m wWWf"' Buitenland Dam-en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten KEZA PAHLEVI HEEFT DE HOOFDSTAD TEHERAN VERLATEN. EEN ZONDERLINGE REGENVAL. BRABANTSCHE BRIEVER DAMMEN. SCHAKEN. id. urn flWl Tevens wordt er gewerkt aan een uurtarief voor vrachtdiensten binnen de stad en over korte afstanden (beneden 15 km), ten einde aan het speciale karakter van dit vervoer zoo~ veel mogelijk te gemoet te komen. De inspecteurs der prijsbeheersdhing zul- len, naar „iDe Telegraaf" meldt, dezer dagen een grootscheepsch offensief inzetten tegen de overtreders der diverse bepalingen. HET ACHTSTE LEERJAAR. Een der belangrijkste van de serie wijzi- gingen in onze onderwijswetgeving, aange- kondigd door den secretaris-generaal van bet departement van onderwijs, wetenschap en cultuurbescherming in zijn radiorede van 12 Aug. j.fc, is wel de invoering van een ver- plicht achtste leerjaar op de gewone lagere school met ingang van den cursus 1942 1943. De N. R. Crt. schrijft hierover: Algemeen was de meening, toen minister Dat de vragen van aansluiting tusschen lager onderwijs en voorbereidend hooger, middelbaar en uitgebreid lager onderwijs tot een beslissing zullen komen, schijnt ons daar- brj volstrekt noodzakelijk. Wassink in 1927 het zevende leerjaar her- stelde, dat deze leerkring geen bloote her- haling of voortzetting der eerste zes jaren mocht zijn. In een circulaire van 3 Novem ber 1928 nr 5712 1 afd. L.O.A., gezonden aan de inspecteurs van het lager onderwijs, komt deze zinsnede voor: ,,Voor de groote meer- derheid der leerlingen is het onderwijs, dat zij in het zevende leerjaar genieten, eind- onderwijs. Met de kennis die zij daarin op- doen, moeten zij het leven ingaan. Het onder wijs moet zich daarom, voor zoover de om- standigheden dit toelaten, aan hunne be- hoeften aanpassen. En daar deze behoeften voor een groot aantal leerlingen eener school of van verschillende scholen nagenoeg de- zelfde zijn, beteekent dit tevens, dat het onderwijs zich moet aanpassen aan de be hoeften der streek en van de daarin het sterkst vertegenwoordigde maatschappelijke kringen. Daaruit vloeit voort, dat het onder wijs in groote steden anders zal moeten zijn dan in kleine plaatsen, in handels- en nijver- heidscentra anders dan in landeljjke om- geving, in de eene industrieplaats weer anders dan in een andere en in een landbouwstreek anders dan in plaatsen waar tuinbouw het hoofdmiddel van bestaan uitmaakt." Nu moeten wij tot ons leedwezen vaststel- len, dat in dit opzicht het heringevoerde zevende leerjaar meestal een mislukking ge- weest is. Het werd meestal herhalingsjaar en uitbreidingsjaar. In de groote plaatsen kwam nog daarbij, dat het overgroote deel der leerlingen na het afloopen der zesde klaase de school ver- liet, am voortgezet onderwijs in theoretischen of practischen zin te gaan volgen; de restan- ten leerlingen dus in centrale zevende klas- sen moesten bijeengebracht worden, waar het geruimen tijd duurde voor men hen op hetzelfde niveau had gebracht en dus kon doorgaan. Zoodoende genoot het zevende leerjaar noch de sympathie der ouders, noch die der leerlingen, het werd gevoeld als iets over- bodigs. De ernstige poging om uit deze malaise te geraken, kwam uit het zuiden des