Strijd en Overwinning SCHOOLBEHOEFTEN. Last van Uw zenuwen? Binnenland Gemeente TERNEUZEN. Oe wnd Burgemeestar aer gemeeme it'RNEUZfcN OPENBARE BEKENDMAKING. Officieele publicatie van den Directeur der directe belastingen, invoerrecbten en accijnzen te Breda. Bepalingen omtrent dekking van het vervoer van goederen in het gebied langs de Belgische grens. FEUILLETON Dr. Burmesters levering van Schoolbehoeften voor de openbare lagerejscholen A, B en C en de openbare^school voor uitgebreio lager onderwijs voor het dienstjaar 1942. LANDVERRADERS. X EEN HOLLA NDSCHE JONGEN O 's-Avonds tandverzorging met is een gebod voor de gezondheid Mijnhardt's Zenuwtabietten brengt liet volgende schrrjven d.d. 22 Sept. 1941 van den wnd. Directeur der directe be lastingen, invoerrecbten en accijnzen voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant ter open- bare kennis: „De Directeur der directe belastingen, in voerrecbten en accijnzen te Breda: Gelt op artikel 3 eerste lid, letter a van het Besluit van den wnd. Secretaris-Generaal van bet Departement van Financien d.d. 14 Mei 1941 tot toepassing van de wet van 31 Decem ber 1915 (Stbl. No. 533), boudende bepalingen betreffende bet vervoer en de nederlage van goederen (Ned. Staatscourant van 3 Juni 1941, No. 105); Heeft besloten: De aanwijzing van goederen, voorkomende onder letter b van zijn beschikking d.d. 4 Juni 1941, No. 45/119, te vervangen door: b. zout, gedistilleerde dranken, wijn, bier, limonade, spuit-, mineraal- en bronwater, verscbe melk, gist, tabak en tabaksfabri- katen c. alle andere goederen, behalve die, welke naar hun aard bestemd zijn om, al dan niet verwerkt of bewerkt, te dienen voor consump- tie cj^>or mensch of dier". Terneuzen, 24 September 1941. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERHNDE Wnd. Het plaatselijk Hoofd van Politie in den zin der Wapenverordening der gemeente Terneu zen maakt bekend, dat thans ook onder meer het onder zich hebben van slag- en stoot- vvapenen, welke bestemd zijn om op arglis- tige wijze te worden gebruikt (b.v. degen- stokken, ploertendooders en boksbeugels), op grond van het bepaalde van artikel 11 (1) verboden is, terwijl ook thans voor het onder zich hebben van alle soorten alarmpistolen een vergunning vereischt is. Degene, die in strijd met de bepalingen der (Wapenverordening bovengenoemde wapenen onder zich heeft, wordt ingevolge artikel 2 (1) der Verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde, no. 138/1941 gestraft met den dood, met levenslange tuchthuisstraf of tijdelijke van ten minste een jaar, doch van ten hoogste 15 jaar, in gevallen van lic'hteren aard met ge- vangenisstraf vein ten hoogste 5 jaar. Degene, die echter voor een October 1941 alarmpistolen of bovengenoemde slag- en stootwapenen bij de politie inlevert, zal, inge volge artikel 23 van het Eerste uitvoerings- besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie ter zake het onbe- voegd onder zich hebben van genoemde wape nen, niet worden vervolgd. Worden na 1 October 1941 nog alarm pistolen of slag- en stootwapenen, welke be stemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt, in het bezit van personen aange- troffen, die daartoe niet bevoegd zijn, dan zullen de bepalingen waarbij zulks strafbaar is gesteld, in voile gestrengheid worden toe- gepast. Terneuzen, 24 September 1941. Het Plaatselijk Hoofd van Politie, C. VERLINDE, wnd. No. 45/184. Breda, 22 September 1941. De Directeur der directe belastingen, in- voerrechten en accijnzen te Breda; Gelet op artikel 3, eerste lid, letter a, van het Besluit van den wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Financien