januari 1940 is het aantal Neder landsche gemeenten gedaald van 1054 tot 1034, hetgeen dus een vermindering betee- kent van 20. In 1941 zijn tot nu toe 17 ge meenten opgeheven en wel, in de provincie Zeeland 5 (Schore per 1 Januari, Colijnsplaat en Kats, Eede en St. Kruis per 1 April), Jn Noord-Brabant 1 (Herpen per 1 April), "in Utrecht 1, in Overijssel 1, in Noord-Holland 3 en in Zuid-Holland 6. Het getal der 1034 gemeenten is thans over de provincies als volgt verdeeld: Friesland 42, Groningen 57, Drente 34, Overijssel 53, Gelderland 112, Utrecht 70, Noord-Holland 123, Zuid-Holland 173, Zeeland 101, Noord- Brabant 151 en Limburg 118. blik geen tijd gehad zich met de liefde bezig .te houden was het dus sen wonder, dat hij nu onmiddellijk in vuur en vlam raakte? Nauwelijks echter was nij getrouwd, of daar kwamen de zorgen in huis. Daar hij van zijn geringe assistentensalaris niet behoorlijk kon rond komen, was hij zelf een practrjk begon- nen. Het verwachte succes bleef uit en daar op begon een schier hopeloos heen en weer trekken van plaats naar plaats. Steeds weer een moedig, hoopvol beginnen. na korten of langeren tijd gevolgd door een deprimeerende reeks teleurstellingen, die tenslotte tot op- geven dwongen. Er lag een peinzende glimlach om Lorenz Burmesters lippen, terwijl hij het verleden aan zich voorbij liet -trekken. Dat alles was nu geleden Een ander, een beter bestaan wenkte hem. Het begin van een carritere, de mogelijkheid zich te ontplooien, het doel, dat hij zich gedroomd had, kwam in zicht... Het landschap buiten veranderde geleidelijk, de naderbij komende wereldstad weed meer en meer merkbaar. Tuindorpen, fabriekster- reinen en seinhuisjes gleden voorbij. Steeds vaker stopte de trein bij voorstadstations, steeds grooter werd het aanal reiziigers, merk- waardige. buiteogewoon zelfbewuste men- schen, die op luidruchtigen toon met elkaar conVerseerden en van den stillen man in het hoekje van de CQupe niet de minste notitie namen. Uit hun gesprek bleek, dat zij in Ber lin woonden, al was het Lorenz dan niet altjjd mogelijk hun jargon geheel te volgen. Hij voelde behoefte, dien menschen daar, in wier midden hij voortaan zou leven, iets van zijn plannen en hoopvolle verwachtingen te ventellen, maar zijn tong was als verlamd van verlegenheid. Htet geraas der wielen van den vooitsnel- lenden trein veranderde van rhythme, buiten rijden de huizen zich tot steeds grootere blok- ken aaneen, alles veranderde op angstwek- kende wijze. En nu boorde de trein zich door deze steenmassa been, over bruggen en via- ducten, midden in het haft van de wereld stad. Een oogenblik stormde dit alles op Lorenz Burmester toe, voelde hij zich beklemd door deze verbijsterenden chaos van gebouwen, auto's en menschen, maar toen hij zich door de controle had gedrongen, ontwaakte zijn trots over het volbrachte en bijna hardop, in een plotseiing opwellende behoefte om hier- aan uiting te geven, zei hij: ,,Ik hen in Ber lin!" Vlug en veerkrachtig liep hij de trappen af naar den uitgang van het station, waar een plattegrond van de stad zijn aandacht trok Na lang zoeken vond hij Dahlem op de kaart Voor vandaag was het eohter te laat om zich nog naar Dr^Gerold te begeven, want daar hij niet voldoende geld had, zou hij ook dit laatste gedeelte van zjjn reis te voet moeten afleggen en daar waren zeker nog eenige uren mee gemoeid. Lorenz be trad het stationsplein en plotse iing bevond liij zich temidden van het intense verkeer. Het oorverdoovende lawaai, -de files van auto's, trams en bussen verwarden en be- dwelmden hem dermate, dat hij een oogen blik moest blijven staan. Maar reeds de vol gende minuut