lands: men tracbtte daar in het hoogste leerjaar een- voudig nijverheidsonderwijs in te voeren; in 1937 kreeg een commissie van ministers zijde ingesteld de opdracht te onderzoeken, hoe het zevende en de eventueel hoogere leer- jaren van de school voor 'gewoon lager onder wijs, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toe- voeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal ka rakter te geven, konden worden ingericht. Het rapport dezer commissie is in 1940 ver- scbenen en kan als grondslag dienen voor een zevende en achtste klasse. Want wil men het ,7de en Sste leerjaar in ons volk doen leven, dan moet men daarin iets anders geven, iets aan het practische leven aanpassende; iets wat de leerlingen te arbeiden geeft en niet alleen theoretisch laat opnemen, iets wat hun arbeidsvreugde ver- schaft en van welks noodzakelijkheid zij door- drongen zijn, anders wordt ook dit een mis lukking. Moeilrjkheden zullen hierbij te overwinnen zijn, waarbij wel '"als allereerste de vraag zal opk'omen: Hoe xomen wij aan de noodige schoolruimte Onze scholen zijn veelal ge- bouwd voor het zeven klassen-systeemer zal wellicht bijgebouwd moeten worden en is dit op het oogenblik mogelijk? Reuter meldt, dat de Britsche pn de bolsje- wistische troepen zijn opgetrokken tot enkele mijlen voor Teheran. Volgens een ander Reuter-berich't uit Teheran wordt aangteno- men, dat de Britsche en bolsjewistische troe pen Woensdag gemeenschappelijk de stad zullen binnentrekken. De Sjah die, ten behoeve van zijn zoon is afgetreden, heeft de hoofdstad verlaten obn zich naar Ispahan te begeven. Een buitengewone zitting van het Iraan- sche parlement is, naar het agentschap Pars meldt, Woensdagmorgen om 11 uur gehou- den. Foeroegi, de eerste minister, legde de vol- gende verklaring af: Ik heb den afgevaardlgden en het volk van Iran de belangrijke mededeeling te doen, dat Zijne Keizerlijke Majesteit Reza Sjah Pahlevi om gezondheidsredenen is afgetreden tfen. gunste van zijn zoon, den kroonprins, als zijn rechtmatigen opvolger. Deze heeft de macht overeenkomstig wet en gnondwet in handen genomen. De premier riep het parlement op Woens dag weer bijeen te komen, opdat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschreven forma- liteiten ivoor het parlement kan vervullen. Het blad Sora (Sofia) geeft 5n een eigen bericht uit Ankara de motieven weer, welke den sjah van Iran hebben bewogen afstand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsc'he en Sowjet- troepen in Iran en het staken van den tegen- stand door Iran hebben den Sjah aanleiding gegeven, zoo schrijft het blad, enkele maat- regelen te nemen, waarmede de nieuwe re- geering van Iran het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering van Iran een beslissing ge- ndmen, welke neerkwam op een volledige be- perkling (van de grondWettelijke rechten van den Sjah. In verband hiermede heeft Sjah Riza Khan Pahlevi besloten ten gunste van den troon- opvolger afstand te doen. De troonsafstand werd eerst twee uur na het vertrek van den Sjah uit de hoofdstad bekend gemaakt toen het parlement hiervan mededeeling werd ge- daan. Over de reis van den Sjah wordt een volledig stilzwijgen in acht genomen. Wel- ingelichte diplomatieke