ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 10.273 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941 81* Jaargang Buiteniand Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. fl EERSTE VERJAARDAG VAN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden B*j vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amertka 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post A bonne m en ten voor bet buiteniand alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regelfl 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichg's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. j DUITSOHE weermachtsberichten. Hec opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag het volgende extra- bericht bekend: De groote slag bij Kief is geeindigd. In een omsingeling van twee kanten ovi een geweldige oppervlakte is het gelukt de verdediging aan den Dnjepr te ont- wrichten en vijf Sovjet-legers te vemie- tigen, zonder dat ook maar zwakke troe- pendeelen zich aan de omsimgeling kon- den onttrekken. Tijdens de operaties, welke geschied- den in zeer nauwe samenwerking van leger en luchtmacht, werden in totaal 665.000 gevangenen gemaakt, 885 vec'nt- wagens. 3718 stukken geschut en ontel- bare hoeveelheden ander oorlogsmate- rieel buitgemaakt of vemietfgd. De bloedige verliezen van den vijand zjjn weer zeer groot. Hiermede is een overwinning behaaid in een veldslag, zooals de geschiedenis tot dusver nog niet heeft gekend. Het uitbuiten van dit succes is thans in vol- len gang. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Aan het omsingelingsfront voor Lenin grad hebben zware batterijem van het leger op 26 September Sovjet-oorlogs- schepen in de haven van Kroonstad en in het kustgebied ten Zuiden daargan doe It reffend onder vuur genomen. Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in het gebied 8j rondom Charkof en Moskou, alsmede in het brongebied van de Wolga. Gevechts- vliejgtuigen plaatsen voltreffers van zwaar kaliber op een Sovjet-slagschip bij Kroonstad. Naehtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op mili- taire installaties in Moskou. In het zeegebied der Faroer-eilanden heeft de iuchtmacht overdag twee vracht- schepen met te zamen 3300 B.R.T. tot zinken gebracht. Bij pogingen van de Britsche lucht macht om gisteren overdag de Kanaal- kust aan te vallen, verloor de vijand 23 vliegtuigen. Hiervan werden er 17 in luchtgevechten, vier door de luchtdoel- ffi artillerie en twee door eenheden van de Marine neergeschoten. De vijand heeft overdag noch des ffl nachts miiitaire acties boven het Duit- sche gebied ondernomen. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend Uit een van Gibraltar naar Engeland varend konvooi hebben Duitsche duik- booten in aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf schepen, in totaal n.etende 67.000 B.R.T., en een bewakin!gsv_artuig tot zinken gebracht. ffi Verder heeft een Duitsche duikboot ffi in het Zuidelijk deel van den Atlanti- ffl 8 schen Oceaan tankboot van 12.000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ffi raVitailleeringsscheepvaart heeft zoo- ffi doende in de afgeloopen dagen opnieuw a 79.000 B.R.T. door het optreden van duikbooten verloren. S RiEDE VAN ROOSE(VELT OVER ZIJN PLANNEN. Roosevelt heeft in een rede ter gelegenheid van het van stapel loopen van 14 Amerikaan- sche vrachtschepen, naar Associated Press meldt, nadrukkelrjk het licht laten vallen op zijn voomemen ,,de Amerikaansche schepen te beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen". Het Amerikaansche volk in zijn geheel, al- dus de president, kan geen gehoor schenken aan de Amerikanen, die eischen, dat de Ver. Staten de vrijheid ter zee beschermen, maar tegelijkertijd hun schepen