Ter Neuzensche Courant Strijd en Overwinning Binnenland Vrijdag 19 September 1941 No. 10.269 TWEEDE BLAD FEUILLETON Dr. Burmesters EEN HULDEBLIJK VAN DE DEELNEMERS AAN DE JAARBEURS. PROBLEMEN VAN LEVENSMIDDELENRANTSOENEERING. ORDENING VAN HET VERVOERWEZEN. VAN VOORUITZIOHTEN. Aan een nieuw Europa wordt, schrijft de N. R. Crt., reeds hard gewerkt. Het is oor- logsnoodzaak voor het Duitsche Rijk, de oeco- nomische reorganisatie van Europa niet te latein rusten totdat de oorlog beslecht zal zijn. Dientengevolge kan de gedachtenwisseling over de desbetreffende problemen ook niet worden uitgesteld, zooais dezer dagen bijv. wel gebeurde, toen in sommige deeien van het -Britsche Rijk klaarblijkelijk voorbarige con- ciusies getrokken werden uit hetgeen er in de verklaring van Roosevelt en Churchill over het zelfbeschikkingsreeht der voikeren te lezen stond: toen heeft de Engelsche regee- ring zich gehaast om te laten blijken, dat dit punt nog niet aan de orde was. Met de vraagstukken van het nieuwe Euro pa staat het anders; de grenzen tusschen oor- logs- en vredesnoodzaak zijn hier zoo vaag, dat de invoering van tal van maatregelen, die rechtstreeks uit de behoeften der oorlogvoe- ring voortvloeien, gepaard gaat met een dik- wijls zeer diepgaande en veelomvattende be- spreking van een algemeenen, op duurzaam- heid berekenden grondslag van samenwer- king tusschen de voikeren van ons vasteland. Theoretisch zou men kunnen beredeneeren, dat dergelijke dingen heel wat gemakkelijker in vredestijd te regelen moesten zijn, dan nu een aantal van de betrokken voikeren door de verwikkelingen van den oorlog een groot deel van hun bewegingsvrijheid hebben ingeboet. Intusschen is de practijk geweest, dat zoolang er vrede heerschte, het niet heeft mogen ge- lukken met de oplossing van deze toch allang in een nqodtoestand ontaarde kwestie te vor- deren. Eerst de oorlog heeft haar zoo dwin- gend aan de orde gesteld, dat ook daar waar men tot dusver weigerachtig biijft aan de ge dachtenwisseling deel te nemen, de organisa- tie voortschrijdt. Hoe dan ook, wij schrijven het niet voor het eerst, verrijst uit den baaierd van den tijd een nieuw Europa. Het zal een nieuw Europa zijn, hoe ook de afloop van deze worsteling zal zijn. Het valt niet te ontkennen, dat bij velen de gedachten over een nieuw Europa ook daar- om zoo slecht gehoor vinden, omdat men toch niet in de verwezenlijking ervan gelooft. Men wil er niet meer dan den lokschijn in zien, waarachter een elke belofte te schand? makende val staat opgesteld. De gedachte wil er ook nog geenszins in, dat het welslagen van de nieuwe concepties tenslotte slechts gewaarborgd zal worden door wil en activi- teit van twee kanten: zeker zal het niet al- leen komen en kunnen komen van het volk, dat zich tot de leiding van de Europeesche zaken geroepen voelt. Ook de voikeren, die naar gelang van hun machtspositie deze lei ding in een of anderen vorm zullen aanvaar- den, zullen aan de verwezenlijking het hunne toe of afdoen. En dat het de moeite waard is, om hun wil en hun activiteit te laten gelden, dat blijkt eigenlrjk nog het beste, wanneer men een ver- gelijking maakt met wat van Angelsaksische zijde voor gedachten over de toekomst van Europa worden gevormd. Men hoeft dan nog niet te veel beteekenis te hechten aan een uiting van ,,antiek impe- rialisme" als die van de Mining Magazine, die in het feit, dat het Britsche Rijk maar hee) onvoldoende over zwavelvindplaatsen beschikt en voor deze grondgtof vrijwel geheel van de Vereemigde Staten en Italie afhankelijk is, aanleiding genoeg vindt, om den afstand van Sicilie te vragen, dat dan ais kolonie bij het Britsche Rijk zou moeten worden ingelijfd. Kort nadat Roosevelt en Churchill hun ge- meenschappelijke verklaring hadden bekend gemaakt, heeft de Times echter al uiteenge- zet, dat het sleutelprobieem van de ontwape- ning niet zoozeer lag in de vernietiging of in- beslagneming van wapens, maar in de controle van het oorlogspotentieel, d.w.z. de groote oorlogsindustrie en de belangrijke grondstof- fen. Dit leek de Times het eenig mogelijke alternatief van geweld. De Financial News heeft dezer dagen die opvatting nog een beetje verder uitgewerkt: 1. Duitschland moet alle werktuigmachi- nes uitleveren en mag in de toekomst zulke machines niet meer vervaardigen, maar moet ze uit Engeland en de Vereenigde Staten in- voeren. De Duitsche werktuigfabrieken moe ten grondig vernieid worden. 