kbingen te Ankara hebben verklaard, zoo meldt het blad verder. dat de Sjah zich met enkele leden van zijn gevolg naar een Vliegveld bij Teheran heeft begeven, vanwaar hij in onbekende richting js vertrokken. Volgens onbevestigde beriohten ,zou de Sjah ergens in Turkije geland zijn, en wordt ihij te Ankara verwacht. (Deze laatste mede- deelingen lijken in strijd met het bericht van iReuter. Red. N. R. Crt.) Plots werd zij in haar bed overvallen door een zwart gemaakten kerel. De bandiet be- werkte zijn slachtoffer met een hamer en een snijdend voorwerp. Op het hulpgeroep van de vrouw kwamen haar schoonvader en haar 10- jarige zoontje toegeloopen. De kerel kon zich uit de voeten maken. De vrouw werd tijdens het gevecht ernstig gewond aan het hoofd en de schouders. Ook de schoonvader en't knaapje werden aan het hoofd gewond. De politie is na een eerste onderzoek over- gegaan tot de aanhouding van zekeren H. V. Ja man, 'k heb 't oe meer verteld: ik i elken minuut van deze Herfstdagen hangt ben ginnen ,dichter", die mee z'n zwarigheid gouden schoonheid van den eeuwig wisselen- te koop loopt in sentimenteele versjes. Ge len hemel! Ik heb handen token* om te komt als kearel op de weareld of alsI werken. „Dre, k zou heel den dag k a memmert. Kent ge dit straf-Brabantsche ddnken, dat ik weer in mn bosch terug be: MEISJE AANGERAND. Maandagavond vervoegde zich aan het politiebureau te Hilversum een jongeman, die kennis gaf assistentie te hebben verleend aan een hem onbekend meisje, dat door twee per- sonen zou zijn aangerand in de heide achter de rioolwaterzuiveringsinrichting aan den Loosdrechtscheweg. De jongeman had, langs een boschje fietsend, eenig gerucht gehoord. Toen hij afstapte namen twee mannen, die van den grond opsprongen, de vlucht en ver- dwenen in het donker. Het meisje lag met een prop in den mond, en de handen op den rug samengebonden. MOORDAANSLAG. Er ontstond een hoogloopende woordenwis- seling tusschen het ecbtpaar P., wonende te LubbeekSt. Bernard Vlaanderen). Van woorden kwam het tot daden, zoodat de vrouw met een borstel op haar man losging. Geheel bebloed verscheen de echtgenoot op straat en op aanraden van een buurvrouw ging hij zich laten verbinden bij een dokter, waar hij uit- geput bewusteloos neerviel. De gekwetste werd met een Roode Kruisauto naar het zie- kenhuis van Leuven overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Zijn echtge- noote werd gearresteerd. De inwoners van Lissabon waren niet wei- nig verwonderd, toen kort geleden een vlieg- tuig over de huizen van de stad vloog en hon- derden spaarbankboekjes naar beneden liet vail en. Ieder, die kans kreeg, zoo'n boekje op te rapen, had niets anders te doen dan zjjn naam in te vullen. Daarmee was hij in het bezit gekomen van een bankconto met een inlage, waarvan de grootte reeds aangetee- kend was in het boekje, dat zoo plotseling uit de lucht was komen vallen. Deze ,,geldregen" was een inval van een groote bank in Lissa bon, die een vliegtuig had gehuurd en den piloot spaarbankboekjes naar beneden liet gooien. Ulvenhout. Amico, 15.000 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De politie te Hengelo heeft volgens de Tel., bij verschillende banketbakkers een controle gehouden op