*i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V No. 10.270 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 81« Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Iter dood veroordeeld wegens g LIJSTENCOLLECTEN VAN W.H.N. OP 3 EN 4 OCTOBER A.S. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme A AA -i..nrvnio n RR Vrvnr plkPTi reee ABONNEMEiNTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6.60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Ftnna P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVEKTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar to. - Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIX BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. |s>S>ShSkS>«XS><S>«XSXS>®<S>«X5><S>«XSXS>® DUITSCSHE WEERMACHTBERICHTEN, Het opperbevel der weermacht maakt bekend In het verloop van den ten Oosten van Kief aan den gang zijnden omsingelings- slag hebben het leger van generaal- X veldmaarschalk Von Reichenau en de u pantserlegers van de General-obersten Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveel- heid ander oorlogsmateriaal buitge- maakt. De vemietiging van de overige deelen van den ingesloten vrjand is in vollen gang. Nog meer groote aantallen gevangeneri en buit kunnen verwacht worden i BEGUNSTIGING VAN DEN VIJAND. g H Het Kriegsgericht heeft vijf Neder- J glanders, die hulp verleend hadden aan g g Engelsche vliegers die na een noodlan- g g ding hadden trachten te ontkomen, we- g g gens begunstiging van den vijand ter g gdood veroordeeld. Het vonnis is vol- g I trokken door middel van den kogel. I Naar aanleiding van het bovenstaande g g wordt de bevolking er opnieuw op ge- g g wezen, dat in dergelijke gevallen ook in g g de toekomst de hardste straffen zullen g H worden opgelegd. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Aan den Zuidelijken vleugel van het ffl Duitsche aanvalsfront is de Zee van Azof bereikt. De voorwaarde hiertoe was het heroieke optreden van een infanterie-divisie, die den overtocht over den breeden benedenloop van den Dnjepr bij Berislaf, op 60 K.M. ten N.O. van Cherson, onder de moeilijkste om- standigheden voltrokken en ondanks alle tegenaanvallen gehandhaafd had. De vernietiging van den in het gebied ten Oosten en Zuid-Oosten van Kief in gesloten tegenstander gaat voort. De Duitsche formaties, die uit het Westen van Kief waren binnengedrongen, zijn via den Dnjepr naar het Oosten opge- rukt en hebben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aangevallen. Felle doorbraakpogingen van den vijand mis- lukten. De aantallen gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep door- gedrongen in de Finsche Golf; zij ver- sterkten den versperringsgordel van mij- nen en beveiligden de tegen de Baltische eilanden ingezette operaties. Het luchtwapen heeft ten N.W. van de Krim een patrouilleboot, een kanonneer- boot en drie koopvaarders van in totaal 10.000 brt. inhoud tot zinken gebracht, terwijl bomtreffers werden geplaatst op een Sovjet-torpedoboot. In den strijd tegen Groot-Brittannie hebben sterke afdeelingen gevechtsvlie- gers Zondagnacht haveninstallaties en ravitailleeringsbedrijven van Southamp ton met bommen van zwaar en van het zwaarste kaljfcer bestookt. "Preffers op opslagplaatsen, docks en militaire instal- laties der stad hebben aanzienlftke ver- nielingen aangericht. Een reeks groote branden werd waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aan- vallen op verscheiden vliegvelden en haveninstallaties in Zuid- en Oost-Enge- land en brachten ten N.O. van de Wash een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Een tweede groote koopvaarder werd beschadigd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen Zondag bij een aan- valspoging, die geen effect had, 39 vlieg- tuigen verloren. Daarvan werden 35 door jagers en 4 door marinegeschut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsch tenten- kamp bij Tobroek vernield. Zondagnacht is de vijand naar Noord en Z.