ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOO^EEUWSCH^NDEREN No 10.271 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 81* Jaargang Buitenland 3 - duitschland strijdt VOOR EUROPA. 8 het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme HEUZENSCHE COURANT Abonnementen voor Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 207S. Grootere letters en cliches twfrteNTIeN Van 1 tot 4 regels 0,88 KLEIN E ADVERTENTUSN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetalmg KLEIN E Aliviuv worden naar plaatsruimte-berekend. verminderd tarief, hetwelk op verkrijgbaar is. - Inzending van DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. meer 0,22. aanvraag Handelsadvertentien bij regelabonnement voor de ultgave. WOENSDAG- EN VRIJD AG A VOND DUITSCH WEEIiM ACJjHTSBERICHT 50 Sowjet-divisies vernietigd. jjet opperbevel van de weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend: Nadat de uitvalspogingen van de bols jewistische strijdkrachten, die in het; ge- bied ten Oosten van Kiew waren mge- sloten, zonder succes gebleven waren, hebben zicb toenemende verschijnselen van ontbinding onder devijandelrjke strijdkracbten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissarissen der sowjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zichzelf in veiligbeid te stellen. Niettemin kon- den zij hun lot niet ontgaan Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. (Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken gescbut werden tot dus- ffl ver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig SB dlvisies der sowjets kunnen als vol- komen vernietigd /orden beschouwd. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelbebber van het vijfde sowjet- ffi leger. .Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van kolonel-gene- raal freiherr von Weichs en van den generaal der infanterie von Stulpnagel S) een belangrijk aandeel gehad. ft Na een laerhaling van het extra-bencht ft over den omsingelingsslag ten Oosten van Kiew, maakt het opperbevel van de ft weermacht nog bekend: ft In den strijd tegen bolsjewistische zee- strijdkrachten en transportschepen heeft bet luchtwapen ook gisteren groote suc- cessen behaald. Duikbommenwerpers hebben ten Zuiden van Odessa een krui- ser met bommen bestookt, die daarop in brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en een patrouillevaartuig ernstig getroffen en werden negen vrachtschepen met tezamen 15.000 ton X vernietigd. X In de wateren van Kroonstad bracbt x het luchtwapen een kruiser en een tor- pedojager tot zinken. Op een anderen kruiser en twee torpedojagers werden bomtreffers geplaatst. Een tankbooi X- geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op militaire dnrichtingen te X Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Bransk en Charkow, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart bracht het lucht- I wapen in den afgeloopen nacht ten Oos- j$ ten van de monding van de Humber een koopvaardijschip van 8000 ken en bombardeerde 'Great-Yarmouth. jBij den een vijandehjken luchtaanval op een kon- vooi schoten mijnvegers vder Britsche x vliegtuigen omlaag. Noch des nachts noch overdag heeft de vijand eemge mili- taire actie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen._ zal dat zijn, omdat zij inderdaad niet een- voudigweg door annexatie kan worden be- werkstelligd. Van een lotsgemeenschap zal eerst dan gesproken kunnen worden, wanneer de volkeren, die daarin door de kracht van het historische gebeuren betrokken worden, er oo(k weer hun vrijheid in gevonden heb ben. Wanneer, met andere woorden, de orga- nisatie zoo uitgewogen zal zijn, dat zij op een