in eigen havens houden. De Amerikaansche schepen moeten hun doel nakomen en alle zeeen bevaren. United Press geeft het volgende uittrekjjel van Roosevelt's rede: Na zijn verachting te hebben uitgesproken voor die Amerikanen, die het evangelie van de vrees prediken, zeide hij: Het is onze bedoe- ling de schepen die zeeen te laten bevaren, waartoe zij tenslotte bestemd zijn. Wij zullen deze schepen zoo goed wij kunnen beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen. Het scheepsbouwprogram der Ver. Staten vormt een onzer antwoorden aan de aanvallers, die een slag aan onze vrijheid willen toehrengen. Er zal geen dood van Amerika, van de demo cratic en van den vrede bestaan. Voor de ge- heele wereld moet er eeuwige vrijheid zijn. Daarvoor bidden wij en daartoe verplichten wij ons tegenover de geheele menschheid. ITALLAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het weermachtbericht no. 482 luidt als volgt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der artille rie aan de fronten. Tfjdens aanvallen op (Renghasi en Bardia werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten. Een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tijdens een verkenningsvlucbt in het gebied van Koefra neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere garni- zoen van Quolcheflt, dat sinds 15 April wordt belagerd en welks voorraden levensmiddelen sinds eenige dagen alle zijn uitgeput, bevel gekregen met ingang van 26 September den strijd te staken. Het garnizoen heeft zijn schitterende aanvals- en verdedigingsacties hekroond met een laat3te vermetele uitvals- p.tjging, in het verloop waarvan het numeriek in de meerderheid zijnde strijdkrachten heeft aangeVallen en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. In de andere sectoren van het gebied van Gondar werdeh vijandelijke aanvalspogingen met suc ces afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hehhen aanvallen ondernomen op Agri^ento, Marsala, Trapani, Cagliari en Porto Elmpedocle, waarbij drie burgers werden gedood en acht gewond. De luchtdoelartillerie van Cagliari schoot een vliegtuig neer. Een ander vliegtuig werd door den luchtafweer te Marsala neerpe- haald. In het centrale gedeelte van de Middel- landsche Zee zijn op het oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vloot- formatie, afkomstig Uit de ricfating van Gibraltar. MUNITIE-DIEFSTAL IN NOORD- FRANKKIJK. De miiitaire bevelhebber in Belgie en Noord Frankrijk maakt bekend, dat communisten in den nacht van 22 op 23 September in Noord Prankrgk ontplofbare stoffen uit een opslag- plaats ontvreemd hebben. In den nacht van 24 op 25 Sept. en in den loop van 25 Sept. werden daarop in de omgeving van de plek waar de diefstal gepleegd was, aanslagen ge- pleegd op Fransche treinen en op transport- treinen van de weermacht. Overeenkomstig de bekendmaking van den militairen bevel hebber van 26 Aug. werden dientengevolge Vrijdag twintig bekende communisten gefu- silleerd. (D.N.B.) Zaterdag was bet een jaar geleden, dat het driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italie en Japan werd gesloten. De herinne- ring aan deze gebeurtenis werpt, meldt het A.N.P. uit Berlijn, de vraag op, hoe de uit- Werking van het pact is geweest. Het driemogendhedenpact was gebaseerd op drie groote gedachten. Het wilde de vol ken verbinden, welker idealen en belangen ge- lijk zijn. Het poogde voor de practische poli- tiek van deze staten een gemeenschappelrjke diplomatiek instrument te verschaffen. Ten slotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. A1 deze verwachtingen zijn uifgekomen op een wijze, die Berlijn, Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening ver- vult. Ideologisch heeft het driemogendheden pact de