2. Duitschland moet voor den invoer van belangrijke grondstoffen weer geheel van het buitenland afhankelijk worden. Alle instal- laties voor de winning van steenkolen, benzine, buna en celwol moeten vernieid worden. 3. De handelsbetrekkingen van Duitsch land tot de staten van het Europeesche Zuid- Oosten moeten in hooge mate worden afge- bor.den, want Duitschland moet gedwongen Roman van HANS H1RTHAMMER (Nadruk verboden) 4 Eerst nu werden zij door de anderen opge- merkt. Marlene kwamrf haastig overeind, streek mos en dennenaalden van haar japon en trad lachend op Lorenz toe, die echter de handen vol had om zich tegen een gezamen- lijkan aanval van zijn drie spruiten te ver- dedigen. ,,Willen jullie wel -sens uitschedden, ondeugende rakkers!" steunde hij lachend en het volgende oogenblik rolde hij met het drie- tal over den grond. Het circus was uitge- laten en toonde dat door een waar Indianen- gehuil aan te heffen. Mevrouw Gero'd trad glimlachend op Mar lene toe. „Uw man wordt dusdanig door zijn vaderlijke plichten in beslag genomen, dat wij het maar met onszelf moeten klaaf spe- len. Ik had zooeven een kort zaltelijk onder- houd met dr. Burmester en verbond daaraan den wensch u en uw kinderen te leeren ken- nen. Dat is werkelijk een kostelijk gezelschap. U moet wel heel gelukkig zijn! ,.Dat ben ik inderdaadt" gaf Marlene toe, Zij het wat op gereserveerden toon, omdat zij niet wist, wat dit onverwachte bezoek betee- kende. „Af en toe maken zjj het echter w eens wat heel bont. Hebt u geen kinderen?" ..Helaas niet! Ik heb geleerd mij er in te •schikken, maar als vrouw lijd je dan toch eigenlijk maar een half leven." Intusschen was Lorenz er in geslaagd zich worden zijn grondstoffen uitsluitend van over- zee te betrekken. Dergelijke uitlatiugen hebben we al eer ge- signaleerd. Zij voorspellen ons, in geval van een Angelsaksische overwinning (veronder- stel, dat Engeland het dan op het vasteland voor het zeggen heeft en niet de Sowjetunie) een terugkeer tot den geest van Versailles. De booze geest, die reeds zooveel onheil heeft gesticht. Uit louter eigenbelang zouden de kleitie voikeren van Europa zich daar niet krachtig genoeg tegen kunnen weren. En het is een reden te meer om niet achteloos voorbij te gaan aan de mogelijkheden, welke daar tegenover worden in uitzicht gesteld. Daar- tusschen te kiezen valt er voor hen met veel. Dat beslist het oorlogslot. Maar eigen lot is er wel bij in het geding. BRANDSTOFFENREGELING VOOR KAMER- EN PENSIONBEWONERS. De secretaris-gen#raal van het departe- ment van hamdel, nijverheid en scheepvaart maakt het navolgende bekend inzake de dis tribute van vaste brandstoffen IBinnenkort zal de gelegenheid worden open gesteld om aanvragen voor vaste brandstof fen in te dienen voor personen, die op kamers of in pensions wonen, indlen in het betrok ken perceel door middel van „haarden en kachels" wordt gestookt en de verhuurder een bonkaart J of K heeft ontvangen. Ten aanzien van hen, die op kamers of en pension wonen in een perqeel, waar door middel van een centrale verwarming wordt verwarmd, in Welk geval een bonkaart L aan den verhuur der is uitgereikt, is een afwijkende regeling getroffen, welke een dezer dagen nader be kend zal worden gemaakt. In verband met het feit, dat wegens verhuizing e.d. zeer veel mutaties voorkomen in de groep kamerbe- woners, zal onder de kamerverhuurders een twee-maandelijksche enquete worden