d.d. 14 Mei 1941 tot toepassing van de wet van 31 December 1915 (iStbl. No. 533), houdende bepalingen betreffende het vervoer en de nederlage van goederen (Ned. Staatscourant van 3 Juni 1941, No. 105); Heeft besloten: De aanwijzing van goederen, voorkomende onder letter b van zijn beschikking d.d. 4 Juni 1941, No. 45/119, te vervangen door: b. zout, gedistilleerde dranken, wijn, bier, limonade, spuit-, mineraal- en bronwater, versche melk, gist, talbak en -tabaksfabrikaten c. alle andere goederen, behalve die, welke naar hun aard bestemd zijn om, al dan niet verwerkt of bewerkt, te dienen voor consump- -tie door mensch of dier. De Directeur, ELBERS. Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden.) 6 De wetenschap, dat zij tenslotte echter niet geheel alleen achter bleef, dat Maria er nog was, aan wie ze al haar zorgen en moeilijkheden zou kunnen toevertrouwen, stemde haar weliswaar wat geruster, maar het was toch met een zwaar hart, dat ze haar man, die het afscheid zoo kort mogelijk maakte, nawuifde tot hij in een kromming van den weg uit het gezicht verdween. Ook Borenz was dit begin van zijn tocht zwaarder gevallen dan hij verwacht had. Het was hem te moede, of hij hier iets dierbaars achter liet, dat hij nooit meer zou terug zien. Was het de plaats zelf, waaraan hij zich, niettegenstaande zij hem verre van gastvrij had opgenomen, in dien betrekke- lijk korten tijd zoo gehecht had? Hij wierp een laatsten blik op het landschap, op het heerlijke bosch, waarin hij in moeilijke uren zoo vaak een toevluchtsoord had gevonden. Wat later, op een iets hooger gelegen punt nog eenmaal omkijkend, zocht hij het huis, waarin hij de zijnen had achter gelaten. Uit den schoorsteen steeg een smalle rookpluim loodrecht omhoog. Het leek hem een laat- ste waarschuwende groet. Hij meende Maria te zien, hoe zij aan het fornuis stond, bezig koffie te zetten voor het ontbijt. Wellicht was intusschen ook het circus wakker ge- worden en schalden de stemmen van het drie- De Burgemeester van TERNEUZEN zal uiterlijk '13 October 1941, des namiddags 3 uur, op het gemeentehuis aldaar prijsopgaaf inwachten voor de De. voorwaarden enz. liggen op de gemeente secretarie ter inzage, alwaar tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Terneuzen, 24 September 1941. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLJNDE, wnd. DE VLEESCHVOORZIENING IN BELGlE WORDT VERZEKERD. Ten einde de vleeschvoorziening van de bevolking in de z.g. „moeilijke maanden", d.i. de periode tusschen Maart en Juni 1942 te kunnen verzekeren, is thans een voorraadplan opgemaakt, waarbij het inblikken en invrie- zen van samen 50.000 stuks vee wordt voor- zien. SOVJET-GOUD NAAR DE VER. STATEN. Het D.N.B. meldt uit Washington: De minister van financien Morgenthau, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-unie de laat- ste dagen goud ter waarde van vijf millioen dollar naar de IVereenigde Staten heeft ge- zonden. Door deze goudzending wordt de helft der leening ten bedrage van tien mil lioen dollar terugbetaald, welke de Ameri- kaansche regeering een maand geleden aan de Sovjets heeft verleend. SOWJET-AANVAELEN TEN OOSTEN VAN SMOLENSK AFGESLAGEN. Bij Poltawa mislukte tegenaanvallen der Sowjets. In het gebied van Poltawa hebben de Sow- jets in den loop van Maandag getracht, den verderen opmarsch der Duitsche troepen door sterke tegenaanvallen tot staan te bren- gen. Ter ondersteuning van hun aanvallen wierpen zij artillerie, pantserwagens en een pantsertrein in den strijd. Alle Sowjet-aan- vallen werden met zware verliezen afgesla- gen. De Duitsche troepen hebben in deze ge- vechten dertig Sowjet-pantserwagens vemie- tigd. Bij een aanval op een station in de nabij- hedd van Charkow, waar 15 transporttreinen stonden, hebben Duitsche gevechtsvliegers ongeveer 150 spoorwagons vemietigd. Dezelfde formatie vernielde later op een apder station een transporttrein. In een an- deren trein, die met brandstof geladen was, werd brand veroorzaakt. De tankwagens ont- ploften en brandden geheel uit. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Duitsche troepen op 22 September in succesrijke gevechten verder opgerukt. Op verscheidene plaatsen trachtten de bolsjewis- ten met felle tegenaanvallen, die door tanks werden gesteund, het Duitsche oprukken tegen te gaan. In den loop van deze gevechten werden door de Duitsche troepen 2000 ge- vangenen binnengebracht en 34 sowjettanka vemield. Sowjet-aanvallen ten Oosten van Smolensk afgeslagen. Naar van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, zijn Maandag in den centralen sector van het Oostelijke front in succesrijke gevechten Sowjet-tegenaanvallen afgeslagen. De bolsjewisten verloren in een divisie-sec-' tor zes pantserwagens, waarvan drie van 52 ton. Een der pantserwagens werd door een Duitschen duikbommenwerper vernietigd. Naar het D.N.B. verder van deskundige zijde verneemt, zijn onder geweldige verliezen aan menschen en oorlogstuig bolsjewistische aanvallen ver ten Oosten van Smolensk op Duitsch vuur gestrand. Talrijke Sowjet-een- heden hebben tweederde en meer van hun amvang bij deze pogtng om storm te loopen op de Duitsche linies verloren. De bolsjewis ten stormden ietterlijk over de lijken der ge- sneuvelden heen het Duitsche vuur in. Over- al zijn zij teruggeslagen. Het is volkomen onjuist om te spreken van een succesrijk bols- jewistisch offensief, zooals Londen doet. Het officieele Moskousche nieuwsbureau, zoo ver- klaart men verder, weet zelfs niet eens iets van deze beweerde bolsjewistische successen. Thans is huis aan huis verspreid een bro chure over ,,Landverraders" door Max Blok- zijl. In een voorwoord wijst N. Oosterbaan er op, dat landverraad een der afschuwelijkste misdrijven is, wel'ke men op Gods aardbodem kent. Het is gelijk te stellen met roofmoord met voorbedachten rade en, evenals tal door de kamers. Ja, ondanks alles, was dit onibeteekenende dorp temidden van bergen en bosschen hem lief geworden. IHoe graag zou hij hiervoor altijd gebleven zijn! Zijn handen omklemden steviger den stok. Hij keerde zich om en vastberaden richtte hij zijn schreden naar het Noorden. Daar in de verte lag de grens van Bohemen en honder- den kilometers verder, ergens achter de ber- gen en bosschen lag Berlijn. Daarheen leidde nu zijn weg, daarop moesten zijn blik en zijn wil nu gericht zijn. Op de toekomst! t Dag aan dag wandelde Lorenz Burmester lar.gs de eindelooze wegen zijn nieuwe toe komst tegemoet. Van het eerste ochtend- gloren tot het vallen van den avond liep hij door regen en wind, door zonneschijn en weerlicht. Ja, het was een heilige pelgrimstocht, waaraan hij zich geheel overgaf. Onstuimig klopte zijn bloed, een wonderbaarlijke kracht dreef hem voorwaarts en liet zijn wil zege- vieren over alle opstandigheid en zwakheden van zijn, voor een dergelijke sportieve presta- tie onvoldoende getraind lichaam. Hij wist het: als deze taak, welke hij zich had opge- legd, volbracht was, als hij aan het eind was van dezen, aan energie en doorzettingsver- mogen zoo veel eischenden tocht, dan zou hij de proef van zijn leven hebben doorstaan. Dan kon hij het nieuwe leven, dat hem wacht- te, met voldoening aanvaarden, dan was hij waardig terug te keeren in een maatschappij, die hem oneindig