klemde hij zijn tasch vaster onder den arm en liet hij zich door den onaf- gebroken stroom van voetgangers vocctdrij- ven, doelloos in het .gewirwar van straten en pleinen. Zijn oogen werdten niet moe alles in zich op te nemen. De gigantische bouwwerken... de uitstallingen in de etalages... de duizenden verschillende gezicht.en der voorbijgangers... de verkeerssignalen bij de straatkruisingen... de opflitsende lichtreclames alles was weer zoo nieuw voor hem, zoo wonderlijk. Hij kwam aan de Potsdammer Platz en ondervond voor het eerst, dat Let Verre van eenvoudig was in Berlijn een straat over te steken. En terwijl hij zich verder in de rich- ting van de Brandenburger Tor liet voortdrij- ven, voelde hij, dat hij honger kreeg. Zijn geheele bezit bestond uit vjjfentwintig pfennig. Hij ging een bakkerswinkel hinnen en kocht wat brood. Hier of daar zou hij wel een bank vinden, waar hij kon gaan zitten... BERLIJN OVER DE REDE VAN CHURCHILL. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De laatste rede van Churchill wordt in Duitsche politieke kringen in zoo verre inte- ressant genoemd, dat zij opheldering geeft over de militaire en politieke situatie van Engeland, opheldering, die Duitschland slechts versterkt in- zijn vertrouwen op de overwinning en die de opvatting versterkt, dat Engejand een stellig einde tegemoet gaat. Feitelijk is deze rede, zoo wordt daar ver- klaard, een mengeling van onwetendheid ten aanzien van de politieke en militaire posities van Duitschland en verlegenheid tegenover het eigen volk. In het middelpunt staat de poging, het Efl- gelsche volk er een soort verkl'aring voor te geven, waarom Engeland nie.t voornemens is de Sowjets meer te helpen. Tot deze opvat ting komt men in kringen alhier op grond van den als essentieel opgevatten zin, welke luidt: ,,In velerlei opzicht gelijken de proble- men, waar wij thans tegenover staan, op die, waar wij verleden jaar tegenover geplaatst Waren, toen wij met bloedend hart gedw'on- gen waren bijv. te weigeren, de laatste nog resteerende jachteskaders naar Frankrijk te zenden, aangezien daarvan onze geheele weerstandskracht afhankelijk was." Uit dezen kernzin spreekt een voor het Engelsche volk en voor de Sowjetunie opgesteld pessimisme, teneinde in zekeren zin van te voren al een. weigerend antwoord te geven op de eischen van Moskou. Voor welingelichte Duitsche kringen is het aan geen twijfel onderhevig, dat Moskou het zenden van een expeditiecorps heeft geeischt, onverschillig of dit aan het Kaukakisehe of aan een ander front in den strijd zou worden gefbracht. Het daarop door Churchill gege ven antwoord is, naar men in deze Duitsdhe kringen verklaart, ook in zoo verre interes- sant, dat hij voor de eerste maal de ondeug- delijkheid van het Engelsche landleger toe- geeft met de opanerking, dat het een kleine, onbelangrijke eenheid betreft, zonder bijzon dere militaire ervaring. Churchill had deze bekentenis volgens de Duitsche opvatting eigenlijk moeten aanvul- len met de mededeeling, dat oon die reden een militaire ondersteuning van welken aard ook voor Sowjetrusland niet in aanmerking komt. Dit schijnt, naar mem in het Dij zonder in het licht stelt, het kernprobleem te zijn van zijn redevoering. Wanneer Churchill zeer positieve mededee- lingen doet over de beweerde vermindering van de Britsche scheepsverliezen, geeft men in politieke Duitsche kringen zonder meer toe, dat inderdaad de laatste maanden min der scheeipsruimte tot zinken is gebracht dan in de daaraan voorafgaande. Dit feit moet echter niet worden toegeschreven aan den Engelschen afweer, maar aan de omstandig heid, dat het scheepsverkeer naar