gehou- den, voor de eerste maal in de maand Sep tember 1941 en voorts in November 1941 eh in Januari 1942. In deze maanden zullen tel- kens de bonnen voor de beide daaropvolgen- de maanden worden uitgereikt. Men dient met de hoeveelheid brandstoffen, welke kan worden aangeschaft op de in September 1941 uitgereikte bonnen toe te komen gedurende October 1941 en November 1941, met de hoe veelheid, welke op de in November 1941 uit gereikte bonnen kan worden betrokken, ge durende December 1941 en Januari 1942 en met de hoeveelheid, welke op de in Januari 1942 uitgereikte bonnen kan worden aange schaft, gedurende Februari 1942 en Maart 1942. Na Maart 1942 zullen geen vaste brand stoffen voor kamerverhuur of pension meer worden beschikbaar gesteld, zoodat de ver- bruikers, die ook in de maanden April en Mei wenschen te stoken, zeer zuinig met de hun toegewezen hoeveelheid dienen te zijn. De uit te reiken bonnen zijn voorzien van de aanduiding ,.een eenheid brandstoffen" en geven gedurende het geheele stookseizoen, derhalve tot en met 30 April 1942, recfat op het koopen van e&i eenheid vaste brand stoffen. Alle aanvragen. moeten worden ingediend door den kamerverhuurder, resp. pensionhou- der bij den plaatselijken distributiedienst en wel op nader door dezen dienst bekend te maken tijdstippen. De aanvrage dient te wor den ingediend op formulieren MD 121, die bij de plaatselijke distributiediensten op even- eens nader bekend te maken tjjdstippen ver- krijgbaar zullen zijn. De bonnen worden uit gereikt aan den kamerverhuurder of pen- sionhouder, uiteraard echter uitsluitend ten behoeve van den kamerbewoner of pension- gast. Brandstoffen mogen alleen worden aange- vraagd voor vertrekken, welke door middel van haarden en kachels worden verwarmd. Per kamer-bewoner of per gast zal in geen geval voor meer den een kamer een extra- ran tsoen worden verstrekt; dit extra rant- soen zal voor de maanden October en No vember 3 bonnen, elk voor edn eenheid brand stoffen, bedragen. lemand, die meer dan edn kamer heeft gehuurd, komt derhalve slechts in aanmerking voor brandstof voor een van deze kamers. Bovendien zal, indien verschil- lende personen samenwonen op edn of meer gehuurde kamers, slechts ten behoeve van edn van hen een rantsoen brandstoffen beschik baar worden gesteld. In geen geval mogen voorts brandstoffen worden aangevraagd voor de kamers, welke verhuurd zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinde- ren en andere familieleden. Ook kostgangers, die de maaltjjden tezamen met het gezin van den kamerverhuurder gebruiken. mogen niet op het aanvraagformulier worden vermeld. DUITSOH SPORTFEEST TE AMSTERDAM In opdracht van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden zal de Duitsche dienstpost tegen Zondag 5 Oct. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een sportfeest organiseeren. In de eerste plaats zal een aantal Duit- schers, die in Nederland werkzaam zijn, aan van zijn belagers te ontdoen. ,,En nu rustig. jongens zeg mevrouw Gerold eens netjes goeden dag! Jo, toch... Geef je altijd iemand je linkerhand Wanneer zul je dat eindelijk eens leeren?" ,,iU kunt trotsch op ze zijn, doliter! Mijn man zal buitengewoon in zijn schik zijn; hij is dol op kinderen. U mag wel oppassen, dat hij u uw circus niet afHhndig maakt!" Marlene keek verbaasd van den een naar den ander. „Is uw man ook van plan naar Heidmiihle te komen?" „Ach, Marlene, als je eens wist wat voor aanbod mevrouw Gerold mij heeft gedaan! Ik kan het zelf niet gelooven." Mevrouw Gerold drukte Marlene's hand. Zorgt u er maar voor, dat uw man ja zegt. Of hebt u geen zin om naar Berlijn te verhui- zen ,,Naar Berlin...?" Lorenz vertelde, wat er gebeurd was. ,,Stel je voor, kind, ik zal weer kunnen werken. En jij zult het heel wat gemakkelijker krijgen. Het beteekemt een geweldige verandering." Marlene gaf geen antwoord. Wat zij zoo juist gehoord had, was zoo onbegrijpelijk, zoo