-West Duitschland gevlcgen en met enkele vliegtuigen doorgedrongen tot de Rjjkshoofdstad. Door neergeworpen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nachtjagers en luchtafweergeschut hebben drie Engel- sche bommenwerpers neergeschoten. Het oppeilievel der weermacht deelt mede: In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en marine een nieuw belangrijk succes be- haald. Arendsburg, de hoofdstad van Oesel, is in een vastberaden aanval ge- nomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun vemietiging kan elk oogen- blik verwacht worden. OPROEP. Etr was eens Er was eens een macht, die gereed stond een aanslag te plegen op de Westersche be- schaving en alleen aan het ingrijpen van een man werd het gevaar bezworen, want op zijn bevel wierp een nog grootere macht het ge vaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het gelukkig einde en de betere toekomst strrjden nu mil- lioenen dappere mannen tegen de macht, die eens dreigde en nu vernietigd wordt, tegen het bolsjewisme. Voor een betere toekomst voor Europa, dus ook voor ons land, vechten nu Nederlanders. Zij strijden in de gelederen van ons eigen legioen. Vrijwilligerslegioen Nederlatad, Koningin- negracht 22 te 's Gravenhage. WAARSCHUWING. In den nacht van 15 op 16 September is een Nederlandsch burger, die zonder' daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire in- richting in de omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duideiijk hoe gevaarlrjk het is, wanneer men, zonder daar toe verlof te hebben, militaire inrichtingen nadert. Het zij tevens een dringende waar- schuwing voor hen, die meenen op lichtzin- nige wijze militaire verbodsbepalingen te kun nen negeeren. De werkzaamheden, welke ,,Winterhulp Nederland" vorig jaar is begonnen. zullen a.s. seizoen zoo mogelijk op nog breeder schaal worden voortgezet. Immers de prac- tijk heeft bewezen, dat een groote groep Nederlanders in de wintermaanden dermate kommert, dat hulp een dringende noodzaak is. Gelukkig zijn er ook landgenooten, die hel- pen kunnen en willen, zoodat bij velen de nood eenigszins gelenigd kan worden. Het hierin schuilende bewustzijn van onderlinge verbon- denheid moet zoozeer toenemen, dat het motto van Winterhulp „voor het volk, door het volk'" werkelijkheid wordt. Laten daarom diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen welstand mogen verheu- gen, aan hun in kommer levende landgenoo ten denken, wanneer hun op 3 en 4 October a.s. de lijst voor de eerste collecte van Win terhulp wordt aangeboden. De winter zal door de omstandigheden har der zijn dan ooit te voren en er zal dus ook veel meer geld noodig zijn. Nederlanders, kent uw naastenplicht, geeft gul. VERTROEBELING. Een artikel in de Limburger Koerier vraagt schrijft de N. R. Crt., onze aandacht, omdat tot tweemaal toe daarin de N. R. C. als ge- tuige wordt opgeroepen, en beide malen voor een standpunt, dat niet het hare is. In het bedoelde artikel vraagt de Limbur ger Koerier om klaren wijn: ,,Alles wat die nen moet om de nationaal-socialilstische ge- dachte te verwezenlijken-, dient als zoodanig te worden aangekondigd"Dit aan het adres van diegenen, die ten aanzien van be paalde nieuwe instellingen, zooals wij onlangs ten aanzien van den Nedeiiandschen Volks dienst, bepleiten, dat zij niet als politiek in- stituut van een kleine bevolkingsgroep mogen worden besohouwd, noch het instrument in handen