vrije saanenwerking van volkeren komt te be- rustcn Moet men, ideologisch of historisch over- tuigd, dat het hiertoe komen moet, daarvooi echter een noodsprong over drie eeuwen terug maken, toen we deel uitmaakten van het eer- ste Duitsche Rijk, zonder dat dat nog wil zeggen, dat we ook als volk sen waren Die geen anderen uitweg vinden, gelijk de N S N A P moeten dan tot bewerimgen komen als die van dr. van Rappard in een dezer dagen te Rotterdam gehouden vergade- ring: dat we een eigen cultuux, noch een cigen geschiedeuis hebben; dat ook de Nederland- sche taal een illusie is. Zij moeten eenvoudig negeeren, dat wat voor bindingen van het bloed er ook met andere volkeren bestaan, de geschiedenis gewild heeft, dat wij ons wel oeitwilkkeld hebben tot een duidehjk te onder- scheiden volk, een klein volk weliswaar, maar een volk. Een volk, dat er zijn mag, is met een oordeel, dat wij alleen maar zelf over ons zelf hebben. Is er voor dit volk, klein als het is, maar met een grooten naam, nu, in een tijdsge- wricht, waarin inderdaad grenzen overwon- nen moeten worden, om in een grooter gehee te kunnen samenleven ook dan, wanneer niet Duitschland de leiding had geen andere mogelijkheid dan in vereenzelviging met het Duitsche volk? Dit is kort en goed een onmogelijkheid. He. kan zijn, dat er Nederlanders zijn, door heim- wee naar het Duitschdom bevangen. Dat zij Duitschers worden. Wij zullen hen er niet ton tot zin- de haven van afweer van HERSENSC'HLWMIG EXTREMISME. Wanneer het streven van de N.S.N.A.P. an- nexionistisch genoemd wordt, is merkt de N. R. Crt. op bij de aahhangers van deze beweging de verontwaardiging groot. Anne xatie bij Duitschland: ,,dat is nu juist het tegendeel van hetgeen wij willen; dat is juist wat wij met alle beslistheid afwijzen en waar- toe wij Duitschland zelfs niet tegen de zoo gehate Polen in staat achten", lezen we in het jongste nummer van ,,Het Nieuwe Volk Wat de N.SN.AP. dan wel wil? „Wij wil len een, uit het tot ontwaken gebrachte duit sche bewustzijn van ons nederduitsche volk voortkomend, geheel vrijwillig herstel van de volksche, politieke en kultureele bindingen van voor het vervloekte jaar 1648. Wij zelf hebben Sehnsucht naar ons Duitschdom en het grootduitsche vaderland en willen dat verlangen ook bij al onze volksgenooten, op grond van het duitsche bloed, dat ons eigen is, trachten te wekken." Dringen we, vervolgt het blad, ietwat die- per in dezen, met zijn verwijzing naar den tijd voor den Westfaalschen vrede, archaiseerend aandoenden gedachtengang der N.S.N.A.P. door, dan blijkt zij echter te worden gedre- ven door de geheel en al modeme overtui- ging, dat de vooruitgang der menschhedd slechts kan worden verzekerd door de over- winning van te eng geworden begrenzingen en de inleving in een ruimer geheel. In dien geest schreef dr. van Rappard reeds in 1983: ,,Het eigen stand and is ons dierbaar; de ont- wikkeling der tmenschheid vraagt op gegeven oagenblikken echter iets hoogei^: begrip en liefde voor een grooter geheel, m dit geval voor het wordende groot-germaansche Rijk der toekomst en voor het symbool dezer een- heid: ons aller volkagenoot Adolf Hitler!" In een nieuw Europa, dat onder de hege- monie van het Duitsche Rijlk ontstaat, zal zich inderdaad ook een groot-germaansche lotsgemeenschap vormen als een van de meer volks- dan staatkundige wijzen, waarop ons wenelddeel zal worden geordend. Wanneer deze lotsgemeenschap niet zoo maar ineens tot voile uitdrukking komt, dan geringer om achten. Maar als volk kennen wij dit heimwee met. Als volk hebben wij de behoefte om onszeif te handhaven. Nu en voor de toekomst En dat niet uit de beklemming van „Nederland- sche engheid", waarvan dr. van Rappard ge sproken heeft. Veien onzer beseffen reeds terdege, dat wij slechts dan als volk toekomst zullen hebben, wanneer wij aandeel nemen aan den opbouw van een nieuw Europa, waarin de hechtheid van het geheel de waarborg zal zijn voor de zelfstandigheid en de zelfstandige ontwikke- ling der deelen. Om zich zulk een Europa voor te stellen, is verbeeldingskracht noodig. Een verbeel- dingskracht, waarvan gelukkigerwijze reeds menige officieele en officieuze woordvoerder van het Duitsche volk blijk gegeven heeft. Indien het tot dusver nog meestal woorden moesten blijven, dan zal het voor een deel ook van onze verbeeldingskracht afhangen, in hoeverre zij in daden kunnen worden om- gczct. Die verbeeldingskracht is misschien nog noodiger dan het organisatievermogen. Zij zal als gist in het beslag moeten werken, den taaden neerslag van het verleden met de be- lofte der toekomst moeten doorwrocbten. zal zich onzerzijds niet tot de toekomst van het Nederlandsche volk kunnen beperken. Zij zal de toekomst niet met die van het Duit sche volk vereenzelvigen. Zij zai daarin en daarbovenuit Europeesch denken. Zij zal Europa in de wereld denken. In deze wereld, in dit Europa, in deze lots gemeenschap der germaansche volkeren zal, dat is de droom, dien wij door alle moeiten en tragedien heen willen zien te verwezenlijken, voor alle volkeren, groot of klein, een gehjbe levenskans zijn. En de voile mogelijkheid, hun problemen, zooals dat van overbevolkmg in hun bijzondere woongebied, tot oplossmg te brengen, zonder zich als volk weg te moe ten redeneeren. Wie daartoe komt, verdoolt in hersensehim- mig extreanisme. Van het verwoesten of verbranden van den oogst op de velden had de heer von Fetter niets gemerkt. Overal stond het graan nog op de akkers, waar men thans bezig is, dit bin- nen te halen. Langs de wegen treft men honderden^ bol sjewistische vechtwagens, vrachtauto's en stukken geschut aan, die de Sovjets tijdens hun vlucht, welke het karakter had van een paniek, hebben moeten achterlaten. Daar- tegenover stelde de heer von Fetter tijdens zijn reis slechts vijftien Duitsche vechtwagens en vrachtauto's, die buiten gevecht waren ge- steld. Een duidelijk voorbeeld van de verme- tigende slagen, die de Duitscfae legers den Sovjets hebben toegebracht en van de ge- ringe verliezen, die de Duitschers daarbij zelf leden. In de steden en dorpen zijn vele huizen verwoest. Ooggetuigen verklaarden echter, dat deze verwoestingen voor het grootste deel door de Sovjets zelf werden aangericht. Opmerkelijk is, dat de Joodsche huizen steeds onbeschadigd zijn gebleven. De kerken zijn alle verwoest. Daarbij komt, dat wanneer eenmaal een stadswijk in brand was geraakt, het blusschen vrijwel onmogelrjk was, doordat in geen del dorpen of steden een waterleiding aanwezig was. Het drinkwater is afkomstig uit diepe putten en moest, voordat het voor mensche- lijke consumptie kan worden gebruikt, eerst worden gekookt. Het drinken van ongekookt water zou gelijk staan met een poging tot zelfmoord, die vrijwel zeker met succes zou worden bekroond. De bevolking van deze plaatsen was voor de Sovjet-bendem gevlucht en had zich in de bosschen verscholen gehouden, totdat de Sovjets door de Duitsche troepen waren ver- dreven. Mannen ziet men zeer weinig, door dat dezen alien door de Sovjets zijn wegge- voerd naar het Oosten. De menschen maakten een zeer afgestompten indruk, maar toonden zich verheugd, bevrijd te zijn van de Sovjet- terreur. Zij wonen nu met tien of twintig personem bij elkaar in de huizen, die het minst werden beschadigd. Overigens wordt in alle plaatsen de weder- opbouw