>1 remffii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ™r,e"xsztxz 'zzrssz i VICTORIE, No. 10.275 eerste blad VRIJDAG 3 OCTOBER 1941 81© Jaargang Binnenland Buitenland duitschland strijdt VOOR EUROPA. '"a WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN TERNEUZEN, 3 OCTOBER 1941. NEUZENSCHE nvKETENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken rege ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden fr oer post 1,73 per 3 maanden - Bfl vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaar voo, Be°gL jZL** S2,20, overige land™ ,2,65 p.. 3 m.a„d» <r. per po.< - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Cttgeefster: N.V. Firm* P. 3. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Direeteur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. DIT bLd VEBSCH1JNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VKIjnAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. DUITSCH WEERMAC7HTBERICHT 'Het opperbevel van de Duit'sehe weer- maoht maakte gisteren bekend: Aan het Oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Italiaan- sche troepen hebben bij de doq^ hen in den tijd van 28 tot 30 September ten O. van den Dnjepr uitgevoerde omsingeling en vernietiging van Sovjet strijdkrachten meer dan 8000 gevangenen gemaakt en den vijand zware, bloedige verliezen toe- gebracht. Aan het Kareldsche front hebben Fin- sche troepen gisteren in een dapperen aanval van het Zuiden en het Westen uit het aan den westelijken oever van het Onega-meer gelegen Petroskoi (Petrosa- dowsk), de hoofdstad van Oost Karelie, genomen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht militaire installa- ties in Moskou en Leningrad. In den strijd tegen Groot-Britannie hebben gevechtsvliegtuigen in een haven van de Faroer-eilanden gisteren een Itoopvaardijsohip van 2000 brt. tot zin- ken gehracht. Twee groote koopvaardij- scbepen werden in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust door bom- treffers zwaar beschadigd. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog be- langrijke installaties aan de Engeische Oost- eri Zuidkust, alsimede op verschei- dene vliegvelden. Patrouillevaartuigen vielen in het Ka- naal Britscfae motortorpedobooten aan, die d«s nachts een Duitsch konvooi na- derden. Door artillerievuur werd een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere zwaar bescha digd. Britsche bommenwerpers wterpen in den afgeloopen nacht lukraak enkele ibrand- en brisantbommen op verscheide- ne plaatsen in Zu id-West Duitschland. Er ontstond slechts onbelangrijke schade. In een succesrijken strijd .tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heb ben de marine en de luclatmacht in de maand September 683.4(TO brt. vijande- lijke handelsscheepsruimte tot zinken- gebracht. Hiervan werd alleen door duik- booten 452.000 brt. vernietigd. lUlinilllDIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BEKENDMAKING. I Doodstraffen wegens misdryven tegen de Duitsche weermacht. I De weermachtsbevelhebber in Neder- J land deelt mede: ,,Een Duitsch Kriegsgericht moest II wederom een zaak tegen de aanstichters 1 van een in Nederland ontdekte sabotage- 1 en spionnage-organisatie hehandelen. De vier hoofdbeklaagden werden tot g 1 den dood veroordeeld. Aan drie van hen -g 1 werd het vonnis met den kogel voltrok- g 1 ken. De vierde werd wegens geestelijke B minderwaardigheid met levenslange tuchthuisstraf begenadigd. Een aantal andere beklaagden kreeg i B veeljarige vrijheidsstraffen'' De