veel meer zou geven dan zij tot dusver ooit geboden had. Er kwamen echter ook uren, waarin cen diepe innerlijke vermoeidheid zich van hem meester maakte, uren, waarin hij aan het nut van zijn onderneming begon te twijfelen. Was het geen dwaasheid, dat hij zich als een deze, als regel met hetzelfde laaghartige oog- merk, n.l. het verkrijgen van geldelijk gewin bedrevem. Wie dit misdrijf begaat, is naar eeuwenoude rechtsovertuiging des doods schuldig. Daaruit volgt, dat men, alvorens een ander van landverraad te betichten, zich ter dege rekenschap moet geven van den ernst en de draagwijdte zijner beschuldiging en dat zon- der overtuigende bewijzen deze beschuldiging nimraer mag worden uitgesproken. Verzuimt men dit en rooft men de eer van zyn naaste uitsluitend en alleen op grond van het feit, dat deze een ander inzicht heeft in de belangen des lands, zoo is men eerroover en reikt zichzelven een brevet van karakter- looshejd en misdadigheid uit. Het is diep te betreuren, dat een belangrijk deel der volks- genooten zich voor een dergelijk verachtelijk en karaktertoos. bedrijf leent en tegen eigen overtuiging in de heiligste gevoelens van an dere Nederlanders zonder ophouaen scbendt. In de brochure geeft Max Blokzijl zijn oor- deel over de lieden, die deze eerroof zonder eenig gewetensbezwaar plegen en daarbij zich zelf de lauwerkrans van het ware Nederlan- derschap op het hoofd wagen te zetten. Daarnaast schetst Blokzijl, zonder een blad voor den mond te nemen, de situatie hier te lande, zooals hij die na een afwezigheid van 25 jaar in den vreemde, vond. In het land, waar hij als correspondent van een onzer grootste dagbladen zoo lang fleeft gewoond, n.l. in Duitschland. had hij reeds lang geleden de Nederlanders in e6n organi- satie vereemigd en eendracht zien groeien waar vroeger de grootste verdeeldheid heerschte. Teruggekeerd in het: vadevland trof hij ons eens zoo nuchtere volk aan in een toestand van geestelijke verdwazing, welke het een in zicht in de werkelijke verhoudingen en in de waarachtige Nederlandsche belangen onmo- gelijk maakte en het aan de meest onzinnige verhalen en aan de onwaarschijnlijkste ge- ruchten geloof deed schenken. Zonder zich een oogenblik te bedenken, heeft hij zich toen aan den arbeid gezet om door middel van pers en radio ons volk op de juiste wijze voor te lichten over de groote d'ingen, welke thans om ons heen en bij ons geschieden. Enkele zijner radiolezingen, in de laatste maanden gehouden, vindt men in de brochure gebundeld. Het is de innige overtuiging van den inleider, dat iedere oprechte Nederlan- der, die van Blokzijl's sober en eenvoudig relaas zonder vooringenomenheid kennis durft te nemen, zich voor zijn dwaze haatgevoelens zal schamen en zich zonder verwijl zal op- maken om mede te strijden voor de nieuwe toekomst, welke Nederland in het Nieuwe Europa wacht. OPROEP [VAN IR. MUSSERT. De leider der Nationaal Socialistische Be- weging, ir. Mussert, heeft per radio den vol- genden oproep tot zijn volksgenooten gericht. Helder en duidelijk staat ons voor oogen, dat de huidige wereld een botsing tusschen twee werelden is, namelijk een botsing tus schen de oude democratische, kapitalistische en marxistische wereld eenerzijds en de nieu we nationaal-socialistische en fascistische an- derzijds. De nieuwe wereld wordt gevormd door de nationaal-socialistische en fascisti sche veimeuwingsbewegingen, die zich onder alle Europeesche volkeren hebben baange- broken. De Nederlandsche nationaal-socialis- ten hebben reeds van de geboorte van de N. S. B. af in Ihet jaar 1931, het Nederlandsche volk gewaarsehuwd voor het Europa