ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VICTORIE, Buitenland Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN St. aiWTCRTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken rege ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer j 0,22. KLEIN E ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarie^ verkriisrbaar is - Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BLAI> VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. <SXSXSX£X3X§X3><§XSXSX§X§><S'l! DUITSCH WEERMA(HTSbERIOHT Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Donderdag bekend: In de Oekraine gaan de aanvalsope- raties ten Oosten van den Dnjepr on- weerstaarrbaar Voort. In den strijd om de Verdedigingsinstallaties van Lenin grad werden groote successen behaald. Onderdeelen van een \enkele divisie in- fanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zeegebied van de Krim, voor het eiland Oesel, in het La- dogameer, aan de monding van de Wol- chow en in de Wit'te Zee heeft de lucht- maoht drie transportschepen, in totaal metende 3000 brt.,' tot zinken gebracht j en 16 artdere scihepen zoo zwaar bescha- digd, dat aangenomen kan worden, dat een groot deel van deze scheepsruimte verloren is gegaan. Bovendien werden een torpedojager, twee duikbooten en vier motortorpedobooten der Sovjets Vemietigd. Motortorpedobooten hebben voor de Engelsche kust een door torpedojagers en jbewakingsvaartuigen krachtig be- sclhermd Britseh konvooi aangevallen en ondankis den kmchtigen afweer vier vijandelijke koopvaarders met een tota- len imhoud van 25.000 brt. tot zinken gebracht. Na een succesrijk -gevecht met de Britsche torpedojagers keerden alle booten onbeschadigd terug. Bij de Faroer-eilanden werd een groot koop vaardijsehip door vliegtuigen, welke uit gestuurd waren voor gewapende verken nin»g der zee, in scheervlucht zwaar be- schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben Donder dagnacht havenwerken in Zuid-Oost En geland gebombardeerd. (Bij pogingen am Donderdag de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen, verloor de Brische luchtmadht achttien vliegtuigen. Hiervan werden 15 in luchtgevechten pn drie door de ludhtdoelartillerie neerge- schoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Een gering .aantal Britsche bom'men- werpers Iheeft Donderdagnacht storings- aanvallen ondemomen op Zuid-West Duitsohland. &®&XSXSXSXS>&XS><SX&G>@XS&X§XSXSXSXS>&>' OPROEP. S.S.-P.K. Nederland. Van de Nederlandsche Propagandakompag- nie aan het Oostfront kwaroen de eerste be- richten binnen. De S.S.-P.K. Nederland be- staat uit een aantal Nederlandsche journa- listen, filmoperateurs, fotografen, radio-om- roepers, met bedieningspersoneel voor auto's en motoren, die aan het OostfTont werken en zorgen, dat zij die achterbleven, in hun cou- ranten, op de film en via hun radiotoestel op de hoogte blijven van' de krijgsverrichtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht:... en dan vol- gen verslagen die vertellen van den strijd tegen de bolsjewisten staaltjes van moed en trouw, van offervaardigheid, doorzettings- vermogen en van goede kameraadschap, dan zullen verslagen volgen van daden, verricht door Nederlandsche mannen, die met de wa- pens in de hand de eer van ons volk en land hooghouden. De eer van ons land en volk, die gebiedt dat ook een legioen. bestaande uit Nederlan- ders, zich schaart aan de zijde vaft hen, die begrijpen en weten wat er verwacht wordt van een natie, die straks als gelijkwaardige partner wil deelnemen aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trotsche daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk onein- dig veel te danken zal hebben. Indien u meent, dat bovenstaande overdre- ven is, blijft u dan weg, want er is geen plaats voor bet-weters en afwachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet, waarom de Europee- sche wapenen aan het Oostfront moeten over- winnen, meldt u dan aan bij het Vrrjwilligers- legioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. IH; WINTER OP KOtMST! Alles in de natuur wijst er reeds op, flat de winter op komst is: de laag hangende wol- ken, de regenbuilen, de schrale'r wordende wind, de daling van de temperatuurDe dagen beginnen te korten met angstwekken- de snelheid, de verduisteringsvoorschriften worden met pijnlijke nauwkeuri'gheid nage- leefd. De winter staat voor de deur; en zelfs de meest optimistisehe naturen onder ons kunnen zich niet ontveinzen, dat het voor velen een harde tijd zal worden, in versdhil- lende opzichten. Maar denken wij in .dezen tijd niet te veel aan onszelf en te weinig aan anderen. Het is zoo gemakkelijk. zich te verorrtechul- digen met de woonden, dat het nu meer dan ooit opgaat: ieder voor zich en God voor alien! Dit is evenwel een egoistiseh stand- punt. dat in deze dagen zeer zeker niet be- hoort te'worden ingenomen. Figo'isine, de groote ondeugd van velen. in deze dagen begrijpelijk. Men is zuinig, gie- rig-zuinig op zijn bonnetjes, die door menig- een worden beschouwd als het allernqodzake- lijkste in dit leven. Vormen zij niet het eenige middel om de noodige behoeften te kunnen aansdhaffen in zeer beperkte hoeveel- heden? Dit leidt tot versterking van het ge- voel, dat wij verplicht zijn in de eerste plaats aan onszelf te denken en voor onszelf te zorgen. Dit moet onvermjjdelijk het egoieme in de hand werken. Ja, als wij dat eens niet had- den! Maar vergetcn, veronachtzamen wij daardoor niet onzen naaste Wijden wij wel voldoende aandacht, voldoende zorg aan pnze naasten om ons heen? Denken wij ons wel genoeg in in hun toestand? De winter staat voor de deur; en, belooft deze voor ons al hard te zullen worden voor ontelhare anderen zal hij nog veel harder zijn. Vergeten wij dat vooral niet! Voor hen zal hij nog veel meer zorg en kommer met zieh brengen dan voor ons; zij zullen het nog veel slechter hebben. Voor hen is de "winter een schrik- beeld. Er worden veel maatregelen genomen, om dit schrikbeeld in vele opzichten te verzach- ten. Verleenen wij daartoe in voldoende mate onze medewerking? Trachten wij, zoo- ver dit in ons vermogen ligt, hun kommer te lenigen? Denken wij niet te veel in onze zelfgenoegzaamheidZalig zijn de bezitters alsof de niet-bezitteris geen aanspraak zouden kunnen maken op een menschwaar- dig bestaan? Thams meer dan ooit zijn wij in de gelegenheid om onze volkseenheid te too nen door een persoonlijk voorbeeld. Wat baat het, met grooten omhaal van woorden te spreken van volkseenheid, van de verbondenheid van het gansche volk, wan- neer wij ons afzijdfg houden Wij kunnen pn mogen ons niet tevreden stellen met het zor gen voor het eigen ik, met het uitsluitend zorgen voor het persoonlijke welzijn. Wij be- hooren te toonen, dat wij oog hebhen voor de beproevingen van de geheele volksgemeen schap, waai-van alien leden zijn. zonder uit zondering. Wij moeten bereid zjjn om iets, heel veel zelfs, te offeren voor anderen. En dat moe ten w ij niet besohouwen als een soort van liefdadigbeid, als een ldefdedienst, maar als onze plicht. Het is een dure plicht, waar- rvoor niemand