door het nationaal-socialisme ver- nieuwde idee van het Duitsche rijk, de in net fascisme herboren idee van het Imperium Ro- raanum en de oude Japansche keizerlijke idee tot elkaar gebracht; tegenover de geestelijke stootkracht hiervan kan de rest van de wereld niets gelijkwaardigs stellen. Elk van deze wereldheschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dyna- mische kracht, waaraan geen denkend mensch zich kan onttrekken. Haar samenwerking evenwel voor den geestelijken herbouw van de wereld geeft aan de practische politiek der drie mogendheden een rechtmati'gen ethischen grondslag. Het driemogendhedenpact vormt zoowel een begrenzirig als een verbinding, het bevestigt de aanspraak op leiding van de as in het Groot-Europeesche gebied, en de aan spraak op leiding van Japan in het Oost-Azia- tische gebied. Het verse haft voor de eerste maal het be- grip eener ordenende macht en het vferzekert voor de motiveering en de handhaving van deze aanspraak de wederkeerige ondecsteu- ning van de drie mogendheden. Noch zijn po- litieken noch zijn miiitaire factoren dragen een agressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn bestaan hebben dit op in- drukwekkende wijze aangetoond. De politieke bepalingen van het verdrag waren van tevoren zoo opgesteld, dat zij op andere volken niet afschrikwekkend, maar aantrekkend moesten werken. Het driemogendhedenpact wilde geen geheim politiek document zijn, welke uitein- delijke doeleinden in het duister lagen. Het zag af van breedvoerige argumentatie en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het gezonde verstand. Het indrukwekkende aantal landen, dat zich de laatsite twaalf maanden bij het drie mogendhedenpact heeft aangesloten, bewijst, dat deze bedoeling is begrepen, de diploma tieke geschiedenis kent geen gebeurtenis, waarin- een staatsverdrag een dergelijke aan- trekkingsJcracht heeft uitgeoefend als het driemogendhedenpact. Slowakije, Hongarije, Roemenie, Bulgarije, Kroatie, zagen elk voor zich in, dat hier voor de eerste maal in de Europeesche geschiedenis een practische mo- gelijkheid geboden werd hun politiek in een verband tezanien te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaangevende groote mogendheden van Europa. In het drie mogendhedenpact werd de nieuwe Europee sche cudening niet gedicteerd, maar opge steld. Het veroorloofde de volledige ontwikke- hng del nationale mogelijkheden, de volko- men vervulling van den wensch naar politieke zelfbesenikking en naar gelijktijdige econo- mische samenwerking van alien met alien. De in het driemogendhedenpact verbonden Europeesche staten bezegelen thans hun wensch naar politieke samenwerking door de wapenbroederschap op de slagvelden van het Oosten. Zij stcijden daar schouder aan schou- der om hun gemeenschappelijk opbouwend werk eens en voor altijd te beschermen tegen de krachten der verwoesting. In den Euro- peescher. sector is daarmede van de onder- teekenende mogendheden van het drielanden- paet een onwrikbare lotsgemeenschap ont- ttaan. Wat voor de Oostelijke periferie van Europa geldt, waar Duitschland de strijden- den aanvoert, geldt voor den Zuidelijken rand van het continent, waar Italie den voornaam- e•"en last van den strijd draagt. Het driemo gendhedenpact maakt de Middellandsehe Zee weer tot een Europeesche zee en de levens- rrimte van de Middellandsehe Zee weer tot een Europeesche levensruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwe'k de Middfellandsthe Zee een zee zonder historic zou zijn. Aan de kusten van de Middellandsehe Zee rtaan thans Duitsche en Italiaansche solda- ten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een gebied te herwinnen, dat aan Europa op nauwelijks minder kunstma- tige wijze was ontvreemd als