weermachtsbevelhebber in Neder- jj 1 land deelt mede: a ,,Een Nederlander, die een in dienst H van de bezettende macht staanden g 1 Duitsch spoorwegheamhte zonder eenige J aanleiding van achteren neergesehoten g I had, werd door een Duitsch Kriegs- g 1 gericht ter dood veroordeeld. Het von- p nis is met den kogel ten uitvoer gelegd. g ffpiiiiinniii aan haar doel beantwoordt. Uiteraard ligt hetf voornamelijk op den weg van de huis- vrouw, om zich er geregeld van te overtuigen. dat alles nog in orde is. Gewoonlijk is zij het, die de gordijnen neerlaat en weer ophaalt, zoodat het haar gemakkelijk zal vallen om de noodige controle uit te oefenen. Bovendien moet een van de huisgenooten bij tusschen- poozen buiten nagaan, of de verduistering volkomen is. Veiligheid voor alios! Dat is de leuze, waarvan men doordrongen moet zijn. Het gaat niet alleen om onze eigen veiligheid, doch ook om die van anderen. Elke licbt- schijn vomit een gevaar, dat lang niet denk- beeldig Is. Er bestaan goede redenen vpor. waarom de autoriteiten staan op strenge na- leving van de bestaande voorschriften. Licht beteekent gevaar! Begeeft U des avonds ook niet noodeloos op straat. Wanneer gij toch moet uitgaan en in het stikkedonker niet alleen op uw oogen vertrouwt, neem dan een electrische zaklantaam mede, voorzien van een blauw lampje, zooals dit is voorgeschre- ven. Laat het ook niet voortdurend branden; het is voldoende om het af en toe even aan te flitsen, bijvoorbeeld bij het op- of afstappen van een stoeprand. Dit zijn de meest elemen- taire voorzorgsmaatregelen, welke iedereen behoort te nemen, zoowel voor zijn eigen vei ligheid als voor die van de geheeie gemeen- schap. Verduisteren, goed en geheel verduis- teren, is plicht! bewering, dat de Chineezen het verloren ge- bied hebben heroverd dan zal nfen dat niet gelooven, daar zoowel Chineezen als buiten-, landers getuige zijn geweest van de Chinee- sche nederlaag. ELIAS TER DOOD VEROORDEELD. Het Duitsche volks-gerechtshof heeft, naar de pers te Praag meldt, Alois Elias, den vroe- geren voorzitter vart de protectoraats-regee- ling wegens begunstiging van den vijand en voorbereiding tot hoogverraadter dood ver oordeeld. Tevens werden hem de hurgerlijke eererechten voor altrjd ontnomen en zijn ver- mogen geconfiskeerd. Naar uit Tsjechische berichten verder blijkt, heefj Elias een vol- ledige bekentenis afgelegd. ENGELAND'S MILITAIRE MOGELIJKHEDEN. Reade, de militaire correspondent van het Canadeesche blad Toronto Globbe and Mail, schrrjft in de Londensche Daily Mail over den militairen toestand van Engeland. Hoe stelt men zich eigenlijk een Engeische overwinning voor vraagt de correspondent. Alle militaire deskundigen zijn ervan over- tuigd, dat een Engelsch offensief tegen het continent slechts op een catastrophe kan uit- loopen. Engeland is nooit in staat een leger op te stellen, dat sterk genoeg is om den con- tinentalen mogendheden op gelijken voet tege- moet te treden. Wat betreft de Engeische verwachtingen, Duitschland door de blokkade te kunnen over- winnen, schrijft Reade, dat deze zonder uit- werking zal blijven wanneer de Duitsche suc- cessen in het Oosten voortduren. Een Duit sche overwinning op het Sovjetleger, zoo schrijft hij, zou de politiek van het ministerie voor oeconomische oorlogvoering eenvoudig den grond onder de voeten weghalen. Vervolgens waarschuwt Reade voor de, naar hij meent, al te hoog opgeschroefde ver wachtingen, die Britsche deskundigen koeste- ren van de Engeische