onzer uit den weg mag gaan. Dat komt reeds tot uiting in het gebod: (Hebt u"w naaste lief gelijk uzelven. Wie niet het geluk heeft, over dezelfde hulpbronnen te beschikken als wji. is daarom zeker niet minder. Van dit besef moeten wij doordron- gen zijn, als wij waardige leden willen zijn van een Waarachtige volksgemeenschap. Ei§n voor alien en alien voor den dat is de leuze welke wij moeten toepassen, voor al in de donkere dagen welke v6<5r ons lig- gen en die voor velen zoo moeiiijk zullen zijn om door te komen. Een goede volksgemeen- Bdhap kan niet bestaan, zoolang niet het be 'zit van den eenling ten goede komt aan alien. 'Van deze gemeenschapszin moeten alle goede 'Nederlanders blijk geven. Zrj moeten ^ereid 'zijn, van het (hunne af te staan aan degenen, die minder rijkelijk bedeeld zijn. Dan eerst 'zal kiunnen worden gesproken van een ware 'Nederlandsche volksgemeenschap. Laten wij de wereld toonen, dat wij het ihart op de rechte plaats hebben. En de be- wijzen daarvan behoeven zich niet te beper- 'ken tot hulp in materieelen zin alleen. Wij 'kunnen de moedeloozen, de lusteloozen steu- nen door ops woord; hen opbeuren. In ,den winter die voor de deur staat moet solidaii- iteit van alle leden van onze volksgemeenschap 'tegen materieele en geestelijke nooden meer 'dan ooit op den voorgrond staan! AMERIKAANSOHE KONVOOI EN VERTROKKEN. S.P.T. meldt uit Washington: In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn voor de eerste maal konvooien onder sterke besaherming der Amerikaanscbe vloot uit Amerikaansche havens over den Atlan- tischen Oceaan naar Engeland vertrokken. Volgens den corr. van Schweiz. Press Te legraph te Lissabon rieemt men daar aan, ^iat de regeering der Vereenigde Staten ook het scheep'vaartverkeer tussclhen Lissabon en New-York door Amerikaansche oorlogssche- pen zal doen beschermen. Het s.s. Excalibur, dat Woensdag in fle nabijheid van de stad verscheen, werd ge- escorteerd floor 'n Aimerikaansch kustwacht- schip, hetzelfde scbip. dat seflert eenige weken in Lissabon lag gestationneerd. Dit vaartuig was de Excalibur tegemoet gevaren. DE DI ITSCHE LUCHT5IACHT TEGEN DE JiRITSCHE SOHEEPV A ART Het Duitsohe ludbtwapen heeft Groot-Brit- tannie ook de laatste dagen met succes aan gevallen. Terwijl de verkenning boven zee rondom Engeland overdag en het leggen van mijnen voor fEngelsohe havens bij nacht voortdurend werd voortgdzet, hebhen botn- menwerpers ten Westen van de Hebriden een tankboot van 7300 ton en aan de Oostkust uit «en konvooi een transportschip van 10.000 ton tot zinken gebracht. Voorts bescnaflig- den zjj vjjf koopvaarders, gedeeltelijk in soheervlueht en een torpedobootjager zwaar. Tobroek en Mersa Mat roe warden ,ver- scheidene malen giebombardeerd, 'net vlieg- veld van Kairo werd zwaar getroffen. troe- penconcentraties en colonnes vracbtauto's bij Fir iHabata werden uiteengedreven en de reode van Suez en de haven .van Alexandria benevens Port Taufio Werden aang'evallen. De verliezen van de Britten stegen in het Westen, boven Duitsohland en de Middelland- scihe Zee tot de opmerkelijke hoogte van 2d tommenwerpers in vier dag'en; het Duitsche luchttwapen verloor in hetzelfde gebied en den'zelfden tijd slechts 6 toestellen. Volgens de tot dufiverre ontvangen be- richten hebben de Engelschen Donderdag Voorts 16 Vliegtuigen vertoren. Volgens het Amerikaansche blad Daily News is met Liberia een overeenkomst tot stand gekomen op grond waarvan Ame rika militaire steunpuhten van Monrovia ver- krjjgt ,en waarin voorts overeeng'ekomen wordt tot