de aanwezigheid van eieren. Dit onderzoek had tot sresultaat, dat van de in de gecontroleerde banketbakkerszaken aan- wezFge circa 20.000 eieren er ongeveer 15.000 in beslag genomen werden daar deze in de betreffende zaken voorhanden waren in strijd met het Inventarisatiebesluit 1940. Alle in beslag genomen eieren waren buiten de dis tribute om betrokken, terwijl er te hooge prijzen voor betaald waren. Tegen ruim twin- tig banketbakkers zal proces-verbaal worden opgemaakt. .VROUW OVERVALLEN. De 36-jarige echtgenoote van D. R. te Zele (Vlaanderen) werd in den nacht op zeker oogenblik gew^kt door een verdacht gerucht. Luteijn met wit speelde hier 3934, waar- Kearels als den Vic veranderen nie veul. NiksDeuze tiepen zijn in 'nen vasten vurm gegoten, geloof ik, lijk 'nen boom. Zoo'nen boom heeft z'n taak, een die wij dikkels maar veur 'n klein deel bevroeden, als we 'r iets van bevroeden!... Duuzen- den die nen boom nooit aankijken, daarveur ginnen tijd hebben, 'm pas zien alsals ze r mee 'n 100 K.M. vaart teugen aan rijen. 't Verhaal, dat ze dan van zoo'nen boom kunnen doen, is 't verhalen dan nie eens wfeerd. Ik zeg, zoo'nen boom heeft z n taak, taak. die wij dikkels maar veur 'n deeltje deurgron- den! Wat kan zoo'nen simpelen, trouwen reus nie in 'n menschenleven zijnHebt ,te zoo'nen kanjer wel 'ns op z'n schoeft ge- klopt? Neee? Nou, dan bevroedt ge van z'n taak ook gin snars, de complimenten van 'nen boer! Ik wil 't geren weten, 'k heb dikkels, op moeilijke dagen Hid? Gong den Drd ook wel ns gebukt onder moeilijkhedens, onder zwarigheden, onder trieste dagen? woord Ge komt als kearel op de weareld, of als memmert, maar ik hoop nou nie, dat (ge den- ken gaat, dat veur mij alle dichters mem- merts zijn! Onze ouwe dichters hadden heel wat te zeggen. Teveulom over d'r eigen tememmen. Ik hoop, dat ge me nou verstaat. Wie zijn taak opvat als roeping, veur zijn evennaasten dus, die heeft ginnen tijd veur z'n eigen. Die heeft soms ginnen tijd om z'n eigen te scheren. Zie naar 'nen boer, zie naar den Vic, kwaje klanten veur den barbier, amico! Weet ge wanneer den Vic bv. eet? Als Hergian, zijnen hondebeest, begint te geeuwen. Dan denkt den Vic eraan om veur Herman 'n korst brood klein te snijen. Zien eten, doet eten, dus dan kerft den Vic ook veur z'n eigen, 'nen brok van dat eigen- ste brood af. Eh werkende stouwt ie den brok deur zijnen nek. Zoo'nen boom, na zflnen wasdom, neee, dan verandert ie nie veul meer. Eeuwen doet ie daar stil zijn taak. Z'n troostende taak aan den kleinen mensch daar aan zijnen voet, die gebukt gaat onder de slagen van 't leven. Z'n beschuttende taak aan mensch en dier en plant, daar onder zijnen kolossalen blaren- kroon, die 't felste van de heete zomerzon op- vangt. Z'n schoone taak veur den rustenden mensch, die in slaap gaat onder 't ruischende liedeke van 't windgerucht deur 't geblaart. Z'n beschermende taak aan de veugels. Z'nen blarenval in den altvj vragenden grond. En veural: zijn schoonheid in alle jaartijen, die balsem is voor menig hart; die troost is veur velen; die vreugde is veur de goeien onder ons- die inspiratie is veur de besten onder de menschen. In 't Voorjaar, - als zijn versche spruiten op de deinende takken te blinken staan in