bedrei- gende doodeljjke gevaar van het bolsjewisme. Van het bolsjewisme, dat zich thans aange- gord heeft om de Europeesche cultuur te ver- nietigen. Gelukkig evenwel heeft God aan Europa het Genie geschonken, dat dit gevaar ter zijde stelt. Dank zij Hitler, dank zij Mus solini en dank zij de geestkracht, den moed en de offervaardigheid van hun volkeren, zal Europa verlost worden van het meest afschu- welijke gevaar, waarin het zich ooit heeft be- vonden. Het is voor ons van zelf sprekend, dat wij de reeds in het jaar 1933 afgelegde solidari- teitsverklaring met de bruinhemden van Hit ler en met de zwarthamden van Mussolini in de daad hebben omgezet. Reeds staan 10.000 Nederlandsche natio- naal-socialisten in de rijen van de Standarte Westland, der Waffen S.S., van het N.S.K.K. en van de P.K. afdeelingen. Een nieuw regi ment zal uit de weerafdeeling van de N.S.B. worden gevormd en naar het Oosten ver- trekken. Wij zijn van dankbaarheid vervuld en vol trots over het feit mee te mogen strij den in den geweldigen strijd, die nu beslis- send is voor het lot van Europa. In het fael- dere bewustzijn van onze verantwoordelijkheid voor de wederopstanding van ons volk en van ons vaderland en in het besef van de zuiver- heid der bronnen van het nationaal socialis- me, ons groot vertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en van onzen eerbied voor den arbeid, willen wij onzen plicht vervullen. Daarvoor treden de volken van Europa aan en daaraan hebben ook Wij Nederlanders ons deel. Wij willen met elkaar schouder aan schouder staan in ons oude, zich steeds her- nieuwend werelddeel, ons Europa. landlooper langs de wegen voort sleepte, terwijl thuis een vrouw, een gezin zijn steun met moeite ontbeerde? Was het eigenlijk geen Waanzin dagen en weken zinneloos te verdoen in plaats van zich met alle kracht op zijn werk in Berlijn voor te bereiden? Maar als hij dan zijn blik weer over het landschap liet dwalen, over God's wijde we reld rondom hem, dan verdween de twijfel weer even spoedig als hij gekomen was. Het stralende licht van de zon, het ruischen van den wind door de kruinen der boomen langs den weg, zij vormden een onuitputtelijke bron van nieuwe, ontemlbare kracht. Op een middag ontwaarde hij in de verte een groot aantal torens en koepels en deze aanblik, nog verlevendigd door den gouden glans van de reeds dalende zon, deed hem zijn schreden verhaasten. Toen de avond viel, bereikte hij Praag en reeds de eerste kennismaking braeht hem diep onder den indruk van de schoonheid dezer wondermooie stad. Even kostte het hem moeite zich te realiseeren, dat hij. nu, na zijn dagenlange eenzaamheid plotseling in een metropool was overgeplaatst en aanvankelijk voelde hij zich nog wat onwennig tusschen die vele duizenden menschen en de tallooze trams en auto's, die schier geruischloos over de geasphalteerde straten voortsuisden. Praag! De eerste etappe van zijn reis lag achter hem en dat was, alsof hij in een be- slissenden slag een klinkende overwinning had behaald. Nog slechts enkele dagen en hij zou weer Duitsch grondgebied betreden; meer en meer naderde hij zijn doel. Men verwees Lorenz Burmester naar het Duitsche studententehuis in de omgeving van het Wilsonstation. Daar zou hij als acade- mist goed en goedkoop onderdak vinden. Na eenig zoeken, veroorzaakt door zijn ge- brekkige kennis van de Tsjechische taal, vond hij het gebouw, Hij ging naar binnen, toonde 8 In een ziekenhuis in West-Duitsch- X S land, onder den rook van Nederland, 5 8 ligt een Hollandsche jongen, die tijdens X x de gevechten aan den Djmepr, waaraan 8 hij met zijn SS-standaard deelnam, X X gewond werd. De lange reis van de y g vuurlinie naar het Westen heeft hij Q geheel per hospitaal-vliegtuig afge- 8 S tegd. g 8 En nu ligt hij ver van het krijgs- X X rumoer en dicht by huiszijn ouders x 8 hebben hem al bezocht8 S Zoo word! er voor de gewonden ge- 8 8 zorgd, die vallen in den geweldigen 8 8 strijd, die in het Oosten gevoerd wordt. 