bommenwerpers met een grooten actieradius, en verklaart, dat de techniek van den Duitschen luchtafweer steeds beter het hoofd weet te bieden aan de aanvalstechniek van de lucht uiti (D.N.B.) V WINTERHULP NEDERLAND. Nederlanders, In den komenden winter zullen weer vele landgenooten een beroep op Winterhulp doen. Ook Uw bijdrage is voor het steunen on- misbaar. Geeft daarom bij de dezer dagen te hou- den Ujstencollecte naar vermogen! VERDUISTER GOFD! WSj staan weder op den drempel van den winter. Voor ons ligt het ondoordringbare duister van de lange, koude nachten, waar van de vliegtuigen gebruik zullen maken om met hun bomnsenlast het luchtruim te kiezen. Elke lichtstraal, die hier beneden waar te nemen is, zal hun als baken dienen op hun tocht, den bestuurdei in staat stellen om zijn koers te bepalen. Daarom is het onze dure plicht, zorg te dragen voor de volkomen verduistering van onze woningen, zoodat er niet de minste licht- schijn naar buiten kan uistralen. Wij moeten volkomen doordrongen zijn van het groote belang voor het algemeen, er kraehtig toe medewerken, dat de verduisteringsmaatrege- len. die zijn vooigeschreven, stipt worden na- geleefd. Tal van menschenlevene kunnen er van af- hangen laten wij dat bedenken. Elke ver duistering, die niet in alle opzichten volkomen is, beteekent een gevaar. Een gevaar voor anderen en ook een gevaar voor ons-zelf. Elke nalatigheid kan zichzelf straffen laten wij dat vooral niet uit het oog verliezen. Er is zqo weinig voor noodig: een punaise. die niet vast genoeg is aangedrukt, een niet opgemerkte scheur in het verduisterings- papierEn het ergste van dit alles is, dat wij het niet eens /.elf kunnen opmerken; doch des te meer valt het buiten op. De tijd van de waarschuwingen is voorbij wanneer het spiedende oog van het blokhoofd een derge- lrjk verzuim opmerkt, volgt onmiddellijk een proces-verbaal. Dit is geen tijd meer, om achtelooze hewoners te waarschuwen. Ieder onzer behoort er zorg voor te dragen, dat dergelijke voorvallen niet kunnen plaats vinden. Men behoort de noodige voorzorgen te nemen en alles geregeld te controleeren, zoodat alle ramen hermetisch zijn afgesloten en er nergens een licht straaltje naar buiten kan dringen. Men vergete niet, dat het ver- duisteringsrnateriaal, hetwelk wij gewoonlijk gebruiken, ten slotte niets meer is dan papier. Vele verduisteringen doen reeds zoo lang dienst, dat de nadeelen van het verduiste- ringspapier zich beginnen te openbaren: het wordt hroos en begint neiging te vertoonen om te scheuren, tengevolge van het voortdu rend op- en afrollen. Dikwijls verkleurt het door sterke inwerking van de zonnestralen en laat het licht door. Zoo kunnen zich vele mogelijkheden voor- doen, waardoor de verduistering niet meer ITALIAiANSCH WEERMACHTBERICHT In zijn weenmaohtsberichts no. 487 maakt het Italiaamsche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afri'kaAan de kust van Cyrenaica hebben Duitsche vliegtuigen een Blenheim be- schoten en gedwongen op zee te dalen. Het vliegtuig is gezonkem. Andere Duitsche vlieg tuigen ondemamen verscheidene aanvailen op militaire doelen in de vesting Tabroek. De vijand deed aanvailen op Betnghasi, waarbij gebouwen beschadigd werden, alsmede op eenige dorpen van Cyrenaica, waar een veld- hospitaal -getroffen werd. Andere Engeische Vliegtuigen bombardeerden Tripolis: eenige particuliere huizen en bet koloniaie zieken- huis werden beschadigd. Oost-Afrika: In het gebied van Gondar pro- heerde een vijandelijfte afdeeling onze stellin- gen te naderen. Met zware verliezen werd zij door een van onze mijhversperringen tegen- gehouden en deor het vuur van de artilierie verstrooid. Vijendelijke vliegtuigen lieten boramen vallen op een van onze versterkte poslties, waarbij licbte materieele schade ont stond. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 1 op 2 Oct. het vliegweld Nicosia op Cyprus. In de Straat van Sicilie hebben zeven van onze jachtvliegtuigen een fo'rmatie van acht Hurricanes aangevallen. waarvan twee wer den neergehaald. PAUL COLETTE TER DOOD VEROORDEELD. Het D.N.B. meldt uit Parijs, dat Paul Co lette, die den aanslag heeft gepleegd.op Laval en Ddat te Parijs door het brjzondere gerechts- hof ter dood is veroordeeld. Naar verluidt heeft ,Colette tot maarschalk Pdtain een verzoek om gratie gericht. DE ONTRUIMING VAN SJANGSJA. Domei meldt uit Tokio: Het Japansche leger in CentraaJ-Ciuna heeft om te voorkomen, dat de Chineesche propaganda eventueel munt slaat uit de ont- ruiming van Sjangsja, hekend gemaakt. dat het doel van den veldtocht in Hoenan niet was de verovering van Sjangsja of andere Chinee sche steden, maar vernietiging van de mili taire macht van Tsjoengking- in de negende oorlogszone. De ervaring heeft geleerd, dat het Japansche leger te alien zijde zonder moeite de provincies Hoenan en Setsjoean kan binnenrukken, daar de Japanners immers in tien dagen meer dan dertig divisies van Tsjoengking in overgroote meerderheid heb ben vernietigd. De ontruiming van het be- zette gebied wordt uitgevoerd, omdat het on- gewenscht is den oorlogst'oestand te doen vo5rtduren, nu de Chineesche boeren druk bezig zijn met den oogst. Ook al gaat de propaganda van Tsjoeng king over tot de bekende propagandistische BEK ENDMAKING. Hansen in het openbaar. De Hohere S.S. und Polizeifiihrer en com- missaris-generaal voor de veiligheid maakt bekend: ,,,C)m alien twijfel weg te nemen, wijs ik er op, dat onder de in alinea 1 van mijn officieele mededeeling van 26 Juni 1941 genoemde open- bare dansgelegenheden, het geheeie dansver- maak, ook van vereenigingen en hesloten ge- zelschappen moeten worden verstaan. Uitsluitend zijn toegelaten het geven van danslessen alsmede het houden van oefen- avonden en bals, voor zoover beperkt tot per- sonen die werkelijk aan de danslessen deel- nemen, staan vermeld in de administratie van den dansleeraar en in het bezit zijn van een leerlingenkaart, waarop staat aangegeven dat de houder het lesgeld voor den loopenden cursus aan den dansleeraar heeft betaald." HET DUITSCHE SPORTFEEST TE AMSTERDAM. Het aantal deelnemers aan het Duitsche sportfeest, dat Zaterdag en Zondag a.s. in het Olympiseh Stadion te Amsterdam op initiatief van den Rijkscommissaris za: worden gehd'uden, belooft zeer groot te wor den. Reeds meer dan vijfhonderd deelnemers hebben ingeschreven. Zooals reeds hekend is gemaakt, is de uit- voering van dit feest opgedragen aan den Duitschen dienstpost. De in hetbezette Nederlandsche gebied werkzame Duitsche organisaties en eenheden zullen deelnemen. Ook zullen verscheidene bekende athleten uit het Duitsche Rijk te gast zijn. Zoo zullen op de 100 meter uitkomen Scheuring, Boenecke, Mellerowicz, Sonntag, Fehrmapn, Zielinski, Neckermann. Van Nederlandsche zijde zal Tinus Osendarp van de partij zijn. Op de 200 meter staat de ontmoeting van Osendarp en Scheuring in het middelpunt van de belang- stelling. Op den 800 meter komt Harbig aan den start met Seibert, Giesen, Kaindl en Grau. Voorts