uitbreiding van ^le rubberondeme- mingen in Liberai ten behoeve van de bewa- pening der Vereenigde Staten. Walton, tie gezant Van Liberia te Washington, heeft na- melijk een luc'htvaartovereenkomst gesloten, waarblj de Vereenigde Staten het recht krij- gen tot vor'ming van militaire-, lucht- en "duikbootsteunpunten. De rubberplantages werden in 1925 door Firestone ondanks hooge onkosten ter hand genomen en de productie moet grooter zijn dan op Malakka. De pro ductie in Leberia zou nu met een flerde wor- d'en verhoogd. (Frankf. Ztg. VLIEGTUIGEN ROVEN Z. W. DUITSOHLAND. De zwakke strijdkrachten van het Britsche luchtwapien hebben geen noemenswaardig resultaat bereikt, aldus het Duitsche Nieuws- bureau in een na'der bericht. Slechts in enkele plaatsen .b'ehoefde luchtalarm gemadkt te worden. (Het geringe aantal brisantbom- men en brandbommen, dat op klieine plaatsen zondger militaire beteekenis geworpen werd, viel zonder uitzondering in het open veld. Het D.N.B. verneemt van militaire zij'de, dat een tweemotorige bommenwerper door het afwisergeschut is neergeschoten, drie leden der bemanning werden gedood, drie kwamen levend uit het toestel. ENGELSCHE A AN V ALLEN AAN HET FRONT VAN TOBROEK /VFGESLAGEN. In zjjn w'eermachtsbericht no. 471 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Aan het front van Tobroek in Cyrenaica zijn aanvallen van vjjandelijke afdeelingen afgeslagen. Duitsche vliegtuigen hebben de vesting Tobroek gebombardeerd, waarbij automobiel'en .en brakken getroffen werden. Ook Donderdagnacht zrjn Tripolis en Bengasi het doel van vijandelijke luchtaanvallen ge- wieest. Er vielen eenige slac'htoffers en er werd lichte schade aang'ericht. De bevolking van .deze beide steden, die steeds bijzonder ■het doel zijn van de aanvallen der vijandelijke luchtmacht, onderscheidt zich door haar rus- tige en waardige houding. In de Verschillende sectoren van het gebied van Gondar was acti'viteit van onze vooruit- gesc'hoven posten en van de artillerie. Vijan delijke vliegtuigen hebben stellingen in Wolt- sjefit aangevallen. lEen der vliegtuigen werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Donderdag hebben Engelsche vliegtuigen bommen laten vallen en met machinegeweren geschoten op Licata (Agritento) twaardoor tien menschen gtewond werden en onbetee- kenende schade werd aangericfht. Een van deze koop'vaardijschepen 'heeft een yijande- jijk vliegtuig brandend omlaag gehaald. Ben duikboot onder bevel van den corvet- t'enkapitein Emilio Berengan Iheeft in de Mid- dellandsche Zee met kanonnen een vijandelijk vrachtschip van 3000 ton, geladen met auto- mohielen tot zinken gebracht. ZWARE TUCHTHUISSTRAFFEN VOOR COMMUNISTEN. In het proces tegen communist en uit Am sterdam heeft het Deutsche ,Obergericht in Den iHaag Donderdag vonnis g'eveld. 22 be- beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuis- straffen tot ,12 jaar. Van het uitspreken van nog zwaardere straffen heeft men alleen af- gezien, omdat de beklaagden geen leidende functionarissen waren en hun daden zijn ge- pl'eegd v6dr 22 luni 1941, ^len dag, waarop de oorlcg met de (Sovjet-Unie begon. Wie na den ,22en Juni 1941 com'munistische actie voert. heeft, zooals reeds bekend is gemaakt de doodstraf te wachten. V AJST.P., dat ze een uitmuntende verzorging hadden genoten en uit hun spontane verhalen werd Iduidelijk, dat ze stuk voor stuk vier, zes, ach, een enkele zelffe 12% kilo zwaarder waren geworden. De kinderen wai'en opgetogen over hun mooie vacantie. Op 6 (October zal de Nederlandsche Volks- dienst