van eenige beweging of partij mogen worden. Het uitgangspunt is, dat ir. Mussert zich tot taak heeft gesteld, het Nederlandsche volk te winnen voor het nationaal-socialisme. Wij meenen, dat deze omschrijving reeds mank gaat door onvolledigheid. Wij hebben het streven van ir. Mussert altijd zoo begrepen, dat hij het Nederlandsche volk voor het nationeel-socialisme tracht te winnen, in de overtuiging, dat dit de weg voor zijn zelf- handhaving, zoowel naar binnen als naar bui- ten, is. Op dit laatste komt het aan en dit moet het werkelijke uitgangspunt zijn. Dit is het punt waaromtrent wij het alien eens kunnen zijn. Wij alien willen de zelf- handhaving van ons volk, door versterking van zijn inwendige kractot en als factor van beteekenis in de samenleving der volkeren. Daarvan uitgaande werken we niet in eigen belang, hoe plat of verheven ook, maar voor een belang dat voldoende gemeenzaamheid heeft, om ons te overtuigen, dat wij desnoods ook tot zelfopoffering bereid moeten zijn. En zoo is het immers voor velen, die van huis uit niet nationaal-socialistiisch zijn georien- teerd. Want edn ding staat vast: deel uitmakend van een Europa, waarover het Duitsche Rijk de hegemonie voert en wij zien nog steeds niet, hoe deze oorlogstoestand straks niet door den vrede bevestigd zou worden be vinden we ons in de inrvloedssfeer van de nationaal-socialistische idee en wat zioh aan vernieuwingen aankondigt, zijn ook uitstra- lingen van deze idee. In dezen zin zijn inderdaad de Arbeids- dienst, de Winterhulp, de Nederlandsche Volksdienst nationaal-socialistisoh en wan neer de Limburger Koerier meent, dat wij daar de oogen voor gesloten hebben, vergist zij zich. Deigelrjke instellingen ,,neutraal" te willen laten schrjnen zou misleiding en zelf- misleiding zijn. Maar het its iets anders en iets heel anders en het behoort ook iets anders te zijn, dat deze instellingen in wezen en strekking natio- naal-socialistisch zijn, dan wel dat zij als politiek instituut van een kleine bevolkings groep" zouden mogen worden beschouwd, „een instrument in handen van eenige beweging of partij" zouden mogen worden. Deze instellingen zoo zullen we het moe ten zien, wanneer wjj hunzelf en hun initia- tiefnemers recht willen laten weervaren worden in het leven geroepen, omdat zij van nationaal-socialistisch standpunt af middelen en noodzakelijke middelen zijn tot de zelf- handhaving van het volk, naar binnen en naar buiten, waarop het aankomt. Zij hebben niet ten doel om de kom&t van het nationaal- socialisme in Nederland voor te bereiden, ge- lijk de Limburger Koerier het voorstelt. Sla- gen zij echter in him werkelijke bedoeling, de versterking van onze volkskracht, dan zullen zij ongetwijfeld een hartig woord v6or het nationaal-socialisme gesproken hebben, zul len zij er het hunne toe hebben bijgedragen om de velen, die afkeerig van het nationaal- "socialisme zijn, te verzoenen met een toe- stand, waarin de nationaal-socialistische idee overheerscht, niet echter als propagandisten voor deze idee op zichzelf, maar als bouwers aan de zelfhandhaving van ons volk, krach- tens deze idee. Dit wijst ook de N.S.B. <ien weg. Het is wederom niet zoo, dat wij, gelijk de Limbur ger Koerier veronderstelt, onlangs in een rede van den commissaris der provincie Limburg gegispt zouden hebben, dat hij den burge- meesters van zijn gewest heeft voorgehouden, dat hun bestuur doortrokken zou moeten zijn van nationaal-socialistischen geest. Het is reeds lang geleden, dat wij er ons te dezer plaatse voor het eerst rekenschap van gaven, dat wjj, in de van Duitsche zijde beoogde lots- gemeenschap betrokken, in elk opzicht met de nationaal-socialistische problematiek van doen zouden