de zon lijk k^ersenvlamkes op 'nen gesmeden kroonluchter In den zomer, als uit zijnen vollen bla- renkroon 't windeliedeke zoemt en ruischt deur de dreven, poorten van den zomer, poor- ten tot den ender toe! In 't Najaar, als 't rijpe blad in safranen luLster, in bronzen bloei, in rossen gloei den waterkleeren hemel siert! In den Winter, als den witten takkenkroon, lijk 'n ragfijn watermerk zoo transparant, te sieren staat den donkeren AdVenthemel, zijn schoonheid in alle jaartijen is ednen deugd veur iederen mensch, die tijd overhou- den en spendeeren kan aan Gods Schepping. Zulke boomen veranderen nie veul. Ze staan daar in den buiten, van jaar op jaar huilien plicht te doen, huilie taak in soberen, uitbundigen, in gouden en in witten praal. Volmaakt! Stormen gaan over den top, zonnebrand verschroeit den kroon, de gloeiende zweep van den bliksem striemt langs zijnen bast... hij blijft daar gelaten en schoon zijnen plicht te doen tot balsum, tot troost, tot vreugd, tot inspiratie van den mensch; tc,4 beschut- ting van 't dier; tot bemesting van den grond. Onveranderlijk stoer; geweldig ja! Ik zee: kearels als den Vic veranderen nie veul. Dezen toovenSer van 't palet doet zijnen plicht, in soberen, in uitbundigen. in gouden en in rednen praal. Volmaakt! Stormen woedden over zijnen witten kop, ge wit, verdriet. schrijnde, brandde z'n ziel, de gloeiende zweep van trouweloosheid ranselde zijnen bastgelaten, verbeten bleef ie zijnen plicht doen, mee ieder werk- stuk ontstak ie weer 'n k&ers tot heil van den medemensch! Oorlogen kunnen woeien over de weareld, hongerblokkaden, grandiooze vernietigin- gen, bombardement- en spooknachten de weareld teisteren, den werker blijft onbe- roerd zijn taak doen, den Vic is 'nen kearel en ginnen memmert! Politieke stormen, revoluties kunnen den mensch verschrikken, „maar wie zich laat leiden door den geest, voor hem is er geen wet, die hem treft!" zoo schreef Paulus al aan de Gala ten. Als ik de woorden van Paulus Zondagmer- gen in de kerk las en overdocht, dan gongen m'n gedachten al rap naar den Vic, daar in 't boschhuis, waar ik 'm heb zien verom- komen, van Amerika, sjuust of ie om den hoek even 'n pak tabak was gaan halen. Mee zijnen hond aohter 'm aan. Ja, hij is alweer aan den arbeid, Vic. ishoogseizoen" veur 'm. ,,Drr6, Elken zenuw staat gespannen, heel zijnen geest is eenen actie, de aders zwellen blaauw op iz'nen kop, hij kan de pracht van deus tij nie aan! En 't bosch galmt van zijnen zang, van z'n gebrul, telkens als ie z'ft stem-als-'n-klok laat dreunen, laat galmen deur den stillen Herfst, die lijk gouwen regen van de boomen ■sprenkelt. Oorlog? Nou ie verom is, bij z'n Hanneke en den kleinen Vic, oorlog bestaat nie veur 'm. Hij heeft niks te winnen, niks te Ver- liezen, hij heeft zijnen schoonen arbeid, z'n edele talenten, zijnen eeuwigen werkhonger! En den Vrede in z'n ziel. Want hij heeft gin macht te verliezen, gin geld en ginnen naam te verspeulenWant de macht over zn kunst, dat beseft ie diepin, zal altij tekort schieten en den strijd daar om, is alleen maar" edn worsteling mee de gereedschap- pen, den aamechtig pogen, dat gaat buiten- om de menschen. Z'n geld, hij gaf t weg aan zijn Lien en z'n Hanneke, ge wit waaroim