overweldigend. Het wekte bij haar eerder angst op dan blijdschap. Mevrouw Gerold scheen te vermoedeb wat er in Marlene omging. _,,U behoeft niet bang te zijn, mevrouwtje. U kunt in ons huis uw intrek nemen en ik ben er van overtuigd. dat wij het even goed met elkaar zullen kunnen vinden als de beide marrnen. En Berlijn zal u zeker uitstekend bevallen. Wij zullen samen veel concerten bezoeken. O, ik verheug me werkelijk nu al op uw komst." „Ja, ik kan me wel voorstellen, dat het heerlijk moet zijn! Maar desondanks voel ik iets van angst. een totaal onverklaarbare angst. Begrijpt u, wat dat zijn kan?" „Hoe kun je nu zoo praten?" ging Lorenz geergerd er tegen in. ,,Het is een zeldzaam dit evenement deeluemen, terwijl alle dienst- onderdeclen zullen zijn vertegenwoordigd. Een uitgezocht athletiekprogramma zal worden uitgevoerd, waarvan het middelpumt zal worden gevormd door het starten van den snelsten Duitschen sprinter Jakob Scheuring uit Stuttgart en Tinus Osendarp. Wjaarschijnlijk zullen ook de Duitscher Harbig, alsmede vele andere bekemde Duit sche athleten aan den start komen. De Duitsche rijkssportleider zal het feest door zijn tegenwoordigheid luister bijzetten. Zondag 12 October zal voorts een estafette worden gehouden van Scheveniugen naar Den Haag, waaraan eveneens alle Duitsche orga- nisaties zullen deelnemen. ONDERLINGE ATHLETIEK VAN DE S.S.- EN POLJZEI SPORTGEMEINSCHAFT NIEDERLANDE. Onder leiding van 'den bevelhebber van de Ordnungspolizei in Nederland worden van 182il September a.s. in het Olympisch Sta- d'ion te Amsterdam en verschillende aangr'en- zeude terreinen athletiekwedstrijden gehouden door de S.S.- en Polizei-sportgemeinschaft Niederlande. Deze wedstrijden hebben tot doel naast de lichamelijke oefening der man- schappen op de Nederlandsche sportvelden een duidelijke demonstratie te geven van de in nationaal-sooialistische geest ingerichte Duitsche lichaamsoefeningen, om te toonen, dat men door de lichamelijke opvoeding van het geheele volk komt tot een breede en hechte grondslag, ter opvoering van de indi- vidueele lichamelijke topprestaties. De in Nederland aangetreden leden van het leger, de S.S., de rijksarbeidsdienst en van de politie, alsimede de hier op het rijkscommis- sariaat werkzaam zijnde Duitschers zullen in een sportieven kamp getuigenis afleggen van de onbedw'ingbare kracht en den onbuigzamen wi'l van Duitschland om. te overwinnen. Naast de gebruikelijke wedstrijden zal onge- twijfeld de lange afstandsmarsch op Zater- dagmorgen 20 September a.s. bijzonder inte- ressant zijn en' veel belangstelling weten te trekken, daar de deelnetners hierbij bijzondere moeilijkheden hebben te overwinnen, zooais sohieten, het werpen met handgranaten en het nemen van hindernissen. Eveneens zullen de aan de athletiekwed strijden nog toegevoegde demonstraties als voetbal- en handbalwedstrijden tusschen spe- ciaal samengestelde ploegen van de S.S.- en politie, speciale demonstraties met motoren en motorrijtuigen, alsmede massale gymnas- tiekuitvoeringen zeer veel belangstellenden weten te trekken. Reeds hebben zich meer dan 900 deelnemers voor deze wedstrijden op- gegeven. In alle onderdeelen kan men dus spannende ontmoetingen verwachten. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Jaarbcurs, dat dit jaar wordt herdacht, in den nieuwen stadsschouwburg de deelnemers van de jaar- beurs ontvangen. De burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, herinnerde aan den nieuwen band, die gedurende het afgeloopen 25-jarig tijdvak tusschen de gemeente en de jaarbeurs neeft bestaan. Spr. vond het een gelukkige ge dachte, dat uit de deelnemers zich een com- missie had gevormd, om den raad van beheer ter gelegenheid van het zilveren jubileum een huldeblijk aan te bieden. De voorzitter der commissie stelde den Raad van beheer voor, de toezegging te aan- vaarden voor de totstandkoming van een uiterlijk gedenkteeken. Het