hebben. W£1 betreurden wij het, dat in de rede van den commissaris der pro vincie Limburg nog eens weer de indruk werd gewekt, dat we zoo doende, slechts het Duit sche voorbeeld hadden te volgen. Ons dunkt, de leiding van de N.S.B. heeft juist nog blijk gegeven, dat zij ook zelve dien indruk weren wil, toen zij bevel gaf tot het verwijderen van anderzijds aangebrachte opschriften, die ook haar streven ten deze in een verkeerd dag- licht zouden kunnen stellen. De N.S.B. heeft op het oogenblik dat is duideiijk alle gelegenheid om haar ge- schiktheid om ons volk leiding te geven te bewijzen. Zij zou dit echter niet bewijzen, wanneer zij elke oude of nieuwe instelling, aan het hoofd waarvan een lid van de N.S.B. wordt gesteld, voortaan als evenzoovele pro- paganda-organisaties in dienst van de eigen beweging stelde. Zij zal haar aanspraken slechts dan rechtvaardiger, wanneer zjj er in alle onzelfzuchtigheid toe medewerkt om elke instelling, waarin zij door een van haar leden zeggenschap krijgt, tot een succes te maken voor het doel, waartoe zij is bestemd: de zelf handhaving van ons volk, naar binnen en naar buiten. En het lijkt ons van de Limburger Koerier al een heel slechte raad, om al is het dan ook ter verkrijging van zuivere verhoudingen het doel van Arbeidsdienst, Winterhulp, Nederdandschen Volksdienst en wat dies meer zij. toe te spitsen op de voorbereiding van de komst van het nationaal-socialisme, verwezen lijking van de nationaal-socialistische ge- dachte. Daarvan kan als resultaat eerst sprake zijn, wanneer zij slagen in hun eerste doel, de versterking van onze volkskracht. En alleen met het oog op dit doel kan men er in slagen om het geheele volk tot mede- werking tot dit doel te bewegen. Ook wan neer daarvoor zelfopoffering wordt gevraagd. heden jegens Hitler en het Duitsche Rijk. Hij wil met alle geweld den oorlog. Men begrijpt, hoezeer hij opgelucht was, toen hij in het voorval met de Greer eindelijk een mogelijk heid zag om er op los te gaan. De voorstel- ling, die hij van het ,,msterieuze" incident liet verspreiden, is even belachelijk als onge- loofwaardig. Men zou den Duitschen duik- bootkapitein nog moeten zoeken, die onder deze omstandigheden Roosevelt het genoegen zou doen het eerste schot te lossen. Naar aanleiding van Roosevelts verwijt, dat Duitschland de vrijheid der zee bedreigt, her- innert Gobbels aan de bewering van Chur chill, dat de Duitschers van de zee verjaagd zijn. Dr. Gobbels stelt de vraag: hoe rijmt dat? Dat iRoosevelt verder een definitie der „Amerikaansche veiligheidswateren" vermijdt en die aan de Duitschers overlaat is wel het hoogtepunt zijner provdteerende bedoelingen. „Echt democratisch" noemt dr. Gobbels het streven van 'Roosevelt, de Vereenigde Staten zonder toestemming van het Congres en tegen den wil van het volk in den oorlog te laten geraken, om zijn medeburgers dan voor een voldongen feit te kunnen stellen. Roosevelt wil de verantwoordelijkheid voor zjjn handel- wjjze niet dragen en tracht daarom met zijn bekende manoeuvres Duitschland de schuld in de schoenen te schuiven. NA DE ONTRDEVUNG VAN SPITSBERGEN. Van bevoegde Duitsche zijde wordt gemeld, dat men niet weel meer vemeemt van het Britsche avontuur op Spitsbergen. Nadat zij daar het radiostation hadden vernield en de Noorsche mijnwerkers hadden gedwongen zich in te schepen, zijn de Britten weer van Spits bergen vertrokken. Zij stelden het voor alsof hun daad een gevoeflige slag voor de Duitsche kolenvoorziening beteekende, hetgeen echter van DuitsChe zijde als niet steekhoudend wordt gekwalificeerd. Ten hoogste zullen de inwoners van Noord-Noorwegen er dezen win ter de onaangename gevolgen van ondervin- den. Hetzelfde