ie weer naar Amerika gong. Z'nen naam Die is grooter, dan ie eigens beseft, grooter dan 'm interesseert, groot genogt veur de Dollarikanen om er geren geld op te geven! Neee, den Vic heeft mee den oorlog en de politiek nie te schaften, hij is onafhankelijker dan 'nen millioennair, hij is zoo onafhankelijk als 'nen... landlooper! Den Vic heeft geen ander verlangen dan veul dag, om lank te kunnen werken! Dan veul ruimte, om wijd te kunnen dwalen! Dan 'n goeie werkplots, 'nen veerdigen atelier om er naar hartelust te kunnen zwoegen. Zoo klein als ie van postuur is, hij is te groot, te stoer, te geweldig, dan dat stormen, zonnebrand en kwaje tijen 'm kunnen ge- naken. Hanneke is nog 'n paar dagen gebleven. Want, ocherm, ze kost zoo moeilijk van 't Boschhuis loskomen, nou den Vic er weer was. Eh den Vic, hij kost toch z'n klein- kindeke niet laten gaan, veur 't jonk ..Opa" zeggen kostDaar kwam nog iets bij! Z'n° distributiespullen! Als ie daar eigens veur zurgen moest, liep alles in t wedrgaren. Wat 't nou toch ook wel doet, want hoe kan ie wijs worden uit al die bonnekes en pun- tenN Heel den boel heeft ie bij ons op de tafel gekwakt. Trui zal de zaken bijhouwen veur 'm. Op 't gemeentehuis is ie woeiend wegge- loopen. toen ie gin bonnen veur Herman krij- gen kost, mee deuzen historischen volzin: ,,hou mijn rrotz... dan ook maa!" Ja, als Hanneke nie even gebleven was, dan zat den Vic zonder eten 6nwat veul erger was, dan kost den kleinen Vic nog gin „Opa' - zeggen! Hanneke heeft thuis, daar ieveians by Zwolle telefoon. Dre HI heef ook zoo n dink. Iederen avond komt den Vic telefoneeren! Mot Hanneke den kleinen in z'n billekes knij- pen, want den Vic mdt 'm hooren! Om oe te bedooien. Trui. zit te gieren van den lach, mee tranen in d'r oogen. Van de week wierd 't gesprek verbroken! Ocherme! Wat gong ie te keer. ..Meneer Zonneveld", riep Dre IH: 't is ginnen kof- fiemeulen!" En owee, toen 't teleloonjufferke veur den dag kwam. ,,Wat d&cht u, juffrouw? Dat u met kwa- jongens te doen hebt? Ik ben Victorr Zonneveld! En ik wensch te spreken met m'n Kleinzoonn! Verstaat U dat? Die kabel ligt er net zoo goed voor Victor van Dalen, mijn Kleinzoonn, als voor Wie Obk? Amico. we hebben ons eigen kromge- lachen! De telefoon heeft er 'nen goeien klant by gekregen! Gisterenavond zee-t-ie: ,,weet je wat jammer is, Drre? ,,Nou t Da 'k zwarte Johnny in Boston met kan opbellen met dat ding. Die moest m'n klein- zoon, 6<5k 'ns kunnen hooren!" Hij meende 't. 'k Het geschaterd. Kom ik schei er af. Ik kan -over hun blij- ven vertellen. Ge tooor vaneigens nog veel Maar hij heeft 6ns nog zoo weinig verteld. Hij doet niks dan vragen, vragen. Dat ,,gat van anderhalf jaar mot eerst dicht Vol! Veul groeten van Trui, Dre HI, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.k.v. DRfi. 658. Kampioenschajp van Zeeuwseh-YTaanderen. Vervolg. In 1928 waren er niet minder dan 12 deel- nemers. De wedstrijd bleef in verband met dit grote aantal beperkt tot een enkele ronde, d.w.z. de spelers ontmoetten elkaar slechts eenmaal. De heer J. A. Risseeuw te Zuidzande kwam als overwinnaar uit de strijd. Hij behaalde 18 punten uit 11 partijen (8 gewonnen, 2 rem. en 1 verl.). J De tweede plaats werd bezet dooi' den