weder een transport Vian 500 Neder landsche kinderen uitzenden, die dan naar Wurtemberg gaan. BEKENDMAKING. Het rijkscommissariaat deelt mede: In aansluiting op de bekend gemaakte ver- beurdverklaring van de vermogenswaarden der levende leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de ver- ordening no. 138/41 door den commissaris- generaal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje- Nassau door oeconomische en niet-oeccmomi- sche vereenigingen en stichtingen, openbare en particuliere instellingen en inrichtimgen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is bet gebruik van afbeeldin-gen verboden. waar- door een contact met het Huis Oranje-Nassau wordt aangeduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze ver- ordening zijn overtredingen en worden over- eenkomstig artikel 45 (21 van de verordening no. 13841 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vast- gesteld. i Art. 3. De afkondiging van deze verorde- ning geschiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. I NEDERLANDSCHE KINDEREN TERUG UIT DE OOSTMARK. De 500 Nederlandscfae stadskindet'en, die I zes Weken geleden .op uitnoodiging van den Rrjkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart iraar de Oostmark waren gezonden om daar i te genieten van de frissclhe lucht in de ber- g'en langs den Ober-Donau, zijn Donderdag- middag teruggekeerd. Het was dezen kinderen, in leeftrjd variee- j rend van 915 jaar, aan te .zien, aldus (het N.S.B. EN N.S.D.A.P. Volk en Vaderlartd is Donderdag met on- derstaanden oproep van ir. Mussert ver- sdhenen „In verschiltende groote plaatsen in Neder land zijn met groote 4etters opschriften aan- gebracht als: Groot-Duitsch teg^n Hollandsche bekrompenheid. Nederduftsdh Wederduitsch tot 1648 Nederduitsch. 1940 Wederduitsch en dergelrjke, die tot uiting brengen den wenseh tot inlijving van Nederland bij Duitschland. Het is duidelijk, dat men met deze op schriften de bedoeling heeft, tie taak der N.S.B. om hflt Nederlandsche volk te maken tot leen vriend, een broeder, een bondgenoot van bet Duitscihe volk, zooai niet te beletten, dfan loch ernstig te belemmeren en te scha- den. i't T' 6.1 Behalve dat deze opschriften tereeht groote ergernis en /verontwaardiguig wekken bij pns volk, piogen gij de Duitsche overheid in een dubbelzinnig lidht ,te stellen ten werpen zij een .blaa'm op het voorgeslacht van het Duitsche vodk, dat ons gedurende den geheelen tachtig- jarigen oorlog zou hebben verraden. Om al deze redenen zijn dezte opschriften anti-Nederlandsch, anti-Duitsch en anti-na- tionaal-socialiStisch. Dientengevolge draag ik aan alien, wien flit aangaat op, deze opschriften te verwij- deren''. JEUGDTANDVERZORGING OP DUITSCHE SCHOLEN IN NEDERLAND. Op eenvoudige wijze en in tegenwoordig- heid van slechts enkele autoriteiten is Dins-' j dagmorgen in de afdeeling .Moeder en Kind' van de National-Swzialistische Volkswolhlfart (N.S.V.) te Den Haag een tandheelkundige inricht'ing voor kinderen geopend. In het kader van het werk, dat deze groote sociale instelling ten bate van de Duitsohe volksge meenschap doet, zal deze inrichting gebruikt worden ten dienste van een tandheelkundige verzorging der kinderen op Duitsche scholen in Nederland. Zij leent zich hiertoe op bijzon- dere wijze, aangezien de instrumenten en alies, wat daarbij behoort, heel gemakkelijk zijn te verplaatsen en in elk schoolgsbouw voor gebruik in gereedheid kunnen worden gebracht. De opening werd van Duitsche zijde o.m. bijgewoond door Oberbereichsle'iter Eftger, die