is het geval met de naar Groot-Brittannie ontvoerde Noonsche mijn werkers, die thans in barakken in Schotland zijn ondergebracht, voor zoover zij niet tot den dienstplichtigen leeftijd behooren; in dit geval zullen zij bij het Noorsche contingent in Engeliand worden ingelijfd. De overige Noren zullen in den Engelschen mijnbouw worden tewerkgesteld. Van dienstneming bij de Noorsche sdheepvaart moeten zrj waar- schijnlijk z\jn vrijgesteld, daar zulks te ge- vaarlijk wordt geacht. Overigens verbaast men zich, dat het moderne Engeland tot der- gelijke methoden van menschenontvoering, welke doen denken aan de ouderwetsche sla- ventochten in Afrika, gemeend heeft zijn toevlucht te moeten nemen. rechter, dat dit vonnis in den vorm van plakkaten drie maal met tusschenruimten van een maand in alle Berlijnsohe markthaiien zal worden bekend gemaakt, zoo vemeemt Schweizer Presse Tel. uit Berlijn. PATROUILLEEREN, RONVOOIEEREN ESCORTEEREN. Vaak bereikt ons nog schrijft de N. R. Crt. de vraag, waarin toch het wezenlijke onderscheid tusschen konvooieeren, escortee- ren en de verschillende vormen van patrouil- leeren is gelegen en welk spysteem de Ameri- kaamsche vloot nu eigenlijk volgt. Dat deze vraag ook het Amerikaansche publiek weer bezig houdt, bewijst de uiteenzetting, die vorige week de marineminister Knox m een persconferentie heeft gegeven. Knox betoog- de, dat het niet meer van principieel belang was, of de regeeritxg tot konvooieering had besloten, daar dit slechts een der vele metho den was om de transporten over den Atlanti- sohen Oceaan te beveiligen en de regeering voornemens was alle methoden toe te pas- sen. Men ziet uit dit antwoord, dat de Ame rikaansche regeering zoo min mogelijk bijzon- derheden over de toekomstige vlootactie wil mededeelen, hoewel thans met stelligheid ge meld wordt, dat Woensdagnacht de eerste konvooien onder Amerikaansche escorte naar Engeland zijn uitgevaren. Knox biijft daar- bij geheel in de lijn van Roosevelt's verkla- ringen, die zoowel bij zijn eerste aankondi- ging van de uitgebreide patrouilleering als pas nog in zijn radiorede, concrete aanwij- zingen van de aan de vloot gegeven inscruc- ties heeft vermeden. Toen Roosevelt aan de lange discussie in de Amerikaansche openbare meening over konvooieeren of niet konvooieeren een eind maakte door te spreken van patrouilleeren, was het allerminst duideiijk wat hieronder te verstaan. Men kon er alleen dit van zeggen, dat het een tegenstelling van konvooieering was. Bij het laatste systeem wacht men den vijand af, bij de patrouilleering zoekt men den vijand op. Het zeegebied, waardoor de scheepvaartroutes leiden, wordt verdeeld in vakken en binnen elk van deze vakken on- demeemt een aantal aangewezen oorlogs- schepen of hulpschepen, ondersteund door vliegtuigen, den strijd tegen alle daar ver- schijnende vijandelijke strijdkrachten. Bases zijn daarbij natuurlijk van groot belang en het is met het oog daarop, dat gedurende den afgeloopen zomer de Noordelijke route geko- zen is, die de beschikking geeft over IJsland en Greenland. In het nu komende jaargetijde levert deze route meer bezwaren op dan al leen haar grootere lengte. Groot verachil maakt het echter bij dit stelsel uit, welke taak aan de patrouilleerende strijdkrachten is opgedragen. Roosevelt's aankondiging van April nu maakte niet duideiijk, of de Amerikaansche patrouilles aan de Britsche vloot slechts verkenningsdiensten zouden be wijzen of dat zij ook actief tegen waargeno men Duitsche (event. Italiaansche) duikboo- ten en oppervlakteschepen zouden optreden. Eerst in de uitvoering is gebleken, dat voor- loopig nog slechts een verkenningspatrouil- leering was bedoeld en geen .shooting