het Europeesche Ruslano. Evenals in Europa Zijn ook in Oost Azie de denkbeelden van het driemogendhedenpact r.eer en meer tot richtsnoer van een practi sche politiek geworden, welke door Japan k: achtj'g geleid, door de instemming van Dritschland en Italie wordt gesteund. De ei'kenning van Nanking door de as was daar- bij een even beiangrijke gebeurtenis als de geslaagde Japansche bemiddeling in het con flict tusschen Thailand en Indochina en later de miiitaire samenwerking tusschen Frank- lijl. en Japan in Indpchina, welke met volle dige instemming van Vichy tot stand kwam. Met het verleenen van bepaalde miiitaire lechten aldaar is de ip het driemogendheden pact reergelegde aanspraak van Japan op leiding in Oost Azie voor de eerste maal ook er kend door een mogeridheid die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeenkomst behoort. Militair gezien streeft het driemogendhe- denpac: het doel na elke nieuwe uitbreiding van den oorlog te bemoeilijken. EVenals het politieke deel der overeenkomsten een uitnoo- diging tot alle landen om medewerking be- helsde, die geneigdheid vertoonen tot het- vor- men van een nieuwe ordening, wilde het mi iitaire deel een waarschuwing richten tot alien het werk niet te verstoren. Deze waar schuwing is niet onopgemerkt gebleven. De miiitaire defensieVe clausules van bet drie- ncgendhedenpact vormen thans een factor waaraan niet is te ontkomen in de overwe- gingen van hen, die verlangen naar een uit breiding van den oorlog over de geheele wereld. De uitdager weet thans, welke de reactie zou zijn van de landen, die in het drie mogendhedenpact zijn vereenigd. Het driemogendhedenpact ten slotte heeft zich welen te handhaven doordat het midden in den oorlog den eersten steen ldgde voor den opbouw van een veiligen en blijvenden vrede. Het is geworden tot het getimmerte er, de omlrjsting van de politieke toekomst van een geheele reeks volken in twee wereld- deelen. Steeds krachtige heeft men de in het driemogendhedenpact neergelegde gedachte gezien als de Magna Charta eener nieuwe betere wereld. Hier werkte een natuurwet, welke een discipline van staatslieden wist om te zetten in practische constructie die ten voordeele zijn van alle betrokkenen. Het drie mogendhedenpact weet zich te handhaven om- dat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote verband van het leven der staten on- derling in het oog houdt, zonder welke onze kleiner geworden wereld op den duur niet kan bestaan. MILITAIR RECHTER IN BELGlE AANGEKLAAGD. De gewezen hoogste Belgische miiitaire rechter Ganshoff van der Meersch, die ver- antwoordelijk is voor de deportatie en gevan- genneming van duizenden Belgische staats- hurgers na het uitbreken der vijandelrjkheden op 10 Mei 1940, is thans ondanks hevig verzet van het openbaar ministerie voor de Kamer van, het Hof van Appel te Brussel moeten verschijnen, waar de advocaten der civiele aanklagers het onomstootelijk bewijsmate- riaal voor de schutd van Van der Meersch leverden. In het omvarigrijke materiaal wordt geconcludeerd, dat de rechter illegaalen lichtvaardig heeft .gehandeid en. dat hij in strijd met het K. B. van 10 Mei 1940 zijn post op het miiitaire gerechtshof bij het opper bevel van het leger heeft verlaten. Het ge rechtshof wordt om deze redenen verzocht, den verdachte door de bevoegde instanties gerechtelijk te vervolgen. De Kamer van het Hof van Appel heeft daarop bekend gemaakt dat zij zich op 1 October definitief over het geval-Ganshoff van der Meersch zal uitspre- ken. De Belgische pers heeft haar hevigen veldtocht tegen den rechter weer in vollen omvang hervat en eischt de strenge veroor- deeling van verdachte TOENEMEND AANTAL RADIO- LUISTERAARS IN DUITSCHLAND. Het aantal radioluisteraars is ook in