Oberdiensttleiter Schmidt vertegenwoor- digde en Oberregierungsrat dr. Schwarz, ter wijl van Nederlandsche zijde o.m. aanwe-zig waren de secretaris-generaal van het depar- tement van onderwijs, wetenschap en eultuur- bescheiming, prof. |J. van Dam en de lande- lijke leider van den Nederlandschen Volks-> dienst, de heer C. iPiek. De leider van het ,,Amt fur Volkswohl- fahrt" in Nederland, de heer W. Moeller, gaf in zijn o'peningswoord uiting aan zijm vreug- de, dat deze tandheelkundige verzorging van de jeugd, welke in Duitschland onder leiding van de N.S.V. reeds een zeer hooge trap van ontwikkeling heeft bereikt, thans ook op de Duitsche scholen in Nederland in praktijk zal worden gebracht. Zij zal daarbij tevens als voorbeeld1 dienen voor de tandheelkundige verzorging, welke in de toekomst ook op Nederlandsche scholen door den N.V.D. zal worden georganiseerd. In het vervolg van zijn toespraak gaf de heer Moeller een korte uiteenzetting van de beteekenis van dit sociale werk en van de plaats, die instellin gen als de N.S.V. en de N.V.D. daarbjj dn- nemen. Deze organisaties 'zoo zeide hij willen niet anders zijn dan een verlengstuk van den staat. Zij staan midden in het volk fcn kunnen er diep in doordringen. De staat fclleen, kan dat niet. Spr. gaf uiting aan zijn i/ertrouwen, dat ook het werk van den N.V.D. de liefde van het volk zal winnen. De leider van de hoofdafdeeling gezond- heid in de N.S.V. in Nederland, dr. W. Wei- gel, gaf vervolgens een uiteenzetting van de! ■groote beteekenis van tandheelkundige ver zorging, in bet bijzonder voor het kind. Zij s niet" alleen in het belang van het individu, maar komt vooral den ge'zondheidstoestand en de weerkracht van het geheele volk ten goede. De aanwezigen bezichtigden hiema dd inrichting. Zij werden daarbij voorgelicht door den referent voor jeugdtandverzorging, dr. Guentber. KWAADAARDIGE LASTER A CI IT LRU A A I.I). F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door diets gegronde bewe- ring geuit, dat N.S.B.'ers in de Meidagen van het vorige jaar te Rotterdam op Nederland sche soldaten hebben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke be doeling van zijn bewerimg werd Van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp gestuurd. RUBBER KUNSTGEBITTEN. Naar men mededeelt zal door den direc teur van het rijksbureau voor genees- en ver- bandmiddelen op aanvragen voor een vergun- ning tot het verwerken van tandrubber tot nieuwe protheses alsnog gunstig kunnen wor den beslist, indien deze aanvragen geschieden door den behandelenden tandarts, mondarts of tandheelkundige op daartoe door het rijks bureau voor genees- en verbandmiddelen te verstrekken formulieren, ecbter slechts voor die gevallen, waar het betreft protheses, waarvoor alle extraeties waren verricht op 22 Juli 1941, den datum, waarop het pers- bericht, inhoudende het verbod van de ver- werking van tandrubber tot protheses, in de dagbladen gepubliceerd is. Deze maatregel wordt genomen, teneinde te voorkomen, dat de bij de tandartsen, mond- artsen, tandheelkundigen en tandtecbnische laboratoria nog aanwezige voorraden tand rubber door bederf verloren zouden gaan. De bij de dental-depots aanwezige voorraad tand rubber blijft gereserveerd voor reparatie- doeleinden. Nieuwe gebitten zullen sderhalve slechts kunnen worden gemaakt. wanneer de tandarts, mondarts, tandheelkundige of het tandtechnisch laboratorium over voldoende tandrubber beacbikt. NIEUWS VAN HET OOSTELUK FRONT. De titanenstrijd, die in het Oosten gestre- den wordt, die worsteling