monumentale beeld dat een bljjvende getuigenis zal afleggen van den dank der deelnemers zal in onderl'ing overleg, door een nader aan te wijzen kunstenaar worden vervaardigd en kan geplaatst Worden, hetzij vddr, hetzij tegen de jaarbeursgebouwen en eventueel later als het geheele gebouwencom- plex zal zijn voltooid, op het midden van het historische plein ,,Het (Vredenburg". Dr. F. H. Fentener van Vlissingen aan- vaardde als voorzitter van den raad van be heer onder grooten dank de toezegging van dit geschenk der deelnemers. Binnenkort iets minder brood en boter, doch meter aardatppellem. In de jongste persconferentie werd, schrijft de N. R. Crt., onze aandaaht gevraagd voor enkele regels uit Tollens' Overwintering op Nova Zembla" die aldus luiden: ,,Zij (zien den leeftocht na, herzien hem keei" op keer, bepeinzen voor hoe lang, bereek'nen voor hoevelen, en stellen vast rantsoen om daaglijks uit te deeien". Vergeleken bij die kloeke overwinteraars zijn wij, twintigste-eeuwsche Nederlanders, er nog niet zoo slecht aan toe, maar bij alle ver- schil is er deze overeenkomst, dat ook hier te lande op gezette tjjden de leeftocht nagezien geluk, dat ons daar in den schoot wordt ge- worpen. We kunnen er mevrouw Gerold niet dankbaar genoeg vooc zijn. In plaats daar- van..." ,,Laat u toch!" suste mevrouw Gerold. „Ik kan uw vrouw heel goed begrijpen. Waar- schijnlijk heeft ze al veel teleurstellingen beleefd om niet eenigszins wantrouwig te staan tegenover deze nieuwe verandering. Nog heeft ze geen overtuigend bewijs, dat deze nieuwe verwachtingen ook werkelijk in ver- vulling zullen gaan." Zij wendde zich tot Marlene. ,Jk hoop evenwel, dat de sehriftelijke be- vestiging van mijn man aan dr. Burmester, die zeker niet lang meer op zich zal laten wacbten, u die overtuiging zal schenken." ,,U moet het mij maar niet kwalijk nemen, maar nietwaar wij vrouwen zijn nu een- maal zoo... vastgeroest in het bestaande. Het is vooral in verband met de kinderen. Den man lokt het nieuwe, onbekende, hij wil vech- ten, veroveren en overwinningen behalen, ter wijl de vrouw er steeds instinctief op uit is den huiselijken haard te beschermen en dien beschermd wil weten." Mevrouw Gerold knikte begrijpend. Ik geef u mijn woord, dat u in Berljjn niets te vree- zien zult hebben. Het zou trouwens van mijn man en mij hoogst onverantwoordelijk zijn, wanneer wij zonder rijpelijk overleg u beiden tot een dergelijken belangrijken stap zouden willen dwingen. En mjjn man zal zeker niet van dr. Burmester eischen, dat hij zonder een behoorlijke contractueele verbintenis naar Berlijn zou verhuizen." „Ach, hdt komt alleen maar omdat het nu eenmaal moeilijk is aan zoo'n onverwacht geluk te gelooven." „Dat zult u nog wel leeren, mevrouw Mar lene! En ik zal u daarbij helpen!" Met een kameraadschappelijk gebaar legde zij haar arm om Marlene's sehouders. ,,Ook ik heb dezen moeilijken weg eens bewandeld, moet worden, nieuwe berekeningen moeten worden gemaakt en rantsoenen dienen te worden herzien. De oorzaak is bekend. Men zoeke die niet vooral in den export, maar veeleer in Ihet ontbreken van den nood!zakelijken invoer ten jgevolge van de Engelsche blokkade. De ge- ■volgen hiervan maken izich vooral voelbaar1 op het stuk van onze agrarische veredelings- productie; nu het buitenlandsc'he krachtvoer uitblijft, kdmt er tekort aan melk, boter, vet, kaas, room, gelijk dezelfde blokkade ons de thee en rijst onthoudt, waarvan de eenS grootte voorraden nu door de consumenten zgn opgbruikt, mitsgaders het kippenvoer, dat ons het bejhoud van het traditioneele eitje zou hebben verzekerd. Geen wonder dus, dat de voedselvoorziening; voor den komenden winter zorg baart, al moet men het pessimis- me te dien aanzien ook weer niet te ver drijven. Uit hetgeen wij boven mededeelden, eal de lezer reeds begrepen hebben, dat eenige ver- dere vertnindering van het boterrantsoen geenszins uitgesloten is. Reeds eerder, vermoedelijk