patrol" gelijk de Amerikanen het uitdrukken. Bekend is, dat in het verband van deze verkennings- patrouille Amerikaansche vliegtuigen met Newfoundland als basis hebben meegeholpen brj het ,,schaduwen" van de Bismarck ITALIAANSCH WEERMACHTBERIOHT. Weermachtbericht no. 474 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: Op Malta heeft in den nacht van 20 Sep tember de luchtmacht belangrijke iuchtbases gebombardeerd. In Noord-Afrika heerschte aan de fronten te land bedrijvigheid der artillerie. In de zone van Bardia heeft het afweergeschut een vijandelrjk toestel brandend neergeschoten. Ten Zuidoosten van Solloem zijn Britsche vrachtauto's doeltreffend met machinegeweer- vuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruit- geschoven afdeelingen. Op de Middellandsche Zee is een Ergelsche bommenwerper neergeschoten door een een- heid der Italiaansche marine. GOBBELS OVER ROOSEVELT'S POLITIEK In Das Reich wijdt dr. Gobbels een artikel aan de jongste maatregelen van Roosevelt. Hij wijst op de steeds duidelijker wordende, openlijk provoceerende bedoelingen van Roo sevelt tegenover Duitschland. Roosevelt is de man, aldus dr. Gobbels, die den oorlog, welke hij beloofde te zullen voorkomen, in een marathonloop achtemajaagt om hem ten slot- te misschien toch nog in te halen. Sedert zijn herkiezing heeft hij geen ander streven meer getoond dan de heiligste verzekeringen, dat hij de Vereenigde Staten in geen geval in oorlog zou brengen, te negeeren. Dr. Gobbels herinnert aan de vele verkla- ringen van Roosevelt, te beginnen met de pathetische belofte aan de moeders, dat hij het leven harer zoons zou ontzien, tot aan het bevel aan de Amerikaansche vloot tot het beschieten van Duitsche oorlogssohepen. Hier in ziet dr. Gobbels een ..corpus delicti" der oneerlijkheid. Een bundeling dezer verklarin- gen biedt een illustratie van het begrip ,,de- mocratie", zooals de Duitschers er vooral ge durende dezen oorlog voldoende in de vijan delijke staten hebben leeren kennen. De groote meerderheid van het Amerikaan sche volk, aldus vervolgt minister Gobbels, wijst een oorlog af. Het mag meer Anglo- phiel zijn, het mag de Engelschen materieel steunen, over een ding zijn alle Amerikanen het eens: geen actieve deelneming' aan den oorlog. Dat weet Roosevelt natuurlijk ook, maar hij zoekt incidenten waar hij ze maar kan vinden. Niets ergert hem meer dan het zwijgen van Duitschland tegenover zijn grof- REPRESAILLE VOOR BOMBARDEMENT VAN KAIRO GEVRAAGD. In verband met den gemelden luchtaanval op Kairo, die in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. zou hebben plaats gehad, eischt de Britsche pers, dat de regeering haar drei- gement ,,om Rome systematisch uit de lucht te bombardeeren", ten uitvoer legt. In April verklaarde men namellijk in Dow- ningstreet: ,,Met het oog op de Duitsche dreigementen om Athene en Ka'iro te bom bardeeren, wil de regeering verklaren, dat in- dien een dezer steden mocht worden aange vallen, een systematisch bombardement van Rome zal worden uitgevoerd". In officieele kringen zwijgt men erover, of Engeland thans dit dreigement in daden zal omzetten. Men zeide echter, dat het voor de hand ligt, dat Engeland zijn plannen niet van tevoren bekend zal maken. Ofschoon het aan tal slachtoffers te Ka'iro er op wijst, dat de aanvallers hun doelen dicht bij het centrum der stad hebben gezocht, wijzen waarnemers er op, dat het communique meldde, dat ,,het gebied van Kairo" was aangevallen. Dit zou Engeland als een geforceerde verontschuldi- ging kunnen aanvoeren, voor het geval het zijn dreigement niet wenscht uit te voeren. Er zijn echter, naar men zegt, in den laatsten tijd vliegtuigen voor zware en langdurige