8 8 De beste verzorging is nog maar net 8 8 goed genoeg. 8 8 Daarom moet ook de Nederlandsche X S ambulance Oostfront tot in de puntjes 8 8 verzorgd zijn. Wilt U daaraan mee- 8 S helpen 8 8 Stort dan uw bijdrage, iets meer dan g g U missen kunt, op girorekening 87600. 8 8 Nederlandsche ambulance, Koninginne- 8 g gracht 22, s Gravenhage. 8 DUITSCH OP DE LAGERE SCHOOL De Staatscourant van Maandag bevat een besluit van den secretaris-generaal van op- voeding, wetenschap en cultuurbescherming, waarbij o.m. wordt bepaald, dat aan het leer- plan van een school voor gewoon lager onder wijs, voor wat betreft het zevende leerjaar, het vak Duitsche taal wordt toegevoegd. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen behoudens goedkeuring door dezen secretaris-generaal in het hiervoor genoemde leerjaar niet aan het leerplan worden toege voegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs wijst aan, dat in het zevende leerjaar drie uren aan Duitsch zullen worden besteed. BOMMENWERPER BIJ BATAVIA NEERGESTORT. Het D.N.B. meldt uit New-York: Associated Press meldt uit Batavia, dat aldaar een in Amerika gebouwde zware bom- menwerper is neergestort. Vier leden van de Nederlandsche luchtmacht kwamen hierbij om het leven. DE SMEROE WEER IN WERKING. S.P.T. meldt uit Batavia: De vulkaan Smeroe op Oost-Java is sedert Zondagmorgen weer in werking. Te Malang dat in de buurt van de Smeroe ligt, was Zon- dagmiddag de hemel verduisterd als gevolg van den aschregen, vermengd met gesteente, die op de stad neerdaalde. ENGELSCHE LUOHTAANVALLEN OP ONS LAND. In het afgeloopen weekeinde zijn slechts enkele Engelsche vliegtuigen boven ons ge bied geweest. Het kleine getal neergeworpen brisant- en brandbommen richtte uitsluitend eenige onbeduidende terreinschade aan. Een koe werd gedood. KUNST VAN HET FRONT. In 't Rijksmuseum te Amsterdam is Maan dag de tentoonstelling Kunst van het front, omvattende schilderijen, teekeningen, etsen, beeldhouwwerken en photo's, gemaakt door Duitsche frontsoldaten geopend. Ter gelegenheid van de opening speelde een militair orkest muziek van Schubert en Haydn. De bevelhebber van de Luftgau Hol land, generaal Siefburg, heeft een toespraak gehouden. Vertegenwoordigers van de drie weermachtsonderdeelen en de partij woonden de openingsplechtigheid bij. De tentoongestelde werken zijn in acht zalen ondergebracht In zes zalen vindt men werk, dat reeds in Duitschland is geexposeerd doch dat thans voor het eerst over de gren- zen is gebracht. Later zal men deze stuk- ken te Brussel en daarna te Parijs tentoon- stellen. Twee andere zalen zijn geheel aan Neder land gewijd. Hier vindt men werk, dat is gemaakt door soldaten, die in Nederland zijn gelegerd. den portier zijn papieren en kreeg weldra een kamer aangewezen. Een sproetig jongnaensch bracht hem naar een ruim vertrek op de bovenverdieping. Hij wees op een der vier ijzeren ledikanten, welke hier een plaats had- den gevonden en verwijderde zich zonder een woord te spreken. ,,Goeden avond!" zei Lorenz, want aan een tafel bij het raam zat een man die geheel in de lectuur van een krant verdiept was. ,,Een landgenoot zeker?" De aangesprokene keek even vluohtig op, mompelde iets onverstaanbaars en wijdde zich daarna weer geheel aan zijn krant. Lorenz haalde zijn schouders op