al de volgende week, zal het broodrantsoen eenige vermin- dering ondergaan. Natuurlijk doet ook hier het uitblijven van den invoer van granen zijn invloed gevoelen, maar bovendien is de graan- oogst hier te lande niet al te best geweest. Hierbij bedenke men, dat Nederland op edn na het dichtstbevolkte land van Europa is, als men de (hectare cultuurgrond als criterium beschouwt. Na Belgie (4,6) volgen wjj dan aanstonds (3,7) volgens de cijfers van 1938. Tot dusver konden velen zich wel met hun broodrantsoen redden en besteedden zij zelfs nog een deel daarvan voor aankoopen bij banketbakkers enz. In dit opzicht zullen zij voortaan zichzelf wellicht een rem moeten aanleggen. Spijtig voor henzelf en nog meer voor de direct belanghebbenden, maar mis- schien is met eenig overleg hier toch nog wel een uitweg te vinden. De ervaring leert trouwens, dat het eene gezin ten opzichte van het broodvraagstuk in veel grooter moei lijkheden verkeert dan het andere. Intusschen zal het voor hen, die reeds thans moeite hebben om rond te komen, een pleister op de wond zijn, dat het aardappel- rantsoen izal worden ver'hoogd. Over het geheel is de aardappeloogst als normaal te beschouwen; die van veenaardappelen is echter meer dan normaal. Daar is een maxi- male opbrengst. Weliswaar zijn deze ,,zwar- te" (veelal te zeer gekleineerde en keer wel eetbare) aardappelen niet bij uitstek popu- lair bij den Nederlandschen consu*rent, maar straks zal deze weer op andere aardappel- soorten kunnen rekenen en de kwantiteit zal althaus allicht goedmaken, wat deze en gene op de kwaliteit mocht hebben aan te merken. Gelukkig behoeven wij voorshands althans voor aantasting van ons vleeschrantsoen nog niet bevreesd te zijn, zoodat het feitelijk voor-' loopig hierop neerkomt, dat van de rantsoe nen der noodzakelijke levensmiddelen tWee eenigermate verlaagd worden en daarentegen een derde wordt verhoogd. VERPLICHTE IN LEVERING VAN RIJST. De Staatscourant van Woensdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departehient van landbouw en visscherjj, waarbij wordt bepaald, dat hij, die rijst voor- handen of in voorraad heeft, is verplicht deze bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage, in te leveren, tot een hoe veelheid, op het trjdstip en op de wijze, als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toege- kend, Welke zal worden vascgesteld door den directeur van voornoemde stichting in overleg met den directeur-generaal van de voedsel- voorziening. DATA VOOR- EN NAJAARSBEURS 1942 VASTGESTELD. In de onder voorzitterschap van Dr. F. H. Fentener van Vlissingen gehouden ledenver- gadering van de vereeniging tot het houdem van jaarbeurzen in Nederland werden het jaarverslag en de jaarstukken goedgekeurd. Als datum der Voorjaarsbeurs 1942 werd vastgesteld 10 tot en met 19 Maart en als datum der Najaarsbeurs, waaraan wederom een agrarische afdeeling verbonden zal wor den, 8 tot en met 17 September. SUIKER VOOR HE BIJEN. In verband met het slechte honinggewin heeft de regeering de voorwaarde ingetrok- ken, dat de imkers voor de verkrijging van suiker voor hun bijen honing moeten inleve- ren. Zij kunnen nu voor iedere korf of kast met bijen, welke zij in den komenden winter in stand willen houden, een bepaalde hoeveel heid gedenatureerde suiker krijgen. AANTAL FAILLISSEMENTEN DAALT. Evenals in Duitschland zijn ook hier te lande de insolventielijsten geleidelijk kortei geworden. Wanneer men zich afvraagt wat de oorzaak precies als u, en daarom begrijp ik zoo goed, wat er in u omgaat." Marlene voelde zich door deze hartelijke geste onmiddellijk tot de vreemde vrouw aan- getrokken en nieuwe hoop welde in haar hart. ,,Wij moeten langzamerhand eens aan huis gaan denken", maande Lorenz en riep de kinderen. „Ja!" viel mevrouw Gerold hem by. ,,Ik heb nog een heelen stapel correspondentie af te doen. V66r alles moet ik mijn man eens uit- voerig over uw circus schrijven." De