tusschen millioe- nenlegers, wordt door een ieder met span ning gevolgd. Daar in het Oosten wordt een strijd uitgevochtem, waarvan de uitslag be- slissend is voor de toekomst van geheel Europa. En het is geen wonder, dat er niets is dat met zooveel spanning tegemoet wordt gezlen, dan: ..Nieuws van het Oostelijk front." En als dat nieuws er is, dan worden de.be- haalde resultaten besproken, dan komen de landkaarten te voorschijn, worden hierop met behuip van gekleurd potlood en vlaggetjes, de nieuwe stellingen aangegeven. Met voldoe- ning of met berusting, al naar gelang men meent dat de een of andere partij recht heeft op sympathie, worden de verdere mogelijk- heden onder de loupe genomen. Dit alles is de reactie van het verkregen nieuws, maar... wordt ook wel voldoende stilgestaan brj het enorme leed, dat daar aan het front geleden wordt En nu laten wij buiten beschouwing of U pro of anti voelt, nu gaan wij alleen na of U zich voldoende realiseert dat dit nieuws nood- wendig vooraf gegaan is door een hel van vuur en staal. die vele gestagen wonden ach- terliet. Geslagen wonden die geheeld moeten wor den, onverschiliig of hij die hulp noodig heeft, vriend of vijaud is. Zoodra een soldaat ge- wond ter aarde ligt, houdt hij op vijand te zijn, maar is hij uitsluitend een mensch die in nood verkeert en hoe dan ook geholpen j moet worden. Deze hulp wordt verstrekt door de ambulances, daar werken deskundi- gen onder zeer moeilijke amstandigheden en meermalen met gevaar voor eigen leven. Zij vragen niet, wie is die man, die daar wordt binnengebracbt, maar zij voeren een taaien strijd tegen den dood, die overal rondwaart. Hun doel is levens te redden en wonden te genezen. Vriend of vijand. Voor de ambu lances zijn alien gelijk. Ook straks voor de Nederlandsche ambulance, als deze zal zijn aangekomen in het Oosten waar de strijd woedt. Onze Nederlandsche ambulance, daaraan wordt hard gewerkt en het ziet er naar uit, dat deze de beste zal zijn, die ooit Nederland verliet om op verre slagvelden te getuigen van de offervaardigheid van ons volk. Maar het uitzenden van deze ambulance is alleen dan mogelijk, wanneer er voldoende kapitaal wordt bijeengehracht. Er is en er wordt voor de Nederlandsche ambulance aan het Oost front geregeld een beroep gedaan. Er is en er wordt geregeld door duizenden geofferd. Maar het is niet alleen de uitzending, die veel geld kost. Onze ambulance moet ook ge regeld haar' plicht kunnen blijiven doen, zoo lang dit noodig is. Zoolang er nog een ge- wonde ergens in het Oosten hulp behoeft, zoo lang moet de Nederlandsche ambulance paraat zijn, want Nederland heeft nu eenmaal de naam, en met recht, het land te zijn, waar op nimmer voor een liefdadig doel vergeefs een beroep is gedaan. Nederlanders, er zijn menschen in nood, daar in het Oosten. Het zijn vrienden, het zijn vijanden, het zijn zelfs Nederlanders die gered moeten worden. Nieuws van het Oostelijk front! Als U dit weer leest, bedenkt U dan dat onze ambulance zoo spoedig mogelijk behoort te vertrekken, omdat er duizenden zijn die met smart op haar wachten. En als straks die ambulance vertrekt, zorgt U dan dat U de voldoening kunt hebben aan de inrichting te hebben medegewerkt. Er wordt een dringend be roep op U gedaan. Er wordt van U verwacht, juist omdat U Nederlander is, dat U, iets meer dan U eigenlijk missen kunt, zult stor- ten op girorekening 8 7 6 0 0 t.n. van de Nederlandsche Ambulance voor het Oost front, Koninginnegracht 22 te 's-Graven- hage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1