en begon aan zijn gebruikelijke avondbezigheid. Hij trok zijn schoenen uit, vulde een waschkom met koud water en liet zijn warme, vermoeide voeten daarin afkoelen. Toen hij zich van deze, met bijzondere zorg uitgevoerde taak had gekweten, strekte hij zich op het wat schamele ledikant uit om een oogenlblik te rusten. Edoch, de vermoeid heid overmande hem dusdanig, dat hij weldra insliep. Midden in den nacht schrok hij wakker door het geluid van een vallend voorwerp, maar toen hij zijn oogen opsloeg, zou hij met den besiten wil niet meer hebben kunnen zeg- gen, wat hem zoo plotseling uit zijn gezonden slaap had gewekt. Rondom hem heerschte slechts de diepe duisternis van den nacht. Reeds weer half in slaap hief hij even luiste- rend het hoofd op, maar het was zoo donker, dat hij geen hand voor de oogen kon zien en daarbij was het doodstil in het vertrek. Toen hij zich reeds weer had omgekeerd om den slaap, dien hij zoo dringend noodig had, te hervatten, was het of hij iemand zwaar hoorde steunen, een gesteun, dat als het gerochel van een stervende klonk. Op- nieuw hief hij het hoofd op. Met ingehouden adem luisterde h|j, of het geluid zich her- Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Eten aparte afdeeling bevat kunst van het front van 19141918, een verzameling van Hauptmann Heehen. Ook zijn er reproduc- ties van een aantal kleine schilderijen, welke de FUhrer in die jaren aan het Westelijk front heeft gemaakt. SANEERING VAN AARDAPPELEN- EN GROENTENHANDEL. De vakgroep handel in aardappelen, groen- ten en fruit van het Front van Nering en Ambacht deelt mede, dat zij besloten heeft om in samenwerking met het Ned. Agrarische Front een krachtige actie te voeren tegen den z.g. zwarten handel. Zij wil er voor zorg dragen, dat iedere producent al zijn waren naar de centrale stapelplaatsen brengt en dat deze door middel van den groothandel bij den winkelier belanden. Lie kern van werkers heeft de organisatie van deze actie reeds ter hand genomen. (Voor den groenten- en fruit- handel verleenen hun medewerking: F. J. Beugel, BadhoevedorpC. v. d. Draai, Rot terdam; A. J. de Graaf, Deventer; D. v. d. Laan, Utrecht; A. J. A. Lenards, Rotterdam; G. J. Nooy, Amsterdam en J. de Roos, Leeu- warden. Speciaal voor den handel in aard appelen treden op: B. M. Braaksma, Berlikum (F.)R. H. Dulner, St. Anna Parochie, en H. Westerhout, Utrecht. Het secretariaat is voorloopig gevestigd in het hoofdkantoor van het Front van Nering en Ambacht. OVERSCHRIJVING LEERLINGEN DER LAGERE SCHOLEN. Een in de Staatscourant van Maandag op genomen besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming bepaalt, dat ten aanzien van leer- lingen, die bij het begin van het schooljaar of den schoolcursus een bepaalde lagere school bezoeken, overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schoolcursus naar een an dere school, behoudens in geval van verhui- zing, alleen is toegelaten met goedkeuring van den inspecteur. Van de afwijzende beschikking van den inspecteur staat binnen veertien dagen, te rekenen van den datum, waarop zij den be- langhebbende is toegezonden, beroep open bij den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. VAOANTIE VOOR POSTSTATIONHOUDERS. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: In Mei j.l. heeft de Ambtenaarsbond aan den directeur-generaal der P.T.T. verzocht den ongeveer 2000 staticnshouders bij den P.T.T.