trein stond op het punt te vertrekken. Mevrouw Gerold drukte nog eens voor het laatst de handen van alle leden der Burmester familie. ,,Dat is dus afgesproken! Over vier weken zien we elkaar in Berlijn. Ik kom mor- genavond in Frankfort aan, waar ik mijn man zal ontmoeten. Den volgenden Woensdag wordt het medisch congres daar gesloten. Wij maken dan nog een klein tochtje langs den Rijn en gaan dan rechtstreeks naar huis. Er •-biijft ons dus tijd genoeg over om alles voor uw glorieuze entree in orde te brengen." Dr. Burmester was te bewogen om een ant woord te kunnen geven. Maar zijn warme handdruk vertolkte zijn gevoelens beter dan woorden dat hadden vermogen te doen. ,.En u biijft bij uw weigering inzake een salarisvoorschot Misschien denkt u, er nog eens over! Die verre reis dat kost toch heel wat! Waarom zoudt u het u toch on- noodig moeilijk maken?" ,,Nee, nee, laten wij daar niet meer over praten! Ik wil dat nu eenmaal niet! Het zou me wat moois zijn direct met schulden en voorschotten te beginnen." ..U bent werkelijk al te bescheiden. dokter! Ik had verstandiger gedaan een en ander met uw vrouw in orde te brengen. U had er dan niets van behoeven te weten." van de groote daling der faillissementen is, dan komt men al spoedig tot de ontdekking, dat toenemende welvaart in de tegenwoor- dige trjdsomstandigheden bezwaarlijk als zoo- danig kan worden genoemd. Natuurlijk zijn er bedrijven aan te wijzen, die de conjunctuur mode hebben, maar afgezien van deze spe ciale gevallen, valt er in het algemeen een achteruitgang in de bed'rijvigheid te consta- teeren. De feiten zijn overbekend- uitver- koop van voorraden, uitstel van vernieuwin- gen en aanschaffingen, beperkirig van om- zetten en, als gevolg van een en ander toe- neming van besdhikbare gelden. Deze wijzi- ging van de financieele structuur der onder- nemdngen draagt er toe bij, dat het haar ge- makkelijk valt aan geldeiijke verplichtingen te voldoen. Daarnaast zijn de gevallen met zeldzaam, dat ,,oude stroppen" in winstposten zijn ver- keerd. Onverkoopbare voorraden, die v66r den ooi^og verliesposten Deteekenden, bleken nog goed te kunnen worden verkocht tegen joonende prijzen. In de tabaks- en textiel- industrie kan men hiervan sterke voorbeel- den aantreffen,. Verder zijn dikwijis debi- teuren van twjjfelachtige betaalkracht door dezelfde oorzaken weder vlottend geraakt, zoodat in den balanspost ,,dubieuzen" mee- vallers voorkwamen. Wanneer bij deze fac- toren nog melding wordt gemaakt van de vrij algemeene opvatting, dat men elkander in deze moeilijke tijden behoort te helpen in- plaats van economisch te gronde ,te richten en dat ook de redhter niet te gauw een fail- lissement zal uitspreken, dan wordt het dui- delijk, dat de vermindering der insolventies een teeken des tijds is. Tevens echter dient dit verschijnsel als een waarschuwing te worden opgevat. AJs straks betere tijden terugkeeren, zal het voor het bedrijfsleven zaak zijn, nauwlettend op de debiteuren toe te zien. Er zal zich dan een drang openbaren de geslonken goederenvoor- raden weder aan te vullen en het gevaar is geenszins denkbeeldig, dat de koopbeweging tot de groote engagesmenten leidt. De jaren om 1920 kunnen te dien aanzien tot leering strekken, aldus ,,Het Vaderland". Een van de eerste vetvoerssectoren, die volledig onder controle kwamen, was de wilde binnenvaart. Hier had men ook de meeste aanknoopingsipunten aangezien door de ver schillende tariefsverhoogingen sedert Novem ber 1939 toegestaan op grond van de wet op de evenredige vraehtverdeeling, de prijzen over het algemeen reeds een behoorlijk niveau hadden bereikt. DadeUjk daarop volgend mag men de ta- riefsverhooging van de Ned. Spoorwegen noemen, terwijl als derde belangrijk onderdeel van het binnenlandsch vervoer de instelling van den auto-bevrachtingsdienst de mogelijk- heid schiep, een zeer groot terrein te bestrij- ken. Op 15 Juli j.l. is het officieele