wordt een Zweedsche estafette gehouden, waarin Osendarp op de 300 meter loopt. Ook worden nog verwacht de kcgel- slingeraars Hein, Blask en vermoedelijk ook' Storch. De Rijkssportleider Von Tschamrrier und Osten en de Reichsfachamtsleiter dr. Ritter von Halt zullen het feest door hun tegen- woordigheid opluisteren. Verscheidene eereprijzen Zijn beschikbaar gesteld door den Rijkspostminister, den Rijks commissaris en den Rijkssportleider. De wedstrijden beginnen Zaterdagochtend om 9 uur. Zondagmiddag beginnen om 3 uur de hoofdnummers. De wedstrijden zullen vrij toegankelijk zijn, zoodat ook de minder gesitueerden het sportfeest kunnen bijwonen. De Nederlandsche spoorwegen hebben voorts op Zondag hun tarieven voor de bezoekers van het feest tot de helft verlaagd. De P.T.T. en andere hedrijven in Nederland zullen aan hun personeel faciliteiten verleenen, opdat het in de gelegenheid is, l^et sportfeest te bezoe- ken. Aardappelen: 38A-aardappelen 1% kg. Vervolgens zijn voor het tijdvak van 5 Oct. tot en met 1 Nov. geldig: Suiker: lai-algemeen 1 kg. Koffie-surrogaat122-algemeen 250 gram. Jam: 123-algemeen 500 gram. Bloem, brood of gebak: 124 tfin 127-alge- meen e6n rantsoen. Rijst: D en E-rijst 250 gram. Havermout: 128-algemeen 250 gram. Gort: 129-algemeen 250 gram. Vermicelli of maizena: 130-algemeen 100 gr. Kaas: 131 tfim 134-algemeen 100 gram. Genoemde honnen mogen reeds Zaterdag a.s. worden gebruikt, met uitzondering van vleesch- en vleeschwaren. Na Zaterdag a.s, zijn de volgende bonnen vervallen: 37-brood, 37-vleesch en vleesch waren, 37-melk, 38-reserve (aardappelen), 34 t/m 37 bloem en kaas, C-havermout en rijst, 114 t/m 119-algemeen (suiker, koffie- surrogaat, jam, havermout, gort, maizena of vermicelli). De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het bonaanwijzingsbericht voor de week van 5 t/m 11 October 1941 het vol gende bekend: Aardappelen. Voor aardappelen is aangewezen bon 38A van de nieuw uitgereikte aardappelkaarten, welke recht geeft op het koopen van 1% kg. Aangezien volwassenen twee kaarten ontvin- gen, blijft het wekelijks heschikbare rantsoen voor deze personen S>/2 kg. Kinderen van een leeftijd tot en met 3 jaar, kregen edn kaart, zoodat deze thans wekelijks 1% kg krijigen, in plaats van voorheen 3% kg pet- twee weken, terwijl het rantsoen van per sonen van 14 tot en met 20 jaar nu van 3% kg op 5% kg per week is gebracht. Bloem, brood, gebak. Voor het koopen van tarwebloem zijn de honnen 124 tot en met 127 van de „bonkaart algemeen" aangewezen, welke elk op 70 gram een rantspenf bloem of 100 gram brood, dan wel op den rantsoen gebak recht geven. Deze wijziging brengt geen verande- ring der rantsoenen te weeg, daar vyorheen van elk nummer twee bonnen bestonden, welke dus bp de helft van de op de nieuwe bcnnen verkrijgbare hoeveelheid recht geven. Daar de kleine bonnen van de broodkaart thans recht geven op een half rantsoen bloem, gebak of brood, heeft men toch nog de be- sehikking over een voldoende aantal bonnen voor het koopen van ee'n half rantsoen tarwe bloem, brood of gebak. RijC,t. Voorts zijn van de papkaait voor kinderen de bonnen ,,D-rijst" en E-rijst aangewezen. welke elk recht geven op het koopen van 250 grain rijst, riistemeel, cijstebloem of kindei;- meel (dus geen rjjstgries). In verband hier- mede is er geen havermoufbon van deze pap- kaart geldig verklaard. De havermoutbonnen van de papkaarten dienen bewaard te worden. Kaas. BEEEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Recht!bank te Middelburg is beeedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Hontenisse, de heer J. 