den oorlog voortdurend toegenomen. Van drie Duitsche huishoudens hezitten er thans reeds twee een ontvangtoestel. Vap de groote Duit sche steden wordt niet in Berlijn, maar in Dessau de grootste belangstelling voor de radio aan den dag gelegd, t.w. 88.7 radioluis teraars op 100 huishoudens. Voor Berlijn be- dr&agt dit getaal 78.7. Ook op het plattelamd wint de radio steeds meer veld en wordt de voorsprong van de steden steeds kleiner. DE REORGANISATIE VAN DE PERS. Een oiulerhotwi met den heer M. BJokzijl. De papierbeperking welke een gevolg is van de Engelsche hlokkade, heeft, zooals reeds is gemeld, tengevolge, dat met ingang van '1 October een zeker aantal dag- en nieuws- bladen zal ophouden te verschijnen, daar er voor al deze honderden nieuwsorganen, welke ons land telde, niet voldoende papier meer aanwezig is. Tijdens een onderhoud van den redacteur van de V.P.B. met den heer Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling" persweizen van het departement van volksvoorlichting en kuns- ten, tevens voorzitter van de commissie voor pers-reorganisatie, heeft deze den bedoelden maatregel nader uiteengezet. ,,Er verschenen in Nederland ongeveer 140 dagbladen hun zgn. kopbladen inbegrepen", aldus de heer Blokzijl. „Hiervan zal een deel moeten verdwijnen. Er waren voorts onge veer 650 eenige malen per week verschijnen- de bladen, zgn. nieuwsbladen, waarvan een zeker percentage izal blijven bestaan. De gratis-advertentiebladen, die een emstig na- deel waren voor de bonafide-dagbladen en voor andere waardevolle organen van de open- bare meening, zullen alle verdwijnen. Ook zal het aantal tijdschriften aanmerkelrjk moeten worden beperkt. Van deze soort uitgaven bestaan er ongeveer vierduizend. Rekent men daar de vereenigingsbladen nog bij, dan komt men op een getal van tienduizenden. Laatst- genoemde bladen hooren echter meer thuls op het terrein Van den gemachtigde voor de niet-oeconomische vereenigingen en stichtin- gen, dan bij het perswezen. Practisch zal de papiemood dus ten ge- volge hebben, dat, nu wij het papjier moeten distribueeren, gedurende den tijd van den oorlog de overtollige bladen geen papier meer kunnen krjjgen en van bet voor hen nog voor- radige papier geen gebruik meer mogen maken, dus met ingang van 1 October a.s. niet meer izullen verschijnen. De commissie voor pers-reorganisatie heeft in overleg met de voor de papierdistributie competente Duitsche en Nederlandsche in stanties een diepgaand onderzoek ingesteld, welke bladen thans nog voor papierlevering in aanmerking kwamen. Zij is daarbij uitge- gaan van het standpunt, dat ons land na deze reorganisatie zoo rationeel mogelrjk moet worden Voorzien van het nieuws uit binnen- en buiteniand, zooals wij gewoon zijn, dat uit de couranten te vememen. Hiertoe was het noodzakelijk een soort van rayonverdeeling in te voeren. Daardoor komt een einde aan het bestrijken van elkaars gebied, zooals dat tot dusver door tal van dag- en nieuwsbladen geschiedde. Het was bijv. een bekend ver- schijnsel, dat men in verscheidene plaatsen van ons land op bepaalde dagen dikwijls vier, vijf of izelfs meer plaatselijke- of streek- organen in zijn bus kreeg. Het spreekt van- zelf, dat dit een hemeltergende papierver- spilling was, welke in een tijd als deze papier is een Van de belangrijkste grond- stoffen in onze maatscbappij op geen enkele wijze is te rechtvaardigen. Misstanden, Ook zonder deze directe oorlogsnoodzaak zou er op een goeden dag moeten worden in- gegrepen, want het betrof hier misstanden, welke reeds jarenlang met toenemende onge- rustheid waren gesignaleerd. Tijdens het onderzoek van de commissie bleek, dat er slechts zeer weinig bedrijven waren, welker dag- of nieuwsbladuitgaven zelf rendabel waren. Al