reeds ter hand genomen. Aan elke Ortskommandantur is een officier verbonden, die speciaal met de leiding van dit opbouw- werk is belast en de bevolking met raad en daad ter zijde staat. De vele Joden zijn thans in ghetto's bijeen gebracht, tot groote verlichting van de be volking, die zich van een zwaren druk bevrijd voelt. Opmerkelijk is, dat het aantal sterf- gevallen aan vlektyphus sindsdien belangrijk is gedaald. Ook Smolensk werd bezocht en daarbij kon worden geconstateerd, dat deze stad voor on- geveer tweederde is verwoest. De fraaie ka- thedraal bleef echter gespaard en wordt door de bevolking zoo druk bezocht, dat men elkaar moet aflossen om een plaatsje voor de altaren of heiligenbeelden te bemachtigem Ouders komen met hun kinderen naar de kerk om hen te laten doopen en wel Iheel dui delijk blijkt, dat deze bevolking, die jaren- lang het geloof moest verzaken, nu verheugd is, de kerkelijke plichten weer te kunnen ver- vullen. Persoonlijk kon de heer von Fetter zich er ook van overtuigen, dat Smolensk, alle bolsje wistische en Engelsche leugenberich'ten ten spijt, reeds op 16 Juli door de Duitsche troe pen werd ingenomen en sinds dien tijd voort durend in Duitsche handen is gebleven. Het front ligt nu reeds ver naar het Oosten, zoo- dat zelfs in de omgeving van Smolensk geen enkele maal het geluid van zwaar geschut werd vemomen. Tenslotte wijdde de heer von Fetter nog een enkel woord aan de krijgsgevangenen. Verscheidene gevangenkampen werden be zocht. De indruk, die hij van de gevangen solda- ten kreeg was vrijwel overal dezelfde, n.l. dat daar het schuim der menschheid bijeen was. De gevangen genomen soldaten zijn ongeloof- lijk °vuil, zitten vol ongedierte en maken een dierlijken indruk, zoodat men niet zonder huivering kan denken aan het lot, dat Europa zou hebben gewacht, als deze benden over Europa zouden zijn losgebroken. moeten worden toegeschreven aan buiten- landsche agenten, want het is niet in over- eenstemming met de Fransche traditie om in de duistemis soldaten te overvallen die gehoorzamen aan het hun gegeven bevel. De re"eering keurt de aanslagen in elken vorm af° en verzoekt de bevolking de opsponngs- werkzaamheden zooveel mogelijk te bevorde- ren Wanneer deze misdadige handelingen niet onderdrukt zouden worden, zouden on- scnuidigen gestraft worden. De moeilijke omstandigheden, waarin het land zich be vindt leggen de bevolking als geheel een biizorider zware verantwoordehjkheid op. Voornaamste plicht daarbij is in alle omstan digheden de eenheid van Franknjk te bewa- ren. Dit eischt in de eerste plaats handha- ving van de openbare orde. HET BOMBARfDEMENT OP KROONSTAD. den Het DN.B. verneemt nader, dat bij aanval van Duitsche vliegtuigen op Sovjetoor- logsschepen in de haven van Kroonstad_het linieschip October Revolutie twee treffers midscheeps kreeg. qparvan scheen ploffing het gevolg te zijn, waardoor het voor schip geheel werd opengereten. Het schip begon van binnen uit te branden. Zes bom men vielen in de onmiddellijke nabijheid. De zware kruiser Kirow kreeg twee rechtstreek- sche treffers, en een andere zware kruiser, waarvan de naam niet kon worden herkend werd door vier bommen getroffen. Aan boord van beide schepen ontstond brand. Drie jagers en een mijn kruiser kregen voile tref fers en geraakten eveneens m brand. Ee kanonneerboot werd na een treffer uiteen aereten na korten tijd waren de wrakstukken gezonken. Een vrachtschip van ongeveer 2000 ton werd tot zinken geibracht. Alle voile treffers werden geplaatst met bommen van hetzelfde zware kaliber. PROBLEMEN VAN HET AMERIKAANSCHE PARLEMENT IN DISCUSSIE. Britsche luchtmacht, naar van militaire zijde wordt