'H. van der Veer, ambtenaar ter secretaris dier ge meente. Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements-Recljthank te Middelburg van i October 1941 zijn beeedigd als hulp-officier van Justitie, de waehtmeesters der mare- chaussee B. W. Bruijs te Nieuw Namen, J. W. Rdmgeti's te Sluis', Th. H. van Schooten te Breskens, P. Speijer te Oostburg en F. Voogt te Axel. I DE DISTRIBUTEE VAN RUNDVET. De secretaris-generaal van het departe- ment van landbouw en vissdherij deelt het volgende mede: Uoewel destijds duidelijk is medegedeeld, dat houders van vetkaarten, die op bon 39 van deze kaarten gesmolten rundvet wilden betrekken, deze bonnen bij hun slager dienden in te leveren, is gebleken, dat velen deze bon nen hij hun winkeliers in vleeschwaren of bij hun kruidenier hebben ingeleverd. Dit is ten eenen male onjuist, daar deze laatste categorieen van personen in geen geval voor toewijzingen voor rundvet in aanmerking komen. Derhalve wordt er nogmaals nadrukkelrjk op gewezen, dat nu de met 39 genummerde bonnen van de vetkaarten uitsluitend bij den slager dienen te worden ingeleverd. KOLENSLIK. Gedurende het tijdvak van 1 October 1941 tot en met 31 December 1941 sreven de met „06 h.k.", ,,06 h.k." en ,,07 h.k." gemerkte bonnen als bedoeld in artikel 2, lid 1, onder a van de vaste brandstoffendistributiebesehik- king 1940, recht op het koopen van 10 hi kolenslik. VEKPLIOHTE PRIJSAANDUIDING VAN VASTE BRANDSTOFFEN IN DEN KLEINHANDEL. DE NIEUWE BONNEN. Voor de week van 5 tot en met 11 October a.s. zijn de volgende boanen geldig: f.lrood: 33-4 vier rantsoenen, 38 een half rantsoen. Vleesch of vle'esohwaren: 38-vleesch een half rantsoen, 38-vleesehwaren 66h rantsoen. Melk38-melk 11% liter. Voor het koopen van kaas zijn eveneens bonnen van de „bonkaart algemeen" aange wezen. De aandaeht wordt er op gevestigd, dat de bloembonnen en kaasbonnen, welke nog niet zijn aangewezen, zorgvuldig dienen te worden bewaard. Ten slotte is het aantal artikelen, verkrijg- baar op de honnen, aangewezen voor het koopen van gort, voorioopig uitgehreid met rijstgries en aai'dappeltapioca, van welke arti kelen eveneens 250 gram per bon beschikbaar is., gesteld. TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING IN DEZEN TIJD". Wij vernemen, dat deze tentoonstelling een groot sucoes geworden is. Den eersten dag telde men 292 bezoeksters en bezoekers. Den tweeden dag werd dit aan tal nog overtroffen, cr kwamen er 381. Niet alleen werd het tentoongestelde met heel veel aandaeht bekekem, maar er werden bovendien zoovele. vragen gesteld en zooveel recepten gekocht, dat men gerust zeggen kan, dat deze tentoonstelling haar doel, n.l. de huisvrouw steun te geven in de voedsel- moeilijkheden, volkomen bereikt heeft. De waam. Commissaris voor Zeeland, mr. P. Dieleman, kan dan ook met trots en vol- doening terugzien op zijn besluit deze ten toonstelling in alle groote Zeeuwsche plaat sen te laten komen. YVATEEBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor het diploma Waterbouwkuhdig Op- ziehter slaagden aan het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, de heeren C. G. Bijkerk te Burgh, S. J. L. Dekker en M. C. Duijnhou- wer te Goes, C. J. Dieleman te Zaamslag, W. C. Catshoek te Kerkwerve en P. v. d. Dinde te Ouwerkerk. Afgewezen werden vier can- didaten. De Gemachtlgde voor de Prijzen heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een