aan vallen op Rome gereed gehouden. TEGEN DISTRIBUTIEZSWENiDEL IN DUITSCHLAND. Hard en zonder genade is het oordeel, dat Duitsche rechters vellen over zoogenaamde „Kriegsschieber". ,,Wie knoeit met distribu- tiebescheiden maakt zioh schuldig aan een misdaad tegen de volksgemeenschap", alduS de opvatting die de Berlijnsche rechters toe- pasten toen Dinsdag j.l. drie burgers zich wegens een dergelijk misdrijf hadden te ver- antwoorden. Een die in last den arbeiders, die zwaren arbeid verrichten van extra bon- nen te voorzien, verkocht deze aan een sla- gersknecht, die er winstgevende zaken mee deed. In dezen illegalen handel werd hij door zijn verloofde geholpen. Rekening houdend met 't feit, dat de beklaagden nog nooit met den rechter in aanraking waren geweest, wil- de de president niet de doodstraf, hetgeer. anders zeker het geval zou zijn geweest. De bedieude werd tot acht jaar tuchthuisstraf en acht jaar eerverlieis en een iboete van 10.000 mark, en zijn verloofde werd veroor deeld tot zeven jaar tuchthuisstraf en een boete van, 30.000 mark. (Voorts besliste de De beteekenis van Roosevelt's laatste rede tegenover de aankondiging van April is nu hierin gelegen, dat thans van de verkennings- patrouilleering tot de shooting patrol werd overgegaan. Onzelter bleef echter, of ook tot escorteeren besloten was, een punt van belang, daar dit een veel grooter concentratie van strijdkrachten op de meest bedreigde pun- ten meebrengt met de daaraan verbonden risico's. Hierop heeft thans de verklaring van Knox een antwoord gegeven door te spreken van alle methoden tot bescher- ming van de Atlantische transporten en het bericht uit Washington omtrent het vertrek van de eerste konvooien heeft dit ten over- vloede bevestigd. Ook bij het gebruik van de uitdrukking konvooien diene men nog een onderscheid te maken. Wanneer gezegd wordt dat de Amerikaansche regeering tot kon vooieering heeft besloten, zou men kunnen denken aan Amerikaansche schepfen, die onder geleide van de Amerikaansche vloot oorlogs materiaal naar Engeland of andere deelen van het Britsche Rijk overbrengen. Zoolang ech ter de neutraliteitswetgeving nog eenigermate van kracht is, kan hiervan geen sprake zijn. Weliswaar is deze wetgeving door een aantal tegengestelde maatregelen uitgehold, n.l. door de leen- en pachtwet, door de dispensatie voor Amerikaansche onderdanen om op schepen onder de vlag der Vereenigde Staten oorlog- voerende landen te verlaten en door de pas gegeven toestemming voor Amerikaansche schepen om Britsche havens binnen te loopen, maar Engeland, (Britsch-Indie en de Domi nions blijven van deze toestemming nadruk- kelijk uitgezonderd. Zooals verwacht werd heeft de administratie tot een volledige op- heffing van de neutraliteitswet om binnen- landsche redenen op dit tijdstip nog niet wil len overgaan, hoewel een stap in deze richting bij het Congres tot de mogelijkheden wordt gerekend. Overigens kan de regeering haar doel reeds thans gedeeltelijk bereiken, daar door de overneming van den dienst op de vrij- gestelde Britsche havens in het Naburige en Verre Oosten, Britsche of in Britschen dienst varende scheepvaart het nijpende tonnage- gebrek voor het verkeer met Groot-Brittan nie zelf eenigermate kan aanVullen. Hoe dit ook zij, van eigenlijke Amerikaansche kon vooien tusschen Engeland en de Vereenigde Staten kan nog geen kwestie zijn, zoodat juis- ter van Amerikaansche escortediensten kan worden gesproken. Het is waarschijnlijk, dat dit escorte in de nabijheid van de Engelsche wateren door de Britsche vloot wordt overge- nomen. Dat de regeering te Washington de oogen niet kan sluiten voor de emstige ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1