gemeld, verliezen gekost. Duitsche nachtjagers en afweergeschut hebben drie Britsche bommenwerpers neergeschoten, waarbij een viermotorige bij Berlrjn. De bom men, die de Engelschen wederom op woon- wijken lieten vallen, richtten slechts onbe- langrijke schade aan en bij de burgerbevol- king zijn slechts weinig slachtoffers te be- treuren. Eenige branden konden in de kiem worden gesmoord. Enkele Britsche vlieg- i tuigen, die tot Berlijn doordrongen, werden door een massaal vuur afgeweerd zoodat slechts enkele woonhuizen aan den rand der stad en een kerk door brandbommen werden beschadigd. De Duitsche luchtmacht heeft m de afge loopen week in het Westen en in Noord- Afrika tezamen drie jachttoestellen en zes gevechtsvliegtuigen verloren. In dezelfde week echter verloor de Britsche luchtmacht boven het Kanaal in luchtgevechten 69 en door afweergeschut 14 vliegtuigen, in de Middellandsche Zee bij luchtgevechten negen en door Duitsch afweergeschut edn toestel, dus in totaal 93 machines. Het aantal vlieg tuigen, dat door de Duitsche marine is neer geschoten en dat eveneens aanzienlijk is, werd daarbij niet berekend. In de laatste 24 uur heeft de Britsche lucht macht boven het Kanaal 65 jachttoestellen verloren. De Duitschers verloren slechts drie vliegtuigen. Rijksmaarschalk Goring, de opperbevelheb- ber van het luchtwapen, heeft aan het eska- der Horst Wessel, dat onder leiding van luitenant-kolonel Schalk tot dusver rurm .1000 vijandelrjke vliegtuigen heeft vemield, een telegram van gelukwensch gezonden. VXERDUIZEND KILOMETER DOOR BEZET SOVJET-GERIED. Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer von Fetter van de persafdeeling van het Riikscommissariaat dezer dagen, volgens het Handelsblad, een korte beschouwing gegeven over een reis, welke hij naar het Oostelgk front heeft gemaakt. Tijdens deze reis werd per auto een af- stand van ongeveer 4000 km afgelegd door het op de bolsjewisten veroverde deel van Polen en de Sovjet-Unie. Daarbij werden ver scheidene plaatsen bezocht en zeer uiteenloo- pende indrukken opgedaan, waarvan spreker er uiteraard slechts enkele kon weergeven. Opvallend is het groote verschil tusschen het deel van Polen, dat tot het Protectoraat behoort en het deel, dat de bolsjewisten twee jaar lang hebben geterroriseerd. De platte- landsbevolking leeft hier in huizen, welke dien naam nauwelijks verdienen en voor het grootste deel schamele hutten zijn. Op het platteland merkt men overigens weinig van den verbitterden strgd, die bier is geleverd. Deze strijd heeft ziQh dan ook voornamelijk langs de wegen afgespeeld, doordat de ter- reinen buiten die wegen of moerassen of vrr|- wel onbegaanbare bosschen zijn. De organisatie Todt heeft de wegen in ten tijd op voorbeeldige wijze verbeterd of hersteld, zoodat het verkeer weer normaal voortgang kan vinden. Ook de tallooze brug- gen, die de terugtrekkende bolsjewisten had- den opgeblazen om den opmarsch der Duit sche troepen te bmoeilijken, zijn alle reeds door nieuwe bruggen vervacigen. Door deze organisatie en ook door den Duitscnen Ar- heidsdienst zjjn in dit opzicht vaak haafi hovenmenschehjke prestaties geleverd. DUITSCH SOLDAAT VERMOORD TE PARIJS. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De militaire foevelhebber in Frankrijk heeft via de pers bekend gemaakt, dat op 16 Sep tember een laffe moord is gepleegd op een Duitschen soldaat. Als vergeldingsmaat- regel zijn twaalf met name genoemde com- munisten, die wegens aggressieve handelin gen jegens Duitsche soldaten, daden van sabotage, verspreiding vein communistische pamfletten en het dragen van wapenen ge- arresteerd waren, doodgeschoten. De militaire bevelhebber kondigt voorts aan, dat indien een nieuwe aanslag gepleegd wordt, een aanzienlijk grooter aantal commu- nisten zal worden doodgeschoten. In scherpe bewoordingen geeselt de Paris Midi den aanslag op den Duitschen soldaat on schrijft, dat het Fransche volk eenstem- mig de bolsjewistische aanslagen veroordeelt, die door Engelsche en Moskousche huurlin- gen in Frankrijk worden aangewakkerd. Het is echter niet voldoende, zoo vervolgt het blad, te veroordeelen en de moordenaars te laten vlucht en. neen, het geheele volk moet actief meewerken asm de onderdrukking van deze laffe har.delingen. W YRSOHUWING VAN MAARSCHALK PETAIN. Maarschalk Petain, de chef van den staat, heeft zich via den omroep tot de Franschen van het bezette gebied gericht om hen er op ite wijzen, dat aanslagen, op soldaten van het bezettingsleger gepleegd, misdadig zijn en slechts ongeluk teweeg kunnen brengen. Zvj Het bureau voor de wapening heeft bekend gemaakt, dat als het Congres de aangevraag- de bedragen voor de hulp aan Engeland goed- keurt de kosten voor het wapeningsprogram in totaal 66.195 milliard dollar zullen bedra gen De kosten der deelneming van de Ver- eenigde Staten aan den wereldoorlog beliep slechts 32 milliard dollar. Volgens Associated Press hebben de con- gresleiders Roosevelt op de conferentie over de zes milliard tot hulp aan Engeland mee- .•=-edeeld de toestemming te willen bespoedi- gen maar dat dit verzoek waarschijnlijk het Huis van afgevaardigden pas over veertien dagen zal bereiken. De leider der Democra- tische fractie Mc Cormack deelde de pers mee dat men het er over eens was, dat de wet op de prijscontrole spoedig moet worden aangenomen. Over wijziging van de neutra- liteitswet was niet gesproken. j In zijn persconferentie heeft minister Hull j verklaard, dat hij reeds meermalen heeft laten j doorsc'hemeren, dat de neutraliteitswet naar zijn meening moet worden gewijzigd. Hij wilde r echter niet zeggen, of en wanneer de wet zou worden herzien of ingetrokken. De wet tot hulp aan Engeland is hoofdzakelijk op zelf- verdediging gericht, aldus Hull. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft meegedeeld, dat behalve de 12 Engel sche oorlogsschepen, die, zooals is gemeld, de vorige week Amerikaansche havens voor repa°ratie en dergelijke doeleinden aandeden, nog 12 andere. Britsche oorlogsvaartuigen, waarbij drie linieschepen, zich om niet ge noemde redenen in Amerikaansche havens hebben bevonden. Deze 12 schepen zijn ech ter alle weer uitgevaren. Senator Taft heeft in een rede verklaard, dat de bezetting van Usland door de Veree- nigde Saten is ondernomen met de bedoelmg incidenten te verwekken, die kunnen leiden tot de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog. De bezetting heeft z.i. niet ten doel de verdediging van de Vereenigde Staten te versterken, doch dient slechts voor de ver dediging van Engeland. VERWOESTINGEN TE KIEF. Van Duitsche militaire zijde wordt gemeld, dat de Duitsche troepen in Kief ombeschrijfe- lijke verwoestingen hebben aangetroffen, die de bolsjewisten hebben aangericht, alvorens zij de vlucht namen. Zonder rekening te hou- den met de bevolking van de stad en de om- streken, werden alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, weggevoerd of verhrand. IVaterleiding en electrische centrales werden vernield. Overal ziet men de ravage van opgeblazen spoorlij nen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet verschaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pioniers, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ravitailleering noodig waren, van mijnversperringen en andere ob- stakels, zoodat de verzorging van de strij- dende troepen is gewaarborgd. De bolsjewis ten echter hebben door hun vemielzucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN OVERAL ACTIEF'. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben aan de Engelsche kust uit konvooien vier trans portschepen en 'roopvaarders, o.a. twee tank- booten, van bij elkaar 34.300 ton weggeschoten en acht groote koopvaaiders beschadigd Bovendien troffen ze een torpedobootjager met een bom van zwaar kaliber. In den strijd op den grond in het Oosten heeft het Duitsche luchtwapea overal, aldus gaat het D.N.B.-bericht voort, van de Zwarte i tot de Witte Zee met succes meegevochten. Op het Ladogameer, aan ten mond van de Wolchow evenals in de Witte Zee werden transportschepen van tezamen 30.000 ton tot zinkeh gebracht en 67 ernstig beschadigd. Buitendien werden een torpedobootjager, twee duik- en vier motortorpedobooten van Sovjets vernield. ZWARE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ook de pres tige vluchten van Zaterdagnacht hebben de OESEL, „HET HELGOLAND VAN RIGA". Oesel, het Helgoland van Riga", was reeds in den wereldoorlog een belangrijk luchtsteun- punt van de Russen. De grootste doorsnede, van het schiereiland Sworbe tot aan de noor- delijke punt aan de Kleine Sont, bedraagt 100 km. Nog in het begin van de vorige eeuw be- stond de bevolking van de hoofdstad Arens- burg in hoofdzaak uit Duitschers. In 1277 was het eilamd door de Duitsche zwaardrid- ders veroverd. In 1559 verkocht bisschop Jo- han van Munchhausen bet aan Denemarken, daarna kwam het aan Zweden en in 1721 aan Rusland. Vischvangst, landbouw en veeteelt vormen de hoofdmiddelen van bestaan. Voor den we- reldoorlog was het geheele eiland en vooral j Arensburg een geliefd vacantieoord voor de bewoners van Riga en St. Petersburg. (D. Ztg. i. d. N.) EEN NIEUWE REGEERING IN SYRIE GEVORMD. Naar de Britsche bdriehtendienst meldt, is in Syrie een nieuwe regeering gevormd uit vertegenwoordigers van alle partijen. WASHINGTON EN TOKIO. In een bericht uit Hydepark beweert de NeW York Times, dat de onderbandelingen tusschen de Ver. Staten en Japan op het doode punt geraakt zijn. De Ver. Staten zouden wei- geren een oplossing te verkrijgen ten koste van China. AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het DJST.B. meldt uit Washington: iHet departement van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat het onder Panameesche vlag en in het oorlogsgebied voor Engeland varende Amerikaansche vrachtschip Pinkstar tot zinken is gebracht. TEHERAN ZOU NIET BEZET ZIJN. Nar Reuter meldt, is te Simla een officieel bericht gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de berichten over een bezetting van Te heran door Britsche en Sovjettroepen onjuist zijn. Dit officieele bericht zegt: Tengevolge van atmosferische storingen zijn de verbindingen met Iran en Irak de laatste dagen gestoord geweest. Thans wordt geconstateerd, dat de onlangs verspreide berichten, als zouden geallieerde troepen Teheran bezet hebben. niet in overeenstem- ming met de waarbeid zijn. De geallieerde strijdkrachten bevinden zich nog steeds in kampen buiten de stad Volgens Associated Press is te Londen officieel bekend gemaakt, dat het aldaar be- legde vermogen van den vroegeren sjah van Iran gehlokkeerd is. Hoe groot dit vermo gen is werd niet bekend gemaakt. Uit Teheran wordt voorts gemeld, dat het diplomatieke corps door den sjah in het mar- ■C T\a minlfltpr VST meren paleis is ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken stelde de leiders buitenlandsche missies voor, die den meuwen vorst hun gelukwenschen aanboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1