tarief van den A. B. D. uitgekomen De tarieven zijn absoluut bindend. Een bedrijstak. die sterk van den bestaan- den toestand profiteerde, is de sleepvaart. Een sleepvaartregeling werd in het leven ge roepen, waarbij evenals bij den A. B. D., gewerkt wordt met talrijke bijkantoren. Deze zoeken de sleepen bij elkaar. Zoowel de sleep- bootkapiteins als de schippers, die gesleept willen worden, zijn verplicht, zich bij den dddhtstbijzijnden sleepvaart commissaris of agent te melden, zoodat deze een overzicht van vraag en aanbod in zijn rayon heeft. Tevens is een bindend tarief voor de binnen- landsche sleepvaart vastgesteld, dat sedert Juli j.l. in werking is. Van het vervoer te water biijft dan nog de beurtvaart over. Hieromtrent kan gezegd worden, dat een ontwerp-taaximumtarief zijn eindstadium heeft bereikt, zoodat publicatiC spoedig verwacht mag worden. De taxi's vormen een afzonderlijk probleem. Het heeft lang geduurd alvorens er eenige onde werd geschapen in den bestaanden chaos van tarieven. En toen eindelijk de tariefbe- schikking huurauto's per 29 Juni j.l. het licht zag, was er practisch geen benzinetaxi meer op straat. Het is duidelijk, dat de huurauto's die thans nog in omloop zijn en worden voortgedreven door persgas, methaangas, electrioiteit en wat er al op dit gebied wordt uitgedacht, niet gebonden kunnen blijven aan tarieven, die op den benzineprijs en de daaraan verboiiden exploitatiokosten zijn gebaseerd. De verschillende particuliere autobusonder- nemingen, die in de provinbie vaak onont- I beerlijke lijndiensten onderhouden, zijn even- eens gebonden aan de bepaling, dat voor elke tariefsverhooging toestemming moet worden aangevraagd. Van een drastische verhooging over de geheele linie, zooais een tijdlang werd gevreesd, zal in elk geval geen sprake zijn. Toegegeven. dat het verbouwen van de wa- gens voor generatortractie den ondememers hocge kosten heeft opgelegd, daartegenover staat, dat de bezetting bevredigender is dan ooit te voren. Als tijdelijke aanvulling op al deze maat regelen zal men ten slotte de voorschriften voor het vervoer per „aapje", carrier, paartd- en-wagen enz. mogen zien, welke ongetwijfeld niet lang op zich zullen laten wachten. ,,Samenzweringen zal ik nooit kunnen toe- staan. Hoor je, Marlene of heb je je soms al laten bepraten?' Marlene schudde lachend het hoofd. ,,Wat denk je wel van me? Hallo, Gretel, Lore blijf toch eindelijk eens even hier! Is het dan zoo moeilijk een oogenblikje stil te staan?" Dan gaf de chef het sein tot vertrek, puf- fend en hijgend zette het locaaltreintje zich in beweging. Een laatste groet, een algemeen gewuif en de Burmesters waren alleen. Zij stonden nog een tijd besluitelooo op het kleine perron, staarden den langzaam uit het ge- zicht verdwijnenden trein na en begaven zich daarna traag naar huis. Onderweg liepen zij Volkmann tegen het lijf, die uit een woning komend, juist in zijn wagen wilde stappen. ,,He, Burmester, kerel, hoe gaat 't? Wat een gelukkig toeval! Wil je mjj eens aan je vrouw voorstellen?" „Dit is Erwin Volkmann, Marlene! Je weet wel met wien ik samen op school ben ge weest." ,,Het is mij een genoegen kennis met u, te maken, dokter. Mijn man heeft mij wel eens van u verteld." ,,Zoo heeft ie dat, die sehavuit?" Volk mann lachte luid. Niemand wist waarom. ,,Hoe staat het er nu mee, Lorenz? Gaat het wat beter met de praktijk Ik heb er al eens over gedacht om een goed woordje voor je te doen bij professor Wbrten van het zie- kenhuis in Waldkirchen. Misschien zou die wel wat voor ie weten..." ,,Dat is niet meer noodig, Erwin! Ik... ben in Berlijn benoemd, aan een kinderkliniek!" Volkmann's oogen werden rond, van ver- bazing. ,,Maak geen gekheid! In Berlijn? Je wilt zeker een loopje met fne nemen, niet?" ,,Nee, nee, 't is een feit! Over een paar weken breken we op. Je kunt je voorstellen, hoe het me te moede is!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5