deze blaadjes concurreerden elkaar dood. wat tenslotte de slechtste gevolgen had, zoowel voor den lezer als Voor den journalist, voor het bedrijfspersoneel en niet te vergeten voor den adverteerder. Er werd gewerkt met advertentieprijzen welke nergens naar leken, terwijl de adverteerder in zooveel organen moest adverteeren, dat hij ondanks de lage prijizen, toch nog op veel te hooge kosten kwam. Oeconomisch leVert deze noodzakelijke be- perking dus zeer zeker groote voordeelen op. Misschien zal het overigens in de toekomst weer mogelijk blijken tot een uitbreiding van het aantal persorganen over te gaan. De on- gezonde toestanden, welke wij thans hebben aangetroffen, konden echter geen langer uit- stel verdragen. In Noord- en Zuid-Holland troffen wij b.v. plaatsen aan, waar letterlijk tientallen dag- en nieuwsbladen uitkwamen. Na deze reorganisatie zal het er in feite op neerkomen, dat ons perswezen is geconcen- treerd. De^e maatregelen, aldus de heer Blokzijl, zijn van zeer ingrijpenden aard. Men mag ze echter op de Jiierboven omschreven gronden niet te zeer beoordeelen naar hun onmiddel- lijke gevolgen. In de reorganisatie-conimissie hebben deskundigen er een diepgaande studie van gemaakt, hoe de gevolgen van deze con- oentratie het beste zijn op te vangen. De Voorbereidende maatregelen daartoe zijn thans ver genoeg gevorderd om er eenige mededeelingen over te kunnen doen. O.a. wordt de commissie voor reorganisatie in staat gesteld door middel van een steun- fonds eventueele slachtoffers van de concen- tratie tegemoet te komen en bepaalde bedrij ven, die zulks noodig hebben, over de moei- lijkheden heen te helpen. Het zal mogelijk zijn, velen, die thans worden getroffen, weer aanstonds in een soortgelijk bedrijf tewerk te stellen. In andere gevallen zal een her- scholing noodig zijn om hen in andere beroe- pen te plaatsen. Tenslotte is het gelukkig zoo, dat er in bijna alle beroepen een sterke vraag naar werkkrachten bestaat. 4 Allen, die vragen of verzoeken om inlich- ti'ngen over deze kwesties hebben dit geldt zoowel voor uitgevers als joumalisten, tech- nisch- en kantoorpersoneel 1 moeten zich wenden tot het bureau van de commissie voor persorganisatie, Smidswater 2, Den Haag. In verscheidene gevallen, zoo besloot de heer Blokzijl, is het ons mogelijk gebleken, reeds aanstonds een concentratie tot stand te brengen door bladen bij elkaar te voegen. Ook hebben de uitgevers hiertoe zelf reeds het initiatief genomen, doordat zij met voor- stellen kwamen van soortgelijke strekking. Tot de vraagstukken, welke wij nog moe ten oplossen, behooren ook de moeilijkheden, waarin sommige kleinere gemeenten zullen komen, waar het betreft de verspreiding van hun distributie-nieuws. Waarschrjnlrjk zal de oplossing moeten worden geVonden door het onderbrengen van dit nieuws in grootere streekbladen, door het uithangen van bulle tins, of in dorpen door den ouderwet3ehen stadsomroeper. Hoe hard de hier geschetste maatregelen in vele gevallen ook schijnen het is nu eenmaal niet raadzaam te raken aan het ge- liefkoosde krantje van den Nederlander, waaraan hjj reeds zooveel jaren is gewend het gaat hier alleen om de vervulling van een oorlogsnoodzaak, welke als goed gevolg heeft, dat zij de gezondheid van het Nederlandsche perswezen ten goede komt. Dat is ongetwijfeld een belang van de eerste orde. BRITSCHE VLIEGERAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver schenen, zulks in onderscheid met vorige da gen, weer eenige Engelsche vlie'gtuigen boven ons grotidgebied. De meeste neergeworpen brisant- en brandbommen vielen op het open veld en richtten geen scliade van eenige be- teekenis aan. Op een enkele plaats echter werd een huizenblok getroffen en werden zeven woonhuizen grootendeels verwoest. Hierbij werden helaas drie personen gedood en elf gewond, terwijl nog eenige personen ver- mist worden, zoodat mogelijk het getal ier slachtoffers nog stijgt. ZEVEN JAAR NATIONALE JEUGDSTORM. Uitreiking van eei»|4raagteeli»iis. Ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van den Nationalen Jeugdstorm zijn Zater dag in het geheele land eeredraagteekens uit- gereikt aan de ongeveer 1200 stormers en stormsters, die reeds vodr 10 Mei 1940 hun plaats in deze jeugdorganisatie hadden inge- nomen. Deze dag droeg, meldt de corr. van ,,De Telegraaf", in Amhem, de plaats van de oudste jeugdstormgroep, een brjzonder karak ter door de aanwezigheid van den boofdstor- mer C. van Geelkerken, die van deze stad uit per radio de plechtigheid over het geheele land leidde. Na een marsch door de stad stelde de groep Amhem van den Nationalen Jeugd storm, bestaande uit twee vendels, ongeveer 200 jongens en meisjes en een tamboers- en hoomblaZerscorps, zich in de bovenzaal van Musis Sacrum op, waarna omstreeks kwart over drie hoofdstormer Van Geelkerken arri- veerde. Onder de eeregasten bevonden zich o.m. de IB. D. M. Referentin dr. Jutta Riidi- ger, leidster van de (B. D. M. in Duitschland, Hauptmann-Fiihrer dr. H. Lindenburger, lei- der van den Hitler-Jugend in Nederland, Gau- fuherin W. Hagemense. leidster van de B. D. M. in Nederland, banheer J. W. Gerlings, waamemend stafchef, schepene L. van Eck, hoofd van meisjes-aangelegenheden in den Nationalen Jeugdstorm, schout Mart Jansen, organisatieleider van den Nationalen Jeugd storm, Ober-Stammfuhrer G. Frohner, Kornet Hasewinkel, gewestelijk leider van het ge- west I. De bijeenkomst werd geopend met zang, waama kompaan Knaap, streekleider, een overzicht gaf van de historie van den Natio nalen Jeugdstorm. Hij zeide, dat de jeugd storm direct na 10 Mei 1940 vastberaden den strijd had aangebonden om de harten van de Nederlandsche jeugd. Grooter en strijdvaardiger dan ooit staat nu na twee jaar de jeugdstorm. Een toename van 1200 tot 15.000 leden in e£n jaar tijd was het resultaat van een onverflauwden inzet. In den zomer van 1934 ontving de hoofdstormer Van Geelkerken van den leider der N. S. B., de opdracht een jeugdorganisatie te stichten, die in grondslag en richtlijnen door haar or- ganisatie geschikt zou zijn om op den duur de geheele Nederlandsche jeugd te omvatten. Reeds op 3 October kon de eerste groep in Amhem gelhstalleerd worden, aldra -gevolgd door meer in geheel Nederland. Nadat de Hooge Raad 27 Januari 1936 had beslist, dat doel en streven van den Nederlandschen Jeugdstorm een staatkundig streven vertolk- ten, werd de organisatie den volgenden dag op order van den organisatieleider ontbonden. Maar op 1 Februari kwamen te Hilversum dertig leiders bijeen, waarbij besloten werd een nieuwe vereeniging onder den naam Nationale Jeugdstorm op te richten. De groei van deze organisatie ging weer ongestoord verder. De tegenwerking werd echter steeds feller en om erger te voorkomen werd de Nat. Jeugdstorm in Februari 1940 opgeheven, om in Juni d.a.v. opnieuw te worden opge- richt. Sindsdien wordt op, voile toeren ge werkt. Een der belangrijkste gebeurtenissen noem- de spr. de bijeenkomst te Breslau, waar de jeugdstorm met een afvaardiging van veer- tig stormers en stormsters zijn plaats in het front van de Europeesche jeugd heeft inge- nomen. Vervolgens hield hoofdstormer Van Geel- i kerken, ingeleid door opperkompaan H. Gan- j senkolk, zijn radiotoespraak. De heer Van Geelkerken wees er op, dat de jeugdstorm de geheele Nederlandsche jeugd wil samenvatten in ebn jeugdorganisatie met e6n ideaal. De jeugdstorm heeft in 1934 tot 1940 een zeer bewogen leven gehad. De leden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1