heei Van den Heuvel en schrijver dezes, beiden met 16 punten. Als vierde (met 14 punten) volgde de benjamin A. Kotvis, die toen amper 15 jaar oud was, maar desondanks vrij van plankenkoorts een wedstrijd speelde, die een belofte inhield voor de toekomst. Met het spelpeil was het in 1928 maar dunnetjes gesteld^ Er werd nu en dan lustig geblunderd. Of dit verband hield met het ge- brek aan animo om te noteren, valt na Id jaar niet meer uit te zoeken, maar een felt is dat onze oude paperassen over dit tour- nooi onbegrrjpelijk weinig gegevens bevatten In de eerste ronde op 18 Maart 1928 Le Groede kwamen wrj in onze partij tegen den veteraan J. Luteijn na 20 zetten tot deze stand: ZWART I 2 3 4 5 na zw. de partij met een in zijn voordeel besliste. 21. 39—34 22. 27X16 23. 28X17 24. 16X27 25. wit naar keuze 26. 27—21 27. 31—27 28. 32—28 29. 36X27 16—21 18—22 12X21 23—29 19X50 dam 26X17 20—24 50X31 partij wijselijk op. In de tweede ronde speelde zich het vol- gende openingsdrama af. Wit: k. Zwart: I. Verhage te Nieuwvliet 3328 18—23 39—38 1218 31—27 - 7—12 44—39 I—7 37—31 20—25?? 1. 2. 3. 4. 5. 16 26 36 46 Dit kostte zwart een schijf. 6. 27—22! 18X27 7. 31X22 Aan 2218 en 3430 kon zwart nu niet meer ont komen. Hij maakte het evenwel nog erger! 16—21 2218 13X22 3430 25X34 40X16 Wit won met dit oeroude theoretische aar- digheidje 2 schyven, maar zw. bleef niette- min doorspelen tot het bittere eind. Interessanter was de party-opening, die in een der Temeuzense rcmden toegepast werd. Wit: v. d. H. Zwart: K. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. Wit 32—28 33—29 37X28 38—33 39—33 18—23 23X32 16—21 openingsstudie van Damme, naar mij menen, bezorgde wit dus heel wat hoofdbrekens. 9. 34—30 9—13 10. 30X19 13X24 U. 40—34?? 27—32 12. 38X27 20—25 13. 29X9 18X47 14. 39—83 47 X 40 15. 45X84 4X13 Wit gaf daarna spoedig op. Kampioenschap 1941:1942. De wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Zeeuws Vlaanderen, die de her- nieuwde samenwerking tussen de dammers van West en Oost zal bezegelen vangt aan op 28 September a.s. te Uzemdijke. Er staan voor dien dag twee ronden op het programma. Hoewel enige sterke spelers ontbreken, o.a. Geensen, belooft het een aardig tournooi te worden. Belangwekkend is de deelname van den heer P. W. Kliphuis, een problemist van in- ternationale reputatie, die enige jaren pro- bleemredacteur van „Het Damspel" was en thans te Uzendijke woonachtig is. De spelerslijst ziet er als volgt uit: A. Kot vis te Zuidzande; P. Risfeeeuw te Oostburg, Joh. de Smet en P. W. Kliphuis te IJzendijke, L. Dekkei te Hoek; J. de Rijk te Terneuzen; P. J. v. d. Bulck te Breskens, voorheen te Terneuzen, terwijl schrijver dezes het achttal completeert. De deelnetners ontmoeten elkaar slechts in een partij. Zodoende wordt het tournooi bui- tengewoon zwaar. Er zijn immers slechts 7 partijen te spelen, zodat de minste tegenslag een actiterstamd kan betekenen, die niet meer in te halen is. Voor een volgende wedstrijd zal een dubbel tournooi daarom steilig over- weging verdienen, te meer daar het ook de krachtsverhoudiyg beter weergeeft. Het verloop van de strijd hopen we t. z. t. aan de hand van uitslagen en gespeelde par tijen uitvoerig te behandelen. kon -27 en WIT 47 48 49 50 niet wegens 21 19—23. ©eter dan de tekstzet was 23—28 en 29—24. 