Engeland in. het algemeen met 50 pet. achteruit is ge- gaan, omdat een groot deel van de gcheeps- rpimte onttrokken is aan het Engelsche be- drrjifsleven en wordt gebruikt voor andere doeleinden. Hierbij kan het volgens Duitsche opvat ting volkomen onverschillig zijn, of deze ver mindering te wijten is aan de actie van duik- booten en vliegtuigen, of aan andere initia- tieven. In ieder geval echter zal, hetgeen men in dit verband vooral naar voren brengt. Chyrchill ook ten aanzien van zijn optimis- tische mededeeling wel wat anders leeren. zoodra de Duitsche communiqutes over de cijfers van tot zinken gebrachte schepen uit- komen. In kringen van de Wilhelmstrasse wijst men ter karakteriseering- van de rede van Churchill er ook op, dat de politiek van En geland ten aanzien van de Sowjetunie is ge- grond op de -triomfantelijke bewering, dat Engeland een Europeesch zwaard heeft ge vonden, dat het een rustpaus geeft en de mogelijkheid van een geintensifieerde bewa- pening. Dit standpunt is in enkele maanden- ook volkomen veranderd, aangezien Churchill bet thans essentieel moet noemen, den Sow- jetbondgenoot al het Engelsche oorlogsmate- riaal, dat maar beschikbaar is, ter beschik king te stellen om hem maar in staat te stel len nog tegenstand te bieden. Uit de bewa- peningspauze is dus een zoodanige belasting van het Engelsche oorlogspotentieel gewor- den, dat Churchill reeds aali den noodrem trekt. DE INNEMING VAN PETROSKOI. Over het verloop van den strijd verneemt het D.N.B. van officieele Finsche zijde o.m. het volgende: Nadat de Finsche troepen Orae hadden in- genomen, werd de achtervolging in <fe rich- ting van Syvaeri voortgezet. Andere Finsche eenheden vemietigden op 16 September vijandelijke strijdkrachten tus schen Aunaes en Perae. Nu waren de Fin- nen in den rug gedekt en op 18 September Eensklaps bleef hij verschrikt staan, zoo dat een paar haastige wandelaars vluchtig naar hem omkeken. Stel je' voor, dat hij mor- gen dr. Gerold nog niet aantrof. Dat hij nog niet van de reis terug was, of zoo... Ach wat, onzin! Zelfs, wanneer dat onverhoopt het geval modht zijn, zou hij de menschen in de kliniek toch zeker van zrjn komst op de hoogte hebben gesteld. Dwaasheid om zich daar ongerust over te maken. Morgen om dezen tijd zou hij reeds in zijn nieuwen werk- kring zijn ingewijd. Maar toen Lorenz ergens op een hoek een telefooncel ontdekte, vermocht hij toch geen weerstand te bieden aan den wensch zich zekerheid te verschaffen. Hij ging het glazen huisje bininen, bladerde in Let telefoonboek en vond na lang zoeken het gewenschte num- mer. De bediening van het toestel leverde nogal wat moeilijkheden op. Hij las eerst zorgvuldig de aanwijzingen door, alvorens zijn laatste tien pfennigstuk te offeren. Dan wachtte hij. Zijn hand, waarin hij dd hoom hield, beefde. Het eentonige gezoem van het pauzeteeken verwarden hem. Plotseiing klonk in de verte een stem, maar Lorenz. verstond niet, wat deze zei. ..Spreek ik met de kliniek van dr. Gerold in Danism'?" vroeg (lij, terwijl het hart hem "in de keel klopter ,,Nee, hier is de proeftuin van de Land- bouwwinterschool. Dan bent u verkeerd ver bonden." Lorenz staarde verbijstei'd naar het toestel, terwijl zijn hand de hoorn nog steeds omklemd hield. Het was hem, alsof er een wonder moest gebeuren, alsof dr. Gerold rich toch nog zou melden. ,,...Met dr. Gerold, Dahlem. Met wien? Ah, dr. Burmester. prachtig! Ik wacht al op u. Goed aangekomen, ja Uit- stekend, komt u zoo gauw mogelijk hierbeen. Wij zitten tot over de ooren in het werk en kunnen u dus geen minuut langer missen dan noodig is...!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5