-dienst een jaarlijksche vacantie toe te kennen. Thans heeft de directeur-generaal bepaald, dat aan de stationhouders een jaar lijksche 'vacantie van 6 dagen kan worden toegekend voor rekerring van het bedrijf. Zij kan reeds over het loopende jaar worden verleend. DE WEDEROPBOUW VAN MILL IS VOLTOOID. Maandag heeft in de raadszaal van het ge meentehuis te Mill de overdracht plaats ge- had van 77 door oorlogsgeweld en defensie- maatregelen verwoeste woningen en 55 be- schadigde huizen aan de besturen der ge- meenten Mill, Linden, Oploo en andere om- Iiggende dorpen. Deze overdracht geschied- de door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid, dr. ir. J. A. Ringers. Dr. ir. Ringers wenschte den burgemeester van Mill en omliggende plaatsen geluk met het tdtstandkomen van dezen wederopbouw. Spreker gaf uiting aan zijn vreugde, dat dit resultaat ondanks vele moeilijkheden bereikt kon worden, hetgeen hij in hoofdzaak toe- schreef aan de doortastendheid en de energie waarmede zoo spoedig na de oorlogsdagen de wederopbouw in deze gemeenten ter hand is genomen. Was het tempo minder vlot ge weest, dan zou de stand van den wederopbouw er in deze omgeving heel anders hebben uit- gezien, want niet alleen worden de financie- ringsproblemen met den dag lastiger, ook de materialenpositie geeft steeds grootere moei lijkheden. De heer Ringers las aan het slot van zijn toespraak een oorkonde voor, welke de ge- beurtenis van dezen dag beschrijft. Zij is on- derteekend door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, den commissaris der provincie Noord-Brabant en door de burge- meesters van Mill en omliggende gemeenten en zal in het gemeentehuis van Mill als een blijvende herinnering aan dezen bijzonderen dag bewaard. worden. Na de plechtigheid in het gemeentehuis be- zichtigdcn de genoodigden de herbouwde fineer-, houtwol- en klompenfabriek van de Gebr. Van Hout. Tijdens de bezichtjging Werd een glas-in-lood-raam en een gedenk- teeken onthuld. Na afloop van den rondgang werd een film vertoond, welke o.m. een histo- risch overzicht geeft van den wederopbouw en zijn ontwikkeling in deze omgeving. haalde, maar ook nu bleef alles volkomen stil. Een oogenblik voelde Lorenz den drang in zich opkomen licht te maken. Het leek hem de eenige mogelijkheid om zich van deze nachtmerrie te ontdoen, maar toen alles rus- tig bleef, begon hij zich zelf wijs te maken, dat het steunen slechts van een zijner slapen- de kamer.genooten afkomstig kon zijn ge weest, al bleef het dan merkwaardig, dat thans geen enkel geluid meer tot hem door- drong, hetgeen op de aanwezigheid van ande- ren kon wijzen. Lorenz soesde er nog een oogenblik over na, wat hij daar van denken moest, maar nog voor hij tot een resultaat kwam, deed zijn lichamelijke vermoeidheid wederom haar rech- ten gelden en sliep hij even vast als eenige minuten tevoren. Toen hij voor de tweede maal ontwaakte, was het reeds klaarlichte dag. Lorenz rekte zich behaaglijk uit, staarde een poosje naar het plafond en liet daarna zijn blik eens door het vertrek dwalen. Het bed tegenover hem was onbeslapen, terwijl het tweede bed, voor bij het raam reeds verlaten was. Het kussen lag verfom- faaid in een hoek van het hoofdeinde en de dekens waren achteloos opzij geworpen. Eerst langzamerhand herinnerde Lorenz zich het nachtelijk intermezzo en hij richtte zich daauom op om een blik op het vierde bed te OTnnen werpen. Het volgende oogenblik zat hij star van ontzetting, want in dit vierde bed lag een, mensch met wijd open gesperde oogen dood! De mond was half geopend, de rech- terarm hing slap langs het ijzeren ledikant en zoowel de kleeding van den doode, als de lakens, welke ncg half over hem heen lagen, waren van bloed doordrengd. Ook op den grond naast het ledikant lag een groote plas half geronnen bloed. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2