4 1924 5^ 3126? 21—27 6. 42—38 11—16 Men merke op, hoe wit in de keuze zijne: zetten beperkt is. 7. 47—42 7—11 Ook nu had wit maar een zet. 8. 28—28 13—18 Dreigt 27—32 20—25 en 18X47. Deze variant op een toen tamelijk nieuwe Torne.-opening. Partij gespeeld te Terneuzen (3 Juli 1941.) Wit. G. A 1. 2. 3. Deze den Decker. d2d4 Pgl—f3 Rclg5 zetten Zwart. G. '(Tichelman. Pg8f6 e7e6 bepalen de Torre-opening, welke een speciaal karaker krrj,gt na Zwart niet d5 gespeeld heeft. 3. RfS—e7 Niet al te goed, evenmin als 3. h6. Op 3. h6 kan zoowel volgen 4. Rf6: Dtb. 5. e4 als 4. Rh4. Het juiste antwoord schijnt 3. ...c5 te zyn, hetgeen izwart gelegen/heid- geeft zyn dajne naar b6 te ontwikkfelen. 4 02c4 pf6e4 awart wil njet met d5 in de banen van het damegambiet komen. De ,zet Pe4 is onge- ■woon, maar zeker niet slecht. Kent U de Dory-opening wel, waann Pe4 nog vroeger gespeeld Wordt? Hlier is hy. d4 Pf6 2 Pf3 Pe4. Heel geschikt om vanatie in het'openings-repertoire te brengen, eiven- als de Torre-opening. Een partij Porges— Sonnenschein, Weenen 1936, ging na 2. ..^P«4 verder met 3. c4 e6, 4. Dc2 f5 5. Pc3 Rb4. 5. RgoXe7 Dd8X«7 6. Ddlb3 Met de bedoeling om Pe4 met Pc3 aan te vallen en na afruil geen dubbelpion te krygen. Een ander systeem zou 4. Pfd2jgeweest zyn, om door middel van f3 het paard te ver- dnfen' c7c6 7'. Ptol c3 f7-J5 8. e2e3 g nfie2 Lievei dan 9. Rd3, daar wit dan niet kan afruilen, wanneer izwart d5 speelt. Ook houd wit grace de d-lijn open. q d7do 11. Tfl—el Pd7—f6 12 Df3—e9 Dit was niet mogelijk geweest, wanneer de toren op zijn plaats geblevenp^^.'c3 Maakt het wit betrekkelijk gemakkelijk. Maar door het dreigende f3 zou het paard terug Tnebben moeten gaan, hetgeen ook on- aangenaam is. 13. h2Xc3 Wit wil druk op de h-lijn houden, waardoor Re« even aan zijn plaats gebonden blyf Hiervcor neemt wit den dubbelpion op den kood toe. Bovendien kan deize' door eventueele afruil opgelost worden. fit 3>0 Zwart had kalm verdedigend moeten spe- len (Pd7 of Dc7). Het veld b6 wordt nu zeer zwak. 14. a2a4 ^7 c-7 15. c4c5 Z'wart kan er niets aan doen, dat wit zie van bS meester maakt. 15. 16. Pe5Xd7 17. Talbtl 18. Db3b6 -19. TblXW Beter 19. Tf7. 20. Ra6 Rc8. 21. Tebl Tc7. Xflbl Rd7c8 20. 21". Tb6X«6 f4X«3 22. f2Xe3 K'g8--f7 Speculeerde zrwart op het vo!gende? Tflt Ke8. 24. Tf8:t Kf8: - 23. 26. 25. Tb6 Ke8. Ra6 Kd7. 27. c(6t Kc7. Maar zoover zou wit het niet hebben laten komen, daar 26. c6 mogelijk is. 23. Tc6b6 24. Re2f3 25. e3e4 Tf8e8 Te8e7 -- Rc8d7 Verliest nog een pion. Ec'hter 25. de4. 26. Re4: met de dreiging c6 ging ook met. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. TbexW TblXb7 Tb7Xe7t e4Xd5 Rf3Xd5 Kglfl Kfl—el Tb8X*>7 Rd7Xa4 Kf7Xe7 e6X6S Ra4c2 a5a.4 a4a3 Dreigt winsit van den raadsheer door 33. Rbl. 33. Rd5a2 Rc2—e4 34. 8® Na enkele zetten gaf izwart het op. Einde van een partij E. GrUnfeld-A. D. de Groot (Amsterdam '36.) Pf6d7 Rc8X67 Ta8b8 Dc7b6 f5f4 i. Zwart, aan zet, speelde. Tb8X bl2? Wanneer wit nu antwoordt met 2. Rb2 dan volgt 2. Db2: en »rtwint Df6Xe7 Pc7—e8 Kg8 h8 Opgegeven. 2. Rgi2Xe4 3. e7e6! 4. Dg4c8t 5. RMXdS"5" 6. Pf4—g6t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6