ieder, die in den klein handel vaste brandstoffen te koop aanbiedt, verplicht wordt deze "waren te prijzen. De prijsaanduiding van vaste brand stoffen, welke voor onmiddellijken verkoop worden gereedgehouden, dient te gesehieden door middel van een prijslijst, welke op dui delijk zichtbare wrjze wordt opgehangen, of ter inzage neergelegd. De brandstoffenhandelaren kunnen voor de naleving van het voorschrift gebruik maken van de prijslijst, welke door of namens den Direeteur van het Rijkskolenbureau wordt uitgereikt, tenminste wat betref die vaste brandstoffen. welke op deze lijst zijn ver meld. Voor de vaste brandstoffen, welke niet op de lijst voorkomen, moet de prijsaanduiding op andere wijze gesehieden. De Beschikking treedt op 13 October 1941 in werking. LUXOR THEATER. „De t rmiweloozjp Eekbhart". Het begon met een koffer, die sprekend op een anderen koffer leek. Eh wat gebeurde er toen? Juist, die koffer werd verwisseld en in den foutieven koffer zaten luchtige dames- dingskes van zijde en van welriekend parfum doortrokken, allerminst normale bagage voor een zenuwachtigen. chocolaujfabrikant, die naar een vergadering aan den anderen kant van de grens moet. Het* gevoic ^s, of liever de gevblgen zijn, verschrikkel-iik. De zakenman zit zonder pits, maar met allerlei onnutte luxe-artikelen in een douanekantoor ergens tusschen land en niemandsland, de filmst.er, met wier koffer- tje hij op de sjouw is, kan niet in haar huis en roept een vriend te hulp, die verloofd is met des zakenmans dochter U begint het al te begrijpen: de verwikke- lingen stapelen op. De vrouw, tevens schoon- moeder, de dochter, tevens verloofde, de an dere dochter, tevens echtgenoote van den armen zondenbok Eckehart, die op kan draaien voor de niet-bestaande slippertjes van zwager-to-be en schoonvader, bespieden en achtervolgen elkaar op de gekste uren en de gekste plaatsen. Is het nog noodig te zeggen, dat dit een lachfilm is van het luchtige BQort, waarin de Duitsche film zeer bedreven is. Een vroolijke vergissingsfilm die nooit ge maakt zou zjjn, als iemand in het begin van het~verhaal er eens rustig hij was gaan zit- ten en het geheeie geval had uitgelegd. Dat gebeurt natuurlijk niet, eii zoo ontstond de stof voor een onschuldig verhaal, niet beter dan vele van zijn soort, en zeker niet slech- ter. Voor jong en oud beteekent deze tirade op de trouw van een model-echtgenoot ont- spanning van een amdsant soort. VOI LE FIETSTASOH TROK DE AANDAEHT VAN VELDWACHTEK. Een dertienjarige jonge Belg, uit Stekene, die door zijn moeder uitgestuurd was om over de grens levensmiddelen te bemachtigen, was in dien opdracht goed geslaagd en reed met zijn fiets op den weg PerkpolderHulst, toen zijn voile fietstasch de aandaeht trok van een rijksveldwachter. Deze belangstelling hleek niet ongegrond, want pakjes chocolade, chocolade-bonbons, pakken gepofte rijst, ge- condenseerde melk e.d. vulden de fietstasch in bonte mengeling. Toen de veldwachter den jongen naar aanleiding hiervan vragen stelde, bleek dat althans de geoondenseerde melk verkoeht was voor 1 gulden per busje, terwijl de officieel toegestane prijs maximum 44 cent per busje bedraagt. Nu was de verkooper, de winkelier E. M. v. H. te Hontenisse, aan de beurt, die echter op het zien van den veldwachter de vlucht nam naar den zolder met een groote doos blikjes gecondenseerde melk onder den arm die hij nog net door het zolderraam op het i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1